u shhhii ja nnor No 4602 45ste Jaargang. Zaterdag 30 Jan. 1932 TWEEDE BLAD We leven onder hooge druk. Texelsche B -.richten Wilhelminastraat 63-67. - Telef. 524 alle vrachtkosten voor onze rekening. Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huls aan huls gelezen. („Meteorologisch" gesproken). De luchtdruk een zeer belangrijke factor in de toestand van de atmosfeer is iets, waarvoor wij geen zintuig hebben. Als het erg warm of koud is, kunnen we dat wel zonder thermometer ervaren; als het stormt, voelen we dat wel zonder winddrukmeter maar voor het consta- teeren van de luchtdruk hebben we be paald de barometer noodig. Zonder de stellige verklaring van meteorologische zijde, dat de luchtdruk de laatste dagen ongekend hoog is, zou ons danook ont gaan dat wij thans een zeldzaam weerver schijnsel beleven. De barometer staat in ons land zoo lezen we in het Handelsblad nu al meer dan twee en een halve week hoog, n. 1. boven de 770 mm. Doch sedert Zater dagnacht is hij bijna steeds boven de 780 gebleven. Woensdagmiddag hadden we al een volle week achter ons met een gemid delde stand van 780 mm. Dit nu is reeds zeldzaam. Er zijn jaren, dat de 780 mm. niet eens bereikt worden, laat staan zoo lang achtereen. Maar Dinsdag en Woensdag was de druk nog verder gestegen. De hoogste stand te Am sterdam was Dinsdagavond 8 uur: 787-6 mm. Een zóó hooge druk is in Midden- Nederland nog nooit waargenomen. Vereeniging tot Uitkeering bij Overlijden „V.I.O.D." Donderdag belegde „V.I.O.D." een le denvergadering in ,,de Lindeboom", welke door 35 van de vele honderdtallen leden: werd bijgewoond. Na opening door de voorz., de heer D. Keijser Sz., en lezing der notulen door de heer P. Lieuwen, secr., deelde de voorz. mee, dat de heer W. N. Kelder, aftredend lid van de raad van comm., bij enkele candidaatstelling herkozen was. blij liet zich dit welgevallen waarmee de voorz. de leden feliciteerde. Volgde verslag van de lieer F. v. Heer waarden, penningmeester. Hieraan ont kenen we het volgende: REKENING 1931 Ontvangsten Premie f 4706.53 Rente 3228.32% Polissen 9.20 Diversen 9.74 Totaal Uitgaven: Uitkeeringen Bodeloon Pensioen Salarissen Vergaderingen Drukwerken Adviseur en belasting Terug aan premie Diversen f 7953.791/2 f 2007.— 830.99 156.— 800.— 135.30 48.83 96.99 8.22y3 88.81 f 4172.141/2 Totaal Saldo f 3781.65. BALANS 1931 Actief: Passief: Rekening f 64705.S0 Bezit f64955.80 Kantoorinv. 250.— Afschrijven 250. Bezit f64955.80 Totaal f64705.80 Saldo 1931: f 3781.65. Het kapitaal is aldus geplaatst: Hypotheken f61387.50, Leeningen f4000, Bank f25S3.58 en Kas f516.37. De penningmeester lichtte, waar noodig, balans en rekening toe. De post kan toorinventaris a f 250.werd geheel af geschreven op aanraden van de adviseur die er met zijn berekening moeite mee had. De comm. van rekeningnazieners, de heeren W. van Heerwaarden, J. Buijs en P. Sluisman, adviseerde tot goedkeuring onder dankzegging zonder hoofdelijke stemming. Aldus geschiedde. Verslag 1931. Aan het 39e jaar verslag van de heer P.Lieuwen ontkenen we, dat 1931 „schitterende uitkomsten." gat. Wat moet dat een voldoening zijn, schreef de secr., voor de heer Haakman, eenige van de zeven oprichters, die nog in leven is. Het jaar ging in met 3108 VAN ZON EN MAAN. tm Vanaf heden nemen wij Wasschen, die ons in het begin der week worden toegezonden, ONTVANGT U DEZELFDE WEEK KEURIG VERZORGD TERUG verzekerden. Er gingen af wegens over- oen 23, bedanken 13, royeeren 13, er kwamen 184 nieuwe bij. Eindresultaat: 3243 verzekerden. Het jaar gaf een over schot als nooit te voren (zie boven). Er werden 22 uitkeeringen van f87.50 en één van f58 gedaan. Het resultaat van liet wiskundig onderzoek was alleszins gun stig. We kunnen de toekomst met een ge rust hart tegemoet gaan. Er zit in liet vereenigingsleven een vaste opwaartsclie lijn. De secr. gewaagde van de pittige samenwerking tusschen bestuur en leden en de bestuursleden onderling en felici teerde de vereen, met de herbenoeming van de heeren W. N. Kelder en Jac. van Heerwaarden (boekhouder). Vanwege de Verzekeringskamer werd door een refe rendaris en een commies een nauwkeurig en omvangrijk onderzoek ingesteld naar de administratie. De heeren waren zeer tevreden en konden zich bepalen tot het geven van eenige nuttige wenken ter ver gemakkelijking. Dank zij de ijver en werk lust van bode Buijsman is er slechts een kleine contributieachterstand en nam het aantal leden met 1S4 toe. De secr. be sloot met de wensch, dat 1932 er twee maal 184 zou brengen opdat de 3500 zouden zijn overschreden als straks V.I.O.D. 40 jaar bestaat. Met vol vertrou wen gaat de Vereen, liet nieuwe jaar in. Blijk van waardeering. De voorz. bracht de secr. hartelijk dank voor zijn keurig verslag, dat wederom met zorg was samengesteld. Tevens deelde hij mee, dat op voorstel van de heer H. J. Smit aan oud-boekhouder Kikkert een stoffelijk blijk van waardeering aangebo den is. (We schreven hierover reeds. Het bestond in een vulpenhouder met in scriptie) Een verantwoordelijke taak. Bij de rondvraag wees de heer M.Witte op „de ontzettend zware taak met een groote verantwoording", welke op de schouders van de raad van comm. rust, hetgeen de voorz. bevestigde. Het was hem echter een groot genoegen te kun nen meedeelen, dat de heeren van de Ver zekeringskamer op de administratie in het geheel geen aanmerkingen hebben kunnen maken. De heer Stemp heeft wel vijf dagen lang ten huize van de penning meester de boeken gecontroleerd, maar vond alles in stipte orde. De hypotheek- brieven berusten thans niet meer in de brandkast van de penningm., maar ineen safe van de Boerenleenbank. Meer belangstelling! De secr. sprak de wensch uit, dat voor taan meer blijken van belangstelling zou den worden gegeven, wanneer V.I.O.D. haar boeken en andere bescheiden ter in zage legt. Het bestuur zou dat op hooge prijs stellen. Jubileumfeest? Op een vraag van de heer H. Reij of het 40-jbestaan feestelijk zou worden her dacht, antwoordde de voorz., dat hierover door het bestuur nog vergaderd moet worden. Onopgemerkt zal het feit zeker niet voorbij gaan. Statistieken. In de pauze werd gelegenheid gegeven inzage te nemen van de staten, zooals die voor de Verz. Kamer moeten worden in gevuld en van een tweetal grafieken, waarvan de een een duidelijk beeld gaf van de toename van het aantal leden 18941931 en de ander op even aan schouwelijke wijze de aanwas van het ka pitaal in die jaren in beeld bracht (een thermometer met daarnaast de jaartallen en de bedragen, die al grooter werden naarmate het kwik het financieel ver mogen van V.I.O.D. steeg). De er bij afgebeelde „barometer" stond op „mooi weer", hetgeen stellig, het bovenstaande in aanmerking genomen met de feiten in overeenstemming was. De heer M. Witte bracht dank aan de onbekende teekenaar van die grafieken, hetgeen de secr. deed opmerken, dat de redacteur van de Texel sche Courant die met behulp van door hem verstrekte gegevens op papier had gezet. Met een woord van dank voor de op komst en de beste wenschen voor 1932 sloot de voorz. hierop de vergadering. Sportnieuw». Men schrijft ons: Morgen speelt T. I de laatste wedstrijd in de competitie en wacht het publick een mooie match. Beide ploegen zul len zich veel moeite geven om te wijnnen. Vooral, daar Texel na een forsche en on gelukkige wedstrijd tegen Sucoes II ver loor, hetgeen Succes I aanleiding zal ge ven ernstig te trachten om ook van de kampioenen te winnen. Laat je echter niet tot forsch of ruw spel verleiden, „Groen zwarten", maar speel een faire wedstrijd. Supporters, allen morgen op naar het sportveld. Scheidsrechter zal zijn de heer H. Brussel. Texel I speelt met deze opstelling: Jb. Gras D.Zuidewind Jo Ran J.Vroegen, O.Pijpers, N.de Graaf J.Kiljan, A.Stern, W.Winter, J.Gieles, André Ran. Res.: H.R. Aanvang 12 uur. —o Succes reist per speciale boot van den. Oever naar Texel. Vertrek 's morgens half tien. De Sportavond. In dit nummer wordt de langverbeide Sportfeestavond aangekondigd. De avond is bepaald op Zondag 7 Febr. en zal een echt gezellige worden. Aan het feestpro gramma, dat met een paar illustraties weldra in druk zal verschijnen, ontlee- nen we, dat behalve door de voorz. var» het feestcomité het woord zal worden gevoerd door Burgemeester Oort als eere-voorz. Diverse andere sprekers ko men vervolgens voor liet voetlicht. De heer N. Ran zal een herdenkingsrede uit spreken, waarna de heer D.Dapper het officieel gedeelte sluit. Als een biezonder- heid kunnen we nog vermelden, dat de heer N. Ran heel verdienstelijk een feest lied in elkaar gezet heeft, dat gezamenlijk op een bekende wijs zal worden gezon gen. Na de pauze wordt een „dramatisch blijspel" opgevoerd, getiteld „De Moord in het Kolenhok", waarbij medewerking wordt verleend door de dames Van der Meulen-Flens, en Room-Wilkeshuis en de heeren H. Ran, J. Vroegen, W. Winter en Q. Dros Dz. Met bal met diverse at tracties wordt het feest besloten. Het bestuur verzoekt ons met nadruk er op te wijzen, dat absoluut de toegang, geweigerd wordt aan ieder, die geen do- nateurskaart of ander geldig bewijs kan toonen. Zoo noodig voorzie men zich van een duplicaat aan het secretariaat. Melkprijsverhooging. Met ingang van Maandag wordt de melkprijs hier van acht op negen ct. per liter gebracht. (Zie adv.) De Chineesche Nutsavond. De eerstvolgende Nutsbijeenkomst zal Gerard Pilger, die ook wel voor de radio optrad, ons een „Chinejesche Avond" brengen. Gevolg gevende aan veler ver zoek, vertellen we hier, wat wij die avonid zooal te zien en te hooren zullen krijgen. Na een korte geschiedkundige inleiding zal spreker ons allerlei wetenswaardig heden meedeelen over de beroemde Chi neesche muur. Hij zal ons vervolgens in- troduceeren bij een Chineesche familie en ons op de hoogte brengen met de Chi neesche etiquette (beleefdheidsvormen), die vrij ingewikkeld is. We nemen onder zijn geleide deel aan verlovings-, huwe lijks- en begrafenisplechtigheden en be zoeken zelfs met hem een opiumkit, om daar een en ander te vernemen en te zieru van het verfoeilijke opiumschuiven. Ver volgens nemen we in een Chineesch res taurant deel aan een Chineesch middag- maai, waarDij wij er ernstig voor moeten waken onze Texelsche maag niet van streek te doen raken. Onderwijl vertelt spr. ons merkwaardige dingen van de mentaliteit der Cliiueezen. We bezoeken een Chineesch theater, worden bij de too- neelspelers geïntroduceerd, zullen ons, verdiepen in Chineesche muziek, hooren eenige Chineesche liedjes. De beschrijving van eenige muziekinstrumenten zal zeker onze belangstelling hebben. Alles wordt met lichtbeelden toegelicht. Na de pauze treedt de heer Pilger op in authentiek Chineesch costuum en staan op liet programma: Chineesche poëzie, ge zangen van de fuit, annelecten van de Chi neesche wijsgeer Kon-Fut-Tse, de tempel met 1000 gouden Boeddha's en tot slot: voordracht van een Chineesche éénacter. China staat de laatste tijd, als gevolg van de strijd met Japan, in het oentrum der belangstelling. Het bestuur verwacht danook dat een groote opkomst bewijzen zal, dat de keuze van deze avond een goede is geweest. Overziüht veemarkten 21—27 Januari. Ook deze week kwam nog geen verbete ring in de stand van zaken. Verre van dat. Sommige markten waren op ver schillende afdeelingen eerder nog minder. Dikwijls hoort men de verzuchting: slech ter dan het de laatste tijd al is gegaan, kan 't niet, terwijl de prijzen toch zeker wel éénmaal hun laagste punt zullen be reiken, schrijft het Alg. Landb. blad. Nu, deze week gaf hier en daar nog eenige teruggang. De wolvee handel was te Leeuwarden. Vrijdag bij kleiner aanbod eerder nog slechter. E>e Leidsche markt was voor de goede soort, in verband met eenige vraag voor België en bij kort aanbod, prijshou dend. Voor de afwijkende kwaliteit bleef de handel zeer sleepend. Purmerend was zeer stug, met vrijwel onveranderde prij zen. Te Rotterdam scheen Maandag, even als Dinsdag te Sneek, weer iets voor Frankrijk te worden gekocht; voor de goede soort was de stemming daar nu „iets" gunstiger, doch ook daar was de handel in de mindere soorten nog ge drukt. Groningen nam voor wolvee, bij zeer gering aanbod, een prijshoudend ver loop. DE KOOG. De Mentawei-film. Met verwijzing naar de adv. in dit num mer, vestigen wij de aandacht op de Zen dingsfilm, welke vertoornd zal worden in de N. Herv. kerk te de Waal op Dinsdag avond half vijf en half acht. Gratis bus van de Koog en terug. Inlichtingen en kaartjes voor toegang, verkrijgbaar op „Casa Cara" alhier. OUDESCHILD. De haven van Den Helder. Een lastige haven om binnen te loopen. Meer toezicht gewensdit. De haven van Den Helder (Nieuwediep) is een lastige haven om binnen te komen vanwege de sterke stroom, die er' buiten gaats staat. Als men dan bij het binnen kropen nog een obstakel ontmoet van uit varende sciiepen, wordt men heel gauw door de stroom uit zijn koers gebracht en op de beschoeiing geziet. Dat is on langs de duikboot O 11 overkomen, die juist binnenliep toen een sleepboot met bakken de haven uitkwam. De sleepboot was niet krachtig genoeg om de logge bakbeesten in hun roer te houden, deze lagen te gieren en dwongen de O 11 zoover mogelijk uit te wijken. Hierbij is de duikboot op de beschoeiing van het Wierhoofd geloopen. De marineraad, die een soortgelijke functie vervult als de scheepvaart ten opzichte van de koop vaardij heeft Zaterdag dit geval behan deld. Hij was van oordeel, dat de com mandant .van de O 11 beter had gedaan met het binnenloopen van de haven te wachten tot de toegang vrij was, 'doch stelde tevens vast, dat de sleepboot onvol doende kracht had, waardoor art. 44 van het binnenaanvaringsreglement is over-i treden. Daar dergelijke overtredingen in de haven van Nieuwediep meer voorko men, lezen we in de N.R.C., sprak 'de raad als zijn meening uit, dat meer politie toezicht aldaar geweuscht is. Vlascheri]. Met de garnalenvisscherij gaat het zoo'n beetje bij het kantje langs: er is een weekgeldje te verdienen. De garnalen prijsden ruim 15 ct. per Kg., hoewel de markt te den Helder in het laatst der week veel lager was. De motorbotters zijn deze week enkele dagen op de Noordzee geweest, doch naar we vernamen, waren tong en schol zoo goedkoop, dat de on kosten niet gedekt kunnen worden. De kommenvisschers beginnen er weer aan te denken, om de netten te plaatsen, doch de vooruitzichten ook voor haring schij nen niet rooskleurig te zijn. TEXELSCHECOURA MAAN ZON Datum: Op: Onder Op: Onder Z. 31 Jan. 2,25 10,29 7,43 4,42 M. 1 Febr 3,54 10,57 7,42 4,43 D. 2 5,14 11,39 7,40 4,45 W 3 6,20 12,39 7,39 4.47 D. 4 7,06 1,53 7,37 4,49 V. 5 7,37 3,14 7,35 4,51 Z. 6 7,58 4,36 7,34 4,53 Zaterdag 6 Febr. Nieuwe maan -O

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1