De Nieuwe ïexelsche Courant ,0 Itfe No 4603 45stc Jaargang. Woensdag 3 Febr. 1932 erdrijf Uw Rheumsitiek akkers Kloosterbalsem "cze0e0n giVd- Van %veek tot week Texelsche Berichten Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huls aan huls gelesen. is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. Voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer V» uur later.) 3 4 5 6 7 8 9 Febr 5,53 7.11 8.08 8,51 9,28 10,02 10.35 RljWlELEN en RIJTUIGEN 5,29 DIENSTREGELING. T.ES.O. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.— 11.20; 2.40. Van den Helder: 7.— 10.— 12.20; 4.15. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 8.— 11.15; 3.15. Van den Helder: 9.12.20; 4.15. Ruwe Huid Schrale Lippen LIJST van eigenaars en houders van paarden. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat gedurende de maand Februari voor ieder ter secretarie dezer gemeente ter inzage is gelegd de alphabetische lijst van de namen van eigenaars en houders van paarden, welke lijst is opgemaakt in gevolge artikel 17 van het Inkwartierijngs- besluit. Texel, 1 Februari 1932. De Burgemeester, W. B. OORT. Zaterdagavond. Hoe staat de politieke barometer? De barometer stond Woensdag op 787.4 m.m. Dat was een hoogterecord. De wel gerenommeerde „oudste menschen" kun nen zich een dergelijke stand niet her inneren. En een weergeleerde heeft nage plozen dat in ons land de barometer se dert 1849 niet zoo hoog heeft gestaan.... Zoo hoog de gewone barometer staat, zoo laag staat de politieke barometer en naarmate de eerste rijst, daalt de laatste. In Europa, in Amerika, in Azië. In Europa is hij de laatste week zooveel gedaald, dat Borah, de invloedrijke voorzitter der comm. voor buitenl. zaken van de Amerikaansche Senaat een paar dagen ge leden heeft verklaard, niet in te zien, waar om Amerika zich onder de tegenwoordige omstandigheden nog voor Europa zou in teresseeren. Wat wil men in Europa toch van ons? sprak hij. Het eenige zooge naamd concrete voorstel, dat deze week uit de onderhandelingen in Europa is voortgekomen, bestaat in de verlenging van het internationale moratorium. Dit voorstel maakt geen indruk op mij. Het geeft verlichting, noch opleving. Het be- teekent slechts uitstel van de operatie, tot de patient zoo zwak is, dat hij haar niet meer overleven kan. H e r r i o t be treurt het wel, dat de V.S. weigeren naast Frankrijk te gaan staan. Indien Frankrijk een program wilde aanbieden dat ons een betere toekomst, het herstel van Europa, en een economische opleving der wereld in het vooruitzicht kan stellen, dan zou het op Amerika's biezondere belangstel ling kunnen rekenen. Amerika heeft van het begin van de wereldoorlog af nooit geaarzeld te helpen, indien het om wer kelijke hulp aan Europa ging, maar welke aanmoediging bestaat er voor Amerika na Lavai's jongste rede om zich voor Europa te interesseereh Frankrijks eischen. Laval heeft drie eischen gesteld: lo. de onaantastbaarheid en de volledige be taling der herstelschulden; 2o. de vredes verdragen moeten het geheiligde hand vest van Europa zijn en blijven; 3o. de ontwapening moet wachten, tot de vol ken een veiligheidsvendrag hebben geslo ten, ter verdediging van die vredesver dragen. Wat voor zin heeft bij zulk een program een moratorium? Hoe kan Wees er vlug bij! Bij de eerste pijnlijke scheut in armen, beenen of lendenen, wrijf U dan onmiddellijk met Akker's Kloosterbalsem, het vanouds bekende en beproefde wrijf- mlddel, dat al zooveel goede diensten bij rheumatiek heeft bewezen. Tot diep in de weefsels voelt Ge dan de wel dadige. genezende werking en de pijnen verdwijnen. iemand daardoor geholpen worden en waarom zou Amerika zich interesseeren, voor dergelijke voorstellen? Aldus se nator Borah. En, aldus de ,,H. Post", hij heeft gelijk, helaas. Wat is dit Europa voor een werelddeel tegenwoordig en wat voor menschen zijn wij Europeanen"? Wie kan voor ons sympathie of achting gevoelen? De heele niet-Europeeschewe reld lacht ons uit, nogal schamper, en zegt, of denkt: laat die malloten hun eigen boontjes doppen, aan die lui is toch geen eer te behalen en voor hen schijnt geen kruid gewassen te zijn. Zij trappen elkaar, tot zij er bij neervallen (denk aan, de tolmuren). Laten ze eerst eens begim nen elkaar te steunen, op te richten, dan kan er misschien nog iets van terecht komen. Doch daar ziet het volstrekt nog niet naar uit. Let maar eens op Lausan ne. Wij spraken zooeven van mislukte conferenties. Welnu, deze conferentie is al mislukt, nog vóór zij begon te confe- reeren. Daar komt nu ook al niets van, zij is van de baan voor afzienbare tijd en misschien voorgoed. Waarom is zij van de baan? Omdat de wijze menschen, die Europa's lot in handen hebben, nóg heb ben, van te voren al het zóó volmaakt oneens waren, dat ze het niet aandurfden in Lausanne samen te komen. Japanners en Chineezen. De Japanner gaat zijn gang. Nergens vindt hij kloeke tegenstand en dat maakt hem overmoedig. Te Charbin is het hem om de spoorweg te doen, die naar Wladi- wostok en het Zuiden voert. De Russische beer gromt, de kleine Japanner blijft on bewogen en gaat zijn gang. Te Sjanghai ontplooit Japan al maar meer zijn macht. Amerika heeft reeds zijn ontstemming ge- toont, de Japanner trekt een brutale grijns en zegt droogweg: Houd u maar kalm, aan de buitenlandsche vesting te Sjanghai raken we niettenzij de overheid de orde niet mocht weten te handhaven. Dan komt er Japansche „orde". Japan weet van optreden. En het weet ook, dat de vreemde mogendheden onder ling te veel verdeeld zijn, om kracht van zich te doen uitgaan. Dat geeft aan Japan de vrijmoedigheid, om stap voor stap verder te gaan. Dat het in ('t Chineesch) Sjanghai een ultimatum stelt ten opzichte van allerlei dingen, die ten deele tot be hartiging van eigen, zeer in het gedrang gekomen belangen dienen, is tot daar- aantoe. Maar het gaat verdjer: nu ver nemen wij zelfs, dat de Japansche ver tegenwoordiger te Peking aan de jonge maarschalk Tsjang Sjoe liang een bezoek heeft gebracht om van hem te eischen dat hij een bepaalde krant verbiedt en de redacteur daarvan 'in het gevang ze't. i Vandaag vertrekt van Cherbourg de Volkenbondscommissie over Amerika naar Japan en vervolgens naar China. Om streeks begin Mei hoopt zij in Mandsjoe- rije aan te komen. Alzoo over drie maan den. De voortvarende Japanner kan intus schen zijn bedje reeds aardig gespreid hebben. Een ernstig conflict voor de heele wereld. En wat de Volkenbondsraad intusschen doet? Niets. Hij wil in die tijd niet eens praten over de Chineesche kwestie, om dat hij eerst betrouwbaar wil komen te weten ot er in het Verre Oosten werkelijk iets-aan-de-hand-is I Waarschijnlijk meer dan de Volkenbond zal weten te bedwingen. Intusschen neemt Japan met harde hand China onder zijn Voogdij. En het eenige wat China tegen Japansche overheersching en de wereld tegen een Japansch monopolie in China kan beschermen, schijnt te zijn ,dat het brok allicht veel te groot zal blijken voor die hand. Het is opmerkelijk, dat Japan telkens zijn groote acties onderneemt terwijl de Raad van de Volkenbond bijeen is. Zit daarin systeem? En er gebeurt niets tegen Zal ook Amerika steeds doorgaan zoo als nu, met telkens weer een initiatief te nemen, dat ook telkens een slag in de Wanneer uw zolen kapot en uw hakken scheef geloopen zijn, kunt u de reparatie gerust toevertrou- wen aan G. SCHOTANUS, Wil- helminalaan 16. Die maakt ze zeer voordeelig, netjes en vlug. lucht blijkt, of zal het eindelijk zijn geduld verliezen? Immers, door de gebeurtenissen te Sjanghai, die nu nog door nieuwe ver schijnselen worden verscherpt, heeft het Sino Japansch conflict een voor de wereld veel ernstiger karakter gekregen. Zal de Volkenbond er in slagen deze aangelegen heid nu verder te laten rusten tot 'haar commissie aan het werk zal gaan? Sportnieuw». Texel I—Succes I: 0-5. Men schrijft ons: Dit is wel de grootste teleurstelling, De velen, die van deze wedstrijd getuigen waren, zullen dit onderschrijven. Texel was niet het zwakste elftal. Zelfs wist ze menige keer druk op het S-doel uit te oefenen en moesten backs en keeper alle zeilen bijzetten om hun doel schoon te houden. In deze perioden kwamen de S'ers bij doorbraken, met een ruim veld voor zich, op de T.-veste afstormen, waarbij de achterhoede en halfs met de keeper niet één waren. Er werden enkele fouten gemaakt, elkaar niet begrijpen en ver trouwen, ende rest kwam vanzelf. Er weid wel eens wat forsch gespoeld, Imaar toch was het een wedstrijd van vrij goed gehalte. Als scheidsrechter Brussel laat begin nen, gaat T. direct ten aanval, waarbij de S.-backs blijken geven er te kunnen zijn. Van begin af zit er een snel tempo in en door kort spel is er voorloopiggeen gevaar. Enkele corners gaan aan beide zijden verloren. Voor enkïe overtredingen en onnoodige handsballen worden vrije schoppen genomen. Scheidsrechter houdt de teugels strak. Zoo gaat het met om beurten aanvallen. Dirk en Jo geven niet thuis. De halflinjie zit er goed op. Het afgeven mag soms wel eens beter. In de voorhoede wordt te veel van Winter ver wacht, die het deze middag door zijn zware bewaking, uiterst moeilijk had. T. heeft het beste van het spel en de S.- voorhoede kan het niet verder dan onze backs brengen. Dan volgt een aanval van de linkervleugel van S., de bal wordt in doelrichting doorgegeven, voorhoede snelt toe, Jaap schiet tegen een der medespe lers aan en Succes leidt, 10. Door dit; onverwacht succes gooit S. er een schepje op, maar ook T. probeert het sterk. Het spel wordt ruwer, naarmate de rust nadert Er wordt voor half time niet meer ge doelpunt. Na de hervatting neemt T. het spiel in handen en oefent geruime tijd een gewel dige druk op het S.-doel uit. Telkens is er een been dat in de weg staat. Telkens weer komt T. terug. Geweldige schoten van Winter en anderen worden ge keerd. Prachtig kopt André een corner in, welke even mooi door de keeper wordt gehouden. Deze druk houdt geruime tijd aan, maar als de S-voorhoede eenmaal er met de bal vandoor gaat, loopt Jaap ontijdig uit en heeft de S-mi|dvoor geen moeite met nummer 2. Nog is de moed er niet uit en weer gaat 't op het S-doel at. Ook nu is de tegenstand geweldig,' dan zien we Pijpers aardig afnemen, maar op onbegrijpelijke wijze houdt hij de bal te lang bij zich en trapt daarna in eigen doelrichting, waardoor de S-midvoor vrij voor het doel komt en zich niet bedenkt: 30. T. is verloren. Het rammelt nu overal. Nog eenmaal gaat S er van door, waaruit voor de eerste maal eigenlijk een mooi doelpunt wordt gemaakt. Jo maakt volgens scheidsrechter penalty en de 5-0 is daar. De laatste minuten worden geteld en als Br. einde fluit, trekt T. I zich on,t-' moedigd terug in de kleedkamer. De uitslag 0—5 geeft de verhouding niet goed weer. Veelal was T. in de meer derheid, waardoor S. zich moest bepalen tot een uitsluitend verdedigend systeem. Dit is haar volkomen gelulct, daar de voorhoede van T. steeds maar weer op deze, uitstekend spelende backs en keeper, aanstormde en haar heil veelal zocht in verre schoten, welke op zichzelf wel een goed beeld gaven van kunnen, maar waar toch niets productiefs in zat. Hier moest door terugspelen op de halflinie en zui ver aangeven de tegenpartij van haar plaats gelokt worden. De voorzetten der Drs. Ds. ALB. VIS. Ds. Vis legde de vorige week, gelijk we reeds meldden, aan de Universiteit te Am sterdam het doctoraal examen in de god geleerdheid af. vleugels waren te scherp en belanden óf vlak voor het doel, óf in de handen van de keeper. De halfs waren goed, vooral verdedigend. Voor de rust werd het best samengewerkt door André, Jan Gieles en N. de Graaf, door goed terugspel werd André dikwijls goed aangegeven, terwijl we ditzelfde zagen probeeren op onze rechtervleugel, waar gebrek aan het spe len met de linkervoet dikwijls oorzaak was, dat de tegenpartij de bal spiedde. De midhalf werkte hard, doch moet zich niet tot onfair spel laten verleiden. Hij moet meer achter de voorhoede aanzitten en sluwer. Rechts is verdedigend een zeer sterke half. De backs waren goed, gre pen flink in, maar vooral de rechtsback wist zich niet vlug genoeg te herstellen en moet meer de bal spelen, niet de man. Jaap was niet gelukkig en had eenige doelpunten kunnen voorkomen. Van Suc ces vonden we keep>er en backs, ook de midhalf, zeer goed. Zij speelden met flink enthousiasme. De midvoor een goed voet baller, maar een slecht sportman. Benut de oefenavonden. Red nog de aandacht der spelers van, Texel te vestigen op de train ingsavond, n. 1. hedenavond. Hier wordt regelmatig balbehandeling geleerd, stoppen, afgeven, gebruiken linker- en rechtervoet, schot en vorm, driehoekspel, terwijl vanaf heden de oefeningen van Ignac Molnar, een Hongaarsch trainer, zullen worden behan deld. Deze trainer, een bekend internatio naal, geeft van een serie oefeningen er elke week één. Deze oefenavonden be- hooren regelmatig benut te worden. Bij onze sportvereen. onderhouden de spelers van T l en II het voetbalspel uitsluitend door het spelen van wedstrijden. ;We hebben het resultaat gezien en hopen, dat de spelers hun taak hebben begrepen. Er dient geoefend om zoo de noodige routine te verschaffen, terwijl onder elkaar verband wordt gelegd in de speelwijze. Op deze manier is het mogelijk een goed figuur te slaan in de 4e klasse K.N.V.B. Dringend verzoek. Een zeker deel onzer toeschouwers vragen we, de scheidsrechter en spelers van beide elftallen met rust te laten. Een scheids-; rechter heeft zijn eigen werk en let niet op joelende menschen. De spelers der tegenpartij treffen ze niet, maar de eigen spelers, het bestuur en de heele S. V„ Texel, worden in moeilijkheden gebracht. Ieder werke dus mede in de goede zin. Gorgel droog met Filmavond met „Lourdes" als hoofdnummer. Het R.K. Filmcomité deelt mee Zondag a.s. in het St. Janshuis alhiler een film voorstelling te zullen geven met als hoofdnummer „Lourdes". Voor nadere biezonderheden verwijzen we naar het vol gend nummer. Steunt, bij gelijke prijs en kwaliteit De Nederlandsche Industrie. i Hiermede dient gij uw land, En bestrijdt gij de werkloosheid. TEXELSCHE COURANT LICHT OP Oooxtn Ï0-00 cd 90 ct. Tube 80 cl Bl| Apotb. co Drogul.» WYBERT beschermt U ieder jaar tegen verkoudheid en catarrh» Alléén In orlglneele dooien i 25,en 65 ct».

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1