RUITER-REVUE. door J. C. VETHMAN, instructeur L. R. „Texel". In het afgeloopen jaar, Is van een en ander veel gebeurd, 't Getij is nu verloopen, De kalender leeggescheurd. Liet en leed is voorgevallen In ons mooie vaderland. Nog gaan crisis en malaise Door de streken, hand aan hand. Ondanks al die narigheden, Stond onz' Federatie pal 't Hoofdbestuur heel erg tevreden Steeds grooter werd het ledental. De Estafette-rit succesvol, Nog grooter zaak stond op 't program. Slob tobde en zweette voor De groote dag in 't stadion te Amsterdam Onze leider slaagde, sloeg op punten, Triomfeerde, ondanks tegenslag. De Ruitersport: die vierde hoogtij, De massa zweeg toen vol ontzag. Wij gaan niet verder met ons loflied, Een ieder moet zich overtuigen, Als men onze ruiters ziet. De tijd is echter kort, Dus gaan we verder maar. Wat deden onze ruiters ln 't afgeloopen jaar? Het hoofd der garde is W.ütte's Jan, De oudste der klasse. Laatst was hij vertrokken. Hij is er nu weer bij, Wij laten ihem niet meer gaan. Hij komt weer in onze klas, Als no. 1 te staan. De leukste van de troep Is onze ruiter Koorn. Een prettig kameraad, Waar je mee werken kan, Landelijk ruiter in de daad. Al ben je ook timide, of zit je in de put, Als Koorn op de les komt, Dan lach je, dat je schudt. De dames van ons „Texel" Zijn altijd haast present. Laatst viel Hanni uit haar zaal De plaats het is te onthoude|n 't Was 1 M. twintig voor een K.M. paal Laatst werden wij genoodigd Op een heerlijk kopje thee. Op Bloemwijk, 't is er prettig Gezellig en gastvrij. Heer Duinker noemde het in zijn krant, Greta's geslaagde theepartij. (Wordt vervolgd.) Ruiteiravond L. R. „Texel". Woensdagavond had er een feestelijke bijeenkomst plaats van leden en donateurs der L.R. „Texel". De groote zaal van! van hotel Texel was keurig versierd en; zag er echt gezellig uit, toen even acht uur de voorz., de heer H. Keesom, aan de vele aanwezigen een welkom toeriep. Spr. wekte allen op de paardensport krachtig te steunen. In het bijezonder heette hij welkom de lieer J. Vethman, in structeur der Rijvereen. en diens echtge- noote. Verder betreurde hij 'het, dat de heer A. Keijser RJohz., de man, die veel voor de paardensport en voor deze avond in het biezonder had gedaan, wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Direct voor de opening hadden de leden zich op het tooneel opgesteld en werd als entree een ruiterlied gezongen. Na de opening had de standaarduitreiking plaats. Door de heer Vethman werd na een kernachtige toespraak, waarin spr. de be- teekenis en het ontstaan van de standaard schetste, de ruiters de vraag gesteld, ot zij trouw wilden zijn aan hun groen en zwart; waarop met een enthousiast „ja" geantwoord werd. Met het zingen van het Wilhelmus door de aanwezigen, weid deze plechtigheid besloten. Door de lieer Vethman werd hierna een aardig rijm voorgelezen, door hem zelf vervaardigd en wel 6 vellen groot. Spr, gaf daarin op geestige wijze het leven en streven van de vereeniging weer. Elk lid kreeg „een veeg uit de pan". Begrijpelijk, dat hij hiermee veel bijval oogstte. (We zullen het bij fragmenten opnemen). Hierna werd ten beste gegeven de voor dracht „Een scène vol vochtigheid" dooi de dames Tr. Eelman Ld., S. Eelman Ad., en Jos. Bas Jd., waardoor de stemming niet weinig werd verhoogd. Daarna „Het Ruiteraanzoek". Door de heer Vethman werd even opgemerkt, dat het stuk speciaal als propagandastuk ge schreven is. Heel aardig werd het ten tooneele gebracht. Het was te merken, dat er hard was gestudeerd en er door ieder gegeven werd, wat hij (zij) kon. Een pluimpje verdiend hoor, dames en heeren. Medewerking werd verleend door de dames Hanna Kikkert en Greta Witte en de heeren KL Zuidewilnd, G. Koorn, Jn. Kuip, Jn. Witte, D. Eelman, A. Wuis, S. de Porto, P. Kikkert Jz., W. v. d. Wal en C. van Santen. Wat het stuk behelst,, zette de heer Vethman in dit blad reeds uiteen. Volgde prijsuitdeeling Paardensportfees ten. Met een kort woord van de voorz. werden de prijzen aan de resp. winnaars 1 uitgereikt. Door de dames S. Eelman, Jog. Bas en de heer H. Ran, werd op verdienstelijke wijze opgevoerd „Welkom moeder". Het luid applaus bewees, dat de aanwezigen hadden genoten. De voordrachten werden op de piano begeleid door de heer Jurr. Beumkes Jz. Hiermede was het officieele gedeelte van het programma afgeloopen. De heer Keesom bracht aan allen, die tot het slagen van de avond hadden meegewerkt zijn hartelijke dank. Ook de heer Vethman werd voor zijn keurig gedicht een biezon der woord van dank gebracht. Het bal, dat onder de eminente leiding van de heer Vethman in de beste orde verliep, was echt gezellig. Door de ver- leeniging werden een viertal taarten ver loot en verkocht. Opmerkelijk was, dat aan de heer P. Bremer Wz., van Burger- brug, die de eerste taart won, ook de tweede na loting werd toegewezen. Deze werd door hem weder aan het bestuur ge- Igeschonken, dat de taart hierna verkocht. De derde werd gewonnen door de heer André Ran. De vierde verkocht. De Jazzband-Batavier zorgde voor uit stekende muziek en droeg ook veel bij tot de geze'llige stemming. Zoo was deze Woensdagavond voor de leden en donateurs van de L.R. Texel een avond, die zeker bij velen in aange name herinnering zal blijven voortleven. De film „Van 't Westelij'k Front geen Nieuws" komt in hotel Texel. Naar men ons meedeelt, zal Zondag 21 Febr. door het I.V.A. in hotel Texel de wereldbekende geluidsfilm „Van het Westelijk Front geen Nieuws" met Hol- landsche tekst worden vertoond. Ten einde te kunnen beoordeelen of een tweede vertooning (op 20 Febr.) noodilg is, zul len van te voren kaarten verkrijgbaar worden gesteld. We verwijzen naar de annonce in dit nummer en vermelden te vens, dat in Boekhandel Parkstraat een filmalbum met meer dan 70 interessante toto's met uitvoerig beschrijvende tekst voorhanden is. „De Chineesche Avonid". Het Texelsch Nutsdepartement maakte Dinsdag een goede beurt. Die avond toch. is hier de heer Gerard Pillger, uit Am sterdam, opgetreden, die ons veel wetens waardigs heeft laten zien en hooren om trent het land, dat de laatste weken zoo zeer in het centrum der belangstelling staat: „China". Het was een vlot en on derhoudend spreker. Geen wonder, dat met aandacht geluisterd werd, te meer omdat al spoedig bleek, dat hij Chilna uit eigen ervaring kende, hetgeen aan zijn causerie een extra groote aantrekkelijkheid verleende. Jammer dat de zaal slechts matig bezet was. We hoorden hier en daar opmerken, dat mogelijk de herinnering aan de te leurstellende „Indische avond" met Raden Mass Noto Soeroto nog voortleeft, met het resultaat, dat men van deze Chinee sche avond weinig beters verwachtte. Men heeft zich echter vergist. Het is een kostelijke avond geworden, die we gaarne onder de beste Nuts-bijeenkomsten rang schikken. In zijn openingswoord herinnerde de voorz., de heer W. B. Oort, met een enkel woord aan de 'smiddags juist geopende „Ontwapeningsconferentie", waarover de jongste gebeurtenissen in China zulk een zware schaduw wierpen. Spr. uitte de wensch, dat de donkere wolken spoedig zouden afdrijven, opdat de sfeer voor een vruchtdragend confereeren gunstig zou zijn. Een eigenaardig samentreffen noemde de voorz. het, dat juist nu China zoo onze gedachten bezig houdt, de heer Lap op de Ontspanningsavond voor de oudere jeugd over China sprak en nu de heer Pilger China tot het onderwerp eener beschouwing heeft gekozen. (Toen des tijds deze avond werd vastgesteld was van een ernstig Japansch-Chineesch con flict nog geen sprake). De heer Pilger kreeg vervolgens het woord en zou ons vertellen van de won derlijke ceremoniën en oude gebruiken, welke in het oer-oude China worden aan getroffen. China (een Japansche naam) heet eigenlijk Tsjoengkwo, „Land van het Midden". Een klein gedeelte van China wordt door Chineezen bewoond: Kwang- toeng en Kwangsi. Vele biezonderheden vertelt spr. van de beroemde (beruchte!) Chineesch muur (ruim 2400 K.M. lang, 16.5 M. hoog), van de Zuid-Chi;neesche republiek, van president Sun-jat-sen, tij dens wiens bewind de kiem gelegd werd van de troebelen tusschen N. en Z.-China. Zijn opvolger was Tsjang-kaj-sjek, een geniaal veldheer, de „Chi|neesche Napo leon". Over het huidige conflict Japan- China wijdt spr. niet biezonder uit. Hij noemt als motieven voor Japan: 1. zijn overbevolking (spr. woonde van 1922 1925 in Japan en spreekt uit ervaring); 2. de chaos in Mantsjoeirije, waar Japan communistische heerschappij vreest; het wil er een „bufferstaat" van maken tegen Sovjet-Rusland; 3. de Chineesche boycot, waar Japan, welks industrie voor 70 pet. op China aangewezen is, geducht van lijdt. Spr. verwacht, dat Japan zijn tanden op China zal stukbijten, daar de Chinee zen biezonder taai zijn en één, wanneer het tegen een gemeenschappelijke vijand gaat. Inmiddels is het er een heksenketel en weet niemand precies, hoe het zal af- loopen. Spr. vervolgt met te vertellen van een rickshaw, een tweewielig wagentje, waar in men zich voor een luttel bedrag uren lang in de brandende zon door een Chi nees kan laten trekken; van de voorvade- renvereering en de voorliefde van de Chi nees voor mannelijke nakomelingen. Als hij het over zijn kinderen heeft, bedoelt hij zijn zonen; zijn dochters noemt hij smalend „teleurstellingen". Spr. wijdt uit over het merkwaardig huwelijksleven (con cubinaat) en vermeldt terloops, dat 't be grip „vrouw" in Chineesche karakters door een omgekeerde V wordt voorge steld en „ruzie" door.tweemaal zoo'n teeken. Van de Chineesche kleed ij hooren we allerlei biezonderheden en met meelij den wordt ons hart vervuld, wanneer spr. vertelt, hoe de Chineesche vrouw aan haar kleine voetjes komt. Deze voetjes worden opgebonden, wat veel pijn veroorzaakt en de lengte van de voet terugbrengt op hoogstens 6—8 cM. Gelukkig raakt deze barbaarsche gewoonte wat in onbruik. Spr. wijdt uit over de kaste waarin het Chi neesche volk verdeeld is, in het biezon der over de Sampan-kaste, die er al heel treurig aan toe is. Op hygiënisch gebi'cd valt er in het dichtbevolkte Chifna nog veel te verbeteren. De Chinees schijnt echter wel een groote dosis immuniteit ingeschapen te zijn; velen worden althans 100 jaar en ouder. Spr. vertelt uitvoerig van het huiselijk leven van de Chinees, van het kapsel der vrouwen, van de wo ninginrichting, enz. De wetenschap staat in Chfna hoog in eere. Spr. vertelt van de merkwaardige wijze, waarop de examens voor „geleerde" worden afgelegd en deelt Imee dat wel 90 pet. der bevolking lezen noch schrijven kan. De z.g. briefschrijvers en -lezers voorzien inderdaad in een be staande behoefte. De verkeersmiddelen ten plattelande zijn nog zeer primitief. Meestal bedient men er zich van draagstoelen. Spr. heeft in zoo'n stoel eens een reis van zeven uur ge maakt en zag op die tocht welke de bin nenlanden inging, wel 73 lijken liggen. Ze waren van Chineezen, die het slachtoffer waren geworden van een hongersnood als fevolg van ieen mislukken van de oogst, 'resident Sun-jat-sen troostte zich echter met de gedachte, dat er meer Chineezen dan lucifershoutjes warenChina telt immers 400 miljoen inwoners. Dat is een schatting, want registers van de burger lijke stand houdt men er niet op (na. Chi neezen zijn wreed, zegt men. Spr. gaf daarvan eenige treffende staaltjes te zien. Doodstraffen worden er op een beest achtige wijze voltrokken. Vervolgens be handelt spr. de ceremoniën bij de voltrek king van bruilofts- en begrafenisplechtig heden; wij verdiepen ons in het opium schuiven en de rampzalige gevolgen hier van; wij maken in een restaurant een Chi neesch middagmaal mee, waarbij o.m. ter tafel komen soep van haaienvinnen, z.g. eetbare vogelnestjes, stinkende vogel eieren, eendensoep, etc. Inmiddels weren zich de Sing-Song-Giirls, ver moedelijk om de aandacht van ons Euro peanen van de onwelriekende schotels at te leiden. Met elkaar bezoeken wij een Chineesch theater, waar de voorstellingen meestal duren van 1 u.—12 uur n.m. en pantomines en zwaardvechters de 'hoofd schotel vormen. Aan het voorstellingsver mogen der toeschouwers worden daarbij hooge eischen gesteld. Van Chineesche muziek, kunnen wij, Westerlingen, niet ge nieten. De voornaamste instrumenten zijn een soort viool, bekkens, een fluit en een reeks plankjes, die met een hamertje be werkt worden. Een paar gramofoonplaten worden afgedraaid, maar kunnen ons niet bekoren. Met het voordragen van een paar ge dichten van Thoe-foe en Li-tai-peh, an- nelecten van Kon-fut-tse en een Chi neesche een-acter, wordt het gevarieerde programma besloten. Een groot aantal lichtbeelden lichtte het behandelde toe. De voorz. bracht de heer Pilger harte lijk dank. Hij had het Nut ook een mooie avond bezorgd. Boekhold's Zeilwagen. In het nummer van 21 Januari van „het Oosten", Hollandsch weekblad voor Pa- terson (waar het blad verschijnt), Clifton, Passaic, Garfield en 'n reeks andere plaat sen, waar zich veel Nederlanders hebben gevestigd, werd onze aandacht getrokken door een foto van de door de heer Boek- hold, te de Cocksdorp, vervaardigde zeil wagen. Deze foto bereikte de redactie via de zoon van een vriend van de heer Boek- hold naar aanleiding van een bericht om- trent de zeilwagen, dat uit ons blad in „het Oosten" opgenomen werd. Een voldoening voor de heer Boekhold, aan wie we inmiddels bedoeld nr.. van „het Oosten" hebben toegezonden. „Wellicht," zoo staat er, „zijn er onder de vele sport liefhebbers in dit groote land personen, die zich voor deze vinding van Mr. Boek hold interesseeren". Sportnieuws. Van de Tex. Korfbalbond. Men schrijft ons: Vrijdag 29 Jan. vergaderde de T.K.B. De afgevaardigden van alle clubs op Texel waren aanwezig. Ik behoef u niet te ver- Mijnhardt's Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten tellen, waarover we moesten vergaderen. De heele korfbalmisère is nu vriendscnappelijk opgelost en we beginnen weer met nieuwe moed. Deze competitie is een goede leerschool voor ons allen ge weest om het in de toekomst tot een beter einde te brengen dan het nu gegaan is. Laat de harmonie onder de leden danook beter worden. Zet alle haat en nijd aan kant. Hoog het mooie korfbalspel! Als je een wedstrijd moet spelen, dan niet met het idee je tegenspeler te meppen. Wees altijd sportief. Je moet geven en nemen. Kun je dat niet, ga dan de sport ver laten. Dat is het beste. De schrijver, dije zijn naam niet onder zijn stukjes durfde plaatsen, moet voortaan waarheid spreken en geen leugens. De T.K.B. is een club rijker geworden: D.O.H. De bond telt nu zeven clubs. Dat gaat in de goede richting. Waar blijven de andere dorpen met een korfbalclub We zijn van plan om een le of 2e klas club van Zaandam ot Amsterdam te laten komen om tegen een Texel-combinatie te laten spelen. Uit elke club komen de beste dame en heer in aanmerking. Dus flink trainen, dames en heeren. Onze 2e voorz., de heer C. Meyer, heeft bedankt wegens vertrek. We bren gen hem hier dank voor alles, wat hij deed ten goede van de sport. Zijn plaats wordt ingenomen door de heer W. van Egmond, de Cocksdorp. De secr., de heer J. Snieder, is verhuisd naar Wilhelmina- laan, alhier. Kerknieuws. In „De Lampen Brandend" van Febr. wijdt ds. Vis woorden van dank en hulde aan de heer Joh. Koning Sz., die wegens het bereiken van de leeftijd, waarop hij ingevolge het herziene reglement niet meer herkiesbaar is, als diaken der Doopsge zinde gemeente moest aftreden. Gemeente-avonden. De Doopsgezinde Gemeente-avonden zijn volgens „De Lampen Brandend" voor - loopig bepaald op Dinsdag 16 Febr. te den Burg en Donderdag 18 Febr. te Oosterend. DE COCKSDORP. Sportnieuws, Korfbalclub Seolto belegt op 21 Febr. a.s. een feestelijke vergadering i'n hotel „De Hoop", alhier ter gelegenheid van, haar eenjarig bestaan. OOSTEREND. Autobotsing. 't Kwam hier Woensdagmiddag tus schen de auto van dokter V. en die van! bakker Bremer tot een botsing. Het ge beurde op de hoek bij de heer Breman. Laatstgenoemde auto liep nogal eenige schade op, terwijl de wagen van dokter V. er genadig afkwam. Persoonlijke on gelukken kwamen gelukkig niet voor. De verzekering dekt de schade? Nieuwbouw. Voor rekening van de heer S. v. Heer- dinge wordt aan de Oosterweg alhier een nieuw woonhuis gebouwd. Het werk is onderhands aanbesteed en wordt uitge voerd door timmerman Jb. Drijver, metse laar J.Trap en schilder C. Bremer. WttHÜUHtiMMI BINNENLAND. HfflflUUffiUfUiH De Ooievaar-ramp. Wij worden nog eens herinnerd aan het vreeselijk ongeluk, de „Ooievaar" te Bangkok overkomen in December van het vorig jaar. Een ongeluk dat aan vijf men- schen het leven kostte. Het stoffelijk over schot van Wiersma, van Van Onlangs en Kotte is per s.s. van de Rotterdamsche< Lloyd naar het vaderland vervoerd en Maandag zijn de drie slachtoffers onder overweldigende en hartelijke deelneming van zeer velen ter aarde besteld. Wiersma te Nieuwer-Amstel, Van Onlangs en Kotte te Rotterdam. „AMERIKAANSCH". In Amerika natuurlijk (Wat gebeurt daar toch al niet) Is, zooals de kranten schrijven, Weer iets wonderlijks geschied. Een papa, die aan z'n tweeling Geven zou een goede naam, Heeft dat (echt Amerikaansch toch) Weer eens „nieuwerwetsch" gedaan. Als beminnaar van de radio Amateur, nou, teerste klas, Vond hij voor zijn jongste spruiten De geschikte naam al ras „Microfoon" en „Condensator", Kijk, dat klinkt toch wel geleerd, En zoo werden zij als „Mike" En „Condensa" genoteerd. Gekker moet het toch niet worden, 't Is een idioterij. Straks noemt hij de derde „Accu", En de vierde „Batterij". Als wij allen zoo eens deden: 't Werd voorwaar een fijne boel. Dan zou der naaister baby heeten,

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2