Texelsche Courant van Zaterdag 6 Febr. 1932 N.V. STMKCn „DEK HELDER' TWEEDE BLAD Alle vrachtkosten zijn voor onze rekening. ^Naar het Crisis-Einde? Kentering van het Getij? Texelsche Berichten PIEPER-VERDUISTERING. Wilhelminastraat 63-67. - Telef. 524 (Onder dezelfde directie als de wasscherij S. Krom, Alkmaar) Indien U prijs stelt op een heldere, goed verzorgde wasch neemt U dan eens een proef bij ons en U zult beslist tevreden zijn Wasschen die ons in 't begin der week worden toegezonden ontvangt U dezelfde week terug. üh:: Er zijn er velen, die ingespannen turen naar de horizon, of zich nog geen teeke nen voordoen, die het einde van de crisis aankondigen. Niemand kan echter eenig lichtpunt ontdekken. Blijkbaar duurt de ebbe van het economisch getij nog voort en is het laagste, het diepste punt van de dalende golf nog niet bereikt. Wenden wij ons af van degenen, die tevergeefs hun oogen blind staren, en richten wij ons tot een ander, die de economische hemel afzoekt, dan hooren wij er een aan, die beweert of voorspelt: „Tegen het eind van 1932 zullen zich in Amerika de eerste teekenen vertoo- nen, die duiden op kentering van het getij." Het is niet de eerste de beste, diie zich aan deze profetie waagt. Hij is privaat docent aan de Amsterdamsche Universi teit, van beroep accountant en totnogtoe met zijn voorspellingen op economisch gebied zeer gelukkig. De heer S. de Wolff, zoo heet deze econoom heeft èn in 1919 èn in 1928 een keerpunt in het zakenleven aangekon digd en beide keeren hebben de feiten hem in het gelijk gesteld. De eerste maal verkondigde hij zijn stelling slechts ineen bepeTkte studiekring en werd ze niet we reldkundig. De tweede maal schreef hij ze neer in een boek „Het Economisch Getij", dat in Augustus 1928 werd be ëindigd en waarin hij bewees, dat om streeks een jaar daarna, in 't laatst van 1929 in Amerika de omkeer zou beginnen. Bijna op de dag at is het uitgekomen, en alle andere geleerden, die op vriend schappelijke ot op laatdunkende wijze over deze „voorspelling" hadden geschre ven, bleken de plank mis te hebben ge slagen. Natuurlijk denken wij er niet aan nu te beweren: Ook deze keer zal de heer De Wolff wel gelijk hebben en over 10, 11 maanden begint in Amerika de beterschap. Of zijn theorie juist is, kunnen wij niet beoordeelen, maar laat ons even wach ten en kijken of ze uitkomt. Het gaat ons als een drenkeling, die zelfs naar een stroohalm grijpt. De nood is zoo hoog gestegen, beterschap zoo bitter noodig, dat ook de geringste kans op uitredding reeds hoopvol stemt. En dit heeft de heer De Wolff voor: hij heeft twee keer gelijk gekregen. Zit er in de loop der crjsissien in het kapitalisme inderdaad die regelmaat, welke hij beweert, dat bestaat, dan heeft hij veel kans om opnieuw gelijk te krijgen, want het woedt nog in volledige onmacht. Maar, zooals gezegd, laat ons afwachten. Op Dinsdag 1.1. verscheen te Alkmaar voor de meervoudige strafkamer der Arr. Rechtbank als verdachte de ruim 40-jarige veehouder Jacob Cornelis W. uit de P.H. polder, die zich had te verantwoorden ter zake een door hem gepleegde verduiste ring van f3458 in Juni 1931 ten nadeele van Cornelis Vlas, met wie hij uit oefende een aardappelhandel voor geza menlijke rekening en welk bedrag als zijnde de helft der opbrengst van de ge kochte aardappelen door verdachte in de wacht zou zijn gesleept. In deze zaak waren gedagvaard een tiental getuigen, waaronder de heer J. Ott, hoofd eener school te Alkmaar, 'n bekend schriftdeskundige in crimineele zaken. Door de verdachte waren zijnerzijds een aantal getuigen a decharge door hem op de zitting opgegeven. Volgens W. was getuige Cornelis Vlas hem f2500 schuldig, van welke oor zaak dezer schuld hij een langdradige en voor een buitenstaander tamelijk onbe grijpelijke definitie gaf. Het ging hier over aardappels, die gekocht en weer ver kocht waren, terwijl uit de latere opgaven van verdachte bleek, dat deze schuld zelfs was opgeklommen tot f42S8. Tusscheii verdachte en zijn compagnon bestond de afspraak, dat die schuld geleidelijk van de opbrengst der aardappelen van het aan C. Vlas toekomende deel kon worden af gehouden. De brigadier rijksveldwacht Van Twuijver verklaarde op verzoek van de president, dat de verdachte volgens uitlatingen van andere personen, niet bij uitstek gunstig bekend stond. De brigadier kon echter persoonlijk en uiteraard geen bepaald ongunstige antecedenten relevee- ren. „Geen denken aan", zegt Vlas. De 61-jarige koopman Cornelis Vlas deelde mede, dat hij aan verdachte geen cent schuldig was, wel anderslom. Hij ontkende beslist het feit, dat J.W. f4288 van hem zou hebben te vorderen met de krachtige woorden„Geen denken aan". Voorts ontkende getuige beslist, de geheele aardappelenhandel met verdachte. Wel had hij aardappelen gekocht in 1931 in kleine partijtjes, die hij direct had vol daan. Een feit was, dat verdachte nog om f 100 te leen was gekomen, toen ge tuige afwezig was. E>e volgende morgen kwam hij reeds vroeg terug terug om zijn verzoek om f 100 te herhalen, die getuige hem ter hand stelde. De datum had ge tuige in zijn boekje genoteerd. Getuige had een partij „piepers" die niet verkocht werden en op voorstel van verdachte zou deze partij naar Amsterdam aan de markt worden gebracht. Verdachte had een schip besteld en toen dit vaar tuig in de haven verscheen, werd de partij ingeladen en opperde verdachte het voor stel, omdat de partij wat klein was, nog wat aardappelen er bij te koopen, waarin Vlas toestemde. Van verschillende personal kocht Vlas voor zijn rekening nog aardappelen bij. De verdachte die ook een partij aard appelen had ingeoraciit, stelde het echter voor dat Vlas een schuld had van f4200 en de aflossing zou geschieden zooals hiervoren is medegedeeld. Getuijge Vlas beweerde echter, dat van die conditie geen woord waar was. Wèl was gecondition- neerd en telefonisch bevestigd dat de Commissjonnair Vos in Amsterdam het ontvangen geld in geen geval aan écn persoon zou afgeven. Voorts had getuige aan Vos gevraagd om een voorschot, opdat hij de leveranciers ook kon voldoen. Van al de verkochte aardappelen kwam echter slechts f 1500 terecht. „De centjes benne binne". Verdachte was echter bij getuige aan huis gekomen en had gezegd: De centjes benne binne, mijn zuster heeft ze in be waring. Waarop de wouw van getuige zou hebben uitgeroepen: Wat doet die d'r met d'r poote an? Wel wat ongegeneerd meneer, zei getuige, maar zoo ging het. Getuige had echter maar steeds vergeefs: gewacht op het geld. Wel had hij van verdachte een brief gekregen in de woning van getuige. Dit briefje bevond zich bij de stukken en werd overlegd, doch ver dachte loochende elke bekendheid met dit epistel. Evenmin had hij aan getuige een briefkaart overhandigd van de neer C.Vos uit Amsterdam. Het schip aardappelen had opgebracht 14542. Hiervoor moest feitelijk worden uitbetaald aan verdachte f 1082.75 en aan getuige f 895, doch aangezien getuige Vlas al de gekochte aardappelen had voldaan aan de bouwers, had deze te vorderen f3458.70 van de verdachte. Hierop was het verhoor van Vlas voor- loopig beëindigd en nam de oude heer in de getuigenbank met zichtbaar welge vallen een pruimpje. Wat mej. Vlas-Boon verklaarde. Mej. Clasina Boon, huisvrouw van de heer C. Vlas, die gemoedelijk door de president werd aangemaand zich stipt te houden aan de waarheid, trad vervolgens als getuige op, terwijl haar echtgenoot gedurende het verhoor de zaal moest ver laten. Mej. Vlas verklaarde, dat haarman absoluut geen schuld had aan ver dachte en hij haar steeds op de 'hoogltei hield van zijn verbintenissen. Haar man koopt bijna altijd contant. Voorts werd. getuige gehoord omtrent de verschillende besprekingen over de handel in aardappe len in tegenwoordigheid van getuige. Door verdachte werd ontkend, dat hij onder de maaltijd ten huize van Vlas had bespro ken, dat verdachte niet in staat was de toegezegde 600 mud aardappelen te leve ren. Om het tekort aan te vullen, had haar man voor zijn rekening verschillende par tijtjes bijgekocht. Later had haar man aan de heer Vos te Amsterdam telefonisch verzocht om een voorschot. Verdachte ontkende dit alles. Ook dat hij gezegd zou hebben, dat men niet naar Amsterdam behoefde te gaan, omdat zijn zuster het geld onder haar berusting had. Door verdachte werd trouwens zoo onge veer alles ontkend, omtrent hetgeen mej. Vlas verklaarde, ook wat betrof de scène met de brief van de zuster van verdachte en de briefkaart van de heer Vos. „Onwaar", zei verdachte. De brief of de briefkaart zat in een vuile verscheurde enveloppe van de Grondcredietbank. Verdachte beweerde alstoen heelemaal niet ten huize van Vlas te zijn geweest. Mej. Vlas verzekerde echter, dat de vrachtrijder A. SI egt kon getuigen, dat verdachte die dag bij hen in huis is ge weest. Hij zat op zijn vrachtrijderskar op verdachte te wachten. Deze zou met hem verder rijden. Dit gebeurde op 13 Juni. De vrachtrijder zag de klompen van ver dachte voor de deur van Vlas staan. De quintessens van de lieele historie is, dat Vlas geen geld heeft ontvangen. De heer Corn. Vos, aardappelhande laar te A'dam, had in Mei 1931 gehan deld als commissiionnair in opdracht van verdachte. Hij werd opgebeld van Texel door Vlas en verdachte en toen had ge tuige op verzoek van Vlas f 1500 voor schot aan verdachte uitbetaald. Verdachte had te voren aan getuige gezegd, dat Vlas buiten de zaak stond. Later had de heer Vos het restant, plm. f3000 gezonden aan de bank van de heer Verdoes, met wie verdachte in rekening-courant stond. De vermaarde brief. Mej. Maria Cornelia Wabeke, veehoud ster en zuster van verdachte, werd in af wijking van de rooster gehoord als ge tuige a decharge. Zij ontkende van Vos een bedrag van f4500 te hebben ontvan gen. Dat zij de vermaarde brief zou heb ben geschreven, werd door haar niet be paald ontkend, maar zij had zooveel brie ven geschreven. In die brief had zij echter meegedeeld WEL f4500 van Vos te heb ben ontvangen. Op aandringen van de president verklaarde zij eindelijk na veel omwegen, dat zij, naar zij geloofde, de brief niet had geschreven. De president verlangde echter 'n bepaald antwoord: Ja of neen. Nu verklaarde zij dan, de brief NIET te hebben geschreven. Voorts ver klaarde deze dame, dat Vlas wel eens bij haar broeder was gewieest en hem toen om geld is gevraagd. De heer Vlas ontkende dit echter perti nent en de conferentie met deze twee ge tuigen gaf meermalen aanleiding tot op gewonden tooneeltjes en veel hilariteit. Wie de brief schreef. De heer J Ott, onderwijzer te Alkmaar, gehoord als getuige-schriftdeskundige, die tot de conclusie was gekomen, dat ver dachte de schrijver was van de in het proces meermalen genoemde brief, zooals door de schriftkundige technisch werd aangetoond. Een hypothese, die natuurlijk door verdachte met zijn gewone perti- nentie werd ontkend. Getuigenverklaringen Na de pauze werd de Behandeling voort gezet met het hooren van de 64-jarige koopman Jan IJ. Witte te Oudeschild, buurman van Corn. Vlas, verklarende, dat hij voor deze persoon nimmer groote voorraden aardappelen had zien aanvoe ren. Hij heeft er ook geen ruimte voor. Vlas staat bekend als een man, die steeds zijn aankoopen regelmatig voldoet. De 36-jarige arbeider P i e te r W ij n- gaard, voormalig knecht van verdachte, deelde mede, dat in 1928 aan Vlas wapen geleverd 3 a 400 mud. Een hoeveelheid van 1000 hectoliter is nooit aan Vlas ge leverd en hij heeft er ook geen berging voor. Zijn toenmalige patroon had zich nooit over de onsoliidijteit van Vlas be klaagd. Getuige Jos. v. d. Velde, thans wo nende te St. Janssteen, had, toen hij nog te Texel vertoefde, in dienst van ver dachte, in '28 en '29 aardappelen aan Vlas geleverd, geen groote hoeveelheden, b.v. 1000 H.L. Deze verklaring klopte niet met hetgeen hij vroeger had verklaard en de president wees hem in krachtige be woordingen op het gewicht van de eed. Voorts werd aan de verklaringen van deze getuige, gehoord op verzoek van verdachte, niet veel waarde gehecht. Een warboel. Daarop werd gehoord C. H. Kikkert, vrachtrijder te Texel, die verklaarde dat verdachte en Vlas ruzie hadden gekregen over aardappelen en toen was er gezegd, dat hun zaken waren afgedaan. Getuige bevond zich toen ten huize van verdachte. Tusschen de heeren Kikkert en Vlas ont stond over deze aangelegenheid een scherpe woordenwisseling, waarop de pre sident tusschenbeide kwam en de orde herstelde. Volgens verklaring van Kikkert zou Vlas nog getracht hebben de vader van Kik kert over te halen, dat deze zijn zoon, zou bewegen niet tegen hem te getuijgen, welke verklaring de vader van getuige Kikkert schriftelijk bevestigde. De getuige Vlas ontkende zulks perti nent. De bloemkweeker A. Witte die zich in Augustus of September 1931 in de woonkamer van tie oude heer Kikkert be vond, had gehoord, dat Vlas de oude Kik kert wilde bewerken, te willen voorkomen, dat de jonge Kikkert niet tegen hem zou getuigen. De getuige Vlas verklaarde dat Hij de oude Kikkert waarschuwde dat bij verdachte een plannetje werd ineengezet, tegen hem, waaraan ook zijn zoon Cor deelnam. De jonge Kikkert, die deftig in de ad vocatenbank was gezeten, begon luide te protesteeren, waarop hij tijdelijk uit de zaal wei d gezet. Vervolgens weid ook verdachte de deur gewezen, opdat Witte vrijer kon praten. Van der Velde had destijds een boer derij van verdachte bewoond, welke boer derij later is afgebrand. Als getuige a decharge werd gehoond de 29-jarige broeder van verdachte., die verklaarde, dat Vlas in 1929 duizend mud aardappelen gekocht had. Ook had ge tuige de heer Vlas herhaaldelijk om het feld gemaand. Feitelijk wend met de ver- laringen van deze getuige zoo'n beetje de draak gestoken. Het schrift van zijn, broer kende deze getuige niet. Ook werd gehooid de koopman J. Mets, die verklaarde, dat Vlas hem had gezegd, dat hij totaal met verdachte had afgerekend. Later bleek echter, dat't hier gold vroegere zaken, niet de zaak waar het om ging. Dat 's kras! Ten slotte werd gehooid mej. v. d. Velde, te St. Jan Steen, en expres daar uit gearriveerd, waarop de president leuk opmerkte: Nou, nou, dat zal geld kosten. Deze dame verklaarde, dat Vlas geregeld aardappelen betrok van verdachte. Vlas had haar met vijftig gulden willen om- koopen om haar te doen verklaren, dat haar broer betaald was. De heer Vlas tikte op zijn voorhoofd en qualificeerde haar verklaring als fantasie. Hij kende het mensch niet eens. Hierop werd aan de Officier het woord verleend tot het houden van zijn requi sitoir. Uitvoerig ging de Off. daarin het verloop van deze ingewikkelde zaak na, om tot de conclusie te komen, dat ver dachte zich aan de hem ten laste gelegde verduistering had schuldig gemaakt, van de rechtmatigheid der schuldvergelijking was niets gebleken, zooals de officier nader aantoonde. Absoluut was niet be vestigd, dat Vlas in 1929 een partij van 1000 H.L. aardappelen zou hebben ge kocht en niet betaald. Ter zake verduistering van f3458.70 vorderde de officier ten slotte 4 maan den gevangenisstraf. (Schager Courant.) Voorstellingen R K. Filmcomité. Het R. K. Filmcomité deelt omtrent het programma van morgen het volgende mee» Hoofdnummer zal zijn „Het wonder van Lourde s", een religieus filmwerk, bestaande in vier deelen. De film is met buitengewone zorg samengesteld na het reconstrueeren van de historische feiten, welke reconstructie door Z. H. Paus Rius X werd goedgekeurd. Naast deze ge documenteerde en zuiver ware film staat een zeer pakkend stuk leven, dat de groote belangstelling voor deze film nog ver hoogt. Het bij-programma vermeldt „O, wat een kinderen", een comische 2-acter, „Hangsnor als afslager", een komedie in 2 bedrijven en ten slotte een leerrijke film „De vogels". Maandag en Dinsdag (zie adv. vorig nr.) een geheel nieuw programma met als hoofdnummer een drama in zes deelen „Hoe ik mijn kind gedood heb", bewerkt naar de roman van Pierre 1' Er mite. Het is, in het kort gezegd, de biecht van een moeder, die eens bij de schrijver, pastoor Loutil kwam. Zij beschuldigde zich ervan haar zoon tot de dood te hebben gebracht door zijn roeping tot het H. Priesterschap tegen te werken. E>e priester kon deze wanhopige vrouw niet anders troosten, dan door dit slotwoord te spreken: „Doe een klein gedeelte van het vele goede, dat uw zoon Dominicus zich had gedroomd. Dan zal dit wellicht de vergiffenis voor u beiden zijn." Verder zullen deze avonden vertoond worden de comedie „Maak je niet bezorgd" en een Pathé- revue (Olifanten in Br.-Indië, Straatsburg, borstelfabricatie). Ulo-feestavond. Evenals het vorige jaar wordt nu weer een Ulo-feestavond georganiseerd, eigen lijk wel twee. De eerste is bepaald op Vrijdag 26 Febr. a.s. en uitsluitend toe gankelijk voor ouders en genoodigden. De volgende dag wordt het programma op nieuw afgewerkt en wordt een elk toe gang verleend tegen 60 ct. entree per per soon, plaatsbespreken inbegrepen. Het feest wordt weer in de puntjes voorbe reid en ten slotte gevierd in hotel Texel. Dat belooft weer wat goeds. Denk maar aan de vorige avond, welke in ieder op zicht een succes geworden is.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5