Maar Goed.en&Goedkoop doet verkoopen komen onder de oogen van alle Texelaars. De ontredderde reddingboot Gemengd Nieuws dan moet gij er ook bekendheid aan ge ven. Laat heel Texel weten, dat die en die artikelen weer belangrijk in prijs zijn ver laagd. Wijs de Texelaars op de goede kwaliteit uwer producten en houdt hen met uw „nieuwste snufjes" op de hoogte. Gij kunt aldus uw omzet vergrooten. Staar u niet blind op het spreekwoord „Goede wijn behoeft geen krans." Dit gaat, heeft de ervaring geleerd, in het zaken leven niet op. De groote klok moet geluid wor den. Heel Texel zal luisteren. De weg naar succes, zakenman, leidt door de ad vertentiekolommen van de Texelsche Courant Ieder weet het: De advertenties (Onze oplaag overschreed sinds geruime tijd de 2300). Jaarvergadering L. T. B. Aan Tiet uitvoerig verslag van de jaar vergadering van de L.T.B., welke gis teravond in „de Zwaan" gehouden is op te nemen in het volgend nummer ontleenen we thans reeds het volgende: De L.T.B. kreeg er in 1931 acht nieuwe leden bij en telt er nu 78. De rekening sloot met een batig saldo van f89,06. 1 Wat de beschikbaarstelling van zwavelz. ammoniak betreft, deelde de lieer C. de Wit mee, dat ook vandaag en misschien ook Maandag nog gelegenheid tot aan vragen bestaat. De L.T.B. Handelsraad zal leveren. De heer M. W. de Graaf deelde mee voor het sub-comité de Cocks- dorp 40 balen aangevraagd te hebben. Wat de melkziekte bij schapen betreft, zal veearts Noordijk binnenkort de be trokken boeren in het belang van hen zelf en van het onderzoek een schrijven doen toekomen. Voor de Slachtplaats- comm. werd de heer C. de Wit voor de L.T.B. aangewezen. De heer Klimp zou volgens hem administrateur worden. Doel zal zijn het bekomen van een slager, die vakkundig is en garantie kan stelten met als resultaat van een betere regeling be tere uitkomsten. Van steun aan de vlastelers verwachtte de voorz. weinijg heil. Aanbevolen werd het doen keu ren van zaaigranen en pootgoed; op te geven bij de heer De Wolf in Eiterland. Kapelaan Boelrijk, belast met het godsdienstonderwijs aan de L. Landbouw school, wekte de leden op tot trouw ver- gaderingbezoek en gedurige propaganda. Met de H.M. van L. zal ir. De Vri|es uitgenoodigd worden voor een lezing over meLkcontrole bij het rundvee (Ten onrechte stond op de agendakaart „Spre ker Ir. De Vries" met vette letters ver-i meld, alsof deze een lezing zou komen houden). Besloten werd vijf mon sters van veevoer en kunstmest te laten onderzoelren voor rekening van de kas, zoo noodig wegens de kosten daarvan ge volgd 'door een contributieverhooging. In overleg met de H.M. van L. zal aan de regeering om een toeslag op |de wol- prijs worden verzocht, wanneer deze bij het scheren weer slechts 50 ct. blijkt. Inzake beweiding van de Wieringermeer werd geadviseerd de di|nectie in over weging te geven zelf maar schapen te koopen. De bestuursleden C. Maas en C. de Wit werden met 30 van de 32 st. herbenoemd; in de plaats van de heer W.M.Bakker, na herstemming en stem ming met de heer W.Vendel, de heer G. Leber. Met 28 van de 32 st. bleef de heer C. de Wit voorz. De heer J.C. Kager stelde voor de heer Chr. Goes als lid van het Slachtveefonds te royee- ren (wordt later beslist). Ter tege moetkoming in de kosten van fokveedagen zal aan de gemeente om subsidie worden gevraagd. De heer M. W. de Graaf drong krachtig aan op het zooveel moge lijk bezoeken van de L. Landbouwschool. (Uitvoeriger in het volgend nummer.) Uitslag aanbesteding. Burgemeester en Wethouders vroegen prijsopgave voor het vervoeren van plm. 120 kub. M. brik vanaf de haven te Oude- schild naar het opslagterrein te den Burg (Hallerweg). Er kwamen drie biljetten in: 1. P. Kalis Cz.,: 27 ct. per kub. M. 2. Jb. Roeper Mz., P. Kuiper, A.Slegt, C.Bonne, R.Kooiman, Jac. Verberg, Jac. Kager, Jac. v. Lenten en N. Vermeulen: 36 ct. per kub. M. 3. J. Vlas Cz., J.Eelman en H. v.Boven: 48 ct. per kub. M. Zwavelzure Ammoniak. Door een 25-tal noodlijdende eigen boe ren met minder dan vijf H.A. grond werd gisteren ten raadhuize een aanvrage inge diend tot het bekomen van zwavelz. amm, van 20.5 pet. tegen f2.— per 100 Kg. (Zie ook verslag L.T.B.) Die zijn er vroeg bij. Als een biezonderheid deelt de heer T. Buijs ons mee, dat hier op 5 Febr. reeds een vleermuis is gesignaleerd. Inder daad een vroegertje, want gewoonlijk im mers duurt de winterslaap tot in Maart. In de tuin voor de woning van de heer J.A.G. Stompff bloeide half Januari al een crocus; ook al van streek door het ongewoon zachte voorjaarsweer. Overzicht veehandel 28 Jan.—6 Febr. Naar 't Alg. Holl. Landbouwblad van welingelichte zijde verneemt, zijn er de laatste week verschillende Franschen in Friesland, die nog al wat jong vee wen- schen te koopen. De aankoopen kunnen echter niet plaats vinden op de markten omdat de bepalingen, aan de uit- of in voer verbonden, dit niet toelaten. In hoofdzaak wordt jongvee gekocht, het welk in het Friesch Rundvee Stamboek is ingeschreven, doch ook schijnt „niet"- stamboekvee voor export in aanmerking te komen. Zaterdag en Dinsdag had de levering te Leeuwarden plaats van 500 a 600 stuks. Zoo raken we weer wat vee kwijt, wat tenslotte toch de binnenlandsche omzet ten goede zal komen. Op de afdeeling wolvee was ook eenige vraag voor export naar Frankrijk. Daaraan is toe te schrijven, dat o.a. Leeu warden, Leiden, Rotterdam en Sneek een „iets" beter handelsverloop gaven voor goedsoortige vette lammeren en enter- schapen; zoodat hier en daar deze soort „iets" duurder was. Te Purmerend was de omzet matig, terwijl Groningen mis schien door de groote aanvoer mijnder vlug en nauwelijks prijshoudend verliep. Voor oude slachtschapen bleef de omzet overal traag. Sportnieuws. Morgen zal Texel II weer eens aan de beurt komen. Om 12 uur zal gespeeld worden de wedstrijd: Texel 11-HelderIV. T. II: Jo Bruin D. Keijser Goddard T.v.Heerwaarden, M. Koorn, Jb.Geus M.Vlaming, A.Dros, P.Keur, G.Witvliet, A. Bakker Afbericht, mits om geldige redenen, bij Dapper voor hedenavond 8 uur. Verbetering verkeerswegen. Men verzoekt ons de aandacht van de betrokken autoriteiten te willen vestigen a. op de gebrekkige toestand. ter plaatse, waar de Waalderstraat van naam verandert en Waalderweg ge noemd wordt. Er bevinden zich daar sinds geruime tijd kuilen, die het verkeer noo- deloos bemoeilijken. b. op liet onbeharde gedeelte weg achter Oudeschild, waar het verkeer met wagens, vooral bij regenachtig weer, veel stagnatie ondervindt. EIERLAND. Voor vlastelers. Tot lid der Gewestelijke Vlascommissie N. en Z.-Holland is benoemd de heer R. W. Stoepker. De Commissie wordt door de heer J. de Graaf, te Hoofddorp, voorz., vertegenwoordigd in het bestuur der Vlastelersvereenigi|ng. De aanvragen tot toelating als erkend lid der Viastelersvereen moeten vóór 15 Februari in het bezit zijn van het Secretariaat, dat definitief gevestigd is: Anna Paulownastraat 20, Den Haag. DE COCKSDORP. Nadere biezondorheden. Op de plaats des onheils. Groote ver woestingen. Woensdagmorgen hebben we 'n bezoek gebracht aan de verwoeste motorredding boot „Eierland" Op eenige afstand schijnt het redding boothuisje nog geheel in tact te zijn, zoo dat onwillekeurig de gedachte opgewekt wordt, dat de eerste berichten omtrent het ongeval toch wel sterk overdreven moeten zijn geweest. Als men evenwel naderbij gekomen is, wijst de ligging van de pannen op het dak er op, dat er binnen toch een geweldige druk is uitgeoefend. Bij het binnentreden van het gebouwtje krijgt men eerst recht een indruk van de geweldige kracht, die met de exploisie ge paard is gegaan. De bodem van de boot is over de heele lengte naar omlaag ge drukt, terwijl de roeibanken (z.g. doften) alle doorgebroken zijn in opwaartsche richting. In de boot is het verder een ware chaos van door elkaar geworpen roeirie men, planken, enz. De Tuchtreservoirs die langs de boorden zijn aangebracht, liggen, geheel bloot; sommige nog gaaf, andere geheel in elkander gedrukt. En als men al die verwoesting aanschouwt, verwondert men zich het meest over het feit, de motordrijver Van der Kooij nog in le venden lijve voor zich te zien staan. Van der Kooij vertelt. Van der Kooij vertelde, dat hij de motor had aangeslagen, doch dat deze niet direct doorliep, doch weer afsloeg. Toen hij voor de tweede maal de aanzetslinger rond draaide, volgde de explosie. Hij werd uit de boot geslingerd doch was gelukkig on gedeerd. Toen hij zag, dat er vlammen uit de motorkast sloegen, is hij dadelijk weer in de boot geklauterd, heeft een brand- bluschapparaat van de wand genomen en heeft getracht daarmee het vuur te blus- schen. Dit gelukte hem echter niet. Hij heeft toen de motorkap dichtgesmeten en is er bovenop gaan staan, om de motor- kast zoo dicht mogelijk af te sluiten. Door gebrek aan zuurstof doofden de vlammen nu spoedig. Hierna heeft hij de vuurtoren opgebeld met de zoo waar nog intact gebleven telefoon. Een geluk bij een ongeluk. Gelukkig, dat Van der Kooij niet door de gassen of door de val bedwelmd is ge raakt, anders was hij wellicht met de heele boel verbrand, voor hulp aanwezig had kunnen zijn. Een nauwkeurige beschou wing van het reddingbootgebouw brengt 'aan 't licht, dat dit in al zijn binten is ge kraakt en uit het verband gerukt. De stij len van de groote deuren zijn van onderen van hun plaats geschoven, alle ruiten met het daarvoor aangebrachte vlecht- draad zijn weggeslagen. DEN HOORN. Algemeene ledenvergadering „Unitas". Donderdag 1.1. hield „Unitas" haar jaarvergadering in Loodsmanswelvaren. Veel animo bestond er bij de leden niet om deze vergadering bij te wonen. De voorz., de heer P. Drijver, opende de ver gadering, heette allen welkom en ver zocht de secr. de heer Alb. Bruijn, de no tulen te willen lezen. Deze werden zon der op- of aanmerking goedgekeurd. Hi|er_ na bracht de penningmeester, de heer A. Boon, verslag uit over zijn gehouden be heer. Hieruit bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen: contributie f847.S0; po lissen f 0.70; rente f 360.80. Totaal f 1209.30. De uitgaven bedroegen: 9 uitkeeringen 1675; Andere uitgaven f 147.64. Totaal 1822.64. Batig saldo 1931 dus f386.66. De bezittingen der vereen, waren op 1 Jan. '31 f 12.742.54 en op 1 Jan. '32 f 13129.20. Door de heer A. A. Lap, die met de heeren P. C. Kok en C. Huisman de rekening en boeken had nagezien, werd medegedeeld, dat alles volkomen in orde was bevonden. Hierop volgde stemming voor een bestuurslid, aftredend A. Boon, penningmeester, doch weder herkiesbaar. Met bijna algemeene stemmen herkozen aanvaardde hij zijn herbenoeming. Tot commissaris werd in de plaats van de heer P.Dekker gekozen de heer A.A.Lap, die ook zijn benoeming aannam. Besloten werd, mede op advies der Ver zekeringskamer, een deel der belegde gel den een andere bestemming te geven. Tot het nazien der rekening over 1932 werden aangewezen de heeren J. D. Troost, C. Koopman en G. Kiljan. De rondvraag leverde nog eenige besprekingen op van huishoudelijke aard. Daarna sloot de voorz. de vergadering met de wensch, dat 1932 een goed jaar voor de vereeni- ging zou mogen zijn. Gedurende de vorige week zijn van Texel verzonden: 13 koeien, 23 varkens, 17 schapen, 5 kalveren, 2 paarden. V isscherij. De garnalenvangsten waren deze week groot, waaraan in de regel vast zit, dat de prijzen zakken. De prijzen waren toch al niet hoog, doch liepen nu tot 5 cent per Kg. Eén der Texelsche kommenvisschers bracht reeds een paar tal haring aan en zooals meestal is deze eerste heel duur. Het is een mooi soort haring, wat de vis- schers een goed voorteeken noemen, ten minste wat de vangsten betreft. Op Texelstroom ziet men thans weer vis- seherlui van andere plaatsen. Ook uit Stellendam en Ouddorp zijn ze weer ge arriveerd. Ook zagen we een tweetal motorsleepbootjes, welke voor de vissche- rij waren ingericht en hier op haring zou den visschen. Rioleering Kerkesteeg. Naar we vernemen zouden de bewoners van de Kerkesteeg alhier zich tot de raad wenden met het verzoek de afvoer van vuil water door de steeg te willen ver beteren door het aanbrengen eener on- dergrondsche rioleering. Een kwestie, met de oplossing waarvan de hygiëne gediend zou worden. (Het adres heeft het ge meentehuis intusschen bereikt.) llllllllllllllllllllllll BINNENLAND. !|||||||1|||!||||||||||| Polderbemaling. Aan het verslag omtrent de toestand van het hoogheemraadschap Schieland in 1930, opgenomen in „Het Waterschap" van Jan. '32, ontleenen we het volgende: Het in 1925 in gebruik genomen Diesel gemaal was 5 jaar in gebruik. De kosten waren berekend op f 10.13 per maaluur. De kosten van een electr. gemaal waren berekend op f 11.96 per maaluur. De werkelijke kosten hebben in de vijf jaren der exploitatie van het Dieselgemaal ge middeld f7.13 per maaluur bedragen. Het verslag constateert, dat het besluit om een Dieselgemaal te stichten, niet onjuist is geweest. (Ingezonden.) Dienstregeling spoorwegen. Dank zij mede de Kamer van Koop handel te Alkmaar zullen met ingang van de zomerdienstregeling o.a. door versnel ling van de treinenloop vanaf Amster dam naar het zuiden en oosten, aldaar 2b betere aansluitingen in de verbinding naar Alkmaar worden verkregen. tiet lettertype der goedkoopere spoorboekjes zal worden verbeterd. Verder zal trein mo. 2483, vertrek van Amsterdam 20.59, na 22 Mei op werkdagen doorloopen naar Den Helder. Vertrek Alkmaar 21.48, aan komst Den Helder 22.38. Den Helder. Bij de controle door de Verzekeringskamer is een kastekort ont dekt van ongeveer f 2000 bij de admini strateur W. R. Zits, van het fonds tot uitkeering bij overlijden te Den Helder, geëxploiteerd door de R.K. Werkliieden- vereeniging „De Eendracht" aldaar. Het tekort werd in October 1931 reeds ge constateerd, doch eerst dezer dagen werd aangifte gedaan bij de poltiie. De admini strateur is op staande voet ontslagen. Arnhem. Tegen de 22-j. dader van de broedermoord te Aalten werd in hooger beroep bevestiging van het vonnis: tien jaar gevangenisstraf geëischt. Verdachte had zijn broer opzettelijk van het leven beroofd door hem gewelddadig bij de keel te grijpen en gedurende eenige tijd de keel dicht geknepen te houden. Dienten gevolge is het strottenhoofd samengekne pen, gebroken en de luchttoevoer afge sneden tengevolge waarvan het slacht offer na korte tijd door verstikking over leed. llötlHBHIlfHIKtlil BUITENLAND. HMIIIIIIIIIIIIIIIIin „Oorlog" zonder „oorlogsverklaring". Op een vergadering, waar de .oorlogs verklaring aan Japan werd besproken wa ren de leiders van de regaering te Nan king tegenwoordig o.a. Tsjiang Kaisjek. Allen waren het er over eens, dat oorlog gevoerd moest worden, doch Reuter ver neemt uit goede bron, dat de regeering oorlog wil voeren, zonder deze te ver klaren. Zij is van meening, dat Chipa zoowel als Japan oorlog kan voeren zon der deze officieel te verklaren. De strijd in China. Sjanghai. We lezen in de dagbladen van Vrijdag: Een vuurmuur van twee kilo meter verlichtte de hemel na een ver schrikkelijk bombardement uit de lucht, waaraan de Japanners de Chineezenstad Sjapei vier uur lang onderwierpen. De Ghineezen bezetten nog steeds het sta tion van Sjapei en hebben ook nog steeds de forten van Woesoeng in handen, on danks het bombardement. De Japan ners zouden geen enkele vordering heb ben gemaakt. De voorhoede der Ja panners staat thans zeer dicht bij Char- bin. Het antwoord van Japan. Tokio. De Japansche regeerimg doet mededeeling, dat zij als volgt staat tegen over de vijf voorstellen der groote mo gendheden 1. Het voorstel tot onmiddellijk staken der vijandelijkheden. Wordt onder ze ker voorbehoud aanvaard. 2. Staking van voorbereidingen van vijandelijkheden zoo als mobilisatie Dit wijst Japan af. 3. Terugtrekken der gedebarkeerde troepen van de plaatsen waar botsingen kunnen voorvallen. Wordt door Japan aan vaard. 4. Het voorstel voor een neutralei zone accepteert Japan. 5. Deelneming van een derde mogendheid bij de onderhande lingen met China over de Mandsjoerijsche quaestie. Wijst Japan af. Spanje. Bij Valiecas is een goederen trein door 40 roovers overvallen, die het personeel met vuurwapens bedreigden en 11 wagens plunderden. Ook in Br.-Indië wordt de auto een populair vervoermiddel. Bij een veiling van zeventien olifanten, werd op slechts zes een bod gedaan. In Brittannië is geconstateerd dat velen wegens bezuiniging hun auto of mo torfiets verwisselen voor de fiets. Men verwacht er dit jaar 8 miljoen fietsers te hebben. (Nederland op 8 miljoen inwo ners 2.S miljoen fietsen; Engeland heeft 40 miljoen inwoners.) Parijs. In 1931 waren 50 van de 62 officieele wereldrecords voor automo bielen in Fransche handen; Engeland 9, Amerika 2 en Italië één. Londen. Een deputatie van de Bond tot bestrijding van de slavernij heeft zich naar de minister van buitenl. zaken be geven, ten einde haar afkeuring uit te spreken over de ontstellende geruchten welke voortdurend uit Liberia komen. Allahabad. De politie heeft het Con gresgebouw bezet en de Britsche vlag ge- heschen. In Saksen is voor de hooge onder wijsinrichtingen het aantal adspirant-lee- raren ontstellend groot. Er zijn zeker voor de gewone mutatie, voor twintig ja ren genoeg candidaten. De jongste lich ting kan pas op een leeftijd van 40 a 50 jaar op een aanstelling hopen, wanneer het naar tijdsorde gaat. Niet minder dan 2500 gegadigden staan aan de markt. (Uit een Duitsch paedag. tijdschrift.) Te Probolinggo dook in het zwem bad een Chineesche jongen van de hoogste OUDESCHILD. VMvarvmr.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 6