ZAAIGRANEN. RESTANTEN OPRUIMING Woensdag Donderdag Vrijdag DEN HELDER Dr. W. F.VAN «VENEN Harmonicagaas en creosootpalen kippengaas, enz. Lage prijzen „Dokterskeuze" steunschoenen, N E E LS Saion „Wella" Th. v. DEUTEKOM Niemand verzuime van deze buitengewone gelegenheid te profiteeren. Hotel Texel. idem«S 2e C. R. KEIJSER Co. Moderne Haarverzorging Permanent Wave 2 5,- Oelieve tijdig te hespreken per telefoon #f briefkaart. De Chineesche muur. Afwezig van 9 tot 23 Februari net meisje als hulp in de huishouding. Vraagt eens prijs P. Bakker, Ijzerhandel Stalencollectie van E. Schot E. SCHOT, den Burg. Robinson Schoenen Wed. C. HESSEN, Waschfornuisjes vanaf f 4,25. Nu naar Keizerstraat - Den Helder De troebelen in Mandsjoerije tusscnen China en Japan vestigen weer eens de aandacht op het reusachtige bouwwerk dat zich als een geweldige slang slingert over rotsen en bergen ot neerduikt ip de diepste dalen, 2450 M. lang, met een hoogte tot 16.5 M. De dikte van de muur is bijna overal aan de voet 7ya meter en aan de bovenzijde 4y2 meter, zoodat vijt ruiters gemakkelijk naast elkaar kunnen rijden. In Europeesche afmetingen kan men zich de lengte het beste voorstellen als van Schotland tot aan de Dardanellen of van De Krim tot de Noordelijke IJszee. De groote Chineesche muur wend ge bouwd door keizer Chin Chih Huang Ti in de derde eeuw voor onze jaarfcellijng. Deze vorst wilde, dat alles met hem een aanvang zou nemen. De oude boeken liet hij verbranden, de geleerden zond hij naar hun voorvaderen en het werk van zijn voorgangers liet hij neerhalen. Opbou wen deed hij eveneens. De overlevering stelt op zijn naam meer dan honderd pa leizen ip steden van het rijk. Bij het bouwen van de groote Chinee sche muur, had hij twee bedoelingen: in de eerste plaats de lastige Mongoolsche benden in het Noorden buiten zijn gebied te houden en ten tweede om personen binnen de grenzen van China, misdadigers krijgsgevangenen en hen, die staatsgevaar lijk moesten geacht worden, aan een pas sende bezigheid te helpen. Een miljoen arbeiders moest de steenen aansleepen en velen kwamen bij dit werk om het leven. Hun lijken werden als vulling van de fun deering gebruikt. De Chineesche muur is dan ook de langste begraafplaats der aarde.Voor speld was, dat de muur niet voltooid kon worden, alvorens tienduizend menschen geofferd zouden zijn. Deze eisch van de hoogere machten scheen zelfs een man als keizer Chin Chih wat al te begeerig en hij besloot de goden om de tuin te leiden, door een arme slaaf te offeren, die onge lukkigerwijze zijn naam schreef met de zelfde letterteekens, als die, waaruit het woord tienduizend bestond. Daarmede was de profetie in vervulling gegaan. Ofschoon de muur reeds in de derde eeuw vóór Cliristus werd gebouwd, wordt hij door Marco Polo, de Venetiaansche ontdekkingsreiziger, die in de 13de eeuw China bezocht, niet genoemd. Waarschijn lijk is de oorzaak daarvan te zoeken in het feit, dat de Mongoolsche dynastie, welke toen aan de regeering was, het niet vven- schelijk vond, de aandacht te vestigen op een bouwwerk, dat moest dienen, om hun stamgenooten buiten de grenzen te hou den. Hedendaagsche ingenieurs verklaren, dat, wanneer de muur tegenwoordig moest worden gebouwd, de eenige verbetering zou kunnen bestaan in de wijze, waarop de arbeiders worden behandeld. Het eigenlijke werk zou men zelfs met onze technische hulpmiddelen niet kunnen ver beteren. Het is volmaakt. De steenen zijn overal even gelijkmatig: zelfs midden in de woestijn zijn de steenblokken even glad en sluiten even nauwkeurig in hun voegen, alsof zij hadden moeten dienen voor de gevel van het keizerlijk paleis te Peking. Op geregelde afstandenzijn wachttorens aangebracht. Door middel van vuurseinen werden berichten van toren tot toren doorgegeven en binnen enkele uren kon, men in de hoofdstad op de hoogte zijn wanneer ergens in Midden-Azië een aan val op het rijk werd voorbereid. In het tijdvak van 1 IS tot 608 na Chr. werd de muur zevenmaal verbeterd en met zondering van de Mongoolsche dynastie zorgden de Chineesche keizers er steeds angstvallig voor, dat dit onschatbare ver dedigingswerk in goede staat bleef, maar toen in het midden der 17e eeuw de Mandsjoe-dynastie de oude Ming-keizer verdrong, had de muur zijn beteekenis verloren en waar vroeger tienduizenden soldaten op wacht stonden, heerschte de eenzaamheid, die slechts nu en dan door reizende karavanen werd verbroken. De Chineesche muur is thans in verval, doch nog altijd sluit men op sommige plaatsen bij zonsondergang de poort en de Chineezen beschouwen hem met eer bied. De kalk mengen zij in hun medicij nen en zij is een geneesmiddel Vooralle mogelijke kwalen. Geen Chinees zal zich op zijn plaats voelen buiten de muur en mocht het ongeluk willen, dat hij daar buiten komt te sterven, binnen de muur wil hij rusten. Waar men in China een lijk stoet ziet met een korf, waarop een haan is geplaatst, weet een ieder, dat de over ledene buiten de muur gestorven is. De haan moet er toe medewerken, dat de ziel van de gestorvene op weg naar het graf niet verdwaalt en wanneer ze misschien wat al te ver van het stoffelijk omhulsel mocht zijn weggevlogen, dan heeft de haan door zijn gekraai haar weer naar het lichaam terug te voeren. Nog altijd ploegen de boeren aan de noordgrens van China van het Westen naar net Oosten, zooals men dat sinds onheugelijke tijden heeft gedaan, want men is ervan overtuigd, dat de voren een beletsel vormen voor binnendringende veroveraars HEDENAVOND ZAALOPENING 7 UUR. SLUITING 7,30 UUR. HET BESTUUR. oog-, keel-, neus- en oorarts, BIEDT ZICH AAN Brieven onder no. 684 aan het bureau van dit blad. een prachtige «orteering en prima kwaliteit biedt u de Blauwe costuums naar maat, geheel wol, ook fantasie f 45,—. Beleefd aanbevelend. Zwarte Heerenmolière* 5,50 Bruine 5,90 met rubberhak. Tevens verkrijgbaar in diverse modellen Aanbevelend, Schoenhandel, tabak en sigaren Warmoesstraat 59, den Burg Wij hebben af te geven, waarvoor SPOEDIGE bestelling gewenscht is. Prima getrieurd en in geplombeerde zakken. Zegehaver le nabotrw Svalof 'J. idem 2e IMansbolt Haver G-oudgerst le nabouw Svalof Zagegerst le nabouw Svalof Brincessegerst Heil Frankengerst Zomertarwe extra Kolben II 1 e nabouw Svalof Noord-Holl. Paardeboonen vroegbloeiers Duivenboonen Bruine boonen Karweizaad Blauw maanzaad Monsters ter inzage. 6 Februari 1932. bij P- BAKKER, Ijzerhandel. Alle goederen zijn van dit seizoei Wollen Fietsjekkers geh. gev. 4,95 Moderne heerenjassen vischgraat 6,95 Blauwe Heerencostuums 2-rij 10,50 Fantasie heerenpantalons 1,10 Heeren regenjassen 5,65 Jongens ulsters voor leeft. 14 j. 5,50 Moderne vischgraat Heeren petten 0.55. Vraagt zichtzending ter vergelijking. Wij zijn 20 pet. goedkooper dan elders. Reiskosten worden vergoed. Zondags tot 2 uur geopend. Oiie en Henno Cap behandeling. Kanaalweg 6, Tel. 555 t.o. Raadhuis Den Helder. Dagen Halve Prijzen Dagen VROOM l DREESMAUN

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 8