De Nieuwe ïexelsche Courant No 4605 45ste Jaargang. Woensdag 10 Febr. 1932 Wybert Texelsehe Berichten Brandwonden Kloosterbalsem Gemeenteraad van Texei Bij Griep b|® Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis san huis ge Leien. is sinds 1 Juli 1930 bi dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 et.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. HOOGWATER ter reode van Texel v.m. (nam. ongeveer y> uur later.) 10 11 12 13 14 15 16 Febr 11,07 11.37 -.- 0,24 0,57 1,35 2.25 R1|W1ELEN en RIJTUIGEN 5,43 DIENSTREGELING. T.ES.O. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.— 11.20; 2.40. Van den Helder: 7.10.12.20; 4.15. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 8.11.15; 3.15. Van den Helder: 9.— 12.20; 4.15. Hier begint het Bestrijdt de runderhorzel! Dr. 't Hoen schrijft: Aan hen, die hun eigen belang wel be grijpen, raad ik aan de volgende maand de runderen één voor één op stal na te gaan en degene, die open wormbuiten ver- toonen, te behandelen, door eerst de haren om de huidopeniing weg te knijpen en vervolgens met de top van de vinger er wat zalf op te wrijven, zoodat de larve van de buitenlucht wordt afgesloten en weldra bezwijkt. Zoolang het vee op stal staat, is er tijd in overvloed om ééns per maand deze behandeling uit te voeren Derhalve niet te lang gewacht, van uitstel komt zoo vaak afstel. Jaarvergadering L.T.B In het vorig nummer deelden we in het kort de voornaamste feiten en besluiten reeds mee. In zijn openingswoord betreurt de heer C. de Wit, die van regeeringswege in ver band met de crisis met meer ingegrepen wordt. Als de crisis aanhoudt, zal Texel de gevolgen z.i. niet ontloopen. De L.T.B. afd. nam met acht leden toe en heeft er nu 78. De heer A. Commandeur, plaatsA vervangend secr. wegens het uittreden van de heer M. Kuip, leest de notulen, in welk artikel tevens het jaarverslag ver-' werkt is. Aan het verslag van de penning meester C. Maas, ontleenen we, dat ont vangen werd: contrubitie a f 1.50 f 112.50, bijdrage van Hoofdbestuur voor afge vaardigde f5.30, rente f3.37; in kas was t 163.22. Totaal f 284.39. Uitgegeven 1195.33, waarin begrepen bijdrage le film avond met H.M.v.L. f21.02, adv., enz. H.M.v.L. f28.27, idem 117; aanschaffing boor, verpakking, enz. voor voeder- en kunstmestonderzoek f 30.25, fokveedag 179,26. Batig saldo f89.06. Zwavelzure Ammoniak. In de Tex. Crt. van Woensdag werd een belangrijke mededeeling opgenomen inzake zwavelzure ammoniak, verkrijgbaar tegen f2.— per 100 Kg. Opgaaf moest vóór Vrijdagmiddag 1.1. geschieden. De voorz. betneurt, dat de termijn zoo kort was. De heer M.W. de Graaf, zoo schre ven we reeds, bestelde 40 balen en zal wel zorgen, dat die behoorlijk geplaatst wor den. Tegen inlevering van een bon zal de zw. amm. bij de L.T.B. verkrijgbaar zijn (De reductie bedraagt wel f3.Voorz. vindt het jammer, dat er op Texel zoo weinig belangstelling voor het crisiscomité bestaat: Iemand, die 16 personen bezocht, ontvingvijftig ct. in totaal. I Melkziekte. Prof. Sjollema maakt in samenwerking met veearts Noordijk ernstig studie van de melkziekte bij schapen, een gevaarlijke ziekte, welke zich kenmerkt door algeheele verlamming en uitvloeiing van veel snot uit de neus. Wordt dit geconstateerd, dan meteen de veearts waarschuwen. Die spuit de dieren in en na 23 'mnt. is het schaap weer in orde. Wonderlijk! Voorz. doet een krachtig beroep op de medewer king der leden en vraagt de volle aan dacht voor de circulaire omtrent de melk ziekte, waarmee de heer Noordijk zich tot de betrokken veehouders zal wenden. Slachtplaats. Het ligt in de bedoeling een commissie te vormen, waarin vertegen woord igd zijn Rundvee- en Paardenfonds, Rundvee-t.b.c. bestrijding, afd. H.M.v.L. en L.T.B. met de heer Klimp als adviseur (7 personen). Er zal een speciaal reglement worden ont worpen. Ter bestrijding van diverse on kosten zouden de organisaties een contri butie moeten betalen. Hiertegen worden bezwaren geopperd, wat de heer J. C. Kager doet opmerken, dat door aanstel ling van een vakkundige slager, deze kos ten er dubbel en dwars weer uitkomen. Volgens voorz. zou de heer Klimp de ad ministratie voeren. Door deze nieuwe re geling verwacht spr., dat beter uitkom sten worden verkregen en dat het aantal noodslachtingen grooter zal worden. (De laatste tijd wordt hier meer geld gemaakt dan elders). De heer W. Vendel zou graag zien, dat de slachtplaats eigendom van de boeren was en wil te den Burg een winkel vestigen, waar de boeren goedkoop vleesch verkrijgbaar stellen. Hier voelt het bestuur echter niet voor. Hoofdzaak is, dat het in de slachtplaats gaat zooals de boeren het verlangen. Vlasteelt. Van steun aan de vlasteelt (zie vorige nrs.) verwacht de voorz. weinig heil, ook niet van het plan van B. en W. De heer De Graaf meent, dat de proef op kleine schaal wel genomen kan worden. Hoog loon kan niet gegeven worden. Men zal hier bovendien met het repelen wat ver trouwd moeten raken. Volgens de heer G.Leber is het repelen in Groningen ge woonte. Keuring Voorz. wekt op zaaigranen en pootaard- appelen door de heer De Wolf te laten keuren. Frankrijk vraagt veel naar goed gekeurde poters. Koopt zaaigraan met cer tificaat van afkomst. De adviseur aan het woord. Kapelaan Boelrijk, geestelijk adviseur, spoort de leden aan, trouw aan hun orga nisatie te zijn en daarvoor propaganda te maken. Zoo wil het de Paus en zoo w;i,l het de Bisschop. Zoo staat ook in de Vastenbrief. De erfenis onzer voorvade ren, een bloeiend katholiek leven, aldus spr., moeten we met hand en tand ver dedigen. De leden moeten worden opge wekt actiet en enthousiast te zijn en pro paganda te maken. De L.T.B. kan op zijn adviseur rekenen. Uitnoddiging ir. De Vries. Reeds in ons vorig nummer vermeld. Onderzoek meststof en veevoer. De L.T.B. is geheel voor het onderzoek gereed: heeft een boor, formulieren, mo delverpakking, etc. De zoon van de heer Commandeur zal de monsters steken. Na eenige discussie wordt bepaald, dat de kosten van vijt monsters geheel uit de kas voldaan zullen worden. Zoo noodig volgt eenige contributieverhooging. Toeslag op wolprijs. In een vergadering met de H.M.v.L. werd de vraag besproken, of voor Texel als een voornaam centrum van wolprodu centen aan de regeering niet om een toe slag op de wolprijs kon worden gevraagd. De organisaties konden er toe overgaan, wanneer de prijs bij het scheren weer phn. 50 ct. is.. De heer De Graaf oppert de mogelijkheid, dat een wolinvoerverbod uitgevaardigd wordt. De heer C.A.Witte dringt op spoed aan. „De Boerenstand". Voorz. deelt mee, dat de contributie met 50 ct. verhoogd is en dat men nu in plaats van het gewone bondsorgaan een uitstekend R.K. Vakblad, „De Boeren stand", ontvangt. Van die verhooging vreest de voorz. geen ledenverlies, want er wordt meer voor ontvangen en boven dien behoeven minvermogende leden maai de helft van de contributie te voldoen. Schapen naar de Wieringermeerpolder. Vanwege de directie van deze polder werd door de heer Sijp advies gevraagd inzake "Beweiding met schapen. Gezien de lage landprijs voelt de voorz. weinig voor inscharen. De vergadering gaat geheel ac- coord met het advies van het bestuur: Laat de directie voor dat doel maar scha pen aankoopen. Rondvraag. De heer Joh. Witte spreekt zijn voldoe ning uit over het feit, dat kapelaan Boel rijk aan de Landbouwschool verbonden werd, z.i. het eenige, wat er nog aan ont brak. De heer J. C. Kager zou de heer Chr. Goes als lid van het Slachtveefonds willen royeeren, hetgeen ook volgens de voorz. aanbeveling verdient, (vergadering van dit fonds volgt nog.) Langdurig werd over de kosten van de Fokvee- dagen gesproken. De heer J.C.Kager meent, dat deze op de duur de organisa ties te veel kosten. Dus: opschorten, geep geldprijzen meer of een andere oplos sing. De inleggelden beliepen f 111.50, de uitgaven f406.54. In het verschil van f295 werd bijgedragen: Fok- en con- Wanneer uw zolen kapot en uw hakken scheef geloopen zijn, kunt u de reparatie gerust toevertrou- wen aan G. SCHOTANUS, Wil- helminalaan 16. Die maakt ze zeer voordeelig, netjes en vlug. trólevereen. f50, L.T.B. f98 en H.M.v.L. f 147. Dit gaat zoo niet langer. Voorz. zou subsidie aan de gemeente willen vra gen. (Hoorn, Schagen, Alkmaar, enz. sub sidieeren ook).De heer De Graaf is hier voor, maar voelt ook veei voor verlaging ot kwijtschelding marktgeld. De lieer P. Verberne zou het loon van de slacht plaatsslager willen verlagen. De voorz. oordeelt het niet hoog. Is het afgeloopart jaar 15000 pond vleesch verkocht, het zal nu wel 20000 pond worden. Een sla ger kan het werk alleen niet af. D|c heer M. W. de Graaf dringt krachtig op het doen bezoeken van de Landbouw school aan. Hij noemt dit een middel le klas ter bestrijding van de crisis. Voorz. onderstreept deze woonden: de school kan de bloei van Texel bevorderen. Hierna sluit de voorz. met een woord van dank aan de heer M. W. Bakker en aan de adviseur, de vergadering. „Geen goud zoo goed" Voorz.: de heer W. B. Oort, burge meester. Secr.: de heer C. Jonker, gem.-secr. Zittiing van Zaterdag 6 Februari 1932, aanvangende te ruim 3 uur n.m. Afwezig Weth. Keijser (wegens ziekte). A. Epe, (die later ter vergadering komt) en H. Leber. In verband met de zeer groote hoeveel heid te verwerken stof voor dit nummer^ wordt een deel van dit raadsverslag Za terdag opgenomen. Volledig blijft het in zooverre, dat alle besluiten thans reeds' vermeld worden. —o De voorz. opent de vergadering en biedt zijn jaarverslag over 1931 aan, o.m. met dankbaarheid vermeldende, dat het ons land in 1931 en Texel in het biezonder ge lukt is de crisis het hoofd te bieden. Bur- gemeester's wensch is, dat wij zooveel vertrouwen en geloof in de toekomst heb ben, dat wij, eendrachtig zoekende, ge zamenlijk kunnen stand houden. De ont wrichting van het economisch leven niet verscherpen door partijstrijd en niet ge bruiken om er politieke munt uit te slaan. Saamhoorigheid en samenwerking staan voorop. Dhr De Graaf dankt namens de raad, voor deze wenschen en wenscht de voorz. en zijn gezin een gelukkig 1932 toe. 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. a. van A. Vonk, P.Bakker Az. en S. J. Flens, die hun benoeming tot lid van het bestuur der Stichting Landbouwschool aannemen; van M.Kikkert idem School- comm.; van F. Blom, C.Stoepker en H. RabAkkerman idem Armbestuur; van G. H. P. Dijt-Brans en C. Jonker idem Weeshuis. b. van de bewoners der Kerkesteeg te Oudeschild (D.Vos, W.Vlas, D.Mets, Wed. G.Brouwer, Wed. Kooiman, H.Bakker, P. Krijnen, A.v.d.Schans, M.Vlas, A.Kramer en D. de Ruijter) inzake rioleering (zie vorig nummer). Voorz. stelt voor het adres in handen van B.enW. te stellen. Op de begrooting is er geen geld voor uitgetrokken. Dhr Bruin zou er toch spoe dig verbetering willen zien, ook in ver band met de kerkgangers, welke laatste woiorden dhr Kikkert verwonderd aan hoort: kerkegangers te Oudeschild? c. van Gijsb. Roos, te M.-Eierland, on gehuwd, sinds 12 Dec. werkloos, vraagt beter verdeeling van werk bij werkver schaffing. M.deWaard, „Rio", die inkom sten geniet van minstens drie zoons, heeft wel werk gekregen, en Jac. Visser, zoon van een weduwe met 2 schoolgaande kinderen en klein inkomen van nog jeug dige zoon niet. P. den Braven, Eierl.,die van een zoon minstens f20 inkomen ge niet, wel. Jan de Waard, Kiievitsweg, geeft zich als ziek op en stuurt een zoon, wat De Roos zeer verdacht voorkomt, enz. Voorz. had het beter gevonden, wanneer zijr, die in moeilijkheden zitten, persoon lijk bij B.enW. komen. Iedere gedachte aan bevoorrechting is hun vreemd. De R. bemoeit zich met verkeerde dingen en vertroebelt zijn eigen zaak. Dhr Henkes vraagt vooral werk te geven aan wie dat het meest dringend behoeft. Voorz. zegt onderzoek toe. d. Schrijven Ned. Instituut van Archi tecten, met verzoek om steun; wordt met behandeld als zijnde op ongezegeld pa pier gesteld. e. Adres van plm. 20 vrachtrijders met verzoek het particuliere werk van de ge- gemeente niet steeds voornamelijk dool ie. en C. Kalis te laten uitvoeren, die meermalen f 100 per week daaraan verdie nen. De Vrachtrijdersbond is over de kop gegaan daar de K.'s de prijzen omlaag konden gooien. Dringend wordt publ. aan besteding of een billijke verdeeling ver zocht. Voor goed materaal wordt inge staan. Voorz. deelt mee, dat Kalis vorig jaar bij wijze van proef met de vuilnisophaal dienst belast is en deze dienst nog ver vult. Hierin zit inderdaad bevoorrechting, 'maar het gold ook een proifï. Bij publ. aanbest. bleek de som door de concur rentie iniet loonend. Dat is zeer jammer. Volgens dhr Dogger moet echter niet publ. aanbest. het doel zijn, maar „geen bevoorrechting" in het algemeen. Schro melijk is omgesprongen met de belangen der vrachtrijders (een half dozijn had op de publieke tribune postgevat). Kalis meende liet gemeentebestuur achter zich te hebben en gaf de stoot tot een ramp voor Texel. Ik kom van harte voor de vrachtrijders op en zou verbijsterende fiei- ten kunnen noemen. Voorz. merkt op, dat publ. aanbest. gevaarlijk werk is, het geen dhr Dogger toegeeft met de woor den: Dan gaan ze naar de blFletkan wel anders, als maar niemand voorgetrok ken wordt. Dhr Lap vindt het bedroe vend, dat BenW tot publ. aanbest. over gingen. Beter is toe te zeggen, dat het in 1932 beter zal gaan. (Dhr Epe komt lei- vergadering). Aan dhr Parlevliet zijn staaltjes van bevoorrechting bekend. Deze zijn, aldus Weth. Vlaming, pas in het laatst van 1931 aan BenW bekend gewor den De ondernemers hadden maar van de toren moeten plaatsen, de Bond had moe ten optreden, laten zij zich goed organi- sen. BenW wenschen geen bevoorrechting. Dhr De Graaf is in liet algemeen voor publ. aanbest. en vraagt waarom de reini gingsdienst om de 6—43 mjid niet aan een ander opgedragen kon worden. BenW hebben z.i. net idee van de raad gene geerd. Voorz. verbetert, zeggende: Neen, UW idee. Aangetoond is, dat publ. aanbest. niet de weg is. Dhr Dros is in het algemeen voor publ. aanbest. Dhr Parlevliet ook, als er maar een goede Bond is. Dhr Henkes idem en dringt daarom sterk op een goede organisatie aan. Dhr Kikkert zou alleen leden laten inschrijven. Dhr Lap hoopt, dat de vrachtrijders hieruit zullen leeren, dat zij zich moeten organiseeren. f. Adres van H.v.Boven, Gebr. Hin Jz., Aris Wuis, P. Wuis en Dros en Co. met verzoek om beharding van 4050 M. Zij meenen daarop het volste recht te hebben, daar zij met hun wagens niet meer op de, harde weg kunnen komen. Voorz. zal er aandacht aan schenken. Er is geen geld. voor uitgetrokken op de begrooting. Ge tracht zal worden de zaak voorloopig te verhelpen. Dhr Dogger vraagt er en kele wagens wit zand te storten. DJir De Graaf geeft in overwegijng de moge lijkheid van beharding met schelpen te onderzoeken. De, Cocksdorp is een mid delpunt van de' schelpenvisscherij. Een mooi werkverschaffingsobject. Dhr Dogger: Een goed idee. Dhr Epe: Op Terschelling heeft men schelppaden. Het is reeds half vijf, nu het volgend punt in behandeling komt. en Influenza, Rheumatische pijnen, gevatte Koude, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. 2. Wijziging besluit aankoop gronden voor het rijwielpad den Hoorn—Jan Ayeweg. In het 23 Dec. genomen besluit aan koop grond voor fietspad naar den Hoorn stond als koopsom f400, gebaseerd op 'n telefonisch onderhoud met Staatsboschbe- heer. Hier blijkt een misverstand te heb ben bestaan. Koopsom moet f500 zijn. Dhr Kikkert vraagt: Waar komen d(e f100 vandaan? Die stonden niet op de begrooting. B en W weten daar echten wel raad op. TEXELSCHECOURA LICHT OP Voorkom! Gorgel droog met zijn pijnlijk en duren lang omdat de huid vernield is. Akker'sKloosterbalscmerop verdrijft dadelijk de pijn, doet de blaren verdwijnen en ge houdt geen litteekens.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1