u. smnisnu ju helder" No 4.606 45ste Jaargang. Zaterdag 13 Febr. 1932 JSTS JTUÏ! TWEEDE BLAD Stillen de hoest Maken los* WIST GIJ DAT OUDE DAG. Texelsehe Berichten RUITER-REVUE. Wiihelminastraat 63-67. - Telef. 524 Alle wasschen worden geheel franco dezelfde week teruggezonden. Bewondering en eerbied vallen slechts die vrouw ten deel, die haar plaats in het leven krachtig en met opgeheven hoofde vervult, niet alleen, doch ook on vermoeid verder streeft, naar steeds wij dere doeleinden. Slechte spijsvertering komt mijnder uit de voeding zelf voort dan uit de stemming waarin wij ons voedsel tot ons plegen te nemen. Een slapende kat in de kamer of in huis is een betere metgezel dan een ze nuwachtig, onrustig mensch, die zich al leen maar uit behoefte aan beweging voortdurend bewegen moet. Ieder mensch heeft zijn lievelingsvrees een ziekte die hij nog niet gehad heeft, maar steeds verwacht het een of an der, waarvan het mogelijke verlies hem biezonder angst aanjaagt. Prentice Muiford. Nög een ruk en nog een, nog een, Ach, de stakker kon niet meer. Hoe de voerman vleide, gromde, 't Lag 't bijltje er bij neer. Vele lange, lange jaren, Hij zij trouw haar plicht gedaan, En maar altijd even lustig, Kwam zij met haar vrachtje aan. Tot de oude dag kwam spreken, En haar macht gevoelen liet. Ze werd gebrekkig, ziekelijk, lastig, Neen, zoo kon het langer niet Na een rust van vele weken, Ging ze er weer eens op uit, Maar het werd haar laatste tochtje, Ze blies de laatste adem uit. Nu ligt zij bij haars gelijken, Op die plaats staat een groot bord. „Hier ligt", lezer, 't is de waarheid, „Mijn versleten ouwe FORD". HU1B DE RIJMELAAR. door J. C. VETHMAN, II. instructeur L. R. "Texel". Du Porto reed zijn eerste jachtrit mee, Deez' waterruiter viel van 't paard in zee. Doornat, maar welgemoed was z'n betoog Voor ik thuis kom, ben ik weer droog. Toen de club maar pas bestond, Kwam Van Santen achteraan. Door volharding en zijn best doen, Komt hij nu vooraan te staan. Al is je paard ook heftig, Al is het soms wat vlug: Steeds maar weer moedig voortgaan, Vooruit en nooit terug. Op Doolhof woont Paul. Kikkert, Een man, die zijn plicht doet en dee' Hij moest om 4 uur melken, Maar dat valt soms niet mee. Zoo zat om vijf uur hij nog Bij Kuup (de Koog) aan thee. Klaas Zuidewind en Tim, Een zijner eigenaardigheden? Hij is van onze club, Een van de trouwste leden. Dan Eelman, de Don Juan, Een liefhebber van stoeien, Maar moet zich niet te veel, Met meisjes gaan bemoeien. Wanneer je wat belooft, Dan moet je dat ook doen. Waren anderen niet paraat geweest: Wij zaten zonder groen. Wuis en Kuip, twee heerenleden, Waren in Bergen fijn op stap, Zetten toen hun groen-zwarte petten Op 't hoofd der muzikanten (voor de grap) Van der Wal en mejuffrouw Annegriet, Zijn twee nieuwe leden. Wij zijn daarom alleen nog maar Met hun namen dus tevreden. De colonne is voorbij Nu volgt de instructeur. Soms hard en koud met taai geduld Met handen rechtop en ander gezeur. Een enthousiast der Ruitersport Zoo moet het ook: steeds meer vooruit! Kameraden van „Texel"De lendenen gegord. (Wordt vervolgd.) (Onder dezelfde directie als de wasscherij S. Krom, Alkmaar) IMMHIlilWIlliilllllllllllllliilllilllim Onze inrichting staat onder voortdurende contróle van Dr. Ir. H I de Wijs, Scheikundig ingenieur. Dit beteekent voor de Huisvrouw een waarborg voor een juiste behandeling der aan ons toevertrouwde goederen. Algemeene vergadering Witte Kruis, afd. Texel. Woensdagavond had in hotel „de Linde boom" de algemeene ledenvergadering van bovengemelde vereeniging plaats. Bij opening door de voorz., dokter Bos wijk, kon spr. aan slechts 12 personen (bestuur, leden en pers), het welkom toe roepen. Spr. betreurde het, dat de verg. van het Witte Kruis altijd zoo slecht wor den bezocht. Gaarne had hij een betere opkomst gezien. De secr., de heer Pisart, leest hierna de zeer uitgebreide notulen van de alg. ver gadering van 5 Oct. '31, waarvoor hij dank ontvangt en welke zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. Punt 3. Ingekomen stukken: Van de heer C. Boon Pz., waren 4 brie ven ingekomen. Om de uitgebreidheid van deze werden ze zonder voorlezing aan de verg., na een kleine toelichting voor ken nisgeving aangenomen en terzijde gelegd. Op een vraag van een der aanwezigen hoe het staat met het proces BiW.K!.,, dat laatst aanhangig werd gemaakt, ant woordt de heer Mulder, dat er geen voortgang in is. Het proces staat op de rol; verder hoorde men er niet veel van. Een schrijven van het Hoofdbestuur hield in, dat er jaarlijks door de afd. geen begrooting meer behoefde te worden ingezonden. De heer J. Keijser Augsz. deelde schrif telijk mee, als lid van de commissie van het Ziekenautofonds te moeten bedanken. Uit het uitgebreide jaarverslag, door de heer Pisart uitgebracht, deelen we mee, dat de vereeniging het afgeloopen jaar voor vele moeilijkheden had gestaan, vooral inzake de kwestie Boon-Witte Kruis. Het ledental was met 32 vermeerderd en geklommen tot 1490. De t.b.c.-bestrijdmg vergde niet veel uitgaven van de kas, hoe wel de kosten t.b.c.-bestrijding driemaal grooter waren, dan die van het Witte Kruis. Notaris Mulder werd dank ge bracht voor zijn voortreffelijke steun en ook het Gem. bestuur voor de steun, ver leend bij het binnenkrijgen van het geld. van B. Aangemerkt werd, dat de Zieken auto zeer noodig door een betere vervan-< gen moet worden. De secr. ontvangt dank. Volgt rekening en verantwoording: ont vangen was f4941.81; uitgegeven f2306.68. Voordeelig saldo (medegerekend het kas saldo 1931) f2615.13. Het totaal bezit der vereeniging bedroeg op 31 Dec. '31 f4921.81. De rekening T.B.C.-bestrijding sluit in ontvangst en uitgaaf met f 6670.63. Door de heer A. C. Rab, die met de heer T.Buijs de rekening had nagezien, wordt geadviseerd deze goed te keuren. Alzoo geschiedt. De voorz. brengt ge noemde heeren dank voor de door hen ge nomen moeite. Uit het verslag-magazijn blijkt, dat er over 1931 plm. 1500 artikelen zijn uitge- geleend. De goederen worden uitstekend onderhouden en gedesinfecteerd, waarvoor de dames Meijer dank werd gebracht. De heer Pisart deelde nog mee, dat het terug bezorgen beter gaat dan vroeger, doch wilde de pers verzoeken er nog eens op te wijzen, dat de gebruikers toch vooral de artikelen niet langer houden dan strikt inoodig is, en deze niet vuil terugbrengen, aan welk verzoek we gaarne voldoen. Hierna wordt verslag uitgebracht van, het Ziekenautiofonds. In 1931 was de auto 70 maal uitgereden en had 2484 K.M. afgelegd. Ontvangen was f 1053.92, uitgegeven f 150.55. Totaal bezit f903.37. De heer Pisart brengt dank aan het R.K. Armbestuur te Oosterend voor de jaarlijksche gift van f10.Spr. meent, dat wel meerdere organisaties door hun geldelijke steun blijk kunnen geven van hun medeleven met het fonds. Ook aan de nagedachtenis van de heer J.J.Kuijper voor het legaat van f 200 wordt een woord van hulde gewijd. De heeren Buijs en Rab, die de reke ning nazien, verklaren deze in orde, en de heer Pisart ontvangt dank voor zijn beheer. Volgt voorlezing van een lijvig verslag van de afgevaardigde ter 74e Alg. Verg. te Amsterdam, de heer Pisart. Voorz. brengt dank voor deze uitge breide lezing. In verband met het bedanken van de heer J. Keijser Augsz. als lid comm. Zie kenauto, wordt de heer T.Buijs in diens plaats benoemd. Deze zal, met de heeren Pisart en M. D. Dijt, het bestuur vormen. Tot rekeningnazieners voor 1932 wor den de heeren T.Buijs en A.C.Rab, weder om benoemd. Het bestuur W.K. ondergaat dit jaar weder een wijziging. Om de 2 jaar treedt een der doktoren als voorz. af. Thans zal de heer Hellema de eerstvolgende 2 jaar de functie als voorz. op zich nemen. Bij de rondvraag brengt de heer Pisart openlijk dank aan de redactie van de Tex. Courant, voor de reclame door haar voor de ziekenauto gemaakt. Hierdoor, meent spr., is minstens f80 meer ontvangen dan anders het geval zou zijn geweest. Steeds was zij bereid een en ander in het belang van het fonds in de krant op te nemen. WORD LID! De voorz. merkt in zijn sluitingswoord op, dat de vereeniging door de verschil lende processen financieel veel schade heeft geleden. Spr. wijst er op, dat nog minstens een vijfde der ingezetenen geen lid der vereen, is. Laten toch allen zich opgeven en daardoor de kas der vereeni ging helpen steunen, besluit spr., tevens de hoop uitsprekende, dat het Witte Kruis, afd. Texel, een goed jaar tegemoet zal gaan. L. Nieuws voor vrachtautorij'ders. Onder verwijzing naar de desbetref fende annonoe, opgenomen in dit nummer, deelt men ons vanwege Dros' Autocen trale het volgende mee: We hebben een Rijkswegenplan en in verband hiermee zijn de wegen, naar ge lang breedte en beharding, in drie klas sen ingedeeld. De Texelsehe wegen be- hooren alle tot klasse 111. Nu is het vam het 'hoogste belang voor de bezitters van vrachtauto's met het volgende bekend te zijn. Weliswaar wordt ieder burger geacht de wet te kennen en zou oogenschijnlijk deze publicatie achterwege kunnen blij ven, maar we weten wel, dat de practijk anders leert. In verband met dit Wegenplan moeten motorvoertuigen worden ingeschreven, tenzij ze geen zwaarder wielbelastiing heb ben dan 1200 Kg. Hebben ze een wiel- belasting van 1200—1800 Kg., dan mogen ze op le en 2e klas wegen met onbe perkte snelheid rijden; op 3e klas wegen tot 30 K.M. Van 1800—2400 Kg'op le klas wegen onbeperkte snelheid, 2e klas 30 K.M. en 3e klas 20 K.M Van 2400—3600 Kg.: op le klas wegen 30 KM., 2e klas 20 K.M., op 3e klas wegen mogen zulke zware auto's niet rijden. Ze mogen dus niet op Texel komen (In verband met het laatste herinneren we aan de teleurstellende ervaring van de ondernemer, die met zoo'n zware autobus, bemand met voetballers, van Weesp naar Amsterdam zou rijden. Hij kwam daarbij op 3e klas wegen terecht met als gevolg, een procesverbaal en groote vertraging, daar de tocht met een kleinere bus moest worden voortgezet). Tot welke klas de wegen behooren wordt aangeduid door blokken van een be paalde kleur: le klas oranje; 2e klas wit en 3e klas blauw. Welke wegen de auto mag berijden, moet daarop duidelijk, op de voorgeschreven wijze, kenbaar worden gemaakt. Het moet zijn nut hebben belangheb benden hierop te wijzen. Wanneer binnen kort de controle, waarvan we in het vorige nummer spraken, hernieuwd wordt, [moet alles in de puntjes wezen. Anders ziet het er niet fraai uit en zal het geld en tijdverlies kosten. BOND VAN LANPACHTERS AFD „TEXEL" OPGERICHT. De zaal van hotel „de Oranjeboom" was Donderdagavond vrij goed bezet, toen de heer L. Rinzema, van Woerden, propagan dist van bovengemelde Bond, daar een uit eenzetting gat van doel en beteekenis hiervan met het doel tot oprichting eener afd. te komen. De heer H. Klimp leidde spreker met een enkel woord in, daarbij zijn genoegen uitspnekende over de opkomst in zoo grooten getale. Spr. merkt op|, dat de pachters in ons land nog immer zonder rechten zijn. Jammer, dat de Pachtwet, door de Tweede Kamer aangenomen, door de Eerste verworpen werd. Eén weg staat nu nog open. Trachten door een hechte en sterke organisatie tot een goede pacht wet te komen. De heer Klimp gaf met de wensch, dat deze avond een succes zou mogen worden, het woord aan de heer Rinzema. Er zijn tijden geweest, ving deze aan, dat de pachters organisatie als luxe be schouwden. Maar thans weten zij wel be ter. Kijk eens naar de wel eens benijde ambtenaren, die hun sterke positie aan hun organisatie te danken hebben. Dus, pachters: ook organiseeren en u niet iso- leeren. Niet zeggen: „Ik wil vrij zijin", want dit wil veelal niet anders zeggen dan: „Vrij zijn een veel te hooge pacht te mogen bieden". Ten onrechte meende men, dat de Pachtwet de boeren aan ban den zou leggen. Over de pachtkwestie is veel te doen geweest: In 1896 een Staatscomm., wier rapport in de prullemand verzeilde. In 1906 de Coinm.-Westerdijk; zelfde resul- toot. In 1919 Comm.-Diepenhorst, die in 1922 haar rapport uitbracht, waarop de wet gebaseerd was, welke met 65-26 stem men aangenomen, maar later door de Eerste K. verworpen werd. Een aparte organisatie is noodig tot behartiging van de belangen der pachters. Daarin kun nen de H.M.v.L., L.T.B. en Chr. B.T.B. niet voorzien wegens de tegenstrijdige belangen der leden. Toen de Er. Mij. van L. zich in 1929 voor de Pachtwet uit sprak, was de stichti|ng van „Frifesch Grondbezit" daarvan het gevolg. De H.M. v.L. belegde te Amsterdam een vergade ring met als sprekers Van Wijnen, uit Gouda; prof. Minderhout, uit Wagenip- gen; Van Houten, alg. secr. Bond van L. De meerderheid was echter tegen een wet telijke regeling. Vanwaar die schromelijke verdeeldheid? De pachters moeten met elkaar op de bres springen en meehelpen de Bond krachtig te maken. Dan kan deze voor hen wat doen. De Bond werd 31 Aug. 1922 in Fries land opgericht, werd eerst uitgelachen, later fel bestreden, maai* hij heeft zich tot heden gehandhaafd en verheugt zich ingroeien bloei. De toestanden op pacht- gebied zijn immers dilep treurig. In de meeste pachtcontracten staat immers: „De huurder is verplicht.en „De verhuur der heeft het rechtWel staat in art. 1628 Burg. Wetboek, dat bij water- scha en droogte schadevergoeding kan worden bedongen, maar art. 1632 be paalt, dat de huurder van deze rechten, „vrijwillig" (gedwongen door omstandig heden) afstand kan doen. De jachtwet wees het jachtrecht aan de pachters toe, maar deze zouden er afstand van „mogen" doer. Verder kunnen de contracten nog allerlei fraaie bepalingen inhouden, zoo als: honden en katten aan de ketting, strooperij beletten, jachtopzieners be hulpzaam zijn, het zegelrecht van de des betreffende acte betalen, op straffe van opzegging geen enkel stuk wild stroopen. De grondbeginselen van de wet waren: 1. vergoedingsrecht wegens aangebrachte verbeteringen, 2. vergoeding bij misoogst' buiten schuld van de pachter; 3. recht van napacht met beroep op een commissie. (Dit no. 3 werd het struikelblok). Spr. citeerde de „Maasbode", waarin staat, dat de verwerping van de wet pijn- deed en een onverstandige daad was. lm- imers, stond er verder binnen een twee jaar zal er zeker een wet zijn, die verder gaat en aangenomen moet worden, opdat er geen bloed zal vloeien. De Bond ijvert voor een pacht-niora- torium (uitstel van betaliing), voor ont binding pachtcontracten, voor 'n Staats- Hypotheekbank (geldverstrekking tegen 3 pet. door de Boerenleenbank onder Staats waarborg) en hooge invoerrechten op granen, vleesch en vetten opdat de eigen producten op de binnenl. markt kunnen concurreeren. (een noodmaatregel, welke deze crisistijd wettigt). Warden deze vier punten werkelijkheid, dan kan reeds veel onheil worden afgewend. Niet laks zijn dan, pachters. Weest eendrachtig en komt in de Bond. Te Tiel hebbende georgani seerde pachters bereikt, dat bij publ. ver huringen hun wenschen werden ingewil ligd. Eens hebben zij, 400 pachters in ge- TEXELSCHECOUR MIJNHAR DT'S SALMIAK-TABLETTEN Doözen 20 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1