Keg's M a i z e n a Keg's Griesmeel 1 half pond KEG's KOFFIE Bij alle winkeliers verkrijgbaar. Oe Nieuwe Texeische Courant No 4607 45ste Jaargang. Woensdag 17 Febr. 1932 :,n 1^1-' Van week tot week Texeische Berichten 1 pakje of 1 halfpondspakje (in uw keuze) bij aankoop van Geldig tot 1 Maart 1932 i KEG's KOFFIE VVaa ïSchuW\V$- in prijzen van 65, 55, 50, 45, 37 en een half, 30 en 24 ets p. halfp. pak TEXELSCHE COURANT is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITO.N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveid en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 et.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4 ct. HOOGWATER ter roede van Texel y.m. (nam. ongeveer Vi uur later.) 17 18 19 20 21 22 23 Febr 3,41 5.17 6 4! 7,42 8,25 9,04 9.41 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 5.56 DIENSTREGELING T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 6.-; 8.— 11.20; 2.40. Van den Helder: 7.— 10.-; 12.20; 4.15. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 8.— 11.15; 3.15. Van den Helder: 9.12.20; 4.15. Zaterdagavond. Van het economische front. Geen nieuws van het economisch front. Hetgeen, evenals in de oorlog, zeggen wil: de verbitterde strijd duurt voort. Terwijl in Denemarken de ontstemming over de al te radicale contingenteering van de Deen- sche vleeschinvoer in ons land nog niet is geluwd, en de gedelegeerden van de betrokken landen te Genève dientenge volge het verdrag van Oslo practisch dood hebben verklaard, zijn in Den Haag nieuwe maatregelen afgekondigd, tot be scherming van onze industrie: invoerbe perking van schoeisel, tricotgoederen, wol len en halfwollen stoffen en bovenklee- ding. Tot stijving van 's Lands kas stelt de Regeering verder voor, over te gaart tot heffing van 10 pet. invoerrechten op zuidvruchten, verhooging van de sigaret- tenaccijns van 30 opcenten op 50 en van de wijn accijns van 20 op 80, heffing van: 10 opcenten op de suikeraccijns en ver hooging van de zegelrechten op de buiten- landsche effecten. Het eenige aangename bericht, dat daartegenover staat, is de schrapping van de 20 opcenten op de grondbelasting. En dat het batig saldo van al deze maatregelen bedraagt: ^mil joen. Een niet te versmaden appeltje voor de dorst. Het schandelijk avontuur in Sjanghai. Internationale Volkenbondscommissies, Amerikaansche, Engelsche en Fransche oorlogschepen zijn op weg naar Sjanghai. Diplomatieke nota's vli|egen de aardbol rond en worden, tot een prop ineenge frommeld, vanuit Tokio weer naar de plaats van afzending teruggekaatst. In Genève steken de leden van de Volken bondsraad in een buitengewone vergade ring de koppen bijeen, om te spreken over de toestand in Mantsjoerije, terwijl tege lijkertijd in dezelfde stad over ontwape ning en dergelijke aangelegenheden van gedachten wordt gewisseld. Onderwijl gaat Japan onverstoorbaar verder met 't zenden van steeds maar nieuwe troepen machten naar China, zonder dat de oor log is verklaard. Wanneer oorlog en oor logstoestand afhankelijk waren van een officieele oorlogsverklaring, dan zou men moeten aannemen, dat in geheel Azië, in Mandsjoerije en zelfs in Sjanghai de grootst mogelijke vrede heerschte. Om er zich volkomen rekenschap van te geven, (hoezeer alle begrippen omtrent „recht" met voeten worden getreden, deed men het best, het denkbeeld te aanvaarden, van de Chineesche afgevaardigde, die in alle ernst voorstelde, de vertegenwoor digers van de mogendheden in de Raad langs draadlooze weg het kanon-gebulder te laten hooren. Ook Japan is op de ontwapeningscon ferentie aan het woord geweest. Maar, oordeelt de Haagsche Post, als iemand te Genève zijn mond had moeten houden, dan was het wel de vertegenwoordiger der Japansche regeering. Dat voelde hij zelf klaarblijkelijk ook wel: het was een pijnlijke voorstelling, gegeven voor een publiek dat, met uitzondering van Frank rijk en Polen, Japan niet welgezind is. En terecht. Want het blijft in China de beest spelen, dit is het juiste woord, en het blijft zich hardnekkig verzetten tegen fik voorstel en elke aandrang van buiten om daarmee op te houden. Het schande lijke avontuur in Sjanghai en omgeving valt de Japenners overigens niet mee. De Chineezen blijven krachtig tegenstand bieden, in Tsjapei en Woesoeng, en de Japanners moeten steeds meer schepen, vliegtuigen en legerafdeelingen zenden, om de tegenstand te breken. Maar in- tusschen begint het in Japan leelijk te rommelen. De geweldige offers aan goed en bloed die deze ooriog, welke niet bij zijn naam genoemd mag worden, eischt, vangt aan ontevredenheid te wekken. De groote mogendheden in Genève. Wanneer we nagaan, hoe de groote mogendheden zich te Genève hebben uit gesproken, komen we tot deze ontdek king: De veiligheid wordt voorop ge steld door Frankrijk en Japan; een zoo ver mogelijk gaande ontwapening door Duitschland, Italië en de Sovjet-Uni|e Engeland en Amerika,- tusschen de twee groepen in staande, bepalen zich tot con crete, bewapening-verminderende voor stellen. Op eenige speciale punten loo- pen de scheidingslijnen iets anders. Zoo zijn vóór afschaffing van de bombarde mentsvliegtuigen: Italië, Duitschland, Ja pan en Sovjet-Unie, terwijl de anderen zich hierover niet hebben uitgesproken. Vóór afschaffing van duikbooten zijn En geland, Amerika, Duitschland en Italië; Frankrijk en Japan zijn er tegen; Rus land liet er zich ni|et over uit. Alle zeven groote mogendheden hebben zich tegen de chemische en bacteriologische oor logvoering (met inbegrip dus van de gas- oorlog) uitgesproken. Hetgeen trouwens de logische consequentie is van haar houding in 1925, toen zij het protocol tegen deze oorlogvoering accepteerden. Verkiezingen van beteekenis. De verkiezingen, welke dit jaar in eenige groote landen moeten worden ge houden (voor het presidentschap in Duitschland, voor presidentschap en par lement in Amerika en voor het parlement in Frankrijk en Pruisen) hebben voor de verdere behandeling der groote internatio nale kwesties (wij noemen schuldenvraag- stuk en ontwapening) een belang, dat niemand ontgaan zal. Hierop komen we nader terug. Holl Mij. van Landbouw. De vergadering van de afd. Texel, Vrij dagavond in „de Oranjeboom" belegd, werd slechts door een gering aantal leden bezocht. De voorz., de heer C.Keijser Hz., meende deze omstandigheid voor een goed deel aan de slechte wegen te kun nen wijten en bracht vervolgens in be spreking toetreding tot de vereen, tot het verwerken van noodslachtingen in de noodslachtplaats alhier. Alle le den worden zonder contributiebetaling daar lid van en verplichten zich voor hun, noodslachtingen van die slachtplaats ge bruik te maken. In overleg met het ge meentebestuur zal een regeling worden getroffen, welke in een reglement zal worden vastgelegd. De Vereen, zal een slager aanstellen. De vergadering ging met de voorstellen geheel accoord. Financiën. Blijkens het verslag van de heer J. Keijser Az., penn., was er, met inbegrip van een batig saldo van t 227.76 en eenige rente ontvangen f 1116.79 en uitgegeven f902.21, zoodat een batig saldo rest van f214.58. De reke ning werd nagezien door de heeren J. Roeper Cz. en S.Kuiper en bij monde van eerstgenoemde voor in orde verklaard, waarna de penningm., onder dankzegging werd gedechargeerd. Na het lezen van de notulen door de heer A. J. Keijser RJz., secr., welke on veranderd werden goedgekeurd, werd eerst gesproken over de Runderhorzel - bestrijding. Daar aan mag op Texel wel wat meer gedaan worden. De heer Noordijk, veearts, deelde echter mee, dat het in de bedoeling ligt, door het heele land aan vee met horzel- bulten de toegang tot de markt te ont zeggen. Wordt dit bij verordening vast gelegd, dan gaat het met de bestrijding een flink stuk in de goede richting. Ook tegen de sarcoptesschurft zou de regeering maatregelen willen nemen. Deze ziekte, welke op de mensch kan overgaan, komt de laatste jaren meer en meer voor. ook op Texel. Het is wel gebeurd, dat een koe, die door deze schurft aangetast was en op de markt gekocht werd, op stal staande, de heele veestapel aanstak Om een idee te geven van de wijze, waarop de vereenigingsbelangen door 't bestuur behartigd worden, werden nog voorgelezen de notulen van de gecombi neerde vergaderingen met de afd. Ei|er- land en de afd. Texel van de L.T.B. De secr. werd dank gebracht voor zijn nauwkeurige weergave. Vee verzekering. De aandacht werd gevestigd op de plaatselijke on- GRATIS s d e r 1 i n g e rundvee- en paandenverzeke- ring, die verre de voorkeur genieten boven iedere andere. De leden werd met klem aangeraden zich zoo spoedig moge lijk van de speculatieve verzekeringen los te maken. Rotkreupel. Texel staat slecht aan geschreven om zijn, naar beweerd wordt, groot aantal gevallen van rotkreupel. Practisch komt op Texel echter geen rot kreupel voor, merkte veearts Noordijk op, zoodat dat praatje noodig uit de we reld moet worden geholpen. Wie de laster rondgestrooid heeft, is niet bekend, maar zeker is, dat Texel er veel last van on dervinden kan. De heer Kliimp nam op zich door publicatie van een artikel in. de landbouwbladen Texel van die onver diende blaam te bevrijden. Op het gerucht, dat bij die en die vee houders rotkreupel onder de schapen zou voorkomen, is door de heeren Noordijk en Trap een ernstig onderzoek ingesteld, evenwel met het resultaat, dat geen enkel geval geconstateerd werd. Eens kreeg de heer Noordijk een anonieme briefkaart met de mededeeling dat bij de veehouder wel 70 schapen aan rotkreupel le den. Een degelijk onderzoek volgde, maar het resultaat was alweer: Geen enkel ge val van rotkreupel. Dat liep toch de spui gaten uit. De heer Noordijk wist uit te vinden wie de schrijver van die brief kaart was en heeft de man de waarheid' verteld. Droevig, zulke gevallen De een had de paan de ander en wou op deze manier wraak nemen. Wel ble ken eenige schapen kreupel, maar dat be hoeft toch geen gevolg van rotkreuel te zijn. Inscharen. De directie van deWie- ringermeer tracht veehouders te bewegen tot het inscharen van schapen en jong rundvee in de nieuwe polder (zie tarief in het vorig nr.) Vanwege de Texeische landbouworganisaties wordt echter gead viseerd daarop niet in te gaan. We schre- Wybert-tabfetten zijn alleen echt in de hygië nisch verpakte en ge sloten bliuwe doozen i 25, 45 en 65 ets. Weiger namaak I ven hierover reeds eerder. Men ziet er geen heil in en geeft er de voorkeur aan, dat de directie overgaat tot het koopen van schapen. Vervolgens kreeg de heer Klimp het woord, die een zeer interessante causerie hield over veevoeding en wat daarmee in verband staat. We geven hier een, naar we hopen, duidelijk overzicht, waarmee menigeen zijn voordeel zal kunnen doen. Jammer, dat deze vergadering niet door een groot aantal leden werd bijgewoond. „Het levende woord" slaat altijd toch beter in dat het mooiste verslag in de krant. Al dat klagen over malaise helpt geen zier, zoo begon de heer Klimp. Wat wel helpt is: ons bedrijf zoo inrichten, dat het met zoo min mogelijk kosten het grootste profijt afwerpt. Wat bij de voe ding van ons vee een belangrijke rol speelt, is de kwalJIteit van ons land. Daarom zij de leuze: „Ken uw land". Op goed land alleen, kan een goed pro duct worden geteeld. Maar zorg dan ook voor goed pootgoed, goed zaaizaad en besteed verder aan oogst en veestapel de grootst mogelijke zorg. Ongeveer een half jaar loopt het vee in de vee en op stal wordt het nog geruime tijd met de producten van dat land gevoed. Dus moet het wel goed in orde zijn. En hieraan mankeert op Texel nog wel wat. Je ziet er vaak veel bloe men en stekels, en maar weinilg klaver en gras. Menschen, die er zulk land op na houden, verdienen geen enkele vierkante imeter te bezitten. Ze plegen door zulk een verwaarloozing een misdaad tegen over de gemeenschap. Wat de oorzaak kan zijn? Onverschil ligheid en slordigheid, maar ook geldge brek en onwetendheid. Wie een hooge pacht moet betalen of een hoog bedrag aan hypotheekrente, kan aan de verzor ging van zijn land niet veel ten koste leggen. Maar niet altoos speelt geldge brek een rol. En dan kan een lezing als deze van groote waarde zijn. Grondonderzoek. De z.g. kalktoestand van de bo)de(m speelt een overheerschende rol. Is de hoeveelheid kalk te gering (reageert de bodem zuur), dan is het daarop geteelde gras onsmakelijk en daardoor een min der goed voedsel Door het land van mer-

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1