Balsem die wond! akker s Kloosterbalsemzoo goed" Al; U zich gewond heeft, zijn drie dingen noodzakelijkhet bloed te stelpen, bloedvergiftiging te voorkomen en snelle genezing zonder litteeken. Verzorg daarom elke wond direct met Kloosterbalsem. Ondervindt zelf hoe vlug de pijn ver dwijnt. 't bloeden ophoudt, hoe zuiver de wond blijft en hoe verwonderlijk snel Kloosterbalsem zonder litteekens geneest. gel te voorzien, kan het verbeterd wor den. Om te weten, hoe de kalktoestand is, dient een grondmonster ten onderzoek naar het Laboratorium te Groningen te worden opgezonden (kosten f2.50). Dan weet men precies hoe het er mee staat De vlugste methode om het te verbeteren is omscheuren. Maak er dan enkele jaren bouwland van en vervolgens door op nieuw inzaaien weer weiland. Er is op Texel nog veel kalkarm weiland. Waar op het oude Texel in 2030 jaren nitet met kalk bemest is, is de bodem zeker nog zuur. Vooral het hooge land. Maar) nu moet men niet te veel kalk gaan ge ven. Dan wordt het land bedorven, wat .hier en daar op het eiland reeds het ge val is. We behooren ook bekend te zijn met de hoeveelheid phosphorzuur en kali in de bodem. Ook hiermee kan het Labo ratorium te Groningen ons bekend maken. Alleen wanneer we de bodem hebben laten onderzoeken, kunnen we doelmatig bemesten. Menige boer zou kapitalen be spaard hebben, wanneer hij zijn grond eerst had laten onderzoeken. Een onder zoek op kaik, phosphorzuur en kali komt hem op f6.—, welke som in de practijk dubbel en dwars terugverdiend wordt. Wie maaien gaat, moet niet denken, dat er voordeel in zit, wanneer hij dat zoo laat mogelijk doet. Hij oogst dan wel wal meer, maar de kwaliteit is min der geworden door toename van het per centage ruwvezel ten koste van de hoe veelheid eiwit. Daarom: zoo vroeg moge lijk maaien. Wie vroeg maait doet ver standig, ook tl omdat hij daarmee de groei van steeds meer onkruid bestrijdt Gras inkuilen. Wie over veel gras beschikt, gaat dal wel inkuilen, maar dit vereischt nogï I zorg. Goed ingekuild smaakt zoet en ruik. niet onaangenaam. De temperatuur in de kuil moet plm. 65 gr. zijn om er goed gras uit te kunnen halen. Bij deze warmte graad heeft in het gras een omzetting plaats, waarbij als het goed gaat melkzuur een voorname rol speelt. Wan neer azijnzuur en boterzuur worden om gezet, wordt een ondraaglijke stank ont wikkeld. Het is dus van belang aan dat inkuilen zorg te besteden en er een ther mometer bij te gebruiken. Er wordt bij het inkuilen op Texel nog veel gras ver knoeid. De kwaliteit van hooi. Bij het samenstellen van rantsoenen speelt de kwaliteit van het hooi een be langrijke rol. Het is de vraag, of er op Texel wel puik hooi te vinden is. Hoezeer de hoeveelheden eiwit en de zetmeel- waarden uiteen kunnen loopen, kan blij ken uit dit staatje: Eiwit. Zetineelwaarde Slecht hooi 2.5 18.9 Matig 3.2 23.7 Goed 3.8 31.0 Zeer goed 5.0 36.2 Uitmuntend 6.5 40.6 Wie hieromtrent gegevens verlangt over zijn hooi zende slechts een monster ten onderzoek naar Wageningen. „Ken uw vee". Toch zal men zelfs met het beste voei weinig resultaat behalen, als onze vee stapel te wenschen overlaat. Het komt voor, dat een koe haar eigen voer niet betaalt. Zulke dieren moeten worden op geruimd en daarom moeten alle melk veehouders lid zijn van de fok- en con- trolevereeniging. Dan blijft ge op de hoogte van de hoeveelheid en het vetge halte van de melk. Waak voor de ge zondheid van uw vee en weest ook waak zaam bij de uitbreiding van uw veestapel. Ge zijt toch lid van de Vereen, tot be strijding van de rundvee-t.b.c.? Dan zijt ge mooi op weg om een t.b.c.-vrije stal te bekomen. Wanneer ge dan ook nog lid zijt van de onderlinge veeverzekering kunt ge zeggen, dat ge alles hebt gedaan wat tot uw voordeel kan strekken. Bij de stalvoeding worden allerhande voedermiddelen gebruikt. Wil men doel matig voederen kunnen, dan is bekend heid met de samenstelling van die voe dermiddelen een eerste vereischte. We vermelden hier van een reeks voedermid delen ter vergelijking de zetmeelwaarde mais 81, haver 59, gerst 72, rogge 71, tarwe 71, aardappelen 19, koolrapen 7.6, voederbieten 6.3, suikerpulp 61. In ver houding tot de prijs is mais dus het meest aan te bevelen, waarbij echter niet de specifieke waarde van andere voeder middelen over het hoofd mag worden ge zien. Gaan we de melkwaarde zetmeel waarde vermeerderd met de helft van het eiwit) van eenige andere voedermiddelen na, dan krijgen we voor Amerik. lijn koek 88, grondnotenkoek 98, sesam 93 en soja 93. Hiermee op de hoogte zijnde is prijsvergelijking mogelijk. Eenige tijd werd gediscussieerd over het toedienen van eiwitrijke voedings middelen. Volgens prof. Sjollema zoude melkziekte bij schapen verband houden met een teveel aan eiwit in hun voer. Hij' zou lijnkoek, ondanks de hoogere prijs boven grondnotenkoek de voorkeur ge ven. Op mais had hij het ook niet voor zien. Volgens de heer Schumaker zouden de dieren van lijnkoek beter groeien dan van grondnotenkoek. De heer A. J.Keijser geeft aan Delttsche de voorkeur boven andere. Lie voorz. oppende het voorstel prof. bjoilema uit te noodigen tot het houden ecner lezing over melkziekte bij schapen en de nieuwe inzichten op voe dergebied in verband daarmee. V oederrantsoen en Als een goed rantsoen voor een koe van 500 Kg., welke 20 L. melk geeft, wordt genoemd, 10 Kg. matig hooi, 20 Kg. bieten, 3.5 Kg. mais, 1 Kg. grond notenkoek en anderhalve lijnkoek. Aanbe veling verdient het, de hoeveelheden af te wegen. Makkelijker is het en tijdbe sparend, wanneer mengvoeders worden gebruikt. Nemen we b.v. een mengsel van mais, tarwegrint, grondnotenmeel, lijn- meel, soja en sesam, dan zullen we daar mee goede resultaten hebben. Een koe van 500 Kg., die 20 L. melk geeft, krijgt 6.5 Kg. Geeft ze 15 L., dan 1.75 Kg. min der. Een mestkoe geven we 4 Kg. Er zijn wel firma's die mengvoeder verkoopen, Spr. raadde echter aan het zelf te men gen of het hier te doen vervaardigen on der toezicht. Ook yoor varkens zijn meng voeders uitstekend te gebruiken. Laten de organisaties propaganda maken voor de bereiding van meugvoer. Sinds lang hebben we zulk voer voor onze kippen. Waarom zouden we de koeien en de var kens er ook niet van laten profiteeren? Goed drinkwater vereischt. Maar nu mogen ons land en ons vee, ons voeder en onze rantsoenen aan de noogste eischen voldoen; alles kan weer worden verknoeid, als het water, dat de dieren krijgen, niet deugt. Zeg niet te gauw, „Dat. A in orde", want met het bloote oog n water, dat absoluut niet deugt, er toch nog wel goed uitzien. Daar kan de djksseruminrichting te Rot terdam treilende staaltjes van vertellen. Van 39 monsters bleken er wel 25 te moeten worden afgekeurd. Het zou dwaas zijn in deze .ijd op verwezenlijking van de waterleiding plannen hier aan te stu ren. Maar in elk geval kunnen we alles; gereed m.;.. n, om, als de tijden beteren, met ade macht uit de uitvoering te gaan begin.:cu. Van de 100 monsters van Texei was er slechts één goed. Wel een bewijs, dat de behoefte aan goed drink water zeer groot is. Er zijn op Texel veel boerderijen, waar het drinkwater niet deugt. Het is de vraag of „alle percee- len op Texei aangesloten aan het water leiuingnet" financieel mogelijk is, maar het berekenen waard is dat zeer zeker. Hoofdzaak is voor heden, dat we alge meen de noodzaak van goed drinkwater hier inzien. Er is een tijd geweest, dat men betwijfelde, of ooit iedere Texel- sche boerderij aan een vaste weg zou liggen en of een groot deel van Texel van het electrische licht kon profiteeren. Thans weïen we wel beter. Opgemerkt werd inog, dat door het aanbrengen van ierkelders de toestand op menige boer derij reeds mooi verbeterd is. En toch komt het nog voor, dat. koeien drinken uit een sloot, waarin de. ier terecht komt, zoodat de koeien veiviunde ier drinken en de melkJe moet er maar niet aan denken. Heusch er valt met eenige goede wil ook in dit opzicht nog veel te be reiken. Hiermee besloot de heer Klimp zijn alleszins belangwekkende causerie. De voorz. bracht 'hem hartelijk dank voor zijn welwillendheid en sloot de bijeenkomst. Een reeks lichtbeelden en een bespreking van stalinrichting bleef, voor de volger.i. avond bewaard. (Zie verslag, vergadering van Zaterdag). Bestrijding Rundvee-t.b.c. De ledenverg. van de Vereen, tot 11e strijding van de Rundvee-t.b.c., Zaterdag in hotel „de Zwaan-", wa s ook al niet druk bezocht. Ze werd geleio' door dehr. C. d Wit, die in het biezonü'er welkom heett de heer Klimp, die een reeks lichtbeelden zou vertoonen en spreken zou over stal inrichting. De heer J. C. Kager, secr., las vei'vol gens het verslag van cle vergadering der Prov. Vereen, in het Landbouwhuis te Alkmaar. Alhoewel de landbouwbladen er reeds een uitvoerig verslag van publi ceerden, stippen we er nog een enkel punt uit aan. Het aantal aangesloten vereemgingen bedraagt 26, het aantal veehouders 1434 (vorig jaar 1380). Van de 24253 onder zochte runderen bleken er 4796 te rea- geeren, waaronder 117 open lijders. Over het geheel was de uitslag iets gunstiger. In het aantal vrije stallen kwam geen vooruitgang. Er wordt op gewezen, dat ook uit een oogpunt van volksgezondheid bestrijding van de t.b.c. bij het rundvee een eisch is. De vrijwillige bestrijding is daarbij verre te verkiezen boven de verplichte, daar van de volle medewerking van de veehou der vooral heil te verwachten is. Gevraagd werd ot geen premie kan worden gesteld op t.b.c.-vrije stallen; het bestuur nam dit voorstel in overweging. Ook werd ge vraagd of de uitkeering aan de veeartsen van een gld. per onderzocht rund niet wat lager kon worden gesteld in ver band met de tijdsomstandigheden. Hier van wilde de vergadering echter niet we ten. Ze was van oordeel, dat van een nauwkeurig onderzoek het resultaat der bestrijding grootendeels afhankelijk is en dat met een gld. de daaraan verbonden arbeid niet te hoog betaald wordt. Aan de rekening ontleenen we nog, dat die over 1930—'31 met een batig saldo van 15492.99 sloot en op de begrooting 1931- '32 een batig saldo van f21528.98 werd geraamd. De voorz. bracht de secr. dank voor zijn keurig verslag. Met alg. stemmen werd vervolgens be sloten tot de Vereen, tot het verrichten! van Noodslachtingen toe te treden (zie verslag H.M.v.L. in dit nummer). De heer Klimp zou worden uitgenoodigd de vereen, als adviseur van dienst te willen zijn. Op de vraag van de heer Meindertsma, of ook open lijders op Texel zullen wor den gesiaent, werd geantwoord, dat dit inderdaad in de bedoeling ligt. Tot heden gingen ze voor 90 pet. naar het abattoir te Alkmaar, omdat ze daar meer opbrach ten. Immers wordt het vleesch op Texel tegen een vaste, laaggestelde prijs ver kocht, terwijl het in Alkmaar, na goed gekeurd te zijn voor de consumptie, aan een gewone slager wordt verkocht en dus meer opbrengt. Dit laatste zou op Texel niet mogelijk zijn, omdat al spoedig de betrokken slager de naam zou krijgen wrak vee te koopen. De laatste tijd echter aldus de voorz., is men hier tot de over tuiging gekomen, dat men de open lij ders net zoo voordeelig hier slachten kan, waardoor de omzet van de slacht plaats 5—6 duizend pond grooter zou kunnen worden. Wat nog voor Alkmaar pleitte, was het volgende: De inspecteur, die o.m. op de slachting van open lijders toezicht moet uitoefenen, woont te Am sterdam. Het zou voor hem zeer be-, zwaarlijk zijn, telkens naar Texel te ko men. Hierop heeft het bestuur echter deze oplossing gevonden: De open lijder wordt op Texel gesiaent, maar de orga nen woi'den naar Alkmaar gezonden, op dat de inspecteur kan controleeren, of hier inderdaad van een open lijder sprake was. Meegedeeld werd nog, dat de laatste te Alkmaar geslachte open lijder o30 pond woog en f50 opbracht. Daarentegen bracht een hier geslachte koe van 460 pond, die 'n ontstoken nier had, f69 op. Aan de secr. werd een jaarlijksche gra tificatie toegekend voor het samenstellen van een vierde lijst, voor de veehouder bestemd, waarop het signalement van de koe, reactie, etc., vermeld zijn. Tot nog toe maakte de secr. .er slechts drie: een, voor het secretariaat, een voor de veearts en -een voor het Landbouwhuis te Alle rnaar. Die vierde staat moet door de vee houders zelf worden bijgehouden, doch wordt jaarlijks door de secr. vernieuwd. Ingevolge een reeds eerder genomen besluit wordt bij het slachten van open lijders een extra uitkeering gegeven van f75; indien het vleesch gesteriliseerd wordt f60. Bij een opbrengst van flOO— 175 f25 en bij een opbrengst van f175— 225 f 10. Voor koeien met een opbrengst beneden flOO werd geen bijdrage vast gesteld. Dit te doen ligt wel ijn de be doeling, maar dan moet eerst bekend zijn hoe het met de financiën staat. Dit punt werd daarom aangehouden tot de jaarvergadering. Ernstige waarschuwing De heer Noordijk deelde uit de practijk dit merkwaardig voorval mee, dat waard is algemeen bekend te worden. Een der leden had twee jaar lang een vrije stal totdat vijf weken na aankoop van een irund zes a zeven van de 15 vrij duidelijk blei; 'i te reageeren. Bij onderzoek werd aangetoond, dat de aangekochte koe een open lijder was. Had de veehouder nu meteen maar bij de aankoop van de koe de veearts zooals het reglement voor- schrijd kennis gegeven, dan was be smetting van zijn veestapel zeker voorko men. Nu loopt hij de kans, dat hij vol gend j u- nog meer reactiedieren heeft, flet bestuur heeft bij wijze van uitzonde ring de koe ondanks de gepleegde overtreding overgenomen, doch wcnscht dii voortaan niet meer te doen (De voorz. heeft zich tegen dit voorne men verzet, doch was in de minderheid). Daar het gevaar van besmetting door een open lijder groot is, moet bij de aankoop van vee terdege worden opgepast. Daar om: Doe aangifte! De veearts onderzoekt het rund dan (voor rekening van de Ver- eenigilng). Gebruik de kaarten. Schaf u zekerheid. De aandacht werd nog gevestigd op de lezenswaardige brochure over de rund vee-t.b.c. van dr. Piccard (prijs f 0.50; verkrijgbaar bij de secr.) Stalinrichting. Hierna verkreeg de heer Kli|mp het woord. Hij zou over de juiste inrichting van stallen spreken. De dieren staan 180200 dg. op stal, zoodat deze wel behoorlijk ingericht mag zijn. Wie in dit opzicht goed ingelicht wil worden, wende zich tot de desbetref fende afdeeling van de Hoogeschool te Wageningen. De vloer moet waterdicht zijn, opdat er zich geen ziektekiemen kunnen ophoo- pen. Een droge stal, welke goed te venti- leeren is, is een eerste vereischte.. Met het oog op brandgevaar moeten de deu ren naar buiten openslaan (er schijnen „rentmeesters" te zijn die zich verzetten tegen pachters, die hierop aandringen; dat moest toch niet zoo rijn) en verdient het aanbeveling, dat zolder en tusschen- schotten onbrandbaar zijn of met on brandbaar materiaal worden bedekt. De ruimte moet zoo zijn, dat voor elk groot stuk vee 20 kub. M. beschikbaar is. De verlichting moet voldoende zijn. Niet alleen omdat dit het rein houden in de hand werkt, maar ook omdat de dieren daarop gesteld rijn. Een ierkelder is geen weelde, want ier is het beste deel van de mest. Uitvoerig gaat spreker op deze punten in, waarbij een reeks mooie lichtbeelden aanvulde wat er nog aan ontbrak. Het was met elkaar een leerzame avond, die door een volle zaal verdiende te wor den meegemaakt. Volgende keer beter? Met dank aan de heer Klimp speciaal werd te ruim elf uur de vergadering door de voorz. gesloten. Lezing en Demonstratie Kunstweefschool „Walda". Men schrijft ons: De Nederl. Kunstweefschool „Walda" te Hilversum heeft de gewoonte elk jaar in plaatsen buiten Hilversum gelegenheid te geven tot het volgen van een korte cursus in het handweven. De school ge bruikt daarbij speciale samenrolbare toe stellen, van een zoodanige constructie, dat er alle weefsels, ook zeer ingewikkel de, op kunnen wonden vervaardigd. Om niet met het weven op de hoogte zijnde personen de gelegenheid te geven zich voldoende te oriënteeren, geeft de Kunst weefschool voor de aanvang van zoo'n cursus een „Walda"-middag of „Walda- avond", waar door de directeur een cau serie wordt gehouden over dit mooile handwerk en waar verschillende weefsels kunnen worden bewonderd, door cursisten vervaardigd. Tevens bestaat daar gelegen heid tot het stellen van vragen en het aanmelden voor de cursus. De cursus begint op Woensdag 2 Maart ;om 7 uur en omvat zes lessen, die eens per week worden gegeven. Er wordt o.a. geleerd het maken van jute en wollen weefsels, het vervaardigen van een sjaal in wiekjesweefsel, het weven van een schoorsteen- of buffetlooper, die dubbel zoo breed is als het toestel en ook het aken van Smyrnawerk volgens de echte, oeroude, Oostersche techniek (dus niet op de Engelsche manier met gaas.) De Walda-cursussen zijn steeds druk bezet en meer dan 2000 dames namen er reeds aan deel in de loop van vijf jaren. Thans is Texel aan de beurt. We zijn over de moeilijkheid van de verbinding heengestapt en hopen de Texelaren ook een prettige cursus te bezorgen en de gelegenheid het mooie handweven te be oefenen. Voor Texelaren is het zeker in teressant te weten, dat de Kunstweef school te Hilversum nooit anders laat gebruiken -dan wol van „Texelsche scha pen", omdat die verreweg de mooiste is. Op de demonstratie zijn er allerlei weef sels en Smyrnawerken van te zien, die het mooie van de Texelsche wol zeer tot zijn recht doen komen. Afd. Texel Bond van Landpachters. Tot bestuursleden van de Donderdag hier opgerichte afdeeling van de Bond van Landpachters werden benoemd de heeren H. Klimp, P. Meindertsma, G. Benit, M. Koorn en KL Uitgeest. Onbestelbare brieven. Wie zijn de afzenders? A. Stadman, Alphen J. W. Reitsma, Nieuwe Pekela. De Lever's Zeepmij., Vlaardingen. Belanghebbenden kunnen zich ten post kantore vervoegen. We herhalen: Vergeet nimmer naam en adres van de afzender te vermelden, adresseer volledig en frankeer voldoende. (Ook in het laatste geval komen post stukken wel terug als „onbestelbaar"),

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2