No 4608 45ste Jaargang. Zaterdag 20 Febr. 1932 TWEEDE BLAD Als een Rozeblaadje DOE HET ZOO! Kringloop der beschaving. „Van het Westelijk Front g geen Nieuws". Texelsche Benchten Na de Wasch Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. Dat zijn de ware broeders niet, Die iedereen naar de oogen kijken, Doch plots'ling weer de blik ontwijken, Als men hen fiks in d' oogen ziet. Maar 't open hart en d' open hand, En dan een flink paar open oogen, Die hebben zelden nog bedrogen, Die eert men door het gansche land. En daarom zorgt een wakker man, Dat hij, het hoofd omhoog geheven, Gerust een elk zijn heele leven Steeds onder d' oogen komen kan. J. N. VAN HALL. De Wetenschap verdrong het paard door de mechanische voortbeweging dezelfde wetenschap brengt de edele viervoeter weer in eere. In „Wissen und Fortschritt" toch lezen wij, dat, ter vermijding van storingen, veroorzaakt door het vonken van bougies, het radio-telefoonstation in New-Jersey de auto's in een wijde omtrek heeft ver bannen. Kilometers ver zijn de wegen ver boden voor het autoverkeer. Het station zelf gebruikt voor transport alleen paard en wagen. Zoo draaien wij in een kringetje rond. zoo frisch en zacht wordt uw teint door het dagelijksch gebruik van „Zij-crême". Merkwaardigheden en Wetens waardigheden. De schrijver Erich Maria Remarque is 33 jaar oud. Zijn familie werd in Frankrijk geboren, doch week tijdens de Fransche revolutie naar Duitschland uit. Remarque werd in N.W. Duitschland ge boren. Na een diensttijd van vier jaar in de oorlog, trachtte hij op allerlei manie ren zijn brood te verdienen: hij handelde in automobielen, gaf lessen, speelde or gel, ontwierp reclame-campagnes, tot hij ten slotte sport-redacteur werd van een Berlijnsch blad. Daarna werd hij criticus en het was gedurende deze periode, dat hij zijn beroemde boek schreef. Wist ge, dat niemand in het filmbedrijf aanvankelijk de mogelijkheid, om van dit boek een goede film te maken, erkende? Carl Leammle, die de rechten voor de film aankocht, was de eenige, die er an ders over dacht. Weet ge, dat behalve een leger van ac teurs, technici en sjouwerlieden, wel bijna 1000 leden van't Hollywoodsche vreemde lingenlegioen, soldaten, die in alle legers van het Westelijk front hebben gediend, hebben „meegevochten"; dat straten en steden, kazernes, excer- citie-terreinen en slagvelden met veel zorg, zoo noodig met fotografische nauwkeurigheid werden opgebouwd en aangelegd dat tweeduizend Fransche en Duitsche uniformen, werden aangekocht, modellen van de eerste maanden en van de laatste tijd van de strijd; dat voor de film een Calif om ilsche woestijn in een moeras moest worden ver anderd, wat acht K.M. waterpijpen nood zakelijk maakte, en de kosten van een Liter „kunst-modder" op een - dollar bracht; dat drie excercitieterreinen werden aan gelegd, en een hiervan met duizenden ton nen grint moest worden opgehoogd. dat een van die terreinen zoo uitgestrekt was, dat er een weg naast gelegd werd, waarover de speciale camera-trein zich kon voortbewegen; dat expres Duitsche wagons gebouwd werden voor het soldatenvervoer omdat de Amerikaansche van een ander type zijn dat bij de opnamen duizenden Kg. dy namiet en picrinezuur, bommen en gra naten verbuikt zijn en toch, ondanks de 2000 figuranten, geen ongeluk van betee- kenis gebeurd is (24 artilleriekanonnen werden aangekocht!); dat de film-mij. voor haar opnamen een grtoot bosch kocht, waarvan, na de vier maanden, daarvoor noodig, niet veel meer over was; dat zelfs voor kunstmatige spi|nne- webben gezorgd is; dat op de slagvelden vele K.M. prikkel draad werden uitgezet; dat voor een der stormaanvallen zes dagen gerepeteerd werd en daarna door vijf operateurs, op verschillende plaatsen van het veld opgesteld, opnamen werden gemaakt, totaal 40.000 M., waarvan alleen de best geslaagde gedeelten in de film verwerkt zijn; dat de loopgraven alle met graafma chines werden aangelegd; dat 5S0 boomen en duizenden kleine boompjes tijdens een van de „hevigste veldslagen" vernield werden; dat het opnemen van deze veldslag 10 dagen duurde; dat voor een opname zelfs een Fransch riviertje met boomen aan de oevers werd geïmiteerd (een kanaal van 100 M. lang en 10 M. breed), een Fransche boeren woning, een kerk met veldhospitaal, enz.; dat deze biezonderheden er slechts en kele zijn van de vele, welke in het rijk- geïllustreerde album van deze film zijn neergelegd. Zakennieuws. Naar de heer S. Heerschap ons mee deelt, heeft hij van de lieer J.C.Visser q.q. het perceel in de Warmoesstraat gekocht, dat thans bewoond wordt door de heer F. van der Weide, rijksontvanger. In dit perceel, dat per 1 Mei a.s. aan vaard wordt, zal na verbouwing de zaak in kruideniers- en grutterswaren, thans gevestigd in de Nieuwstraat, worden overgebracht. Een oud handwerk herleeft! Het weven. Donderdagmiddag- en avond heeft de heer ljzerdraat, directeur van de Kunst weefschool „Walda" te Hilversum, i!n hotel Texel een demonstratie gegeven met een eenvoudig handweeftoestel en dije vergezeld doen gaan van een aardige causerie. Hierin ging hij de geschiedenis van het weven na en vertelde hij tevens, dat dank zij de Kunstweefschool het mooie, oeroude handwerk, dat geheel te loor dreigde te gaan, weer meer en meer beoefend wordt. De heer ljzerdraat zette op duidelijke wijze de werkmethode uiteen en gaf aan hoe de schering wordt gelegd en ihoe de inslag, hoe het toestel gespan nen wordt en hoe het kan worden „op gerold" en weggeborgen. Het zou ons te ver voeren wanneer we hier precies gin gen vertellen hoe zoo'n weefapparaat er uit ziet en hoe het eenvoudig op uw tafel kan worden vastgezet. Genoeg zij te ver melden, dat op vrij simpele wijze sier lijke kleedjes, kussens, taschjes, theewar- mers, vloerkleeden en gordijnen kunnen worden vervaardigd. Het daarbij benoo- digde toestel kost f 13.75, terwijl reeds een vijftal lessen (f8.lesgeld), vol doende is om in de weefkunst te worden ingewijd. Als een biezonderheid werd reeds ge meld, dat alleen wol van Texelsche scha pen gebruikt wordt. De vele dames, die hotel Texel bezochten, hebben zeker met innig welgevallen de fraaie producten, op zoo'n weefgetouw van Texelsche wol ver kregen, beschouwd Alles zag er keurig uit. Een enkel woord nog over het Smyrna- werk. We zagen dat nooit anders maken dan op z.g. Smyrnagaas. Hier echter werd het op de origineele wijze uitgevoerd. Het aanbrengen van de „pluisjes" wordt regelmatig met het leggen van een paar inslag-draden afgewisseld en leidt zoo tot een vrij wat degelijker product dan wat men gewoonlijk "met Smyrnawerk be titelt. Naar de directeur ons meedeelde, heb ben zich reeds verscheidene dames aange meld voor de cursus, welke Woensdags avonds, met ingang van 2 Maart a.s. ge geven zal worden. Wie er nog lust in heeft schrijve naar: Kunstweefschool „Walda", Hilversum. Wie in weven be lang stelt en mooie patronen verlangt, kan zich abonneeren op „Het Blijde Thuis", voor f6.per jaar te bekomen aan het zelfde adres. Sportnieuws. Texel II gaat morgen naar J.V.C. (Ju- lianadorp). Vertrek boot 11 uur. Elftal: Chr. Stern D.Keijser, Goddard Cor Ran, Hamers, T.v.Heerwaarden M.Koorn, A.Dros, P.Keur, Jb.Geus A.Bakker Afbericht, alleen om geldige redenen, vóór 8 uur Zaterdag bij D.Dapper. Texel 1 speelt om twaalf uur tegen een sterk Veteranen-elftal. Texel IJb. Gras D.Zuidewind, G. Pijpers, Joh. Ran, J.Vroegen, N.de Graaf J.Kiljan, A.Stern, W.Wiinter, J.Gieles, André Ran Zaterdagmiddag half vier: Z.V.S.-elftal U.L.O.-elftal. Uitslag verkooping. Door notaris Mulder werd Woensdag voor de heer Jac. Kikkert publiek ver kocht: 2.35.22 H.A. wei- en bouwland „Boe met Boeland" met boet aan de Waalderweg: voor f 2300 aan H. C. Smit Jz. en J. Bruin Pz. 0.53.30 H.A. bouwland aan de Onger- derweg voor f100 aan Jn. Rab Jz. 1.33.30 H.A. weiland „Pieter Duinkers Mars" in de Mars voor f1675 aan S.C. Eelman Sijbrz. 0.21.60 H.A. boschje, „Appel- en Peren- boschje" met groote partij sneeuwklokjes in de Mars en 0.81.60 H.A. land aldaar voor f1400 aan S. C. Eelman Sijbrz. Kerknieuws. Bij gehouden stemmingen der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen voor het kies college de heeren C. de Wijn Sr., G. Krijnen en M. Vlas. Gekozen als diaken de heer Jac. Buis. Visscherij. Met de garnalenvisscherij gaat het steeds hetzelfde gangetje. Flinke vangsten doch lage prijzen. Het is wel eigenaardig, maar eenige ianen terug ving men in Februari altijd weinig garnalen, terwijl nu de vangsten groot zijn. De kommen- visschers hebben nog kleine vangsten van haring. De prijs was ruim vier gld. per tal in het midden van de week. De mo- torbotters hebben het in het begin der week ook op haring geprobeerd, doch zonder resultaat. Den Helder kreeg vorige week bezoek van een vijftal Deensche visschers, z.g. snorrevisschers. De netten, welke die visscherlui gebruiken hebben precies het model van een snor, vandaar hun naam. Als zij daarmee visschen, ligt het schip voor anker en laten ze de netten welke aan staaldraden bevestigd zijn, met de stroom afdrijven. Als de netten dan een tijdje in zee geweest zijn, worden ze door middel van sterke winsen weer binnen boord gehaald, wat zoo vlug geschiedt dat de visch, welke voor het net komt, daarin verward raakt. Zij vangen meest platvisch. Ve»v»rvoer. Gedurende de vorige week zijn van Texel verzonden: 10 koeien, 10 varkens, 10 kalveren, 9 schapen, 1 paard. DE COCKSDORP. Jaarfeest „Lydia". De Chr. Meisjesvereeniging „Lydia" al hier heeft Dinsdagavond in het Gebouw voor Chr. Belangen een jaarfeest gehou den. Onder leiding van mej. M. Boekhold was voor deze gelegenheid door de jon gere leden van de vereeniging, behalve verschillende voordrachten, een tweetal operette's ingestudeerd, n.l. „Asschepoet- ster"en „Jorindaen Joringel". De meisjes hebben met deze opvoering, die tot in de puntjes verzorgd was, groot succes geoogst. De buitengewone moeite, die ze zich hadden getroost met het ver vaardigen van de costuums en de instu deering, werd ruimschoots beloond. We zullen over het ten tooneele ge brachte thans niet uitweiden, omdat het voornemen bestaat, de volgende week de opvoering te herhalen en dan het gebouw voor het publiek toegankelijk te stellen, tegen betaling van een klein entree. Dit laatste tot dekking van de gemaakte kos ten. Reddingswezen. Met de roeireddingboot, die hier de vorige week is aangekomen ter vervanging van de motorreddingboot „Eiierland", werd Dinsdag een proeftocht gehouden. Afd. opgericht Bond van Landarbeiders. Donderdagavond werd in hotel „De Hoop" een vergadering belegd met het doel een afdeeTing op te richten van de Bond van Arbeiders in het Land- en Tuinbouw- en Zuivelbedrijf. De bijeenkomst, welke geleid werd door de heer Jac. Bruin Pz., van Oudeschild, had 't gewenschte resultaat. Een afdeeling werd opgericht met 38 leden. Het voor- loopig bestuur: Jild Zuidema, de Cocks- dorp, en R. Schaap en M. Bakker, Eier- land. Aan de propaganda-rede, welke de heer Molenaar hield, ontleenen we het vol gende De crisis in het land- en tuinbouwbe drijf en in de industrie, maakt het ook de arbeider moeilijk. Zijn loon wordt be dreigd. Maar loonsverlaging kan deland- arbeider niet aanvaarden, omdat lo. hun loon toch al te laag is en maar nauwe- welijks voldoende om het meest noodige (voedsel, kleeding, voeding) te koopen; 2o. leidt loonsverlaging tot afname van de consumptie met als gevolg nog grooter overproductie en verscherping van de crisis. Uitvoerig gaat spreker op deze ver- MANNEN, OVER WIE MEN SPREEKT. LAVAL EN BRIAND. Twee persoonlijkheden uit de Fransche Politiek. schijnselen in, daarbij zijn meening gevende over onder-consumptie, over productie en de in- en uitvoerrechten, die met elkaar de economische oorlog hebben ontketend. Spr. wijst er op, dat georgani seerde arbeiders minder aan het gevaar van loonsverlaging bloot staan dan on georganiseerden spreekt in dit verband over Twente. Hij wijt de crisis aan het huidige kapitalistische stelsel. Tegen dit stelsel moet z.i. gestreden wonden om crississen in den vervolge te voorkomen of minder hevig te doen zijn. Spr. weidt uit over de rationalisatie der bedrijven, waar de machine de arbeider vervangt. De arbeider moet aandringen op korter werktijd. Anders komen er al imeer op straat, terwijl zij, die aan het werk kunnen blijven, tot veel grooter in spanning worden genoopt. Reeds hebben de organisaties de arbeiders veel voordeel gebracht: vastgelegde loonen, collectieve contracten, verzekeringen, enz. De geor ganiseerde staat niet machteloos. Er wordt rekening met hem gehouden. Maar danook volhouden en eendrachtig aange treden en voortgeschreden op de weg naar economische vrijwording, naar de maatschappelijke democratie. Puntsgewijs behandelt spr. het strijd- programma van de Bond: Gelijkstelling van het landbouwproletariaat met de in dustriearbeiders ten aanzien van arbeids wetgeving en soc. verzekeringen. De ach terstand moet worden ingehaald. Als ge volg van lage loonen zou de industrie arbeiders minder kunnen worden uitbe taald. Ook om deze reden is de leusUw loonen naar boven! De Landarb. Bond is met zijn 22.000 leden aangesloten bij het N.V.V., dat voor allen tezamen optreedt. De Bond wil medezeggenschap, nationali satie van de grond en socialis|atïe van de bedrijven. De pachters zijn er op heden voorai treurig aan toe. Ook voor hen wordt met. alle macht gestreden. Dat Texel „een gouden boltje" is wij er bij spreker, gezien de vrij lage loo nen en de 180 werkloozen, niet in. Daar om zegt hij: Organiseert u, want de tegen partij doet dat ook. Wanneer ge als lid van de Bond werkloos wordt, hebt ge onder zekere voorwaarden recht op een uitkee- ring. Bovendien hebt ge eerder kans weer aan het werk te komen. Georganiseerden gaan voor. Spr. wekt op toe te treden en dan trouwe, denkende en werkende, d.w.z. propageerende leden te zijn en sluit met de opwekking vooral kennis te nemen van de brochuire-Hiemstra. DEN HOORN. Woningbouw. Voor de familie Dijksen alhier wondt binnenkort door metselaar A. de Kort en de timmerlieden Gebr. Timmer een aan vang gemaakt met de bouw van een land huis op een perceel gronds, gekocht van de heer Jac. Lap en gelegen in het z.g. Elzenboschje onder de Dennen. Zangvereeniging opgericht. Naar we vernemen is hier een gemengde zangvereeniging opgericht met meer dan 40 leden onder directeurschap van de heer De Waard, uit de Cocksdorp. Tot voor zitter werd benoemd Ds. J. W. van Pete- gem. Als de leden nu maar trouw komen! heeft men vaak last van schrijnende handen Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. TEXELSCHECOUR O OUDESCHILD.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1