Gemengd Nieuws Schep verkoopkansen door adverteeren. De nacht is triest en donker, 't Gemeenschapsschip is lek. Daar ginder is de haven Maar alle hens aan dek. Helpt u, burgers allen mee: Texels Crisis Comité. 1 „De schuldige verdenkt ieder- j een; de dief verwacht achter I ieder boschje een politieagent; hoedt u voor de argwanende", i (Shakespeare). Gitten Aigemeene Wijkverpleging. Familie B., Oosterend f 2. Familie W., Oudeschild f 2. Sportnieuws. Het aanvangsuur van de match Texel 1 Veteranen is verschoven naar morgen middag HALF DRIE. Wolveemarkten 1117 Februari. Te Leiden was de aanvoer van wolvee zeer ruim, doch bij flinke exportvraag was de omzet daar redelijk goed met „iets" hooger prijzen. De Leeuwarder markt gaf ook behoorlijke export-vraag, zoodat daar het aangevoerde vrij goed, tegen de be kende lage prijzen weid geruimd. Rotterdam gaf ieen matig en ongeveer prijshoudend verloop; doch leek ons voor de beste soort eerder iets hooger.. An dere markten, zooals o.a.: Schagen, Utrecht, Purmerend, Sneek en Gronin gen gaven volgens het Alg. Holl. Land bouwblad een stugger en trager omzet. OOSTEREND. Vergadering Ziekenfonds en Begrafenisfonds. Het verslag van de Woensdag gehou den vergadering kwam voor dit nummer te laat in ons bezit. We kunnen het pas in een volgend nummer opnemen en be palen ons nu tot enkele punten. Red. De zaal was geheel gevuld. Op 31 Dec. 1.1. telde het begrafenis fonds 659 leden. De ontvangsten bedroe gen f 1802.87. De uitgaven f 155.86 min der. Verzekerd kapitaal f47670.—. De premiereserve zal door prof. Keesom nog berekend worden. De heeren C.Timmer Pz., secr., en A. Vonk, comm., werden bij acclamatie her kozen. Besloten werd de vergoeding van de peniningm. op f50 te bepalen. De wilsk. adviseur maakte hiertegen geen bezwaar. Het Ziekenfonds telde 31 Dec. 1.1. 847 leden. De ontvangsten bedroegen f 6424.19 de uitgaven f 6203.22. Batig saldo f 220.97. Voor wat liet Verplegingsfonds betreft, waren de inkomsten f 1908.27, de uitga ven f 1132.45. Batig saldo f775.82. Over 1930 was er een nadeelig saldo van f471.10, zoodat er per slot toch nog f 304.72 over is. Luide gaf de vergadering over deze gunstige stand van zaken haar instemming te kennen. Bij het bestuur was een voorstel van h.h. dokters ingekomen om b.v. een cent contributie meer te heffen ter bekostiging van de extra ritten. Dat zou totaal f350 beloopen, welke som onder de dokters zou worden verdeeld. Zoo zou de extra- ritten kwestie op bevredigende wijze kun nen worden opgelost. Evenwel werd met algem. stemmen besloten bij wijze van proef voor een half jaar de kosten van extra-ritten (fl.per keer voor buiten dorpers) voor rekening van het fonds te mernen. Zoo noodig wordt de contifb. met een ct. verhoogd. Het bestuur hoopt echter op de medewerking der leden. Overgebracht wordt een klacht van de dokters wegens het wegblijven van leege flesschen, enz. Het bodeloon werd van f150 op f175 gebracht. Het loon van de penningm. met f25 verhoogd. De heer P.Kuiper, secr., werd herkom zen. In de plaats van de heer J. Trap de heer G. Dros Pz. Jubileum. Op 10 Maart a.s. hoopt de Geref. Jongelingsvereeniging alhier haar 50-jarig bestaan te herdenken. DE COCKSDORP. Reddingboot „Eierland". Donderdagmiddag tegen twee uur is de „Doris Rijkers" met een zolderschuit het Eierlandsche Gat binnengeloopen. De onlangs vernielde motorreddingboot werd op de schuit geplaatst en daarmee is ze gistermiddag tegen twaalf uur „buitten ■om" naar den Helder vervoerd. De fa. Minneboo aldaar was met het transport belast. Er zal een nieuwe boot gebouwd worden, evenwel voorzien van de oude motor, daar deze bij onderzoek gebleken is nog geheel intact te zijn. OUDESCHILD. Extra reis van de boot. Gisteravond moest de boot een extra, reis maken voor een ernstig zieke, een bejaarde vrouw uit den Hoorn. II „Veel schrijven maakt iemand II nauwkeurig; veel lezen maakt II iemand wetenschappelijk, veel II overleggen en veel handelen II maakt iemand bruikbaar", li (Henry Ford). lllllllillillllllllllUI BINNENLAND. IIIIIIIIIIIIIIIIIHIIII! Te Lage Zwaluwe is brand uitgebro ken in een groote landbouwschuur van de landbouwer A. A. Keiler. Wel 26 koeien, twee paarden en drie varkens verbrand den. Ook de vlasschuur van C. B. de Visser met 300.000 Kg. geroot en onge root vlas en de schuur van Van den Engelsen werd een prooi der vlammen. Oorzaak vermoedelijk kortsluiting. De eigenaars waren alle verzekerd. Te Bussum richtte de R.K. Vrouwen bond aan de raad 'n adres tegen 't voorstel om in 't zwembad aan de Meerweg meer ge legenheid te geven voor familiebaden. De bond acht hieraan een niet gering moreel gevaar verbonden. Velsen. De fabriek van de N. V. Kenhemer Potterij is stopgezet, waardoor 15 man zonder werk is. Zwijndrecht. De glasfabriek van de N.V. Bottle Works is geheel stilgelegd. Het personeel, 75 a 80 man wordt hier door werkloos. Reiderwolderpolder. Hier zijn vette varkens van 200 tot 250 halve kilo's zwaar-, verkocht voor de ongekend lage prijs van 9 ct. per Kg. levend gewicht. Den Haag: Praten, praten, praten, praten, Of 't geen tijd en dagloon kost! Wordt, o Generale Staten, Zoo een crisis opgelost? Den Haag. L)e verdediger van de gewezen directeur der Vereen. Bakkerijen ter zake van verduistering veroordeeld tot één jaar, heeft hooger beroep aange- teekend, evenals de officier van justitie., die twee jaar en zes maanden eischte. Te 's Hertogenbosch is uitspraak ge daan in de zaak tegen de verdachte van de roofoverval te Zeeist. De rechtbank sprak de verdachte vrij. De eisch luidde vier jaar. Te 's Hertogenbosch is een koopman uit Eindhoven, die terecht stond wegens opzettelijke brandstichting te Nunen, vrijgesproken. De eisch luidde zeven jaar. Den Haag. De wet van 26 Nov. 1931, houdende bepalingen tot regeling van de kleinhandel in alcoholhoudende dranken |zai 1 April a.s. in werking treden. BUITENLAND. De bewoonde wereld trekt voorbij. Treffend vonden we de Borneosche eenzaamheid geteekend door een simpel gevalletje in een reisbrief uit West-Bor- ineo aan de Sumatra Post. Per motorboot vaart men honderden kilometers de mach tige Kapoeas op, het onmetelijke binnen land in en passeert na uren varen een kleine rubber-onderneming. „Op een voorgalerij zien we een Euro- peesche dame, die met onze boot mee loopt, zoo ver als ze kan.ze kijkt door een verrekijker en wuift naar ons onbekenden, die zoo lang mogelijk terug- zwaaienhoe lang heeft de arme vrouw geen blanken gezien? Voor haar trekt een stukje van de bewoonde wereld voorbijonbereikbaar helaas". Essen. De firma Krupp overweegt 't ontslag van 2000 man personeel, meldt Wolft. Te Jacksonville in Florida kwam het tot ernstige onlusten, toen ongeveer 500' werklooze blanke arbeiders het ontslag der werkende negerarbeiders eischten. Op de lijn ParijsSt. Quentin wor den regelmatig de grootste snelheden van het vasteland bereikt en wel 153 K.M. 200 in 1 uur 28 minuten. Dikwijls nog sneller. De Londensche (Kingcross-Peter- borough pleegt de 123 K.M. in 1 uur 6 m. 10 s. af te leggen. In Engeland bestaat geen snelheidsgrens, in Frankrijk is ze op 120 K.M. gesteld. Deze snelheden die nen om de concurrentie van de auto te verminderen. In Duitschland is een arbeider ver oordeeld, die zijn patroon op het hoofd had geslagen. Gelukkig droeg deze een stevige hoed. De arbeider rekende er blijkbaar op, dat zijn patroon een slag hoedje droeg. Met Teheran, de hoofdstad van Per- zië, zijn de verbindingen ontwricht tenge volge van 3 weken sneeuwval. De wegen zijn onbegaanbaar. Te Tiflis woedde een hevige sneeuw storm, zoodat het spoorwegverkeer van Tiflis met de andere steden is gestaald. Eenige stations zijn geheel ingesneeuwd. Op Cipa ligt de sneeuw drie M. dik. Canada's uitvoer is gedurende Janu ari bijna 5 miljoen dollar grooter geweest dan de invoer. In Mandsjoerije gaat het beroerd,, men moord er, schiet en hakt. Maar oor log wordt er niet gevoerd, dank zij het Kellogg-pact! Friedrichshafen. Het luchtschip Graf Zeppelin zal 20 Maart naar Pernambuco (Z.-Am.) vertrekken. De nalatenschap van de Ainerik. kauwgomkoning Wrigley wordt op 40 miljoen gulden geschat. In Pacsa is ruzie ontstaan, toen be lastingambtenaren eenige koeien van boe ren, die geen belasting hadden betaald, verkoopen wilden. Een groote menigte boeren viel de politie, die de ambtenaren beschermde, aan, zoo dat de agenten ge dwongen werden, te schieten. Twee boe ren werden gedood, twee zwaar- en één lichtgewond. In het Oeralgebied zijn 39 kerken gesloten en veranderd in scholen der com munistische club. Bij Cassino in Italië zijn fossiele resten van 'n prae-historische olifant ge vonden: twee tanden van drie M. en een kaak. Londen. De hedendaasche wereld is overvuld met merkwaardige, met belang rijke menschen. De één zit veerti'g uur lang boven in een lantaarnpaal, de ander damt twee etmalen twee dagen en twee nachten de derde trommelt zestig uur lang op een piano, net zoo lang, tot hij dik gezwollen en bloedende vingers heeft.... Nu is er weer een gekomen, die ons aller aandacht ten volle waard is Mej. Helen Binniie. Die zal wel gauw binnen zijn. Verbeeld u eens even: juf- trouw Binnie, die in een of ander schouw burgje in Londen zingt, heeft de laatste noot van haar lied gedurende 35 seconden, aangehouden. Dat is een record. Berlijn. De vereeniging van Duitsche badplaatsen zal de aangesloten leden aan bevelen dit jaar nog eens 10 pet. af te doen van de tarieven, (voor 1931 werden ze reeds met 10 pet. verlaagd). Genève. Jen, de Chineesche verte genwoordiger in de Volkenbond,, heeft, een beroep gedaan op de paus met het dringend verzoek zijn stem te verheffen ten gunste van zijn land. Het antwoord luidde, dat de Paus bidden zou, dat de vrede zou terugkeeren. In Noord-Italië houdt de kou met dezelfde lievigheid aan. De Lagunen bij Venetië zijn dichtgevroren. In het ijs waren ongeveer 20 barken blijven steken. Zij moesten met speciaal vervaardigde ijsbrekers worden bevrijd. Rome. Voor de derde keer in een paar maanden tijds is een bom in de St. Pieterskerk gevonden. Men vermoedt een samenzwering om de Vatikaansche Stad in de lucht te doen vliegen. Kaapstad. De leden van het Zuid- Afrik-kabinet zullen 15 pet. salariskor ting krijgen, van de Wetgevende Verga dering 10 pet. en alle rijksambtenaren 5 pet. minder. De Japansche admiraal Nomoera er kent, dat de Japanners in totaal te Flon- kioe en Sjapei 80 man aan dooden heb ben verloren en 450 aan gewonden. Londen kan het schakelbord van de wereldtelefonie genoemd worden. De overzeesche telefoondienst strekt zich uit over 24 landen op Let vasteland van Europa. (Rusland en eenige Balkanstaten uitgezonderd.) Londen is het knooppunt- van deze dienst met de groote trans-atlan- tische dienst op de Ver. Staten, terwijl de Londensche radiotelefoondienst de grootste van de wereld is. De internatio nale dienst, die in Londen is ingesteld, maakt het voor een Britsche telefoon-> abonnee mogelijk om verbinding te krij gen met meer dan 90 pet. van de tele foons op de geheele wereld. Nederland in den Vreemde. Dat men in Frankrijk slecht met de Nederl. industrie op de hoogte is, bewijst het Fransche Aardrijkskundeboek voor de Middelbare school van Fallex, Matrey en Gilbert, (350 blz.13e druk). De geheele Nederlandsche industrie wordt in 71/2 regel behandeld. En hoe! De schrijvers meenen, dat onze industrie een zeer ondergeschikte plaats inneemt ten opzichte van de landbouw. Met de opsom ming van: distilleerderijen, brouwerijen (u moet weten, dat we in het buitenland als ferme drinkers bekend staan), chocolade fabrieken, Delftsch aardewerk, Leidsch laken en „velours d'Utrecht", is de ge heele Nederlandsche industrie behandeld. In het buitenland weet men blijkbaar niet, dat de industrie in Nederland het voor naamste bestaansmiddel van de bevolking is. Men heeft naar het schijnt nooit ge hoord van onze uiterst moderne steen kolenmijnen (38.000 arbeiders), het reuzen Philipsbedrijf, onze scheepsbouw en me taalindustrie. We willen met onze opsom ming niet verder gaan. Het is echter dui delijk, dat de Fransche schooljeugd met 't leeren van de 7V2 regel over de Neder landsche industrie een geheel onvoldoende kennis heeft van een land, dat bijna zijn buurman is. De vereeniging Nederland in den Vreemde heeft zich thans met verschei dene groote Fransche uitgevers in verbin ding gesteld om de Fransche onderwijs- boeken te verbeteren en boekt daarbij goede successen. Te Rio de Janeiro gaat men thans lichtgas stoken uit koffieboonen, en aldus de straten verlichten. (Hier te lande kende men tot dusver alleen de z.g. thee-lichtjes) Wie huilt daar? Door de Texelsche Courant is heel Texel onder uw bereik. Oplaag over de 2300 ex. Ons maximaal aantal lezers is er. Grijpt uw kansen. Ze liggen voor de hand. DE ADMINISTRATIE. AUTOBUSDIENSTEN DEN BURG-DE KOOG v.v. Van den Burg: 8.15 4.00* 5.30. Van de Koog: 8.45 4.15* 6.00. beteekent: Woensdags en Zaterdags niet. DEN BURG-DEN HOORN v.v. Van den Burg: 10.10 5.30. Van den Hoorn: 10.30 6. (Ondern.: E.Boekei, den Burg, telef. 13). DE COCKSDORP-DEN BURG v.v. Van de C. 8.—; 10.— 1.— 4.—. Van den Burg: 8.45; 11.3.45; 5.30. Zondags van de C.: 9.30; van den Burg 10.30. (Ondern.: T.Reuvers, de Cocksd.tel. 16) LANDBOUW EN VEETEELT. Het is noodig de koestaarten op te binden, als men zindelijk vee wil houden. Anders liggen de staarten gedurig in de groep en bij het slaan er mee gaat het vuil de stal door. Men kan een stevige ijzerdraad spannen achter het vee, daar aan komen de ringen en aan de ringen de touwen. De pluim wordt met stroo samen gevlochten en daarin het touw. Het touw moet zoo lang zijn, dat de staart vrij hangt en vrij beweegt en alleen bij het liggen boven de groep gehouden wordt, —o Wie machines heeft, dient er veel zorg aan te besteden. Verwaarloozing is dik wijls meer schadelijk dan slijtage. Het is opmerkelijk, dat goede machi nisten zooveel doen om hun machine net en sterk te houden. Vooral bij de tegen woordige, zeer samengestelde werktuigen is nauwkeurige kennis en voortdurende zorg de eerste voorwaarde, om veel kracht te ontwikkelen en veel herstelkos- ten te besparen. Ook bij de landbouwma chines, die de paarden moeten trekken. ZOO SPRAK LORD CECIL: Wanneer het gelukt de wapeningen over de heele wereld in gelijke mate te verminderen, zal de veilig- ligheid der enkelingen en van het geheel niet verminderd worden. Van het resul taat der ontwapeningsconferentie hangt de toekomst der heele wereld af. SNOWDEN (Eng. politicus): Mijn le ven lang ben ik partijman geweest, maar ik besef .dat een gemeenschap voor pro blemen kan komen te staan die een partij niet kan oplossen. Mr. P. L. STEENBERGHE (voorz. Aig. R. K. Werkgeversvereeniging)Wanneer wij overal voor onoverschrijdbare tarief muren komen te staan, kan men zeifs met de laagst denkbare productiekosten niet uitvoeren. Daarvoor is in de eerste plaats noodig, dat alles worde gedaan, wat de buitenlandsche tariefmuren naar beneden kan halen. Van Genève is in dit opzicht niets te verwachten. Neder land oogst met zijn passieve handelspoli tiek tal van diplomatieke complimentjes en waardeerende toespraken, doch als het op zaken aankomt, telt ons land met zijn koloniën met 60 millioen inwoners niet mee. CHRISTOPHER DAWSON. Het ge vaar dreigt, dat het leven van de mensch zoo zeer deel wordt van de economische machine, dat zijn geestelijke bestemming niet vrij tot uiting kan komen. E. HELDRING (Voorz. Kamer van Koophandel, Amsterdam)In het winkel bedrijf is de vraag thans overwegend naar goedkoope artikelen met een aantrekkelijk uiterlijk, waartegenover hoe langer hoe minder aandacht aan de hoedanigheid der artikelen wordt geschonken. Prof. Ir. D. DRESDEN: Reeds in de 17e eeuw, toen er van techniek nOg bijna geen sprake was, heerschte vaak werk loosheid. In die tijd was het welvaarts niveau zeer laag, arbeidstijden van 12 uur en langer, waren niet voldoende om te kunnen leven. Zoo was het nog na het midden van de 18e eeuw; de meerdere welvaart der arbeiders is te danken aan de ontwikkeling der techniek. De tech niek speelt als oorzaak van werkloosheid slechts een onbeteekenende rol. HYGIENE en VEILIGHEID. In de rij der indirecte bestrijdingsmid delen der tuberculose nemen de gymna stiek waartoe ook zwemmen moet worden gerekend en het openluchtspel een voorname plaats in. o De gezondheid van moeder en kind is een element van beteekenis voor het le vensgeluk, de goede verzorging van de zuigeling van het grootste gelang voorde volksgezondheid. Het gaat met de griep om zoo te zeg gen bergaf. Zoo wij althans vertrouwen mogen stellen in de uitkomsten eener statistiek over de laatste drie jaren, waar uit de „Deutsche Medizinische Wochen- schrift" meent te mogen concludeeren, dat de griep niet meer is wat zij vroeger was, vooral in de kwade jaren 1918—1923, toen zij verwoestend over de wereld trok, heel wat complicaties veroorzaakte Illltf.iilll O

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2