9e Nieuwe Texelsche Courant No 4609 45steJaargang. Woensdag 24 Febr. 1932 Van week tot week Texelsohe Berichten 1 Ar'16 VaT- M e" i Êtf» «"8 Uw advertentie in dit klad wordt op Texel huis aan huis galeien. XEL COURANT is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Buig. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 et.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer V» uur later.) 24 25 26 27 28 29 1 Maart 10,19 10.58 11.39 0,43 1,31 2.33 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 6.09 DIENSTREGELING T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.— 11.20; 2.40. Van den Helder: 7.— 10.— 12.20; 4.15. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 8.11.15; 3.15. Van den Helder: 9.12.20; 4.15. Zaterdagavond. Een prijzenwaardig initiatief. Anti-Oorlog-Actie van Genees kundigen. De Nederlandsche Maatschappij tot Be vordering 'der Geneeskunst heeft een prij zenswaardig inititiatief genomen, door de aandacht harer zusterorganisaties in een 40-tal landen te vestigen op het zegenrijke aandeel, dat de medische wetenschap kan nemen, in de groote taak, te voorkomen, dat de menschhei-d andermaal door de vernieling en de rampen van een oorlog op groote schaal zal worden getroffen. Cle Maatschappij betoogt, dat ook een voorbehoedende actie op de weg der ge neeskundigen ligt. Wat in de strijd tegen oorlog en oorlogsgevaar het meest be nauwt, is de pijnlijke regelmaat, waar mede zich steeds weer de tegenstelling openbaart tusschen de waarlijk in de mensch levende wil tot de vrede en de onmacht, om die wil tot een werkelijkheid te maken. Op deze tegenstelling zijn tal van internationale conferenties lek geva ren en het is dan ook bijna de voortzet ting eener onuitroeibare traditie te noe men, dat Henderson de Ontwapenings conferentie te Genève heeft geopend, ter wijl de Japansche kanonnen dreunden in China en de vlammen sloegen uit de bran dende steden. Het is niet voldoende, het bestaan dier tegenstelling te wijten aan de kwade trouw van regeeringen of haar vertegenwoordigers. De wil des volks moge al niet souverein zijn, de massa is toch niet langer een willoos element en het moderne staatsbestel waarborgt aan 't volk een behoorlijke medezeggenschap in 's lands zaken. We moeten dus wel aan nemen, dat de naties t.a.v. het vraagstuk van oorlog of vrede in en tegen zichzelf verdeeld zijn; dat er een innerlijk, psy chisch conflict bestaat, dat noodzakelijk moet worden onderzocht, indien men erin wil slagen de uitwerking van het contrast te do-en verdwijnen. Waarmede erkend is, dat dit vraagstuk behooren kan tot het studieterrein der medische wetenschap. Laat ons hopen, dat het thans genomen initiati-et de weg zal weten te vinden, om met succes het oorlogskwaad in de wortei aan te tasten. Van (het Japansdh-Chineesche Front. In technisch opzicht is het ongetwijfeld een zeer ongelijke strijd, welke thans aan het woeden is tusschen Sjanghai en de Jangtse-monding. Het Japansche expedi tie-leger beschikt over moderne wapens zooals tanks, bombardementsvliegtuigen, zware houwitsers, welke d-e Chiineezen niet of niet in zulk een mate bezitten, en het ware bijkans een wonder, indien Chineesche taaiheid en geestdrift, bene vens een belangrijke numerieke overmacht, tegen dat alles konden opwegen. Het eerste doel van het Japansche of fensief is feitelijk aangegeven door de in houd van het ultimatum: de Chineesche troepen terugdrijven tot op 20 K.M. van Sjanghai en Woesoeng, en alle forten in de omgeving van Sjanghai vernietigen. Men weet, dat China bereid was op de eerste eisch in te gaan, mits de Japanners zich dan eveneens 20 K M. zouden terug trekken, hetgeen alleen per schip moge lijk zou zijn geweest. China's militairen maken zich omtrent de afloop der thans begonnen gevechten, weinig illusies. Zij verwachten, dat hun troepen, na zoo lang mogelijk tegenstand te hebben geboden, zullen moeten wijken. Maar dan? Dan zullen de Japanners stel lingen kunnen betrekken een eindweegs buiten Sjanghai, met achter zich een gis tende miljoenenstad, en vóór zich de ein- delooze dreiging van geheel China. En de guerilla duurt dan voort. Hier worden feitelijk twee oorlogen langs elkaar heen gevoerd, een Japansche oorlog van snel en krachtig toeslaan, en een Chineesche oorlog van uitputting en slijtage. Nu reeds loopen de credieten, die Japan voor de campagne heeft moeten opnemen, in de tientallen miljoenen. Vele Chineezen meenen reden te hebben om te hopen, dat Japan, welks financieele toe stand allerminst rooskleurig kan worden genoemd, op de duur de gouden kogels zal missen, die voor de oorlogvoering nu eenmaal even onontbeerlijk zijn als die van onedeler metaal. Voor één ding heeft de nieuwe con servatieve regeering te Tokio tijdig ge zorgd: zij heeft het tijdstip van Mand- sjoerije's losweeking en van het offensief bij Sjanghai gekozen voor een khaki-ver- kiezing. Geen groote partij durft onder de huidige omstandigheden de „negatie ve", gematigde politiek tegenover China te bepleiten, die automatisch het odium van onvoldoende patriottisme op haar zou Iaden. Inoekai's parlementaire moeilijkhe den zullen de eerste tijd wel niet groot zijn. dleeffl uw monJ 0„dJ „Van het Westelijk Front geen Nieuws". Het was geen wonder, dat hotel Texel's zaal tot in haar verste hoeken bezet was, toen daar Zondagavond door het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling de we reldbekende film „Van het Westelijk Front geen nieuws" werd vertoond. Ver scheidene personen moesten met een staanplaats genoegen nemen, terwijl bo vendien een groot aantal personen niiet kon worden toegelaten. En zulks, nadat juist een paar jaar geleden honderdtallen van Texel de film te -den Helder zijn gaan zien. We kunnen thans kort zijn. Er is over deze film al zoo veel geschreven. Ook in ons blad. We bepalen er ons toe, te constateeren, dat de film ook thans weer een diepe indruk maakte. Moge zij de afschuw van al wat met „oorlog" wordt betiteld en van al wat daartoe leidt heb ben gewekt -en verlevendigd, voor zoover dit nog noodig mocht wezen. Is het niet menschonteerend: gedurende de groote wereldoorlog één dood-e in elke 13 seconden! En zooveel gewonden, dat heel Spanje er door zou kunnen worden bevolkt ingeval dit land onbewoond mocht zijn. Zouden wij ons dan niet te weer stel len tegen iedere nieuwe poging om zoo'n menschenslachting aan te richten? Wat lezen we in het rapport van d-e voorzitter van -de Engelsche Luchtvaart- vereeniging, lid van het Parlement? „Een vliegtuig komt onhoorbaar en onzichtbaar aanvliegen, heel hoog in de lucht. Zoo'n toestel kan een bom met 200 pond „itrin- toto-luol" meevoeren, voldoende om het heele Lond-ensche district tot een puinhoop te mak-en". Gifgassen -en bacteriën van gevaarlijk besmettelijke ziekten zullen in een nieuwe krijg een voorname rol spelen. De leider van het Engelsche Dep. van Springstoffen deelde mee, dat 40 ton dephenylzyanarsin voldoende is om de gansche bevolking van Londen uit te moorden. In 'n Duitsch weekblad, dat ons pas onder de oogen, kwam, lazen we van dr. Altroch: „De toekomstige oorlog zal veel meer een massale slachting der burgerbevolking dan een strijd tusschen legers zijn". Een film als d-e bovenbedoelde kan. haar uitwerking niet missen, al geeft zij ook slechts -een benadering van de werke lijkheid. We kunnen hieraan nog toevoegen, dat de bijeenkomst met -een kort woord door de heer J. P. Standaart geopend werd. Hij zette uiteen, waarom de keus op deze film was gevallen, en herinnerde -daarbij aan de Ontwapeningsconferentie en de strijd China-Japan. In het biezonder werden ver welkomd -de operateurs Van Lier en Geus. Deze heer-en verdienen zeker een woord van waardeering, want het afdraaien ging zeer vlot en regelmatig. De beelden waren scherp, het geluid behoorlijk. Na afloop wekte de heer Jac. Bruinde, aanwezigen op de collecte voor -de sta kende textielarbeiders in Twente te wil len steunen en toe te willen treden tot „het leger der ontwapenaars", lid te wor den van de S.D.A.P. Over en voor Texel. In „Reizen en Trekken", het officieel orgaan der Ned. Reisvereenigingen van 19 dezer vinden we onder het opschrift „Mooi Texel" een artikel aan Texel ge wijd, geïllustreerd met eenige penteeke- ningen van Sjoerd Kuperus, waarvoor we onze cliché's gaarne hebben afgestaan. E>e Ned. Reisvereeniging organiseert reizen naar Texel van 1417 Mei en 58 Juni. Jeugdherberg „Panorama" heeft op de bovenste verdieping eenige uitbreiding ondergaan, zoodat er twaalf gasten meer gehuisvest kunnen worden dan voorheen. Ulo-feest. Aan het programma van het Ulo-feest, dat op Vrijdag- en Zaterdagavond a.s. in hotel Texel zal worden gevierd, ontlee- nen we liet volgende: Na de opening zal door de leerlingen- een tweetal zangnummers ten gehoore worden gebracht. Het eerste, getiteld „Aan Texel", is van de hand van de heer M. J. Oele (muziek van S. Abramsz.),die ook een „Falklandje" voor -deze avond voor tooneel bewerkte („Barbertjes Por tret"). Na eenige volksdansen en een reeks gymnastische oefeningen door eenige meisjes, volgen een Engelsch en een Fransch zangnummer voor koor. Met een Dalcroze-speelliedje vangt 't tweede deel van het programma aan. Het wordt gevolgd door een voordrachtliedje „Rechtuit, de trap omhoog" en een „Mas- kerdans". Verder vermeldt het program ma nog „Ziekte in huis", dramatische schets in één bedrijf en een tooneelschets van de heer M. J. Oele, „Wat is dik doen?" Met twee Duitsche liedjes wordt de feestavond gesloten. Aldus 'n rijk gevarieerd programma, dat van een goede keus en van veel arbeid moet getui gen. Want dat er degelijk en met ijver gestudeerd is, mogen we zeker aannemen. We zien in ieder geval de Vrijdag met vertrouwen tegemoet. OOSTEREND. Vergadering Ziekenfonds en Begrafenisfonds. Voor zoover nog niet in het vorig num mer vermeld, volgen hier de verslagen van de ziekenfonds- en begrafenisfonds- vergadering, hier Woensdag 1.1. belegd. Begrafenisfonds P. J. Bouma. De vergadering van het begrafenisfonds wordt door de heer M. Kikkert geleid. De voorz. deelt mee, dat in het afge- loopen jaar een controleur van de Ver zekeringskamer op bezoek is geweest, die alles in orde bevond. W-el achtte de contro leur 't noodig, dat de leden tweemaal zijn, ingeschreven, eenmaal op een gewone lijst en tevens op een lijst, waarop zij naar leeftijd zijn ingedeeld. Ook dient ieder lid een contributiekaart te hebben, hetgeen nu al vrijwel voor elkaar is. Ook achtte d-e controleur het gewenscht, -d-e gel-deni niet in hun geheel bij een bank te plaat-i sen, maar b.v. een derde bij de Boeren leenbank, een d-erde in gemeente- of staatsleening en een derde als eerste hy potheek. Voor de taxatie zou de voorz. een comm. willen benoemen van b.v. 3 personen uit het bestuur en met 1 of 2 led-en hieraan toegevoegd. Secr. C. Timmer Pz. leest eerst de no tulen. (Het begrafenisfonds staat er ge zond voor). De notulen worden onder dank goedgekeurd. Hierop volgt het finantieel jaarverslag van penningmeester S.K-eijser Jbz. Het vorig jaar telde het fonds 603 led-en. Hiler zijn bijgekomen zeven en afgegaan 11 le d-en, zoodat er 31 Dec. 1931 659 ledetn waren. Ontvangsten: saldo f 160.56; contribu ties f 1338.82; entreegelden f3.86; spaar bank f299.63. Totaal f 1802.87. Uitgaven: uitkeeringen f560; Bodeloon f60; drukwerk, port, enz. f62.38; stor ting spaarbank f944.63; kassaldo einde jaar 1931 f 155.86. Over een aantal verzekeringen van 663 bedroeg het verzekerd kapitaal f47670. De penningm. wordt dank gebracht. De voorz. licht n-og toe, dat voor leden bene den 18 jaar het halve bedrag wordt uitge keerd, -doch dat hiervoor in de premie- reserve de volle uitkeering moet worden berekend. Bij monde van -de heer O. Dros Pz. wordt door de commissie van rekeningna- zien-ers rapport uitgebracht. Alles is nauw keurig nagezien -en in de beste orde be vonden. In -deze commissie worden voor't volgend jaar benoemd de h.h. P. Dros Gz. en J. G. Vlaming. Nader wordt besproken het beleggen van gelden in hypotheek. De heer C. Timmer Az. acht het ruim vol doende, wanneer drie deskundige be stuursleden deze taak op zich nemen, zoo veel mogelijk, indien niet nadeelig voor het fonds, in de lijn, door de verzeke ringskamer aangegeven. De heer C.Bre mer Az. acht het daarentegen beter voor taxatie een tweetal leden aan het drietal uit het bestuur toe te voegen. Aldus wordt besloten. Hierop volgt het verkie zen van twee bestuursleden (zie vorig nr.) Met waardeering spreekt ae voorz. van het vele werk, belangeloos door -de pen ningm. verricht. Met alg. stemmen wordt danook besloten, daar het fonds er nu goed voor staat, hem een jaarlijksche ver goeding van f50 te geven. De heer C. Bremer Az. vraagt nog, hoe groot de uitkeering is bij overlijden. Het antwoord luidt: voor 2de klas f70 en voor 1ste klas f105. Dit komt ook in de premie tot uitdrukking. De voorz. deelt nog mee, dat de boe ken voorde leden van het fonds ter in zage liggen van 1 tot 16 Maart bij de secr. C.Timmer Pz. De voorz. wekt tot slot nog op zooveel mogelijk in het be lang van het fonds te werken. Laat de kinderen, zoodra zij 4 jaar zijn geword-en, inschrijven, daar zij anders buiten het tonds staan. Ziekenfonds „Helpt Elkaar". Vervolgens krijgt de lieer IJ.Koppen, voorz. van het ziekenfonds het woord. E>e notulen worden door secretaris P. Kuiper Sr. gelezen en goedgekeurd. Ver volgens geeft de secr. in een kort jaar verslag het verloop van het fonds over 1931 weer. Ledental op 1 Jan. '32 847. (552 boven, 18 j., 25 van 1618 j. en 270 beneden 16 jaar). Gestorven drie. Aantal verpleegden 40. Vertrokken naar elders en bedanken 23. Penningm. R.v.d. Vis Jnz. geeft nu verslag over de financiën. [>e ontvangsten van het ziekenfonds waren over 1931 f6424.19, de uitgaven f6203.22. Batig sal do f220.97. Verplegingsfonds: contributies f 1675.27, (muziekuitvoering f152, voorschot f81. Totaal f 1908.27. Uitgaven: f 1132.45. Ba tig saldo f775.82. Nadeelig saldo 1930 f471.10. Batig saldo 31 Dec. 1931 f304.72. Dit verslag heeft een gunstige uitwer king op de vergadering, want er wordt luid 'geapplaudiseerd. Het ziekenfonds te Óosterend is hiermee de tekorten weer ruim te boven gekomen en mag zich in een goede gezondheid verheugen. De pen ningmeester wordt -dank gebracht voor zijn nauwkeurig beheer. Het bestuur heeft vorige week op verzoek van de penn., de boeken nagezien en geen foutje kunnen ontdekken. De heer S. v. Heerding-e brengt verslag uit namens de commissie en zegt, dat alles in de beste orde is bevonden. Voorz. deelt nu nog mee, dat 't met 't berekenen van visites aan de buitendor pers nog steeds niet in orde is. Het be stuur heeft tot heden nog geen bevredi gende regeling met de h.h. dokters kun nen treffen. De heer A. Brans Jz. vindt liet niiet billijk, dat de buitendorpers meer moeten betalen en dringt er op aan, deze leden gelijk te stellen met de anderen en de kos ten gezamenlijk te dragen. Bij het bestuur was -een voorstel van de -dokters ingeko men om b.v. 1 ct. contributie meer te heffen, wat een bedrag zou beloopen van ongeveer f350. Dit bedrag zou prooents- gewijs onder de dokters zijn te ver-deelenj Na hierover nog eenige tijd van gedachten gewisseld te hebben, wordt door de pen ningmeester voorgesteld -de extra kost-en voor buitendorpers (één gulden per vi site) voor een- half jaar voor rekening van het fonds te nemen. Dit bij wijze van proef. Met alg. stemmen wordt hiertoe be sloten. Het bestuur vraagt machtiging om indien noodig. de contributie met 1 cent te verhoogen, welke machtiging wordt verleend. De buitendorpers ver plichten zich, volgens art. 6, wanneer zij loopend patiënt zijn, voor behandeling naar het dorp te komen. Wanneer dit artikel nageleefd wondt, kunnen de be trokken leden het fonds veel onkosten besparen. Het bestuur hoopt danook op aller medewerking. De penningm. brengt nog over de klacht van h.h. dokters, dat veel ledige flessohen, enz. achter blijven. Ook hierin wordt de leden medewerking gevraagd. Het bestuur stelt vervolgens de v-erga'dering voor het bodeloon van f150 op f175 te brengen, Dit wordt met alg. stemmen aangenomen. De voorz. stelt tevens voor de penningm,. voor zijn omvangrijke taak f25 meer sa laris te geven. Dit voorstel wordt ook aanvaard met alg-emeene stemmen. (Bestuursverkiezing, zie vorig nr.) Aan d-e heer Jn. Trap, die niet herkies baar was, wordt dank gebracht voor zijn goede diensten. De heer Jn. Bakker Pz. acht het niet goed steeds weer bij acclamatie te be noemen, uitgezonderd de drie hoofd functies. Na hierover nog van gedachten te hebben gewisseld, wordt besloten om voortaan met gesloten briefjes te laten stemmen. Met de beste wenschen voor het tonds sluit de voorz. de vergadering.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1