werkkracht Hierop letten SchipperBRUIN Gemengd Nieuws ingezonden ADVERTENTIEN vertrekt Donderdag naar Rotterdam. MARKTBERICHTEN 180 a 270 120 a 180 150 a 260 4,00 a 9,00 0,23 a 0,26 3. - a 7, Quaker bestaat voor 65% uit koolhydraten, die de werkkracht op peil houden. Het bevat verder vetten en mineralen, kortom alles wat In een gezond makend voedsel BUITENLAND. Stierenkeuring op Texel. De Provinciale Commissie tot Bevorde- dering van de Rundveefokkerij in Noord- Holland deelt mee, dat alhier een stije- renkeuring zal plaats hebben op Zater dag 26 Maart a.s. 's morgens kwart voor twaalf. De Centrale Keuring zal worden gehou den op Vrijdag 22 April in de Bergerhout te Alkmaar. Afstammingsbewijzen moe ten ingezonden zijn aan het kantoor der Commissie te Alkmaar vóór Woensdag 9 Maart. Ter Centrale Keuring wonden voor 3-jarige en oudere stieren eenige geldprijzen uitgeloofd (zie vraagprogram ma.) Tenslotte zij vermeld, dat voor het volgende jaar alleen stieren in aan merking kunnen komen voor erkenning en keuring, waarvan een wit model 11 over gelegd kan worden. Dus van moeders, die in 't stamregister staan of waarvan men redelijkerwijze kan verwachten, dat zij ingeschreven kunnen worden. Dit geldt voor de dan éénjarige stieren, dus voor kalveren, die mu geboren worden. Uitslag aanbesteding. Door de N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij werd aanbe steed de verbouw van het woonhuis, be woond door de lieer Jac. Kooiman, in de Parkstraat. Het karwei is gegund aan de laagste inschrijvers: H.Zijm,timmerwerk; Nic. Graaf, metselwerk; J. Agter, lood-, zink- en -electr. werk; fa. Z. Graaf, schil derwerk. Er kwamen 17 biljetten in. De volledige uitslag ligt voor belang hebbenden bij de besteedster ter inzage. Zakennieuws. Na verbouw van het woonhuis, dat door de N.V. van de heer Jac. Kooiman ge kocht werd (aanvaarding 1 Mei), zal daar Boekhandel Parkstraat worden gevestigd. Achter de acht M. diepe wi'nkel zal nog een ruim kantoor worden aangebouwd. Door deze verplaatsing kan de druk kerij van ons blad de zoo zeer gewenschte uitbreiding ondergaan en wordt in de behoefte aan een grooter en gerieflijker redactiebureau voorzien. Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar spe ciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. llllllllllllllllllllllll BINNENLAND. ||||||!||||||||||Hllllt Te Waalwijk is de 65-jarige land bouwer P. Klerks van een hooizolder doodgevallen. Te Huizen brak brand uit in de stal van de veehouder P. Veerman. Er kwa men 17 koeien in de vlammen om. Het brandende hooi is waarschijnlijk op de goed vastgebonden koeien gevallen en de beesten zijn dadelijk in de rook gestikt. Een zoontje van Veerman heeft nog een dier losgesneden, maar met geschroeid lichaam is de koe buiten neergezegen, waar men het beest heeft moeten afma ken. De oorzaak van de brand is onbe kend. Hoorn. De Provinciale Bond van Rundveefokvereenigingen hield hier zijn 56e algemeene vergadering. Het aantal leden 'daalde van 675 leden fokkers in be gin 1931 tot 634. Betreurd wordt, dat zoo weinig jonge boeren tot de organi satie toetreden. Wat de fokkerij betreft, is een groote fout altijd nog het veelvul dig gebruik van éénjarige stieren. Te Oud-Karspel is de 25-jarige P. de J., toen hij in zijn schuit wou stappen, uitgegleden en verdronken. Te Tiel is A.K., winkelier aldaar, wegens ongeoorloofd uitoefenen van de geneeskunst veroordeeld tot f300 boete of 100 dagen hechtenis. Te Leeuwarden is de 40-j. statjons- ambtenaar F. de Boer, het hoofd afge reden. Men veronderstelt, dat hij is uit gegleden. Te Roermond zijn bij het rangeeren de remmer Schoeren uit Venlo beide bee- nen afgereden. Hij is kort daarna overle den. Bij Terapel (Gr.) is de 45-j. land bouwer Johannes Scholte bij het smokke len door de Duitsche douane doodgescho ten. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. Er wordt aan „oorlog" verdiend. Voor de wapenfabrikanten is het diepte punt van de crisis voorbij. Er zijn twee goede klanten aan de markt gekomen en handelsreizigers in mitrailleurs, kanonnen, vliegtuigen, bommen, enz. trachten in alle talen der wereld orders in te pikken. Teekenend is de Engelsche opvatting: Ik verbied de wapenhandel met Chitna en Japan niet, want als ze van mij niet kun nen koopen, dan koopen ze van een ander. Inderdaad, zoo is de huidige toestand en die verandert niet, zoolang men aan de fabricage van oorlogstuig door particu lieren geen eind maakt. Gelijk een ander landbouwmachines fabriceert, locomotie ven, waschketels, enz. zoo maken zij oor logsmateriaal om het voor goed geld te verkoopen aan iedere gegadigde, des noods aan de eigen vijand. Dat is in de jongste groote oorlog ge beurd, en dat gebeurde ook al tijdens de tachtigjarige oorlog, toen Amsterdamsche kooplieden grof geld verdienden aan de krijgsbenoodigdheden, welke zij aan de Spanjaarden, in de Zuidelijke Nederlan den leverden. U ziet, lezer, ook dit is geen nieuw* onder de zon. Dat we zoo hardleersch blijken te zijn, betalen we nu hier, dan daar op bloedige wijze. Te Antwerpen moest nog een oli fant van Sarrasani, bij de brand onlangs gewond, worden afgemaakt (totaal nu vijf). In Engeland gaat men er thans meer en meer toe over de rijwielen wit te lak ken, omdat deze kleur door automobilis ten 's avonds het beste is te onderschei den. Genève. De leiding van de ontwape ningsconferentie heeft bezwaar gemaakt tegen de vertooning van de film „lm Wes ten inichts Neues". Blijkbaar onder de in druk van liet feit, dat er „In het Oosten teveel Nieuws" is De aartsbisschop van Pamplona (Na- varra) is door verscheidene revolverscho ten gedood. De moordenaar is gearres teerd. In het Groednerdal in Zuid-Tirol hebben drie kinderen de dood in de vlam men gevonden. De moeder had de kinde ren des avonds naar bed gebracht en was vervolgens op bezoek gegaan bij een ken nis in de buurt. De brand is door vonken uit de kachel ontstaan. Te Chicago is een vervolging inge steld tegen zes beambten van een banly die er van beschuldigd worden 15 miljoen dollar te hebben verduisterd. Uit Cocherel wordt gemeld, dat Bri- and aan zijn hart lijdende is. In het dal van de Oimenkon nam een Russische expeditie een temperatuur waar van 65.2 graden Celsius onder nul. Tot nu toe gold de Siberische stad Wersjojansk met 55.9 gr. C. als „de koude pool" van de wereld. Weenen. Bondskanselier dr. Buresch heeft zich voor de 'doodstraf verklaard. De geheele bevolking was, zeide hij, ge durende de laatste dagen onder de indruk van gruwelijke misdaden. Het is daarom te begrijpen, dat in het heele land stem men opgaan om de doodstraf weer in te voeren. Het ligt echter niet in de bedoe ling van de regeering de bevolking haar wil op te leggen. Het volk zelf moet be slissen. Een volksstemming over de dood straf is daarom noodig. In de Golf van Mexico is een schild pad gevangen, die 1300 pond woog. Haar leeftijd wordt op 300 jaar geschat, zoo dat zij er wellicht bij tegenwoordig was, toen Piet Hein de zilvervloot won. Te Saarbriicken worden eind Febru ari 3000 mijnwerkers ontslagen. Te Cherbourg is het duikers in de haven gelukt een bij het lossen in zee gevallen hoeveelheid goud te lichten. Te Londen en te Birmingham is de achttiende jaarbeurs geopend. Te Londen is de oppervlakte meer dan 10.000 vk. M. met ruim 1200 deelnemers. De Hamburgsche zakenlieden kon dig,den wegens de hooge tarieven een „lichtstaking" af. De verlichting zal tot het uiterste worden beperkt. Te Bangalore zijn twee opslagplaat sen van vuurwerk in de lucht gevlogen, doordat volwassenen sigaretten rookten. Zeven menschen kwamen om. De Italiaansche minister van land bouw heeft een nationale wedstrijd voor olijvencultuur uitgeschreven en een mil joen lire aan premies beschikbaar gesteld. De bedoeling is, de olijfolieproductie te verbeteren en vergrooten. miira VOOR DE JEUGD. Beste Jongens en Meisjes. Met deze raadsels maken we het dozijn weer vol. 9. Het eerste deel een wijnsoort, het tweede een visch. Samen: te vinden in de meeste huizen. 10. Een bekend dier en een stuk uit het schaakspel. Samen: een lantaarn. 11. Welke zin kan hier gelezen worden: MAX1UTZN. 12. Maak van NUL (met lucifers) elfhonderd door er 2 hout jes bij te nemen. De oplossingen verwacht ik VOOR Woensdag a.s. o— Een klein verhaaltje tot besluit. Een onnoozel mannetje, dat naar de stad kwam, gaat een theater bezoeken en heeft een biljet genomen in het parterre. Daar zijn als gewoonlijk veerende ldapstoelen. Tusschen de bedrijven staat hij even op, en als hij weer wil gaan zitten, rolt hij natuurlijk op de grond. Woedend springt hij weer op, draait zich om en geeft 'de achter hem zittende buurman een flinke klap in zijn gezicht. „Ziezoo", zegt hij, „dat is voor je stoel wegtrekken." UIT DE NATUUR. De Pestvogel op Texel. Aan een beschrijving van de pestvogel zooals we die van de heer Strijbos in „de Telegraaf" vonden, ontleenen we het vol gende De pestvogel, een ietsje kleiner dan een spreeuw, is het best te herkennen aan de lange, grijsbruine kuif. De hoofdkleuti is bruinachtig, de borst is grijs met een rood waas, naar de buik meer zilvergrijs, het voorhoofd, keel en oogstreep zwart, de wangstreek mooi roodbruin. Opvallend is ook de gele eindzoom aan de zwarte staart en van zeer dichtbij kunnen we zelfs de kleine koraalroode plaatjes aan de kleine slagpennen bewonderen. De mannetjes dragen dergelijke eindplaatjes ook aan de staartpennen. In de regel ge dragen zij zich zeer vertrouwelijk en laten zij zich gemakkelijk naderen. Fel zijn ze op de vruchten van allerlei bessen-dra gende heesters, vooral op die van de Gel- dersche roos en Cotone aster. Maar ook inde kamperfoelie, in de hulst, egelantier, -meidoorn en berberis kunt ge ze bezi|g zien. Vaak laten ze daarbij hun heldere welluidende lokroep hooren, die echter niet zeer krachtig is en ons dan ook al licht ontgaat. Het is nu zaak -eens naar ze uit te kijken. De meeste kans hebben we natuurlijk in tuinen, boschjes en parken waar veel bessendragen-de struiken en heesters staan. HYGIENE en VEILIGHEID. Vragen, deze rubriek betreffende, te richten aan de redactie van dit blad. Voor porto twee postzegels van zes cent bijsluiten. DENK ER AAN, dat met vochtige handen nooit het elec- trisch licht in- of uitgeschakeld mag wor den; dat bran-dzwachtels in geen 'huisapo theek mogen ontbreken; dat het schoonmaken van handschoenen -enz., met benzine bij open vuur levensge vaarlijk is, en dat bij het schoonmaken der vensters de trap, waarop men staat, niet moet kun nen uitglijden. o Reeds -de Etruskers, die door de Ro meinen uit de politi-eke macht over Italië v-erdrongen werden, hebben, 3000 jaar ge leden, tandartsen gekend. In een lezing, die Prof. G. Thouren voor het Zweedsche Rijksinstituut voor tandheelkunde hield, vermeldde deze, naar het Zweedsche In ternationale Persbureau bericht, de vondst van een menschelijke kaak uit de Etrus- kische periode, waarin twee tanden han dig waren vervangen door tan-den van 'n kalf. De oeroude tandartsen schreven ook medicijn-en voor tegen kiespijn, maar van tandheelkunde hadden zij geen verstand. Van vullingen hadden zij geenerlei be grip. „Caries" kwam in de Oudheid blijk baar veelvuldig voor. De Babyloniërs, de Egyptenar-en en de Grieken begrepen ook reeds -de invloed van slechte tand-en en kiezen op het heele gestel. Reine, witte tanden waar-deerden de Ouden zeer als teeken van schoonheid en gezondheid. „Tanden blank als parels", zegt Vader Homerus. Gevaarlijke melk. Het staat onomstootelijk vast, dat de -mensch, en vooral kinderen, -door melk van tuberculeuze rund-eren kunnen worden besmet. Dr. J. H. Piccard. Steunt, bij gelijke prijs en kwaliteit De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij uw land, En bestrijdt gij de werkloosheid. Waarschuwing. Het Leger des Heils (Stichter William Booth, afd. -den Helder), waarschuwt Texel voor een aantal personen, in klee ding veel gelijkend op leden van boven genoemde organisatie, die in de eerstvol gende -dagen op Texel zullen collecteeren in schijn voor het Leger des Heils, doch die niets met deze organisatie hebben uit te staan. Men lette dus op de roode band met gele letters „Leger des Heils" om de pet en -de volmachten, geteekend door Commandant B. Vlas, leider van het L.d.H in Nederland. Verwacht de col lecte van het Leger des Heils in Maart en zie uit naar de adv. ijn dit blad. De bevelvoerende officier van Corps Den Helder, J. SIGAAR, Kapitein. G. GEUS, Penningmeester. PREDIKBEURTEN. HERV. UEMEEN1E. Zondag 28 Februari Burg, vm. 10 uur Ds. Visser. Koog vm. 10 uur ds. v. 't Hooft Den Hoorn, vm 10 uur ds. v. Petegem Oudeschild, 'sav. 7 uur ds. v. 't Hooft. Oosterend, vm. 10 uur Ds. Groenenberg. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Plug. Maan-dcollecte. Zuid-Eierland, nam. 3,30 uur ds. Plug^ GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur Ds. v.d. Leer. nm. 3 uur dezelfde Burg, 's av 7,30 uur dezelfde gebouw Tex Fanfare GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm 10 uur ds. Buskes nm. 3 uur dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, vm. 10 uur ds. Vis Burg, 'sav. 7 uur ds. Vis half 7 kerkbus van de Koog HERV. GEMEENTE. Donderdag 3 Maart Oosterend, 's av. half acht ds. Groenenberg lezing over „De opstandigen" Roman van jo v. Ammers-Kühler. Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer op 23 Febr. 112682 stuks 6,00 3,00 3,50 3,20 3,10 2,00 2,80 2,60 2,50 2,70 4,10 èf 3,40 3,30 2 90 2.70 2,60 2,60 2,50 2,00 2.60 a 20 a f 1,30 0.95 a 1,15 1,30 a 1,60 0,47 a 0,55 0,66 a 0,70 70,80 K.G. 65<66 63 64 60 62 58,59 56 57 53 55 50 52 45 49 61909 eendeieren oude kippen p. st f Jonge hanen Oude hanen Oude kippen per KG Jonge hanen per KG Schagen 25 Febr. 23 vette koeien 4 Gelde koeien mag. 40 kalfkoeien 329 Nuchtere kalveren 28 vette varkens per kg 117 Biggen Eierveiling Schagen Kipeieren: aanvoer 124000 Klein ongewogen f 2,30 a f 2,50 per 100 Wit 2,40 a 3,00 Bruine 2,70 a 3,40 Eendeieren 2,40 a 2,80 WAAROM VERDER SUKKELEN? 171 Voelt gij u terneergeslagen, vermoeid en af gemat - hebt gij last van pijn in de lendenen, ledematen of spieren Lijdt gij aan urine- stoornissen, aanvallen van duizeligheid, hoofd pijn of rheumatische pijnen Zoo ja, hebt gij er dan over nagedacht wat de oorzaak van uw noodeloos lijden is? Als uw bloed niet op de juiste wijze gefil treerd wordt, doordat uw organen verzwakt zijn, blijven urinezuur en andere schadelijke onzui verheden in het gestel achter, Zij zetten zich af en veroorzaken verschijnselen als de boven staande. Iedere dag uitstel maakt de zaak erger en dient gij onmiddellijk aan te vangen met het gebruik van Foster's Rugpijn Pillen.'Reeds jaren bleek de afdoende werking van dit speciale middel tegen spit, rugpijn, ischias, rheumatische pijnen, waterzucht, urinekwalen en blaaszwakte Foster's Pillen werken niet op de ingewanden en passen mannen en vrouwen van eiken leef tijd. f 1.75 per flacon bij alle drogisten, enz.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2