N.V. STflOHWASSGHERIJ „DEN NELDER" No 4610 45ste Jaargang. Zaterdag 27 Febr. 1932 TWEEDE BLAD verborgen" Het leven is strijd. Waarheid in reclame Wilhelminastraat 63-67. - Telef. 524 Alle wasschen, die uiterlijk Woensdag in ons bezit zijn, ontvangt U dezelfde week keurig verzorgd terug, terwijl alle vracht kosten voor onze rekening zijn. Texelsche Berichten Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huls aan huis getosen. Wat diep, heel diep gevoeld wordt, Dat wordt gefluisterd zacht, Dat wordt nooit uitgejubeld, Nooit uitgeschreeuwd met kracht. Zoo is ons heiligst leven, Wat 't meest verborgen is, Voor and'ren steeds,en dikwijls Ons zelf geheimenis. J. van Reesvan Nauta Lemke Het leven is strijd, strijd om vaste voet, te krijgen, strijd om ons te handhaven, strijd om de maatschappelijke ladder op te klimmen. Zij, die het hoogst komen, zijn zij die „er alles op zetten om te winnen", zij, door wie „het kan niet" nooit wordt uit gesproken, zij, die hun energie ten volle ontplooien. Sommigen doen precies genoeg om hun baantje niet kwijt te raken, anderen doen zooveel als zij meenen dat zij voor hun salaris moeten doen; zij zouden meer doen als zij meer betaald kregen. Dezulke „zetten er niet alles op". Ten onrechte. Met uitzondering van de weinige werkgevers die zooveel mogelijk arbeid tegen zoo gering mogelijk salaris wenschen, wordt inspanning door de werkgevers beloond. Vooral de man met capaciteiten komt vooruit. Geschikt zijn voor zijn werk is 'n deugd, capaciteiten toonen is echter van meer belang. Zij, die ,,-er alles op zetten" ontwikkelen hun capaciteiten in versneld tempo; „arbeid overwint" is een gezond en juist beginsel, en wie zich daaraan houdt, moet vooropgezet dat zijn ge zondheid hem ni)et in de steek laat vroeg of laat als overwinnaar uit de le vensstrijd te voorschijn treden. Firma's, die de gunst van het publiek wenschen te behouden, of te verwerven, moeten tegenwoordig pijnlijk scrupuleus en accuraat zijn in hun reclame. In hun advertenties, in hun circulaires en in hun correspondentie moeten zij stipt de waar heid zeggen en hun artikelen nooit kwa liteiten toeschrijven, die zij niet bezitten. Voor vele zaken wordt het meer en meer een eisch van de tijd hun „sendee" te vervolmaken en het publiek op die „ser vice" te wijzen, maar tusschen het willen dienen van het publiek en de gewoonte van meer te beloven dan men kan nako men, gaapt een klove. Die twee dingen zijn tegenstellingen en wie het publiek „service" („dienstbetoon") toezegt, moet oppassen niet te beginnen met het publiek het tegenovergestelde van „service" te geven door het te misleiden. Dom is het te probeeren het vertrou wen en de gunst van het publiek te win nen door reclame te maken met beloften waar de onwaarschijnlijkheid zoo dik bovenop ligt, dat men begint met wan trouwen in te boezemen. De adverteer der kan het publiek geen betere dienst bewijzen dan in zijn reclame waar te zijn en moet daarom vooral oppassen dat degene die men bereiken wil of voor zich tracht te winnen, niet duidelijk (en ook niet vaag of instinctmatig) begrijpen dat zij worden behandeld als de gekken, die in vreugde leven als hun maar veel be loofd en weinig gegeven wordt. Smake lijk, nadrukkelijk en opvallend advertee- ren, is uitstekend, maar wat men ver klaart, moet vóór alles berusten op con troleerbare waarheid. Met een advertentie in de Texelsche Courant wordt heel Texel bereikt. Ge garandeerde oplaag: over de 2300 ex. RECHTSVRAGEN. Voor porto twee postzegels van zes zes cent bijsluiten. Ziek dagmeisje. Vraag van S. W. Een dagmeisje heeft door ziekte voor eenige maanden haar dienst moeten verlaten. Haar mevrouw plakte zegeltjes voor haar. Voor Ziekte verzekering is niet betaald. Hoe staat het nu met de betaling? Antwoord: Aan het meisje moet gedu rende bepaalde tijd (men neemt gewoon lijk zes weken) het loon worden doorbe taald. Vraag over „firma" en „N.V." recht streeks per brief beantwoord. EEN GOUDEN JUBILEUM Op 10 Maart a.s. hoopt de Chr. Jongelings-Vereeniging „Beproeft alle Din gen, behoudt't goede" haar 50-j. bestaan te vieren. Ter "gelegenheid hiervan zendt fotograaf L. Bakker ons deze foto met aan de bestuurstafel de heeren H. P. BOLT, voorz., JOH. DAALDER Pz., secr., en P. KUIPER Jz., penningm. (Onder dezelfde directie als de wasscherij S. Krom, Alkmaar) Vergadering „Stille Omgang". We deelden reeds mee, dat aan de Stille Omgang te Amsterdam zal wor den deelgenomen in de nacht van 1213 Maart a.s. en dat de algemeene intentie luidt: „Redding uit de economische cri sis, die ook op maatschappelijk en gods dienstig gebied zulke treurige gevolgen heeft." In aansluiting hierop deelt men ons uit de vergadering van het Gezelschap „Texel", Woensdagavond in het St. Jans huis gehouden, nog het volgende mee: De vergadering werd door de voorz., de heer Jac. van Heerwaarden, geopend met de Christelijke groet en een woord van welkom, in het biezonder tot de heer kapelaan Boelrijk. Na lezing der notulen door de heer N. Ran, die onveranderd werden goedge keurd, volgde bespreking van de over tocht-gelegenheid. Na 's avonds te kwart voor acht het speciaal Lof in de kerk te hebben bijgewoond, vertrekken de plm. zestig deelnemers per autobus naar de haven, waar zij zich inschepen op een motorschip van de maatschappij, directie Merckx (agent: M. Bakker). Bij ongun stig weer wordt van de stoomboot „Rui tenaas" gebruik gemaakt. Behalve kapelaan Boelrijk zullen, op voorstel van de heer J.Buisman, nog drie geleiders meegaan. Benoemd werden de heeren J.Buisman, H.Schrama en D. C. Witte. Het programma zal in druk verkrijg baar worden gesteld. Hierna volgde een alleszins belangrijke rede van kapelaan Boelrijk, voornamelijk betrekking hebbende op de historie van het Hoogheilig Sacrament van Mirakel. De rede werd met aandacht door de plm vijftig aanwezigen gevolgd en heeft de kennis op dit punt aanzienlijk verhelderd en vermeerderd. Met dank aan kapelaan Boelrijk voor zijn leerrijke rede en de Christelijke groet werd de bijeenkomst hierna door de voorz. gesloten. Sportnieuws. Verdo-NigroH.K.C.: 0-3. Men schrijft ons: Zondag werd aan den Burg een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tusschen Verdo-Nigro en H.K.C. Ongeveer om half twaalf floot de scheidsrechter J. van Rheenen de twaalftallen in het veld. De strijd had een prettig verloop, beide par tijen waren vrijwel tegen elkaar opgewas sen. 't Was echter wel te zien, dat H. K.C. flink geoefend had. Verdo-Nigro moest zich dan ook met een nederlaag van 3—0 tevreden stellen. Een volgende beter, Verdo-Nigro'ers. C. Ignac Molnar schrijft in „de Maandag morgen" II. Voetbal kan, mits ernstig en met over leg gespeeld, niet alleen bijdragen om aan de spelers zelf een jeugd vol spelend ge not te verschaffen, maar tegelijk aan spelers en toeschouwers laten zien, dat voetbalspel werkelijk een kunst is. Een kunst, en een volkskunst. Want dal heerlijk spel van figuren en lijnen, van beweging en schijnbeweging, van fantas tisch en verstandelijk geestes-spel, heeft zoodanig vat op het volk, (denken we b.v. aan de wedstrijden op de Olym piaden), dat het er, ondanks de crisis en de materieele armoede, toch nog gaarne zijn geld voor over heeft, een mooie wed strijd te volgen. Oude en moderne techniek. Wij hebben allen de laatste tijd zoo vaak gehoord en gelezen van en ook wel gezien hoe het moderne voetbal geheel geperfectioneerd is, hoe men de baltech niek zoo goed als volkomen meester is en alle mogelijkheden van het verwerken hiervan tot in de finesses worden uitge buit. Dat het Hollandsche spel, behou dens enkele uitzonderingen, nog lang niet die graad van ontwikkeling heeft bereikt als in het buitenland, meer speciaal in Uruguay, Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk, en Hongarije, heeft ieder kunnen consta- teeren, die in de afgeloopen seizoenen deze buitenlanders aan het werk zag. Behaalden niet Sparta-Austria, Wacker e.d. schitterende resultaten tegen hun te genstanders Wat nu zijn de oorzaken dat het Hol landsche spel zoo achterop is geraakt en eerst de laatste tijd, dank zij vele moeite van de zijde der T. C. weer eenigszins op peil komt? En dan moet men eerlijk be kennen, dat het buitenland veel meer uit het spel wist te halen, dan velen dach ten, dat er in zat, dat men alle mogelijke manieren van balbehandeling probeerde en toepaste, dat men in alle standen de juiste manier zocht (en vond) van schie ten, stoppen en koppen en deze standen zóó wist te kiezen, dat men bij een mi nimum van krachtsverspilling de meest gunstige resultaten verkreeg; kortom door jarenlange ernstige studie te maken, van voet- en hoofdtechniek en niet in het minst van de balanceerkunst, die bij het moderne voetbal niet te onderschatten is, zooals we verder zullen zien. Ten slotte, door alle handelingen zoo snel uit te leeren voeren, dat een tegen stander vaak het fijne, wiskundig-juiste spel (maar daarom nog niet mechanische) niet ot te laat doorziet. Morgenmiddag 12 uur: Texel ISchor pioen. Elftal: Jb. Gras D. Zuidewind G. Pijpers J.Vroegen, A.Stern N.de Graaf J.Kiljan J.Ran W.Winter Jn.Gieles A.Ran Texel II gaat naar H.R.C. IV. Vertrek 11 uur boot. Elftal: Joh. Bruin D.Keijser Goddard C.Ran, Chr. Stern, T.v.Heerwaarden M.Koorn A.Dros P.Keur Jb.Geus A.Bakker Res.: Jac. de Veij. o Morgenmiddag half drie: Adsp. Comb. De Cocksdorp. Elftal: Béla Jac. Helsloot G.Coevert D.Geense, Th. Lap, W.v.Zeijlen M.Bakker A.Huizinga P.Kikkert W.Vlas W. Ran. Res.: J. Slikker. Afbericht (uitsluitend om geldige rede nen) vóór hedenavond acht uur bij D. Dapper. Overzicht veemarkten 18—24 Februari. De toestand op de veemarkten begint hoe langer hoe slechter te worden. Hooide men de laatste weken veelal „slecht" cn „lager", thans begint in de marktberich ten het woord „onverkoopbaar" meer en meer ingang te vinden. (Alg. Landb.blad). Het is wel erg slecht met de handel gesteld, wanneer men in aanmerking neemt, dat de prijzen al zoo laag zijn, dat voor sommige veesoorten feitelijk geen lagere prijzen meer kunnen worden verwacht. Overal en op vrijwel alle af- deelingen was de handel deze week nog minder met teruggaande prijzen. De w o 1 v e e-atdeeling gaf algemeen een groote aanvoer. De liandel was aller- wege stug ot traag met op verschillende markten iets lager prijzen, o.a. te Leiden, Leeuwarden, Rotterdam, Purmerend en Groningen. Vooral de Leidsche markt was Vrijdag, bij een groot aanbod (ruim 1700 stuks), zeer slecht met aanmerkelijk lagere prijzen. Alles kon daar niet wor den geruimd. PROF. KEESOM'S NIEUWE TRIOMF. Hoe koud het was. In de dagbladen van Woensdag lezen we: Op Donderdag 18 Februari j.l. werd in het natuurkundig laboratorium te Leiden de grens der bereikte lage temperaturen wederom verlegd. Het gelukte die dag prof. Keesom een temperatuur van 0.41 graden Keivin, dit is een temperatuur van nog slechts 0.71 graad boven het absolute nulpunt, te bereiken in een ruimte van 5 kub. c.M. Dit geschiedde door de dampen van vloeibaar helium hetwelk zich bevond in een dubbelwandig glazen vat, bijna geheel omgeven door eveneens vloeibaar helium, met groote snelheid weg te zuigen. Het daarvoor ge bruikte speciale pompagregaat heeft een zuigcapaciteit van 675 hter helium per seconde bij een druk van 0.001 van een (millimeter kwik. De laagste druk die boven het, met een roerstaafje voortdu rend dooreengeroende vloeibare helium verkregen werd, bedroeg 0.0036 van een millimeter kwik. Naar 't „absolute nulpunt". Onder het absolute nulpunt verstaan we de temperatuur, welke 273 graden lager ligt dan die van smeltend ijs, met andere woorden: 273 graden Celsius. De druk van'n gas wordt veroorzaakt door de in beweging zijnde moleculen (mole culen noemt men de kleinste deeltjes, waarin een stof mechanisch verdeeld kan worden; in dit geval dus de kleinst mo gelijke gasdeeltjes). Bij 273 gr. C. zijn deze moleculen in absolute rust. En daar men veronderstelt, dat de tempera tuur alleen afhangt van de beweging der moleculen, kan er van een temperatuur lager dan 273 gr. C. geen sprake zijn. WAAL-EN-BURG. Ter navolging. Men verzoekt ons de aandacht van landeigenaren in Waalenburg te vestigen op de werkzaamheden, ten doel heb bende de productiviteit van „de Spijker boren", 10 bunder land van het Weeshuis aan het Plassendaal-wegje, te vergrooten. Ze mogen tot navolging strekken. Binnen afzienbare tijd zal het werk zeker vruch ten afwerpen en, nu ter hand genomen, is het een mooie verruiming van de werk gelegenheid. OUDESCHILD. Extra reis „Marsdiep". Donderdagavond moest de boot weder om een extra-reis maken voor een zieke, (een jonge vrouw uit de Koogerstraat te den Burg.) Veevervoer. Gedurende de vorige week zijn van Texel verzonden: 6 koeien, 21 kalveren, 19 varkens, 3 schapen, 1 paard. Uitslag loterij ten bate van de R. K. Mijnwerkersjeugd te Heerlerbaan. Er werden 3 gouden horloges uitgeloot: I. No. 6 uur, 27 minuten, 24 seconden. II. No. 12 uur, 6 minuten, 26 seconden. III. No. 1 uur, 21 minuten, 46 seconden. De prijswinnaars worden verzocht de winnende nummers vóór 1 April 1932 in te zenden bij G. Luchtmann, Heerler baan (L.), waarna de toezending van de prijs volgt. TEXELSCHE COURANT O 0 •O O

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1