KWATT A'S 5 VLOEIBARE CRÉME'REEP CRISIS-COMITÉ. Gemengd Nieuws FRAMBOOS CITROEN SINAASAPPEL ANANAS met geldig Kwatta-soldaatje Itóottonkuosfe/ Dank! Het Texelsch Crisis-comité hield Don derdagavond ten raadhuize de tweede algemeene vergadering, welke door 26 leden werd bijgewoond. De voorzitter sprak bij de aanvang der bijeenkomst in hartelijke woorden dank uit aan de leden van de sub-commissiën, die ge heel belangeloos en met groote volhar ding tijd en moeite gegeven hebben om goede resultaten te bereiken. Het had hem buitengewoon- veel genoegen gedaan, dat van de 54 personen die hij uitgenoodigd had om in de sub-comité's zitting te ne- tnen, ten slotte slechts 5 daartoe niet bereid werden bevonden. Resultaten boven verwachting. Het was voor hem thans een voldoe ning te kunnen vaststellen, dat niet tegenstaande vele inwoners der gemeente zich onder het motief „er bestaat op Texel geen crisisnood" van het comité afwendden en daarmede tevens toonden voor hun medemenschen elders weinig lover te hebben de resultaten van de in zamelingen beter waren, dan men, ge hoord ide uitlatingen van velen, zou heb ben verwacht. Over een jaar plm. f5000. Hoewel de cijfers van Oosterend en omstreken nog niet volledig binnenkwa men en ook van Oudeschild nog één lijst ontbrak, staat vast, dat men over een jaar, indien elkeen zijn belofte nakomt, over plm. f5000 heeft kunnen beschik ken. Van de ruim 2000 gezinnen, die Texel telt, gaven de pessimisten ten spijt ongeveer 600 blijk van medewer king door op eenigerlei wijze met bijdra gen het comité te steunen. Een woord van dank aan hen allen is op zijn plaats. Na uitvoerige besprekingen werd met algemeene stemmen besloten tot aanslui ting bij het Nationaal Crisis-comité te Den Haag en hoogstens 10 pet. van de opbrengst van inzamelingen bij particu lieren voor noodlijdenden elders aan dat crisis-comité af te staan. Uitgegaan werd hierbij van de gedachte, dat," al ware er van crisisnood op Texel nog geen sprake, het een weinig mooi gebaar zou zijn om minder bevoorrechten op de vaste wal niet te willen steunen. Zwavelzure ammoniak. Zulks te meer niet, omdat het plaatse lijk comité wel gebruik heeft willen ma ken van de aanbieding onder gunstige voorwaarden van kunstmest. In totaal werden aangevraagd 391 baaltjes zwavel zure ammoniak. (Juist heden werd bericht ontvangen, dat slechts 4300 Kg. aan de gemeente werd toegewezen). Bij verdere besprekingen werd bepaald, dat de bijdragen, te beginnen met de maand Februari, per kwitantie geïnd zul len worden. De ontvangen gelden zullen overgedragen worden aan het Centraal Crisis-comité te den Burg, dat daarvoor een afzonderlijke giro-rekening zal ope nen. Zoodra dit nummer bekend is, zal dit gepubliceerd worden. Aanvragen om steun. Ten slotte werden verschillende aan vragen om steun behandeld. Enkele verzoeken om uitkeering werden goedgekeurd, andere, die niet als crisis- gevallen waren te beschouwen, of waar voor geen voldoende fondsen waren, wer den afgewezen. Het is de bedoeling om voortaan schriftelijke aanvragen om fi- nancieele hulp in overleg met het betrok ken sub-comité en desgewenscht met ad vies van kerkgenootschap of polderbe stuur door het Centraal comité te laten behandelen. Steune, wie steunen kan. E>e bijeenkomst, die om lOVs uur met een woord van dank door de voorz. ge sloten werd, stond in het teeken van wel willendheid en medewerking van velen. Een gunstig verschijnsel inderdaad. Mo gen velen zich alsnog bezinnen en hun gewaardeerde steun, die zoo noodig is, niet aan deze crisis-instelling onthouden. Uitslag aanbesteding. Door B. en W. werd prijsopgaaf ge vraagd voor het vervoeren van plm. 120 kub. M. brik van Oudeschild naar den Burg. Ingeschreven werd door: I. P.Kalis Cz.; C. Kalis Pz.; L.Eelman; A. Eelman Lz. en D.C.Bruin, voor 48 ct. per kub. M. (gegund) en II. J. C. Vlas Cz.; F. Dijksen, Jn.Brou- wer Jz. en Jac. Eelman, voor 70 ct. per kub. M. H Uitbreiding Bootdienst T.E.S.O. We herinneren onze lezers er aan, dat met ingang van Dinsdag a.s. T.E.S.O. jhaar avonddienst weer vervult: laatste boot van Texel 5 mnt. over half zes; laatste boot van den Helder 5 mnt. voor zeven uur. Zondags gaat de boot na 1 Maart, 's avonds 5.20 u. van Texel en 6.30 u. van den Helder (inplaats van resp. 3.15 u. en 4.15 u.) Ja, nu gaat het lente worden. Wijziging rente Coöp. Boerenleenbank. Het bestuur der Boerenleenbank brengt in de rente, ingaande 1 April a.s. deze wijzigingen Spaargelden, direct opzegbaar, van 2.5 ;Op 3 pet. Spaargelden, voor een jaar vast, van 4 op 4.5 pet. Voorschotten van 4.5 op 4.75 pet. Rek.-courant debet-rente van 4.75 op 5 pet. Rek.-courant credit-rente van 2.5 op 3 pet. UL.O.-FEEST. Hedenavond opnieuw. Een avond, die de feestgenooten heu gen zal. Een feest, waaraan je als scho lier deelneemt, en dat mits zoo ge slaagd als dit voor goed een plaatsje in het geheugen zal innemen. Het Ulo-feest is goed van stapel geloo- pen; heel de avond kenmerkte zich door een geest van vertrouwelijkheid, een sfeer van blijheid, waarin het weldadig is eenige uren door te brengen. Alle eer aan de heer en mevr. Jouwersma en de heer M. J. Oele, het trio, dat deze avond tot in de puntjes heeft voorbereid. Te ruim acht uur opende de heer Jou wersma, hoofd der Ulo-school, met een woord van welkom, in het biezonder tot Burgemeester Oort en de leden van de Comm. van Toezicht. De Insp. van het L.O. was door familieomstandigheden ver hinderd. Spr. achtte het overbodig het doel van deze avond aan te geven. Het batig saldo wordt aangewend ter bestrij ding van de kosten van een schoolreis je. Voor heden Zaterdag -avond zijn van de 200 beschikbare kaarten er reeds 170 geplaatst. Met de wensch, dat deze avond weder om in de smaak zou vallen, verklaarde de heer Jouwersma deze voor geopend. Toen was de beurt aan het koor, dat gedachtig aan het „Een goed begin is een daalder waard", in zee stalt met een paar Hollandsche liederen, op muziek van S. Abramsz. en Fr. Abt., „Aan Texel" en „Lentelied". Het eerste vooral, dat zijn ontstaan dankt aan de heer M. J. Oele, verdient speciale vermelding. De welge kozen woorden hopen we in een volgend nummer op te nemen. Wat van deze nummers gezegd mag worden,; (gjiëldt van de overige evenzeer: Keurig gezongen, uitspraak goed ver zorg, resultaat van nauwlettende en ern stige oefening. Dat „Barbertjes Portret", het door de heer Oele voor tooneel bewerkte „Falk- landje", biezonder goed insloeg, liet zich denken. Barbertje (Jannie Hemelrijk) huurt een huisje, maar scheept als regel eigenaresse (Betsy Roeper), die om huur komt, af met een bordje soep. Op zekere dag krijgt ze echter bezoek van haar zoon Piet (Reindert Meindertsma) en schoon dochter (Nellie Dros). Juist zag Bar bertje zich genoopt haar huur te vol doen, met het resultaat echter, dat het mooie portret niet betaald kan worden. Dan is het de fotograaf-bediende (Dirk Dros), die afgescheept wordt. Er zou n.I. van dat portret niets deugen! Ge be grijpt, dat dit spel met aardige verwik kelingen, veel bijval oogstte. De heer Oele had er ook met talent een stuk van gemaakt, dat voor een avond als deze geknipt was. Spelen, dat die jongelui deden Vooral die Jannie en Betsy. Als extra nummer: Kampvuurliedje en Marschliedje, gezongen door Juliana Bak- ker, J. Hemelrijk, I. Ruijs en Jannetje Oele met mandolinebegeleiding van Be- la Czom en Lies Mets. Pittig, fleurig, echt wat voor dit feest. Door eenige meisjes werd verder een reeks gymnastische oefeningen uitgevoerd Er werd knap gewerkt. Volksdansen vermeldde het programma verder. Een alleraardigst nummer, dat veel studie moet hebben vereischt en door de typische costuumpjes keurig was om te zien. Mandolinebegeleiding van Be- la Czom en Jan de Waal. Met „Old folks at home" en „Ma Nor mandie" werd het eerste deel van het programma besloten. Na de pauze werd het eerst de aandacht gevraagd voor „De Waternimf", een speelliedje van Dalcroze. Meiskes met fleurige pakjes, geschaard rond de vij ver met bloemen en groen: de woonplaats van de Waternimf (Neeltje Koorn). Een nummer, dat bij het gekleurde licht van de schijnwerpers buitengewoon goed insloeg en daarom voor de tweede maal toen nog werd gegeven. Jannie Hemelrijk zong vervolgens het voordrachtliedje „Rechtuit, de trap om hoog". Een extra pluimpje voor Jan nie. Zij paart aan haar vrijmoedigheid 'n goed stemgeluid en een juiste voordracht. Wat Maarten Vlaming en Piet Kikkert in hun „Maskerdans" vertoonden en Rein- jVieindertsma, Dirk en Nellie Dros in „Ziekte in huis" verklappen we niet. Dat moet tot vanavond een verrassing blij ven. De jongelui hebben zich daarin wel kranig geweerd (Die Maarten heeft er slag van om als omroeper te fungeeren). Een felicitatie aan het adres van de gees telijke vader, de heer Oele, die hier een kostelijke vondst deed. De tooneelschets „Wat is dik doen?" ontsproot evenzeer aan het brein van de heer Oele. In het kort komt het geval hierop neer: Een berooide uitgever, Bulderman gehee- ten (Jannes Broekman), krijgt bezoek van de dichter Kras (Reindert Meindertsma), en bedeesd mannetje, dat er niet in slaagt een voorschot op zijn honorarium te be komen. De bediende Pennewip (Ben Mul der) geeft hem echter een paar goede wenken, met het resultaat, dat Kras wat flinker tegen zijn schuldenaar optreedt, geld ontvangt, maar dan ook tegenover Pennewip zoo begint uit te pakken, dat deze er nog het slechtst afkomt. Met elkaar een leutige schets, waarvan jong en oud heeft gesmuld. Best gespeeld, jongelui. Met „Freudenlied im Frühling" en „Der lustige Wanderer" werd de uitvoering die geslaagd mag heeten en waarmee de leerkrachten de ouders en de jeugd zeer aan zich hebben verplicht, gesloten. Namens de ouders bracht notaris Mul der hartelijk dank aan de heer en mevr. Jouwersma en aan de heer Oele voor de ijver, volharding en toewijding, door hen aan de dag gelegd. Zij legden daar mee een nauwer band tusschen school en huis, bevorderen de saamhoorigheid en 't elkaar begrijpen en waardeeren. Nog een driewerf „hoera" met de jeugd op sprekers uitnoodigi|ng een slotwoord en het einde was "daar, te halt twaalf ongeveer. We vermelden nog, dat tusschen de bedrijven aan de heer en mevr. Jouwers ma en aan de heer Oele ieder namens de jeugd een fraaie bloemenmand werd geoffreerd; dat de collecte ter bestrij ding van de onkosten f 34,56 opbracht en dat Lies Keijser Wd., waar noodig, op de piano begeleidde en dat verdienstelijk deed. Verbetering. Aanbesteding Boekhandel Parkstraat:- ingekomen waren 27 inschrijvingsbiljetten (niet 17, zooals in het le blad vermeld). OOST. Nieuwbouw. Voor de heer A. van Liere, alhier, wordt een nieuw woon- en winkelhuis ge bouwd. Bij onderhandsche aanbesteding is het metselwerk opgedragen aan L. Bruin en Zn., te den Burg, en het tim merwerk aan J. Drijver, te Oosterend. OOSTEREND. Kerknieuws. Ds. M. Groenenberg, Ned. Herv. pre dikant alhier, werd beroepen in de Ned. Herv. Gemeente te Vlaardingen. OUDESCHILD. Visscherij. De garnalenprijzen werden in het begin van de week merkbaar beter, en bleven standvastig. De prijzen zijn anders de heele winter door aan de lage kant ge weest. In de haringvisscherij begint ook meer leven te komen, wat ook wel moet, daar het nu de tijd is. De kommenvisschers beginnen wat meer te vangen en de prijs is goed, ongeveer f3 a f3.50 per tal. Deze hooge prijs is voor een groot deel te danken aan het feit, dat te den Helder veel vischhande- laren en -rookers van de Zuiderzee-plaat sen met hun auto's komen, om haring te koopen. We vernamen, dat Donderdag avond de heele aanvoer door deze han delaars werd gekocht. Een buitenkansje voor de Heldersche haringtrekkers en onze kommenvisschers. Processen-verbaal. De Texelsche motorbotters lijken de haring nog niet te kunnen vangen. Het schijnt, dat deze groote motorbotters en -kotters niet binnen de afsluitdijk mogen visschen. Tenminste door de visscherij - politie wordt procesverbaal tegen hen op gemaakt. De Wieringers echter, zoo ver namen we, gaan hun gang, niettegen staande de dagelijksche bekeuringen. We zijn benieuwd naar de afloop. Nu er in den Helder weer flink wat haring wordt aangevoerd, komen de stoombeugers (z.g. fietsen) van Vlaardin gen weer om haring voor aas. Het is bij de aanlegsteiger van de boot weer alles bedrijvigheid. Heldersche kommenvisschers, die hun netten bij de Stuif dijk onder de Texelsche wal hadden staan, kwamen deze week tot een onaangename ontdekking. Ze hadden palen gezet, maar toen ze des anderen daags kwamen om de netten er aan te binden, waren alle palen verdwenen. Men kan zich voorstellen, dat de visschers raar opkeken, daar de palen vijf voet diep in de grond stonden. Nu zijn er vischplaatsen, waar palen, met de eb ge plaatst (er wordt eerst een gat gespoten, want hier en daar is de grond zoo hard, dat de palen er niet ingeslagen kunnen worden) er door de vloed weer worden uitgelicht. TERSCHELLING. Gestrand en vlot gebracht. De Duitsche motorschoener „Hansa", met een lading tarwe van Flensburg naar Emmerick, strandde in de nacht van Don derdag op Vrijdag in de Terschellinger- gronden. Het schip werd gisteren vlot gesleept door drie sleepbooten van de reederijen Dros en Doeksen en te Ter schelling binnengebracht. llllllllllllllllllllllll BINNENLAND. ||||||||||||||i|||||j||| Te Neede hebben de metselaars en timmerlieden, om het bouwen aan te moe digen, het uurloon verlaagd van 60 tot 50 cent. Zondag-radiobericht: strooperdood geschoten, een ander gewond, beiden be trapt bij het smokkelen. Onlangs strooper doodgeschoten, betrapt bij het smokkelen van een pond koffieboonen. Zijn er geen andere middelen? Bij de Zeeuwsch-Vlaamsche grens vertoonen zich talrijke groepen zigeu ners. Onze grens wordt scherp bewaakt. Te Karken is de 36jarige ongehuwde P. Schreinemacher door een Duitsche be ambte doodgeschoten. Sch. had enkele 'ponden meel bij zich en was in gezelschap van zijn verloofde. Emmen's gemeentebegrooting voor 1932 sluit met een tekort van f303.000, welk bedrag zal moeten worden beschik baar gesteld door het Rijk. lüljlllllllüllllllllll BUITENLAND. ||||||||||||||||[||||in Vrede op Aarde Te Warschau heeft de Vereen, voor Internationaal Recht een onderzoek inge steld naar 'de staat van oorlog en vrede in al die jaren, waaromtrent men be trouwbare gegevens bezit. Dat waren in totaal 3421 jaren, en daarvan waren 3153 te boeken als oorlogsjaren en slechts 368 als vredesjaren te roemen. En zelfs die „vredesjaren" waren geenszins vrij van „binnenlandsche troebelen" en strijd tusschen stammen en rassen. ln de vermelde 3421 jaren zijn 8000 verdragen van „eeuwigdurende vrede" gesloten. Amerikaansch oorlogstuig naar Japan? Beweerd wordt, dat de bezetting van Mandsjoerije door de Japanners indirect is gefinancierd met geld, afkomstig uit de Ver. Staten. Japan heeft tot nu toe in de Vereenigde Staten voor een bedrag van 181 miljoen dollar oorlogsmateriaal ge kocht. N.R.C. Berlijn. De Duitsche vliegster Elly Beinhorn heeft het einddoel, Soerabaja, bereikt. Te Baumbach is Peter Schupp, de oudste man van Duitschland, die on langs zijn 104de verjaardag heeft gevierd, overleden. In Italië overschreed het aantal werkloozen vorige maand het miljoen. Boekarest. Woensdag trachtten 60 boeren uit Sovjet-Rusland de Dnjestrovel te steken naar Roemenië. Ze werden door de Russische grenswachten verrast. Onge veer 40 dooden en gewonden bleven ach ter op het rivierijs. Te Manilla heeft een man met een jachtgeweer amok gemaakt. Hij doodde 10 personen en wondde er eveneens 10 voor hijzelf gedood werd. lllllllilllllllill VOOR DE VROUW. |||!||nill|||||!l Nuttige wenken. Het ontvlekken en opfrlsschen van vloerkleeden en tapijten: De meeste vlekken kan men eruit ver wijderen, door er zoete melk op te drup pelen: zijn de vlekken nieuw, dan kan de melk spoedig weer verwijderd worden, wat het best met een prop watten geschiedt. Daarna wordt de plek afgewasschen met zeepsop. Zoo noodig wordt de bewerking herhaald. Inktvlekken in tapijten wor den herhaaldelijk met melk bevochtigd, dan met vloeipapier belegd, daarop wordt sterk gedrukt. Daarna moet de plaats her haaldelijk met citroen- of wijnsteenzuur bevochtigd, met vloeipapier belegd, met water afgewasschen en glad uitgespannen worden om te drogen. Meestal bewijst tegen koude voeten een papieren binnenzool in de schoen uit stekende diensten. Men kan die zelf ge makkelijk op maat knippen. Zelfs kranten papier is er voor te gebruiken.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2