Abonneert u De Nieuwe Texelsche Courant No 4611 45$te Jaargang. Woensdag 2 Maart 1932 Van week tot week H0U0T BOEK Texelsche Berichten Het nieuwe kouderecord. Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huls getaan. is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 et.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y» uur later.) 2 3 4 5 6 7 8 Maart 4,05 5.48 7 07 8 8,37 9,09 9.37 RIJWIELEN en RIJTUIGEN 6.09 DIENSTREGELING. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.-; 11.20; 2.40; 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15; 6.55 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 8.— 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.— 12.20; 6.30. Zaterdagavond. Burgerbevolking in oorlogstijd. Wat zou het lot der burgerbevolking zijn bij een nieuwe oorlog? Europa heeft het zich afgevraagd. Sjanghai geeft thans het antwoord. Laat ons de tempel van de Boeddha van Jade aldaar binnengaan. In normale tijden is het een prachtig monument, thans een ziekenhuis. Het rondloopen zal niet gemakkelijk zijn. In de gangen, in de zalen, in alle hoekjes bedden, matras sen en berries. Wie ligt daar toch Het lichaam is zóó klein, dat men het bijna niet vindt onder de dekens. Dit is een oorlogsgewonde, een kind. Men heeft het hier gebracht, de buik is opengereten door een bom. Het sterft. Het is vier jaar. En die andere daar. De zuster tilt het laken op, men heeft dit slachtoffer het rechterbeen afgezet. Ook deze gewonde heeft veel misdreven: hij is zeven jaar. Zoo schrijft „de Telegraaf". Ginds ligt een vrouw; zij houdt haar dik-verbonden hand buiten het bed. Naast haar een klein meisje met een verbon den hoofd. Aan haar borst een Chi- neesche baby. De moeder heeft nog maar één vinger aan één hand. Het oudste kind heeft gaten in de schedel, het kleintje heeft alleen maar honger. Naast ons een vrouw. Men heeft haar man met een ba jonet doodgestoken. Zij stond naast hem en kreeg een vreeselijke slag op haar hoofd, een sabelhouw. Ze is negen en zestig jaar Daar ligt een jong meisje, haar arm in een gleuf. Ondanks alles heeft zij een bevallig lachje, ze is twintig jaar. De oogen van haar buurvrouw zijn heelemaal groen. Bomscherven in de borst, inwen dige verbloeding, vijftien jaar. Maar we kunnen nog iets anders laten zien. Daar ligt een miniatuur-bal, heelemaal omwik keld met verbandgaas; deze verslagen krijgsman is één jaar. De dokter leidt ons naar zes bedden en vestigt onze aandacht op zes gewon den. Deze gevyonden waren ontsnapt uit de streek van Woesoeng. Zij vluchtten. Om hen een beetje aan te vuren, schoten de Japanners hen in de beenen. De oorlog moge dan niet verklaard zijn, de jacht is tenminste geopend. In Sjanghai en omgeving gaat het on- menschelijk toe. Daar dachten de Japan ners gemakkelijk spel te hebben, doch dit bleek een vergissing te zijn. Een gruwe lijke vergissing. Trots de wreedste en on- verbiddeTijkste manier van oorlogvoeren zijn zij daar tot heden niet van belang op geschoten en schijnen ze in de laatste dagen, die de groote aanval beteekenden, zelfs gevoelige klappen te hebben gekre gen. Dit niettegenstaande de Chineesche legers vergeleken bij de hunne armzalig zijn uitgerust. De geest dier Chineesche legers schijnt daarentegen voortreffelijk evenals de aanvoering. Volgens de laatste berichten uit Tokio, waar men natuurlijk ten zeerste teleurgesteld is over de loop der dingen, zou het Japansche leger voor Sjanghai verdubbeld worden, vóór men opnieuw een aanval waagt de sterkte- opgaven van dit leger wisselen tusschen 16.000 en 30.000 man waartegenover dan natuurlijk staat, dat het Chineesche leger in die buurt, welke sterkte geschat wordt op 70 a 100.000 man, in die tijd vermoedelijk eveneens veel sterker zal zijn geworden. Vliegkamp De Mok Gisteren is het ma. rine-vliegkamp „De Mok" weer in dienst gesteld. Met het bevel werd belast kap.-luit. ter zee K. van Aller. Als le officier treedt op luit. ter zee leklas P. J. Hendrikse. Met de administratie werd belast Off. van Adm. 2e kl. der zeemacht J. M. Giel. Of het eind is zoek Wij hebben reeds meermalen op het nut en de noodzakelijkheid van een boekhou ding gewezen. Toch zullen er nog wel zijn, die er niet aan gaan beginnen. Uit ervaring weten we, dat dit deels een gevolg is van lakschheid. En nu het bo- dien in het bedrijf zeer slecht gaat, zul len er ook wel boeren zijn, die meenen, dat de kosten voor een boekhouding niet meer gedragen kunnen worden. Wij meenen echter, dat de kosten voor een goede boekhouding een van de meest productieve uitgaven zijn. Moeilijke tij den mogen u niet weerhouden een boek houding te begiinnen of door te blijven gaan met boekhouden. Zij, die iin het bezit zijn van een goede boekhouding, kunnen te allen tijde na gaan hoe groot de verschillende uitgaven en ontvangsten zijn van hun bedrijf en uitrekenen, welke onderdeden winst of verlies hebben opgebracht. Voorts weten zij, hoeveel de jaarlijksche kosten voorde huishouding hebben bedragen. In de tweede plaats weet men ieder jaar pre cies, hoeveel de totale wijnst of het totale verlies bedraagt, en kan aan de hand van de boekhouding het belastingbiljet wor den ingevuld. Men is dus tevens gevrij waard tegen een te hooge aanslag. Hoe veel boeren zijn er niet, die tegenwoor dig geen aanslag krijgen, omdat zij geen inkomen hebben gehad. Dit niet-krijgen van een aanslag, hebben zij enkel aan hun boekhouding te danken. Zij, die geen boekhouding hebben, krij gen wel aan aanslag, omdat zij hun ver lies niet afdoende kunnen bewijzen. De boeren, die niet boekhouden, zullen dus dikwijls een aanslag krijgen, die voor honderd procent te hoog is, hetgeen nipt noodig geweest was, indien zij een goede boekhouding konden overleggen. Daarom is vooral nu onverantwoordelijk, omniet aan boekhouden te doen. De advertentiekolommen van ons blad hebben meer dan 'eens het adres van goede boekhouddeskundigen genoemd. In formeer eens bij hen. Begrijp uw belang. werkt als gorgelen Uitslag aanbesteding. Het bestuur van polder Waalenburg heeft aanbesteed het vergraven der sloot tusschen de Westerkolk en de Rietbol eenerzijds en de Spijkerboren anderzijds. Uitslag: perc. 1: M.Bakker a f0.28 per M.; perc. 2: D. J. Bakker a f 0.245 per M. perc. 3: D. J. Bakker a f0.24 per M. Lezing—ir. L. de Vries. In dit nummer wordt door de gezamen lijke landbouworganisaties een lezing aan gekondigd over Rundveefokkerij en wat wat daarmee verband houdt van ir. L. de Vries, rijksveeteeltconsulent. Gaarne wekken we de veehouders op deze alles zins belangrijke lezing te gaan hooren. Een onderhoud met Prof. dr. Keesom. Zooals wij Zaterdag reeds meldden, is het aan het Natuurkundig Laborato rium te Leiden prof. dr. W. H. Keesom in nauwe samenwerking met de leden van zijn personeel gelukt, een temperatuur te bereiken van slechts 0.71 graad boven het absolute nulpuni 273 gr. C.) Bij het onderhoud, dat prof. Keesom ons toestond, wees prof. Keesom er op, dat de thans bereikte grens het resultaat is van sedert 1929 genomen proeven. In het jaar 1921 gelukte het reeds aan prof. Kamerlingh Onnes een temperatuur te be reiken van 0.82 graden boven het abso lute nulpunt, maar slechts in een ruimte van 1 kub. c.M. Aan prof. Keesom gelukte het in 1929 een temperatuur te bereiken van 0.85 graad Keivin maar in een ruimte van reeds 300 kub. cM. en wel met behulp van pompen, in samenwerking met prot. Gaede uit Freiburg (Br) geconstrueerd. Maar, aldus prof. Keesom, een groot gedeelte van het thans behaalde succes komt op rekening van mijn trouwe mede werkers: in de eerste plaats'van mijn be- drijfschef, de heer G. J. Flim, van mijn wetenschappelijke medewerker, de lieer G. Schmidt, de heer A. Ouwerkerk. en de heer L. Ouwerkerk. Het thans bereikte is te danken aan de nauwe samenwerking van ons allen. Practische waarde. Kunt u ons ook zeggen, welke nieuwe perspectieven zich thans voor de practijk openen Zooals u wellicht weet, aldus prof. Keesom's antwoord, houden wij ons daar mede niet bezig. Wij doen zuiver weten schappelijk werk, trachten aan de natuur haar geheimen te ontfutselen,'maar welke practische resultaten er met onze ontdek kingen behaald kunnen worden, laten wij aan anderen over. Trouwens, de practijk heeft geleerd, dat de resultaten door de wetenschap behaald, steeds na langere of kortere tijd practische toepassing vinden. Naar nog lager temperatuur? En nu zeker weer aan liet werk voor een nog lagere temperatuur? Neen, niet onmiddellijk, antwoordde prof. Keesom. Het thans behaalde succes beschouw ik als een soort afsluifitng. Werk, dat tijdens de proeven is blijven rusten, wordt thans weer aangevangen. Maar er is nog een andere reden, waarom niet dadelijk verder gegaan kan worden. Om verder te komen, dienen we nieuwe hulpmiddelen ter beschikking te krijgen en moeten nieuwe methoden worden „uit geprobeerd". Wat de hulpmiddelen be treftja, daar zullen we ook de hulp van de regeering wel bij noodig hebben. Nu is in wetenschappelijke krengen, althans voor zpover we dat hier in Leiden uit vele jaren ervaring hebben geleerd, de uitdrukking „hulp van de regeering" vrijwel synoniem met „financieele hulp" van die zijde, maar wij kregen de indruk, dat ook hierbij de economisch-ongunstige tijdsomstandigheden gevreesd worden. Buitenlandsdhe hulp? Zou geen financieele medewerking van de Rockefeller Foundation verkregen kunnen worden? Deze vraag stelden we, daar van die zijde vaak belangrijke bijdra gen voor het Natuurkundig Laboratorium ter beschikking zijn gesteld. De wijze, waarop prof. Keesom op deze vraag reageerde, was even frappant als kenschetsend voor de rasechte Hollander, die de groote geleerde is: Maar mijnheer, het bereiken van lage temperaturen is toch het werk van ons, Flollanders, van ons land. Wat de Rockefeller Foundation voor ons labora torium heeft gedaan, valt zeer te loven, maar het dient accessoir (iets bijkomstigs) te blijven. Zelden hebben wij prof. Keesom met zooveel vuur hooren spreken als bij de beantwoording van deze door ons ge stelde vraag. In de vergadering van de Kon. Maat schappij van Wetenschappen zal prof. Keesom een overzicht van het door hem behaald resultaat geven. Nieuwe Rott. Crt. Zakeonieuws. Op Zaterdag a.s. opent de heer A. Vis ser in het perceel, waarin reeds gevestigd is een electr. schoen-reparatie-inrichting, voorheen gedreven door de heeren Visser en Funk, een schoenwinkel. Van het een voudigste tot het modernste schoenwerk zaï daar verkrijgbaar worden gesteld. HET NOORDEN. Rekening Polder „Het Noorden". De termijn, gedurende welke de voor- loopig goedgekeurde rekening en verant woording van deze polder ter inzage ligt, is verlengd tot 8 Maart a.s. GIJ, in uw goed verwarmde huis: Geeft crisis-kracht naar crisis-kruis. Steunt ons crisis-comité: Helpt tezaam een handje mee. OOST. Dijkverzwaring en nog wat Met het storten van zand is men al tot de Noorderdijk gevorderd, 't Spoor ligt over de Noorderdijk tot aan de steiger, welke vanaf.Oost met auto's nu niet meer te bereiken is. Alleen vanaf liet Noorden is dit nog mogelijk. Wanneer ook dit gedeelte afgesloten wordt, zal dc scheep vaart naar de loswal Het Noorden voor zeer lange tijd worden gedupeerd en daarmee ook de weegbruggen te Oost en in Het Noorden. Ijs op dc kust. Reeds Zondagmorgen strekte zieli hier voor de kust weer een strook ijs uit. van wel 60 M. breedte, 's Avonds groeide ze aan tot wel 200 M. Visscherij en scheep vaart zijn geheel geïsoleerd. Het geleide- licht aan de Noorderdijk behoeft niet meer ontstoken te worden, meldde onze corresp. Maandag daar het on mogelijk is met een schip de kust te be reiken. OUDESCHILD. Tengevolge van de stevige Oostenwind liep het water Zondag en Maandag weer zeer laag. Zondagmiddag kon de „Mars diep" met de dienst van 3.15 van Texel Inog uit de haven, maar van op de gewone tijd terugkomen was geen sprake. In den Fielder moest worden gewacht op dc vloed, zoodat de boot 's avonds om on geveer halt negen pas te Oudeschild arri veerde. Maandagmorgen was liet weer mis, en moest de vroegboot vervallen. Om 8 uur kon de boot vertrekken, docli men moest een automobilist teleurstellen., daar het water nog te laag was om auto's aan boord te nemen. Een bekend gezegde is: „Spijkers zoeken op laag water" Maan dagmiddag voerde de „Marsdiep"(„over laag water") ruim 1000 pak spijkers aan. We hebben er al vaak op gewezen, dat 1 o. het niet zelden voorkomt, dat de boot tengevolge van de lage waterstand niet kan varen en 2o. dat bij ruw weer het water hier veel eerder dan vroeger, onder dezelfde omstandigheden, hoog is. Dit zijn controleerbare feiten. De visschers op de waarden doen dezelfde ervaring op. Daar deze verschijnselen zich speciaal de laatste jaren voordoen, schrijven practijk- menschen dit toe aan de Zuiderzee- atsluitdijk. Van andere zijde wordt ver teld, dat de tijdsverschillen kloppen op de berekeningen, uitgevoerd door de Staatscomm.-Lorentz, die als tijdsverschil in de Oudeschilder haven 3 cM. aangeven. Een feit is echter, (en een zeer lastijg feit), dat bij een straffe Oostenwind de boot vaak moet blijven liggen. Het loopt de kommenvisschers niet mee Voor de kommenvisschers was het Zondag erg mis. De vorst maakte de netten tot ijspiakken en verscheidene palen lie ten de kop hangen of gingen stuk. En kele visschers konden de netten op de grond laten zakken, anderen hebben hun netten op het droge kunnen halen. Een geduchte tegenslag, daar er nu juist wat haring was te vangen, die tegen een goede prijs kon worden verkocht. METTERTIJD. De toestand wordt op d' Aarde beter! Mettertijd Dan koopt men voorspoed bij de meter! Mettertijd De menschen worden dan menschelijk goed En dorsten niet naar elkanders bloed, Ook hoort men van geen haat of nijd! Mettertijd Wanneer heeft de mensch geen schulden? Mettertijd En huurt men een woning voor één gulden Mettertijd Wanneer kan men naar een vergadering gaan Zonder dat ze je blauwe oogen slaan En heerscht overal verdraagzaamheid? Mettertijd HENRI TER HALL. TEXELSCHE COURANT LICHT OP O et voorkomt verkoudheid. S, 45 en 65 ets. Laag water.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1