dtödma&ffifjL BLUE BAND MELANGE SAN ELLA NORMA TKvyi Stcurtl! luwe Huid Gemengd Nëeuws BLUE BAND FABRIEKEN BSN.e«C Allerlei. Tot de afd. Texel van Volkson derwijs zijn een tiental nieuwe leden toegetreden. Zoo meldt ons liet offi- cieele orgaan. Ot we willen vermelden, dat niet Neeltje maar Trijntje Koorn het be vallige „waternimfje" van de Ulo-avond was? Natuurlijk hier staat het. Schrijf of vertel ons waarnaar ge in dit nummer vergeefs hebt gezocht. Lees met aandacht de advertentie kolommen. Ze geven weer „elck wat wils" en zullen opnieuw doen begrijpen, waar om ieder Texelaar „de Texelaar" leest. Het maximaal aantal lezers op Texel is er! Prettig ook voor onze adverteerders, die met ons blad heel Texel bereiken. Er zijn nog Texelaars, die ons. krantje „samen lezen". Laat dit eens an ders worden. Wie zich met ingang van 1 April abonneert, ontvangt ons blad tot die datum gratis. Daarna betaalt men zes cent per week (buiten den Burg nog geen acht.) Sportnieuw». Texel 1 verloor Zondag met 23 van „Schorpioen" (den Helder). Het was geen mooie wedstrijd. De stevige wind deed er veer afbreuk aan. De rust ging in met 0—1 voor Texel, dat echter vooral tegen het einde geducht kwam opzetten en toen twee punten wist te maken. Ontspanningsavond no. 6. Het Jeugdherbergbestuur heeft Maan dag weer aan 28 jongelui van 16 jaar en ouder in een lokaal van de Z.V.S. een prettige avond bezorgd. De heer W. H. Lap sprak als oud-kapitein van de groote stoomvaart van cyclonen, zooals die zich vooral in de Zuid-Chineesche Zee zoo vaak voordoen. Spreker was gezagvoer der op een der schepen van de Java- China-Japanlijn en sprak uit ervaring- toen hij uiteenzette, hoe zoo'n cycloon wordt aangekondigd, hoe hij zich ver plaatst en hoe men het gevaar, dat hij meebrengt, kan ontloopen. Het was een zeer interessante causerie, waarnaar de jongens, maar ook de oudere aanwezigen, met belangstelling hebben geluisterd. In de pauze en onder de spelletjes werd wederom thee rondgediend, ditmaal met nog een versnapering, aangeboden door een der dames van het bestuur. Van de spelen noemen we tafel-tennis als een nieuwe en zeer gewaardeerde attractie. Er zullen nog enkele avonden georgani seerd worden. Eerstvolgende bijeenkomst Maandag 7 Maart, aanvang half acht. Toegang vrij voor de mannelijk jeugd van 16 jaar en ouder. Jubileum Dokter Boswijk. Op Maandag 7 Maart a.s. zal het 12V2 jaar geleden zijn dat dokter D.E.W.C. Boswijk zich hier als geneesheer vestigde. Het zal de geachte aesculaap, die alge meen het volle vertrouwen heeft en zich in een groote practijk mag verheugen, aan vele hartelijke bewijzen van belang stelling die dag niet ontbreken. De heer Boswijk werd 11 Sept. 1889 te Arnhem geboren, waar zijn vader districts-ipspecteur van het Lager Onder wijs was. Na in zijn geboorteplaats voor bereidend onderwijs te hebben genoten, bezocht hij te Utrecht de hoogeschool. Op 7 Sept. 1919 vestigde dokter Boswijk zich te den Burg, waar hij dokter Wage- maker's opvolger werd en niet lang daar na tot gemeentearts werd benoemd. Examens. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. A. van Breemen, oud-leerling Z.V.S. alhier, slaagde de vorige week te Den Haag voor het examen derde stuurman. Jubileum dr. O. Norel. Morgen zal liet 25 jaar geleden zijn, dat onze vroegere plaatsgenoot, dr. O. Norel, thans predikant-directeur van het Ned. Herv. diaconessenhuis te Amsterdam het predikambt aanvaardde. Op 3 Maart 1907 aanvaardde hij zijn ambt te Hindeloopen, in 1912 kwam hij naar Texel; in 1916 ging hij naar Vlis- singen, waar hij in 1921 eervol emeritaat ontving om op te treden als directeur van het Centraal Bureau voor Inwendige Zending. In 1926 aanvaardde hij opnieuw het predikambt en werd hij predikant te Leeuwarden. Sinds kort is dr. Norel te Amsterdam werkzaam. Giften Algemcene Wijkverpleging. v. S., den Burg fl. De Wijkverpleging hier staat voor hooge uitgaven. Denkt eens aan haar wanneer ge een guldentje of meer te missen hebt. Al gaat je Fordje nog zoo snel Zaterdagmiddag tegen halt zes sloeg nabij „Marico" op de Waalderweg een auto, die bestuurd werd door de heer A. Zeegers, werkzaam bij de Zuiderzee werken, en met groote snelheid reed, over de kop. De wagen werd zwaar beschadigd op een vrachtauto naar Oosterend ge bracht, waar de auto gehuurd werd. Dat zal centen kosten. Langzaam rijden is voordeeliger. Zakennieuws. Op Zaterdag a.s. wordt in het perceel Schildereind 6 waarin eerder geves tigd de dames-modezaak van mej. Pere boom-Kooiman de dameshoedenzaak van E. Plaatsman geopend. van Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30 ct. Tube 80 ct. PUEÖL EIERLAND. Ouderavond. Vrijdagavond j.l. werd in de o.l. school te Zuid-Eierland een ouderavond gehou den. De voorz. sprak bij de opening zijn tevredenheid uit over de goede opkomst, waarna hij in bespreking bracht het punt Landbouwverloven. Landbouwverloven. Het hoofd der school lichtte dit punt nader toe. Ten behoeve van landbouw, tuinbouw of veehouderij kan onder zekere voorwaarden aan een leerling der school verlof worden verleend de school eens per jaar ten hoogste 14 dagen niet te bezoeken. Door de gemeenteraad wordt het tijdvak bepaald, waarin dit verlof be hoort te vallen. Met het oog op 'het bol- lenbedrijf en aardappelbedrijf zal aan de raad verzocht worden de landbouwverlo ven te mogen verleenen gedurende de tijd vakken: a. 14 dagen onmiddellijk vooraf gaande aan de zomervacantie en b. 14 da gen onmiddellijk voorafgaande aan de herfstvacantie. Kinderhygiëne. Daarna werd het woord gegeven aan de schoolarts, dokter Westbroek, die op po pulaire wijze sprak over verschillende punten de kinderhygiëne betreffende. De nadruk werd gelegd op doelmatige voe ding, reinheid, geschikte kleeding en op de goede werking van zuivere lucht en zonlicht. Verschillende kinderziekten wer den besproken. Wat de tuberculose be treft, wees de spreker op het gevaar van besmetting van heel jonge kinderen door ouderen en door het gebruik van melk van niet t.b.c.-vrije runderen. Door voorbeelden werd een en ander verduide lijkt. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door verschillende aan wezigen gebruik gemaakt. Het woord van dank, door de voorz. tot de schoolarts gericht, was zeer zeker verdiend. Na deze leerzame en gezellige causerie werd eenige tijd onder het genot van thee, koekjes en sigaren gepauzeerd. Tot dekking van de onkosten ging de pen ningmeester met de pet rond. Na de pauze werd overgegaan tot de verkiezing van twee commissieleden. Beide aftredenden, mevr.-Leber-Witte en de heer Stark, werden herkozen. Hierna volgde „Een reis naar Indië" met lichtbeelden. De platen, achtereen volgens op het doek vertoond, werden met groote belangstelling gevolgd. Ten slotte gat mej. Zeeman nog een leuke voordracht ten beste, waarna de voorzitter deze gezellige avond sloot. Jaarfeest in Gebouw voor Chr. Belangen. Zaterdag 1.1. gaf de Chr. Jongelingsver. eeniging met de Chr. Meisjesvereen. een jaarfeest, ditmaal voor het publiek toe gankelijk. Het gebouw was ondanks de kou geheel bezet. De samenspraken en voordrachten werden met aandacht ge volgd. In de pauze werd chocolade met met een koekje verkocht. Door Ds. Plug werd deze avond, die zeer gezellig was, te ongeveer half twaalf gesloten. Auto-botsing. Maandag is de auto van de heer R. op een soortgelijk vehikel gereden en wel met zoo'n vaart, dat as en wielen geheel werden ontzet en 'de wagen met behulp van de kraanwagen van de heer Jan Rey naar de auto-kliniek moest worden ge bracht. De andere wagen kon zijn reis gewoon voortzetten. Wagen, die zich te water waagde. Maandag is hier met de kraanwagen van Jan Rey de wagen van de fa. Alb. H. uit een sloot gehaald. Het paard, dat er voor stond, was geschrokken van een ver huiswagen. DE KOOG. Feestavond U.D.I. Zaterdag 27 Febr. gat Korfbalclub U. D.I. haar jaariijksche feestavond voor do nateurs, leden en verdere genoodigden in hotel „den Bra ven". Door de leden was de groote zaal feestelijk versierd, wat de gezelligheid zeer ten goede kwam. Te ongeveer half acht opende de voor zitter, de heer Klumper met een woond van welkom, speciaal tot de zustervereen. van Texel en den Helder en de talrijke donateurs, die door hun belangstelling blijk gaven met U.D.I. mede te leven. Eerst werd vertoond een tableau, de korfbalsport voorstellende, dat door de mooie, gekleurde verlichting schitterend tot zijn recht kwam. Hierop volgde een klucht in één bedrijf, „Toch nog te slijn af", door de dames Borgman en Klum- per-Eelman en de heer Klumper. Het stukje sloeg goed in. Er werd soms harte lijk om de verwikkelingen, die hierin voorkwamen, gelachen. Tot slot werd voor de pauze nog een voordracht gege ven door de heeren A. en W. Kiewret, welke ook goed tot zijn recht kwam. In de pauze volgde de verloting van 2 taar ten. De gelukkige winnaars waren de hee ren Van Egmond, voorz. van Seolto en Bonne. Onderwijl werd nog een voor dracht ten beste gegeven door mej. Klunr- per-Eelman. Na de pauze kwam eerst voor het voet licht „Hallo Bandoeng", een dramatische schets, welke heel mooi vertolkt werd door mej. Corn. Eelman en de heeren Klumper, Daalder en Kiewiet. Vooral de rollen van 't oude moedertje en de ge vangene werden aandoenlijk gespeeld. Ten slotte werd nog een klucht gegeven, „Tweemaal getrouwd". De rollen werden gespeeld door de dames M.Eelman, Daal derBonne en K. den Braven en de hee ren J. Pranger, J.Kiewiet, j. Borgman en J. Kiewiet Jr. Vooral om Hannes, de knecht, werd soms hartelijk gelachen. Zijn malle uitvallen en grappige gezegden waren kostelijk. Tusschen de verschillende stukjes door werden door de heer Nor den, uit Suriname, thans op de Mok, heel mooi eenige Westindische dansen uitgevoerd. Te ongeveer 10 uur sloot de voorz. de feestavond met de wensch, dat allen vol daan zouden zijn en dank aan de heer Den Braven voor de beschikbaarstelling van de zaai. Hij hoopte, dat allen nog ge ruime tijd bijeen zouden blijven voor een gezellig bal. Bij de heeren Snieder en anderen bleek de verzorging der dans muziek in goede handen te zijn. Rest ons nog een woord van dank te brengen aan onze voorzitter, de heer Klumper. Hij was de man, die alles tot in de punt jes regelde, voor de verlichting zorgde, voor het tableau en de tientallen gekleurde lampjes aan het plafond. Het slagen van de avond hebben we voor een groot deel aan „Frits" te danken. C. E. Jr. OUDESCHILD. Twee schepen aan de grond. Maandagmiddag omstreeks halt zes ge raakten buiten de haven twee schepen aan de grond. Het geladen motorschip „Elisabeth" uit Hoorn wilde de haven binnenkomen doch liep bewesten de haven vast. Gelukkig, dat het geen stormweer was. Anders zou het er slecht uitgezien hebben, want het schip zat dwarszee en dan slaan de golven er spoedig overheen. Uit de Texelsche haven kwam de mo- torkotter H.D. 25, welke naar den Hel der moest, maar beoosten de haven aan de grond raakte. Het was geen alle- daagsch gezicht, aan iedere kant van de haven een schip aan de grond. De Hel- dersche kotter kwam weer spoedig vlot; het schip kon diep water bereiken. De „Elizabeth" kwam pas te ruim negen uur in de haven. DE WESTEN. Brandje tijdig gebluscht. Zondag werd brand ontdekt op het rieten dak van de woning, bewoond door de heer W. Barhorst, nabij de Dennen. Met emmers water werd het vuur dat vermoedelijk door vonken uit de schoor steen veroorzaakt is gebluscht. BINNENLAND. Tragische gebeurtenis. Te Leijnden bij Eist ging Zondagnacht de landbouwer H. er uit oyn ide dokter te roepen voor zijn zieke vrouw. Onder weg kwam de man te vallen; hij bleef dood op de weg liggen. Toen buren in het huis van Fl. kwamen, vonden ze de mopder dood te bed liggen, terwijl vier kleine kinderen om de sponde van hun moeder stonden. Te weert ontstond brand door een benzinelamp in de kuikenbroederij van E. Weekers. De broederij met kan toor brandde uit. Omstreeks 12000 piep kuikens, drie wagons granen, de heele inventaris werden een prooi der vlammen. In de week van 713 Febr. werden 73 gevallen van mond- en klauwzeer ge constateerd, t.w.: Groningen 1, Friesland 4, Drente 1, Overijsel 6, Gelderland 15, Utrecht 2, Noordholland 3, Zuidholland 1, Zeeland 0, Noord-Brabant 16, Limburg 34. In de week daarvoor was dit aantal 87. Te Harkstede (Gron.) verwisselde een krulstaart van 70 pond van eigenaar tegen een paar gele klompen. Te Winschoten werden vijf loopvarkens, ge middeld plm. 120 ponden zwaar, samen afgeleverd voor f30, d.i. 5 cent per pond levend gewicht. Wijk bij Duurstede. Een landbouwer had één dag een daggelder aan het werk en gat als betaling twee biggen. Te Amby bij Maastricht zijn de stal len en schuren van M. Kerkhofs door brand vernield. Een paard, elf koeien en elf varkens kwamen om. Verzekering dekt de schade. Amsterdam. Uit het jaarverslag 1931 van de Vereen, van Ned. Gezagvoerders en Stuurlieden ter KoopvaardijHet ledental daalde van 2616 op 2571. Het plaatsingsbureau bracht 44 plaatsingen tot stand (v.j. 126). Op 31 December stonden 217 werkzoekenden ingeschreven (40 meer dan in het recordjaar 1925.) In Zuid-Holland laat de controle van het melkvee nogal wat te wenschen over. Het aantal stuks melkvee is plm. 200.000. Daarvan worden 12 a 13000 ge controleerd op productie. Alg. Holl. Landbouwblad. BUITENLAND. OPZIENBARENDE UITVINDING. In de jongste oorlog deed de Ameri- kaansche ingenieur Lester Barlow heel wat uitvindingen, die het militarisme ten goede kwamen. Nu heeft hij weer een helsche machine uitgevonden, waarmede hij op duizenden kilometers afstand elke stad binnen 24 uur kan verwoesten. De helsche machine kan 1500 eenheden zeer snel en veilig vervoeren, elk van 100 Kg. springstof en(of doodende gas sen. Barlow wil zijn uitvinding uitsluitend reserveeren voor de Vereenigde Staten wanneer deze in de oorlog mochten wor den betrokken. De wereld, zei hij, heeft sedert het verdrag van Versailles met ontwapend en de ontwapeningsconferentie staat er niet gunstig voor, tenzij de Ver eenigde Staten als eenige bezitters' van mijn uitvinding de wereld tot ontwape ning dwingen. Een mogendheid, hoe klein ook, zou met mijn uitvinding geheel Eu ropa in de lucht kunnen laten vliegen. Wladiwostok als uitgangspunt nemend, van mijn operaties, zou ik in staat zijn binnen enkele uren geheel Japan te ver woesten. Zijn vinding berust noch op electrische golven, noch op electrische stralen. Hij was bereid in een streng be waakt vertrek van het Kapitool proef nemingen te doen om de deugdelijkheid van zijn uitvinding te demonstreeren. Van het Chineesche Front. Uit de dagbladen van gisteren (zie oot de bladen van vandaag): Dinsdagmorgen

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2