n Voor de Zondag. WIE IS RIJ KI? Vervangt de grasbleek en maakt het gebruik van chloor overbodig. No 4612 45s" Jaargang. Zaterdag 5 Maart 1932 Zoo gaat het spoelen ge makkelijker en vlugger! EERSTE BLAD. Texelsehe Berichten Toon uw dankbaarheid 1:71 mm® emii Ik neem een paar handenvol Sil, en voeg ze, koud opgelost, bij het eerste heete spoelwater. Het spoelen gaat dan veel gemakkelijker, het wasch- goed krijgt dadelijk een opvallend heldere tint en ruikt frisch en aan genaam. Ik kan Sil bij het spoelen niet meer missen. Sil is absoluut onschadefiik. BB BB BB BB Vereen. „Texel" tot verwerking van uit-nood-geslachte en gestorven dieren ivoor ^7/weinig HH 30-35 40 ct. Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHE COURANT DIENSTREGELING. T.ES.O. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.— 11.20; 2.40; 5.35. Vanden Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15; 6.55 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 8.— 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.12.20; 6.30. Wat is rijkdom? Indien wij dit woord hooren, zullen verreweg de meeste onzer aan het bezit van geld denken. En als onze tijd ons iets geleerd heeft, dan is het zeker, hoe betrekkelijk rijkdom is, hoe betrekkelijk het bezit van veel geld. Een ander zal zeggen: Rijkdom is het bezit van kennis. In China met zijn oude wijsheid zegt men: rijkdom is het bezit van zonen, veel zonen. Een moeder zal op de vraag: wat is rijkdom, allicht ten antwoord geven: kin deren. E>e hongerige arme realiseert rijkdom als: elke dag voldoende te eten te heb ben. En allen hebben zij gelijk. Rijkdom is een betrekkelijk begrip en dat begrip hangt nog van onze geaardheid af. Een schilder zal spreken van rijkdom aan kleuren, de dichter, de toonkunste naar van klankenrijkdom. Toch zijn degenen, die onder rijkdom alleen veel geldbezit verstaan, het verste van het wezenlijk begrip van dit woord. Met geld kunnen we veel aardsche goe deren koopen, kunnen wij ons weelde verschaffen. Maar op geestelijk gebied? De rijkste zal, om wat te leeren, een vreemde taal b.v., even hard moeten stu- deeren als de armste. Noch gezondheid, noc h jeugd, noch kracht, noch geluk zijn met geld verkrijg baar. Veel rijker is de mensch, die van de na tuur, van de kunst, van de schoonheid, van de goedheid des harten kan genieten dan de rijkste, voor wie dit alles klanken zon der zin zijn. Maar het gaat ons allen zoo, dat wij pas datgene waardeeren, wanneer wij het verloren hebben. Hoe groote schat gezondheid is, besef fen wij pas, als pijnen en ongemakken van ziekte ons komen kwellen. Onze jeugd? Wij aanvaarden deze als van zelf sprekend, onze kracht, onze durf wij denken niet aan de dag. van morgen, de komende ouderdom, tot wij ineens verbaasd beseffen, dat onze jeugd onher roepelijk voorbij is, dat wij op de drem pel van de ouderdom staan. Daarom gij, die gezond zijt, beseft uw rijkdom, beseft het groote voorrecht, dat gij geniet. Gij, jeugdigen, jong van jaren, waar deert uw jeugd-tijd, gebruikt hem wel, opdat in latere jaren gij nog altijd met- dankbare ontroering die gulden rijke tijd kunt herinneren. Rijkdom is gelukkig niet afhankelijk van geld of goed. Wij allen kunnen rijk zijn als wij beseffen, dat rijkdom in ons zelt ligt, in ons denken, onze ziel, onze geest. ZONDAG, 6 Maart 1932. VOOR HOOFD EN HART. ZO ND AO. Is geluk iets anders dan een hoog en edel levensdoel gevonden te hebben? Couperus. („Majesteit") MAANDAG. Roem berust bijna alleen op de mee ning van de massa. C o m e n i u s. DINSDAG Al wat ik ben, heb ik aan mijn moeder te danken. Lincoln. WOENSDAG. Spreek nooit een onvriendelijk woord, als gij er buiten kunt. DONDERDAG Liefde geeft hoop, zacht denkeif, zacht- spreken, zacht-zien. J. Huizinga. VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: Op: Onder Op: Onder Z. 6 Mrt. 6,33 4,54 6,35 5,47 M. 7 n 6,43 6,07 6,32 5,48 D. 8 n 6,52 7,19 6,30 5,50 W 9 7.00 8.31 6,28 551 D. 10 n 7,09 9,42 6.25 5,52 V. 11 n 7,20 10,56 6,23 5,54 Z. 12 n 7,34 6,21 5,56 Maandag 7 Maart Nieuwe maan. VRIJDAG Hoe minder men van het leven ver langt, hoe meer het ons geeft. Seneca. ZATERDAG Het einde van de toorn is gewoonlijk het begin van het berouw. Seneca. RECHTSVRAGEN. Abonnees-Texelsche Courant kunnen kosteloos rechtskundig advies bekomen. Vragen te zenden aan het bureau van dit blad. Voor porti twee postzegels van zes cent bijsluiten. Onderhoud behoeftige ouders. R. te B. Met deze uiteenzetting kunnen wij u zeker van dienst zijn: Kinderen en kleinkinderen zijn ver plicht hun behoeftige ouders en groot ouders te onderhouden. Art. 379 van het Burgerlijk Wetboek bepaalt: „Het onder houd zal worden geregeld naar evenredig heid der behoeften van degene, die het zelve vordert eenerzijds en het inkomen van degene, die tot dat onderhoud ver plicht is, in verband met het getal en de hoedanigheid dergenen, wier onderhoud volgens dit wetboek te zijnen laste komt anderzijds". In samenwerking met de Commissie voor Controle op het adverteeren voor Genees middelen en Geneeswijzen worden slechts die adverten ties op dat gebied geplaatst, waartegen harerzijds geen bezwaren bestaan. BB (Secretariaatder Commissie: Van Aerssenstraat 176, DEN HAAG.) BB BB 11 ffl De Lente nadert! Te voorbarig meent ge? Toch niet: kijkt naar de boomen in uw tuin, be schouwt het zwellen der knoppen. Voelt ondanks de koude, de warmte van 't zon netje op uw vensterbank. Hoort het lied der vogels, dat al jubelender wordt, hoort de steeds wilder en dringender klaagzang van de kater in uw goot. De lente nadert! Giften voor het Witte Kruis N.N. den Burg f 1.50. G.D., den Burg f 5. H., den Burg f 1. Crisis-Humor. „Arme man! Maar één oog! Hoe kwam het, dat je het andere hebt ver loren „Aldoor uitkijkend naar werk, juf frouw." „De Hollandsbhe Molen". Onze plaatsgenoot, de heer J. S. Dijt, werd in de Dinsdag te Amsterdam gehou den vergadering tot lid van het bestuur der Vereeniging „De Hollandsche Molen" benoemd. (Omtrent deze vergadering vindt de lezer onder „Gemengd Nieuws" meer). Definitief opgericht. Statuten en Huishoudelijk Reglement vastge steld. Controleur en slager be noemd. In de Woensdag hier gehouden verga dering is definitief opgericht de Vereen. „Texel" tot verwerking van uit nood ge slachte en gestorven dieren. Een vereeni ging welke de Texelsche veehouders zeer welkom moet zijn. De bepalingen der Vleeschkeuringswet zullen stiptelijk wor den nageleefd en tevens wordt het belang van de veehouder zooveel mogelijk be vorderd. De vergadering werd belegd door de gezamenlijke landbouworganisaties, de veefondsen en Ver. tot bestrijding van de T.b.c. inbegrepen, zes in getal, en geleid door de heer C. Keijser Hz., voorz. H.M. van Landbouw, afd. Texel. Spreker heette de vrij talrijk opgeko men leden welkom en zette het doel der bijeenkomst uiteen. Vervolgens werd op zijn voorstel tot definütileve oprichting van de reeds voorloopig gestichte ver eeniging besloten. Aan het reglement, dat hierna voorge lezen en bij acclamatie goedgekeurd werd, ontleenen we het volgende: Het doel der vereen, is in haar naam voldoende uitgedrukt. Om het doel te be reiken worden een controleur en 'n slager aangesteld. De noodige geldmiddelen wor den gevonden door het heffen van zeker percentage van elk pond verkocht vleesch. Leden kunnen zijn rechtspersoonlijkheid bezittende vereen, op het gebied van land bouw of veeteelt en leden van zulke ver- eenigingen. Bij acclamatie werden tot bestuursleden benoemd de heeren Jb. Lap (H.M. van L., afd. Texel), C. J. Geense, (H.M. van L., afd. Eierland), C. de Wit (L.T.B.), T. Koorn (Rundveefonds), C. Stoepker (Paardenverz.), A. Commandeur (T.B.C.- Bestrijding), H. Klimp (adviseur). Met algemeene stemmen werd vervol gens besloten op de statuten de konink lijke goedkeuring aan te vragen. De heer Keijser sprak over deze gang van zaken zijn voldoening uit, brachtdank aan de heeren E. Noordijk, H. Klimp en de overige bestuursleden, die zich voor de voorbereiding zooveel moeite hebben getroost en droeg vervolgens de leiding over aan de heer C. Stoepker. De functies van de bestuursleden der nieuwe vereeniging werden n.l. als volgt verdeeld: C.Stpepker, voorz.; C. de Wit, vice-voorz., H. Klimp, secr.-penn. Als ad viseur werd nog de heer E. Noordijk, veearts, aan het bestuur toegevoegd. Op voorstel van het bestuur werden tot leden van de Comm. van arbitrage be noemd de heeren M. W. de Graaf, J. C. Kager en A. Keijser R.Jz. Tot slager werd benoemd de heer P. G r i s n i c h, P. H. Polder; tot contro leur de heer J. Wegman. Huishoudelijk Reglement Vervolgens kwam in bespreking het Huishoudelijk Reglement. Hieruit ver melden we: Ieder lid is verplicht in geval van drei gend levensgevaar van een slachtdier, en ingeval een slachtdier is gestorven, alle mogelijke maatregelen te treffen, noodig om bederf van het vleesch te voorkomen, zulks met inachtneming van de veewet. Wanneer ge in uw gezellige huiskamer uw krant leest en uw kopje thee drinkt, verplaats u dan eens een enkel moment in de toestand van de vele kleine land bouwers, renteniers en kleine neringdoen den, die met groote moeilijkheden hebben te kampen. Overal worden de tolmuren verhoogd, afzet voor Nederlandsche land bouwproducten is bijna onmogelijk. Men- schen, die jarenlang hebben gewerkt en gespaard, zien hun inkomen als sneeuw voor de zon versmelten. Dat ge het op het oogenblik nog zoo goed hebt, dankt ge aan twee factoren: uw werkkracht en uw geluk. Toon uw dankbaarheid door anderen te helpen, die het zoo bitter noodig hebben. Help een handjedoe ook mee Steunt ons Crisis-Comité .dfflfc EGBfy g£RICM* perVfe pond

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1