De Nieuwe ïexelsche Courant No 4613 45ste Jaargang. Woensdag 9 Maart 1932 Van week tot week ïexelsche Berichten Rationeele Rundveefokkeri] en melkcontröle op Texel ïgende r Spring handen en lippen werkt als gorgelen ^KLOOSTERBALSEMi Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHE COURANT is sinds 1 Jufi 1930 hi dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveid en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. HOOGWATER ter reede van Taxsl v.m. (nam. ongeveer Va ««r later.) 9 10 1! 12 13 14 15 Maart 10,06 10.34 11 02 11,30 0,18 0.55 LICHT OP RI|W1ELEN en RIJTUIGEN 6,21 DIENSTREGELING. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.— 11.20; 2.40; 5.35. Vanden Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15;6.55 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 8.— 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.12.20; 6.30. 25, 45 en 65 ct». el voorkomt verkoudheid. Zaterdagavond. De ziel van (het Chineesche volk. De Chineesche volksziel neigt meer tot het passieve dan tot het actieve, houdt meer van laten dan van doen, ondergaat liever dan dat ze aanpakt. China's ge schiedenis en politiek, binnenlandsche zoowel als buitenlandsche, geven talrijke aanwijzingen in deze richting. De Chi neesche volksziel zal wel zware deuken en opstoppers hebben gekregen vóór zij een, zij het tijdelijke, verandering onder gaat en daarvan bewijzen geeft. Wan neer dus het Chineesche volk zich als één man, naar het schijnt, zeker echter in zijn groote meerderheid, verzet, met daden verzet, tegen 'n ander moet dit zich wel zwaar hebben vergrepen aan het Chi neesche volk en deszelfs psyche gevoelig hebben beleedigd. Langs deze weg is het te verklaren, dat China zich, geheel tegen de verwachting in, zoo krachtdadig en dapper verzet tegen de doodelijk gehate Japansche indringer en overweldiger, die klaarblijkelijk geen diepe studie van de Chineesche volksziel heeft gemaakt, ot (misschien ook wel heeft gedacht, dat met bommen en granaten alles is te overwin nen, ook de ziel van een volk in nood en druk. Japan vergist zich De Japanners hebben zich buitendien vergist in, of niet bekommerd om, de psyche der andere volken. Zij dachten, blijkbaar: als de oorlogstuig-fabrikant Schneider-Creuzot, die pas weer groote orders uit Tokio heeft gekregen, en de andere wapenfabrikanten maar tevreden zijn, dan komt alles in orde. Immers die regeenen (ot hebben groote invloed in) verschillende regeeringen en bladen en zullen er dus wel voor zorgen dat de openbare meening overal behoorlijk wordt bewerkt. In Frankrijk is dit inderdaad tot zekere hoogte gelukt, in andere lan den echter niet. Volstrekt niet. De wereld buiten Japan. Steeds scherper keert zich de inter nationale openbare meening tegen Japan, deels uit idealistische, deels uit materia listische overwegingen. In de Ver. St. en ook in andere landen wordt de neiging, om alles wat Japansch is te boycotten voortdurend sterker; drie Engelsche ge- neesheeren hebben in hun idealisme het plan geopperd een ongewapend leger te vormen dat zich tusschen de vechtende legers zal plaatsen, teneinde verder bloed vergieten te voorkomende Amerikaan- sche Min. van Buitenl. Zaken Stimson heeft in een openbaar gemaakte brlet dreigende woorden aan het adres van Japan gericht, en de Amerikaansche re geering besloot een sterke vlootmacht naar de Oostersche wateren te zenden, z.g. om groote manoeuvres te houden, in werkelijkheid om Japan te waarschuwen Iniet te ver te gaan en zelf bij de hand te zijn als het conflict zich mocht uitbreiden. De rol van Sovjet-Rusland. Waarbij dan nog komt, dat Sovjet-Rus land ten zeerste ontstemd was door Ja pan's steeds aanmatigender en uitdagen der wordende houding in Mandsjoerije en omgeving, tengevolge waarvan Rusland bezig is in de Russische Zuidzee-provin- cie een troepenmacht van 1 a 200.000 man onder bevel van generaal Bliicher samen te trekken, en Litwinof, de Rus sische volkscommissaris van buitenland sche zaken, leider der Russische afvaar diging ter Ontwapeningsconferentie, plot seling naar Moskou is teruggekeerd. Bui tendien heeft de Cliin. regeering beslo ten de sinds jaar en dag verbroken be trekkingen met de Sovjets weder aan te knoopen, aangezien China wel genood zaakt is, steun bij Rusland te zoeken, daar China bij de overige officieele we reld niet voldoende steun heeft gevon den tegen de Japansche overweldiger. De „oorlog" gestaakt? De dagbladen van Donderdag meldden, dat Japan de strijd gestaakt had, daar het zijn doel voorloopig had bereikt,, maar een paar dagen later lazen we al weer, dat er niet malsch gevochten wordt. Waar moet dat toch heen? Sedert de groote oorlog koesterde men overal de hoop, dat het oorlogsgeweld althans tus schen leden van de Volkenbond tot het verleden zou behooren. De gebeurtenissen in China echter hebben alle kenmerken van een oorlog en deden deze hoop te niet. Ruim zes maanden heeft het ge schil de ernstige aandacht van de Volken bondsraad gehad. De meest-verontrus- tende zijde wel van deze netelige kwestie is ongetwijfeld, dat de stem van de Raad die van een roepende in de woestijn is gebleven. Ondanks de met algemeene stemmen genomen besluiten en de unanie me openbare meening, gaat het geweld voort. Het kanongebulder is volgens minister Beelaerts een schaamtelooze begeleiding van de Ontwapeningsconferentie. „Oorlog een misdaad". Minister Beelaerts meent, dat geen ver mindering van bewapening de terugkeer van soortgelijke gebeurtenissen kan voor komen, zoolang de volken niet erkennen, dat de oorlog een misdaad is en de vreed zame wegen de eenige middelen zijn, waarlangs geschillen kunnen worden be recht. Het geschil is thans bij de As- semblé aanhangig gemaakt en deze moet zoo spoedig mogelijk het staken van het bloedvergieten bewerkstelligen en zich re kenschap geven van de nadeelige invloed die dit geschil zal kunnen hebben op het geheele vraagstuk der vreedzame berech ting van geschillen, wanneer de Volken bond er niet in slaagt, het geschil op te lossen. Moge de discussie in de Assemblé de weg openen tot herstel van de vrede, nu oorlog zulke diepe wortels heeft gescho ten in de Oostersche ziel. Lezing—It. L. de Vries. Door de gezamenlijke landbouworgani saties werd Vrijdagavond in hotel Texel een vergadering belegd, met als spreker de heer ir. L. de Vjrites, rijkveeteelt- consulent. Als onderwerp was het hier- bovenvermelde aangekondigd. Hoewel de bijeenkomst voor een ieder kosteloos toe gankelijk was en de weersomstandigheden uitstekend waren was ze maar matig be zocht. Jammer, want de heer E>e Vries is een goed spreker en beheerscht zijn stof volkomen. Het was een leerzame avond, die op groote belangstelling aan spraak mocht maken. Spreker werd ingeleid door de heer C. Keijser Hz. De heer De Vries vangt aan met er zijn voldoening over uit te spreken dat hij is uitgenoodigd te komen spreken over een zuiver bedrijfstechnisch onderwerp. In de regel toch wordt hiervoor in deze tijd weinig gevoeld, omdat het in zicli sluit: het nemen van maatregelen, die geld kosten. Echter komt dit geld wel weer terug, wanneer die maatregelen goed getroffen worden. Spreker brengt het be stuur hulde voor de keuze van het onder werp. Hieruit blijkt immers, dat de vee houders het hoofd niet laten hangen en vertrouwen in de toekomst hebben. Spr. wil eerst een kort historisch over zicht van de ontwikkeling der rundvee- iokkerij geven. Hij begint bij de Romei nen, die hier dijken aanlegden en de basis legden van de rundveefokkerij in deze streken. In de Middeleeuwen vormde de veeteelt hier een der hoofdmiddelen van bestaan en ontstonden diverse markten. Toen volgde een lange periode, waarin van vooruitgang geen sprake kon zijn als gevolg van overstroomingen, veeziekten (veepest) en oorlogen In later jaren wer den hier runderen uit Denemarken en Duitschland ingevoerd met als resultaat verslechtering van het inlandsche ras. E>e kwaliteit van het vee liet op de duur, zoowel wat betreft productievermogen als uiterlijk, veel te wenschen over. Zoo was de oprichting van het Ned. Rundvee stamboek in 1875 een flinke stap in de goede richting. Deze oprichting stond in nauw verband met de belangrijke export naar Amerika, waar de fokkers afstam mingsbewijzen eischten. Uit fokoogpunt had dit stamboek de eerste jaren weinig waarde, wel uit handelsoogpunt. Het was vnl. een adresboek met de namen van fokkers, die vee bezaten met» uiterlijke kenmerken van raszuiverheid. Acht jaar later volgde de oprichting van hetNoord- hollandsch Rundveestamboek, dat even eens alleen uit handelsoogpunt waarde heeft. Het maakt b.v. geen onderscheid tusschen zwartbont, roodbont en blaarkop. Inmiddels werd in Denemarken de centrifuge (melkontroomer) uitgevonden (1876) en deed de fabriekmatige zuivelbe reiding zijn intrede. Van 1879 dateert de eerste Ned. Zuivelfabriek. Men wist toen wel, 'dat er groote verschillen zijn tus schen de hoeveelheden melk en het vet gehalte maar legde zich in hoofdzaak toe op het verkrijgen van een groote plas melk. Om een oordeel te vormen om trent de te verwachten productie, ging men geheel op het exterieur af. óroote waarde werd toegekend aan de z.g. melk teekens, die later echter zeer onbetrouw baar bleken te zijn. Bij de fabriekmatige verwerking van de melk traden de kwa liteitsverschillen beter aan de dag. Men maakte gebruik van de butyrometer om de melk op vetgehalte te onderzoeken. De meeste zuivelfabrieken werden op co- operatieve leest geschoeid en betalen uit naar vetgehalte. Hierin lag een prikkel om naar verhooging van het vetgehalte te streven. Het was de heer Mesdag, in le ven rijksveeteeltconsulent in Friesland, die in één nacht beter met den tnel verzachtenden AKKER'» bijt niet! ,Oeen goad 200 good." de beteekenis van melkcontrole aan toonde. Hij controleerde een viertal vee beslagen over geruime tijd en legde door publicatie van zijn resultaten de grond slag voor de verbreiding van de melk controle. Hiertoe hebben later ook de landbouwpers en het onderwijs bijgedra gen. Vooral na 1900 nam de oprichting van controievereen. sterk toe. Omstreeks datzelfde jaar werden de „erfelijkheids- wetten van Mendel" opnieuw ontdekt. Hieruit sproot 'de oprichting van fokver- eenigingen voort, die veelal met controle- vereenigingen werden gecombineerd. leder veehouder streeft naar vergroo ting van de financieele voordeelen van zijn bedrijf. Deze zijn afhankelijk van 1. productiekosten; 2. opbrengst dierlijke producten; 3. prijs dierlijke producten. Op de prijs heeft de veehouder nog steeds geen invloed. Tot de productie kosten behooren de kosten van veevoer, kunstmest, onderhoud, belasting, enz. Theorie en practijk moeten hier samengaan. De kosten van voer en mest b.v. moeten bij een zoo groot mogelijk voordeel zoo klein mogelijk zijn. De opbrengst der dier lijke producten kan worden verhoogd door meer vee te houden. Of dit mogelijk is hangt af van de prijs van het voer, de kwaliteit van het land, enz. Spr. zou in deze richting de oplossing niet zoe ken. Beter acht hij te trachten de pro ductiviteit van de runderen op te voeren Maar we moeten beginnen met deze productiviteit te kennen. En hier dient mu de melkcontrole voor. Zeg niet: Ik zie wel op het briefje van de fabriek, welk vetgehalte de melk heeft. Daar komt ge niet verder mee. Ge moet het vetge halte weten van de melk van elke koe af zonderlijk. Op elk bedrijf zijn koeien met aeen behoorlijke productie („Rijkma kers" noemt spr. ze)b. een matige pro ductie („Gelijkblijvers") en c. een te lage productie („Armmakers"). Daarom moet worden gecontroleerd de hoeveelheid en het gehalte van de melk, gegeven tus schen het afkalven en het droogzetten. Dan kunnen we de onproductieve dieren verwijderen en trachten de productieve op te voeren in aantal. Bij de melkcontrole onderscheidt men 2-, 3- en 4-weeksche controle. In N.-Holl. heeft men altijd de 4-weeksche gehad, die gebleken is voldoende te zijn, om het doel te berei- Afsluiting van de Zuidarzeedijk. Dijkveilhooging en -verzwaring op Texel. Een kiekje van de dijkwerken beoosten Oosterend. De zandtrein is bij de Kaap gekomen. ken. Spr. zelf acht 4-weeksche controle voldoende, terwijl ze toch goedkooper dan 2-weeksche is. Het nemen van mon sters, het wegen cn het onderzoeken zou door de veehouders zelf kunnen geschie den, maar de ervaring leert, dat hiervan in de practijk niets terecht komt. Beter is het hiermee een speciale monsternemer en controleur te belasten. De beste weg voor de melkcontrole acht spr. die via de zuivelfabriek. De kosten zouden dan per L. melk berekend kunnen worden en minder gevoeld worden (indi recte belastingen betalen lichter). Spr. acht het overbodig met voorbeelden net nut van melkcontrole aan te toonen. Hoofdzaak is thans goed te beseffen, dat tegenover de kosten groote voordeelen staan, mits van de gegevens, welke de controle ons verschaft, ook een goed ge bruik wordt gemaakt. De controle ver strekt ons gegevens omtrent de gebruiks waarde van ons melkvee, van de productie van de koeien afzonderlijk. Deze gegevens zijn echter niet voldoende om systema tisch te kunnen fokken en maatregelen te kunnen treffen tot verbetering van het ex terieur. Daarvoor is een fokvereeniging noodig. Hierover nader in het volgend nummer. Het auto-drama op de Waalderweg. Omtrent het ongeval met een Fordje op de Waalderweg, waarbij de wagen on dersteboven sloeg, doch de chauffeur er heelhuids afkwam, verzoekt men ons nog het volgende op te nemen: Het ongeval was veeleer aan een stuur - defect, dan aan te snel rijden toe te schrijven. Ware het een tiental meters eerder voorgevallen, zeker waren een paar meisjes er dan de dupe van gewor den. De autoverhuurder te Oosterend is tevoren door anderen eenige malen op het defect attent gemaakt, maar hij heeft er de chauffeur, wie het ongeval over kwam, niet op gewezen, dat de stuur inrichting niet geheel in orde was. Een nalatigheid, die tot ernstiger gevolgen had kunnen leiden, dan in dit geval, dat zich alleen tot materieele schade beperkte. Bouwvergunningen. Sinds onze vorige opgaat werden door B. en W. de navolgende vergunningen tot bouw, aanbouw, verbouw, enz. ver leend Schilderweg, woonhuis, H.Boon; Oos terend, woonhuis, S.v.Heerdingen; Ou deschild, woonhuis met werkplaats, Jac. Kiljan; Warmoesstraat, woonhuis, C. M. Kuip: De Westen, woonhuis, fam.'J.Dijk- sen (den Hoorn); Oost, verbouw woon- en winkelhuis, A.M. van Liere; Ooster end, woonhuis, C.Riemens; C)e Koog, bergplaats, R.J.Daalder; Waalenburg, ver andering van bestemming, schuur tot woonhuis, J. Kikkert Nz.; Parkstraat, woon- en winkelhuis, N.V. v.h. Langeveld en de RooijParkstraat, verbouw woon- en winkelhuis, W. Vlas; Zuid-Eierland, woonhuis, D. Korver; Wilhelminalaan, woonhuis, mej. P. O. Bakker; Oudeschild bijbouw, „De Eendracht"; Gerritsland, woonhuis met schuurtje, Jac. Maas Dz.; Den Hoorn, verbouw woonhuis, D.Drij ver Dz.Weverstr., verbouw tot woon- en winkelhuis, J. N. Rijk; Oudeschild, sloo ping woon- en winkelhuis J. Blom Jz. Giften voor het Witte Kruis. J. M., de Koog f 2.50. Het „Witte Kruis" staat altoos voor u klaar. Toont dit door een gift te waar- deeren.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1