van de dagtaak Ik ruim op BROEDEIEREN. t er tie moed maar in. Notaris Mulder s.s. Texelstroom naar Alkmaar en Purmerend. manui Kal Angstige uren in een roeiboot. ADVERTENTIËN Schilder T00LENS arbeidsloon sterk verlaagd. HANSIE, Den Hoorn Portret-atelier Jac. de Boer Keizerstraat 75, den Helder. Paschen valt vroeg dit jaar U is toch niet te laat? Heeft u al een camera een groote partij behang '32* Schilder TOPLENS. boekje met 50 geplakte rentezegels. wordt in den voormiddag verricht. Quaker bevat de natuurlijke voor de voeding onontbeerlijke bestanddeelen, het geelt gezondheid en levenskracht en is als voedsel vrijwel onovertroffen. Spr. wijst er op bij de koop zooveel mogelijk afstammingsbewijzen te bedin gen. En anders: niet koopen. Twee stieren heeft spr. ontdekt, waarvan absoluut geen verbetering te verwachten is. Ze zijn vol gens hem absoluut slecht. Zoolang er nog boeren zijn, die met matige en slechte stieren fokken, zullen er nog fokkers van zulke stieren zijn. Daarom: zorg voor prima mannelijk fokmateriaal. Anders is het geld, aan melkcontrole besteed, weg gegooid. Spr. advies is: 1. Tracht de melkcontrole zoo algemeen mogelijk door te voeren; als het kan via'de Zuivelfabrieken. 2. Tracht naast deze controle-vereen, de fokvereen. zooveel mogelijk uit te bou wen. 3. Fok alleen met goede stieren. 4. Vraag, alvorens een stier te koopen, advies bij de secr. van de Prov. Bond of bij spreker. De Iheer De Vries heeft bij de Bonds- secr. eens gevraagd, of bij hem van Texel wel eens verzoeken om inlichtingen bin nenkwamen. Het antwoord luidde ontken nend. Wel had men op een keuring aan de secr. eens gevraagd: „En wat denk je van die bul?" Dat was alles en toont opnieuw, dat men de beteekenis van een goede stier onderschat. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door de heer Jb. Lap (den Hoorn) alleen gebruik gemaakt. Jammer, dat niet meer luisteraars de gelegenheid aangrepen om hun kennis op 'een ot ander punt te verrijken. Niet altijd kan men zoo gemakkelijk een beroep doen op een deskundige als de heer De Vries. De heer Lap bracht ter sprake de be trouwbaarheid van de gegevens, zooals men die b.v. in de catalogus van de Hoornsche fokveedag vermeld vond. Men trof daarin b.v. wel een paar beste melk-i lijsten aan, maar de minder mooie getal len werden verzwegen. De lieer De Vries zag hierin geen groot kwaad. De fokveedag had ten doel reclame te maken voor liet Noordholland- sche rund en dan kom je daarmee toch liefst zoo voordeelig mogelijk voor de dag. Zoo worden b.v. alleen maar de mooiste lijsten in de catalogus gepu bliceerd. Van fraude is hier geen sprake, want wie b.v. tot koop wil overgaan, kan in het Landbouwhuis alle gegevens om trent het rund bekomen. Na deze uiteenzetting bracht de heer C. Keijser Hz., voorz., de heer De Vries dank voor zijn interessante rede, waaruit voor Texel nog heel wat te leeren was, o.m. op liet gebied van de aankoop van stieren. Hengstenkeuring. Op de Rijks-Voorjaarshengstenkeuring, Donderdag 3 Maart te Anna-Paulowna gehouden, werd „Koos" (type trekpaard paard) van de Texelaar J. C. Witte voor een premie van 50 gld. in aanmerking gebracht. Aan „Obelus", van de „Paardensport" alhier, voor drie jaar goedgekeurd, kon geen premie worden toegekend, daar hierop nog de invoerpremie rust. Ontspanningsavond no. 7. Nog twee Ontspanningsavonden-voor- de-oudere-jeugd zullen er volgen op die van Maandag 1.1., welke meenen we ook weer aan zijn doel beantwoord heeft. Het nuttige werd m-et het aangename ver- eenigd. De jeugd werd in de gelegenheid gesteld antwoord te bekomen op vragen van algemeen belang en heeft zoo haar kennis kunnen verrijken en verdiepen; er werd voorgelezen uit dat mooie boek van J. A. Visscher, „Wrakhout", lectuur van een zuiver allooi, opvoedend in hooge mate en toch heel interessant (dat bleek uit de diepe aandacht, waarmee geluisterd werd); verder sport en spel, thee en ver snaperingen, warmte, licht en jool. Weer een echt gezellige avond. Plan voor een reisclub. Besloten werd te trachten een reisclub te vormen. Toetreden kunnen jongens van 16 jaar en ouder tegen een contributie van 20 ct. per week. Het ligt in de bedoe ling in de a.s. zomer een driedaagsche reis te maken met Amsterdam als doelwiit. De heer W. H. Lap was bereid als leider op te treden. Zoo mogelijk zal een bezoek worden gebracht aan Schiphol, een droog dok en een zeekasteel. Eenige jongens tra den reeds dadelijk als lid toe. Niieuwe le den kunnen zich aanmelden bij het voor- loopig bestuur: S. de Waal, voorz.; M. Ooënga, secr.; J. Geus, penningm. De heer Burgemeester stond sympathiek tegenover deze plannen en moedigde toe treding tot de club gaarne aan. O Volgende bijeenkomst wederom Maan dagavond halt acht. Zakennieuws. Door onvoorziene omstandigheden werd de opening van de hoedenzaak-E.Plaatsman aan het Schildereind uitgesteld en thans bepaald op heden. Sportnieuws. We nemen hier de spelers van Texel II, die het Zondag tegen H.R.C. IV moesten afleggen, nog eens onder de loupe: T. kon het niet verder brengen dan een 1-4 nederlaag. H. beschikte over een vlug elftal, waarbij alle>spelers een betere vaar digheid met de bal demonstreerden en goede loopers waren, terwijl telkens weer het goed aangeven tot goede doorbraken aanleiding gaf. T. II: elf harde werkers maar dikwijls zonder tactiek. Ook moet men meer zekerheid over de bal krijgen; het elkaar aangeven moet gemakkelijker gaan. Enkele spelers staken biezonder gunstig af. Van de backs was Dirk de beste. V.d.B. kwam er eerst later beter in, maar moet nog sneller worden. De beide kanthalfs kunnen beter, mogen niet zoo vaak missen. St. was goed, maar behoeft zijn veelzijdige taak niet nog omslachtiger te maken. Als 6e voorwaarts, loopt hij de anderen in de weg. terwijl de gapingen een goede kans bieden voor de tegen partij. Hij kan beter een keer meer schie ten. In de voorlinie was Keur een zeer goede kracht, z'n doorgeven was goed, maar ook hij moet meer schieten. De binnenspeler Ab. was niet kwaad, maar het schot? Ook Goddard speelde dikwijls goed. De buitenspelers moeten op hun plaats blijven en vlug voorzetten of schie ten, zich meer inspannen en steeds trach ten de eersten te zijn. Ook mogen ze wel wat listiger worden. „Samengoed is Armcred". GRATIS krijgt ge de Texelsche Cou rant tweemaal per week thuis tot 1 April, wanneer u zich VANDAAG nog opgeeft als abonnee. Ge hebt de krant tot nu toe als samen-lezer ontvangen? Stapt nu eens over dat bezwaar van zes centen (buiten den Burg nog geen acht) heen en wordt abonnee! „Samengoed is armoed". Abonnees alleen ontvangen de krant op tijd en regelmatig. OOST. De schipper vertelt. Door een hevige stormvlaag sloegen er twee luiken van de bovenlast vlas af. Om deze weer op te visschen, stapte ik direct in de boot. Ik gunde mij geen tijd mijn klompen aan te trekken en was blootshoofds. Ik gooide los. Toen ik een luik in de boot had, zag ik al, dat het verkeerd af zou loopen en poogde ik meteen weer onder de opperwal te ko men. Ik had echter maar één riem en het geval was hopeloos. Zonder anker aan boord was ik na vijf minuten een speelbal van wind en golven. Ik stond er machteloos tegenover. Met de riem kon ik de boot nog wel sturen, zoodat ik op het Diep een in de grond geplant baken kon vastgrijpen. De sleeptros heb ik met een losse bocht om het baken gelegd en het andere einde aan de roeibank vastge maakt. Ik achtte toen het grootste gevaar geweken, en hoopte toen, dat er spoedig hulp zou komen opdagen. Ongeveer een halt uur heb ik aan het baken vastgehan- gen, toen ik het tot mijn ontsteltenis hoorde afknappen. Ik ging weer op drift en snel ook, daar de storm nog steeds in hevigheid toenam. Ik zag geen redding opdagen en waande mij verloren. Mijn bootje kreeg af en toe water over en tot m'n schrik kwam ik tot de onaangename ont dekking, dat ik niets in de boot had om er water mee uit te scheppen. Ik werd zelf ook doornat en verkleumd van de koude felle Noordenwind. Tot overmaat van ramp was ik met een groote golt nog mijn riem kwijtgeraakt en verloor ik de macht over mijn bootje totaal. Nu was ik geheel en al ten prooi aan stroom en weer en water. Het stuivende zeewater benam mij alle gezicht. Ik zag niets dan water en dreigende wolken. Ik was nog zeer gelukkig met het luik, want anders had ik heelemaal in het water moeten lig gen. Ik legde het, zoo goed als ik kon, zoo neer, dat ik niet in liet water lag te irollen. Ik was toch al druipnat. Zoo idreet ik twee a drie uur rond, zonder hoop op redding, met de dood voor oogen. Toen nam de storm gelukkig eventjes af en kon ik weer om mij heen zien. Het water werd, mede door de in middels ingetreden eb, wat kalmer. Ik kreeg toen geen water meer in mijn boot. Het werd al stiller, ik maakte toen maar weinig drift meer en om ongeveer vier uur in de namiddag zag ik, hoewel nog ver verwijderd, een visschersschuit achter zijn anker op een droogte liggen. Eer ik er echter aan toe was, raakte mijn boot, welke diep lag door het vele water dat ze in had, de grond. Daar het bijna laag water was, zat ook de visschersschuit weldra aan de grond, zoodat die geen hulp kon bieden en ik verplicht was over boord te stappen. Tot over mijn middel door het water stappende, mijn boot mee trekkende, wist ik de visschersschuit te bereiken. Het was de W.R. 233. Schipper Rotgans. Ik weid door hem van droge kleeren voorzien en in het vooronder bij de warme kachel kwam ik spoedig bij. Toen de vloed opkwam was het stil en voeren we recht in de wind op. Hoewel schipper Rotgans mij graag weer naar Oost had willen brengen, oordeelde hij jhet beter, te trachten den Helder te be reiken. Bij het vallen van de avond kwa men we daar binnen, en werd ik, na op het Havenkantoor verschillende verkla ringen te hebben afgelegd, verwezen naar het Zeemanshuis, waar ik voor de nacht een goed onderdak kreeg, en de inwen dige mensch kon versterken. Woensdag morgen arriveerde ik weer aan boord van mijn schip. Hoewel mijn handen nog op gezet zijn van de kou en de vermoeienis nog niet geweken is, geloof ik, dat ik verder geen nadeelige gevolgen van mijn avontuur zal ondervinden. Ik ben wonder boven wonder behouden gebleven. Mijn bootje heeft zich goed gehouden. Voor leen deel heb ik ook aan het stillen van de storm mijn redding te danken. Ik ben door het oog van de naald gekropen. In 99 gevallen van de 100 komt het onder zulke omstandigheden minder goed af. Een goede les voor anderen. „Een stuurman aan de wal" schrijft ons: De jeugdige Terneuzer schipper, die zich in een vliegende storm in een roei boot in zoo'n hachelijk avontuur begaf, is wel zeer ondoordacht te werk gegaan. Wie begeeft zich onder zulke omstandig heden inu in een open bootje, zonder anker, zonder waterhoos, zonder een stel riemen (hij 'had maar één riem aan boord), om van zijn hoofd zonder pet en voeten zonder klompen' maar te zwijgen. Zoo je al levend terug mocht komen, je zoudt ©en ernstige ziekte op je hals kun nen halen. Ook de schippers Van Bekkum en Van Leuven hebben kleeden en luiken te water zien waaien. Maar wie bekommert zich daarom in tijden van storm en felle stroom Ongeval bij de dijkwerken. Woensdagmorgen had de heer Kreeft, van Oosterend, het ongeluk bij het ver sjouwen van spoorrails door de gladheid van sneeuw en hagel te vallen. Hij kreeg een zware rail op zijn lichaam. In be wustelooze toestand is de patiënt per ziekenauto vervoerd. De dokter namelijk constateerde zware inwendige kneuzingen en achtte het noodzakelijk, dat K. naar het Hospitaal te den Helder vervoerd werd. De boot heeft de auto afgewacht en vertrok tegen 12 uur middags. ANGSTIGE TIJDEN. 173 Zwakte van de organen in den rug bedreigt zoowel mannen als vrouwen, vooral in den mid delbare leeftijd en daarna. De verschijnselen zijn gemakkelijk te onderkennen. Als uw rug, ledematen en spieren pijnlijk zijn; als gij u prikkelbaar, vermoeid en zenuwachtig voeltals gij last hebt van urinestoornissen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn of aanvallen van duizeligheid, gebruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Pillen. Want als tengevolge van verzwakking der organen in den rug urine zuur en andere schadelijke onzuiverheden zich in het bloed meer en meer ophoopen door ver- waarloozing der eerste waarschuwende ver schijnselen, wordt herstel moeilijker. Er bestaat gevaar voor rheumatiek, ischias, spit, water zucht en blaaszwakte. Foster's Rugpijn Pillen zijn een speciaal mid del, dat rechtstreeks op de bedoelde organen werkt en geen nevenwerking heeft op de inge wanden. Bij alle drogisten f 1,75 per flacon. J. G. OELE en C. W. OELE—Bruin geven hiermee met blijdschap kennis van de geboorte van hun dochter JANNETJE. Den Burg-Texel, 9 Maart 1932. zal op Woensdag 16 Maart a.s. desvoorm 10 uur PUBLIEK VERKOOPEN: voor oen heer Jac. Brans te den Hoorn 6 kalf- en melkkoeien, 33 lamschapen, 16 enterlingen, ram, zwart merriepaard, drie- wielde kar, gierkar, maaimachine, jacht wagen, wielploeg, karn, kribben, ruiven, deuren, ranten, kozijnen, tuigwerk, partij dakpannen, tilbury, partij zandwortelen enz. Betalingen kooppenningen 24 juni a.s. leder kooper moet 2 goede borgen opgeven bericht Een keer is het wel eens naar uw zin. Ze zijn er weer voor de a s. Staatstrekking 20X, 10X, 5 X> 2 X en IX hetzelfde nummer. Beproeft uw geluk eens in deze tijd van malaise. Uw adres voor 1ste klas fotowerk. FOTOHANDEL. Groote keuze camera's, statieven, enz. Steeds versche platen, papieren en films Vakkundige voorlichting. Aanbevelend, WED. D. SCHUMAKER, Fotohandel. prijs voorheen f 1,20 thans f 0,50 0.85 0,32 ENZ. ENZ. Alles uit voorraad met bijpassende randen Beleefd aanbevelend, VAART MAANDAG A.S. D. METS Hz. Weverstraat 106. W.L. van hennen M d. prod. 249—304 eieren 10 c p. st. f9,- p. 100. W.L. van hennen M.d. prod, boven 180 eieren. 6 c p st. f5.- p. 100 B.V. van hennen M.d. prod. 224- 270 eieren. 7 c p. st. f6,- p. 100 Alle toornen zijn gepaard met jonge hanen, van dieren met zeer hooge productie gefokt. M. J. KIKKERT, Martha's hoeve, Den Hoorn. Prachtige GRAFSTEENEN f 18.- Bezichtigt onze toonzaal, West straat 83, waarin grafwerken, grafkransen, schoorsteenmantels Aanbevelend, DUljVELSHOF Gravenstr, 68-72, den Helder VERLOREN: Maandagavond op de weg van Hoeve „Prinsenhage" naar school Zuid-Eierland 'n De vinder zal voor het terugbezorgen beloond worden. D. EELMAN Az., Z. Eierland. Texel

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2