No 4614 45steJaargang. Zaterdag 12 Maart 1932 DERDE BLAD. Texelsche Berichten Fok- en Controle-Vereen. Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHE COURANT ONDER NUL Zou Koning Onder-nul Toch nog zijn intocht vieren? De thermometer doet Net als de beurspapieren. Ja, Koning Winter, Heil! Laat griep- en niesbacillen En meer onzichtbaar tuig In hun bedrijf verkillen. Gij zijt ons welkom, mits Er maat in uw gevries is. Maak het niet al te bar, Geen crisis in de crisis. Overzicht veemarkten 3-9 Maart. In ons vorig overzicht was de toon wel zeer sober. En ook ditmaal kunnen we nog niet van een gunstiger verloop over de geheele linie gewagen, maar toch kun nen we thans o.a. van de handel in goed- soortige vette koeien alsmede van de var- kensmarkten in verschillende plaatsen van een vastere stemming melding maken dank zij een beperkter aanbod in deze week, als gevolg van de vaak zeer slechte gang van zaken in de week te voren; aldus het Holl. Landb. blad. Verwacht mag worden, dat nu verschil lende markten weer in aanbod zullen toe nemen en dan zal pas blijken in hoeverre deze vastere stemming zich zal kunnen handhaven. In ieder geval, thans kunnen we van deze, zij 't dan kleine, verbete ring melding maken en hopen, dat we ook in de eerst-komende weken op meer af- deelingen van een „kleine opleving" kun nen gewagen, al is er o.i. toch nog geen plaats voor teveel optimisme. De stemming op de afdeeling wolvee was deze week op vrijwel alle markten min of meer lusteloos met lage (en soms zelts nóg „iets" lagere) prijzen. De exportvraag was deze week algemeen zeer beperkt. Auto-drama met een staartje. We namen onlangs een bericht op van een auto-ongeval op de Waalderweg. De auto zou door de groote snelheid, waar- meegereden werd, onderste boven gesla gen zijn. Bestuurder was de heer A.Z. In -een volgend nummer werd op ver zoek van de heer Zeegers een rectificatie opgenomen. Hij zou volstrekt niet hard gereden hebben. De auto zou een defect aan de stuurinrichting gehad hebben en ten gevolge hiervan verongelukt zijn. Hij ging zelfs zoover te beweren, dat de autoverhuurder van dat defect op de hoogte was. Hij zou dit zelfs door drie ge tuigen kunnen bevestigen. De autoverhuurder gaat met dit ver weer echter in het geheel niet accoord en verklaart, dat de auto absoluut in orde was. Hij kan dit door huurders doen be vestigen. Bovendien is de heer S.Koppen te Oosterend getuige geweest van het on geval, dat hij aan „zeer groote snelheid" meent te moeten toeschrijven. Hier staat weer tegenover, dat de be stuurder ons gisteravond nog kwam ver tellen, dat hij zijn verklaringen handhaaft en er een politiezaak van maken zal. Het komt ons onder deze omstandighe den gewenscht voor het resultaat van het politieonderzoek af te wachten, alvorens van een van beide kanten nog berichten op te nemen. Ongeval. Dinsdagavond is mej. Com. de Roos, toen zij een harer klanten aan het Koo- gereind zou bedienen, gestruikeld, met het gevolg, dat zij een arm brak en de vol gende morgen naar de St. Lidwinastich- ting te den Helder moest worden ver voerd. Mej. de Roos was reeds zoo ongelukkig slechts over een arm te kunnen beschik ken. Het was nu juist deze arm, welke zij brak. We wenschen haar van harte spoedig herstel toe. Gisteravond vergaderde in „De Zwaan" de Fok- en Controlevereeniging. De lei ding berustte bij de heer C. de Wit, voor zitter. In zijn openingswoord deelde hij o.m <mee, dat er een groep van plm. 12 leden zou willen uittreden om bezuinigings- of andere redenen; spr. veronderstelde ech ter, dat zij aan controle zouden blijven doen. Na opening en lezing der notulen bracht de heer M. Zuidewind het jaarver slag uit, waarin hij ook een overzicht gaf van het vereenigingsleven sinds de op richting in 1927. Aan dit verzorgd verslag ontleenen we: VIJF JAREN! Op 1 Maart 1.1. bestond de Texelsche Fok- en Controle-Vereen, vijf jaar. Op 1 Maart 1927 werd ze opgericht met aan vankelijk 20 leden. Drie weken later telde ze er al 41. Zij allen verbonden zich schriftelijk: voor vijf jaar al hun melk vee onder controle te stellen. In deze periode zijn wel eenige leden van hun ver plichting ontheven, wegens beëindiging van hun bedrijf of andere biezondere om standigheden, maar toch nam het ledental ieder jaar toe, zoodat in het 5e verslag van 54 leden kan worden gewaagd. In 1927 werden 219 koeien gedekt door stieren van erkende afstamming. In 1928- 317; 1929 185; 1930 433; 1931 317. Hieruit blijkt, dat het aantal goedge keurde stieren op Texel grooter wordt. In 1928 kon begonnen worden met het schetsen van pasgeboren kalveren. Er werden toen 70 schetsen ingeleverd. In 1929 76; 1930 88; 1931 117. Ook al stijgende getallen. In 1929 kwam voor het eerst in de ver gadering de rundvee-t.b.c.-bestrijding ter sprake. Men kwam nog niet tot daadza ken, maar NU hebben we een Vereen., die zich de t.b.c.-bestijding ten doel stelt en 196 leden telt. Slechts eenmaal in de periode 1927-'32 werd Texel door mond- en klauwzeer be zocht, dank zij het tijdig uitgevaardigd verbod van invoer. In 1929 werden op de jaarlijksche fokvee- dag behalve schapen ook runderen ten toongesteld. Ook de runderen maakten 'n gunstige indruk. De keurmeesters van de vastewal roemden de hooge productiecij fers, maar aangeraden werd mannelijk fokmateriaal uit N.-Holl. te betrekken, omdat men daar langer aan controle doet en beter doorgefokte d.eren heeft. Op de Alg. Landbouwtentoonstelling 1930 bleek de groep geregistreerd" goed vooruitge gaan te zijn. De stier Dora's Frans had de beste afstammelingen. De gezondheidstoestand van het vee is in 1931 goed geweest. Gras-en hooioogst waren ver boven het gemiddelde, veevoe der goedkoop, de afkomsten beneden het gemiddelde, te laag, vergeleken bij de meeste pachtprijzen. Door het toetreden van leden moest een 3e monsternemer worden aangesteld. Het aantal koeien neemt echter met toe in evenredigheid met het aantal leden, het geen de kas geen voordeel geeft. Gemidd. acht koeien per lid is te kort. Het eerste jaar was het gemidd. tien met als loon van de monsternemer wel wat te kort tl.— per dag; thans f 1.50, hetgeen wel wat hoog is, als het gemiidd. aantal koeien zoo laag blijft. Mogelijk wordt het nu wat beter. Vorig jaar had je de scheeve verhouding: dure koeien, goedkoope melk en zijn er wel extra beesten ver kocht. Dit zal nu wel niet gebeuren, koeien en melk zijn goedkoop, de koeien haast onverkoopbaar. De secr. herinnert aan de fokveedag van 1931, welke een succes werd, ook voor de jonge fokvereen. Dora's Frans stond aan de kop. De 2- en 3-jarige melk koeien waren goed. De pinken heel mooi en uniform. Ook de graskalveren waren goed. Alles tezamen: een mooi geheel. Er was duidelijk vooruitgang zichtbaar. Bij de keuring van de rubriek „vader- dier met afstammelingen" werd Dora's Frans no. 1 geplaatst. Nog twee andere stieren kregen een prijs, doch waren al weer van Texel. Eerstgenoemde stier is van standplaats veranderd en kan nog veel verbetering brengen. De stieren-vereen, aan den Hoorn met drie stieren heeft recht van bestaan. De Waal is op de goede weg. Er moeten nog meer dus danige combinaties op Texel komen, want „De stier is de halve boerderij". De woorden van Clinge Doorenbos: „Crisis hier, crisis daar, crisis overal" schijnen maar al te waar. De secr. gelooft, dat het voor onze Fokvereen. ook een crisis jaar zal worden. In verband met de lage zuivelprijzen hebben verscheidene leden bedankt. Men wil bezuinigen, men wil zijn bedrijfskosten zoo laag mogelijk ma ken. Dit is te verdedigen, maar dan niet bezuinigen op het controleeren van de melkkoeien. Dan maken we de crisis in het bedrijf eerder grooter dan kleiner. Het bestuur heeft eenige bezuinigingen overwogen en zal gaarne van de leden vernemen, hoe naar hun oordeel bezui nigd kan worden. Het hoopt er in te sla gen de leden, die bedankten, terug te win nen en de toetreding van nieuwe leden te bevorderen. Hiermee eindigt het „jaar verslag", waarvoor de secr. ae dank van de voorz. ontvangt. Van de Bondsvergadering te Hoorn werd verslag uitgebracht door de heer M. Zuidewind (zie volgend nr.) De rekening werd door de heeren Jb. Lap en A. Commandeur in orde bevon den. De Vereen, boerde f 70 achteruit (eerst 40 gld. over, nu bijna 30 gld. te kort). Besloten werd het loon van de 3 mon sternemers van f 1,50 op f 1,25 te bren gen; dan komt iedere melklijst f0,50- goedkooper. Wie alleen maar lid van de Controle-Vereen, en niet van de Fok-Ver. wil zijn, kan nog f0,50 extra per lijst besparen. Verder is het bestuur van „de Eendracht" voornemens in de a.s. leden vergadering voor te stellen aan leden, te vens lid van de Controle-Vereen., fl, per volledige melklijst te vergoeden. In het laatste geval komt zoo'n melk lijst dus op slechts f2,Het bestuur zou gaarne zien, dat ook „de Onderne ming" die kant uit wou. UITSLAG CONTROLE. Aan het nauwkeurig samengesteld ver slag van de controleur, de heer Jac. Roe per, ontleenen we het volgende: Overzicht van alle gecontroleerde koeien: Leeftijd Lijsten Kg.melk Kg.vet pet. 2 64 3792 125 3.30 3 52 4606 145 3.15 4 44 5286 173 3.27 5e.o. 90 5769 187 3.24 Gemidd. 4936 160 3.24 Leeftijd Kg. boter Opbrengst 2 141 f 197 3 164 229 4 195 273 5 e.o. 212 297 Gemidd. 180 253 Ter vergelijking: A. Gemidd. vetgehalte melk „De Een dracht" ruim 3.10. B. Zes koeien van een goed doorgefokt bedrijf, dat plm. 10 jaar aan melkcontrole doet, (twee 2-j., drie 4-j., en één oudere), geven deze getallen: 31314 Kg. melk, 1103 Kg. vet. Gemidd. opbrengst 5219Kg. melk, 184 Kg. vet (3.52 pet.), 208 Kg. boter, f291.20 geldelijke opbrengst. Zet hier naast het gemiddelde van f253 van de Vereeniging en we zi.en dat er nog meer te bereiken valt. Melkcontrole brengt geld in het laacije. C. Zeer leerzaam is ook dit geval, dat twee driejarige koeien betreft, welke on der gelijke omstandigheden gehouden worden De eene: 5400 Kg. melk, 149 Kg. vet (2.76 pet.). De andere: 4386 Kg. melk, 149 Kg. vet (3.39 pet.). We zien hieruit dat beide koeien even veel Kg. vet geven (bij gelijk aantal melk- dagen); boteropbnengst plm. 167 Kg., gel delijke opbrengst bij een boterprijs van 11.40, f235. En toch moest van de eene koe 1000 Kg. meer melk verwerkt worden (kosten plm. f 16. Als een merkwaardigheid deelde de con troleur nog mee, dat van de vier koeien met een abnormaal hooge productie er twee wegens t.b.c. afgeslacht werden. De controleur raadde aan te streven naar een niet te hooge opbrengst, maar wel naar een zoo hoog mogelijk vetgehalte. Voor zijn buitengewone ijver bracht de voorz. aan de heer Jac. Roeper dank. Vervolgens werd in bespreking gebracht het bestuursvoorstel „Afscheiding van de Prov. Bond". Dit punt zal op advies val ir. De Vries in een volgende vergadering worden afgehandeld. Punt 10: „Bestuursverkiezing". Aftre dend, doch herkiesbaar de heer M. Zuide wind, die met op één na alg. stemmen benoemd werd. (Zie uitvoeriger volgend nummer). Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder resorteerende bijkantoren werd gedurende de maand Febr. '32 Ingelegd f 12849.10 Terugbetaald 10284,24 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 6 Dames-Modezaak E. Plaatsman. Heden opent mej. E. Plaatsman in het perceel Schildereind, waarin eerder ge vestigd was de zaak van mej. Pereboom- Kooiman, een zaak in dames-modeartike len. We hebben er gisteren, op uitnoodi- ging daartoe, even een kijkje genomen. We troffen er een keur van hoedjes, „schattige dingen", in de modellen en kleuren van- de nieuwste mode. Mej. Plaatsman kreeg haar opleiding te Amsterdam en moet de kunst van liet op maken, vormen en vervormen van hoeden uitstekend verstaan. Ook voor handschoe nen, kousen, garneering ,etc. kunt ge er terecht. Een blik in de etalages kan u overigens meer vertellen, dan wij, man nen, er van kunnen meedeelen. Lees daarom de advertentie in dit nummer (en die nog zullen volgen) en ga ook eens kijken. Allerlei. Onze dammers worden herinnerd aan de sceance van de heer Beets. T.E.S.O. besteedt binnenkort aan de bouw van (zie adv.) Veel nieuws vindt ge in de adv.-ko- lommen. Neem er ter dege nota van. Thans is het voor menigeen een zeer gunstige tijd om te adverteeren. Voor ons volgend nummer ontvangen we uw opdracht gaarne reeds Dinsdagmor gen. Beter is: reeds Maandagmorgen. Uitslag Houtverkooping Staatsboschbehcer. 10 Maart f 1114.50 11 Maart 823.— Totaal f 1937.50 De partijen gingen vlot van de hand tegen niet te hooge prijzen. Nagekomen predikbeurten. Ned. Herv. Gemeente den Burg. Dinsdag 15 Maart geen Meisjesvereen. Repetitie koor in de kerk. Woensdag 16 Maart geen jongensclub. Jubileum afd. den Burg van De Macht van het Kleine 's av. 8 u. in de kerk. Sprekers; J. Kortenhoeven en Ds. Visser. Koorzang. OOSTEREND. Vijftigjarig bestaan Jongelingsvereeniging. Op 10 Maart 1.1. is bovengemeld jub- leum op feestelijke wijze gevierd. De voorz., de heer H. P. Bolt opent de bij eenkomst door te laten zingen Ps. 103:1 leest vervolgens Ps. 103:118 en gaat voor in gebed. Verder heet spr. aanwezi gen alle hartelijk welkom. Spr. gewaagt er van, dat de vereeniging haar 50- jarig bestaan nog mag vieren in vrede en rust, terwijl rondom revolutie en onrust heerscht. De jongelingstijd, aldus spr., is de tijd van vorming en voorbereiding voor de levenstaak. De jongeling moet in onze tijd van miskenning van s Heeren wet, leeren verstaan naar Zijn gebod te leven en daardoor allereerst kennen de plaats, die hem past, en de taak hem op gelegd, n.l. zich voor de hem wachtende strijd te bekwamen. Thans bestaat onze J.V. 50 jaar en we mogen dit feit niet on opgemerkt laten voorbijgaan. Vandaar de uitnoodiging aan ouders en belangstellen den om een avond feestelijk met ons door te brengen en om te laten zien het werk van de J.V. Eerst wordt nu door de secr. een kort overzicht gegeven. De oprichters worden genoemd en de eerste bestuursleden van wie verscheidene deze avond aanwezig zijn. Ook van de lijst van voorzitters uit deze 50 jaar. Uit het verslag van de penningmeester merken we op, dat het ook hier is: Alle zeiltjes bij. Uit verslag bibliothecaris hooren we, dat hij ruim voorzien is van goede lectuur, „elck wat wils". Hierna houdt ds. v.d. Leer een korte, opgewekte jubileumrede onder het motto „Waar een vlag hangt, waait de wind". Dit geestige woord wordt met aandacht gevolgd. Een inleiding over Geloofsleer wordt gehouden door W.Tuidema, ge volgd door een voordracht van S.Daalder over „Twee Moeders". Jn. Daalder houdt een inleidi|ng „Gew. Gesch. over Ne- hemia". Hierna wordt gepauzeerd en worden versnaperingen rondgedeeld. Voorz. deelt mee, dat een schrijven is ingekomen met de beste wenschen en een bede om Gods zegen voor onze vereen, van de heer C. Jongkees, van den Helder. De heer Jongkees was als afgevaardigde tegenwoordig op de le jaarvergadering nu 49 jaar terug. Ook is een schrijven in gekomen van Muziekvereen. Excelsior met de beste wenschen; een vruchtbare arbeid wordt toegewenscht Met een ern stige voordracht van W.Bakker wordt voortgegaan, waarna A. de Visser gele genheid verkrijgt te spreken over de A.R.- Beginselen, welke toespraak met aandacht wordt gevolgd. Verder voeren nog ver schillende afgevaardigden van kerkeraad en verschillende vereenigingen het woord. Door de heer Joh. A. Eelman wordt als oud-voorz. een geschenk aangeboden, een mooie „bron" voor de A.R. Beginselen. De heer C.Bremer, eerelid en oud-voorz., biedt aan een wandtekst op fluweel, met de naam der vereen. „Beproeft alle din gen, behoudt het goede", en hieronder het bondsinsigne: twee geuzen, die el kander hou en trouw beloven. De voorz. brengt dank voor deze geschenken. De heer A.Timmer geeft nog een inleiding over Kerkgesch., (Gustaaf Adolf) en P. Riemens over „Onrust en Verwarring". (Vad. Gesch.). Hierna werden diverse samenspraken en luimige voordrachten ten beste gege ven, welke over het algemeen goed in de smaak vielen. Het was ongeveer half twee toen Ds. Van der Leer de vergade ring sloot met te laten zingen Ps. 150: 1 en dankgebed. DE COCKSDORP. Schoolnieuws. Voor de betrekking van onderwijzer aan de o.l. school alhier (vacature-Klin kers), hebben zich 17 sollicitanten aange meld.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1