De Nieuwe ïexelsche Courant Er* ^JjV| No 4615 45ste Jaargang. Woensdag 16 Maart 1932 Van veek tot week tdrijf Uw Rheumatiek sKloosterh&lsem "GzZn giT/- Texelsche Berichten Verzorg Uw keel dagelijks - Gorgel droog met akker Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHE COURANT III tl iiiiti is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Lange veld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 et.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y» uur later.) 16 17 18 19 20 21 -22 Maart 1,44 2.59 442 6.13 7,16 8,— 8.38 LICHT OP RljWlELEN en RIJTUIGEN 6.33 DIENSTREGELING. T.ES.O. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.-; 11.20; 2.40; 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15; 6.55 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 8.— 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.12.20; 6.30. Spoordienst Den Helder - Amsterdam v.v. Den H. Amsterd. Amsterd. Den H. 6,31 a 8,2S 6,26 H 8,33 7,25 S,58 7,59 9,35 7,38 B 8,58 9,13 10,44 9,38 11,28 9,59 11,50 10.58 12,28 11,59 13,32 12,32 14,28 13,59 fl 15,50 13,13 14,33 15,59 17,55 13,51 E§ 15,28 17,17 B 18,35 15.59 S 17,28 18,59 20,52 16,44 B 18,51 21,30 23,05 18,37 20,28 21,59 B 23,41 18,51 B 20,28 23,30 0,51 19,51 21,28 21,29 22,56 21,31 M 23,28 Markttrein naar Schagen: vertrek Don derdags 7,56; aankomst te Schagen 8,31. B Niet Zon- en Feestd.; Alleen Zon en feestd.; Alleen Zaterdags; ES Alle werkdagen behalve Zaterdags. Alleen in de 3 blauwe doozen S 25, 45 en 65 ct. Zaterdagavond. Briand's Dood. Wat schreef de „Action Franqaise"? Terwijl in Oost-Azië kanonnen bulder den, bommen barstten, branden laaiden, en menschen als dieren werden geslacht, „hier een hoofd, daar een been, ginds een arm" zooals de Fransche journalist Londres in „de Telegraaf" schreef lag in zijn eenvoudige Parijsche woning Aristide Briand langzaam te sterven. Bri and, de apostel van de vrede. Briand, de vriend van de verzoening. Briand, de man van Genève, van Locarno, van Thoiry, Briand, van wie, volgens de „H. Post" de chauvinistisch-nationalistisch - fascis tisch - Imilitaristisch - anti-republikeinsche „Action Francaise" na zijn overlijden schreef, dat het jammer was, dat deze „verrader" zich door deze natuurlijke dood had weten te onttrekken aan „de paal en de twaalt kogels". En dat de man, die zooveel kwaad gedaan heeft aan zijn land, aan de wereld en aan de vrede, in zijn bed is gestorven en zijn schuld niet heeft betaald als voorbeeld voor anderen, want hij stierf, de ellendeling, aan de vooravond van de presidentsver kiezing in Duitschland die het alternatief brengt van Hindenburg of Hitier. Hin denburg, dat is de overrompeling van morgen, dank zij de ontruiming van Mainz, die Briand uitvoerde. Hitier, dat is de onmiddellijke overrompeling". Zoover het blad van Daudet en Maurras. Van die zijde had menigeen Briand onge twijfeld nog niet leeren kennen, of leeren zien en genieten. Twee groote figuren. Briand, die 25 maal minister en 12 maal premier was, is dus nu dood en de wereld een stuk armer, evenals toen Stresemann stierf. Met Stresemann, die in een groentenkelder was geboren, had Briand, de zoon van een logementhouder en oorspronkelijk voor matroos ter koop vaardij bestemd, de bescheiden afkomst Wees er vlug bij! Bij de eerste pijnlijke scheut in armen, beenen of lendenen, wrijf U dan onmiddellijk met Akker s Kloosterbalsem, het vanouds bekende en beproefde wrijf- middel, dat al zooveel goede diensten bi) rheumatiek heeft bewezen. Tot diep in de weefsels voelt Ge dan de wel dadige, genezende werking en de pijnen verdwijnen gemeen. Briand is dit nooit vergeten. Hij is in zijn particuliere leven altijd 'n eenvoudig man gebleven. Als hij op zijn boerderij in zijn geliefd Cocherel uit rustte van het vermoeiende leven in Parijs en geen gasten had, at hij het liefst met zijn huisknecht en zijn keukenprin ses aan tafel. Met Stresemann had hij wijders gemeen, dat hij bij zijn leven, bij zijn sterven en nog na zijn dood door alle nationalistische lijken- en graf- schenders in zijn land uitgescholden, ge hoond en met vuil beworpen werd. Met Stresemann had hij ten slotte gemeen dat hij hooge idealen had die onbereik baar bleken, dat hij schoone plannen, had die onuitvoerbaar bleken, en dat hij het Beloofde Land nooit zou betreden en zelfs niet van verre aanschouwen. Deze twee mannen, de Franschman en de Duitscher, die elkaar hadden gevon den en elkaar hadden leeren vertrouwen, hooren voor de Geschiedenis bij elkaar. En wanneer hun namen worden genoemd, dient men zijn hoed af te nemen. Briand en Prof. dr. De Louter. Briand en De Louter, twee dagen na elkander uit dit leven heengegaan, had den naast tal van verschillen dit gemeen, idat zij groote vaderlanders waren en goede wereldburgers tevens, dat hun leven geleid werd door verheven idealen, welke het geluk der mensch- heid tot doelwit hadden. Briand's leven was gewijd aan verbetering van de betrekkingen tusschen de volke ren, De Louter legde voor die betere verstandhouding de juridische basis, door zijn studies en doorwrochte publi caties op het gebied van het Volken recht, waarvan hij een kenner was zon der wedergade. Geen gelijkgestemde zielen waren zij, de populaire, vlotte practicus en de fijne, hoogbegaafde geleerde, maar gelijkgerichte geesten waren zij zeker, en daarom treft ons zoo sterk hun verscheiden. Aan de wereld zijn twee groote man nen ontnomen op het oogenblik, dat zij er vele te kort komt. Prof. dr. Jan de Louter heeft de wereld een erfenis nage laten, waarop ons land trotsch en waar voor het hem dankbaar mag wezen. De zaken gaan slecht in China. In China blijven de zaken slecht gaan. Van vrede is daar te lande nog steeds geen sprake, zelfs niet van een behoor lijke wapenstilstand. Mandsjoerije is nu een zoogenaamde onafhankelijke republiek geworden, met de „Zoon des Hemels" Poe-Yi als president „voor het Leven". Eischen nu de Chineezen in Genève en elders, dat de Japanners alle Chineesch gebied zullen ontruimen, dus ook Mandsjoerije, dan zeggen dezen, brutaal als ze zijn: „Wat heb jullie met Mandsjoerije te maken, dat is immers 'n onafhankelijke republiek en dus bui tenland voor jullie. Wanneer wij daar nog soldaten hebben staan dan is dit op verzoek van de regeering van die repu bliek, teneinde deze te helpen de orde te bewaren en dus een zaak tusschen die regeering en ons, waar jullie volledig buiten staat." in Sjanghai en omgeving staan de zaken eenigszins anders maar toch ook slecht. De Chineezen zijn, naar we weten, teruggetrokken tot ruim 20 K.M. van die stad. Maar de Japanners zijn volstrekt niet teruggetrokken, verre van 'dat, zij zijn op verschillende plaat sen zelfs vooruitgegaan en hebben bui tendien hun strijdkrachten met vele dui zendtallen manschappen vermeerderd. Wanneer men hen vraagt waarom ze dit deden, dan wordt uit Tokio geant woord: ze waren al onderweg toen be sloten werd met vechten op te houden. Het is jammer, maar het is nu eenmaal zoo. En wanneer dan gevraagd wordt: waarom hebben jullie die nieuwe leger- steun dan niet draadloos teruggeroepen toen ze onderweg waren, dan krijgt men heelemaal geen antwoord. Japan speelt, lezen we in de H. Post, in China een valsch, wreed en gemeen spel, waar voor het zich moest schamen. Wat zal de Volkenbond er van maken? 1IIIIOIIIII Hij, die zich niet gegriefd voelt, Hllliailllll wanneer hij verkeerd begrepen iliilDlillil wordt, is 'n hoogstaandmensch. Brouwgerstverbouwers, geeft acht! De verbouwers van brouwgerst worden attent gemaakt op de annonoe betreffende de aankoop van gerst door de N.V. Hei- nekens in dit en liet volgend nummer. Kerknieuws. Onze plaatsgenoote, mej. M. Levy, is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot godsdienstonderwijzeres in de afd. Schie dam van de Ned. Protestantenbond. Lezing met film. Op Dinsdag a.s. wordt vanwege The Quaker Oats Comp. in hotel Texel een lezing gehouden, welke door films zal worden toegelicht. Examens. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer heer K. J. Kikkert, slaagde een dezer dagen te den Haag voor het examen le stuurman. Ledenvergadering H B.G. afd. Texel. Vrijdag 11 Maart vergaderden de leden van de afd. Texel H.B.G. in „de Oranje boom". Hoewel er weinig belangstellen den waren, waren er onder hen, die zich toch trots koude en sneeuwbuien een reis van meer dan een uur hadden getroost, om van hun belangstelling te doen blij ken. Doordat de voorz., de heer W. F. Schu- maker niet tegenwoordig was, werd aan de heer M. D. Dijt voor deze avond de leiding opgedragen, van welke taak deze zich op uitnemende wijze kweet. De crisis in het bolienvak. In zijn openingswoord wees spr. op de crisis in ons land, welke crisis thans ook in het bloembollenvak is doorgedrongen. Was het vorige jaren beter dan de land bouw, waardoor danook velen zich op de teelt van bloembollen toelegden, het af- geloopen jaar bewees wel, dat ook in het bolienvak de crisis doordrong. Door de daling vanhet Eng. pond verminderde ook de waarde van de kroon en andere mun ten en was de koopkracht, en als gevolg daarvan de afzet van bollen, bepaald niet rooskleurig. Meenen optimisten, dat er spoedig een kentering komt, spr. vreesde dat deze voor de bollencultuur vooreerst nog niet zal aanbreken. Een geluk is, dat men de Holl. narcis in andere landen van noode heeft, anders zou het vak geheel te niet gaan. Geruchten doen de ronde, dat Engeland en de Scandinavische lan- landen zich eenigszins gaan herstellen. Hoewel Amerika een der beste afnemers was tot nog toe, is dit land al haastui,et beter voor afzetgebied, door de slechte betalingen. Spr. hoopte, dat hij al te pes simistisch is en de beelden te sober voor stelde en opende hiermee de bijeenkomst. Hierna deed de secr., de heer S.J.Flens, voorlezing van de notulen, welke onver anderd en in dank werden goedgekeurd. Uit het uitgebreide jaarverslag stippen we aan, dat de vereen, van 159 tot 164 leden vooruitging. Op 31 Jan. 1931 was er in kas f362.41. De vereen, werd dona teur van de Lagere Landbouwschool. De film van „Bol tot Bloem" viel een goed bezoek ten deel. Voor de leden was 1931 minder gunstig. Er had tegen enkele Holl. firma's, die door tegenwerking oorzaak werden, dat de grenzen van Amerika ge sloten bleven, krachtdadiger moeten wor den opgetreden. Zeer natte winter en voorjaar waren voor het gewas zeer na- deelig. Zij, die vroeg hadden verkocht, konden hun kwantums niet leveren en wa ren verplicht bij te koopen. De prijzen der grovere soorten waren voor exploita tiekosten te laag. Het staat er met de prijzen niet best voor. invoerverboden en contingenteeringen zijn daarvan zeker niet weinig oorzaak. Het verslag besloot: Le den, er staat ons waarschijnlijk een slechte tijd te wachten met slechte prij zen. Laat ieder probeeren daar zoo goed mogelijk doorheen te komen. Als ons mooie vak dan weer opleeft en de prijzen beter worden, staan de Texelsche kwee kers klaar om de roem der Texelsche Spurren en Sions te verbreiden (en de winst binnen te halen). Ook hiervoor ontving de secr. dank. Het punt „Rekening en verantwoor ding van de penningmeester" moest ver vallen, aangezien de penningm. niet te genwoordig was. Meegedeeld werd ech ter, dat de stand dei- kas toeliet, de leden een gelagje en een sigaar aan te bieden, welke inededeeling met applaus werd be groet. Hierna werden de aftredende penning meester, de heer C. Eelman Az. en de commissaris, de heer M. D. Dijt, hei-ko zen, resp. met 25 en 24 stemmen. De heer Dijt aanvaardde onder dank zegging zijn herbenoeming. E>e lieer Eel- nxan zal met zijn herbenoeming in kennis worden gesteld. Als afgevaardigde naar Haarlem werd bij acclamatie benoemd de lieer S.J.Flens. Behandeld werd een voorstel van het hoofdbestuur om voor 1932 de contributie met 25 pet. te verlagen en van de contri butie 1/5 gedeelte beschikbaar te stellen voor de atdeelingskassen. Dit was vroe ger I/O. Werd goedgevonden. Het voorstel van liet Hoofdbestuur om 1250 per jaar beschikbaar te stellen als vergoeding voor de Directie van het Ge nootschap: n.l. de voorz. en vioe-voorz., die tot nog toe alles belangeloos deden, had de volle instemming der vergadering. Naar aanleiding van een voorstel van de afd. Hillegom. het bespreken van „Het verkoopen op de veilingen bij opbod ot afslag" werd besloten, dit aan de Bond van veilingen over te laten. Beslo ten werd verder de betalingen te laten zooals ze zijn eii crediet te blijven toe staan. Men vreesde, dat bij gedwongen contante betaling bij aankoop van bollen dit nog meer op de handel zal drulcken. Na eenige besprekingen werd besloten een verzoek tot de Directie van het Kweekersblad te richten otn die beslissin gen van het Scheidsgerecht voor de Bloembollenhandel te publiceeren, die naar het oordeel der directie in liet alge meen belang worden geaclit. Punt 6. Benoeming afgev. in de Comm. van Advies inzake landaankoop. De mee ning als zou Texel door een dergelijke commissie in een slecht blaadje komen, werd door een zeer duidelijke uiteenzet ting van de heer Kliinp weerlegd. Spr. deed uitkomen, dat een dergelijke comm. overal recht van bestaan heeft. Menigeen wordt door een advies van een dergelijke connn. voor stroppen gevrijwaard. Texel zal er niet onder lijden doch eer in ach ting stijgen. Spr. wekte op zooveel moge lijk bekendheid te geven aan het bestaan van een dergelijke commissie. Reeds eerder werd dit punt ter sprake gebracht, doch er werd door de vergade ring nimmer een besluit genomen. 4 hans meende men de tijd gekomen, dat ook een afgev. van H. B. G. in de Comm. v. Advies zitting moest nemen. Hierna werd de heer S. J. Flens bij acclamatie benoemd, die met de belofte, zijn beste krachten te zullen geven, de be noeming aannam. Het 2 ct.-per-Roe-Fonds. Naar aanleiding van een Ingez. Stuk in het Kweekersblad als zou 'het 2 cent per-Roe-Fonds de gelden minder juist besteden, werd na eenige besprekingen besloten, de lieer Preijde uit te noodigen over dit punt eens een bespreking te ko men houden. Voorz. meende dat de gel den wèl ponds-pondsgewijs zullen wor den verdeeld. Alle leden werden opge wekt deze vergadering zooveel mogelijk te bezoeken, opdat iedere kweeker op de hoogte kan komen. Ieder, die aan liet 2 cent-per-Roe-Fonds betaalt, heeft toe gang. Het zilveren Jubileum. Mededeeling werd gedaan, dat de afd. Texel H.B.G. in April 1933, haar 25-jarig jubileum hoopte te vieren. Na eenige besprekingen werd besloten die dag te vieren door het houden van een tentoonstelling van gesneden bloe men en in de loop van 1932 reeds de gemeente verschillende partijtjes narcissen en andere bollen aan te bieden en deze te doen planten in het Park en in plantsoe nen aan den Burg en op andere dorpen, opdat in April 1933 alles in volle bloei zal staan. Na de schertsende opmerking van een der aanwezigen: „Dan raken we tenminste nog bollen kwijt", werd het bestuur in deze gemachtigd naar goeddunken te han delen. WILD-GeVAAD

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1