Spiervorming F. ZEGEL, Parkstraat StilSen de hoesi 'Maken los* Schipper BRUIN Dood-eenvoudig ADVERTENTBEN Fanfarecorps V.I.O.S. Jaarvergadering Voor de schoonmaak ontvangen F. ZEGEL, Parkstr. vertrekt Donderdag naar Rotterdam. Ais ieder voorjaar Borstelwerk en verdere schoonmaakartikelen. Porcelein en Aardewerk heeft nieuwe en beste gebruikte kinderrijwielen Waarom geen zieke menschen meer? Carbolineum F. ZEGEL, Parkstraat. met Vossekopverf in pakjes a 20 cent. Firma GEBR. ROTGANS, Rotkreupel is er niet meer. tegen 20 gld. per honderd Koolteer en Bruine teer. Steenhouwerij SIMON beste grauwe erwten, Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur. Nog geen twintig leden woonden de alg. vergadering bij, welke bovengemelde Vereen. Woensdagavond in „de Oranje boom" belegde. De leiding berustte bij de [heer Leber," die in zijn openingswoord niet van mooie vooruitzichten zeide te kunnen gewagen. Over de crisis wilde hij niet spreken, doch hij meende een woord van sympathie niet te mogen onthouden aan de heer M. D. Dijt, die van de huidige crisis een diepgaande studie maakte en de resultaten neerlegde in zijn brochure „De Uitweg". Een der oorzaken van de malaise in het bollenvak is de geweldige teeltuitbreiding. In Februari werd door de voorzitters der afdeelingen met het hoofdbestuur verga derd met het doel in bespreking te nemen het bestuursvoorstel 25 pet. van de teelt; te vernietigen, met medewerking van de negeering en de Plantenziektenkundige Dienst. Het voorstel werd krachtig aan bevolen door de lieer A. Warnaar, doch het meeremdeel der vergadering was er zeer op tegen. Vooral uit Friesland, Gro ningen, Zeeland en de Streek en van de zijde der exporteurs kwamen de protes ten. Met narcissen zijn plm. '1400 H.A. beplant, met tulpen 4200 H.A. Algemeen gaf men wel toe, dat deze oppervlakten veel te groot zijn, maar tot een oplossing om tot beperking te komen kwam men niet. Ieder werd daarom aangeraden zelf de teelt zooveel mogelijk te beperken. Komt er eenige opleving in de handel, zoo vervolgde de voorz., dan zal de kweeker daarvan niet in de eerste plaats profiteeren. Er komt een hard jaar voor ons aan. Laat ons er van maken wat er van te maken valt en trachten er ons zoo. goed mogelijk door te slaan. Keuring op groen. Het bestuur meende ook dit jaar met met de keuring op groen op bescheiden voet te moeten voortgaan. De kosten zul len gelijk zijn aan die van 1931. De heer Joh. Parlevliet moedigde deze keuring krachtig aan. Nu reeds, zei hij, kunnen de Texelaars hun Spurren en Sions veel gemakkelijker verkoopen dan de menschen uit de Streek. Als wij straks alleen extra partijen zullen aanbieden, zal de Texel- sche narcis zijn goede naam niet alleen handhaven maar ook verbreiden boven dien. Spr. adviseerde de leden uit alle bedden de beste planten te nemen om daarmee te trachten extra partijen te kweeken. Op verzoek van de heer N. Schumaker zal de uitslag van de keuriing de leden thuisgestuurd worden. Wie niet aan de keuring deelnemen werd aangeraden zelf een strenge selectie toe te passen. Jaarverslag 1931. Aan het jaarverslag ontleenen we: Het jaar 1931 kenmerkte zich door over productie en lage prijzen, terwijl de toe stand door verhooging van invoerrechten en invoerbeperking (contingenteering) nog verergerd werd. De secr. memoreert de mislukte „blea ring" te Washington, de Krach van de Duitsche banken, de waardevermindering van het Eng. pond en de Skandinavische kronen, enz. De samenwerking tusschen de staten werd er niet beter op, zeer tot schade van kweeker en exporteur, daar de bol toch op export is aangewezen. Het ledental klom van 58 op 61. Aan de keuring op groen namen er 26 deel. Keurmeester was de heer F. L. de Graaf, Het groot practisch en financieel nut van deze keuring zal wel blijken. De secr. herinnerde nog aan de ge slaagde tentoonstelling en de lezing van prof. Van Slogteren en besloot met de wensch, dat aldus een steentje worde bij gedragen in het belang van het vak en bewaarheid worde het spreekwoord „Een dracht maakt macht". Geruime tijd werd hierna van gedach ten gewisseld over de vraag of 'n snijbloe men-invoerverbod voor de kweekers na- deelig is of niet. De heer Parlevliet acht het in hun belang, wanneer de uitvoer finaal verboden wordt en wijst in dit ver band op de enorme hoeveelheden snij- bloemen, welke thans in Holland aan de man worden gebracht, zeker wel vijftig maal zooveel als vroeger. En toch loopen ondanks de toenemende aanvoer de prij zen nog op. De heer M.D.Dijt was dit als kweeker niet met hem eens. De tulpen worden tegen geringe prijzen verkocht (spr. zag ze aanbieden tegen 8 ct. de 10 stuks). De trekkers kunnen er geen bestaan meer in vinden. Een groot aantal bloemen blijft bovendien de markt drukken. Ook de heer N. Schumaker meende, dat de kweekers er de dupe van worden. Hiertegen voerde de heer Parlevliet nog aan, dat tusschen broeiers in buiten- en binnenland een ver schil bestaat als tusschen nacht en dag, De Hollandsche geven bijna niets voor de bollen, hoogstens een cent, terwijl aan de veiling te Beverwijk voor snijbloemen toch behoorlijke prijzen werden gemaakt. Laten de buitenlandsche de bollen maar voor een goede prijs koopen. Dat kan, als het aanbod niet te groot is. In ons land betaalt men er maar weinig voor. De heer Schermer bestreed de lieer Parlevliet. De heer Dijt bleef er bij, dat een snijbloemen-invoerverbod de kwee kers nadeel berokkent. Voor een verslag van de 167e alg. ver gadering verwijzen we naar het Vereen. Orgaan. Bij de rondvraag bracht de heer S. J. Flens in deze vergadering ter sprake het feit, dat soms 34 weken na afzen ding partijen van de veiling worden terug gezonden. met de verklaring van de Plan- tenziektenkundijge Dienst, dat de bollen voor de export niet deugen. Geantwoord werd, dat voortaan op het koopbriefje moet worden gelet. Als daarop staat „bin nen acht dagen te accepteeren of anders retour" kan men moeilijkheden voorko men. De heer Parlevliet verwachtte even- wet dat er practisch niets bereijet is en alles bij het oude blijft. De heer Flens merkte op, dat er nu op het koopbriefje staat „Behoudens goedkeuring door de Plantenziektenkundige Dienst". Dit zou een struikelblok zijn. Er schijnen contro leurs te zijn, die een wit voetje wijlen halen bij het veilingsbestuur en een partij afkeuren na een paar bolletjes hieruit, die niet in orde zijn, er bovenop te heb ben gelegd. Bij overproductie vooral komt dit voor. De heer Flens wil alsnog pogen tot beter resultaat te komen. WIJ STAAN KLAAR om u met keurig drukwerk, spoedig en tegen billijke prijs te leveren, van dienst te zijn. Papier, let termateriaal en modellen in groote ver scheidenheid voorhanden Drukkerij Texelsche Courant. De beschrijvingsbrief voor de a.s. alg. vergadering gaf tot bespreking weinig stof. De heer Flens zou gaarne de salaris sen v. Hoofdbestuur e.a., f 10.500 gespe cificeerd zien. Hierom zal worden ge vraagd. Ten aanzien van een punt, han delende over cessie (afstand, in dit geval van een vordering ten gunste van derde) werd desgevraagd opheldering gegeven, door de heer M.D.Dijt: Wanneer A. voor f 1000 bollen koopt van B. en B. voor een gelijk bedrag van A., zouden zij met ge sloten beurs kunnen betalen (compensa tie). Het is evenwel ook denkbaar, dat A. zijn vordering op B. aan C. overdraagt, in welk geval B. f 1000 aan C. zou moeten betalen en van compensatie geen sprake kan zijn. Om 'de hierin gelegen onbillijk heid weg te nemen, wordt op de a.s. groote vergadering wijziging van het han delsreglement voorgesteld Twee cent per roe-Fonds. De heer H. Bruijn was van meening. dat naar verhouding voor hyacinten meer reclame wordt gemaakt dan voor narcis sen, terwijl er door narcissenkweekerc toch ook goed voor wordt betaald. Een desbetreffend ingezonden stuk werd door de redactie van het Weekblad v. Bloemb. Cultuur geweigerd, doch wel opgenomen door Kweekersblad en Hobaho. De heer Flens wees er op, dat de heer Preyde; hier de werkwijze van bovengenoemd fonds komt uiteenzetten. Spr. gaf toe, dat de „hearing" te Washington en de proe ven van prof. Van Slogteren op 't gebied van de narcissenteelt veel geld hebben gekost, maar vreesde, dat toch de narcis sen bij de reclame het slechtst zijn be deeld. De menschen zoo bekeek hij de zaak, die veel in hyacinten doen, trek ken aan de touwtjes. De heer W. Schu maker meende echter, dat er een vrij groot bedrag ten behoeve van de narcissenteelt besteed wordt. Aan onze consul in Ameri ka is een groote som gezonden om de Amerikanen te bewerken. Ook thans wordt er in Amerika weer hard voor de Hol landsche narcissenkweeker gewerkt, maar dit gaat met hooge kosten gepaard. Er moet voor dit doel geld gereserveerd wor den. .De narcissen kosten ons het meest. De heer Parlevliet gaf als zijn meening te kennen, dat die kosten, in Amerika ge maakt, niet geheel op de narcissen ge schoven mogen worden. Ook de tulpen hebben daar voordeel bij. Huisbroei van bollen. Het bestuur stelde voor de huisbroei van bollen door kinderen aan te moedi gen door een partijtje bollen ter beschik king van de scholen te stellen. De liefde tot planten en bloemen kan er door wor den opgewekt en verlevendigd. Aan de kinderen, die het beste resultaat bereiken, zou een prijsje kunnen worden uitgereikt. De heer N. Schermer zou liever een groote partij bollen over b.v. Amstendam- sche scholen distribueeren. Hij wil zake lijk blijven en ziet in het uitdeden van bollen op Texel geen voordeel. In Am sterdam kan er een goede reclame voor het Texelsche product van uitgaan, in Amsterdam kunnen we een afzetgebied vinden. De heer P. de Graaf echter gaf aan Texel de voorkeur. Er worden hier in de huiskamers veel te weinig bollen ge houden. De heer M. Zijin herinnerde zich een 35 jaar terug op school een uitdeeling van bollen te hebben meegemaakt. De bollen werden door de heer J. M. Stiggel- bout beschikbaar gesteld. Op een schert sende opmerking van de voorz. gaf de heer Zijm te kennen, dat mogelijk toen reeds het verlangen bij hem levendig werd bollenkweeker te worden, hetgeen een an der aanleiding gaf in liet midden te bren gen: Dan maar geen uitdeeling op Texel, want er zijn hier kweekers genoeg. De heer M.D.Dijt verdedigde nog het be stuursvoorstel, waarna besloten werd de zaak ter afdoening aan het bestuur over te laten. De Texelsche Courant werd gaarne bereid gevonden ter gelegener tijd een handleiding ten gebruike bij het broeien der bollen op te nemen. Reclame maken buiten Texel ligt niet op de weg van onze afd., sprak de heer Dijt. Daar dient het 2 ct. per roe-fonds voor. Aanslag belasting. Er werd geïnformeerd naar de belas tingaanslag; f7.50 per roe, zooals vorig jaar, werd te hoog geoordeeld. De voorz. meende te weten, dat het bedrag thans belangrijk lager zal zijn. Het moet voor 1932 door de Inspecteurs in overleg met de organisaties nog vastgesteld worden. Let op de narcisvlieg. De heer J. G. v. Leeuwen maakte ten slotte nog deze belangrijke opmerking: Grijskeuring is een prachtig ding voor de toekomst, maar men moet het heden niet vergeten. Er zitten thans heel wat narcis- vliegen in menige partij. De kweekers wordt daarom met nadruk aangeraden de planten met narcisvliegen uit te schie ten. Wacht er geen dag mee, want de vlieg maakt dagelijks meer slachtoffers. Vooral wie niet koken, moeten terdege uitkijken. Hierna sloot de voorz. de vergadering. WEDEROM RUGPIJN! 174 Voortdurende pijn in de lendenen, of scherpe steken als gij u bukt of opricht, wijzen op ver zwakking der organen in den rug. Des te meer als gij tevens blazen onder de oogen. duizelig heid, hoofdpijn of urinestoornissen kunt opmer ken. Venvaarloozing dezer verschijnselen kan aan leiding geven tot ernstige kwalen. Er bestaat gevaar voor maandenlange pijn of werkeloosheid door rheumatiek, ischias, spit, blaaszwakte waterzucht enz. Laat Foster's Rugpijn Pillen de organen weder tot gezonde werking brengen, zoodat het urine zuur en de andere schadelijke stoffen weder uit het bloed gefiltreerd worden. Reeds jaren verwierf dit speciale middel naam door tallooze mannen en vrouwen van eiken leeftijd hun ge zondheid en kracht te hergeven. Bij alle drogisten enz. k f 1.75 per flacon. Inplaats van kaarten. ONDERTROUWD: DIRK KORVER en MAARTJE KRIJGSMAN Wed. van Willem Swart Oudesluis N.H. Nauërna 1058-Assendelft, 18 Maart 1932 Huwelijksvoltrekking 2 April a.s te Krommenie. Toekomstig adres: De Koog-Texel. op Zaterdag 19 Maart (heden) des avonds 8 uur in de O.L. School te Oost. Deze vergadering is ook toegankelijk voor Donateurs. HET BESTUUR. Borstelwerk, Zeemlappen, dweilen, enz enz. weer ruim voorzien van Alles lager in prijs Groote grijze dweilen 25 ct witte 35 ZEEMLEER sterk verlaagd. Groote voorraad enz. enz. Ondergeteekende had gehoopt u voor de schoonmaak nog te bezoeken, dat is wegens ziekte vei'hinderd. In de hoop nu met een bezoek aan mijn huis te worden vereerd. Aanbevelend, P. DIJKSEN, Nieuwstr., den Burg. Kruschen Salts geneest vele kwalen. Het resultaat is enorm. De Shellwagen is het adres. Ook aan huis te verkrijgen. Gewoon bruin en verder alle mogelijke kleuren. Prima. Prima. GEBR SCHOENMAKER, Timmerlieden, den Burg. Puntdraad Gladdraad, Kippengaas, Krammen, draadnagels thans zeer goedkoop. is het verven Uw kleeren worden als nieuw En voor weinig geld 1 Vraagt uw winkelier. Voor Engros Hoogzijde E 103, Schagen. HEEREN VEEHOUDERS 1 maar waakt voor het gevaar. Kijkt daarom uw kruik creoiine na. Is hij leeg? De SHELLWAGEN heeft ze in voorraad. Tevens ook aan het adres te verkrijgen Liter Shelltox. Onmisbaar in de koestal N.V. „PLUIMVEEBEDRIJF DE VEEN" levert dagkuikens Voor uw asphaltdaken, enz. GEBR. SCHOENMAKER, Timmerlieden, den Burg EÜ3SE3 Sinds 1860. BBBB §3 Steenhouwwerken, Grafsteenen, gSSfflü Schoorsteenmantels, enz. BBBB 13 Dijkweg 82 Kanaalweg 176 m DEN HELDER. B TE KOOP: nog een partijtje ook bij gedeelte. A. DAALDER, de Koog. Quaker beslaat voor 18Vo uil proteïne, onontbeerlijk voor de ontwikkeling der spieren en bindweefsels. Boven» dien bevat het vetten en mineralen. Quaker is een „volkomen" voedsel en bovendien bijzonder smakelijk. MIJN H A R DT'S SALMIAK-TABLETTEN Dooien 20 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2