No 4616 45s,e Jaargang. Zaterdag 19 Maart 1932 TWEEDE BLAD Schoonmaak ZOEK DE ZON ZIJ. Texelsche Berichten Een Fabel van deze Tijd. y BB BB m ffl ffl BB Eg ffl ffl ffi ffl ffl H Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huiB aan huis gelaaao. TEXELSCHE COURANT Een optimist heeft soms wel Ten slotte ongelijk, Maar toch is hij biezonder En bovenmatig rijk. Terwijl een ander aarzelt, En leeft in droeve druk. Neemt hij al vast een voorschot Op zijn nabij geluk. Dat heeft hij toch te pakken, Al loopt het later mis. Maar 't mooiste is, dat meestel, 't Geluk nog met hem is. Geluk is niet toevallig, Het is een resultaat Van een groot enthousiasme Dat voor geen weerstand staat. AUTOBUSDIENSTEN. DEN BURG—DE KOOG v.v. Van den Burg: 8.15 4.00* 5.30. Van de Koog: 8.45 4.15* 6.00. beteekent: Woensdags en Zaterdags niet. DEN BURG—DEN HOORN v.v. Van den Burg: 10.10 5.30. Van den Hoorn: 10.30 6. (Ondern.: E.Boekei,den Burg, telef. 13). DE COCKSDORP—DEN BURG v.v. Van de C. 8.10.1.4. Van den Burg: 8.45; 11.3.45; 5.30. Zondags van de C.: 9.30; van den Burg 10.30. (Ondern.: T.Reuvers, de Cocksd.tel. 16) ffiffifflfflfflfflfflfflffiffl y ffifflfflffifflffifflffiffiffl BB In samenwerking met de Eg Commissie voor Controle op Eg het adverteeren voor Genees- Eg middelen en Geneeswijzen EB worden slechts die adverten- Eg ties op dat gebied geplaatst, Eg waartegen harerzijds geen Eg bezwaren bestaan. Eg Eg (Secretariaatder Commissie: Eg Van Aerssenstraat 176, ffl DEN HAAG.) R. K. Filmcomité. In aansluiting op het bericht, waarin het R.K. Filmcomité zijn bioscoopvoor stellingen aankondigde, schrijft het ons nog het volgende: De bioscoop benut in de film Christus (8 deelen) alle hulpmiddelen, die haar ten dienste staan om de Heilige Historie van de Menschenzoon uit de schaduwen yan het grijze verleden te doen oprijzen en deze voor onze oogen te doen opleven in de legendarische steden: Bethlehem,. Nazareth en Jeruzalem. In dit spel ontrolt; zich het leven van Jezus als een panorama van liefelijke tafereeltjes, vanaf Zijn ge boorte tot aan Zijn verrijzenis. Alle episodes van het openbaar leven van Hem, die eerst geheel en al de vriiend was der kinderen en nederigen van harte, worden naar waarheid en in pakkende staaltjes in de toeschouwer wakker geroe pen. Vooral de lijdenstafereelen worden m zeldzaam grootsche stijl opgevoerd. Het afgrijselijk treurspel, waarbij het wreede volk Degene verloochent, Die zij eerst tot Koning uitriepen; de veroordeeling door Pontius Pjlatus, die, hoewel hij zijn handen in onschuld wascht, Hem toch aan de soldaten overlevert, de schande lijke doornenkroon, de geeseling; dan de bestijging van de Calvarieberg; Jezus, be zwijkend onder Zijn zwaar kruis; en tot slot de vreeselijke kruisiging en de dood van de Meester ten aanschouwen van Maria en Maria Magdalena. Deze vreeselijke herinneringen aan het Goddelijk Offer, zullen nooit uit de ge dachten gaan van diegenen, die in deze film de groote marteling van Golgotha (hebben aanschouwd, waarin de eenigc Zoon Gods Zijn Bloed gaf om voor de zonden der menschen te boeten. Ned. Chr. Landarbeidersbond. Op initiatief van de heeren C.Tuinder en Jelle Visser was Woensdagavond in Eben Haëzer een vergadering belegd, ten einde te komen tot de oprichting van een afdeeling „den Burg" van de N.C, L.B. De heer P. Stokman, lid van het hoofd bestuur, was voor die avond uitgenoodigd een uiteenzetting te geven van het doel en nut van de bond, en deed dit op een zeer vlotte en aangename wijze. Spr. be- geeft menige hui-vrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol wees, dat hij zijn onderwerp volkomen be- heerschte. Jammer was het voor de heeren Tuinder en Visser, dat er slechts weinigen aanwezig waren, zoodat er slechts vier personen als lid konden worden inge schreven. Aangezien er minstens zeven personen moeten zijn ingeschreven om een afd. op te richten, zal getracht wor den, door propaganda er nog eenigen bij te krijgen, om zoodoende tot oprichting te kunnen komen. In een der volgende nummers zullen wij de namen van de eventueel gekozen bestuursleden opnemen. L. Dinsdagavond werd een vergadering belegd in het Gebouw voor Chr. Belan gen te Oosterend. De opkomst was tame lijk groot. Het woord werd gevoerd door een hoofdbestuurder. S.D. Waarschuwing tegen het Arbeidsleger der Heilsbrigade. Het Centraal Archief en Inlichtingen bureau inzake Maatschappelijk Hulpbe toon voor Nederland te Amsterdam, waar schuwt opnieuw tegen het Arbeidsleger der Heilsbrigade, waarvan de comman dant, genaamd G. Eichhorn, wederom cir culaires rondzendt om geldelijke steun aan zijn inrichting, die thans gevestigd is Zorgvlietstraat 286 (v.h. de Riemerstraat 274) en welke inrichting niet de minste steun verdient. Het bestuur van het Centr. Archief. Wie doet dit na? Ter gelegenheid van hun 50-jarig huwe lijksfeest, hebben de heer D. Keijser Sz. en echtgenoote Woensdag de verpleegden in het „Gesticht van Weldadigheid", al hier op feestelijke wijze onthaald. Ei- waren gebakjes en sinaasappelen, koekjes en sigaren, ja, zelfs een wijngroc ont brak niet op liet menu. Gaarne geven we gevolg aan het verzoek, dat ons van de zijde van de heer en mevr. Moenis en de verpleegden bereikt, om op deze plaats de heer en mevr. Keijser hartelijk dank te zeggen voor dit feestelijk onthaal. Nog twee woordjes slechts: „WIE VOLGT?" Onbestelbare poststukken. Sinds onze vorige opgaaf kwam aan 't postkantoor alhier als onbestelbaar terug een brief, geadresseerd aan „mej. A. Ver kerk-Verbeek, te Alkmaar". De onbekende afzender kan zich ten postkantore vervoegen. OOSTEREND. De Macht van het Kleine. Dinsdagavond werd in de N.H.Kerk alhier het 50-jarig bestaan herdacht van de Vereen. „De Macht van het Kleine" en het 25-jarig bestaan van de afd. Oos terend. De bijeenkomst werd geopend door Ds. Groenenberg (Ps. 146:1 en 2 Cor.9), die vervolgens een kort woord ter inlei ding sprak, waarin hij in het biezonder de heer T. M. Loman herdacht, de grond legger van de stichting tot verpleging van on- en minvermogende lijders aan val lende ziekte. Vervolgens verkreeg de heer Korten- ven, een der drie reizende broeders van ide stichting het woord. Hij sprak naar aanleiding van Matth. 20:7 en gaf ver volgens een overzicht van de geschiedenis van de stichting. Veel dank is verschul digd aan Ds. O. G. Heldring en freule Van Berkhout. Aan lien is voor een groot deer te danken, dat in 1882 de Stichting kon worden gegrondvest. Toen reeds kon den vijt patiënten worden opgenomen, in 1884 reeds 35. Thans beschikt men over 15 groote gebouwen met bijgebouwtjes. Wel f 1100.000 is daaraan ten koste ge legd. Br. Oosterdijk treedt als geestelijk verzorger op. Uitvoerig gaat spr. na, hoe de verpleging plaats vindt, hoe de ge bouwen zijn ingericht, enz. Tevens ver telde hij van de gunstige resultaten met de verpleging bereikt. Dat alles gaat echter met hooge kosten gepaard. Geluk kig maar, dat de Vereen. 104.000 leden telt, die in 1931 netto f96000 bijdroe gen. De afd. Oosterend werd voor 25 jaar opgericht met 18 leden en telt er nu 53. Spr. bracht de afd. dank voor haar steun en wenschte haar de kracht toe om haar arbeid nog lang voort te zetten. Met te laten zingen Gez. 203:5 en dank gebed werd door spr. gesloten. Na afloop mochten zij, die zich door de inzameling der gelden in de loop dei- jaren verdienstelijk maakten, een aanden ken in ontvangst nemen. Jammer, dat niet meer belangstellenden aanwezig waren om wat meer omtrent deze nuttige instelling te vernemen. (Van redactiesvege bekort om nog in dit num mer te kunnen worden opgenomen). Van de wal in de sloot. De verbreeding van de Spangerweg nabij de hoeve van C.Bakker, heeft nog niet alle gevaren opgeheven. Er is im mers nog een sloot als scheiding tusschen land en weg gelegen. Dat ondervond de heer J. R., groentenhandelaar van den Burg, die in deze omgeving met ket en kar in de sloot geraakte. Het ongeluk liep betrekkelijk goed af. Genoemde heer wist op eigen kracht zijn reizende groen- tenzaalc weer op de kant te werken. Er zijn tegenwoordig wel meer zaken, die haar evenwicht verliezen, maar dan met minder gelukkige afloop. DE KOOG. Sportnieuws. Zondag werd hier op het „Udi"-terrein de korfbalwedstrijd tusschen twaalftal A en B van de T.K.B. gespeeld. Deze wed strijd, georganiseerd door de Tex. Korf bal Bond (zie de namen der spelers en speelsters in T.C. 12 Maart) had ten doel in elke deelnemende club de best spelen de dame en heer te vinden, teneinde op die manier een sterk Texelsch twaalftal samen te stellen, dat binnen eenige tijd in een wedstrijd uitkomt tegen een 12-tal, spelende in een club, aangesloten bij de Nederl. Korfbal Bond. Teneinde dat doel te bereiken, had de beoordeelingscommissie, bestaande uit het bestuur der T.K.B., een zeer lastige taak. Natuurlijk waren er uitblinkers, zooals mevr. Kunst en de heer Brugman van H.K.C., de heeren Hamers en A. Stolk resp. van Verdo-Nigro en Seolto, doch overigens stonden de spelers vrijwel op hetzelfde peil, zoodat een dergelijke in teressante en propaganda makende wed strijd nog wel eens herhaald dient te worden. Waar blijft bij dergelijke wedstrijden het publiek? Komaan, sportenthousiasten van Texel. Toont ook uw belangstelling in het mooie korfbalspel. Wordt zoo mogelijk donateur (trice) van de T.K.B. (secr. J. Snieder, Wilhelminalaan 10, den Burg). Thans het wed strijd verloop. Onder leiding van scheidsrechter Kiewiet stellen te 2.15 uur beide twaalftallen zich op. Het A-team is gekleed in de groen-zwarte shirts van Verdo-Nigro terwijl het B.- team het zwart-oranje van Seolto draagt. Gedurende de eerste 10 muniten blijft het tusschen beide partijen een verkennen, 't is duidelijk te zien, dat de spelers aan elkaar moeten gewennen. Allengs ontwik kelt zich echter meer samenspel, fraai open spel, zooals wij het nog niet in wedstrijden op Texel zagen, met het A- team iets in de meerderheid. Dank zij de sterke midvakspelers in B., Brugman en Z. Stolk, die weinig kans op doorbraak voor A geven, weet B de korf voor pun ten te bewaren. Toch blijkt het A-team op de duur sterker, waardoor het danook na plm. 25 minuten spelen zijn eerste doelpunt te boeken krijgt. 11 015 mi nuten daarna brengt een der A-spelers met een mooie worp de stand op 20. Hiermede gaat de rust in. Verkwikkend is gedurende deze wedstrijd de aange name verstandhouding onder de spelers. We gaan de goede weg op. Na de rust wordt van beide kanten weer flink aangepakt. Staaltjes van fraai sa menspel krijgen we te zien. A weet echter nu ook zijn overwicht te handhaven en toont dat door na 10 minuten spelen de achterstand van B te vergrooten3-0. B verliest echter de moed niet en blijft volhouden. We zien thans momenten, waarin A., zeker van zijn overwinning, wat verslapt en B enkele mooie doelkan sen krijgt, welke echter door slecht schie ten verloren gaan. Een tegenpunt maken kan B niet. Wel weet A kort voor het einde zijn winststand nog te vergrooten en deze te brengen op 40. Hiermede komt het einde van een ge animeerde goed gespeelde wedstrijd, die door Kiewiet keurig geleid werd. OUDESCHILD. 'Ongeval bij het lossen. Bij het lossen van een der beurtschepen in de haven kreeg de heer K. Hoogerheide Dinsdag een kist op het hoofd. Hoewel H. 's avonds nogal een hevige neusbloe ding kreeg, schijnt het ongeval hem overi gens niet gedeerd te hebben. Visscherij. Met de vangsten gaat het de laatste da gen niet biezonder best; ze zijn niet groot, terwijl de prijzen niet in overeenstemming zijn met de kleine vangsten. Te den Hel der worden geregeld nogal wat garnalen aangevoerd, hetgeen natuurlijk op de prijzen wel wat drukt. De kommenvis- schers vangen ook niet zooveel de laatste dagen. Bij Huisduinen echter vangen de Heldersche vletterlui vletten vol. Vee ver voer. Gedurende de vorige week zijn v«n Texel verzonden: 49 kalveren, 89 schapen, 2 paarden, 9 varkens, 12 koeien. Groote verandering op de Haven. Het is lang bekend, dat het Stoomboot koffiehuis wordt gesloopt. Thans verna men we, dat ook het „Schippershuis" (M.M.Bakker) en de kruidenierszaak van Blom gaan verdwijnen om niet meer te worden opgebouwd. Ook de zeilmakerij van Kruithoed en eenige pakhuizen zullen voorgoed verdwijnen. Weldadigheidsuitvoering. De zangveneeniging „Nieuw Leven", dir. de heer M. Kikkert, van Oosterend, heeft het prijzenswaardig voornemen om op Tweede Paaschdag een uitvoering te geven in de „Zeven Provinciën", ten bate van de kas van de bewaarschool alhier. Naar we vernemen, geeft het programma elk wat wils, terwijl het plan bestaat een taart te verloten. (Nadere biezonderheden volgen per advertentie). dchoolirieaw*. Na met gunstig gevolg het toelatings examen te hebben afgelegd zijn tot de Ambachtsschool te den Helder toegela ten onze plaatsgenooten Herman Boekei (metaalbewerker), Gerrit J. Dogger Mz., (idem) en Piet Dogger Joliz. (timmeren). De lessen vangen aan op 5 April. De dienen hadden een verbond gesloten om de oorlog af te schaffen. Kort daar na kwamen de schapen zich beklagen, dat de wolt zich aan de afspraak niet stoorde. De wolf, die zelf in de Raad zat, verde digde zich door te zeggen, dat het opeten van schapen een vreedzaam bedrijf was de schapen toch verdedigden zich heele. maal niet. De Raad gaf de wolf gelijk en zoo was alles in orde. Toen de ram deze uitspraak vernam, stiet hij met zijn horens naar de wolf Deze vrat hem op en de Raad gat hem gelijk, want de ram had hem aangevallen Nu de wolf op alle punten in het gelijk was gesteld, bleef hij een slachting onder de schapen aanrichten. Hij vrat er ten slotte zooveel van op, dat hij barstte en zoo was de oorlog ten gunste van de schapen beslist. Maar omdat de schapen allemaal waren opgegeten, hadden zij geen plezier meer van hun overwinning.... MWIIMIIIIIIIIIIII BUITENLAND. Washington. Er moeten veertig mil joen Amerikanen ten gevolge van werk loosheid, gedeeltelijke werkloosheid en loonsverlaging beneden de mi|nimum!e- vensstandaard leven. Het aantal werk- loozen bedroeg 1 Febr. 8.300.000. Batavia. Het comité, dat zich ten doel stelt om te ageenen tegen de Atjeh- sche taal als voertaal, heeft een vergade ring belegd, waar duizend personen geprotesteerd hebben tegen het Atjehsch als voertaal en leervak. VOOR ONZE DAMMERS. De heer G. Beets, te Wormer, die Zaterdag 1.1. met zooveel sucoes als si- multaanspeler voor damclub O.K.K alhier optrad, doet ons eenige damproblemen toekomen, waarvan we no. 1 hier reeds een plaatsje geven. Damprobleem-G. BEETS. 1 2 3 4 5 iwm.ww. /ww/. Wit speelt en forceert de wi|nst. Zwart 8 isChijven op 3, 7, 8, 12, 13, 16, 18 en 21. Wit 8 schijven op 24, 27, 28, 31, 32, 38, 39 en 47. De heer Beets geeft de oplossing (n ons volgend nummer. Behalve van de heer Beets ontvingen we nog problemen van de heeren C. Dijker en P. Kuiper ('t Noorden), die we eveneens gaarne zullen opnemen.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1