De Nieuwe Texelsche Courant Nc 4617 45ste Jaargang. Woensdag 23 Maart 1932 Van '„eek tot week FRISOBAM Wybert Texelsche Berichten Dat doet Purol Hier begint het PER 72 POND GEEL 30 d. GROEN35 ROOD... 40 Uw advertentie In dit blad werdt op Texel huis aan huls geleasn. TEXELSCHE COURANT is sinds 1 JuB 1930 in dit blad opgenomen. UI TO.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 et. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4 ct. HOOGWATER ter recde van Texel v.m. (nam. ongeveer V> uur later.) 23 24 25 26 27 28 29 Maart 9,14 9.52 1031 11,13 11,58 0,21 1.13 LICHT OP RljWIELEN en RIJTUIGEN 6.45 Voorkom 1 Gorgel droog met Zaterdagavond. IVAR KREUGER, Civiel-Ingenieur. Hoeveel deuren van ministerieele werk kamers, van Rijkskanselarijen en ban- kiers-priyékantoren plachten wagenwijd te worden geopend, zoodra dit simpele visitekaartje was gepresenteerd? Civiel-in genieur, maar ook: opbouwer van een we reldtrust, geldschieter van een reeks van, gouvernementen, en houder van tallooze heele en halve monopolies. Kreuger, Zweed van geboorte, heeft in enkele tien tallen jaren zijn vaderland dat hem deswege terecht dank weet een zeer aanzienlijke positie in 's werelds econo misch bestel verschaft. Kreuger gaf lee- jiingen in ruil voor lucifersmonopolies. Toen kwam de crisis: aflossings- en renteverplichtingen werden en worden niet meer nagekomen. Nieuw geld was, zelfs voor Kreuger, niet te vinden. Op Zater dagmiddag, terwijl het volk Briand uitge leide deed, klonk in de stilte van een Parijsche flatwoning een revolverschot: Ivar Kreuger was niet meer, een financier van groot-formaat ging met hem heen. Briand, Kreuger, George Eastman, Edi son's vriend en rivaal in het uitvinden, Charles Gide, hen allen is de Nvereld in luttele dagen armer geworden. Om de vrede in Europa. Het leven raast onvermoeid voort. Ook in de achter ons liggende dagen voegde het aan de wereldgeschiedenis feiten toe, die geboekstaafd moeten worden. Zoo toog het Duitsche volk ter stembus. Dooi de overwinning die het Hindenburg be zorgde nu de „nationale opposijie" bij de nieuwe stemming op 10 April niet met één candidaat uitkomt, is zijn verkiezing meer dan ooit een zekerheid geworden maakte het de dertiende Maart tot een historische dag. Voor de Fransch-Duit- sche toenadering, die voorwaarde blijft van een stabiel Europa, is het resultaat van Zondag heuglijk. Wanneer de pogin gen om Tardieu's Donaufederatieplan te verwezenlijken, tot resultaat leiden (sa menwerking van Frankrijk, Engeland, Italië en Duitschlamd) zal 'n tweede voor waarde voor die stabiliteit zijn vervuld. Japan is er slecht aan toe. De buitengewone algemeene vergade ring van de Volkenbond, op China's ver zoek bijeengekomen, heeft eindelijk spij kers met koppen geslagen, in een der aangenomen resoluties wordt gewezen op het Verdrag van Kellogg, waarvan art. 2 bepaalt, dat geen andere oplossing van geschillen tusschen de onderteekenaars mag worden gezocht dan met vreedzame middelen. Hierbij sloot China zich natuur lijk gaarne aan, Japan, even natuurlijk, ongaarne, maar dan toch, klaarblijkelijk niet op durvend tornen tegen de open bare meening van de geheele wereld minus de wapentuigfabrikanten en derzelver be schermers (of gevangenen). Het conflict is nog niet opgelost, maar wel is de weg aangewezen waarlangs die oplossing kan én moet geschieden, en bui tendien is een eind gekomen aan het vreeselijke bloedvergieten bij Sjanghai. In Tokio schijnt men tot de overtuiging te zijn geraakt dat het Sjanghai-avontuur een groote domheid is geweest, die Japan heel duur is te staan gekomen. Japan, dat er behalve in politieke ook in financieele en economische zin slecht aan toe is, mede als gevolg van de oorlog, die geen oorlog genoemd mocht worden, wordt wèl gestraft en heeft daarbij het onaangename bewustzijn, dat de heele wereld, op de reeds genoemde uitzonderingen na, die strat dubbel en dwars verdiend acht Honden, die losloopen. Van politiewege verzoekt men ons nog .eens de aandacht te vestigen op de gem.- politieverordening, waarbij degenen, wier honden in het tijdvak van 1 Nov.1 Mel buiten de kommen der dorpen of zonder toezicht binnen de kom losloopen, straf baar worden gesteld. Aan deze bepaling wordt slecht de hand gehouden, zoodat de politie tot bekeuring zal moeten over gaan. Er kwamen van veehouders vele klachten in. Past op, dat ge niet op de bon raakt, want dat kan 125 kosten of zes dagen gratis „kost-en inwoning". Wat brengen de huiden op? Door de gezamenlijke landbouwbestu- ren zouden de huiden van lammeren, scha pen en kalveren der leden bij openbare in schrijving worden verkocht. Eenige in schrijver was de heer J. Mets Hz., te Oudeschild, die noteerde: lammerenhuiden 13 ct., schapenhuiden 105 ct., kalverenhuir den 20 ct. De huiden van lammeren en kalveren alleen werden gegund. Ziekenfonds „Texel". Ter aanvulling van het verslag, opge nomen in het vorig nr., nog het volgende: DE KAS werd zwaar op de proef ge steld. Wel 175 patiënten verpleegd aan de overkant. Dit breekt ons, sprak de secr., de nek en is oorzaak, dat we nu, ondanks de extra-heffing, nog met een tekort van ruim f500 zitten, terwijl eenige nagekomen rekeningen ook nog betaald moeten worden. De extra-heffing heeft, behoudens een enkel geval, niet tot be danken ot royeeren geleid. Een lid, dat zich liet schrappen, kwam na een tijdje weer terug,toen er een bril noodig was. Intusschen doet het bestuur zijn uiterste best om zoo goed mogelijk rond te komen en een maximum voordeel te genover minimum kosten te stellen. E>e boeken, enz. van penningmeester G. Michels waren in de beste orde. Daarvan getuigde de commissie, bestaande uit de heeren J.A.Eelman, Egb. Lap en L. Vonk. De vootz. bracht terecht hartelijk dank aan de „man van de dubbeltjes" voor zijn vele werk, vooral nog toegenomen door de uitbreiding van het fonds. Welke groote voordeden het fonds biedt, toonde de voorz. met 'n enkel voor beeld aan. Een patiënt, die in 1931 en 1932 telkens vijf weken in een ziekenhuis moest worden verpleegd, moest daarvoor f393 betalen. Hiervan werd f253 door het fonds vergoed, terwijl de overige f140 door het Armbestuur werden bijgepast. BESTUUR. Daar de heer G. J. Logman moest aftreden (niet direct herkiesbaar): en het fonds zijn leden over heel Texel telt, werden door het bestuur niet alleen personen uit den Burg candidaat gesteld, Voorgedragen wenden voor den Burg: D.v.d. Werff, J.A.Eelman, L.Vonk en W. Bruin; den Hoorn: J.D.Troost; de Koog: P.Kikkert; de Waal: P. Former; de Cocks- dorp: Joh. de Graaf. Gekozen werd de heer D.v.d. Werff (15 van de 27 stemmen; Joh. de Graaf 7). Aan de aftredende com-i missaris werd dank gebracht voor wat hij in het belang van het fonds deed. DERDE KLAS-verpleging in het zie kenhuis alleen wordt door het fonds be taald. Wie in een hoogere klas verpleegd wil worden, krijgt niet vergoed wat hem als derde-klas patiënt zou zijn uitbe taald. De kosten komen dan ge hee Ivoor zijn rekening. Het fonds immers is be stemd voor hen, die niet bij machte zijn behoorlijke verpleging en doktershulp uit eigen middelen te bekostigen. Zoo staat het ook met het b r i 11 e nvraagstuk. Wie een bril met gewoon montuur, zooals het tonds die verstrekt, voor zich te „min" vindt, koope een andere, maar bedenke daarbij dat hij deze geheel uit eigen beurs betalen moet. Het is voorgekomen, dat een patiënt, die in de 2e klas verpleegd werd, op vergoeding aanspraak wilde ma ken, omdat er in de 3e klas van het hospi taal geen plaats voor hem zou zijn ge weest. Bij navraag echter bleek, dat van plaatsgebrek geen sprake kan zijn ge weest, in't hospitaal is voor 'n mannelijk 3e klas-patiënt altijd gelegenheid. Dus: geen uitkeering. De heer W. Bruin zou alle tondsbrillen van dezelfde leverancier wil len betrekken, opdat ze wat goedkooper kunnen worden. Dit bleek echter niet best mogelijk, omdat de dokters daarvoor af zonderlijk zorgen. BUIKBANDEN! Op een vraag uit de vergadering werd meegedeeld, dat buik banden nimmer worden verstrekt. Wan- B39 PER H PO. ^n'Cjvedkoopè \Jabak neer het fonds daaraan begint, is de kas heelemaal ontoereikend. Bode Zoetelief voorspelde, dat van de 1000 vrouwen er zeker 100 een buikband zouden aanvragen, jhetgeen het fonds f 1000 zou kosten. EXTRA BIJDRAGEN kunnen evengoed niet achterwege blijven. De heer IJ.Witte stelde voor in de zomer maar wat meer te heffen. De voorz. zou tegen kermis eenmaal dubbele contributie willen vra gen. Tot 'n besluit kwam men echter niet. SUBSIDIE. De heer C. Wonder stelde de vraag, of de gemeente het tekort niet kan aanzuiveren en drong er met klem op aan alsnog te trachten tot samensmel ting van de drie Texelsche fondsen te ko men. Aan het adres van de Oosterender bestuursleden werden onvriendelijke woor den gericht, omdat op hen de samenwer king zou zijtn afgestuit. De voorz. deelde mee, dat alleen dan de gemeente bereid is financieele steun te verleenen, wanneer de drie fondsen één geworden zijn. De heer Wonder gaf hierover zijn verwonde ring te kennen en verklaarde niet te be grijpen, waarom de gemeente er zich af maakt. Hij was van oordeel, dat de leden niet meer kunnen betalen en vreesde, dat vele bedankjes zullen binnenkomen, als de contributie verhoogd of een extra heffing gevraagd moet worden. De voorz. stelde hier tegenover, dat er toch kasgeld, moet zijn, wil het fonds in stand gehou den kunnen worden. Geen geld, geen tonds is het hier. Een der aanwezigen, die het niet breed heeft en in zijn groot geziln veel met ziekte te kampen heeft, viel het bestuur bij en verklaarde gaarne te willen helpen het fonds in stand te houden, al zou een verhoogde bijdrage hem ook in moeilijkheden brengen. Hij was vol waar deering voor het fonds en zijn huisarts en zou het niet gaarne missen. ALLERLEI. Kunnen inwoners van Oos terend lid van het fonds „Texel" worden Antw.Neen. Er is een grenslijn vastge- gelegd. Kan het fonds geen gedeelte lijke vergoeding geven van de kosten van doktershulp bij bevallingen? Antw.: Daar aan kan het fonds niet beginnen. Het is toch al zwaar belast. Kan het tekort niet door de dokters gezamenlijk gedra gen worden? Antw.: Het zijn de specia listen aan de vaste wal, die f4000 ontvin gen en het fonds naar verhouding het meeste kosten. Het zou onbillijk zijn de dokters hiervan de dupe te laten worden. Van een verzoek om brillen met een sterker montuur te willen verstrekken werd nota genomen. Ten slotte kwam nog de ziekenauto ter sprake. Aan de leden wordt in rekening gebracht f3.— voor de chauffeur en nog een zeker be drag per K.M. Wie hiermede niet accoord gaat moet zich tot de ondernemer en nijet tot het bestuur wenden. HIER IS HET! Het gironummer van de penningmees ter van Texels Crisis-Comité. m No. 193098. o Uitslag aanbesteding. Door architect N. Schermer werd Zater dag aanbesteed de bouw van een drie-, tal woonhuizen aan het Slingerwegje voor rekening van de heer J.C.Rab, alhier. Timmerwerk: W.Bruin (Waal) f3081; Gebr. Schoen maker f2754; P.v.'t Hoog f2610; J. Drij ver f2484; P.J.Kooger f2390; J.Bakker 12350. Metselwerk Th. Buisman f2304; W.A.Geus f2015; L.Bruin f1613; J.Trap f1475; T.Witte f1468; G.Logman f1380; C.Keijzerf 1300; H.Koorn f1300; I. Voigt f1280. Alle metselaars schreven in voor met selwerk zonder bijlevering van materiaal. Schilderwerk Smit f675; C.Bremer f672; J. Vonk f666; Gebr. v. 't Noordeinde f650; J.C. Roeper f592. Loodgieterswerk Nic de Graat 1273.50; J. Agter f269. Electr. werk Jac. Bruin f 130.60; A.Knoppertsf 124; J. Agter f 122.50; R.Daalder f 114.90. I en II: J.Daalder f4070; J. Drijver f 3884. Massa: P. J. "Kooger f4400, zonder loodgieterswerk. De gunning is aangehouden. „Wat gij niet wilt, dat u geschiedt." Het komt wel eens voor, dat de radio centrale alhier op ergerlijke wijze (d.w.z opzettelijk) storing ondervindt ten gevolge van genereeren. Laat de bedrijver van dit kwaad toch wijzer wezen. Het gebeurt bij het zoeken naar een of ander station wel eens, dat de „Mexicaansche hond" zich een oogenblik laat hooren, maar wan neer het geluid tergend lang aanhoudt, kan alleen van opzet om te storen sprake zijn. Kom, laat dat. Ge treft er niet al leen uw „vijand" mee, maar ook uw beste vriend. Overzicht veemarkten, 10—16 Maart. De toestand is en blijft zeer onzeker; beter mag gezegd: de toestand wordt onhoudbaar, vooral nu hier en daar van meerder aanbod sprake was. Aldus liet Holl. Landbouwblad. We merkten reeds op: „Hoe zal liet gaan als straks de marktaanvoer grooter wordt". Deze week zagen we het reeds. De „iets" gunstiger positie der varkens- markt gaf een toename van aanbod, welke op verschillende markten weer eenige te ruggang tengevolge had. Voorde meeste veesoorten bleven ook deze week handel en prijzien nog slecht. De Leeuwarder veemarkt gaf wat w o 1- vee betreft iets korter aanbod. De han delsstemming was, alhoewel gedrukt, iets beter met stationnaire prijzen. Ook Lei den was bij beperkt aanbod voor export althans wat de goede soort betrof, wel zoo' goed, doch ook al niet duurder. Voor de mindere soort was daar de handel flauwer. Zwolle, Utrecht en Purmerend waren stug, doch vrijwel prijshoudend, hetgeen ook te Sn eek en Groningen vrij wel het -geval was. Rotterdam was bij kort aanbod voor export toch slecht, zoo dat daar de handel traag en de prijzen iets lager waren. Ruwe huid en ruwe handen worden gaaf en zacht als fluweel. „Voor een appel en een ei". We deelden onlangs mee, dat onze abonnees zich „voor een appel en een ei" op het „Nieuwe Modeblad" kunnen abonneeren, welke gelegenheid onze abon- Inee J.J. Verbrugge, te de Cocksdorp, te baat nam, om onder toezending van een heusche appel en een heusch ei (ras echte Barnevelder) om een abonnement op dat Modeblad te verzoeken. Zonder twij fel een origineele gedachte. We zullen onze abonnee danook prompt bedienen en voor toezending van ons Modeblad voor een kwartaal zorgdragen. Echter met deze mededeeling, dat wij op verdere verzoe ken, van een appel en een ei vergezeld, niet ingaan. Abonnee Verbrugge gunnen we zijn abonnement van harte, maar hierna basta. Waar moet 'het heen als we straks adverteeren: Ons Zondagsblad kost een „peulschilletje", Een advertentie voor „niets", Een abonnement voor een „schijntje",een „sikkepit?" Straks komt de kastelein, wanneer zijn klant om een „piereverschrikkertje" vraagt, met een vischhaakje Texelsbh Schapenstamboek. De Alg. Vergadering van het Texelsch Schapenstamboek in Noord-Holland zal volgend jaar te den Burg gehouden wor den. EIERLAND. lElectrisch licht uit eigen centrale. De heer C. Dros, smederij Eierland, heeft zijn aerogeengasverlichting vervan- vangen door een electrische installatie. Met behulp van een 2 p.k. benzine-motor en een dynamo met elkaar op een wagen geplaatst wordt stroom opge wekt, welke in accu's wordt opgeborgen. Van tijd tot tijd worden deze opgeladen. De installatie, waarop een tiental lampen van totaal 500 kaars branden, moet zeer goed voldoen en is een uitkomst zoolang de T.E.M. Eierland niet bedienen kan. Daar deze „electrische centrale" gemak kelijk kan worden verplaatst, kan zij ook heel goed dienen bij openluchtfeesten, op ijsbanen, etc., wanneer aansluiting op het inet van de T.E.M. niet mogelijk is. Ver meldenswaard is nog, dat de motor te vens dient om een bandenpomp te drij ven en onderwijl de accu's voeden kan. Nadere inlichtingen zal de heer C. Dros gaarne verstrekken.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1