Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprntol. Bij alle Drogisten. Natuurschoon in goede handen. ZAKENMAN U weet, dat van NET DRUKWERK een kracht ten goede uitgaat. Laat er daarom zorg aan besteden. Ge betaalt er toch geen cent meer voor. Laat de drukkerij van dit blad uw drukwerk gereed maken. Van Kieviten en Kievitseieren. Woensdag zijn de kieviten gekomen in grooten getale. Zoo schreef men vorige week uit Friesland aan de „Tel". Ook op Texel werden de eerste exemplaren ge signaleerd. Dat zijn de vogels, die weldra (20—25 Maart) de dure eerste kievits eieren zullen leggen. Zij zullen niet vroeg zijn dit jaar. De nachtvorsten houden het liefdesleven nog wat in bedwang. Er is wel eens 'n seizoen geweest, dat het eerste eitje op 12 Maart aan de Koningin werd aangeboden. Maar dat is een hooge uitzondering. „De tijd" is van 20 tot 25 Maart. Een kievit is een stipte vogel, en wat die koude betreft, zij legt desnoods haar eerste legsel in een bevroren nest. Ontspanningsavond no. 9. Maandag 1.1. heeft het Jeugdherberg- bestuur in de Z.V.S. zijn laatste ontspan ningsavond gehouden. Het was wederom een zeer genoeglijke bijeenkomst; leering en vermaak gingen hand aan hand. Ds. Vis vertelde van een bezoek dat hij aan Londen bracht en vertoonde daarbij met behulp van een epidiascoop een groot aantal platen. Een mooi slot van de reeks ontspanningsavonden, die zoo geheel aan de verwachting hebben beantwoord. Aan het slot bracht burgemeester Oort, voorz. van „Mooi Texel" en Jeugdher- bergbestuur, hartelijk dank aan allen, die in het succes van deze avonden een werk zaam aandeel hadden. Aan de heer De Gooyer, die belangeloos de zorg voorliet lokaal op zich had genomen „dat heb ik voor de jongens over", sprak hij werd 'n partij lekkere sigaren geoffreerd. Wie z'n oor te luisteren legde en zijn oogen de kost gaf, kan het weten: de jongelui hebben zich kostelijk geamuseerd en leerden er nog wat bij. „Zulk kostje smaakt naar meer", vertrouwde er een ons toe. Eln hij was de tolk van de anderen. Sportnieuws. Korfbal. Zondag le Paaschdag, aanvang half drie, speelt Texel-comb. tegen U.D.l. T.C. imist een paar beste krachten. Laat het evengoed een sportieve, aangename wed strijd worden. De spelers van T.C. zen den vóór ot op Donderdagavond afbe- richt, indien zij verhinderd zijn aan secr. J. Snieder, den Burg. Dames: R.Kunst, S. Verseput, A.Lap, J.Gieles, 1. Nyisztor en J.Hemelrijk. Res: A. Dogger. He eren: A. Stolk, J. Roos, P.Hemel rijk, P.Eelman, H. Gieze en P.Vermeulen. Res.: Jac. Gieles. S. Voetbal. Rest Texel—U.L.O.: 1—1. Ongeveer 15 minuten te laat, hoofdza kelijk doordat T.-spelers op zich lieten wachten, wordt begonnen en al spoedig blijkt, dat de elftallen aan elkaar ge waagd zijn. De eerste aanvallen zijn voor U., maar ook T. laat zich niet onbetuigd. Er wordt met veel vuur gespeeld, terwijl het spel, vooral voor de rust, door U. beter verzorgd woidt. Door een beter slui tend spel weten ze enkele goede schoten in te zenden, maar Wim was op z'n post. Enkele spelers spelen te ruw. Als de U- achterhoede wat ver is opgedrongen, en geen moeite doet zich te herstellen, neemt Arie met een goed schot de leiding, zoo dat de rust met 10 ingaat. Ook na de rust blijft het een prettige partij en vooral het eerste kwartier denken we, dat U. goaltjes gaat halen. Wim is in het doel goed op zijn plaats en geeft niet thuis. Als een der T.-backs een oogenblikje ver slapt, brengt Br. de partijen op gelijke voet. Langzamerhand wordt het overwicht eenigszins verplaatst en moet Béla vele malen handelend optreden. Het mocht echter geen van beide partijen gelukken de leiding te nemen. D.D. Texel IIB.K.C. II: 3-2. Onder leiding van scheidsrechter Free- ken, die deze wedstrijd goed leidde wordt, door goed voetbalweer begunstigd, gespeeld. Al spoedig is T. in de aanval, terwijl de gasten nog wat naar hun vorm. zoeken. Bij een dezer aanvallen wordt in het beruchte gebied gezondigd. De straf schop wordt door Henk onhoudbaar in- llllil© VOORJAAR. Wanneer de blaad- llllll# jes aan de boomen komen, Paasch llllll® in het zicht en het schoonmaakfeest llllll# op gang is, wordt menig zakenman llllll# zich bewust: „NU moet ik adver- llllll# teeren". Inderdaad: wie nu adver- llllll# teert, wint dubbel. Het is nog niet llllll# te laat. Schrijf ons nog vóór a.s. llllll# Vrijdag of loop even bij ons aan. llllll# Gaarne komen wij desgewenscht llllll# bij U. (Niet om u te vertellen, dat llllll# heel Texel onder uw bereik is door llllll# ons blad. Dat is oud nieuws.) gezet, terwijl daarna Gom, door zich goed op te stellen, voor een keurig doelpunt zorgt. De gasten geraken wat beter thuis en vooral hun linkervleugel speelt een goede partij. Ze komen veelal gevaarlijk opzetten. Tot doelpunten weten ze het echter niet te brengen, terwijl Goddard voor T. met een goed schot de stand op 30 brengt. Na de rust wordt het spel er niet beter op. Er wordt veel te hoog gespeeld en de balbehandeling laat veel te wenschen over. De buitenspelers krij gen de ballen goed aangegeven, maar goede voorzetten zien we weinig. B. wordt sterker en krijgt goede kansen, die jam merlijk om hals worden gebracht. Toch weten ze te profiteeren van het slecht aanvallen en wegwerken der backs, waar door ze de stand op 3—2 brengen. Texel heeft nu 8 punten en de laatste plaats vaarwel gezegd. Henk was een goede steun voor T. Ook Stern speelde een goede wedstrijd, terwijl ook Jb. Geus op een goede wedstrijd terug kan zien. De overigen bleven onder onze verwachtingen. Volgende maal maar weer beter. D.D. Een beter terrein. De terreinverbreediing vordert goed. De ■nieuwe waschgelegenheid werd reeds in gebruik genomen. Deze week wordt de omheining nog geplaatst. Jeugdherberg „Panorama". Gisteren reeds hebben de eerste „trek kers" in het pas-ontluikend seizoen in onze Jeugdherberg hun intrek genomen. Voor de Paschen zijn al verscheidene plaatsen besproken. Gedurende de Pink sterdagen zal een gezelschap van meer dan 50 personen er een gezellig „home" vinden. Het was vorig jaar pas op de 4e Juli, dat de Jeugdherberg geopend werd. Wan neer we straks deze datum hebben be reikt, zijn zeker reeds hondertallen over nachtingen geboekt. De vooruitzichten zijn in elk geval gunstig. Toft 1 Oct. 1931 werd de Jeugdherberg door 523 personen bezocht; het aantal overnachtingen was 1827. De laatste gas ten „signaleerden" we in de Kerstvacan- tie. En nu, daags na de officieele intrede van de Lente, zijn de eerste er al weer. Trekkers, heil! Giften voor het Witte Kruis. V., P.H.Polder f 1. In dank aanvaard. Wie nu? Voor de Ziekenauto. Nu de Bond van Werkgevers in het Landbouwbedrijf Donderdag 1.1. opgehe ven is, werd een deel van het batig saldo plm. f 100 voor het ziekenautofonds bestemd Een royaal besluit. Zoo gaat-ie goed. T.E.S.Ó.'s voorbeeld vindt navolging. V.A.R.A.-Avond. Men verzoekt ons te melden, dat de Vara-avond thans bepaald is op 3 April. Het programma vermeldt voordrachtenen een-acters van Adolf Bouwmeester en Kees Bakker en een toespraak van Eli Bomli;. (Nadere biezonderheden volgen per adv.) Allerlei. L.T.B.'ers. Neemt kennis van het advies van uw bestuur, afgedrukt in dit nummer. Menige lezer heeft zijn leesgeld voor een gansch jaar verdiend door van de advertenties in ons blad kennis te ne men en profijt te trekken. Texelaars, die de Texelaar niet lezen! Kent u ze niet? Wij ook niet. Ze zijn er ook niet. Wel zijn er nog, die geen abonnee, maar „samen-lezer" zijn. Kont, laat dat „leentje-buur" spelen ophouden. Een briefkaartje en u ontvangt de „Texe laar" tweemaal per week en treedt in alle rechten als abonnee (Vragenbus, Goed koop Modeblad, Premies, Goedkoop Zon dagsblad, etc.) Nog geen acht cent per week (te den Burg nog geen zes). Uitslag wedstrijd J. van Beem. We laten hier de uitslag volgen van de wedstrijd, uitgeschreven en in ons blad geannonceerd door Drogisterij „Binnen- burg". Geraden moest worden naar de totale waarde van de geëtaleerde artike len (f 195.30V2). Uitslag: 1. Annie du Porto (t 195.25), 2. W.v.Heerwaarden, 3. Jb.v. Heerwaarden. Coop. Zuivelfabriek De Eendracht. Uit de ledenvergadering van De Een dracht, gisteravond gehouden en door 30 leden bijgewoond, deelen we nu reeds het volgende mee: De heer D.A.Terpstra werd wegens be- leindiging van zijn bedrijf van het lid maatschap ontheven. Omzet: Melkaanvoer 1 April '31 27 Febr. '32 2275722 K.G. Afgeleverde kaas 93862 Ed. 40 plus (waarvan 5091 op Texel), 1558 Comm. 40 plus, 130 rand- kazen en (op Texel) 259 Ed. volvet. Bo- terverkoop: 31260,5 K.G. (kleinverkoop), 525 K.G. in vaten (grossiers). In de zo mer moest zelfs nog 3150 K.G. worden bijgekocht. Melkverkoop: consumptie 42714 L., karnemelk 135S4,5 L., voerkame- rnelk 81344 L., slagroom 334 L., koffie room 874,75 L., karnem. pap 15348 L. Personeel: J. Huizinga (van de Hoop) blijft in dienst van de Eendracht. Tot con troleur werd benoemd de heer A. J. Iede- Pot 90 ct., Tube 50 ct., Zeep 60 ct. dema, van Oostwolde. Het melkvervoer (raming 3,8 miljoen L) wordt door samensmelting Hoop - Een dracht plm. vijf ct. per 100 K.G. goed kooper, hoewel de rijders (Jb. Kager, Moens, Verseput, Koopman en Brouwer, aan wie het gegund is) nu ruim 1000 gld. samen aan benzinebelasting moeten opbrengen. In plaats van zes zullen er nu vijt routes zijn. De fabrieksuitbreiding vordert flink. Er komt een weikuip van 10.000 L. In het nieuwe pakhuis wordt een bascule ge plaatst, waar de kaaswagens kunnen op rijden. Aanschaffing van een tweede kaas machine zoodat alles machinaal kan geschieden wordt overwogen. Expl. kosten: bruto opbrengst bedraagt f 155640,76. Aan melkgeld uitbetaald een bedrag van f 118079,38. Saldo per 27 Febr 110034,34. Hiervan gaan af: f3500 rente leening; afschrijving, reservevorming en enkele nota's. Het overschot kan bestemd worden voor verdeeling onder de leden en bijschrijving op ledenkapitaalrekening. Door toetreding van de Hoop zal na 1 Aprir het onkostencijfer verlaagd worden. Met 29 van de 30 st. werd verder be sloten vanaf 1 April voorloopig voor 'n jaar naar procent-vet uit te betalen. Met 24 van de 30 stemmen werd besloten tl,subsidie te verleenen per koe van leden, die lid zijn van de Controle-ver. Tegen f 1,20 per koe zal de fabriek de controle uitoefenen, mits zelf monsters worden genomen. Met alg. stemmet werd besloten geen melk aan te nemen van open t.b.c.-lijdsters. De voorwaar den, waarop nieuwe leden kunnen toetre den, werden vastgesteld als vorig jaar (dus geen entreegeld). Het bestuur verkreeg machtiging om de gebouwen aan de Waal geheel of ge deeltelijk te verkoopen. Herkozen wer den de aftr. bestuursleden C. Stoepker en C. Kuip en de leden der financ. comm. J. Roeper, J. G. Flens en P.J.Koorn. Tenslotte geven we nog een opgaaf van de uitbetaling van April Maart van Lutjebroek 1929: 7,54; 7,97; 7,92; 8,60; 10,40; 11,41; 10,48; 10,24; 9,48; 9,20:7,33. April ontbreekt hier. Eendracht 1930: 6,50; 6,50; 6,00; 6,10; 6,40; 6,40; 6,80; 6,70; 6,50; 6,70: 7,10: 6,20. Eendracht 1931: 5,30; 5,10; 5,30; 5,80; 5,70; 5,50; 4,90; 4,00; 4,70; 5,15: 5,30: Maart Zie vender volgend nummer. Museum „Mooi Texel". Museum „Mooi Texel zal op de 2e Paaschdag 's middags van 2—5 uur ge opend zijn. Stierenkeuring. Op Zaterdag a.s. des voorm. om kwart voor twaalf heeft hier de in ons blad van 27 Febr. aangekondigde stierenkeu ring plaats. Er zouden plm. negen stieren, worden aangeboden. R.L.W.S. Schagen. Aan onze plaatsgenoot, de heer C. Roeper Jz., werd gisteren aan de Rijks- landbouwwinterschool te Schagen het einddiploma en het diploma melkcontro- leur uitgereikt. Twee cent per roe-Fonds. Gisteravond heeft de heer C. Preijde, administrateur van bovengenoemd fonds, voor de leden van het H.B.G. alhier een uiteenzetting gegeven van de beteekenis, de werking en de besteding der gelden van .het fonds. Hij legde er de nadruk op dat niet in het minst voor de narcis de z.g. onpersoonlijke reclame wordt ge maakt. OOSTEREND. Een Oosterender Korfbalclub. Vrijdagavond zal het T.K.B.-bestuur trachten ook hier een korfbalclub op te richten. Oosterender dames en heeren, komt allen op. Doet aan korfbal, ontwik kelt uw lichaam, verfrischt uw geest. S. - De (pcomotiefbotsing bij de Kaap. Van andere zijde vernemen we, dat de botsing tusschen twee locomotieven alhier zou zijn veroorzaakt, doordat de stoker Gieles het uitzicht belemmerd werd en hij er ook niet op bedacht was op de zijlijn te zullen rijden, waar de trein van machi nist Zeegers stond. Het ongeval is dus aan een samenloop van ongunstige om standigheden Jtoe te schrijven. OUDESCHILD. Een slecht begin. Ondanks het feit, dat Maandag de Lente begon (volgens de kalender) heeft giste ren TESO haar dienst „11.20 van Texel 12.20 van den Helder" niet kunnen ver vullen. De haven had met watergebrek te kampen als gevolg van felle Oostenwind. Ongevai aan boord. De heer C. Vonk raakte aan boord van motorkotter TX 4, schipper J.v.d.Vis, met een vinger tusschen de lier, zoodat hij zijn werk niet meer kon doen. Schoolnïeuws. De nieuwe school is zoo goed als klaar. Begin April wordt het gebouw in gebruik genomen. De heer J. Moolenaar, onderwijzer al hier, staat als no. 1 op de voordracht voor onderwijzer aan een school te den Helder. Verdienstelijk werk van de Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten. Aan een verslag van de jaarvergadering der Vereen, tot Behoud van Natuurmonu menten', opgenomen in de dagbladen van Zaterdag, ontleenen we, dat in 1931 wet 1730 nieuwe leden toetraden (totaal nu 12549) en de contributies f56980 belie pen. Het jaarverslag gewaagt van de ver meerdering van het bezit der vereen. Aan de aankoop van de Loonsche en Drunen- sche duinen heeft het bestuur jarenlang gearbeid. Het nieuwe bezit is meer dan 1000 H.A. groot en bestaat uit bosschen, stuifzanden en heide. Meer gerucht maakte de aankoop van de vennen bij Oisterwijk en eenige perceelen in Waalenburg. Daar kwam het groote publiek bij te pas, en het liet zich niet onbetuigd. Zeer aan zienlijke financiers wilden niet gelooven, dat het zou gelukken, en het is toch ge lukt. Heel anders dan in vroegere tijden, want er kwamen slechts weinig groote bedragen binnen, maar de kleine giften waren talrijk en zoo kon de vereeniging beschikken voor Waalenburg over f20.919.83 aan giften, en voor Oisterwijk over f33.808.80 aan giften en f 15.600 aan rentelooze voorschotten. H.M. de Koningin en Prinses Juliana hebben beide plannen gesteund. Voor Waalenburg ontving de vereeniging een bijdrage van ex-tsaar Ferdinand van Bul garije, die in 1930 deze polder had leeren kennen en waardeeren. Is het niet een voldoening, te ervaren, dat een gemeente in de provincie Groningen tot geldelijke steun overging? De gemeente Texel en T.E.S.O. steunden de aankoop uit sym pathie en uit welbegrepen eigenbelang- llllllllllllllllllllllll BUITENLAND. In Mandsjoerije vielen gisteren tal van dooden bij gevechten tusschen Ja- pansche infanterie en ongeregelde Chinee- sche troepen (zie vandaag de dagbladen). Gisteren woedde in Alabama, Tennes see en Kentucky een wervelstorm, welke ruim 110 dooden en 330 gewonden ver oorzaakte (zie de dagbladen van heden). ZOO SPRAK..... LINDBERGH: Ons jongetje heeft een opgewekt natuurtje, zoodat iedereen hem direct lief vindt. Mijn vrouw en ik geloo ven dan ook vast en zeker, dat wanneer al de een of andere bandiet hem zou willen vermoorden, het lieve gezichtje van ons kind hem van zulk een wandaad zal terug houden. Illlllllllll VOOR DE JEUGD. |||||j|||||| Beste Jongens en Meisjes. Hier zijn de raadsels, die Zaterdag geen plaatsje meer konden krijgen. Zend de op lossingen van alle 12 vóór Woensdag 30 Maart en zet er je voornaam en je leeftijd bij. 9. Een meisjesnaam; iets, dat branden kan en een visch. Samen een groot bedrag 10. Niet boven en niet dom. Samen krijg je het op school. 11. Welke worst kan loopen? 12 Welke steen smelt als hij warm wordt? Veel groeten tot slot van OOM KO. VOOR ONZE DAMMERS. Oplossing probleem 19 Maart. Stand: Zwart 8 schijven op 3, 7, 8, 12, 13, 16, 18 en 21. Wit 8 schijven op 24, 27, 28, 31, 32, 38, 39 en 47. Wit: Zwart: 28-22 21-26 gedwongen 22-17 26-28 27-21 16-27 24-19 12-21 3S-33 13-24 33-11 gewonnen. (G.Beets). Eenige berichten moeten wegens plaats gebrek blijven liggen. Mogen we in ver band hiermee onze adverteerders nogmaals beleefd doch dringend om spoedige inzen ding van hun opdrachten verzoeken Daarmee zijn we allen gebaat. 4— Red. PREDIKBEURTEN. Vrijdag 25 Maart Goeae Viijdag. HERV. GEMEENTE. Burg vm. 10 uur Ds. Visser. 's av. 7 uur Ds. Visser H. Avondmaal. Waal, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. H. Avondmaal. Koog nm. half 8 ds. v. 't Hooft H. Avondmaal. Oosterend, vm 10 uur ds. Groenenberg nm 7,30 uur dezelfde H. Avondmaal. Den Hoorn, vm 10 uur ds. v. Petegem nm 7 uur dezelfde H. Avondmaal. Cocksdorp, vm. 10 uur Ds. Plug. 's av. half 8 Ds. Plug. H. Avondmaal.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2