No 4618 45s" Jaargang. Zaterdag 26 Maart 1932 T'.~ DERDE BLAD. Blijde Paschen. HET GESTOLEN KIND Texelsohe Berichten Gemengd Nieuws Eierdans Het spelen met eieren da teert vanouds. Zoo kende men in de 17e eeuw een eierdans. In een kring, met krijt op de grond getrokken, werd een hoopje eieren gelegd. Met ongeschoeide voeten, de handen in de zij, moest men al hinkende trachten de eieren één voor één uit de kring te krijgen. Paaschhaas. Alom wordt de haas voor een vruchtbaarheidssymbool gehou den. Hij is aan de godin van de oogst gewijd en zou volgens de overlevering de paascheieren leggen in de nacht, voor afgaande aan stille Zaterdag. Paaschvuren. In de Harz be staat nog steeds het oude gebruik van het Paaschvuur. Wanneer men omstreeks Paschen derwaarts reist, ziet men des avonds op de omliggende hoogten de Paaschvuren branden. Rijshout en ver droogde kerstboomen, juist hiervoor be waard, worden door de jeugd op een hoop geworpen en in brand gestoken (Vergelijk hiermee de Meierblis hier). E ie rrollen. In de Saksische Lau- sitz wordt in deze dagen druk aan eier- rollen gedaan. Tegenover Bautzen ver heft zich de Proitschenberg. Op zijn top vereenigen zich morgenochtend de vol wassenen der stad, van wie er dan harde eieren van de berg laten rollen. De jeugd rent joelend de eieren achterna en tracht er zooveel mogelijk buit te maken. Dat is wel een rijmpje waardig, 't Is een allerleukst geval. Ja, die abonnee Verdrugge Was waarempel niet zoo mal. Voor een „appel" en een „eitje", Abonnee van 't Modeblad. Ied're maand de nieuwste snufjes, Lieve mensch, wie doet je wat? 't Is maar goed, dat de „Redactie" „Hierna basta" heeft gezegd, Want dan kwam van 't adverteeren Op die wijze niets terecht. 'k Hoef het niet te memoreeren, 't Stond mooi in de „Texelaar", 't Was voor één, doch niet voor allen. Maar die één is er mee klaar. HUIB DE RIJMELAAR. (Inmiddels mist de imitatie-zilveren doos met een halfpond Douwe Egberts Thee, door de uitgever van het Nieuwe Modeblad beschikbaar gesteld voor wie zich voor een half jaar abonneert, haar uitwerking niet. Als thee, die trekt en het Modeblad, dat zeer aantrekkelijk is, niet trekken, zit nergens meer trek in. Red.) „Omtrent het kind is er geen nieuws". Wij hopen, dat wij dit stereotiep gewor den zinnetje spoedig kunnen herroepen. Wij hopen het, maar er is feitelijk geen enkele aanduiding voor, dat het met eenige stelligheid zou zijn te verwachten. Men moetizich feitelijk maar troosten met de oude ervaring, betreffende de aardsche zaken, dat „the unexpected always hap pens" (altijd juist het onverwachte ge beurt). Hoewel spijtige en vitzuchtige menschen de vraag stellen, waarom er nu juist over d i t kind zoo'n drukte wordt gemaakt, en ot er dan niet nog andere kinderen zijn in zeer droevige omstandigheden, en an dere ouders in angstige spanning over 't lot van hun kind, is het een feit, dat de ontvoering van het knaapje van de Lind bergh's de verbeelding van de menigte uitzonderlijk heeft getroffen. Tot elk vrouwelijk gemoed en gelukkig ook tot dat van de meeste mannen spreekt het ledige bedje van Lindbergh Jr. tref fende taal. En er is een moeder, die bin nen enkele maanden een nieuwe baby wacht, en die nu door angst en onzeker heid over het lot van het verdwenen zoontje gekweld wordt. Er is een vader, die eens door zijn Oceaanvlucht de eerste het oog der gansche bewonde rende wereld op zich vestigde en thans opnieuw in het centrum der belangstelling staat, doch thans als het slachtot'fer van een wel zeer misdadige roof. Zal de kleine Charles nog in leven zijn? Of zijn gedood door of op last van zijn ont voerders, uit vrees voor ontdekking, in welk geval immers levenslange opsluiting hen wacht? Een wreede beproeving te moeten wachten onder zulke omstandigheden. Het imysterie van het gestolen kind blijft mysterie. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllll Van de Boekenplank. llllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van Michael Assorgiin verscheen „De Stille Straat". Rusland, het Russische volk, de oorlog, de revolutie, het voorbij gaande en vergankelijke, in het licht der eeuwigheid gezien, dat is „De Stille Straat" van Assorgin. Een machtig werk. Een Russische roman, die van het begin tot het einde de adem gevangen houdt en ons een schitterend idee van de Russische psyche geeft. Wie is toch de lievelingsschrijver van jouw vrouw? De man, die de advertenties voor uitverkoopen opstelt. o Dezelfde personen. Ken jij „De Barbier van Sevilla"? Nee, ik gebruik altijd een Qilette. Winkelsluitingswet. Een boekje, dat belanghebbenden nauw keurig inlicht omtrent deze wet. Aan de eigenlijke wet zijn veel verduidelijkende aanteekeningen toegevoegd. Een register vergemakkelijkt het naslaan. Hoe staat het met de openstelling van kapperswin kels, fruitwinkels, hotels? Zijn automaten geoorloofd Welke uitzonderingen staat de wet toe? Op al deze vragen geeft dit boekje een duidelijk antwoord. (Prijs f 0.60.) De heer R. J. Beijers, leerling Z.V.S. alhier, slaagde deze week te Den Haag voor derde stuurman. De Uitbetaling der Melk aan Zuivelfabrieken. We deelden reeds mee, dat de leden van de Eendracht met vrijwel alg. stem men besloten met ingang van 1 April a.s. bij wijze van proef voorloopig voor een jaar de uitbetaling der melk te doen geschieden naar procent vet. Deze methode is te verkiezen boven de betaling naar B.V. (berekend vet), zoo als thans gevolgd. Bij de „pct.-vet-methode", aldus de di recteur, worden systematisch twee fouten gemaakt, die elkaar doorgaans vrijwel op heffen. De onkosten worden omgesla gen over de Kg. VET, waardoor de hooge vetgehalten teveel in de onkosten betalen, maar tweemaal vettere melk geeft niet tweemaal zooveel kaasstof en krijgt dus meer dan volgens de kaasopbrengst billijk is. Vettere melk geeft wel hooger gehalte Kaasstof, maar de toename is niet recht evenredig. „De Dageraad" te Burgerbrug. is de eenige fabriek, welke de pet. vet-methode in toepassing bracht. Op de berekening volgens de B.V.-methode hebben de leve ranciers door het ingewikkelde daarvan in het geheel geen controle. De pet. vet-methode is door iedere leverancier te volgen (het B.V. vervalt hierbij). Bo vendien werkt de controle-vereen, ook al leen met het vetgehalte. Dit is ook de norm, welke het meest spreekt. „De On derneming" te den Hoorn, zal, naar de directeur van „de Eendracht" verwacht, wel tot het einde van het boekjaar met de gewone B.V.-methode doorgaan. De heer J.Roeper verwachtte, dat leve ranciers van melk met een laag vetgehalte en een hoog soortelijk gewicht, zooals wel voorkomt, meer aan de gewone B.V. methode hebben, en zou daarom dezelfde methode blijven verkiezen. De directeur antwoordde, dat voor dergelijke afwij kingen van het gewone verband tusschen pet. vet en kaasstof alle aangegeven methodes verschillen geven, maar waar duidelijk uit 't nieuwe rapport is geble ken, dat voor fabrieken welke volle melk ontvangen de afwijkingen bij de gewone brekend vet methode grooter zijn, dan bij de zuiver vet methode, heeft 't be stuur de volgens 't rapport betere metho de gekozen. Zoolang er nog niet een methode is om vlug en afdoende nauwkeurig, naast 't vetgehalte, ook 't kaasstofgehalte der melk van elke leverancier afzonderlijk te bepalen, zullen beslist vele boerderijen procentsgewijze nogal wat te veel of te weinig ontvangen. Wanneer we echter dan ook nog eens denken aan de zooveel betere duurzaamheid van de eene soort melk tegenover de andere, dan gevoelt men al direct, dat het absoluut juist ver deden van het melkgeld naar de waarde welke deze voor de fabricatie van pro ducten vertegenwoordigt, ondoenlijk is. Vandaar dat men zich tevreden moet stel len met hetgeen bereikbaar is en gemid deld de beste uitkomsten geeft. Tot zoover de directeur. We hopen in de ge legenheid te zijn omtrent deze voor de le veranciers belangrijke zaak nadere inlich tingen te verstrekken. De losse leveranciers van „De Hoop" hebben zich bijna allen voor een jaar verbonden aan „de Eendracht" te leveren. In ons vorig verslag stond „Lutje broek"; moest zijn „Lutjewinkel". Allerlei. Heeren aannemers De annonce be treffende „Aanbesteding T.E.S.O." is gewijzigd. Houdt er rekening mee. Wie nog geen kijkje nam in ons Museum, moet het Maandag eens doen. Dan is het van 25 n.m. geopend. Advertenties s.v.p. nooit later in zenden dan n.m. vier uur daags voor de verschijning. Oroote annonces eerder. Wij vestigen de aandacht onzer le zers op ons Zondagsblad van heden, dat een echt „Paaschnummer" is en er biezonder aantrekkelijk uitziet. In de heele provincie Groningen be staat ten plattelande nijpend waterge brek. Waterleiding zal er in een alge- meene behoefte voorzien. Ook op Texel zijn velen er slecht aan toe. Met groot verlangen zien we regenbuien te gemoet. Aan een waterleiding zijn we vermoedelijk niet zoo gauw toe. Tooneelver. „Texel" en Zangvereen. „Nieuw Leven" vragen de aandacht voor haar annonces in dit nummer, xvaarin zij een uitvoering aankondigen. De hotel- en pensionlijst moet spoe dig in druk verschijnen. Wie daarin ver meld wil worden ,leze de desbetreffende annonce van Mooi Texel in dit nummer. Wie zich per 1 April abonneert ont vangt de nummers van 26 en 30 Maart gratis. Een abonnement kost nog geen zes cent per week (buiten den Burg nog geen acht). OOSTEREND. Sportnieuws. Gisteravond is hier definitief nog geen korfbalclub opgericht. Belangstellenden kunnen Maandag genieten van een pro- pagandawedstrijd hier. Het wrak van de „Hoydal". Het sloopen van het Hoydal-wrak is klaarblijkelijk niet meegevallen, althans weer stopgezet. De materialen, die hier toe benoodigd waren, zijn weer opgebor gen. Het wrak zal vermoedelijk ook dit jaar voor de badgasten een „beziens waardigheid" blijven. TERSCHELLING. De eerste „bad"-gasten zijn er. De traditioneele lenteboden, als sneeuw klokjes, kieviten, enz. hebben we allen reeds kunnen waarnemen. Voegen we hier nog de eerste „bad"-gasten bij, die Don derdag 17 Mrt. opO.-Terschilling zijn gear riveerd, dan kunnen we er ongetwijfeld op rekenen, dat de lente en de zomer in aan tocht zijn. We zullen hopen, dat het zoele Noordoostenwindje hun welwillend is. „Nieuwe Harlinger Crt." Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllll ZOO SPRAK..- llllllllllll llllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil Ir. T. P. HUISMAN, secr. Holl. Mij. van Landbouw, op de Crisisvergadering te Alkmaar op 22 Maart 1.1. Door de heer Govers, hoofdbestuurs lid, is als secr. der Ned. Wolfederatie, een voorstel uitgewerkt om de wolprijs te steunen. Wij produceeren veel minder wol dan in ons land jaarlijks wordt ge bruikt. Bovendien worden de wolfabri kanten gesteund door de contingenteering van de invoer van wollen stoffen. Het is redelijk, dat deze Nederlandsche fabri kanten de Nederlandsche wol tegen een redelijke prijs nemen. Wij zijn met de toestand in de Nederlandsche wol-in dustrie niet voldoende bekend, om daar over een oordeel uit te spreken. Het zou ons echter niet verbazen, indien een ver gelijking zou leeren, dat de loonen bij onze schapenhouderij lager, de daling der prijzen en de verliezen grooter en de steun aan de buitenlandsche concurrenten even sterk zouden blijken te zijn, als dit bij onze wolindustrie het geval is. Dan zou echter onze schapenhouderij met recht ook kunnen verlangen contin genteering van de invoer van wol. Het is daarom beter, dat een weg gezocht wordt, als door de heer Govers in zijn goed doorwerkt rapport is aangegeven en onze wolfabrikanten gezamenlijk zorg dragen voor een redelijke prijs voor de Neder landsche wol. Dit rapport is in onze laatstgehouden hoofdbestuursvergadering besproken en zal worden gesteund. (Alg. Holl. Landbouwblad). llllllllllllllllllllllll BINNENLAND. UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU 1NSCHAREN van SCHAPEN en Jongvee in de Wieringermeerpolder. Zooals uit publicaties in diverse bladen (o.a. ook in dit blad) bleek, wordt door de voorloopige directie van de Wieringer- meer, te Alkmaar, deze zomer de gele genheid opengesteld tot het inscharen van schapen en jongvee in de Wieringermeer polder. Naar de Schager Crt. van zeer betrouw bare zijde verneemt, zijn thans reeds vele aanbiedingen uit verschillende streken van van ons land binnengekomen, zoodat ver wacht kan worden, dat daar, waar voor ruim twee jaar nog water golfde, reed9 deze zomer groote kudden zullen grazen op het vorig jaar aangelegde jonge gras land. ARR. RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 22 Maart. Uitspra ken: Jannetje Elis. de H. te Texel. Hoo ger ':bcroep overtreding politieverorde ning Texel. Vonnis kantongerecht den Helder bevestigd. Jacomina Corn. W. te Texel. Hooger beroep vonnis kanton gerecht Schagen wegens overtreding art. 22 Motor- en rijwielwet. Ook bevestigd. Julianadorp. De heer A. Blaauboer heeft een zeug met 10 biggen; 6 werden door de moeder gedood. De 4 overig® worden gevoed door een hond en groeien als kool. Te Arnhem is op de Boulevard een zesjarig jongetje, dat met een kameraadje speelde, onder de locomotief van de Gel- dersche Tram gedood. Friesland. Het hunebed te Appelscha het eenige in die provincie zal on der deskundig toezicht in orde gebracht worden. Te Waarland- (Harenkarspel) is op de onbewaakte overweg een brandstoffen- auto van J.Dekker, door een trein aan gereden. De bestuurder kreeg geen let sel; het vijfjarig zoontje werd zwaar ge wond. Te Nijmegen is in de papierfabriek Schuller en Co. de arbeider A. M. Arts, door een drijfriem gegrepen. De onge lukkige is met zooveel kracht tegen de grond en de machine geslagen, dat hij zwaar verminkt bleef liggen en kort daarop overleed. Het slachtoffer was we duwnaar en laat vijf kinderen achter. Te Zaandam is bij een openbare ver- kooping van landerijen een strook land ter grootte van 77 are voor f325 ver kocht. (geen 5 ct. per vk. M.) llllllllllllllllllllllll BUITENLAND. MMUItlHHlinU Uit Lincoln (Nebraska) is een 30- jarige masseuse, werkzaam in een kap salon, waarvan zij mede-eigenares is, ont voerd. De ontvoerders zouden een los prijs eischen van 10.000 dollar. Te Parijs krijgen we in 1937 een beschavingstentoonstelling. Er is dus nog vijf jaar tijd om te zorgen dat deze expo sitie geen al te poover figuur maakt. Brussel. Onbekenden hebben eenige belangrijke documenten gestolen uit de auto van een ingenieur, die voor het rijk bezig was met het vervaardigen van nieuwe types van 75 en 120 mm. gra naten. Londen. De minuutwijzer van de „Big Ben" is bijna 5 meter lang. Amerika geeft als nieuwste dwaas heid op modegebied „porseleinen hak ken", 8 tot 12 cM. hoog, naar believen met schoencrême in alle tinten te verven. Onlangs is een koe, een schaap en een varken in de dierentuin te St. Louis (Amerika) gebracht, omdat vele kinderen in die stad die dieren nog -nooit gezien hadden Polen. In de gevangenis van Zawercze veranderde de directeur de straffen der gedetineerden na eenige tijd in een „boete". Hij stak het geld in zijn zak. De man is gearresteerd. Te Stuttgart is een drukkerij van valsch papiergeld ontdekt. Zes personen zijn gearresteerd. De werkplaats was met vele machines ingericht. Twee lithografen waren er dag en nacht bezig met de fabri catie van valsche biljetten van 100 Mark. De biljetten werden uitstekend' nagemaakt. In totaal is voor 8 miljoen M. vervaardigd TEXELSCHE COURANT VOOR EEN APPEL EN EEN EI. O O Examens. DE KOOG. ii ii iiwi -

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1