RADIO. kousen en handschoenen. Hotel- en Pensionhouders. Coöp. Pluimvee- en Tuinbouw- Ifeieen. „Texel". Ochtendvoer neemt proef 9,50 Princessegerst Zomertarwe Vereen. „Mooi Texel". Hotel- en Pensionhouders, Aanbesteding. Schipper BRUIN Dames-en kinderhoeden Noteering C. R. Keijser &Co. Propaganda-wedstrijd Verdo-Nigro-SE.O.L.T.O. het bouwen van een pak huis met wachtkamer, bovenwoningen, enz. VOOR PLUIMVEEHOUDERS. A DVERTENT il H vertrekt Woensdag van Rotterdam. Heeft U de sorteering van E. Plaatsman al gezien? vervormen van hoeden. Red-Star- en Eigenheimer- pootaardappelen op Dinsdag opgehaald. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIHI VOOR DE JEUGD. |||||j||||jj iiiiiiiiiiiiiiiiiiii::::iiiiiiiiii!iiiiiiiiiiii!Iiiiii in Komt U anders eens kijken Ook ruim gesorteerd in Schildereind 6. Speciaal ingericht voor het De route Oosterend wordt in verband met de 2e Paaschdag Super is goedkooper geworden. Toch zal het slakkenmeel bij onze teelten het gewoonlijk winnen. Qeen super op gron den die een tekort aan kalk hebben. Wij voorzien, dat van zwavelzure ammoniak veel verkeerd gebruik zal wor den gemaakt. Omdat vele onzer gronden nog veel gebrek hebben aan kalk. Geen zw. ammoniak uitstrooien op bevroren grasland als de grassprietjes be ijzeld zijn. Het gras verbrandt dan. („Rust Roest") IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIINII1II Beste Jongens en Meisjes. De oplossingen van de laatste 12 raad sels kunnen ingezonden worden tot Woensdag a.s. Vandaag beginnen we weer aan een nieuwe reeks: 1. Welk bed ligt soms dagen in de regen? 2. Wie heeft geen beenen en toch een voet? 3. Welke stoel staat nooit in een kamer? 4. Wie slaat zonder handen en gaat zonder beerten? Een aardig spel. Schrijf de letters van een of ander woord, (een bloem, een jongensnaam, enz.) afzonderlijk op stukjes papier en vraag dan aan het gezelschap met deze letters dat woord te willen leggen nadat je de letters eerst door elkaar geschoven hebt. Een aardig spel, ook voor twee personen. Tot slot: een prettige Paaschvacantie toegewenscht door OOM KO. iiiiiijfiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiii millllllil VOOR ONZE DAMMERS. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Probleem van C. Dijker, 't Noorden. 1 2 3 4 5 2e Paaschdag OOSTEREND aan de Oosterenderweg (land |ac. Eelman Dz) Aanvang nam. 2,3U uur. De Directie van de N. V. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming te den Burg op Texel wenscht op MAANDAG 4 APRIL a.s. aan te besteden: te Oudeschild IN GEDEELTEN OF IN MASSA A. Grond-, beton-, metsel- en stu- cadoorwerken (Artikel 1 tot en met 10) B. Lood, zink, sanitair, electrisch licht en schelleiding. (Artikel 15 a-b-c-d) C. Glas-, verf- en behangwerk. (Artikel 17). D. ALLE OVERIGE WERKEN MET ARTIKEL 18. E. IN MASSA. BESTEK met twee teekeningen en twee kozijnstaten verkrijgbaar tegen toezen ding van f 5,per stel bij den architect D. SAAL Cz., Wilhelminalaan 26, te Alkmaar. ONGESCHONDEN exemplaren kunnen door inschrijvers binnen 14 dagen na de aanbesteding aan den architect wor den teruggezonden. Voor ieder stel wordt f3,gerestitueerd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnii llllllllllllllllll VOOR DE VROUW. |||||inil!ll!llli Modepraatje. Wat de nieuwste modebladen van het voorjaar 1932 vertellen. De jacketjapon van vele jaren geleden is teruggekomen. De elegante japon, niet geheel aangesloten, van wollen of tweed- stof heeft een coquet jasje, in stijl ko mend bij de japon met zijn diagonale lijn, padjes, paneelbewerking, enz. Hier door blijkt dadelijk, dat beide kleeding- stukken bij elkaar behooren. Een lange (mantel, die in stof en kleur er mee har monieert zal de hierboven beschreven jacquetjapon, tot een biezonder mooi, trois pièces-costuum maken. De namiddagjaponnen van lichte wollen stof zullen meest in twee kleuren ge maakt worden. Een met model geknipt stuk, dat de nieuwe breede schouderlijn geeft, wordt meest in een lichtere of af stekende kleur gemaakt. Het is de breede schouder, die de nieuwe mode op veler lei wijze weet toe te passen, vandaar de capes en cape-vormige mouwen, die op vele japonnen aangebracht worden, en dan daar nog bij het modieuze schootje, en de japon zal bij uitstek geschikt zijn om zonder mantel gedragen te worden. Nu de mantelcostumes weer zoo popu lair zijn, worden de blouses opnieuw in vele verschillende modellen van wol of zijde gemaakt. Voor avondtoiletten wordt dof satijn, georgette, chiffon en ninon in effen en gebloemde tinten aangegeven, ook een nieuwe soepele taffetas en een doffe crêpe stof, die in een diep rood of diep blauw zeer aan te bevelen is. Zwart wordt ver kozen voor een chiffon of kanten japon de laatste vaak met een zacht rose onder japon. Blauw in al zijn verschillende tin ten is dekleur voor de dag en wordt be werkt met aschgruis en wit, of rood en zwart. Een andere nieuwe kleurencom binatie is geel en steenrood op een don kere grijze achtergrond. Veel worden don kere achtergronden, zooals zwart, donker blauw en donkerbruin verwerkt met twee of drie kleuren. Recept. Rauw gebakken aardappelen. Een zeer smakelijke manier om aard appelen te bakken is de volgende: Schil de aardappelen, wasch ze, snijd ze in dunne plakjes en leg die een uur in water, dat naar smaak gezouten is. Laat ze dan uitlekken, droog ze na tusschen een schoone doek en bak ze bruin en knappend in een diepe pan met frituur vet, dat zoo heet moet zijn, dat de blauwe damp er afslaat. Laat de aardappeltjes even uitlekken op grauw papier en dien ze zoo warm mogelijk op, bijvoorbeeld bij biefstuk. Nuttige wenken. Fluweelen kragen kan men vetvrij ma ken door ze af te wrijven met een lapje van dezelfde stof, gedrenkt in sterk ver dunde ammonia, (op 10 deelen lauw wa ter, 1 deel ammonia). o Fluweelen kragen van winterjassen rei nigt men ook op deze wijze: Schoon zand wordt verhit, in een fijn linnen zakje gedaan en daarmede de vetvlekken wrij ven, zoolang tot zij verdwenen zijn. Aannemende, dat er gemiddeld drie luisteraars zijn tegen één ontvangtoestel, zou Manchester de radio-stad bij uit nemendheid zijn. Er zijn thans ongeveer 130.000 ontvangvergunningen uitgereikt, —o In de Canadeesche stad Toronto werd bij de laatste burgemeestersverkiezing be paald, dat de burgervader tweemaal per week over de plaatselijke zender de be volking moet toe spreken, teneinde een inniger contact met de burgers te ver krijgen. o Wat moet men met oude scheermesjes beginnen Een radio-amateur te New castle schijnt een helder oogenblik gehad te hebben en prutste van een groot aan tal mesjes een draaibare condensator voor 'n éénlamps-radiotoestel in elkaar. Dank zij de „scherpe afstemming" kon hij een stuk ot vijf stations ontvangen. o Verleden jaar is het aantal ontvangver gunningen in Zwitserland ongeveer met vijftig procent gestegen als een gevolg van de oprichting der nieuwe kracht zenders te Sotten en Beromünster. Op 31 Dec. waren er 150.021. O Radio via het Lichtnet. Volgens Telefunken is het idee van Philips „Radio via het Lichtnet" niets nieuws. Reeds in 1919 heeft Telefunken daarmee met goed resultaat proeven ge nomen. In 1925 werd 't systeem ruim 'n jaar door de Rijkspost toegepast. (Leipzig zender via het net van Altenburger Kraft- 1 werke.) Om financieele redenen zag men er echter van af. Technisch is het vraag stuk sedert lang door Telefunken opge lost. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllll llllll LANDBOUW EN VEETEELT. |||||l llllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllll De heer Klomp, rijkspluimveeteelt-con- sulent, schrijft over de pluimveeteelt en de eierhandel het volgende: De lage prijs heeft nog steeds een goed b.nnenlandsch verbruik tengevolge. Dit heeft de noodige invloed, temeer waar Duitschland op deze lage prijzen ook van de markt blijft. De gevolgen van liet verhoogde invoer recht in Engeland zullen wel niet op zich laten wachten. Voor onze pluimveehou derij ziet het er dan ook niet best uit. Jammer, dat men dit bij onze regeering niet inziet. Met een zeer weinig kostbaar plan was hier veel te bereiken. Als men zich toch eens even realiseerde, wat die pluimveehouderij toch eigenlijk voor ons land beteekent, dan zou men zeker alles in het werk moeten stellen om deze tak va.i volksbestaan in stand te houden en, in de hoop op betere tijden, althans niet ten onder te doen gaan. Onze pluimveehouderij, die behoudens het werk van Beekbergen dan geheel zon der eenige Regeeringshulp zich tot een der beste van Europa heeft opgewerkt, verdient werkelijk meer aandacht. In 1931 werd voor een kleine 60 mil joen gulden uitgevoerd. Neem daarbij nog de productie voor het binnenland, die zeker meer dan 20 miljoen bedraagt, dan mag men gerust van een bedrijf spreken, waarin een 80 miljoen gulden wordt om gezet. Daarbij zijn betrokken duizenden kleine landbouwers, die hierin steeds een be langrijke bron van inkomsten hebben ge had; onze Iandbouw-cooperaties, die mede door deze inkomsten nog eenige zeker heid hebben dat de landbouwers zooveel mogelijk hun verplichtingen tegenover andere leveringen zullen nakomen (een vraagstuk, dat steeds ernstiger wordt) de plaatselijke handel in die gemeenten, vanwaar de eieren komen: de handelaren met hun personeel; de voederhandel; leen lijstje met nog veel aan te vullen. En als men daar als tegenstelling tegen over neemt, welke miljoenen Duitschland de laatste paar jaren uitgaf om daar de pluimveehouderij op de been te helpen, dan moest het toch voor de hand liggen, dat eigenlijk nog buiten het verzoek van de pluimveehouderij om, de regeering eigener beweging helpend zou ingrijpen. Als straks de pluimveehouderij niet meer loonend zou blijken ook deze bron van inkomsten de kleine landbou wers zou ontvallen, wat dan? De opfok van kippen. Geen broedeieren van kippen, die geen groenvoeder kregen. Groenvoeder bevordert de bevruch ting, zeggen de geleerde lui. En ze hebben het bij het goede eind. Tweemaal daags mais geven aan overjarige hennen is glad verkeerd. Geen broedeieren van verlichte hen nen, ook niet van vastzittende kippen, ook niet van jonge dieren, die veel ochtenvoeder hebben gehad. Geen broedeieren nemen van een jarige hennen maar, van overjarige. Te zware en te lichte kippen leveren slechte broedeieren. Als men hier niet op let krijgt men veel tegenslag. Van een te vette kip kan men geen goede broedeieren verwachten. („Rust Roest"). Narcissen en Koemest. Vraag: Ik wil mijn narcissen bemesten met koemest, zoodra het dek er af is. De narcissen staan al boven de grond. De mest is tusschen gier en stijve mest in. Kan ik deze bemesting zonder scha toe passen Antwoord: Wanneer u die bemesting toepast als de bladeren nat zijn, zien wij er geen schade in. Wanneer de klonterige mest sterk kleeft aan de bladeren, dan kan dat nadeel opleveren. Verdun de mest in elk geval met net zooveel water er bij te doen, dan zakken de voedende bestand- deelen in de grond. Wij waarschuwden wel eens tegen vloeibare mest, omdat die te strat kan zijn van de urine, die er mede komt. Slappe mest aangemaakt met water doet geen schade. Of u er voordeel van heeft, hangt ar van de toe stand van de grond. Voor Golden Spur en Dubb. v. Sion zouden wij u een over bemesting ontraden, voor sterke narcissen kan het de groei bevorderen. Hobaho. Over Bemesting. Als ge zwavelzure ammoniak koopt tegen een paar gulden, denk dan eerst aan kalk of kalkmergel. Wanneer ge daar niet aan wilt, moet ge Thomasslakken- meel gebruiken, dat voor de helft uit kalk bestaat. Kalkmergel is goedkoop, maar onze regeering wil helaas de vracht niet ver lagen, die de kalkmergel bij slot van rekening nog duur maakt. Als ge zomertarwe zaait, vergeet dan een bemesting met kalk of kalk mergel niet. Oi O) to at 46 47 48 49 50 Wit speelt en wint. Mogen wij uw drukwerk ver zorgen? Met modellen, papiermon sters, letterproef staan wij u gaarne ten dienste. Onze enorme voorraad cliché's staat kosteloos geheel te uwer beschikking. Van uw briefpapier moet reclame uitgaan. Laat ons het voor u druk ken. We zullen ons beste beentje vóór zetten en desverlangd eerst prijsopgaaf verstrekken. Drukkerij Texelsche Courant. TE KOOP: en 4 H.L. eerste nabouw ZEGE-GERST, bij C. J. GEENSE, Eierland. van Vrijblijvend per 100 KG af Oudeschild Laplata mais 4,75 Chevalieigerst 7, Chevaliergerst BI. 69,70 KG. 6 50 Gemengd kippenvoer 6 75 Kunstkorrels Bertels le soort 10.75 Haver BI. 57,58 KG 7,25 Haver inl. 7,75 Tarwe witte 6.75 Tarwe roode 6,25 Tarwe Donau 6,— Witte Erwten 6,50 China paardeboonen 7,50 Voorslaglijnkoeken 7,35 Grondnotenkoek 60 pCt. eiwit en vet 8.— Soyaschroot 7,50 Murwe lijnkoek W.L. 9,25 Lijnzaadschilfers Sijpestein 7,75 Cocoskoek 6,75 Paimpitkoek 6,50 Sesamkoek 7,50 Bertels Suikerkoekjes 9.25 Protospulp 30/35% 5,75 Suikerpulp Roosendaal 20 5, - id. Eng. 15,20 4,50 Tarwegrint en Zemelen 5,75 Delftsche Phosphorzure ka!1: 9 25 Carnarina vleesch-diermeei n.s. 12 idem idem O.S. 10, Vischmeel 14, Turfstrooisel fijn 1 90 Zonnepitten 7,25 Katoenzaadmeel Bolted Texasi 7,25 Den Burg, Cp-vpi 28 Maart 1932. VOORRADIG: zoomede verhuurders van Gem. Huizen, die wenschen te worden geplaatst op de Pensionlijst van „Mooi Texel", voorkomende in de Vraagbaak voor Vreemdelingen, tegen een minimum eon'nbutie van f3,— (Besluit A gun. Vergadering d.d. 23 Mrt kunnen dit SCHRIFTELIJK opgeven tot en met 3i Maart a.s. bij den Secretaris van „Mooi Texel", Weverstraat 35, Den Burg.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2