De Nieuwe Texelsche Courant No 4619 45ste Jaargang. Woensdag 30 Maart 1932 Q Van week tot week Texelsche Berichten Hier werkt ZtfiffcSf Uw advertentie in dit kW wwrdt op Texel huls aan huis golem. TEXELSCHE COURANT is sinds 1 Juli 1930 in dit hlad opgenomen. UITG.: N V. Boekhandel en Drukkerij v.h. La.ngeveld en De Rooij Den Burg. lel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 et.; iedere regel meer 12 et. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4 et. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 30 31 1 2 3 4 5 April 2,20 3 57 5.36 6.46 7,35 8,10 8.40 LICHT OP RljWIELEN en RIJTUIGEN 6.57 Zaterdagavond. „MEER LICHT". Van Goethe is eens gezegd, dat hij de zon liefhad en dat de zon hem liefhad toen hij zijn einde voelde naderen,, verzocht hij de ramen der kamer open te zetten, omdat hij meer licht wilde heb ben volgens de overlevering zouden zijn laatste woorden geluid hebben: Mehr Licht! Wanneer deze overlevering juist is, zou Goethe op zijn sterfbed hetzelfde ge vraagd hebben als waarom de menschheid roept wanneer zij peinst over de politieke economische en financieele misère, waarin zij staag dieper wegzinkt. Honderd jaar na de dood van de beroemste aller Duit- schers staat het menschdom van na de krijg voor tal van onopgeloste, onoplos- losbare ondoorgrondelijke vraagstukken. Ze zijn voor ons als de plagen die een maal Egypte teisterden. Loodzwaar druk ken zij het menschdom zonder dat het kans ziet ze op te lossen en daardoor aan die druk te ontkomen. „SCHRAP DE SCHULDEN." Lloyd George die dezer dagen na een langdurige en zware ziekte zijn rentrée in het politieke leven deed, heeft van de gedwongen rust gebruik gemaakt om een boek te schrijven, waaarin hij de Herstel- en Oorlogsschuldvraagstukken te lijt gaat en een poging doet ze op te los sen. „Schrap de schulden" is volgens Lloyd George en velen met hem het ©enige middel om uit de ellende te ge raken. Die schrapping of vermindering der schulden dient z.i. gepaard te gaan met ingrijpende ontwapening der schul- eischers, niet slecht omdat de goede trouw dit eischt, maar evenzeer als waar borg voor de Vrede. Tevens moet zij ge paard gaan met economische ontwapening en algemeene verlaging der invoerrech ten. Er moet volgens schrijver snel wor den gehandeld, de tijd dringt, alle getreu zel is uit den booze. Want, zegt hij, wij zitten reeds midden in een tijdperk van ellende en als het zoo nog eenige tijd blijft doorgaan dan zou die ellende kun nen leiden tot een onherstelbare vernie tiging der bestaande orde, tenzij de staats lieden de moed vinden om die vraagstuk ken aan te pakken en op te lossen, hoe onaangenaam ook die oplossing voor sommige der daarbij betrokken landen moge zijn. Volgens zijn meening kan geen enkele maatregel afdoende zijn als men niet grondig schoon schip maakt inzake de uitgaven voor bewapening. Lloyd George's boek zal in Frankrijk vermoedelijk geen prettige indruk maken en de Fransche pers, vooral de rechtsche pers die over het algemeen meer waarde hecht aan de denkbeelden van wapen tuigfabrikanten dan aan die van de Wel- sche staatsman, die eigenlijk nooit erg bij haar in de gratie stond, zal nu wel de fiolen haars toorns uitstorten over deszelfs grijze hoofd. In Duitschland daar entegen zal het oordeel ongetwijfeld beter zijn. JAPAN'S AVONTUUR. De Japansche Minister van Oorlog verklaarde Woensdag 1.1. nog, dat de toe stand in Mandsjoerije en Sjanghai ge vaarlijker is dan de Russisch-Jap. oorlog was. Hij was er daarom voor, dat er drie Japansche divisies voorgoed in Mandsjoe rije bleven. De Jap. Min. van Buiten- landsche Zaken verklaarde in het parle ment dat Japan zoowel in Sjanghai als in Mandsjoerije, volkomen gelijk had op te treden, zooals he't heeft gedaan, en dat het ongelijk volkomen aan de zijde der Chineezen is te vinden. Over deze dingen denkt men in Genève enplm.de heele verdere wereld heel anders, naar de Ja panners zelf zeer goed weten. Over de toestanden in Japan zelf luiden de be richten steeds ongunstiger. De avonturen in China, vooral in Sjanghai, zijn het Japansche volk zoo tegengevallen, niet slechts wat de resultaten maar ook wat de baten betreft, dat telkens weer ge ruchten opduiken van komende revolu tion naire woelingen. Dat de dagen van de tegenwoordige regeering, geteld zijn, wordt algemeen aangenomen. Dat over dergelijke dingen geschreven en gespro ken wordt wijst er al op dat de toestand in het land van de Rijzende Zon alles behalve gunstig is. Een geweldig land als China zijn wil op te leggen is een on mogelijke taak. Men kan enkele successen behalen, doch dat blijft slechts aan de buitenkant. Landen als China en Rusland, oordeelt de Haagsche Post, zijn reeds door hun uitgestrektheid onoverwinlijk. SportBleuw*. De heer I. Pais, directeur van het kan toor der P.T.T. alhier, heeft aan S.V. Texel een fraaie zilveren plaquette in lijst aangeboden, bestemd om als wissel- prijs te dienen. Het bestuur heeft liet geschenk dankbaar aanvaard. In de etalage van Gebr. Dros, Steenenplaats, is de plaquette te bezichtigen. Illlll DE KOSTEN van melkcontrole haalt EB ge er dubbel uit. Illlll Secr.: M.Zuidewind, de Kamp. Fok- en Controle-Vereen. „Texel". Ir. L. de Vries, rijkveeteeltconsulent, heeft de koeien van de leden der Fok- en Controle-Vereen, „aan de tand gevoeld". Hij berekende hoeveel van de 100 vaarzen in drie opeenvolgende jaren tot 3000 L. melk gaven, hoeveel 30005000 L. en hoeveel meer dan 5000 L. Een soortge lijke berekening voerde hij uit ten aanzien van het vetgehalte en de Kg. botervet. Het resultaat vindt de lezer hieronder. Bij de beoordeeling dient evenwel in het oog te worden gehouden, dat 1929 zich door langdurige droogte kenmerkte. (De staat van de oudere koeien publiceerden we reeds). Vaarzen: 1927 1928 1929 Plas melk pet. pet. pet. tot 3000 11.9 7.5 19.0 3000—5000 82.1 91.0 80.8 boven 5000 6.0 1.5 0.0 Procent vet tot 3.25 3.25—3.75 boven 3.75 Kg. botervet tot 100 100—150 boven 150 —o 56.7 43.4 0.0 22.4 65.1 10.5 50.8 61.9 43.3 36.4 6.0 3.2 17.4 15.7 76.1 74.5 4.5 9.5 Museum „Mooi Texel". Als nieuwe aanwinsten voor ons Mu seum noemen we eenige schelpen met z.g. „weerboompjes", aangeboden door de heer Jan van der Wal. Van de heer Jn. Roeper, te de Waal, werd een kerk uil ontvangen. De vogels, welke de laat ste maanden in het bezit van het museum, kwamen, werden alle door een ervaren preparateur opgezet en vormen met de reeds aanwezige vooral thans 'n collectie, welke voor vogelkenners een attractie uit maakt. De graafwerken op Texel hebben verder tal van oude potten en pannen,, meer of minder gaaf, opgeleverd, welke voor het museum van waarde bleken te zijn. Een dezer dagen werd het museum be zocht door dr. J. Verwey, directeur van het Zoölogisch Station te den Helder. Hij nam de collecties met groote belangstel ling op en bleek zeer voldaan over wat het museum te aanschouwen en te bewon deren aanbiedt. toenisTeNBOND voor Nederland Uitvoering „Pietje" en „Intermezzo". Door „Texel" werden in hotel Texel 2e Paaschdag „Pietje" en „Intermezzo" op gevoerd, een paar kluchtspelen, die hier reeds eerder voor het voetlicht werden gebracht en ook thans weer een luid ap plaus ten deel vielen. De zaal was maar matig bezet. Het bal, dat te ongeveer halt elf aanving, was er echter niet min der gezellig om. Het B.B.B.-orkest zorgde voor goede balmuziek. hal geeft meer weerstand ien kouvatten EO n O ctk EEN KOE, welke aan open t.b.c. •Illlll lijdt, levert groot gevaar op. In de •iiilii eerste plaats voor het veehouders- #111111 gezin en verder voor alle anderen Illlll# (vooral zuigelingen), die haar melk illlll# drinken. Bestrijdt dat gevaar! liiiii# Adres: Secr.: J. C. Kager, den Illlll# Burg. Dir. Lugtenburg voor de radio. Naar men ons meedeelt, zal de heer Th. C. Lugtenburg directeur van „Texelsch Fanfare" in Juli a.s.. met „Helders Fanfare" voor de Vara-microfoon (Radio Hilversum) optreden. „Vara"-Propaganda-Avond Blijkens een advertentie in dit nummer zullen eenige leden van Helders Fanfare een achttal personen onder leiding van directeur Th. C. Lugtenburg aan de Vara-avond hun medewerking verleenen. Drrie dagen op reis. De Ulo maakt midden Juni onder lei ding van de heer W. J. Jouwersma, hoofd der school, een driedaagsche reis metals hoofddoel Nijmegen, waar in de jeugd herberg „Overberg" zal worden gelo geerd. Van Nijmegen uit zullen uitstapjes in ide omgeving worden gemaakt. Een heerlijk vooruitzicht voor de jeugd. Maar dan ook aangepakt, jongelui. Na hard werken is zoo'n uitstapje dubbel aange naam. Uitslag Stierenkeuring. Onder vrij groote belangstelling had Zaterdagmorgen op de Groeneplaats al hier de aangekondigde stierenkeuring plaats vanwege de Prov. Commissie, be staande uit ide heeren Ir. L. de Vries en E. Koster. De vijf beste exemplaren bleken de vol gende te zijn: 1. CONSTANT!JN E 29, eig. P. C. Hi,n 2. ARIS, eig. J. Boersen. 3. ZWARTE PUK'S FRANS, eig. j. Boersen. 4. AONES FRANS, eig. C. Goeman. 5. WOLF II, eig. P. v. Exel. Voor de Fokvereen. werden goedge keurd: GUURTJES FRANS, eig. C. de Wit. FRANS 23, eig. C. de Wit. VICTOR, eig. J. Plaatsman. KEES, eig. J.. Kuip. (in willekeurige volgorde.) Niet aanwezig: Gerard van J. Zoetelief. (Zie ook de advertentiekolommen.) Jeugdherberg „Panorama". Meer dan een dozijn „trekkers", onder wie een Duitscher, bracht de Paaschda- gen op Texel door en nam zijn intrek in „Panorama". Voor de Pinkster is de jeugdherberg op een drietal plaatsen na thans reeds geheel besproken. Het terrein bij „Panorama" wordt ge heel geëgaliseerd en opnieuw ingezaaid. Dat belooft een mooi kampeerterrein te worden. Tarwetelers! Iets voor u. Een belangrijke annonce drukken we in dit nummer voor tarwetelers af. Neemt er terdege kennis van. Wie te laat komt of thuis blijft, benadeelt zich leelijk. DEN HOORN. Uitslag aanbesteding. Na gehouden aanbesteding is de leve rantie van leermiddelen voor het hand- werkonderwijs in deze gemeente opge dragen aan de heer KI. Boon alhier. EIERLAND. Het eerste Kievitsei. Gisteren werd hier het eerste kievitsei gevonden. Het werd voor fl.gekocht door de handelaar A. N. Plaatsman, te den Burg. (Vorig jaar werd het eerste ei een dag vroeger, op 28 Maart, gevonden). De gelukkige vinder was Cor van Sijp. Later op de dag werden door W.Stark twee kievitseieren gevonden, waarvoor f0.60 per stuk werd uitbetaald. OOST. Fanfare „Vios" naar Wieringen. Fanfare „Vios" is voornemens op He melvaartsdag naar Wieringen te gaan om het concours voor fanfare-corpsen aldaar bij te wonen (niet om er aan deel te ne- Imen, doch om te luisteren en „er wat op te steken"). Het corps telt 26 leden. OOSTEREND. Hooiklamp in vlammen. Zondagmiddag om ongeveer half twee werd de brandweer opgeroepen om met de spuit uit te rukken. Een klamp hooi' van de heer Joh. Koning, Harkebuurt, was door onbekende oorzaak in brand geraakt. Daar hij dicht bij het huis van M. Witte stond, was de kans groot, dat, wanneer de wind even Z.Westelijker zou loopen, het kurkdroge dak in brand zou raken. De brandspuit was in minder dan geen tijd op de plaats des onheils en verrichtte nuttig werk. Men was tot ongeveer half zes bezig met blusschen en het hooi uit elkaar te trekken. Toen was het ergste gevaar geweken. Een paar wachten ble ven er de heele nacht bij. Voor de eige naar was de brand een schadepost, want het hooi was niet verzekerd. Zang- en Muziekavond. Op 2« Paaschdag is in het Gebouw van Chr. Belangen een muziek- en zangavond belegd ten bate van het gebouw. De lei ding berustte bij de voorz., de heer W. Bakker. Het muzikaal gedeelte van het pro gramma stond onder leiding van de heer Cor Breiner. Door de heeren Jan Vermeulen en Jan Daalder werden voordrachten ten beste gegeven. Met elkaar wa» het etn ge noeglijke avond, die aan zijn doel beant woordde. OUDESCHILD. „Nieuw Leven". Op tweede Paaschdag gaf zangvereeni- ging „Nieuw Leven", van Oosterend, dir. de lieer M.Kikkert, een goed geslaagde uitvoering in de „Zeven Provinciën". Aan een stampvolle zaal kon de heer Zonder- van het welkom toeroepen, wat hem groot genoegen deed, daar de uitvoering ten bate der bewaarschool werd gegeven. Het programma werd aangevangen met een drietal zangnummers voor gemengd koor, welke goed werden gezongen. Het „Bruidskoor" was lang niet gemakkelijk. Een „komisch duet" deed het best. „Ro zen uit het Zuiden" (wals van Straus), voor gemengd koor met pianobegeleiding volgde. Hoewel de inzet wat weifelde, herstelde het koor zich spoedig en het luid applaus bewees, dat de wals gewel dig insloeg. „Meiklokje in 't dal" (duet v. tenor en bas) met pianobegeleiding deed liet goed. „Klavervier", voordracht voor vier dames, sloeg in; de costuumpjes waren heel lief. „Aan de schoone blauwe Donau" (wals van Straus) met pianobe geleiding, reeds eerder te Oosterend ge zongen, mocht wederom veel bijval vin den. Met „Zeemansthuiskomst" (komisch duet), werd het eerste deel van het pro gramma besloten. Toen na een korte pauze het doek weer vaneen ging werd een fraaie bloembak op het tooneel gebracht. Deze werd met een hartelijk toespraakje door de heer P. Roeper ide directeur aangeboden na mens ide zangvereeniging voor al hetgeen de directeur zich, vooral tegen een uit voering voor de vereeniging getroost. Eeu spontane hulde, welke met een driewerf hoera werd besloten. De heer Kikkert dankte voor deze aangename verrassing en sprak de beste wenschen uit voor „Nieuw Leven". „Een pootig wijf", (kluchtspel in een bedrijf) werd zeer ver dienstelijk opgevoerd. Zonder aan eender spelenden te kort te doen, mogen we het biezonder mooie spel van de heer Zonder- van hier toch wel noemen, diens spel als het „pootige wijf" was af. Het daverend applaus was wel verdiend. „Twee geniale jongens" was een heel leuk duet, wat evenals het reeds genoemde „Curiositei ten" heel goed door de heeren P.Roeper en J. Lips werd gezongen. Om „'Vrijage op commando" is gebruld van het lachen. De rol van de soldaat werd door P. Bur ger dan ook onverbeterlijk gespeeld. Het koor besloot het programma met „Avond lied".. Het applaus na ieder nummer was zeker een bewijs, dat het gehoorde had voldaan. De heer Zondervan dankte de aanwezigen voor de aandacht, waarmee alles was gevolgd en de jonge pianist Ben Beumkes voor zijn goede begeleiding der voordrachten en walsen. We hebben gemeend, aldus de heer Zondervan, je een aandenken te geven voor deze prettige samenwerking en wat zal je een pianist dan beter geven dan muziek. Hij over- overhandigde een tweetal muzieknum mers. Met een plezierig bal en wel thuis eindigde de heer Zondervan. Directeur en leden van „Nieuw Leven" kunnen met ge noegen op deze alleszins geslaagde avond terugzien. Het zal de heer Kikkert zeer zeker een groot genoegen geweest zijn, om in de „Zeven Provinciën", waar hij zooveel malen ide dirigeerstok gezwaaid heeft, dit nog weer eens te doen. BINNENLAND. Koopt Nederlandsche kolen. Accoord. Maar hoe rijmt hiermee het feit, dat we de Nederlandsche mijnen sollicitanten zien oproepen in Duitsche bladen? Zijn er geen Nederlandsche beambten, be drijfsleiders? Bij Vroomshoop zag de machinist van een trein op de spoorlijn een ki,nd spelen. Vlak voor het kind wist hij de trein tot stilstand te brengen, terwijl het wicht verbaasd bleef kijken, naar de loco motief, die plotseling bleef staan

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1