Ih-bwö No 4620 45!te Jaargang. Zaterdag 2 April 1932 Voor de Zondag. EERSTE BLAD. Wat zijn uw beweegredenen TexeSsche Berichten Op de Wilstervangst. Uw advertentie in dit Wnd wnrdt hiii z. BB BB ffi ffi BB ffi ffi ffi ffi ffi ffi ffi ffi ffiffiffiffiffiffiffifflfflffi O fflffiffiffiffifflffifflfflffl op Texel huis aan huis geieara. TEXELSCH E COU RANT DIENSTREGELING. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.20; 2.40; 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15; 6.55 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.15; 5.20. Van den Helder: 7.-; 9.-; 12.20; 6.30. Spoordienst Den Helder - Amsterdam v.v. Den H. Arnsterd. Amsterd. Den H. 6,31 m 8,28 6,26 B 8,33 7,25 8,58 7,59 B 9,35 7,38 B 8,58 9,13 10,44 9,38 11,28 9,59 11,50 10.58 12,28 11,59 13,32 12,32 14,28 13,59 B 15,50 13,13 14,33 15,59 17,55 13,51 ffi 15,28 17,17 B IS,35 15.59 E 17.28 18,59 20,52 16,44 y 18,51 21,30 23,05 18,37 20,28 21,59 B 23,41 18,51 B 20,28 23,30 0,51 19,51 21,28 21,29 22,56 21,31 B 23,28 Markttrein naar Schagen: vertrek Don derdags 7,56; aankomst te Schagen 8,31. B Niet Zon- en Feestd.; Alleen Zon en feestd.Alleen Zaterdags; ffi Alle werkdagen behalve Zaterdags. VERVOLGAGENDA. Vergadering van den Raad der gemeente Texel, op Zaterdag 2 April 1932, des nam. te 3 uur. 3a. Vaststelling kohier hondenbelas ting voor 1932. 7. Ontslag-aanvrage van J. Molenaar als onderwijzer aan de o.l. school te Oudesdhild. 17. Inlichtingen kolenaankoop door de N V. T E M. De beweegredenen, die tot een daad leiden, bepalen haar waarde, veel meer dan de daad zelf. We kunnen schijnbaar meermalen hetzelfde doen en toch kan onze handelwijze de eene keer veel hoo- ger staan dan de andere. Wanneer een kleine jongen zich inspant op school om' een prijs te bemachtigen, volgt hij de be weegreden, die bij zijn begrip en leeftijd past. Maar bij het vorderen van zijn leer jaren moet toch het werken voor loon van lieverlede voor een hoogere drang wijken. Zoodra hij er vatbaar voor is, moet hij leeren gevoelen, dat geen hoop op belooning of vrees voor straf, geen behoefte om anderen te overvleugelen of concurrentie aan te doen, ja zelfs niet de eerzucht om de eerste te blijven, geheel zuivere drijfveeren zijn. Hoog daarboven staat de liefde voor zijn werk, de be geerte om de gaven, die hij voelt te be zitten, tot zulk een hoogte op te voeren, dat ze hem in staat zullen stellen van zijn leven iets te maken, waarover de groote rentmeester, die hem de talenten heeft toevertrouwd, tevreden zal kunnen zijn. Een daad, die niet edel lijkt, kan door een hooge beweegreden geadeld worden. Het opstapelen van geld en goed kan zijn oorsprong vinden in liefde tot het eigen ik, in gemakzucht, zelfs in gierig heid. Maar het kan ook zijn een vrijwiü- lig zich opgelegde last, met het ideaal voor oogen iets tot stand te brengen, dat' met versnippering jniet is te bereiken. Zelfs liefdadigheid, die hoog geroemde deugd, kan in zwakheid ontaarden, wan neer haar drijfveer niet is liefderijk er barmen, maar gebrek aan moed om te weigeren of de wensch zich op een goed werk te kunnen beroemen. Met honderden voorbeelden zou men dit kunnen aanvul len, maar de grootste moeilijkheid is, dat slechts zelden een sterke beweeg reden alleen staat, maar dat er meestal bewust of onbewust, meer in het spel zijn waarvan we ons nauwelijks rekenschap |A VAN ZON EN MAAN. •lllli MAAN ZON Datum: Op: Onder Op: Onder Z. 3 April 4,52 3,56 5,30 6,35 M. 4 5,01 5,08 5,28 6,36 D. 5 5,10 6,19 5,25 6,38 W 6 5.19 7,30 5,23 6.39 D. 7 5,29 8,43 5,20 6,41 V. 8 5,42 9,58 5,18 6,43 9 5,59 11,12 5,16 6,45 Woensdag 6 April Nieuwe maan. geven. En nu komt er bij, dat wanneer de handeling geschied is, we maar al te geneigd zijn, om waar het ons zelf betreft, de minder edele motieven op de achtergrond te schuiven en de betere naar voren te halen. Bij anderen doen wij wellicht het tegenovergestelde. Deze gang van zaken moest juist worden omgekeerd. Wij moesten ons best doen bij anderen aan de betere motieven te gelooven, zoo lang we van het tegendeel geen zekerheid hebben. En bij onszelf moesten wij bet werk der zuivering aandurven. Zonder dat we in dit opzicht volkomen eerlijk leeren staan tegenover ons zelf kan er van een juiste schatting van onze daden geen sprake zijn. Zij is voorwaar niet gemak kelijk, want onze beweegredenen komen voort uit het diepst van ons wezen, waai de vijand steeds waakzaam is en voortdu rend strijd aanbindt wanneer de stem van 't beter ik zich laat hooren. Toch is er geen beter werk, dan dit en de aldus verkregen zelfkennis zal ons zeker te stade komen. ZONDAG 3 April 1932. VOOR HOOFD EN HART. |||1||| ZONDAG Het is onmogelijk in alles groot te zijn, Veel beter gaat het, zicli klein te toonen in elk opzicht. MAANDAG. Niets is zoo fnuikend, als zich niet thuis te gevoelen daar waar men thuis is. DINSDAG. De mannen van karakter zijn het ge weten van de maatschappij. WOENSDAG. Moeilijkheden brengen de zwakken in verwarring, doch maken de sterken sterker. DONDERDAG Het is altijd goed de waarheid te spre ken. Men behoeft dan niet te onthouden, wat men zegt. VRIJDAG. Indien gij een goede opinie van uzelf hebt, houdt haar dan voor uzelf. ZATERDAG Wie zijn tijd verspilt, bestaat slechts; wie hem gebruikt, leeft. ffi In samenwerking met de ffi Commissie voor Controle op Eg het adverteeren voor Genees- ffi middelen en Geneeswijzen Eg worden slechts die adverten- ffi ties op dat gebied geplaatst, gg waartegen harerzijds geen tg bezwaren bestaan. ffi ig (Secretariaatder Commissie: ffi Van Aerssenstraat 176, ffi DEN HAAG.) ,We laten hier het slot volgen van een artikel van de heer Jan P. Strijbos inde „Telegraaf" over „De wilstervangers op Texel". Het eerste deel publiceerden we onlangs reeds. Het bezoek van de heer Strijbos gold speciaal de heer Lo Vermeulen, „een van Texels oudste wilstervangers, een iman, die mu al meer dan 35 jaren achter- de goudplevieren aanzit". De volgende morgen bracht een licht- looze grauwe 'dag. Het vroor niet meer, er woei een matig Westerbriesje en we hadden goede hoop iets van het „wtflste- ren" te zien te krijgen. Zon;der moer,te vonden we het grintweggetje dat Lo ons aangeduid had en spoedig hadden we ons op de kist i;n de luwte van liet zeiltje genesteld en volgden met spanning alle evoluties van de troepen goudplevile- ren, welke over de vale landen zwierven. Lo had ons gezegd, dat we onze zenuwen thuis moesten laten. Ik meende, dat ik deze raad had opgevolgd, maar toen de eerste vlucht plevieren van de goede zijde onze vangplaats naderde, Lo het klagend fluiten van de wilsters nabootste, en Tinus de lokker op de wip liet spelen,, toen voelde ik toch iets: ge moogt het dan emotie, spanning of jachtdrift noe men. Nu was ik stellig niet begeerig naan der goudplevieren dood en heimelijk had ik mij voorgenomen alle goudplevieren, welke Lo deze dag zou slaan, op te koo- pen en de vrijheid weer te geven. Maar van deze goede voornemens kwam niet veel terecht. De eerste slag bracht één vogel in het net, kreeg een klap van de staaldraad en was al dood, toen we bij het net kwamen. Ook de volgende drie verging het niet beter. Flink beschadigd haalde Lo ze onder het net vandaan en zijn tanden deden de rest. Lo vond dat zijn lokkers het bar slecht deden en de eerste volkomen onbeschadigde plevieren zouden hun plaatsen moeten innemen. Maar liet lukte de eerste uren niet en pas toen wij weer moesten opkrassen, kwa men twee wilsters in liet net, geschikt om zijn lokkers te vervangen, te „verfris- schen", zooals Lo het noemde. Vrij vervoer per T.E.S.O.. Onlangs deelden we mee, dat jongens, die van Texel de Ambachtsschool te den Helder bezoeken, kosteloos door T.E.S.O. worden vervoerd. We kunnen hieraan thans toevoegen, dat dit voorrecht ook te beurt valt aan meisjes van Texel, die de Industrie- en Huishoudschool te den Helder ^bezoeken. Ook al weer een zeer toe te juichen en te waardeeren besluit van T.E.S.O. „Kiest Eieren voor uw Geld". Dinsdagavond 1.1. werd hier voor de tweede maal de Sluis-film „Kiest eieren voor uw geld" vertoond. Reeds eerder gaven we hiervan een uitvoerig verslag, waarom we ons thans tot vermelding van eenige „sprekende cijfers" alleen bepa len. We ontleenen deze aan liet tekst boekje van de film, ons door de directie verstrekt. Het bedrijf werd opgericht in 1S23 en in 1902 overgebracht van de N.Z. Voor burgwal naar een groot gebouw aan de Heerengracht, dat als fabriek werd inge richt en waar toen 40 man werk vonden. Thans strekt het bedrijf zich te Wees- perkarspel uit. Het beslaat daar een op pervlak van 3000 vk. M. en heeft een opslagruimte voor 5 miljoen Kg. Het los sen van grondstoffen geschiedt pneuma tisch. Per uur wordt 10.000 Kg. door 'n buisleiding naar de 30 M. hooge top van het gebouw gebracht. Het silo-pand alleen reeds kan 1.500.000 K.G. granen en zaden bevatten. Aan de zuivering en menging wordt groote zorg besteed. De mengin- richting heeft een capaciteit van 160.000 K.G. per dag. De zakkenlosinrichting lost 300 2akken van 50 K.G. per uur. Dank zij de zakkenklopmachine, die per keer 300 zakken bewerkt, wordt wekelijks 1000 Kg. (gezuiverd) meel gered. Per dag worden wel 4500 zakjes ochtendvoer, secuur afgewogen, voor verzending gereed gemaakt. Vernuftige machines vullen 48 zakjes zangzaad in iedere minuut. Visch- meel is een belangrijke grondstof. De fabriek te IJ muiden kan 35000 Kg. visch binnen 42 uur verwerken. De filmavond werd bijgewoond door plm. zestig personen. Ful-o-Pep-Film. Volledigheidshalve vermelden we nog de filmavond, door „The Quaker Oats Cy." gegeven. Hier gaven slechts 15 per sonen van hun belangstelling blijk. Hoofd doel was nog eens de aandacht te vesti gen op het bekende voedermiddel „Ful- o-pep", op de uitnemende eigenschappen hiervan, de bereiding, etc. Jammer voor ide firma, dat de belangstelling nietgroo- ter was. Ook 'deze film werd hier al eer der vertoond. Zij gaf duidelijk te zien, dat aan de bereiding, verpakking, enz. de grootst mogelijke zorg wordt besteed. Weg met de Runderhorzel. We maakten onlangs melding van een rondschrijven van Ged. Staten aan de ge meentebesturen, waarin de vraag wérd ge steld, of aan runderen met horzelbuiten de toegang tot de veemarkten niet kan worden ontzegd ten einde op die wijze de runderhorzelbestrijding in de hand te werken. Door de heer E. Noordijk, rijksveearts, wiens advies door B. en W. werd inge wonnen, werd een bevestigend antwoord gegeven. Hoe denkt echter het hoofdbestuur der Holl. Mij. v. Landbouw over deze aange legenheid? Ge kunt het in het Land bouwblad lezen: De bestrijding van deze wormbuiten, schrijft ir. Huisman, is ons natuurlijk sympathiek, doch het doet eigenaardig aan, dat een zoo ingrijpende circulaire, die tot schade van de veehouders moet leiden, welke vee ter markt willen aan voeren, bezet met wormbuiten, de wereld is ingezonden zonder advies van de drie landbouworganisaties. Het wil ons thans in deze crisistijd, wel het slechtste tijd stip voorkomen, om met een dergelijke verordening een aanvang te maken. Wij laten hier buiten beschouwing, dat deze verordening voor onze twee provincies, waar veel meer aan- en verkoop van vee plaats vindt dan in de andere provincies, veel schadelijker zal werken dan elders, terwijl juist voor onze veehouders de be strijding der runderhorzel het lastigste is. Wij hopen dan ook, besluit hij, dat onze provinciale besturen zoo verstandig zullen zijn aan het verzoek van de Directie van de Landbouw geen gevolg te geven. ,0;sÖctPcr - De H. A4ij v. Landbouw heeft de ge meentebesturen hiermee in kennis ge steld. Ook Ihet gemeentebestuur van Texel, dat zich hierop met de Texelsche Landbouworganisaties in verbinding stelde ten einde Kaar meening te vernemen. Er werd een gecombineerde vergadering be legd en het resultaat was, dat met nage noeg algemeene stemmen het gemeente bestuur geadviseerd werd, wel tot liet uitvaardigen van een verbod als boven bedoeld over te gaan. Zoo ergens, dan is op Texel een eiland de horzel met sueoes te bestrijden. Hooge kosten brengt zooiets niet mee, terwijl er groote voordeelen tegenover staan. DE LEVERING VAN TARWE De Tarwe-Organisaties voor N. en Z.- Holland besloten de leden-aangeslotenen gelegenheid te geven de tarwe 'eerder te leveren dan bij normale oproeping door de V.I.T.A. het geval zou zijn. De Organi satie is bereid de tarwe, welke reeds ligt opgeslagen in pakhuizen en eigendom is van de telers, na classificatie over te ne men tegen de volle prijs, welke op dat moment geldt. Verdere bewaarkosten neemt dan de Organisatie voor haar reke ning. De tarwe, welke nog op de bedrijven ligt, zal door de districten worden ge classificeerd en naar pakhuizen worden gebracht, door de Organisatife Ihiervoor aangewezen. Ook deze tarwe zal direct na levering Sn het pakhuis door de Or ganisatie worden betaald naar de volle prijs, welke op die datum geldt. Geen vervoer mag plaats hebben dan op leve- ringskaart en vervoerbewijs. De telers, die ongedorschte tarwe bezitten, behoe ven voorloopig met het dorschen geen haast te maken. De bedoeling is, dat in de loop van Maart, April en Mei zoo mogelijk alle tarwe door de Organisatie wordt overge nomen en betaald, voor zoover zij in deze maanden nog niet aan de V.I.T.A. kon worden geleverd. VRAGENBUS. Tegen radio-storing. Op 12 Maart is te Alkmaar deze po- litie-verordening van kracht geworden: Het is verboden tusschen des middags 12 uur en des nachts 12 uur door het in werking hebben van hoog-frequent-appa- raten en electrisch gedreven of verwarm de apparaten, toestellen en machines, on der welke benaming ook, storend te wer ken op de radio-telefoonontvangst. Deze bepaling is niet van toepassing op inrichtingen, voor de oprichting waarvan, een vergunning ingevolge de Hinderwet vereisclit is. Overtreding wordt gestrafl] met hoogstens zes dg. hechtenis of ten' hoogste f25.— boete. O Zou een dergelijke verordening ook op TEXEL niet kunnen worden uitgevaar digd? BINNENLAND. Te Rotterdam maakte een 39-jarige stoker zich zóó boos op de hond van zijn buurvrouw, dat hij liet dier met een bezemsteel doodsloeg. Procesverbaal is opgemaakt. Te Oude-Pekela bleek de baby van drie mnd .van B.Kuiper gestikt, doordat een kat in de wieg op de keel van de kleine was gaan liggen. Te Stevenswieert is het 4-j. zoontje van de landbouwer M. in de rioleeringl gevallen en aan de gevolgen overleden. Amsterdam. Het dagblad „De Tri bune" wordt vervolgd wegens het plaat sen van 'een afbeelding van de Paus, de wapens voor de strijd in China zegenen de, en een afbeelding van het Belgische koningspaar bij het bezoek aan een mijn ramp in België, met onderschrift: „Kro kodillentranen schreiende". Voorde vacature-havenmeester meld den zich 191 sollicitanten aan, onder wie vele officieren ter koopvaardij, zelfs ge zagvoerders van de groote vaart, wier schip is opgelegd. (Enkhuizen). Utrecht. Voor de betrekking bode Prov. Utr. Electr. Maatschappij op een salaris van f1200 per jaar meldden zich 700 sollicitanten aan, van wie 80 met een biezondere aanbeveling van een of andere magistraat. Eindhoven. B. en W. overwegen maatregelen tegen de schrikbarend opge- loopen doktersrekeningen bij het Arm bestuur. Een der geneesheeren er be staat vrije artsenkeuze diende een re kening in van f 11.000. „Maasbode".

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1