Adverteeren brengt^Gewin De Texelsche Courant Gegarandeerde oplaag: ruim 2300 ex., zoowel Woensdags als Zaterdags. Gemengd Nieuws Wanneer ge in de Texelsche Courant adverteert, bereikt ge HEEL TEXEL." wordt hier huis aan huis gelezen. Alle Texelaars zullen kennis nemen, van wat ge aanbiedt, vraagt, meedeelt in de ko lommen van dit blad. Het kan niet doeltreffender. Kerknieuws. Onze vroegere plaatsgenoot, ds. J. A. Raabe Jr., thans te Winschoten (Evan gelisatie), die het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Zwartsluis aannam, zal er 5 Juni worden bevestigd en de sedert 1886 vacante 2de predikantsplaats weder bezetten. Sportnieuws. Men schrijft ons: De heer Willem Kiewiet, speler van U.D.I., is geschorst voor de tijd van een half jaar met een half jaar proeftijd. (Tex. Korfbal-Bond). o— Naar de secr. van S.V. Texel ons mee deelt wordt aan de gemeenteraad voorge steld de huur van het sportterrein ten behoeve van de o.l. scholen, bij wijze van proef aangegaan voor f25.per jaar, te willen vernoogen op f 75.daar de on derhoudskosten van veld, heining, banken, hooger blijken te zijn, dan eerst wend ge raamd. Verhuring „Burgerhout". Naar we vernemen stellen B. en W. voor na gehouden openbare inschrij ving door middel van een advertentie in dit blad de woning met bijbehoonend terrein, genaamd „Burgerhout", te ver-, huren aan de hoogste inschrijfster, mej. de wed. F. J. van Sambeek, voor f5.50 per week. Landarbeiderswet. De heer Jac. Maas Dz., landarbeider, wonende aan de Duinweg, heeft een aan vraag ingediend om f2700 voorschot in gevolge de Landarb. wet te bekomen voor een plaatsje aldaar. Het gemeentebestuur stelt de raad voor zijn medewerking te verleenen. Als de gemeenteraad er mee accoord gaat, wordt na de Paaschvacantie door de o.l. school als 5e lokaal in gebruik genomen een lokaal van de Ulo, dat thans voor het handwerkonderwijs dient (dit zou dan in het gymnastieklokaal gegeven worden.) B. en W. stellen voor op kosten van de gemeente (als zijnde „overtollig" volgens de tegenwoordige leerlingenschaal) een tijdelijke leerkracht te benoemen en wel voor het tijdvak 1 April 1932—omstreeks 1 Aug. 1932. Met September gaan 14—15 leerlingen naar de Ulo en komt er weer eenige ruimte op de o.l. school. Werkloosheid en Fietspaden. Naar verwacht wordt zullen mede in verband met het gereedkomen der Zui derzeewerken het a.s. najaar en de daarop volgende winter zich door groote werkloosheid kenmerken. In verband hiermee hebben B. en W. thans reeds onder het oog gezien, hoe (hierin op de beste wijze kan worden voorzien. Zij meenen de raad te moeten voorstellen door te gaan met de aanleg van rijwielpaden, in de eerste plaats in het Z.W. duingebied. Het gemeentebe stuur heeft in het biezonder op het oog een rijwielpad van de Min. Ruysweg bij de Gortersmient door de duinen naar de Geul en vliegkamp de Mok. Een steunregeling voor werkloozen. Door de afd. Oudeschild van de Centr. Bond van Transportarbeiders, afd. Koog en Oosterend van de Chr. Landarb. Bond, afd. Koog en Cocksdorp van de B. van Arb. in Landb.-, Tuinb.- en Zuivelbedrijf, afd. Texel Bond van Ned. Onderw. en afd. Texel van de Alg. Ned. Bouwarbei- dersbond is een adres aan de raad ge richt met het verzoek een steunregeling in te voeren voor alleen georganiseerde ar beiders'voor de dagen, waarop zij zonder werk zijn tusschen 1 Oct.—31 Dec. en 15 April1 Juni. Bij informatie vernemen we, dat B. en W. dit adres zullen behandelen wanneer vaststaat welke plannen ter bestrijding van de werkloosheid voor verwezenlijking vatbaar zijn en na onder het oog te heb ben gezien of het aanbeveling verdient bij het rijk stappen te doen om te komen tot een verdere bebossching van de staatsgronden. B. en W. juichen het toe, dat de arbeiders lid worden van een werkloozenkas. Allerlei. In het „Alg. Handelsblad" van Zater dag. treffen we van onze vroegere plaats genoot, de heer J.Drijver, een populair- wetenschappelijk artikel aan over „De eerste vogelnesten". Het nieuwe leven zoo eindigt het heeft zijn intrede gedaan: ook in de stad. En lang kan het niet meer duren, of merels en lijsters slepen nest-materiaal aan en andere soorten zullen volgen. En ondertusschen wachten we nog op aller lei vogels, die in het verre Zuiden blijven vertoeven. Maar ook daar zal de roep van de lente hen bereiken. Dat zal niet gaan! We ontvingen weer een ingezonden stuk van een onbekende schrijver. Wilt ge uw naam niet in de krant hebben Accoord (wij geven aan strijden met open vizier de voorkeur) maar wij moeten weten wie schrijft. In de „Staatscourant" werden de statu ten opgenomen van de N.V. Ran's Vleeschhouwerij alhier. Het is hoog tijd: De narcisvlieg kan heel wat schade toebrengen, vooral op luwe tuinen. Aangetaste partijen moeten voor export ongeschikt worden verklaard. En de narcissen zijn toch al niet veel waard. „Hobaho". Woningbouw. De bouw van het drietal voor de heer J. C. Rab door de heer Schermer aanbe stede woningen is gegund aan de laagste inschrijvers. Architect Schermer zal voor de dames T. en A. Eelman, Amsterdam, het bouwen van een woonhuis aanbesteden (zie adv.) „Stille Omgang". In de Woensdag gehouden vergadering bracht de penningm. verslag uit van zijn beheer: de inkomsten en uitgaven dekten elkaar. Secretaris N. Ran, die van de te vredenheid en voldoening der deelnemers kon gewagen, werd herkozen. De maande- Iijksche bijdrage, welke door de heer J. van Swinderen zal worden opgehaald, werd op f0,50 bepaald. Bij grooter deelname zal dit bedrag la ger gesteld kunnen worden. OOSTEREND. De Sluis-film. Woensdagavond werd in het hotel „Het Wapen van Amsterdam" de film van de N. V. P. Sluis' Pluimveevoederfabrieken vertoond. Mede in verband met de lam- merendrukte was de belangstelling matig. (Zie ook le blad). 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIINIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIII LEES DE ADVERTENTIES. Poters, meub'Ien, breimachine, Naaiwerk, schoenen, heerenbaai, Vara, vischmeel, aanbesteding, Jassen, kuikens, kaas, taai-taai, Buikband, Miele, bloemkool, tarwe, Beurtveer, werkster, Charles-B., Loods, koe, woonhuis, keukenstoelen, Granen, klompen, auto, thee Sta niet met een mond vol tanden: Advertenties in deez' krant Vragen vriend'lijk om uw aandacht, Helpen licht U uit de brand. OUDESCHILD. Voor de K W. Bewaarschool. De uitvoering van „Nieuw Leven" heeft aan entree f90.— opgebracht. Aan loot jes voor de taarten f31. Na aftrek van de onvermijdelijke onkosten schiet er voor de bewaarschool dus nog een mooi centje over. Schoolnleuwa. De voordracht voor onderwijzer aan de o. 1. school alhier (vacature-Molenaar) luidt: 1. J. Elion, te Amsterdam. 2. J. A. Brinks, te Leiden. 3. P. Langewisch, te Hilversum. Officeele opening o.l. school. In aansluiting op het bericht in het le blad deelt men ons van officieele zijde nog mee, dat mede uitgenoodigd zul len worden de leden van de Gemeente raad, de Schoolcommissie, de Ouder- commissiie, de Schoolarts, voor Oude schild, de Directeur van Gemeentewer ken en de aannemers. Toegang tot de school zullen hebbende ouders van schoolgaande kinderen, on derwijzend personeel van andere scholen en de pers. DEN HOORN. Van een ransuil. De heer C. Dekker, alhier, vond voor eenige weken op de Hors een doode ransuil (Asio otus) met om een zijner pooten een ring, genummerd 60899. Blij kens opgaaf van 's Rijksmuseum voor Nat. Historie te Leiden werd de vogel op 25 Mei 1931 als nestjong geringd in de Amsterdamsche Waterleidingduinen (gem. Vogelenzang). We danken de heer Dekker voor de toezending van de ring en hopen, dat ook anderen, wanneer zij een geringde vogel aantreffen, zoo zullen doen. Zoo'n vogel- ring is voor de vogelstudie van groote waarde en mag nooit verloren gaan. Geet ons de ring en wij zorgen voor doorzending en nader bericht. Red. DE COCKSDORP. Schoolnieuw». De voordracht voor onderwijzer aan de o.l. school alhier (vacature-Klinkers) luidt: 1. J. A. Brinks, te Leiden. 2. P. Langewisch, te Hilversum. 3. J. Elion, te Amsterdam. De Sluis-film. Onder een groote belangstelling van de zijde van kippenhouders en belangstellen den, werd Donderdagavond in hotel „De Hoop" de film „Kiest eieren voor uw geld" van de bekende firma Sluis ver toond. (Zie verder le blad). EIERLAND. Wratziekte, teeltverbod en „Bintje". Er is in de laatste tijd meer vraag naar de aardappel van het soort „Bintje". In binnen- en buitenland wordt er naar het schijnt behoorlijke prijs voor gemaakt, hetgeen de goede kwaliteit in aanmer king genomen verklaarbaar is. In Frankrijk en België kunnen aardige hoe veelheden worden geplaatst. Nu is echter de teelt van „Bintje" wegens het gevaar voor wratziekte bij gemeente-verordening verboden. Om te trachten voor „Bintje" opheffing van het verbod te bekomen, staken de Eierlandsche belanghebbenden, leden van de afd. Eierland der H.M. van Landbouw, de hoofden bijeen. Het resul taat was een adres aan de raad, waarin om opheffing van het teeltverbod voor „Bintje" verzocht wordt. Verwacht wordt, dat de raad gunstig op het verzoek be schikken zal. (B. en W. stellen voor ten aanzien van „Bintje" ontheffing te verleenen; echter onder zekere voorwaarden; zoo zou b.v. het gebruiken van goedgekeurd pootgoed vereischt worden. Red.) imiIHHHHI BINNENLAND. Rgnnffillin Amsterdam. Het gerechtshof veroor deelde de leidekkerspatroom Maring, in hooger beroep, wederom tot levenslang. De president noemde M. een buitenge woon misdadig en voor de samenleving gevaarlijk persoon (zie de dagbladen van Donderdag en gisteren). M.'s laatste woorden waren „Ik heb het gehoord, maar het is een misverstand en ik hoop, dat het spoedig zal worden opgehelderd. Zoo waar als ik hier sta, mijn geweten is zui ver. Later zal blijken, dat u zich vergist hebt, maar vergissen is menschelijk. Ik ben onschuldig". Verd. zal van het von nis in cassatie gaan. Te Peert onder Norg zijn verschil lende urnen gevonden. Sassenheim. E>e vroegste narcissen- soorten vertoonen reeds haar goud-geel. Wanneer het weer blijft medewerken, staan 14 April de hyacinthen in volle bloei, waarna de tulpen spoedig volgen. Den Bosch. De auditeur-militairheeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis waarbij een officier is vrijgespro ken, die in een roes een agent van politie in Den Haag heeft mishandeld. Illlll+llllll Gemorst water keert niet naar de kom terug. Illlll+llllll Japansch Spreekwoerd. Onder Oosterhesselen raakte een 4- j. meisje bij het vuurtjestoken in brand. Haar moeder trachtte vergeefs door het kind met haar lichaam te bedekken de vlammen te dooven, waarbij ze zelf ook in brand raakte. Het meisje overleed aan de bekomen wonden. Waarschuw uw kin deren, ouders. Groningen. Donderdagavond reed een auto in het Hoendiep. De inzittende 60-j. reiziger Sj. Giesen uit Hoogkerk is omgekomen. Den Helder. Aanbesteed is uitbrei ding van de verdedigingswerken onder- zeesche oever Heldersche zeewering. Laagste inschrijver F. K. Orsel, te Haar lem, voor f 723000. Raming f 345000. Te Amsterdam is de melkprijs ver laagd op 10 ct. (als voor de oorlog. Te Schagen op negen ct. per L. Rotterdam. De koperslager-valsche munter alhier heeft ook nog electriciteit gestolen door een leiding buiten de meter. Te Lonneker is procesverbaal opge maakt tegen een landbouwer, die 20 var kens van vier maanden oud dagen lang voedsel had onthouden. De dieren waren razend van de honger. De veearts ver klaarde nog nooit zooiets te hebben ge zien. Te Ede heeft zich een geval van kin derverlamming met doodelijke afloop voorgedaan. Vreeswijk. De twee zoons van de kapitein van het sleepbootje „Leonarda" raakten door kolendampvergiftiging in bewustelooze toestand. De een overleed, de ander is er zeer slecht aan toe. Ze sliepen in geheel afgesloten kajuit. Te Ernst (Epe) trok het eenjarig dochtertje van F. een ketel kokend water om. Het kind overleed. mamjHiiniin buitenland, iiiiiiiiiiniiiiiiiiiin Bij Jassy is in een 25 M. diep ra vijn een uitgeputte soldaat door een hond ontdekt. De man werd gered. Elf dagen geleden viel hij in het ravijn. In Mexico zijn gisteren 48 bandie ten doodgeschoten, die een treinaanslag pleegden. Van dezelfde bende werden al 17 leden terechtgesteld. Belgie wil de invoer van Nederl. kolen sterk beperken. Charleroi. Vier Poolsche mijnwer kers verzwolgen twee L. brandspiritus. Drie stierven, de vierde maakt het zeer slecht. Wie van dag tot dag met het we reldgebeuren op de hoogte wil blijven, le ze naast de Tex. Crt. een dagblad. Iede re dag brengt dit het laatste nieuws. (Onze adm. verschaft ieder abonnement). In Zweden bestaat de telefoon 50 jaar. Er zijn 534.000 telefonen of een per 11 inwoners en meer dan 4000 tele fooncentrales. Te Moskou is de le Russische ko- gellagerfabriek geopend. De jaarl. capa citeit wordt op 24 miljoen kogellagers gebracht. Soerabaja. In een vergadering is een ernstige klacht geuit over het gebrek aan medewerking van de dienst van Volks gezondheid, bij de bestrijding der ma laria. Ontstellende cijfers werden ge noemd ter zake van de sterfte onder de inlanders als gevolg hiervan. (Aneta). Een Noorsch stoomschip en een Italiaansch die beide Constanza binnen liepen, zijn allebei midden in de Zwarte Zee in een wolk van volkomen uitgeputte trekvogels beland, die in een oogwenk alle masten en ieder plekje op het dek hadden ingenomen. De eene bestond uit kwartels, de andere uit wilde duiven. In Engeland is over 1930 het aantal misdaden wederom toegenomen, vooral onder jonge menschen. De toeneming wordt geweten aan de uitwerking van oorlog en 'de industrieele depressie. Bogota. Bij een politieke vechtpartij te Guaca tusschen liberalen en conserva tieven zijn 15 personen gedood. Berlijn. In de keuken van hun wo ning werden een 72-jarige man en zijn 63-jarige nicht doodgevonden, de een ver moedelijk door ernstige brandwonden, de ander door hartverlamming. Genève krijgt een Briand-straat. In de Ver. Staten zijn sedert 1889 3693 negers gelyncht, jaarlijksch gemid deld SS of ongeveer drie in de veertien 'dagen. De laatste tien jaar worden „slechts" gemidd. 16 negers per jaardoor het gepeupel vermoord. ZOO SPRAK.. MIN. HENDERSON (Eng.): De we reld eischt ontwapening. De wereld heeft dringend behoefte aan ontwapening. Het is in onze macht het stramien der ko mende geschiedenis te helpen maken. DR. H. COL1JN (oud-minister)Als de tegenwoordige handelspolitiek der mo gendheden voortduurt, zal men zich moe ten afvragen, of men niet liever produk- ten zal verbouwen die men thans moet in voeren, Men zal alle krachten moeten in spannen om onze markten te behouden en uit te breiden, maar als dit niet gelukt, zal men de klok vijftig jaar moeten achter uit zetten. Schoolnieuws. O O

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2