De Nieuwe Texelsche Courant No 4621 45ste Jaargang. Woensdag 6 April 1932 Gemeenteraad van Texel Uw advertentie In dit blad w«rdt op Texel buis aan huls geleaea. DE NIEUWE O. L. SCHOOL TE OUDESCHILD Hedenmiddag wordt de school officieel geopend. ;ii;;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiii!iiiiiiiiih;;;;i!iiii is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Bockhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 et.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 6 7 8 9 10 !1 12 April 9,07 9.34 10 01 10 30 11,— 11,33 LICHT OP R1|W1ELEN en RIJTUIGEN 7,09 Zitting van Zatendag 2 April 1932, aanvangende te 3.15 u. n.m. Voorz.: de heer W. B. Oort, burge meester. Secr.: de heer C. Jonker, gem.-secr. Afwezig wegens ziekte weth. Keijser. Voorz. opent de vergadering en ver zoekt de secr. de notulen te lezen. Onge wijzigd goedgekeurd. Vervolgens doet de voorz. mededeeling van 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. a. Procesverbaal van de opneming van kas en boeken van de gcm.-ontvanger, ge schied 11 Maart. In kas moest zijn en was f 14307,70. b. Verslag Z.V.S. van de Comm. van Toezicht (reeds opgenomen). Steun aan Landbouw en Veeteelt. c. Verzoek van de raad van O. Stelling werf, om adhaesie te betuigen aan zijn adres aan de minister, waarin op bet zoo spoedig mogelijk verleenen van steun aan de land-en tuinbouw wordt aangedrongen. Dhr Dros verklaart er zich voor. De voorz. ziet er ook geen bezwaar in, hoewel hij het adres aan de minister wat vaag vindt; welke maatregelen wor den gevraagd? Dhr Dros merkt op, dat men het oog heeft op de aanhangige steun maatregelen. Ook de heeren Epe en De Graaf zijn er voor. Besloten wordt adhaesie te betuigen. Huur sportterrein. d. verzoek van S.V. Texel om de huur van het sportterrein van f25 op f75 te brengen, (zie vorig nr.). Dhr De Graaf gehoord hebbende de motieven door de S.V. aangevoerd: Als het stuk waarheid bevat is het goed. Dhr Bruin: Of de gemednte moést een eigen terrein nemen. Dhr Kikkert: Ik ben het er niet mee eens. Je komt elders wel goedkooper klaar dan voor f75. Dhr Parlevliet: Het komt de S.V. toe. Het terrein is niet te vergelijken met een stuk weiland: hei ning, kleedkamer, geëgaliseerd. Een eigen terrein komt duurder. Dhr S.Keijzer is het hiermee eens. B.enW. zullen prae-advies uitbrengen. Van flOOO, C.B. en een brillendoos. e. De heer C. Boon Pz. komt nog eens terug op zijn f1000, mitsgaders zijn bril lendoos, zijn „rechtmatig eigendom", door hem ten raadhuize achtergelaten. Hij schrijft, dat hij het geld dringend noodig heeft, en dat, wanneer geld en doos aan hem niet worden afgegeven, de gemeente met een „ontzettende schade" wordt be dreigd, misschien wel f20.000. Eventueel bericht te zen-den naar „Veldheim", waar hij zijn bedrijf uitoefent. (Ter toelichting diene, dat aan de -heer B. f20.000 zou worden uitbetaald als koopsom voor di verse perceelen land, „Burgerhout", enz. Hiervan werd f19000 in 19 biljetten uit betaald. Van de overige tl000 zou f630 mogen worden ingehouden ter uitbetaling aan het Witte Kruis ter zake van proces- hosten. Alhoewel -de stukken reeds getee- ken-d waren, ging -de heer B. hiermee ten slotte niet accoord. En zoo verwijderde hij zich met zijn f19000; met achterlating van „zijn" f 1000 (lees f370) en zijn- brillendoos. Red.) Voorz.: Op 17 Nov. reeds is een brief gezonden aan B., waarin we meedeel-den, de f370 (f369) -en het brillenetui nog een week te zijner beschikking te zullen hou den. Daarna zouden we andere maatrege len overwegen, b.v. deponeeren ter Arr. Rechtbank. Wij zijn in het bezit van een kwitantie, blijkens welke B. onherroepelijk toestemming geeft f630 voor proceskos ten in te houden. Dit is geregistreerd ook. Dhr Dogger: En waar is dat geld nu? Voorz.: Nog hier. Dhr Dogger: Ik zou hem de f 370 maar sturen en er anders 'n vroolijke avond van nemen. Voorz.: B. heeft ze hier achtergelaten en moet ze maar halen ook. Dhr Parlevliet: Leg ze bij -de gevonden voorwerpen. Dhr De Graaf: Wie met pik omgaat wordt er mee besmet. Met vuur nog erger. Raad en B.enW. krijgen loon naar werken. Ik blijf bij mijn idee, dat we met zulke men- schen geen zaken moet doen. Voorz. stelt voor, B.enW. te machtigen naar be vind van zaken te handelen. - Aangenomen. 2. Goedkeuring rekening 1931 en be grooting 1932 Texelsdne Algemeene Wijkverpleging. Rekening 1931 ontv. f 6S5S.71uitge geven f7507.12. Nadeelig saldo f648.41. Begrooting 1932 ontv. f6855.85, uitgaven 17743.04. Nadeelig saldo f S87.19. Goed gekeurd. 3. Idem rekening 1930 en 1931 Stich ting tot bevordering van het land- en tuinbouvvonderwijs te Texel. Ontvangsten van het rijk f6900.98, uit gaven t 5073.31. Voordeelig saldo f 1827.66. Ontvangsten van de stichting f 1933.76, uitg. f 1776.72. Voordeelig saldo f 157.04. Goedgekeurd. 3a. Vaststelling kohier hondenbelas ting voor 1932. Vastgesteld op f980. 4. Aanbieding begrooting Algemeen Weeshuis voor 1932. In handen gesteld van -een commissie, de heeren Kikkert, Leber en Bruin. 5. Bezwaarschriften aanslagen ver gun ningsredht. Teneinde dit punt te bespreken, wordt -de openbare vergadering geschorst. Na een half uur wordt zonder dat ov-er punt 5 ook maar 'n enkel woord meer wordt ge zegd, het volgende punt aan de orde ge steld. Een strop voor een paar belang hebbenden, die juist op de „publieke tri bune" (een wel wat onbescheiden uit drukking voor des burgemeesters kamer) hebben postgevat, om hieromtrent iets te vernemen. 6. Ontslag-aanvrage van A. A. Klin kers als onderwijzer aan de o. 1. school te de Cocksdorp. 6b Ontslagaanvrage van J. Molenaar als onderwijzer aan de o.l. sbhool te Oudesdhild. Verleend met ingang van door BenW te bepalen -datum. 7. Benoeming onderwijzer aan de o.l. school te de Cocksdorp. 8. Idem aan 1de o.l. school te Oude sdhild. Met alg. stemmen wordt te de Cocks dorp de beer J. A. Brinks, te Oudeschild de heer J. Elion benoemd (zie voordradh- ten in vorig nr.) 9. Voorschotten voor het biezonder la ger onderwijs over 1932. Over 1929 werd aan het o.l. onderwijs aan 678.75 leerl. tl5.66 per leerling ten koste gelegd. Uit dien hoofde heeft de School m.-d. Bijbel te Oosterend met 89.75 leerl. recht op een voorschot, groot 80 pet. van f 1405.48, dus f 1124.38. De School v. Chr. Volksonderwijs te den Burg met 75 Leerl. 80 pet. van tl 174.50, -dus f939.60. De R.K. school met 203.25 leerl. 80 pet. van f 3182.89, dus f2546.31. Goedgekeurd. 10. Verhuring van een woning te den Burg. Zoolang omtrent verkoop of bestem ming van -de gronden aan de Wittekruis- weg, gekocht van -de heer C.Boo-n Pz., -nog geen beslissing is genomen, achten BenW het niet gewenscht tot verkoop van Burgerhout over te gaan. De tegenwoor dige -huurder zei per 1 Mei a.s. de -huur op en betaalt f5.per week; hoewel hij daarop geen recht schijnt te hebben, maakt hij zonder prijs verhooging ook van -de schuur gebruik, 't Hoogste bod is nu gedaan door mej. de w-ed. F. J. van Sambeek. Met bijbehooren-de grond en -een rij slag wil zij huren voor f5.50, het geen BenW voorstellen goed te keuren, (zie vorig nr.) Dhr Parlevliet zou wel voor f5.wil len verhuren, als er geen-andere inschrij vers zijn (naar men ons meedeelt waren er in totaal -drie.) Zoo denkt ook dhr Bruin. Dhr Kikkert vindt, dat BenW -de gewone weg kozen. Er wordt vrijwil lig f5.50 geboden. Nu zijn bovendien schuur en grond er bij. Dhr S.Keijzer: Je zoudt scheef komen te staan tegenover anderen. Dhr Lap: De gemeente moest niet beginnen met huizenverhuren, maar trachten -er zoo gauw mogelijk af te ko men. Aan -de onkosten is anders geen eind. Is al begroot, wat het kost, eer het huis bewoonbaar is? Voorz.: Niet boven het normale. Verkoopen zou geen goede politiek zijn. We weten niet, wat er gebeuren moet. Dhr Bruin is het ook niet met de h-eer Lap eens. Voor stel BenW wordt aangenomen z.h.st. 11. Aanvrage van Jb. Maas Dz. om een voorschot ingevolge de Landarbei- derswet. De 26-j. lan-darb. Jac. Maas Dz., Duin weg, vraagt f2700 voorschot voor een plaatsje aldaar. Hij kocht, ingeval toeken ning van dit voorschot, reeds 5047 vk. M. lichte zandgrond, oud bouwland, in Ger- ritsland aan de Duinweg van de heer W. Bakker Mz. voor f400.—. De bouw van een woning met schuurtje zal f2700 kos ten. Aanvrager is een bekwaam werkman en zal binnenkort huwen met mej. Maartje Bakker Gd., Oudeschild. Hij voldoet aan de eischen door de wet gesteld, waarom BenW voorstellen -de gevraagde mede werking te verleenen. Dhr De Graaf: Ik ha-d graag beter grond Hoogstwaarschijnlijk voelt hij er zich best op zijn gemak. Ik hoop, dat hij een Texelaar zal worden in de beste zin van het woord. Dhr Lap: Ik hoorde van Maas, dat het land door goede be werking eenige jaren een zeer goede oogst gaf. Ik vertrouw, dat hij er voor bollen teelt en andere tuinbouw er zeer veel ge noegen van zal beleven. Volgaarne geef ik mijn toestemming. Aangenomen z. h.st. 12. Wijziging Aardappelverordening. In het vorig nr. mel-dden we reeds, dat de afd. Eierland van de H.M.v.,L., de teelt van „Bintje" verzocht toe te laten. Ook de motieven gaven we aan. BenW vroe gen advies aan -de heer M.D.Dijt, Li., die het niet uitgesloten achtte, -dat de voor deden van de teelt van Bintje binnen wei nig jaren eerder kleiner dan grooter zul len zijn dan die, verbonden aan de teelt van andere vroege aardappelsoorten. Er is iets voor te zeggen, wegens de depres sie, de landbouwers in hun zaaiplan zoo veel mogelijk -de vrije hand te laten al dus de heer Dijt en hun event, voor deden zoo weinig mogelijk doen onthou den door de overheid. Hetzouz.i. aanbeve ling verdienen voor een of twee jaren -de teelt toe te staan, mits: pooigoed van goedgekeurde velden. BenW stellen nu voor te bepalen, dat ten aanzien van Bintje ontheffing kan worden verleend onder zekere voorwaar den. Dhr Parlevliet heeft er op tegen. Wan- tneer een doodenkele boer een tamelijk on bekende soort als Bintj-e vraagt te mogen telen, moeten we de consequenties niette licht achten. Op alle slakken wordt zout gelegd in de bloembollenhandel. Wij moe ten kunnen zeggen: Wij -hebben op Texel een teeltverbod van alle voor wratziekte vatbare aardappelen. Niet op zijpaadjes gaan. Al zou Bintje practisch geen be zwaar opleveren, het feit alleen -dat deze soort hier weer geteeld wordt kan al kwaad doen. Ik ben er niet voor. Dhr De Graaf vindt het jammer, dat „Eter- land" met zoo'n voorstel komt. De voor deden wegen niet op tegen de vermoede lijke nadeelen. Dhr Dros: Tot vooreen paar jaar werd Bintje op Texel niet ver bouwd. De laatste jaren echter bestaat er in het buitenland een ontzettende vraag naar. Bintje-poters zijn zeer gewild. Als er geen verbod was, zou hier al veel Bintje verbouwd zijn. Als andere aard appelen onverkoopbaar zijn, is Bintje nog te verkoopen. Ik ben er -dus voor. Dhr Bruin: Maar het is toch een gevreesde aardappel. Dhr Dros: De Schotsche muis is niet verboden en toch vatbaar., Hoofdzaak is: geen poters invoeren uit 'n besmette streek. Dhr Parlevliet: Het gaat niet om de ziekte. Wat mij betreft wordt 20 bunder geteeld. Ik hoop, dat de heeren me begrijpen. Het gaat hierom: De ziekte KAN hier niet zijn, want we hebben ze niet. Weth. Vlaming: Het §aat om -de naam, dat Bintje hier v-er- ouwd wordt. Na een klein half uurtje deze zaak in geheime vergadering besproken te heb ben, wordt de openbare zitting hervat en meegedeeld, dat geen besluit zal worden genomen en eerst advies aan de afd. Eierland zal worden gevraagd. 13. Regeling openbaar gewoon lager onderwijs te den Burg. Hierover schreven we Zaterdag reeds: BenW stellen voor aan de o.l. school te Burg een kweekeling met akte toe te la ten van 1 April1 Aug. a.s. tegen een belooning als voor een tijdelijk onderwij zer en tijdelijk als 5e lokaal een lokaal van de Ulo te gebruiken. Toen BenW bezig waren hun prae-ad vies op te stellen, werd nog een adres ontvangen van afd. Texel N.Ü.G., Volks onderwijs, B. van Ned. Onderw., Ouder- Comm. en personeel o.l. school te den Burg, waarin op de geringe schoolruimte en het groot aantal leerlingen per leer krachtgewezen werd. Verzocht werd zulke ïnaatregelen te treffen, dat de belangen van het o.l. onderwijs niet langer worden geschaad. Erkend werd, dat de wet niet toelaat nog vóór 1 Jan. '33 een leerkracht van rijkswege aan te stellen. Dhr Bruin: Ik meen, dat de school in vier lokalen 144 leerl. mag bevatten. Op 1 April zijn er 171 of meer. Op 1 Sept. 156 ot meer. In April 1933 staan we weer voor hetzelfde. Als de wet-Terpstra er komt, krijgen wie 1 Jan. '33 geen 5e leer kracht. De school is te klein. Kan de bouw van een nieuwe niet overwogen worden? Wij zijn voor goed onderlegde, goedbetaalde krachten. E>e Ulo is al slecht gehuisvest en kan het lokaal slecht mis sen. We moesten ons geneeren zoo'n min derwaardig gebouw als school te gebrui ken. Voorz.: Een nieuwe school kun nen we overwegen maar helpt nu niet. De Ulo kan het lokaal moeilijk missen. Maar ook dit helpt nu niet. Wat het aan tal leerlingen betreft, behoudens een en kel lokaal mogen er 48 leerlingen ge plaatst worden. Ik dank u voor uw be toog, dat ik met belangstelling volgde. Ons voorstel kiest echter de practische weg. Dhr De Graaf: Dat rekeningetje van Bruin is foutiei Wat de leerkracht betreft: er moet niet van kweekeling ge sproken worden: er zijn volwaardige krachten genoeg. Dhr Kikkert: Ik vindt het zeer voorzichtig van BenW en ga met -hun voorstel mee. Dhr Henkes vreest, dat ouders hun kinderen naar de biezondere school sturen als de openbare te weinig plaats heeft. Dhr Bruin: Er is al te lang met vergrooting gewacht. Weth. Vlaming: Het doet mij aangenaam aan, dat dhr Kikkert de zijde van BenW kiest. Het geldt iets tijdelijks. De heer Kraai neemt er volkomen genoegen mee. "BenW zouden ook de kinderen naar de openb. scholen te -de Waal, den Hoornen Oudeschild kunnen verwijzen. De naam doet aan de vervulling van de functie en het salaris niets af. Dhr Bruin: Eere wie eere toekomt. Weth. Vlaming: De betrokken leerkracht heeft er niets tegen. Dhr Bruin: kunnen we er mee uit: 48 leerl. per lokaal? Weth. Vlaming: Volgens -de Inspecteur wel. Aangeno men z.h.st. 14. Maatregelen ter bestrijding werk loosheid. We herinneren aan wat we hierover in het vorig nummer schreven. BenW zou den willen voortgaan met de aanleg van fietspaden in het Z.W. duingebied. Bij een doelmatige reclame moet idit h.i. uit breiding van het vreemdelingenbezoek aan Texel ten gevolge hebben. Een pad Rui- gedijk-Zanddijk-de Cocksdorp zouden B. en W. willen laten volgen na verbetering van -de W-ester weg door Waalenburg en van de weg door Burger-Nieuwland, ten zij hiervan door onvoldoende financieele steun van de betrokken organisatiën niets kan komen. Betreft, bebossching en adres inzake steunregeling, verwijzen we naar het vorig nr. Volgens BenW gaat -de voorgestel-de regeling te ver, waar deze de niet-georganiseeixle arbeiders geheel wil uitsluiten. Wel vin-den BenW het bil lijk t.o. hen minder vrijgevig te zijn en (hun geen steun te geven in het tijdvak, dat de werkloozenkassen uitkeering doen. BenW vragen de raad een principieele uitspraak en vertrouwen, dat de plaat selijke organisatiën zullen beseffen, dat de financ. draagkracht der gemeente haar grenzen heeft. BenW achten de tijd geko- komen steun te vragen van Rijk en Pro vincie. De laatste paar jaren heeft de ge meente in de werkloozenzorg buiten de TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1