Vereen. „Mooi Texel" No 4621 45ste Jaargang. Woensdag 6 April 1932 „Tt~ TWEEDE BLAD Texelsr.he Berichten Van 'iifeek tot week Gemengd Nieuws Vanaf Donderdag 7 April a. s inzage van correspondentie ïngezonden Houtsnede Jeugdherberg „Panorama". Als een voorloopig bericht deelen we mee, dat we binnenkort verkrijgbaar zul len stellen houtsneden van Jeugdherberg „Panorama", origineele afdrukken van het blok, gesneden door de heer J. Ph. Klap- meyer, wiens houtsneden van Weezen- plaats, kluut, kievit, lieuw, enz. zooveel waardeering en aftrek vonden. Sportnieuws. Ter aanvulling van het bericht in het le blad kan nog worden meegedeeld, dat er in de autobus Den Helder—Den lip v.v. nog plaats is voor eenige suppor ters tegen f 1.50 per persoon. Spoedige aanmelding is gewenscht. Een welkome klant. T.E.S.O. is als donateur toegetreden tot „Texelsch Fanfare" tegen een bedrag van f25.— per jaar. Dit is voorwaar een buitenkansje en een hoera'tje waard. Nog een stuk of wat van die royale instellin gen (ook particulieren zijn hartelijk wel kom) en ons fanfare is voor goed uit )de financieele misère. Wie volgt? Keuring voor de Militaire Dienst. In de afgeloopen week werden ge keurd: 5 tijdelijk ongeschikt verklaarden van de lichting 1932; hiervan werden voor goed ongeschikt verklaard 4 per sonen en geschikt één persoon. Van de 40 ingeschrevenen voor de lichting 1933 werden voor goed ongeschikt verklaard 24 personen en geschikt 16 personen. Het aantal voor goed ongeschikt ver klaarden blijkt hier,, in vergelijking met andere gemeenten^ opvallend groot. Geen danstent op de Groeneplaats. Naar we vernamen zou ter gelegenheid van de a.s. Kermis het gemeentebestuur voornemens zijn C. Keijser vergunning te verleenen, tegen een zeker bedrag, om 'n danstent op de Groeneplaats op te trek ken en te exploiteeren. Hiertegen kwa men de belanghebbende hotelhouders in verzet. De Alg. Tex. Middenstandsver- leeniging bemoeide er zich zelfs mee, voorz. i. Vlessing confereerde met B. en W. en lichtte de raad in, raadslid Dog ger bracht het geval in de zitting vara Zaterdag ter sprake, mededeelingen van de zijde van het gemeentebestuur en dis cussie met gesloten deuren volgde, enz. Wat er in die geheime raad verteld, uit eengezet, verdedigd en bestreden is, we ten we niet. Het betaamt ons ook niet, daarnaar te informeeren. We kunnen het resultaat alleen melden: De danstent is van de baan. Ter verduidelijking herinneren we nog aan ons bericht, waarin we meedeelden, dat De Jong's Bioscoop in het Park een plaatsje krijgt, omdat deze aan een rustig hoekje behoefte blijkt te hebben voor zijn geluidfilms. Op de Groeneplaats komt dus ruimte vrij. Vandaar die Danstent geschiedenis. Nu maar afwachten, hoe die plaats productief wordt gemaakt. Kerknieuws. Eerste Jeugddienst Ned. Herv. Kerk. Men schrijft ons: Zondagavond vond in de Ned. Herv. kerk alhier de eerste z.g. „Jeugddienst" plaats. Worden er aan de vaste wal en in het biezorader in de grootere steden sedert geruime tijd speciale diensten voor de rijpere jeugd gehouden, voor Texel was dit wel iets geheel nieuws. Ds. F. Visser, op wiens initiatief deze diensten worden gehouden, mocht aan een 150-tal aanwezigen uit de aard der zaak voor het meerendeel jonge menschen het welkom toeroepen, een aantal, dat zeer zeker tot tevredenheid kan stemmen en moed geeft voor de toekomst. De jeugddienst wijkt eenigermate af van een gewone kerkdienst en draagt een meer liturgisch karakter meer zang, dus meerdere deelname van de kerkbezoe kers aan de dienst zelf. Na de prediking, naar aanleiding van de tekst „Verblijdt u te allen tijde" (I Thess 5:16), werd door mevr. Visser, met begeleiding van het orgel, vioolspel ten gehoore gebracht. Deze eerste jeugddienst mag o.i. alles zins als geslaagd worden beschouwd en zonder twijfel zullen allen bij de eerst volgende dienst, die op 1 Mei a.s. zal worden gehouden, zich weder opmaken om deze bij te wonen. K. Aanbesteding—T.E.S.O. De heer N. de Graaf, loodgieter alhier, verzoekt ons mee te deelen, dat in het bedrag van f 1313.60 ook de kosten van electr. aanleg begrepen zijn. Geen rotkreupel op Texel. Eenige dagen terug verscheen in de Alkmaarsche Courant een ingezonden stuk van eene De Groot uit Stompetoren naar aanleiding van het artikel van de heer H. Klimp in het Alg. Holl. Land bouwblad. De heer De Groot trekt daar in te velde tegen de bewering, als zou Texel niet „onder het rotkreupel" zit ten. Hij betwist de heer Klimp het recht te schrijven zooals hij deed, omdat het niet zou strooken met de waarheid. Het spreekt vanzelf dat de heer Klimp, niet malsch, mijnheer De Groot ter dege van repliek heeft gediend (genoemd blad kreeg hij toevallig in handen) en hem op zijn nummer zette, daar hij blijk gaf te schrijven, zonder eerst behoorlijk onder zoek te hebben gedaan. Hij noodigde de heer De Groot uit, een klacht in te die nen bij de inspecteur van de veeartsenij- kundige dienst en hem te verzoeken een onderzoek op Texel in te stellen. Hier mee had De G. echter weinig op. Dat onderzoek zou z.i. toch niet doeltreffend zijn, enz. Hiermee is de zaak echter niet afge daan. Nu zal naar de heer Klimp ons meedeelt op uitnoodiging van de Texelsche landbouworganisaties door au toriteiten en andere deskundigen op Texel een onderzoek naar rotkreupel worden ingesteld. Men is er zeker van, dat het gunstig zal uitvallen en het rapport de heen Klimp volkomen in het gelijk en de ver stokte twijfelaars tevreden zal stellen. LEEST VOORAL DE ADV IN DIT NUMMER. Tarwetelers, let er op Tarwetelers, die hun belang begrijpen, grijpen naar het eerste blad van dit num mer, waarin zij op de 4e pagina een goede raad (die niets kost en toch geld waard is) vinden afgedrukt. „Een goed verstaan der OOST. Zakennieuws. Zaterdag werd hier het nieuwe winkel huis van de heer M. van Liere geopend. Een mooie ruime,.goed verlichte en naar de eisch des tijds ingerichte kruidenierswinkel heeft de plaats ingenomen van het sinds enkele jaren bestaande veel kleinere win keltje. Ieder bezoeker kon raden naar het aantal erwten in een flesch. Mej. C. Halsema- Schaatsenberg was de gelukkige. Zij was er met 540 het naast bij. (Er waren er 609) Een flinke taart was de prijs. Ook deze week kan weer geraden worden. Er is nu ook een theelichtje beschikbaar. Het zal aan bezoek wel niet ontbreken. DE COCKSDORP. Kerknieuws. Ds. Plug, Ned. Herv. predikant alhier, werd beroepen in de Ned. Herv. Gemeente te Huisduinen-Julianadorp (gem. Den Helder) DE KOOG. Nog eens de „Hoydael." Naar wij vernemen is het wrak van de „Hoydael" gekocht door Gebr. Schoen maker, te den Burg. Zij zullen, naar men ons meedeelde, te gelegenertij d het sloo- perswerk voortzetten. Dennencultuur op particulier terrein. Ook op particulier terrein is men hier onder deskundige leiding met dennenbe planting begonnen. Het betreft hier een perceel land, groot plm. U/s H.A., lig gende aan het Mienterglop nabij het z.g. Oude Dijkje. Indien de jonge dennen goed aanslaan, zal dit ongetwijfeld bij dragen tot verfraaiing der omgeving. Ge- Inoemd perceel is het eigendom van Dr. Van der Plaat, die in de nabijheid een zomeroptrekje heeft. Zaterdagavond. Japan en China. Helaas: im Osten nichts Neues, althans niet veel goeds. Nog steeds zijn de Ja- pansch-Chineesche onderhandelingen niet gevorderd. Wel wordt er, en dat is -na tuurlijk al veel gewonnen, niet meer ge vochten doch over de condities van een formeele wapenstistand is men het nog niet eens. Hindenburg komt er zeker. Daarentegen valt van het nabije Ooste lijk front nieuws te melden. Hugenberg, klaarblijkelijk om het zeerst met zijn fi guur verlegen, heeft de vriendschap met Hitier verloochend. Deze behoeft zich thans minder dan ooit illusies te maken over zijn kansen op 10 April. Men mag aannemen, dat Hindenburg de volstrekte stemmenmeerderheid gemakkelijk zal be halen. Zal daarmee voor 'het oogenblikde kans op ernstige stoornissen in het Duitsche politieke leven van de baan zijn, de toestand van dit deel van Europa is nog verre van stabiel of rooskleurig. En als vanzelf gaan, bij die overweging, de gedachten uit naar de conferentie te Lau sanne, van welker uitslag de naaste toe komst voor een aanzienlijk deel afhangt. Met vuur gespeeld. Er wordt in Europa in letterlijke zin wel eens met vuur gespeeld. Staten als Litauen en Polen, die in ruil voor ontvan gen leeningen een lucifersmonopolie aan het Kreuger-conoem hebben afgestaan, ondervinden thans groote financieele moeilijkheden, doordien het concern niet of in slechts langzaam tempo de gecon tracteerde leeningen zal kunnen verstrek ken. Het is nog steeds ondoenlijk om van de werkelijke toestand der Kreuger-on- dernemingen een beeld te krijgen. Tegen over stellige geruchten staan stelliger ont kenningen. Wel heeft de loop dezer ge beurtenissen ten overvloede nog eens de levensles uitgedeeld, dat een concern al evenmin als een gouvernement zich onge straft veroorloven kan om van één per soon afhankelijk te zijn. In de Kreuger- ondernemingen schijnt het een organi- satiefout, dat met Kreuger ook de sleutel naar het in- en overzicht der bedrijfs- positie is weggevallen. Ierland en Engeland. De vraag of in Ierland de eed van trouw aan koning George gehandhaafd zal worden is op zichzelf staatsrechtelijk en formeel. Doch politiek beteekemt zij, voor beide partijen, een beslissing van principieele aard. Wordt de eed afge schaft, Ierland zal er zich te onafhanke lijker om gevoelen. Engeland te geïsoleer der. Mogelijk zal't de leren economische represailles op de halzen kunnen schui ven. Maar wie zou daarvan meer dan hoogstens uitstel van executie durven ver wachten Wat doet Zuid-Afrika? En Zuid-Afrika? Naarmate Engeland links en rechts ook naar onze zijde meer druk geoefend heeft om het verla ten van de gouden standaard elders tot voorbeeld te doen nemen, is in Zuid- Afrika onder Hertzog's leiding het natio nalisme versterkt. Men zal er thans een eigen munt, de „Rand", invoeren. Zoo brokkelt ook in dit deel van het Britsche wereldrijk het evenwicht af. In Zuid- Afrika is het alaan de rand geko men. Economische wederopbouw van Centraal Europa. Wanneer de landen van Centraal-Europa van het nut van economische samenwer king zoo diep zijn doorgedrongen als hun leiders voorgeven, dan kan het toch zulk een toer niet zijn om practische re sultaten te bereiken. Maar wie wat dieper op de zaak ingaat, ontdekt spoedig, waar de schoen wringt. Europa is in de loop van een eeuwenlange historie verknipt in een aantal zes en twintig auto nome staten. Het is een illusie te meeraen, dat groot- scheepsche samenwerkingen op korte ter mijn tot stand zullen komen. De econo mische wederopbouw van Centraal-Euro- pa zal een werk van geduld en van lange adem zijn. Daaraan zullen politici evenzeer deel kunnen en moeten hebben als econo men; en elke poging in de goede richting verdient belangstelling en steun. Zoo moet men dan ook hopen, dat de reis van Tardieu naar Londen, waar hij me't MacDonald het Donaufederatieplan zal bespreken, en de conferentie der vier groote mogendheden met hetzelfde doel, resultaten zullen hebben. Ook hier, in Midden-Europa, zal sa menwerking alleen tot stand kunnen ko men, wanneer alle belanghebbende staten tot offers bereid zijn. Wij, Nederlanders, zullen dat ten aanzien van de ook voor ons land zoo nuttige economische samen werking met België niet uit het oog die nen te verliezen. flWimmtfiöüültl BINNENLAND. KIIMMH! Te Sneek werden gisteren 1200 kie vitseieren aangevoerd. Prijs f0,20. Amsterdam. In het Marnixplantsoen reed een kinderwagen met een kind van anderhalf, twee en een half en drie en| 'n half jr. te water. Het 11-j. meisje, dat er mee reed, verstuikte haar voet en had toen de wagen een oogenblik losgelaten. De kleintjes werden door voorbijgangers gered. Ze waren kopje onder gegaan, doch bleken niet gedeerd. Kerkrade heeft het kienen, als zijn de een hazardspel, verboden. Te Oudenbosch raakte des avonds P. van Sprundel met fiets en al in de haven. Men kon door de duisternis de iman niet meer redden. De man was we duwnaar en vader van zeven kinderen. Te Herzogenrath is een auto aange houden met twee Polen, die 350.000 Mark en 45.000 gulden bij zich hadden, welk geld over de Nederlandsche grens zou worden gesmokkeld. Te Leeuwarden ontstond brand in het woonhuis van J. Kooistra. De bewo ner had was en terpentijn op een thee lichtje gezet. De brandweer beperkte het vuur tot een binnenbrand. Te Enkhuizen is de 19-jarige M. Wouwenhoven op een baggermolen tus- schen de raderen beklemd geraakt, waar door een been werd verbrijzeld. Tusschen Enkhuizen en Andijk heeft men des nachts de telefoonlijnen door gesneden. Van de daders geen spoor. IffittttttttNflfinilll BUITENLAND. UIIIIIIIIIIIIIIUIIIIA DOOR EEN RAMP GETROFFEN. Vreeselijke overstroomingen teiste ren op heden Roemenië, lazen we gisteren in de dagbladen. Bruggen braken door, heele wijken staan onder water, men vlucht naar de daken, enz., Vandaag bren gen de dagbladen nadere biezonderheden van deze nationale ramp. In Italië is nu niet alleen het boelc Van het Westelijk Front geen Nieuws ver boden, maar ook „Katrien wordt soldaat" v.an Adrienne Thomas. Op IJsland zal het alcoholverbod warden opgeheven. Misschien komt er een staatsmonopolie voor alcoholverkoop. Berlijn. Remarque's bankdepot is in beslag genomen. Onder verdenking van „kapitaalvlucht". R. zou in Frankrijk reizen om er materiaal voor een nieuwe roman te verzamelen. Te Barcelona ontplofte in een re- geeringsgebouw een bom, die groote schade aanrichtte. Te Calcutta is een politie-iinspecteur doodgeschoten door een jeugdig Benga lees. De dader pleegde zelfmoord. te DEN BURG van 3—4 uur kantoor „Mooi Texel" te DE KOOG van 7—8 uur O. L. school, te DE COCKSDORP van 7—8 uur bij den heer M. W. de Graaf en daarna op Maandag, Woensdag en Vrijdag voor den Burg en de Koog. Op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag oor de Cocksdorp. Watertaxie Marsdiep. Maandag 28 Maart jl. merkte ik op, dat de Marsdiep bij het manoeuvreeren om slaags te komen werd geassisteerd door een motorboot in verband met de vele obstakels veroorzaakt door de havenwerk zaamheden. Als oud-gezagvoeder kan ik deze maat regel niet anders dan toejuichen, daar veel tijd, zorg en risico van schade maken door dit assisteeren bespaard wordt. Het viel mij echter op, dat alvorens de watertaxie de behulpzame hand ging bieden, de kapitein daarvan zijn open motorboot nagenoeg aflaadde met jonge dames, ten einde dezen een pleziertochtje te bezorgen. Nadrukkelijk meen ik er op te moeten wijzen, dat dit assisteeren niet tevens als een publieke vermakelijkheid opgevat be hoort te worden. Bij eventueele compli caties gedurende het manoeuvreeren is de volle aandacht van de motorbootkapitein noodig;'t onklaar loopen van een tros of de motorboot zelf houdt kans op ongelukken in, welke niet noodeloos grooter behoeft gemaakt te worden door de gedachten af leidende en belemmerende aanwezigheid van een groot aantal personen. Na het slepen werd de Marsdiep uitge leide gedaan tot ver buiten de havenmond, waar een koppige zee de motorboot zwaar deed slingeren, hetwelk onrust en beweeg lijkheid onder de dames veroorzaakte. Ik ben van meening, dat op zoo'n oogenblik het overkomen van een ongevaarlijk zeetje een paniekstemming zou kunnen veroor zaken, welke tot een catastrophe aanleiding zou kunnen geven. Hoogachtend, W. VAN DER ZEE. Rotterdam, 31 Maart 1932. TEXELSCHE COURA! maneHiTitijmmHamrBöBenön If* i^'H MM

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1