Oe Nieuwe ïexelsche Courant No 4623 45s,e Jaargang. Woensdag 13 April 1932 Van 'veek tot week Wat de Winkelier van de Winkelsluitingswet moet weten. Texelsche Berichten Eten schat van lectuur! SP0RT-KR0NIEK. lilii Jü Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huls aan huis gelcren. TEXELSCHECOURA is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ei.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4 ct. DIENSTREGELING. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.— 11.20; 2.40; 5.35. Vanden Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15; 6.55 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.15; 5.20. Van den Helder: 7.-; 9.-; 12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer 1/2 uur later.) 13 !4 15 16 17 18 19 April 0,31 1.24 2 38 4,14 5,38 6,38 7.25 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 7.21 Zaterdagavond. De pogingen te Londen aangewend om de staten van Midden-Europa wat op dreef te helpen, zijn hopeloos gestrand. Van kwaad tot erger. Te ernstiger is dat feit, zoo men het ziet in het felle licht van het Volken bondsrapport over de financieele toestand van dat deel van Europa. Zoowel Oosten rijk als Hongarije, zoowel Joegoslavië als Roemenië, zoowel Griekenland als Bul garije zijn, in de dertien jaren, sinds Ver sailles, van economisch kwaad tot erger vervallen. De staatsfinanciën zijn uitgeput, de onderlinge handelspolitieke oorlog heeft de werkmogelijkheid der nationale productie apparaten grootendeels ver lamd. Van de volkswelvaart van weleer is nog slechts een schijn overgeschoten. Onmiddellijk handelen! Zoo adviseert het rapport. Onmiddellijk handelen, weergalmt het in ministeries van Buitenlandsche Zaken. Tardieu komt met een plan. De hoop op een daad wordt levendig. „Nimmer", zegt Tardieu na zijn Zondagsche conferentie met Mac Donald, „heb ik in zoo aangename toon onderhandeld; nimmer waren wij het zoo eens over de noodzakelijkheid van op treden zonder uitstel." Hoe bitter smaakt dan nu de schotel, door de conferentie van-vier aan Europa voorgezet. De basis der welvaart. Geef de Donaustaten leeningsgeld, roept het Volkenbondsrapport, en het onderstreept zijn verlangen door te be cijferen, dat alleen Oostenrijk reeds een crediet van 290 miljoen schilling be hoeft voor de saneering van zijn ont redderde financiën. Zóó alleen kan de deur naar welvaartsherstel geforceerd worden. Herstel eerst de basis der wel vaart door de schepping van economische éénheid, antwoordt de financieele wereld en aan geld zal het waarlijk niet ontbreken. Wat houdt de moed er in? Inmiddels spitst zich in Midden-Europa de nijpende situatie wel met de dag toe. De ontwikkeling der feiten zelf zal waar schijnlijk het doorslaggevende argument voor de verlossende daad zijn. In zekere zin is het dezelfde ontwikkeling, die de moed voor het slagen der Ontwapenings conferentie er in kan houden. Naarmate een opleving van de internationale econo mische toestand uitblijft, wordt het op jagen der bewapeningsuitgaven feitelijk onmogelijker. Integendeel: allerwege wordt ingezien, dat het steken van nieuwe mil jarden in legers en vloten zeker de weg niet is om uit de crisisput te geraken. Met vreugde mag dan ook de komst van Stim- son naar Europa gememoreerd worden: Amerika schijnt het uiterste te willen be proeven om in Genève resultaten te doen bereiken. Wat er in Sjanghai gebeurt. Er moge te Genève méér voortgang te bespeuren zijn dan in Sjanghai, waar, na een oorlog, die geen oorlog heette, een wapenstilstand is ontstaan, die geen wa penstilstand is. Nog altijd debatteert men er over de grondslag van de liquidatie van het geschil. In deze weinig bemoedi gende omstandigheid is het al hoop gevend, dat Japan zijn bedreiging om uit de Volkenbond te treden, niet zal waar maken. Maar Japansche ministers zijn al even voorzichtig als die van de Oude We reld. En minister Josjisawa heeft zich dus gehaast om er waarschuwend aan toe te voegen: „Voorloopig" Onze winkeliers dienen goed op de hoogte te zijn met de Winkelsluitings wet, welke 1 Mei a.s. van kracht wordt. We maken daarom een aanvang met een reeks artikeltjes, waarin omtrent die wet het een en ander wordt verteld. Wie meer wil weten, dan in deze beknopte stukjes is neergelegd, schaffe zich voor zes dub beltjes de complete wet met toelichting aan. Dan vindt ge antwoord op alle vra gen, deze wet betreffende. Artikel 1. 1. Onder „winkels" verstaat deze wet alle open of besloten ruimten, waar of van waaruit voorwerpen of stoffen aan het publiek in het klein plegen te worden verkocht of afgeleverd, of waar pleegt gewerkt te worden in eene barbiers- of kappersonderneming. 2. Onder „winkelhuis" verstaat deze wet elke met een winkel in eenige verbinding staande open of besloten ruimte in het zelfde gebouw of op het bijbehoorende terrein. Toelichting. Magazijnen van grossiers vallen niet onder het begrip „winkel", omdat hier niet in het klein wordt verkocht. Een winkelier, die als hoofdbezigheid rijwielen verhuurt, zal slechts dan onder de Wet vallen, indien hij zich daarnevens óók pleegt bezig te houden met de ver koop in het klein aan het publiek. De rijwielverhuurder dus die daarne vens in het klein handel drijft in onder- deelen van rijwielen als zadels, lantaarns, pompen, oliespuitjes, enz., zal daardoor zijn inrichting doen vallen onder het be grip „winkel". De vraag of verkoop door middel van automaten tijdens het sluitingsuur is toe gestaan, moet bevestigend worden beant woord. Deze voorwerpen werken econo misch en ook geriefelijk en vereischen geen arbeid van personeel in voor rust be stemde tijden. Photografische ateliers worden geacht géén winkels te zijn en dus niet te val len onder de bepalingen dezer wet. Artikel 2. Het is verboden een winkel voor het publiek geopend te hebben: a. gedurende de Zondag; b. tusschen 8 uur des namiddags en 5 uur des voormiddags. Toelichting. De regeling van de winkelsluiting be perkt zich tot reglementeering van de ge legenheid tot verkoopen.. Het verrichten van andere arbeid door de winkelier zelf is dan natuurlijk geoorloofd. Bij dit artikel wordt in het algemeen verboden om winkels gedurende de Zon dag en op werkdagen na 8 uur des na middags voor publiek geopend te hebben. Artikel 3. 1. De bepalingen dezer wet zijn niet van toepassing op: a. Rijkskantoren; b. apotheken, voor zoover betreft de verkoop en de aflevering van genees- en verbandmiddelen; c. koffiehuizen, restaurants, en andere inrichtingen, waar uitsluitend of in hoofd zaak spijzen en dranken voor verbruik ter plaatse worden bereid of verkocht, voor zoover betreft de verkoop van spij zen of dranken voor verbruik ter plaatse; d. de verkoop en de aflevering van brandstof en smeermiddelen voor en van onderdeelen voor spoedeischende her stellingen aan voer- en vaartuigen en rij wielen; e. de verkoop van dag- en weekbladen; f. de verkoop en de aflevering van ijs; g. >de verkoop en de aflevering van winkelwaren ten behoeve van binnenko mende, uitgaande en doorgaande sche pen; h. de verkoop door middel van automa ten; i. ide aflevering van maaltijden en kokswaren j. de verkoop en de aflevering van rouwkleeding; k. het verrichten van herstellingen en de aflevering van in herstelling gegeven voorwerpen. 2. De bepalingen dezer wet zijn boven dien niet van toepassing op hotels, voor zoover betreft leveringen aan logeergas ten, noch op openbare middelen van ver voer en restaurants in stations, voor zoo ver betreft leveringen aan reizigers. (Wordt vervolgd.) Giften voor het Witte Kruis P. v. d. S., Oost fl. L. J., Oost f 0.50. Te den Burg is nog één portefeuille be schikbaar, bevattende Wereldkroniek, Eigen Haard, Aarde en haar Volkeren, Holl. Lelie, Panorama, Nederland, Stui versblad, Groene Amsterdammer, Buiten en Morks-magazijn. Voor al deze tijd schriften betaalt ge 16 ct. per week (f2.- per kwartaal). Adres: BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Giften Algemeene Wijkverpleging. N.N., den Burg f2.50 Bouwvergunningen. Nieuwbouw, bijbouw, verbouw, slooping. Parkstraat, verbouw woonhuis, J.J. v. Wessem; Oudeschild, zes woonhuizen, Nutsbouwstichting; Oudeschild, woonhuis, P. Vlas Wz.Westermient, zomerhuis, Jn. Drijver, te Santpoort; Ongeren, sloopen schuurtje, Jn. Bruin Pz.; De Koog, stich ting houten winkel, W. Vlas; Oudeschild, stichting woon- en winkelhuis, Cornelia Vlas Wd.; Tienhoven, bijbouw woonhuis, KMantjeCz.; Oudeschild, bijbouw woon- en winkelhuis, P. Bruin Pz.Oudeschild, verbouw woonhuis, J.J.Weijdt; Kooger straat, slooping en stichting schuur, wed. C.Huisman; Oudeschild, bijbouw bakkerij C. A. Kaczor; Oudeschild, verbouw woon huis, J.Kooger Jz. Invoerrecht op cigarettenpapier. Ter beteugeling van de smokkelhandel in cigarettenpapier, wordt sinds 1 April hierop een invoerrecht geheven ten be drage van f 1.50 per 1000 blaadjes. Dit komt neer op 15 ct. per boekje van 100 blaadjes. Tot dusver kostten deze boekjes in de kleinhandel plm. zeven ct. Wordt de smokkelhandel onderdrukt, dan zal dit bedrag met het invoerrecht moeten wor den verhoogd. Winkeliers, die niet meer dan 200 gram (2 ons) van dit papier in voorraad heb ben, gaan vrij uit. Wanneer hun voorraad echter grooter is, moet die door een do cument (aan te vragen bij de Inspecteur der Belastingen) zijn gedekt. Belasting- kommiezen doen de ronde. In hun eigen belang worden de winkeliers geraden hun voorraad aan te geven, indien deze grooter is dan 200 Gr. Wanneer zij niet bereid zijn het verschuldigde invoerrecht te be talen, moet het cigarettenpapier worden verbrand. Fraude wordt zwaar gestraft. En wel in het biezonder de kro niek van Sportvereen. "Texel", ter gelegenheid van haar 20- jarig bestaan: 14 Mei 1912—14 Mei 1932. De geschiedenis van de Texelsche voet balsport vangt aan: OMSTREEKS ZOMER 1903, toen Jan Keijser Az. en anderen reeds pogingen in het werk stelden hier een voetbalclub te stichten. De heer Keijser studeerde des tijds aan de vaste wal, leerde daar de voetbalsport kennen en trachtte die ook hier ingang te doen vinden. Het was ech ter vergeefsch. Het duurde wel tot ZOMER 1911, dat door de R.K. Jonge- lingsvereeniging, onder leiding van kape laan Blankenauw alhier de voetbalclub „Texalia" werd opgericht. 6 MEI 1912. Eerste voetbalmatch op Texel: TexaliaH.F.C. op de „Lijnbaan" van Joh. Keijser. Van de spelers kunnen we alleen de namen vinden van Jac. van Heerwaarden, Joh. Schrama, H. Schrama en Jn. Hoogenbosch. Schitterend voor jaarsweer. Geweldige belangstelling: „naar schatting 20002500 bezoekers". Er was geen omheining, zoodat in de hitte van de strijd het publiek wel eens tusschen de spelers belandt. H.F.C. wint met 60. 14 MEI 1912. S.V. Texel opgericht. De oprichtingsvergadering wordt bijgewoond door 80 personen en geleid door dokter Over. In het propaganda-comité namen zitting de dames H. Dijt (mevr. Lap) en Joh. Koorn (mevr. Leestemaker) en de heeren burgemeester Gaarlandt, dokter Over, J. Koeman, P.Plaatsman, J.Keijser Augsz. en D. Dros; voor de Waal Jac. Duinker en voor de Koog: J. List. 21 MEI 1912. Bestuur S.V. Texel be noemd: burgemeester Gaarlandt, eere- voorz.; dokter Over, voorz.; Douwe Dros, secr.; P. Plaatsman, penn.; J. Room en Jan Keijser Augsz. comm. Als voetbalter rein voor f90.per jaar een perceel land van R. Joh. Keijsergehuurd, naast het Gesticht. Een deel van de oude Kolfbaan in „De Vergulde Kikkert" wordt kleed kamer. Er wordt ook een afd. Tennis en korfbal opgericht. Het korfballen houdt spoedig op, de afd. Tennis wordt later om de hieraan verbonden hoogere kosten apart beheerd. Ook te de Cocksdorp en Oudeschild worden voetbalclubs opgericht. 16 JUNI 1912. De S.V. speelt haar le match en wel tegen „Texalia", dat inet 50 wordt geklopt en kort hierna ont bonden werd. (Wordt vervolgd). OUDESCHILD. „Wij bouwen". De film „Wij bouwen" werd Zaterdag in de Zeven Provinciën gedraaid van wege de Bouwarbeidersbona. Ruim 150 personen waren aanwezig en hebben zeer zeker van de mooie fi,1m genoten. De beelden waren heel scherp en ook achter in de zaal, hoewel je de rook wel kon snijden, goed te zien. Daar de aangekondigde spreker ver hinderd was, sprak een der bestuursleden van de afd. den Helder. Hij zette het doel van de bond uiteen en lichtte dit met voorbeelden toe. De bond telt nu plm. 31000 leden en is een onderdeel van liet groote N.V.V., dat thans 235000 leden telt. Wij danken onze bond, aldus spr., dat wij nog tot volgend jaar een contract hebben, dat onze loonen handhaaft. Ook hebben we vier vacantiiedagen per jaar. Onze bond is een waarborg voor een goede levenspositie. Ook is al zoo goed als zeker, dat aan leden, die 65 jaar wor den en een behoorlijk aantal jaren lid van de hond waren, een wekelijksche toe lage van plm. f2.— wordt betaald. Ook voor de jeugd der leden wordt veel ge daan. De uitkeerimgen aan werkloozen kosten veel geld en doen de werkloozen- kas er thans danook niet best voor staan. Bij de regeering is herhaaldelijk om steun aangeklopt, doch de minister zegt: „De bouwarbeiders verdienen genoeg; bij hen is van crisis nog geen sprake". Hoe men dit durft zeggen, aldus spr., is een raad sel, daar er afdeelingen zijn, waar van de 53 aangesloten leden er tien werken. Er is zelfs een afdeeling met 3 van de 150. Met een opwekking om de hier nog zeer kleine afdeeling sterker te maken, eindigt spreker. Zooals we reeds schreven, gaf de film zeer mooie beelden. Eerst werd vertoond hoe het heien geschiedt. Je ziet hoe de palen per zeeboot worden aangebracht en hoe ze op hun plaats komen. Je ziet het bouwen van huizen, ook van groote ge bouwen (Bijenkorf, den Haag) en beton bouw (sluizen te IJmuiden). Het bonds- gebouw verscheen op het doek benevens net bureau met hoofdbestuur. Uit de ge schiedenis van de bond meenen we ont houden te hebben (aanteekenen in donker gaat niet best), dat de basis gelegd werd door de vereeniging „Concordia", welke in 1865 te Amsterdam werd opgericht. Uit deze vereen., die allengs grooter werd, is de Bouwarbeidersbond voortgesproten. Verder zien we de bond in de 1 Mei be tooging; veilige steigerbouw, het jeugd werk, enz.. Na een korte pauze, waarin door eenige jonge dames mandolinemuziek gegeven werd, waarop haar na afloop hartelijk dank werd gezegd, kwamen de Zuiderzee werken op net doek. Eerst de geweldige sluiswerken te den Oever, waar je ook de betonmolens zag draaien. De cementwer- kers, die altijd het eerst beginnen, hebben zeer zeker niet het mooiste baantje. De idijk wordt gelegd van keileem, welke van de Zuiderzeebodem gebaggerd wordt. In bakken wordt het keileem naar het werk gebracht. Knijpers nemen het leem op en laten het vallen, op de plaats, waar de dijk moet komen. Het was werkelijk een interessante film en het luid applaus was wel een bewijs, dat ze de aanwezigen had voldaan. Grillige waterstanden. Donderdagavond, Vrijdagmorgen en Vrijdagavond stond het water bijna op de kade, de haven stond juist boordevol. Zaterdagmiddag was de stand weer zoo laag, dat met het uitgaan uit de haven de boot in de mond over de steenen ram melde. omillllll VOOR ONZE DAMMERS. Probleem van C. Dijker, 't Noorden. 12 3 4 5 v. vm 46 47 48 49 50 Wit speelt en wint. (Oplossing in het volgend nummer).

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1