De Nieuwe Texelsche Courant No 4625 45s,e Jaargang. Woensdag 20 April 1932 l"",,'" Van week tot week Met de vuistjes dicht. Gemeenteraad van Texel is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. DIENSTREGELING. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.—; 11.20; 2.40; 5.35. Vanden Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15;6.55 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.15; 5.20. Van den Helder: 7.-; 9.-; 12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 20 2! 22 23 24 25 26 April 8,06 8.45 9 25 10,08 10,53 11,42 0.07 is neen. Het eenige practische gevolg hiervan zou zijn: Frankrijk en zijn vrien den blijven de baas in Europa. Een nieuwe Europeesche oorlog, zoo wordt voorspéld, zal alle voorgaande in misdadigheid overtreffen en zal onher roepelijk de laatste zijn. Een kat in het nauw maakt vreemde sprongen. In dit licht beschouwd hebben we ook in een afschaffing van gifgassen en andere moordmiddelen „op papier" weinig ver trouwen De „groote wereldoorlog" die nog maar „kinderspel" geweest moet zijn in vergelijking bij wat ons misschien nog boven het hoofd hangt heeft afdoende getoond, dat soortgelijke overeenkomsten toch als „vodjes papier" worden be schouwd. We hadden een gifgassen- verbod! Maar er werden toch gassen ge bruikt en thans nog zijn er tallooze slachtoffers (in de landen van winnaars en overwonnenen), die hevig lijden aan de gevolgen van een gifgasaanval. Duizenden kwamen ellendig om. Iedere poging om het oorlogvoeren „menschelijker" te maken is o.i. reeds bij voorbaat tot mislukken gedoemd. Wat zal Genève voor goeds brengen? straalpijpen, enz. De directeur van ge meentewerken heeft zich er van overtuigd, dat ze goed werken. De fa. Van der Ploeg te Apeldoorn zou dezelfde spui ten voor f2700 per stuk kunnen leveren (vroeger f5600). De gebruikte zijn voor elk t'500 te koop. Bijgekocht moet nu worden 150 M. slang a f 1.50 per str. M. (z.g. vlasslang, rondgeweven). Dhr Parlevliet zou graag meer prijsopgaven hebben. Hij beeft prijs gevraagd van nieuwe spuiten. Een nieuwe met een capac. van 1500 L. per minuut kostf1650; met 1150 L. capac. f 1550. Deze spuiten zijn met luchtbanden uitgerust en kunnen achter een auto worden gekoppeld. Een autobrandspuit met 1400 L. capac. kost f4000. Nemen we er zoo een, dan hebben we een modern bluschmiddel, waar we in de toekomst toch niet buiten kunnen. Voorz. deelt mee, dat ook bij aannemen van het voorstel, de autospuit nog niet van de baan is. Met een zware autospuit echter zouden we in ons polderland niet erg gelukkig zijn. Meer aan te bevelen zou zijn een z.g. baby-spuit, capac. 750 L., prijs f2000, op luchtbanden. Deze is makkelijk te hanteeren en kan achter een auto worden gekoppeld. Dhr Lap dringt met klem op aanschaffing van een autospuit aan. Hij vreest, dat bij aan schaffing van nog twee motorspuiten, van een autospuit niet veel meer komen zal. Liever zou hij de motorspuit verkoopen en er een autospuit voor in de plaats stel len, dan dat hij er twee motorspuiten bij zou koopen. Dhr Bruin: Ik ga met B. en W. accoord. Ik heb Bergen-op-Zoom om inlichtingen gevraagd om te weten, waardoor de spuiten te koop worden aan geboden. Die gemeente blijkt goed bij kas te zitten en reorganiseert de brand weer geheel. Hieraan kunnen we op Texel niet beginnen. Dhr De Graaf: Ik kan mij bij het betoog van de heeren Parle vliet, Lap en Bruin niet volkomen neer leggen. Sinds jaren werkt onze motor spuit tot volle tevredenheid. Dat ze moeilijk verplaatsbaar is, heeft de prak tijk niet bewezen. Ook heeft het personeel steeds zeer goed zijn best gedaan. De vorige burgemeester zei: de motorspuit moet aan den Burg blijven, wat de bui tendorpen niet aangenaam was. Ik ben nu wel voor uitbreiding van het materiaal, maar kunnen we voorloopig niet met één er bij volstaan Laat die als reserve in den Burg staan en stel er vast personeel bij aan. Een spuit met vast personeel, b.v. te Oosterend en Oudeschild leidt tot een durabele (spr. bedoelt vermoedelijk kostbare. Red.) beweging. Dhr Kik kert is het roerend met dhr De Graaf eens. Dhr Leber spreekt van „oud koop duur koop" en zou voor de f 1600, die er mee gemoeid zijn, liever een nieuwe spuit koopen. Voorz.: Despui ten zijn weinig gebruikt, niet versleten en bovendien goed onderhouden. Dhr S. Keijzer: Ik vind het best. Ook de brand meester te Oosterend kon er zich best mee vereenigen. Voorz.: Met een hand pomp werken, als laatst bij Oosterend, is zeer gebrekkig en uit de tijd. Wordt de spuit gestationneerd te Oosterend, dan zou de man van de wals met het toezicht kunnen worden belast. Dhr Kikkert: Die „antieke" spuit van Oosterend (de aanjager) is zoo kwaad niet. Als oud- commandant kan ik getuigen van kolos sale resultaten van deze reusachtige spuiit. Dhr Henkes: Ik ga met BenW mee. Dan zijn we van Middeleeuwsche toestan den verschoond. Anders moeten allen in de weer om mee te helpen, (en wat voor resultaat dan nog). Dhr Parlevliet: Ik heb nog niemand het bezwaar hooren opperen, dat het ontzettend lang duurt, eer de spuit aanwezig is. Neem de brand op de Kerkeplaats. Daar duurde het veel te lang. Met een autospuit zou je er in 'n paar minuten zijn. Waarom niet een spuit gekocht met 1500 L. capac., die aan een auto gekoppeld en met een flinke vaart voortgetrokken kan worden. Voorz.: Wat de Kerkeplaats betreft moest eerst geconstateerd worden, of hulp van de spuit wel vereischt was. Vandaar eenige vertraging. Ook onze spuit echter kan vrij snel achter een auto vervoerd worden. Dhr Lap: Met een autospuit gaat het beter. In veel gevallen komt de spuit niet vroeg genoeg. Herhaaldelijk bleek, dat de brand gebluscht had kunnen worden, als de spuit direct had kunnen uitrukken. Weth. Vlaming: Dhr De Graaf zegt, dat de motorspuit niet, dhr Lap, dat zij wel te kort schoot. Laat dhr Lap voorbeelden noemen. Meestal komt óf het bericht te laat óf moet eerst een onderzoek worden ingesteld. Wat de Kerkeplaats betreft, is dhr Parlevliet abuis. Toen de wethou ders een onderzoek instelden en daarna 'n auto naar den Burg zonden om de spuit te halen, was deze reeds op weg naar de brand. Dhr Leber gaat met de voor gestelde plaatsing van de spuiten (zie vorig nr.) niet accoord, Weth. Vla ming stelt voor eerst te besluiten inzake aankoop. Later kan bepaald worden, waar ze komen. Dhr De Graaf acht het on doenlijk, bij gebrek aan hulp, in Eierland een handspuit te plaatsen. Dhr Dros voelt, evenals dhr De Graaf, voor de aan koop van slechts één spuit. Weth. Vla ming vraagt nu maar te willen besluiten. Er zijn nog acht gemeenten, die op de spuiten afkwamen (Wieringen, Schagen, enz.) Dhr Leber stelt voor in plaats van twee oude spuiten één nieuwe, op luchtbanden te koopen. Op de vraag van dhr Dros of de motorspuit van lucht banden kan worden voorzien, antwoordt voorz. bevestigend, (kosten f'200). Dhr Parlevliet wijst nog eens op de nieuwe spuit met 1500 L. capac. en prijs van f1650. Dhr Dogger: Dat 's een ge wone nieuwe Ford. Hiermee eindigen de discussies. Het voorstel-BcnW wordt in stemming ge bracht en aangenomen (tegen de heeren Lap, Leber en Parlevliet). Over de vraag, waar de spuiten ge plaatst zullen worden, wordt later be raadslaagd. 3. Subsidie slooping wrak Hoydal. Gebrs. Schoenmaker, timmerlieden te den Burg zijn eigenaren geworden van het wrak van de „Hoydal". Zij zouden het wrak willen sloopen, waarbij nog 10 andere arbeiders werk zouden kunnen vinden. Het ligt in hun bedoeling er deze week een aanvang mee te maken. Is het werk uitvoerbaar? Zal het loo- nend zijn? Deze risico's durven Gebrs. S. aanvaarden, indien hun door de ge meente in de door hen aan derden uit te tfehdcnrarheicfefrroiien een tnidrage wordt verlègnd~ror Hoogstens 4U pet. z.ii z'uHen "clan uTBftritend lil diénst Hémen door het gemeentebestuur in overleg met hen aan te wijzen werkloozen, ingeschreven bij de plaatselijke arbeidsbemiddeling. Naarhun meening zal na ongeveer één week wer ken blijken, of het wrak gesloopt kan worden. Mocht het onbegonnen werk blij ken, dan zal het van de gemeente ge vraagd wordende offer, aannemende, dat met een tiental personen gewerkt is, f60 a f70 bedragen. Bij een gunstig verloop zullen naar schatting van de Gebrs. S. 6 weken 10 arbeiders geplaatst kunnen worden. De gemeentebijdrage mag der halve bij slagen van het werk geraamd worden op f360 a f400, met dien ver stande, dat de bijdrage minder zal zijn, naarmate de zuivere opbrengst dit toe laat. Ondernemingswinst verlangen de Gebr. S. niet. Evenmin zal de bijdrage be rekend worden over hun eigen dagloon. Het aanbod lijkt BenW alleszins redelijk. Daar het zich laat aanzien, dat ook de eerstvolgende weken een verruiming der werkgelegenheid noodig is, is het h.i. ge motiveerd op het voorstel in te gaan. BenW hebben zich afgevraagd ofGed. Staten hiermee instemmen en wijzen op 'n circulaire, waarin de Minister zich uit spreekt tegen liet verleenen van toeslag in land- en tuinbouw. Immers zouden ook andere takken van bedrijf dan zulke steun ontvangen. Dan zou de eerste stap gezet worden op een weg, waarvan het eind niet te zien is. Ook financieel zou alge- meene toepassing volgens de Minister een ramp worden. Het sloopen van het wrak kan volgens BenW worden beschouwd als te worden ondernomen in verband met de werkloos heid. Bij voldoende werk zouden de Gebr. S. in een dergelijk wetfk niet hun toe vlucht zoeken en zouden in de tweede helft van April en Mei geen landarbeiders daarvoor beschikbaar zijn. BenW stellen danook voor hen te machtigen aan Gebr. S. in de kosten een bijdrage toe te ken nen van hoogstens 40 pet. van de door hen uit te betalen arbeidsloonen. Voorz. geeft een korte toelichting, waarna dhr Bruin het woord vraagt: Het is een rare geschiedenis. Waren destijds niet verschillende werkloozen eigenaar? Dhr Epe zette er te goeder trouw rnen- schen aan het werk en dacht: misschien wil de gemeente wel helpen met materi aal b.v. De menschen zijn echter veel dagen voor niets aan het werk geweest. Vele malen is hier om steun gevraagd, maar steeds vergeefs. Toen zijn ze naar Dros en Co gegaan om gereedschap. Die vroegen om dekking. Ten slotte heeft dhr Kikkert hier goed voor gesproken. Het werken was nog vergeefsch. Nu is het wrak in handen van Gebr. S. Voorz.: In het Crisis-comité is reeds over steunverleening gesproken. Dit ligt echter meer op de weg van de gemeente, vooral nu Gebr. S. een groot deel van het loon betalen. Dhr Lap: Ik vind het een raar voorstel van BenW. Het zit vaag in elkaar. Bij het werk Spijkerboor hoorden we wat van het loon. Nu niets. Ook niets wat het overschot betreft (welk overschot ik trouwens niet verwacht). Zoo is het voorstel niet aan te nemen. Het is ook in strijd met de wensch van LICHT OP RijWIELEN en RIJTUIGEN 7,33 Zaterdagavond. DR. J. TH DE VISSER. Het overlijden van Dr. J. Th. de Visser, oud-Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en Minister van Staat, zal niet alleen ieder in den lande droevig hebben getroffen, doch zal ook door elk, die het wel meent met ons land, worden gevoeld, als een moeilijk herstelbaar ver lies. In ons door godsdienst- en partij geschillen zoo jammerlijk verdeeld land kunnen wij figuren als de thans ontsla pene zoo uiterst moeilijk missen en er ligt zeker geen overdrijving in de bewe ring, dat zijn heengaan, juist in de tegen woordige moeilijke tijden, weinig minder is dan een ramp voor Nederland. Dat Dr. De Visser, in welke omgeving of bij welke gelegenheid hij ook optrad, nim mer schroomde zijn Christelijk-Histori- sche beginselen openlijk te belijden, maakte het voor hem tot te grooter eer, telkens en telkens wederom, ook door andersgezinden, als leider te worden aan gezocht, wanneer het gold de nationale belangen der Nederlandsche samenleving te behartigen en te bevorderen. Wat Amerika in Genève beoogt. In Genève, waar de z.g. Ontwapenings conferentie weer bijeen is gekomen, gaat het niet goed. Het begon tenminste on middellijk al met „meer dan levendige besprekingen", waarbij vooral Tardieu niet voor de eerste keer bewees, dat hij geen Briand is. De V.S., wier financieele en economische toestand van die aard is, 'dat zelfs de knapste koppen daar te lande met de handen in het haar zitten, is steeds meer waarde gaan hechten aan deze conferentie (kostenbesparing). In 'n land met een nog te dekken begrootings- tekort van minstens 5000 miljoen gulden, is een dergelijke opvatting begrijpelijk. Om deze reden is danook de Minister van Buitenlandsche Zaken Stimson naar Ge nève gegaan. „Afschaffing vechtwagens is onzedelijk" (volgens Tardieu tenminste). Amerika stelt voor verschillende aan valswapenen bij de landmacht af te schaf fen, waaronder verplaatsbaar geschut met een kaliber van meer dan 155 mM., gif gassen en vechtwagens. Engeland ver klaarde aanstonds deze voorstellen te on dersteunen. Doch Tardieu, spinnijdig en zich moeilijk kunnende beheerschen, ver wierp ze. Hij noemde de Amerikaansche voorstellen zelfs onzedelijk, althans zoo ver de afschaffing der vechtwagens be treft. Derhalve moeten deze de zedelijk heid bevorderende oorlogswerktuigen be houden blijven. Wat Frankrijk wel zou willen. De zedige Tardieu houdt zich liever aan de Fransche denkbeelden. Vechtwagens en zware kanonnen, enz. enz. zooveel als ge wilt, mits deze bij conflicten ter be schikking van de Volkenbond worden ge steld voor het te vormen volkenbonds- leger. Prachtig in theorie. In de practijk echter aldus: Frankrijk en zijn vazalstaten zijn rijkelijk voorzien van al deze midde len tot bevordering der zedelijkheid. Duitschland en de andere overwonnenen uit de wereldoorlog echter niet. Frankrijk zou dus zwaar gewapend kunnen blijven mits het belooft zoo noodig zijn wapens gedeeltelijk ter beschikking van het volkenbondsleger te stellen. Vraag: Zal Frankrijk zijn belofte gestand doen als het zoover is? Antwoord: Als het in zijn voordeel is ja; als het in zijn nadeel ongestoord en uren lang slaapt Uw kindje, als gij de gewonde, gesmette of ontstoken plekjes van zijn huidje verzacht en geneest door ze in te wrijven met Mijnhardt's Kinderzalf Doos 25, Tube 40 ct. Bij Apoth.en Drogisten Zitting van Maandag 18 April 1932, aanvangende te 9 u. 10 mnt. v.m. Voorz.: de heer W. B. Oort, burge meester. Secr.: de heer C. Jonker, gem.-secr. Afwezig: de heer R. P. Keijser Cz., wethouder (wegens ziekte). Voorz. opent de vergadering en drukt zijn spijt uit over het feit, dat hij de raad tegen een zoo vroeg uur bijeen heeft moeten roepen: Vandaag moet echter nog een bericht naar Bergen-op-Zoom wor den gestuurd inzake aankoop brandspui ten, zoodat spoed geboden is. Ik hoop, vervolgt de voorz., dat de besprekingen zakelijk, kort en krachtig kunnen worden gevoerd opdat we in een uur klaar zijn. Eerst moeten echter de notulen nog gelezen worden, waarmee een half uur heengaat. Dan volgt: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. a. Verzoek om ontslag van W. F. Krü- ger, h.d.s. te Oudeschild, wegens benoe ming te Vijfhuizen. Wordt eervol ver leend met ingang van door BenW te be palen datum. Weth. Vlaming geeft zijn spijt te kennen over het feit, dat de 'heer Krtiger Texel gaat verlaten, omdat hij een le klas werkkracht was. Voorz. doet het genoegen, deze opmerking te verne men. Ze zal in de notulen wonden ge plaatst. b. Adres van de Nationale Comm. tegen Alcoholisme. Bij de nieuwe Drankwet zijn maatrege len getroffen tot regeling van niet alleen het maximum aantal „vergunningen", maar ook van het maximum aantal „ver loven". Het aantal verloven A mag niet meer bedragen dan het wettelijk maxi mum der vergunningen. Het aantal ver loven mag wel gelijk of zelfs minder zijn. Om tot dit mindere aantal te geraken is bepaald, dat op dezelfde wijze als het 't maximum, dan mag binnen de eerste 10 den verlaagd, ook verlaging van het max. aantal verloven kan worden vastgesteld', echter binnen de eerste tien jaar niet ver der dan het op 1 Mei 1931 bestaande aantal. Is het gelijk aan of grooter dan maximum, dan mag binnen de eerste tien jaar het maximum met niet meer dan 10 procent worden verlaagd. Het maximum bedraagt voor deze gemeente 29. Het aantal bestaande verloven 12. Lager mag men dus niet gaan, maar, aldus adres sante, hooger heeft het evenmin te wor den. Teneinde dit te voorkomen, dringt de Comm. er op aan, dat de Kroon wordt verzocht het max. aantal verloven A vast te stellen op het thans bestaande aantal. Wordt zonder discussie in handen van BenW gesteld om prae-advies. 2. Aankoop motorbrandspuiten. De aanleiding tot het beleggen van deze vergadering was gelegen in het voor stel van BenW om over te gaan tot aan koop van twee gebruikte motorspuiten van de gemeente Bergen op Zoom, waar ze door reorganisatie omstreeks 1 Juni a.s. overtollig worden. (Zie vorig nr.) Voorz. 'deelt nog mee, dat de spuiten ieder zijn uitgerust met een schijnwerper, 6 M. zuigslang, vijf mondstukken, twee TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1