Wat de Winkelier van de Winkelsluitingswet moet weten. Texelsche Berichten Zeegras-Zorgen. Eierveiling Coöp. P.T.V. „Texel". 10 N V. C. KEG's GROOTHANDEL HONDERD JAAR. Op 7 Mei a.s. zal de bekende Zaansche onderneming, C. Keg's Groothandel N.V. te Zaandam, honderd jaar bestaan. Aan het keurig verzorgd jubileum boekje, dat de directie ons deed toeko men, ontkenen we het volgende: Honderd jaarlang nam een Cornelis Keg, allen afstammelingen in de rechte lijn van grootvader Keg, de stichter, aan' de leiding deel. Corn. Keg I (overleden 1874) kon met lange pijp de afnemers uit Westzaan, Oostzaan, enz., afwachten. Corn. Keg II (overl. 1889) reed met paard en wagen naai- de afnemers in de provincie. Corn. Keg III nam de fiets mee op de trein en' ging de provincie in. En thans gaan de reizigers per auto, worden radio-telegram- men en luchtpostbrieven met Indië ge wisseld. Merkwaardig is, dat in 1885 in haar boeken genoteerd staat: „Begin van de algemeene malaise", dus een verschijnsel als in 1930 viel op te merken. De laatste 30 jaar breidde Keg's thee handel zich voortdurend uit. Ook de kof fiebranderij neemt een belangrijke plaats in het bedrijf in. De handel in peulvruch ten heeft zich krachtig ontwikkeld. In 1923 maakt de heer C. Keg III, eenig fir mant, een zakenreis naar O.-Indië. Bedrijfsleider der N.V. is de heer H. FHuizinga, bezield met groote ijver, goede wil en organisatietalent. Hij heeft sinds eenige jaren de algemeene procu ratie. In de eerste jaren na de oorlog ging de N.V. Keg zich toeleggen op de handel in verpakte levensmiddelen. Miljoenen pak jes verlaten inu ieder jaar de magazijnen. Het hierboven in beeld gebracht ge bouw staat aan de Hoogedijk te Zaan dam. Het verrees in 1929 en beslaat een terrein van 1200 vk. M. Het heele bedrijf is er onder gebracht. Het pand kan zes miljoen Kg. goederen bevatten en ligt aan diep vaarwater. Als wij terugzien in het verleden, be sluit de heer C. Keg III zijn jubileum- schets, geeft de herinnering ons moed om met energie verder te arbeiden en de tweede eeuw vol vertrouwen aan te vangen. Het is verheugend te mogen constatee- ren, dat toewijding en energie tot zulke schoone resultaten leidde. Maar laat er ons ook vooral op wijzen, dat de N.V. C. Keg vroeger zoowel als nu een juist gebruik maakte van met zorg gekozen reclame-middelen, waaronder voor Texel (dat spreekt vanzelf) van de Texelsche Courant. y ffl Op het malaise-aambeeld wordt gj EB te veel zinloos gehamerd. In het [g 13 zakenleven is het juist de kunst ffl ES „fit" te blijven, nu de bergen IJ van moeilijkheden lastiger te be- Eg SJ klauteren zijn. In de handel moet gg men niet te veel de klemtoon op El El het slechte leggengeestkracht ES ES is juist in de handel in depressie- ES tijden het volle pond waard. JU EB SB de Minister. Straks komen bollenkweekers en anderen om steun. U zet het hek van de dam. Later zijt ge er verlegen mee. Dhr Kikkert: Het voorstel schept een preoedent. De ellende is niet te overzien, als het aangenomen wordt. Dhr Par- levliet: Als Gebr. S. er droog brood mee verdienen wat kunnen zij de arbei ders dan geven, ondanks onze 40 pet. Ik zie hier de onmogelijkheid om een klein daguur te verdienen. Dhr De Graaf: Ik ben in beginsel sterk voor toe slag op loon, maar de minister staat het niet toe. Ik zou het treurig vindenj, dat het op zoo'n min werk wel zou wor den toegestaan. Ik geloof, dat we op ge vaarlijk terrein zijn. Ik zie er geen winst in. Als we met steunverleenen op ander terrein zoo kunnen doorgaan, ben ik er voor. Dhr Dogger: Hoe hoog zal het loon zijn? Wie betaalt Ziektewet? De gebr. S. zullen wel beste brave menschen zijn, maar hoe ik ook wil vechten voor de arbeider: ik zie in dit werk geen heil. Voorz.: Als de raad „ja" zegt, moe ten eenige punten nog vastgesteld wor den. Ons doel is een algemeene beslissing uit te lokken. Dhr Dogger: Maar je ■moet. weten op grond waarvan je er je stem aan geeft. Voorz.: Daar het verzoek Vrijdag pas behandeld is, konden we de zaak niet in extenso' voorbereiden. Weth. Vlaming: Gebr. S. moeten voor de Ziektewetpremie zorgen. Omdat het hier geen gaand werk maar werkverschaf fing geldt ben ik er voor, al gaat het niet 100 pet. van harte. Liever werk dan steun alleen. Dhr Henkes: Ik had het beter gevonden, wanneer de gemeente het wrak gehouden had. We weten niet, hoever we afdwalen, als we gebr. S. een bijdrage ver- leenen. Weth. Vlaming komt terug op wat 'dhr Bruin van dhr Epe zei. Hij ge looft niet ,dat de zaak zich zoo toedroeg. Dhr Bruin: Dhr Epe zal gedacht heb ben: De raad stemt er wel mee in. Weth. Vlaming: De arbeiders zullen ge dacht hebben dat dhr Epe als raadslid en niet als vrij man sprak. Hierna wordt het voorstel van BenW, in stemming gebracht, verworpen met alleen de heeren Vlaming en Leber voor. RONDVRAAG. DRINKWATER. Dhr Leber ver zoekt te willen voorkomen, dat de wel bij de Ruigedijk zoo verontreinigd wordt. Het wordt als drinkwater gebruikt, maar men maakt er soms een auto bij schoon en ook belandt er de laatste tijd veel rommel 'in van de Meierblis. Weth. Vlaming deelt mee, dat de zaak door Ben W in orde wordt gemaakt. Dhr De Graaf geeft het plaatsen van een bord met -een strenge waarschuwing, in over weging. De heenen Parlevliet en Dros vragen een put inabij de Slufter (Wed. v. Heer waarden). Er wordt aan gewerkt. WEGÉN. Dhr Parlevliet brengt de scherpe bocht bij Westdorp in Eierland ter sprake. Eierland heeft op zijn schrij- van aan BenW niets gehoord. Voorz. De zaak is met de dijkgraaf besproken. Weth. Vlaming: Dhr Parlevliet is ver keerd ingelicht. De directeur van ge meentewerken heeft wel vier plannen ge maakt. Dhr Parlevliet: Het duurt veel te lang. Er is haast bij. Voorz.: Laat dat maar aan ons over. Dhr Leber: Betracht u vooral spoed. Dhr Dros: Ik sluit er mij volkomen bij aan. Weth. Vlaming: Het ligt niet aan het gemeente bestuur. Er zijn twee wegen. Bij het kof fiepraatje kan ik daarvan wel meer ver tellen, maar dit kan ik wel meedeelen: Het draait om de centen. Dhr Parle vliet: Daar wil ik wel meer van weten. Weth. Vlaming: Elke dag kunt u de burgemeester op het raadhuis vinden.— Dhr Leber: Ik hoorde, dat het om een financieele kwestie ging. BELASTING. Dhr Henkes komt ten aanzien van een aanslag in de tonnenbe- belasting op voor mej. Corn. Hin te Oudeschild (wordt na de openb. vers. afgehandeld.) LOONEN. Dhr Bruin merkt op, dat hei Weeshuis voor het werk op Spijkerboor f 2.50 betaalde(ondanks gemeentesubsi die) en de gemeente voor het werk aan de Jan Ayeweg f2.75. Hoe zit dat? Volgens dhr Parlevliet, zouden arbeiders, die in de sloot stonden, f 2.75 ontvangen heb ben. Voorz. zegt inlichtingen aan het Weeshuis te kunnen vragen. Dhr Dogger raadt aanWerk maar wat op het gemoed Het Weeshuis heeft geld zat. VIES. Dhr Bruin vraagt voorziening in de opruiming van afval uit de slagerij van Boekei te Oudeschild. Meeuwen vlie gen weg met stukken long. De rommel valt op de daken, komt in je drinkwater. („Drink smakelijk!" Er belandt wel meer in ons door sommigen zoo hoog geroemd drinkwater. Let maar eens op het dak van uw huis, door vogelmest versierd. En bedenk eens, dat het water van uw platte dak waar ge een deel van uw schoon maakwerk pleegt uit te voeren ook in uw regenbak terecht komt. Slechts een paar voorbeelden!) Voorz. zegt, dat Boekei dat afval on der de grond moet stoppen of over de dijk moet brengen. Dhr Bruin: Voor bestoppen ontbreekt de gelegenheid. Er is werk voor de Gezondheidscomm. te Ou deschild. Dhr Lap: De Gezondh. Comm. rapporteert al zooveel over Oude schild, maar het geeft niets. COUPURE te Oudeschild. Dhr Dogger wijst op de verkeersmoeiliikheid, ontstaan door het afsluiten van de coupure.. Hij spreekt van „diep treurig" en „verschrik kelijk" en vraagt of het Rijk heelemaal geen rekening houdt met het publiek. Voorz. deelt mee, dat het Rijk de ver antwoordelijkheid niet op zich wilde ne men en de coupure afsloot om onge lukken te voorkomen. Critiek is makkelijk. FIETSPAD. Dhr Kikkert vraagt bij de aanleg van fietspaden het doorgroeien van gras en ander gewas door het pad heen zooveel mogelijk tegen te gaan. Hierop sluit de voorz. de vergadering. De klok slaat elf. De bode maakt zich gereed om de edelachtbaren van krente- brood en koffie te voorzien. De publieke tribune behoefde niet te worden ont ruimder was zelfs niet één belang stellende. 3. De bepalingen dezer wet zijn niet van toepassing, schreven we, op koffiehuizen, restaurants en andere in richtingen, waar uitsluitend of in hoofd zaak spijzen of dranken voor verbruik ter plaatse worden bereid of verkocht, voor zoover betreft de verkoop van spij zen of dranken voor gebruik ter plaatse. Onder de hier bedoelde inrichtingen be- hooren ook winkels, waar kleine con sumptie-artikelen voor verbruik ter plaat se over de toonbank worden verkocht. Blijkens de Memorie van Antwoord 2e Kamer vallen inrichtingen, waar een vol ledige vergunning wondt uitgeoefend, in dien de verkoop voor verbruik ter plaatse daar hoofdzaak is, buiten deze wet. Deze vergunningen zijn de z. g. volledige „Drankwetvergunningen", geldend zoo wel voor gebruik ter plaatse van verkoop als elders. „De verkoop gedurende sluitingstijd van spijzen voor verbruik ter plaatse in visch- winkels zal in het algemeen verboden zijn. Dit soort verkoop is geheel van plaatse lijke levensgewoonten afhankelijk en leent zich dan ook bij uitstek voor regeling door de gemeentelijke overheid, krachtens artikel 9". Zoo lezen we in Memorie van Antwoord 2e Kamer). Degene, die zich met het een of ander voertuig op de weg bevindt, die aan zijn auto een lekke band krijgt, die geen ben zine heeft meegenomen of die men niet mee heeft kunnen nemen, die zich van olie moet voorzien, omdat anders zijn motor warm zal Ioopen, kan zich laten helpen. De verkoop en aflevering van ijs is vrijgesteld. De verkoop en de aflevering van win kelwaren, ten behoeve van binnenkomen- de, uitgaande en doorgaande schepen wordt geheel vrijgelaten. Niet alleen be zorging doch ook verkoop na sluitingsuur van consumptieartikelen aan deze schip pers is mogelijk. Die schippers, die met hun vaartuigen hier of daar voor anker liggen, wachtend op lossing of bevrach ting, vallen niet onder deze gunstige be paling. (Wordt vervolgd.) ROTKREUPEL. Na het ingezonden Stuk van de heer H. Klimp is nu ook de publicatie van de drie Texelsche landbouworganisaties in het Alg. Holl. Landbouwblad verschenen (beide werden reeds opgenomen in de Tex. Crt). De redactie teekent er het volgende bij aan: Het stukje van de heer Klimp heeft verscheidene pennen in beweging ge bracht, waarvan het resultaat kon zijn ge weest, dat het belang der schapenhoude rij in het algemeen niet zou zijn gediend. Nu het echter tot eindresultaat heeft, dat Texel zelf een ernstig onderzoek vraagt en daarmede zeker het doel van onze geachte inzenders is bereikt, zullen wij :deze stukken achterwege laten. Ten volle vertrouwen wij, dat de vee- artsenijkundige dienst het onderzoek met de meeste serieusheid zal opvatten. Red. Alg. Holl. Landbouwblad. Sportnieuws. Men verzoekt ons het volgende te plaat sen, uitgeknipt uit „Alcmaria-Nieuws": De dagen zijn voorbij, dat voetballer en dominee twee begrippen waren, die door een onoverwinnelijke kloof van elkander zijn gescheiden. Waarom zou ook een dominee niet eens naar het voetbalveld gaan? Er zijn slechtere plaatsen, waar onze jongens hun Zondagmiddag kunnen doorbrengen. Op het wijde veld onder de ruime hemel in eerlijke faire kamp met anderen, worden de beste dingen in ben versterkt, worden ze „recht van lijf" en „recht van ziel". Want dit laatste groeit daar op het voetbalveld ook. Waarom zou een dominee niet eens naar een voet balveld gaan? En waarom zouden de jon gens, die het, ook bij hun spel hebben leeren begrijpen, dat het toch niet alleen gaat om steviging van het lichaam, nu op hun beurt niet eens naar de gods- dienstvoorganger gaan? Ds. DEETMAN. Van alle producten heeft het artikel zeegras zich in deze crisistijd het best gehouden. De prijs is steeds hoog ge bleven en was de afgeloopen zomer voor het gevischte zelfs deallerhoogste tot 'dusverre betaald. Ook gemaaid zeegras behaalde een topprijs. Daar moest reactie op komen en daar is reactie op gekomen, zij het dan een gematigde. Aanvankelijk maakte men zich vooral op het zeegras-eiland Wieringen over de toestand ongerust en allerlei artikelen verschenen in de plaatselijke pers. (Wie- ringer Courant). Wij maakten daarvan geen gewag: de reactie1" was, gelijk gezegd, gematigd. De prijs van -het gevischte zeegras daalde weliswaar ongeveer 25 pet., maar bleef toch nog boven de normale, is nog steeds hoog. Dank zij die daling ruimde de voorraad gevischt zeegras en is het per- spectiet dus weer helderder. Anders ging het met het gemaaide. Daarvan is de prijs vastgebleven en de pakhuizen olijven vol. De zeegrasmaaiers zien dat met leede oogen. Zij willen, dat de gemeente de extra verhooging van het zeegras weer terugneemt, zoodat de ver koop vlotter gaat. De maaiers vreezen, dat er anders deze herfst niet gemaaid zal worden of heel weinig. De gemeenteraad wil die verlaging nog niet: er zijn hande laren, die met hun voorraad van 1930, op speculatie gekocht, zitten en die wil men geen schade berokkenen. Dit standpunt wordt niet door allen ge deeld en daarom wordt er a.s. Zondag 24 dezer een vergadering gehouden in café Scheltus te Hippolytushoef, waarop men trachten wil tot een oplossing te komen, opdat deze zomer wel gemaaid zal worden. Bij het zeegrasmaaien hebben ook veel Texelaars belang. Wij maken daarom van deze vergadering, die voor alle maaiers toegankelijk is, en 's middags 2 uur be gint, melding. Het komt ons gewenscht voor dat Texel vertegenwoordigd is, op dat de belangen van de Texelsche zee gras-maaiers niet in verdrukking komen. De beste operateur. Hij had een stuiver ingeslikt en zei: „Och, heb met mij geen medelij, „Haal fluks de fiscus, doe het snel, „Die krijgt de laatste stuiver wel". (Ingez. door J. C. K. te H.) De directeur van de P.T.V. „Texel" verschaft ons deze gegevens omtrent de eierveiling Hoogste aanvoer Aantal Opbrengst 10 April 1928 87649 f4705.42 15 April 1929 124918 f6805.72 14 April 1930 159590 f7539.07 21 April 1931 160869 f6058.94 18 April 1932 164582 f3703.09 Bij de beschouwing van deze getallen komt men tot de ontstellende ontdekking, dat hoewel de aanvoer sinds 1928 bij kans verdubbelde, de opbrengst toch nog f1000 minder bedraagt. We behoeven er weinig aan toe te voegen. Het is met de resultaten van de pluimveehouderij op heden droevig slecht gesteld. Maar el ders is het niet beter. We zijn benieuwd te weten, of de regeering de koe eens flink bij de hoorns zal vatten, en hopen van harte, dat het resultaat gunstig moge Zijn. De nood dringt tot spoedig hande len. Laten de gezaghebbende autoriteiten zich hiervan wel bewust zijn. Ter vergelijking vermelden we nog deze marktberichten ui't vroeger jaren: Schagen 17 April 1890: 2.30 a 2.70 Purmerend 15 April 1890: 2.50 a 3.25 Schagen 19 April 1900 2.25 a 2.75 Purmerend 17 April 1900: 2.75 a 3.— Schagen 21 April 1910: 2.75 a 3.25 Purmerend 19 April 1910: 3.00 a 3.50 Schagen 15 April 1920: 9.—a 10.— Purmerend 22 April 1920: 9.25 a 10.25 Schagen 16 April 1925 5.30 a 6.10 Purmerend 14 April 1925: 5.00 a 5.75 Het jaar 1920 moet, bij de andere ver geleken, een gouden tijd zijn geweest. Het moge nu spoedig weer bergopwaarts gaan, al zullen we daarbij ook een berg van moeilijkheden hebben te overwinnen. (Hoe was het verloop der voerprijzen Red.) OUDESCHILD. D orps verf raaiïng Met de opbloei in de natuur denken ook de menschen aan verbetering, vernieu wing, schoonmaak. Wie door het dorp wandelt, ziet hier en daar een pui vernieuwd te voorschijn komen, de kap perszaak van de heer Van Ketel heeft door een nieuw raam een aardiger aan-

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2