f twee woningen, i m.m Ingezonden ADVERTENTIEN streng verboden toegang op „Sumatra" Pension Chrijotima zien gekregen, kortom: het opschrift is zeker goed gekozen. Havenwerken. Het noordelijke havenhoofd is zoo goed als verdwenen. De oude lichtopstand is de vorige week weggebroken en alle pa len zijn uit de grond getrokken. Er moet nog een klein gedeelte weggebaggerd worden en dan behoort het oude haven hoofd tot het verleden. De zandzuig- en spuitmachine is in de haven gearriveerd om ook het gedeelte beoosten de haven op te spuiten. Het westelijk deel begint zijn voltooiing te naderen. Voor het oos telijk deel liggen ook reeds een paar zinkstukken en er zijn al enkele palen geheid. De zinkstukken voor de buiten kant liggen daar ook al. Men kan bij laag water zien, hoe het daar zal worden. „Premier"-Oslo. Enkele maanden heeft bij den Helder een Noorsch bootje, de „Premier" uit Oslo gelegen, dat ingericht was voorpuf- bewerking. Vrijdag werd de boot op sleeptouw genomen door een Duitsche sleepboot en buitengaats gebracht. Zon dagavond kwamen ze weer te den Helder binnen. De „Premier" had slagzij en scheen slecht bestuurbaar. De pufbewer- king geschiedde voor rekening van de oud-Texelaar Drijver, wonende te den Helder. EIERLAND. Afd. N.C.L.B. opgericht. Woensdag 1.1. werd een vergadering belegd door de afd. Oosterend van de Ned. Chr. Landarbeidersbond in het ge bouw van Chr. Belangen te Zuid-Eiier- lan-d. Voor deze avond was een lid van het hoofdbestuur overgekomen, de heer Stokman. Aanwezig waren een 25-tal per sonen. Na opening met gebed sprak de heer Stokman over de slechte econo mische toestanden in deze tijd, waaronder ieder mensch gebukt gaat. De arbeiders klasse komt daar allerminst vrij van. Spr. had het over sociale wetten en rechten, Ongevallen- en Ziektewet. De werkloozen verzekering werd uitvoerig besproken. Spreker legde er de nadruk op, dat vooral in deze tijd organisatie noodig is. Eén mensch kan niets doen, maar door een dracht wordt macht verkregen. Na de rede volgden enkele vragen, die beant woord werden. Aan de oproep om lid te worden gaven 15 personen gevolg. Na sluiting met dankgebed- werd een korte huishoudelijke vergadering gehouden, waarin een voorloopig bestuur werd ge kozen en eenige punten nader werden besproken. OOSTEREND. Chr. Reciteercltub opgericht. Zaterdag is hier een Chr. Reciteerclub opgericht met aanvankelijk tien leden. De club staat onder leiding van de heer J. Agter, te -den Burg, en zal om de 14 da gen bijeen komen. OOST. Dijkwerken. De groote graafmachine, welke haar werk begon aan de Hoogeberg, heeft thans voor ihet laatste -deel van haar taak plaats in het Noorden ingenomen. Ook hier trekt zij nog veel bewonderaars. Het storten van zand gaat vlug in zijn werk. De Noonderdijk vanaf Zeezicht tot de steiger wordt thans onder handen geno men. Hoewel door de visschers gevreesd werd, dat het schuilgebouwtje „Zeezicht", dat van 1890 dateert, zou moeten verdwij nen, blijkt dit niet het geval. De rijweg, welke anders aan de zuidzijde van de keet over de dijk liep, wordt thans aan de noordzijde der keet en onder de dijk, langs het boezemwater van Waalenburg gelegd, wat een flinke verbetering zal worden. De bestaande steenglooiïng bui tendijks wordt tot bijna aan de kruin op getrokken met betonblokken, wat voorde zeegrasvisschers een verbetering is, daar er anders met hoog water weinig berg plaats voor zeegras over zou blijven. De kleine graafmachine is ook weer een stuk nader bij Oost gekomen. Zij bepaalt zich in hoofdzaak tot het graven van klei. Vlas-vers dieping. Hoewel het in de nazomer van 1931 met -de vlashandel 'heel slecht gesteld was, het vlas scheen bijna waardeloos, worden er thans nogal verscheidene schepen met vlas afgeladen, zoodat het oude vlas toch nog weer van de baan zal raken, eer het nieuwe er is. De handel in dit artikel is bepaald even williger geworden. EIERLAND. De scherpe bocht bij café Westdorp. Wie bekend is in Eierland, weet dat -de scherpe bocht in het zuiden van Eier lan-d, juist tegenover café Westdorp het snelverkeer groote moeilijkheden in de weg legt, zoodat verbetering een eisch van -de tijd is. Nu zijn in overleg met -de polderbestu ren van Eierlan-d en Waalenburg een drietal plannen door de directeur van gemeentewerken opgemaakt, waaromtrent -de heer R. J. Keijser, dijkgraaf van Eier lan-d, ons welwillend het volgende mee deelt: Plan A houdt in de aanleg van een weg van -de d-ijk naar de Limietweg, vlak bij het café van Westdorp langs. Om dit laatste weid het door Waalenburg verworpen. Plan B betreft de aanleg van een 125 M. lange weg, wat verder van het café af gelegen en met een bocht van 50 M. straal op de Limietweg aansluitende. Met de uitvoering van dit plan dat door het polderbestuur van Eierland als het beste wordt aanbevolen is een bedrag van f 3600 gemoeid, in welke som het bestuur de gemeente voorstelt voor de helft te willen bijdragen. Alhoewel een daartoe strekkend voorstel het gemeente bestuur reeds een paar maanden terug be reikte, is er nog geen bericht op ont vangen. (We veronderstellen, dat B. en W. terugdeinzen voor de kosten. Bij monde van Weth. Vlaming immers werd Maandag gezegd, "dat het om de cen ten draait". Meer kunnen we er tot onze spijt niet van meededen, daar de rest „bij de koffie" werd afgedaan. Red.) Plan C beoogt de aanleg van een weg van 80 M. lengte, die weliswaar de be staande scherpe bocht afsnijdt, maar vol gens dijkgraaf en opzichter met zoo'n scherpe bocht op de bestaande dijkweg aansluit, -dat van een zoodanig plan geen verbetering is te wachten. De zuinigheid zou hier de wijsheid bedriegen. Het polderbestuur wacht nu met onge duld op een toestemmend antwoord, van het gemeentehuis. Met de werkzaamheden aan -de weg in Eierland is men nu juist aan het critieke punt gekomen. Alle mate riaal is bij de hand. Wanneer het werk kan worden aangevat, is de verbetering spoedig tot stand gebracht. Hoe lang zal 't nu nog duren? WIERINGEN. Zeegras-verkoop. We lezen in de Wieringer Courant: In het gevischte komt meer handel-, -door verlaagde prijs. In het gemaaide: handel slecht, prijs te hoog. Naar wij op merkten heeft de verlaging van het ge vischte zeegras reeds gunstige gevolgen. Schipper S. Verfaille is toch reeds sinds dien -de verlaging inging voor de tweede maal met een lading gevischt zeegras voor de Ned. Zeegras Industrie v.h. B. J. Gelder, naar Amsterdam vertrokken. Het is te wensch-en, -dat er ook wat meer schot in het gemaaide zeegras komt. De gemeente Wieringen heeft nog 40(10 balen onverkocht, waarvan ruim 1000 ba len ongeperst zijn. Zoolang de gemeente haar verkoopprij zen handhaaft, is het artikel voor d-e we reldmarkt bijna onverkoopbaar. De groot handel wacht steeds op verlaagde prijs. Gebeurt dit niet, dan staat het er a.s. zomer met het gemaaide-zeegrasbedrijf slecht voor. Lammerenhandel. We lezen in de Wieringer Courant: In -d-e lammerenhandel begint eenige le vendigheid te komen, doch met de prijs is het slecht gesteld. Gingen de lammeren vorig jaar voor flinke prijzen (f 13 tot f23) van de hand, thans gelden d-eze slechts f5 tot f7. Misschien zullen bij veel gras de prijzen nog even rijzen, doch bij vorig jaar vergeleken is dit gewoon weg bedroevend. VLIELAND. VLIELAND ALS BADPLAATS. Zal -de algemeene malaise zich ook hier -doen gevoelen, met name wat de bad plaats'betreft? Over -deze vraag en over het antwoord kan van gedachten worden gewisseld: het definitief antwoord kan pas Juli-Augustus gegeven worden. Het is volstrekt niet uitgesloten, dat juist de terugslag, -die ongetwijfeld de groote bad plaats-en zullen ondervinden, aan kleinere als Vlieland ten goede komt. Intusschen ziet het er -daar nog niet naar uit. De vraag naar pensions en gemeubileerde ka mers is, naar de secretaris van „Vreemde lingenverkeer" ons meedeelt, normaal, niet grooter -dan anders om deze tijd, maar ook niet minder. Eenige pensions hebben hun prijzen van f4.— tot f3.50 terug gebracht. Pension-Stamhuis heeft eenige slaapkamers bijgebouwd, Pension-Zorg- wijk wordt uitgebreid en gemoderniseerd, 't Aantal gemeubileerde kamers en wo ningen is opnieuw uitgebreid. Tal van panden hebben zich nortonpompen doen boren -en waterlei-ding aangelegd. Eigen aardig is, dat bij bijna alle boringen op plm. 16 M. diepte het beste water wordt verkregen, terwijl bij enkele nieuwe zo merhuizen in -de -duin-en geen goed water te bekomen was, noch op mindere, noch op groot-ere -diepte. Gebrek aan drink water heeft men op Vlieland nooit ge kend, ook niet bij de meest langdurige droogte. De vanouds beroemde putten van de N-ed. Herv. Kerk, een 4-tal achter het dorp aan -de voet van het duin, uit welke putten in de 17e eeuw de sche pen van 's Lands vloot meermalen van drinkwater werden voorzien (en dus te vergelijken met de Weezenputten op Texel Red.) zijn nooit in gebreke gebleven, ook thans niet, nu in Maart nagenoeg alle regenbakken leeg waren. Verbinding van Vlieland met T-ex-el ein Harlingen. In verband met plannen tot oprichting van een Jeugdherberg op Vlieland is dok de vraag onder de oogen gezien, of niet zij het slechts voor de zomermaanden de verbinding Vlieland-de Cocksdorp hersteld zou kunnen worden. Wellicht, dat binnenkort hiervan iets meer meege deeld zal kunnen worden, van de verbin ding èn van de Jeugdherberg. De stoom bootverbinding met Harlingen, die in de zomer een dubbele dienst onderhoudt, brengt van 15 Juli15 Aug. een derde verbinding tot stand. Het Volksonderwijs Schoolreisjesverblijf. De exploitatie van het „Volksonderwijs- Schoolreisjes-Verblijf (V.S.V.) gaat, on der leiding van de gedelegeerde G.Donia alhier, haar 10de jr. in. Uit Rotterdam, Am sterdam, Arnhem, Deventer, Hoogeveen, Oosterwolde schreven reeds schoolgroe- pen voor een meerdaagsch verblijf. Een vliegveld op Vlieland. Wij kunnen meedeelen, dat op Vlieland gewerkt wordt aan een vliegveldplan. Het gekozen terrein is goedgekeurd. Of het nog voor het komende seizoen in orde te brengen is, moet nader worden afgewacht. VAN GEHEIMEN GESPROKEN. Een alledaagsch geval Ook op Texel? „Niet vertellen". 't Is wel eens de moeite waardig, Om in stilte na te gaan, Hoe geheimen, streng verboden, Toch -de wereld ronde gaan. Buurvrouw A. heeft een geheimpje, Dat geen ander weten mag. Enkel buurvrouw B. mag 't weten En 't geheim komt voor de dag. Buurvrouw B. krijgt de vermaning: „Verder niet vertellen hoor „Lieve mensch, kan je begrijpen, Nou, -daar ken je me wel voor". Buurvrouw B. krijgt theevisite Van vriendin, noem haar maar C. 't Is een mensch om op te bouwen, Nee, zoo vind je er geen twee. Ja, haar kan je wel vertellen Het geheim van buurvrouw A., Maar 't vermaan van „niet vertellen" Komt natuurlijk ook weldra. Vriendin C. heeft het begrepen, Is er wat mee in haar schik: „Beste Bet, je krijgt m'n woord hoor, Van mij liooren ze geen kik". En van C. gaat het naar D. toe, E., F., G. tot aan het end, En 't geheim, dat een geheim was, Is een ieder dra bekend. 't Is wel -eens d-e moeite waardig, Om geheimen na te gaan. 't Doet je zien, dat zwijgen goud is, Maar het zilver komt vooraan. HU1B DE RIJMELAAR. VOOR ONZE DAMMERS. Damprobleem-G. BEETS. 12 3 4 5 IiHHf K 46 47 48 49 50 Een damzet. Zwart 16 schijven op 2, 3, 6, 8, 11, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 23, 24, 25. Wit 16 schijven op 26, 27, 28, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 42, 43, 48, 49. (Oplossing in het volgend nummer). DE CENTRALE SLACHTPLAATS. Men schrijft ons: Deze zeer noodige en hoogst nuttige inrichting werkt thans tot aller groote voldoening. Na eenige jaren van een toe stand, waaraan ieder, die met deze inrich ting in aanraking kwam, zich moest erge ren, hebben -de landbouworganisaties de zaak ter hand genomen en zoodanig her vormd, dat de algemeene ontevredenheid is herschapen in algemeene tevredenheid. Hier is -door de organisaties weer goed werk verricht, wat de niet-georganiseer- -den natuurlijk ook waardeeren. Misschien verlaten ze hun egoistisch standpunt en willen trachten inplaats van klaploopers goede leden te worden van een der land bouworganisaties. De verwerking der aan gevoerde -dieren geschiedt op de meest vakkundige wijze. De keuring is, zooals ieder weet, zoodanig, dat men met alle gerustheid vleesch van de centrale slacht plaats kan betrekken. Dat het vertrouwen reeds voldoende is en nog steeds toe neemt, blijkt wel uit -de lange lijsten van klanten, -die geregeld bij de slachtplaats koopen. Hieruit volgt natuurlijk, dat de eigenaars van geslachte -dieren de hoogst mogelijke prijs ontvangen. Thans is Texel een van -de w-einige gemeenten, waar een, nu goed geleide, inrichting bestaat, waar met voor deel uit nood geslachte dieren worden verwerkt. Het vertrouwen is nu algemeen. Het personeel en het bestuur zullen hun best doen dat vertrouwen te behouden. Inplaats van kaarten. ONDERTROUWD: KLAS1NA ZURCHER en MAARTEN BRUIJN. Amsterdam Celebesstr. 28II 19 April 1932 den Hoorn-Texel Huwelijksvoltrekking 6 Mei te Texel. Heden overleed na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der stervenden onze ge iefde vader, broeder, schoon zoon en zwager, CORNELIS WITTE Cz weduwnaar van Neeltje Kiljan, in den ouderdom van 47 jaar. Namens zijn kinderen en familie. De Westen, 16 April 1932. Voor -de deelneming, betoond bij het overlijden van onze lieve Zuster en Tante JEANNETTE CORNELIE KEIJSER, Wed. R. LUIJTEN, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, ANNA M. KEIJSER. Den Burg op Texel, April 1932. (In vorige adv. stond Jannette) Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele bewijzen van belang stelling, ons op 31 Maart betoond. JOH D. ROEPER G. ROEPER-Boon. den Burg, Koogerstraat 24. DANKBETUIGING. Voor de vele blijken van deelneming, betoond bij de ziekte en het overlijden van onze vader en grootvader M. VISSER betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam Wed. W ROEPER. P.EI. polder-Texel, April 1932. Na diefstal van bloembollen en tamme konijnen voor een ieder. Men is dus gewaarschuwd TH. REUVERS. TE HUUR: 1 e bevragen bij C. v. MALDEGEM, Hallerweg, den Burg. TE HUUR: liefst voor klein gezin. GEBR BROUWER, Weverstraat 7. Ill DE EENSaartj-e van Si-entje zei, dat III# ze n-et als Grietje van Pietje haar III# verlovings- en trouwkaarten door |jj# -de Drukkerij van de Texelsche Cou ld# rant liet maken. Ze zien er keurig j||# uit. Daar kun je gerust mee voor jji# -de dag komen hoor. En niet duur dj# ook voor zulke mooie kaarten, lil# En jij |jj DE ANDER: Net als Jannie van III# Trijntje en Doortje van Bartje heb ijj# ik ze -daar laten drukken. Watheb- ill# ben ze -daar mooie letters en veel dl# modellen om uit te kiezen. Ik zeg jij# al tegen Krillesie van Antje-peet: lij# Ga gerust naar de Parkstraat, kind. jjj# Je kunt niet beter. Hts dod> Foster's Maagpillen 't avonds bi) het naar bed gaan genomen, vcnekert ces goede aachtrnst en verschaft 's morgens volkomen normale stoelgang. f 0.65 per flacon.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 3