TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT LEVENS-ELIXER. ACTIVITEIT. TexeSsche Berichten Gemengd Nieuws DAT IS KRAS. Woensdag 20 April 1932. Wanneer gij spoedig oud en versleten wilt zijn (lees door, lezer: het is geen kwakzalversadvertentie Red.) Wanneer gij spoedig oud en versleten wilt zijn, geef dan al uw arbeid op, gaat bij de denkbeeldige pakken neerzitten en doet niets meer. Het zal niet lang duren of ge zult slechts een schaduw zijn van uw vroegere zelf. Ledigheid en gebrek aan belangstelling voor alles behalve het dagelijksche comfort zijn de zekerste mid delen om al wat op jeugd lijkt verloren te doen gaan. Arbeid beduidt activiteit van welke soort ook. En deze activiteit houdt u ge spannen en doet u met belangstelling uitzien naar de dag van morgen, die de resultaten zal schenken op het werk van de dag van heden. Is de tijd gekomen waarop men zich werkelijk terug moet trekken, dan beduide dit, dat men zich gaat wijden aan andere belangen, die imisschien iets minder lichamelijke in spanning vergen, maar die de geest bezig houden. Weg met de warme stoof en de pantoffels. Het is niet een modern profeet die zoo, waarschuwend, spreekt, maar de moderne arts. Met andere woorden: het vurig be geerde levenselixer is in ons aller bezit. Laten we het tot de laatste druppel ge bruiken. De schippers leeren varen, niet in 'de stille zee, maar in de felle baren. Cats. Indien ooit de tijd rijp was om in zaken naar wegen te zoeken, welke kunnen lei den naar vergrooting van debiet, dan is het toch zeker nu. Activiteit was altijd een onmisbare eigenschap voor een win kelier, doch meer dan ooit is ze thans onontbeerlijk. Dubbele activiteit is gebo den in een tijd van depressie. En vooreen actieve winkelier zijn er steeds weer nieuwe wegen te vinden. Illlll© EEN OUDE WEG llllll® llllll® EEN ZEKERE WEG llllll® llllll® EEN BEPROEFDE WEG llllll® is die, welke door advertentiekolommen leidt: voor Texel door die van de Texel- sche Courant. Zaken, die floreeren, zijn altoos zaken, die adverteeren. Het hoeft niet eens veel te kosten: 45 a 70 ct. per week kunt ge zeker wel aan de opbouw van uw zaak besteden. Maak er een be gin mee. Met raad en daad staan wij u ten dienste. Onderschat niet de beteeke- nis van het feit: HUIS AAN HUIS op Texel gelezen (oplaag ruim 2300 ex.) ALB. KIKKERT f Een geacht plaatsgenoot, de heer Alb. Kikkert, is gisteren ten huize van zijn zoon te Heemstede, bij wie hij logeerde, plotseling overleden. De heer Kikkert was ruim 6S jaar en voor zijn leeftijd zeer kras Vrijdag maakte hij Ihier nog 'n vergade ring mee van het bestuur der Alg. Tex. Middenstandsvereen., waarin hij jaren als een trouw en rechtschapen lid zitting had. Giften voor het Witte Kruis J. B., den Burg fl. J .de R., Eierland f 1.50. Het kan niet zoo'n slechte tijd zijn of het Witte Kruis behoort gesteund te worden. Dank aan allen die deze regel toepassen. Door opheffing van de weegbrug-Eier- land is f 10.aan het Witte Kruis ten goede gekomenter opheffing der halve van de nood van velen, voor wie het Witte Kruis steeds klaar staat. De oorspronkelijk toegezegde f 100 van de opgeheven „Werkgeversbond" zijn er f110 geworden. Hartelijk dank daarvoor. Raadsvergadering 18 April. We verzuimden te melden, dat behalve de heer R. P. Keijser, weth., ook de heer Epe niet aanwezig was. Sportnieuws. Men schrijft ons: Voor ons le elftal is weer een Zondag verloren gegaan. Zaterdagmiddag werd door het „Helder"-bestuur n.l. afgelast. Voorloopig zal deze wedstrijd van ons programma afgevoerd moeten worden. Ge hebt het goed onthouden want het is inderdaad: 193008. Giro-nr. Penningm. Texelsch Crisis- Comité. Texel II was bij H.R.C. IV op bezoek en heeft in een prettige wedstrijd in H. zijn meerdere moeten erkennen. Met de rust was de stand 3—0. H. had het voor deel van de wind. Texel wist er slechts 1 goal tegenover te stellen. T. II moet nog één wedstrijd spelen, en wel uit tegen Sparta II. Volgens een gerucht zou ver zocht worden om uitstel op a.s. Zondag. Dan zal eerst het antwoord afgewacht moeten worden. o Twee adsp. elftallen speelden tegen elkaar. Wit won van Gr.-Zw. met 5-2. Er werd soms goed gespeeld, ondanks de sterke, schuin over het veld staande, wind. Trainen. Woensdagavond om 6.15 tot 7.30 voor adsp. op het terrein, in voetbaltenue (Denkt er om, jongens, dat bal èn sleutels gehaald worden). Leden en Juniores van 810 uur in het Gym. lokaal. Zondag a. s. ontvangt Texel I I.V.V. Dit is de eerste wedstrijd om het kam pioenschap der N.H.V.B. Laat het sport- iievende publiek deze middag vrij maken. Het kan iets biezonders worden. Elftal Texel I: Jb. Gras Jo Ran André Ran Jo Vroegen D.Zuidewind N.de Graaf J.Kiljan A.Stern Winter J.Gieles H.C.Ran In het belang van de orde gelieven zij, die zich per fiets op het Sportterrein begeven, gebruik te maken van de toe gang in het Middelwegje, aan de achter zij van het speelveld, waar een speciale controle aanwezig is. Kerknieuws. Tot het comité, dat de bazar in Augus tus voorbereidt, behooren, behalve de in de Tex. Crt. van Zaterdag genoemde da mes, bovendien no<* de dames I. Schinii.lt- Schaafsma en A. Dros-Garritsen. Slooping „HoydaI"-wrak. Naar gebr. Schoenmaker, timmerlieden, alhier, ons meedeelen, zullen zij ook nu hun geen subsidie uit de gemeentekas wordt verleend, de slooping van het wrak van de „Hoydal" ter hand nemen. Verjaardag—Z.K.H. Prins Hendrik. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Hendrik woei gisteren van openbare gebouwen en uit eenige particuliere wo ningen de vlag. 'Oefentocht met de „Rrinses Juliana".— Vrijdag a.s. vangt de „Prinses Juliana" met de leerlingen van de tweede klas der Z.V.S. alhier een oefentocht aan onder leiding van directeur De Groot. Ook de leeraar bootsman De Gooier zal de reis meemaken. Alvorens het ruime sop te kiezen moe ten de deelnemers alle officieel monste ren, hetgeen ten overstaan van burge meester Oort zal geschieden. Dit monste ren houdt verband met het feit, dat nu de Noordzee zal worden bevaren en niet, zooals vroeger, het binnenwater al leen. Het ligt in de bedoeling gedurende de reis, welke acht dagen zal duren, zoo veel mogelijk „buiten" te blijven; ook des nachts. DE COCKSDORP. Binnenbrandje. Maandagavond omstreeks zeven uur ontstond, waarschijnlijk, doordat een bed te dicht bij de schoorsteen lag, een begin van brand op de zolder van de woning van de heer M. Zutphen, alhier. Een voorbijganger, die rook door de pannen zag komen, waarschuwde de heer Z., die zich ijlings naar boven spoedde. Hier stond een dichte rook. Toen Z. een dakraam opende, sloegen de vlammen uit het smeulende bed. Geholpen door spoe dig toegeschoten rappe handen wist de heer Z. met eenige emmers water de brand te blusschen. Brand! Gistermorgen omstreeks elf uur brak brand uit in de keuken van het huis van J.J. v.d. Vis, bewoond door de heer H. Fenijn. Spoedig waren er veel menschen op de been. De brand liet zich inderdaad ernstig aanzien. Natuurlijk werd meteen flink aangepakt. Velen kwamen met em mers water aandragen en vingen met koortsachtige haast het blusschingswerk aan. Het dak begon reeds te branden, doch toen tegen half een de brandspuit arriveerde, was men de brand al geheel meester. Het is goed afgeloopen. Als men de ruïne beschouwt, kan men haast niet begrijpen, dat men het vuur heeft kun nen bedwingen. Huis en inboedel waren verzekerd. Omtrent de oorzaak kunnen we melden, dat de brand ontstond bij het vullen van een benzinekooktoestel. Mej. F. had de brander eerst, zooals behoort, met spiri tus voorgewarmd. Toen bleek haar, dat het benzinereservoir leeg was, waarop zij het zou gaan vullen. Berst echter over tuigde zij er zich van, dat de spiritus niet meer brandde. Dit scheen niet meer 't geval te zijn, maar het zonlicht speel de haar parten. De benzine vloog althans in de brand. Mej. F. wierp de bus, die nog tien L. bevatte, neer en ontkwam te- nauwernood aan het gevaar, dat de keu ken, die spoedig rondom ijl vuur en vlam stond, opleverde. Ze raakte even in brand, maar ze wist het vuur uit te slaan. Hulde moet gebracht worden aan de kranige hulp van de dorpsgenooten, die van alle kanten met emmers kwamen aan zetten en krachtdadig optraden. lllllllllllllllllllllill BINNENLAND. |||||||||||||||||i:illl| Marktg'elden Purmerend. Waarschijnlijk zullen de marktgelden te Purmerend met gemidd. tien pet. wor den verlaagd, zoo lezen we in de dag bladen van gisteren. Den Haag. Onze boterinvoer heeft de laatste jaren steeds twee miljoen K.G. bedragen en zal nu door de regeering be perkt worden tot een half miljoen K.G. - Den Haag. De heer Veraart mag wel weer proeven nemen, maar dan moet zóó worden gevlogen dat ijskorrel en papier niet neerdalen in bebouwde kommen; de afmetingen der ijskorrels zullen niet grooter zijn dan één kubieke centimeter; de ijskorrels en het pcapier zullen worden uitgeworpen van een hoogte van ten minste drieduizend meter, enz. Zuid-Limburg krijgt een vliegveld op het plateau van de Blomberg tusschen Beek en Ulestraten. Het stijgend verbruik van kunstzijde blijkt speciaal voor linnen noodlottige ge volgen te hebben. Terwijl vóór de oorlog door Europa een kwantum van 425.000 ton vlas werd betrokken, daalde devlas- afzet in 1931 tot 190.000 ton, dus tot minder dan 45 pet. van liet vóór-oorlogs- verbruik. De behoefte der menschheid aan tex- tielwaren is echter zoo geweldig groot, dat zelfs nu nog de productie van kunst zijde niet meer dan 3 pet. van het totaal vormt. Naarden. De veearts H. ter B. is veroordeeld tot f100 boete of 10 dg. hechtenis wegens het brengen van gezond vee naar de quarantaine stal van de hof stede „Oud Bussum", waarin zich vee bevond, dat aan mond- en klauwzeer lij dende was. Leeuwarden. Een maand hechtenis is gevraagd en intrekking rijbewijs tegen een 21-jarige chauffeur, die zoo roekeloos reed dat zijn auto kantelde en een doode- lijk ongeval veroorzaakte. Te Lutterade is in de mijn Maurits de ongehuwde 22-j. bouwer van Schliin onder 'n kolenwagen gekomen en gedood. Soesterberg en de Marinevliegdienst doen niet mee aan de tweedaagsche rond vlucht over Nederland, op 29 en 30 April a.s. Uit zuinigheidsoverweging. Leeuwarden. Een lój. meisje werd door de politie uit Grom|ngen terugge bracht, daar zij f100 van haar mevrouw weggenomen had. Flet grootste deel had ze nog in haar bezit. Te Nijmegen is in het woonwagen kamp een twist ontstaan, waaraan vrijwel alle bewoners deelnamen. Er is gevochten met messen en een bijl. Verscheidene personen liepen verwondingen op. De poltie maakte een einde aan de slag. Sterken drank was aan het gevecht niet vreemd. De Rotterdamsche radiodistributie heeft 2000 perceelen aangesloten. Nog plm. 3000 wachten hierop. Wekelijks wor den 100—150 aansluitingen tot stand ge bracht, maar elke week komen er weer zooveel aanvragen binnen ook. „Tele graaf". Te Voorschoten is een koopman, toen zijn paard op hol sloeg onder zijn wagen gedood. Te Heilo is de melkprijs gebracht op 8 cent per liter. Den Haag. De regeering bepaalde, dat van 1 April tot 30 Juni a.s. de in voer van boter uit ieder land verboden is, voor zoover deze meer bedraagt dan 100 ten honderd van de hoeveelheid, welke gemiddeld per drie maanden in de jaren 1928, 1929 en 1930 uit dat land is ingevoerd. (Uitvoeriger in de bladen van gistermorgen). In Rijnsaterwoude's raad heeft een raadslid voorgesteld het hengelen op Zondag te verbieden. Illllllljlllllllllllllll BUITENLAND. Te Genève is gisteren mét alge- meene stemmen besloten tot étappe-ge- wijze ontwapening. Erkend werd de nood zakelijkheid van een beslissende stap hiertoe door vermindering der bewape ning tot op het laagste peil. Bij Órbetello is een marinevliegtuig van Italië door een stuurfout neergestort. Drie personen kwamen om. - Berlijn. Gisteren is Otto Wacker, de vervalscher van de Van Gogh-schilde- rijen, tot 1 j. gevangenis veroordeeld. Tokio. In een voorstad is gister morgen een munitiedepot in de lucht gevlogen: 50 dooden misschien; 50 hui zen deels vernield. Te Parijs sprong een 25-jarige stu dent van de Notre Dame te pletter. De man was een ijverig student maar had al zijn geld bij wedrennen verdobbeld. De New-Yorksche politie ontkent dat Lindbergh tweemaal 50.000 dollar als losgeld zou betaald hebben. Londen. Van de 2000 schoenpoetsers hier, die er 25 jaar geleden waren, zijn er thans nog maar een paar honderd over. Te Amiens zijn ïti Maart de lijken van 97 Duitsche en 91 Fransche soldaten gevonden die in de wereldoorlog sneuvel den. Van resp. 22 en 50 soldaten heeft men de naam kunnen vaststellen. Do Schot John Munro werd eenig erfgenaam van uitgebreide goederen in Patagonië, die toebehoord hebben aan zijn 32 jaar geleden overleden broer Do nald. De bezittingen zijn 45 miljoen gld. waard. Washington. President Hoover stelt nieuwe bezuiningingsmaatregelcn voor; samenvoeging en reorganisatie van depar tementen. In totaal wil hij nog 200 mil joen dollar besparen op de begrooting Brussel. De bolvormige gondel, waarin prof. Piccard en ing. Kipfer zich lieten omhoog voeren naai- de stratosfeer, zal naar Brussel worden getransporteerd. Parijs. In de automobielfabrieken Talbot is door brand 810 miljoen frc. schade veroorzaakt. Argentinië. Een negeerings-comm. heeft een bcgrootingstekort geconstateerd in 18 der twintig staten. De buitenland- sche schuld van 15 staten is 309 mil joen dollar. De comtn. noemde deze toe stand schandelijk. New London. Er zijn 13 smokkel- schepen opgebracht. Op twee ervan weid 150.000 dollar drank in beslag genomen. Washington. President Hoover heeft ter bestrijding werkloosheid invoering van de werkweek van vijf dagen voorge steld en geadviseerd, te beginnen met toe passing er van voor de ambtenaren. Uit Wilmington (V.S.) werd Vrijdag een 9-jarig meisje ontvoerd. Flet kind is echter al weer terug gegeven. De ont voerders waren blijkbaar bang geworden voor de doodstraf, die op ontvoering staat. Bremen. De kassier van de Spaar bank verduisterde ruim honderdduizend mark. Hij vluchtte, maar is nu gearres teerd. Dat de biggen weinig waarde hebben is algemeen bekend. Sommige varkenshou ders gaan er toe over de pas geboren big gen te vèrdrinken. (Uit „Voorwaarts"). Op de Goudsche markt bracht een big vier zoenen op. Mej. H. stond op de varkensmarkt naar een big te kijken. De varkenshandelaar G. vroeg, of zij het dier wou koopen. Mej. H. deelde de koopman mede, dat zij daarvoor geen geld had. De tijden waren voor haar te slecht. Na de adspirant-koopster eens goed te hebben opgenomen, om niet „bekocht" te worden, deelde de koopman mede, dat zij voor vier zoenen eigenares van het beest zou zijn. Mej. H. sloeg spontaan toe, gaf de koopman vier klinkende zoe nen en kon de big als haar eigendom be schouwen. Dat deze transactie de lachlust van de omstanders opwekte, laat zich begrijpenOp de volgende markt zal stellig een groote „opleving" te consta- teeren zijn, als het voorbeeld van de ver kenshandelaar en de Goudsche schoone navolging vindt. Abessinië heeft nog twee miljoen sla ven. De keizer zou zorgen, dat de af schaffing van de slavernij binnen vijftien jaar ten uitvoer zal zijn gbracht. In 1931 hebben zich te Aloskou 15.600 personen onder behandeling moeten stel len, daar zij door een dolle hond of dolle kat waren gebeten. In Cairo ziet men kameelbulten gemon teerd met radio-entennes. De dieren gaan door de woestijn met de ontvangstinrich ting op de rug. Zoo kunnen zij met alle zendstations van Europa „rugge-spraak" houden. De „Deli-Crt". meldde een inschrijving voor de levering van 3000 flesschen roode wijn ten behoeve van het Departement van Oorlog. Moet dit worden beschouwd als een oorlogsverklaring aan de droog- droogleggers President Hoover wil zijn salaris als president van 75.000 dollar prijsgeven en aan het bewind blijven voor 1 dollar per jaar. Hoover tracht 200 miljoen dollar op de staatsuitgaven te bezuinigen. Zijn particuliere vermogen moet met 2/3 zijn vermindert sedert hij het Witte Huis be trok. (In Febr. was het plm. een miljoen dollar. Hoover zal het jaar dus vermoede lijk wel doorkomen. Maar zijn voor beeld is er niet minder om. Wie volgt?) In horlogefabrieken gebruikt men versch brood om de fijne onderdeelen te reinigen. De laatste presidentsverkiezing kostte Duitschlands staatskas meer dan drie mil joen mark. O OOST.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5