De Nieuwe Texelsche Courant No 4627 45ste Jaargang. Woensdag 27 April 1932 Van v^eek tot week Wat de Winkelier van de Winkelsluitingswet moet weten. Texelsche Berichten SPORT-KRONIEK. Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UI TO.N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 d.; iedere regel meer 12 d. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4 d. DIENSTREGELING. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.— 11.20; 2.40; 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15; 6.55 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.15; 5.20. Van den Helder: 7.-; 9.-; 12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y2 uur later.) 27 28 29 30 2 3 Mei 1,03 2.11 3 36 5,01 6,05 6,54 7.33 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 7.45 Kostelooze Vaccinatie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal opengesteld zijn tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op Donderdag 28 April a.s. des vm. te 11 uur in de O. L. School te De Cocksdorp en des namiddags na afloop van de middag schooltijd in de O. L. school te Oosterend. op Vrijdag 29 April a.s. des middaes 12 uur in de o.l. school te Den Burg en des nam. te 3,30 uur in de o.l. school te Z. Eierland, op Zaterdag 30 April a s. des namiddags 3 uur in de O. L. school te De Koog. op Maandag 2 Mei a. s. na afloop van de middagschooltijd in de O.L. school te Oudeschild op Dinsdag 3 Mei a. S. na afloop van de middagschooltijd in de O.L. school te de Waal op Woensdag 4 Mei a. s. des nam. te 3 uur in de o.l. school te den Hoorn en op Vrijdag 6 Mei a.s. des nam. half 4 in de o.l. school te Midden-Eierland. Teneinde abuizen bij het opnemen van ramen en voornamen te voorkomen moeten trouw boekjes, waarin namen van belanghebbenden vermeld zijn, worden medegebracht. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat het thans niet noodig is. dat kinderen, om als leerlingen tot de scholen te kunnen worden toegelaten, gevaccineerd zijn. Texel, 22 April 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Zaterdagavond Een lichtpunt te Genève. Het weekresultaat van Genève is be moedigend. Wel is men het er nog slechts over methoden eens. Maar elk symptoom van overeenstemming is in dit netelig probleem aanzienlijke winst. Er is^thans klaarheid omtrent de te volgen weg. En geland, Amerika, Duitschland, Italië ge voelen voor wat „kwalitatieve" ontwape ning wordt genoemd: afschaffing van be paalde, duidelijk omschreven wapencate gorieën. Hun, die de onmogelijkheid daarvan betoogen, heeft de Duitsche ge delegeerde Nadolny voor de voeten ge worpen, dat in 1919 voor zijn land die methode dan toch deugdelijk geoordeeld werd. Het verdrag van Versailles bepaalt nauwkeurig de grenzen der Duitsche weer macht en verbiedt met name tal van wa pens, alsook de fabricatie of de invoer daarvan. De Fransche regeering, die wel voor afschaffing van bewapening in de Engelsch-Amerikaansche zin gevoelt, be pleit gelijktijdig de vorming van een in ternationale strijdmacht. Joegoslavië heeft ter conferentie in die zin thans een nader voorstel gedaan. Het compromis, waartoe men thans gekomen is, gewaagt van af schaffing of internationalisatie. Daarmee is dus (de scherpte van de tegenstelling af. Vermindering van bewapening is als zoodanig in het oog gevat en zal als zoodanig worden nagestreefd, onafhanke lijk van de vraag of zij in de vorm eener zuiver negatieve afschaffing dan wel in die eener internationaliseering van strijd krachten geschiedt. IVAR KREUGER, de knoeier. „Van de dooden niets dan goeds"? Toen enkele weken geleden Ivar Kreu ger zich van het leven beroofde, betreurde de wereld het heengaan van een geniaal financier, wiens werk de internationale, vrede heeft gediend. Hoe diep is de te leurstelling, nu blijkt, dat dezelfde Kreu ger expert was in vervalschte wissels en balansen, nu hij gegoocheld blijkt te heb ben met gefantaseerde miljoenentransac- DE KOOG. Reddingdemonstratie. Zaterdagmorgen had hier de eerste reddingde monstratie plaats in tegen woordigheid van de plaat selijke Commissie der N.Z. R.M. Eerst werd een peil afgeschoten over liet denk beeldige in nood verhoe rende schip, teneinde een verbinding tot stand te brengen met de vaste wal. Vervolgens werd gedemon streerd" met de redding broek. Hiermee redde „een drenkeling" zich „het veege lijf". Daarna werd met de reddingboot liet ruime sop (Foto J. VAN DIJK), gekozen. Er stond een stevige Zuidelijke bries, doch de zee was tamelijk kalm. Boot en verdere materialen werden in orde bevonden. De bemanning en het bedienend per soneel bleken geheel voor hun taak berekend. Omstreeks half twaalf was de oefe ning afgeloopen. Er was weinig publiek. (We herhalen nog eens ons verzoek aan de Plaatselijke Commissie om de demonstraties in ons blad te willen aankondi gen. Menigeen zal zoo'n demonstratie wel eens willen bijwonen. Meer belangstel ling kan niet anders dan tot meer waardeering voor het werk der N.Z.R.M. strek ken. RED.) ties, nu hij als no. 1 de hand heeft gehad in de ongelooflijkste knoeierijen. Crisis slachtoffer was zijn bedrijf slechts ten deele. De Kreuger- en Toll-balansen wa ren in 1915 al valsch. Hier heeft de cri sis louterend gewerkt, door een einde te maken aan de mogelijkheden tot knoeien en vervalschen, gelijk een verkeerd aange wend genie zich die weet te scheppen. Hen, die met Kreuger in het complot waren, treft thans de wereldsche gerech tigheid. Helaas worden daarenboven dui zenden met hun gezinnen in deze val mee gesleurd, duizenden, die als wij, buiten staanders, in de bouwer van dit concern een man zagen, niet slechts van groote commercieele begaafdheid, doch tevens van karakter en distinctie. Heele staten ondervinden thans de gevolgen dezer ca tastrofe. Polen loopt kans op een reeks onthullingen in verband met de vestiging van een lucifersmonopolie. Litauen dringt aan op uitbetaling der gecontracteerde leeningen en verscherpt daardoor de reeds zoo uiterst moeilijke positie van het concern. De Zweedsche Justitie zet haar onderzoek voort. Er zal nog véél „loskomen". Intusschen is nog niet geble ken in hoeverre deze zaak ten voordeele van de Russische lucifersindustrie, de verbeten concurrente van de Zweedsche, zal zijn. Een Russisdh-Japansdh Conflict? De Sovjet- regeering heeft onderwijl voor nieuwe sensatie gezorgd door troe penconcentraties aan de grens van Noord- Mandsjoerije, waar de Japanners zich tegen Russische uitdagingen teweer stel len. De in Amerika tot uiting gekomen vrees voor een Russisch-Japansch con flict schijnt voorshands ongegrond. Ja pan heeft trouwens de handen vol aan de regeling der verhouding tot China. 5. Het is verboden een winkel voor het publiek geopend te hebben tus schen 8 uur des nam. en 5 uur des voorm. (art. 2 b.) Deze bepaling vindt echter geen toepas sing: a. op Zaterdag; b. op de dag, voorafgaande aan Goede Vrijdag en Hemelvaartsdag, op 14 Augus tus en 31 October, onder voorwaarde, dat onderscheidenlijk op Goede Vrijdag, He melvaartsdag, 15 Augustus en 1 Novem ber voor de winkel de regeling wordt toe gepast, welke voor de Zondag is vastge steld; c. in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December en in het tijdvak van 18 tot en met 24 December; d. ten aanzien van bloemenwinkels, op 30 December en winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, op 31 De cember. 3. Op de in het tweede lid genoemde dagen zal het echter verboden zijn, een winkel voor het publiek geopend te heb ben na 10 uur des namiddags en voor 5 uur des voormiddags. 4. Kappers- en barbierwinkels mogen op de in het tweede lid, onder a en b, ge noemde dagen, benevens op 24 December zoo deze dagen werkdagen zijn, tot 11 uur des namiddags voor het publiek ge opend zijn, doch na 10 uur des namiddags uitsluitend voor het verrichten van kap pers- en barbierswerkzaamheden. Toelichting. Zooals we reeds zagen, verbiedt art. 2, sub a., een winkel voor het publiek ge opend te hebben gedurende de Zondag. Dit artikel beoogt daarvan eenige afwij king toe te staan, n.l. op eenige aange geven data, wanneer deze op een Zondag vallen en op enkele aangegeven uren op alle Zondagen. Zoo zullen winkels, waarin uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suiker werk en chocolade wordt verkocht, ge opend mogen zijn tusschen 5 uur voorin, ten 8 uur des namiddags op 1 Januari, 24 26 en 31 December, indien deze vallen op een Zondag. Verder zullen bloemenwinkels geopend mogen zijn tusschen 5 uur voorm. en 8 uur nam. op 1 Januari, 14 en 15 Augus tus, 1 en 2 November, 24, 26 en 31 De oember, indien deze weer vallen op een Zondag. Voor melk-, visch- en fruitwinkels, doch dan ook uitsluitend voor verkoop van melk, room, visch en 'fruit, is de gunstige bepaling vastgesteld, dat deze geopend mogen zijn tot 12 uur des middags op ALLE ZONDAGEN. Tenslotte wordt nog bepaald, -dat win kels, waarin uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, geopend mogen zijn op ALLE ZONDAGEN, doch alleen en uit sluitend tot verkoop van die waren, ge durende ten hoogste vier achtereen volgende uren, NIET dus nu eens twee en later nog eens twee uren. Deze vier uren moeten gelegen zijn tusschen 9 uur voor- middags en 8 uur namiddags. Als voorwaarde is daarbij gesteld: dat ten allen tijde (dus niet zoo nu en dan eens) duidelijk kennis wordt gege ven, hetzij geschreven, hetzij gedrukt, ge durende welke uren de winkel op Zondag voor het publiek geopend is. Deze kennisgeving moet aan de deur, toegang gevend tot de winkel, bevestigd worden, zoodanig, dat daarvan van buiten af gemakkelijk kennis genomen kan wor den. (Wordt vervolgd.) Van f 1000.en een brillendoos. De historie van „De brillendoos en de f1000 van C.B." mogen we bekend ver onderstellen. Wie zijn geheugen wat wil opfrisschen, zoeke ons blad van 6 April op, waarin de klucht omstandig is ver haald. We kunnen thans een tafereel toevoe gen aan het dramatisch blijspel in (vul zelf maar in, want we weten het niet) episoden. Laatste(?) Tafereel: Plaats der handeling: Raadhuis. Tijd: Vrijdag 1.1. Personen: Gemelde heer C.B., gemeen teontvanger Broekman en getuigen. De lezer weet, dat de heer C.B. diverse perceelen land, „Burgerhout", enz. aan de gemeente verkocht voor f20.000, van welke som f630 zou mogen worden uitbe taald aan het Witte Kruis, afd. Texel ter vergoeding van de kosten, veroorzaakt door het door B. verloren proces. Toen het echter op betalen aankwam, trok B. zich terug en verwijderde hij zich met zijn 19 biljetten van f1000 alleen, onder achterlating van zijn brillendoos en „zijn" nog resteerende f1000. Van dit bedrag kwam hem echter nog maar f370 toe, welke som met het briletui sinds maan den te zijner dispositie lagen. Vrijdag kwam B. in persoon zijn rechtmatig eigendom opeischen. Onder protest heeft hij het bedrag van f370, mitsgaders zijn brillendoos in ontvangst en vervolgens de beenen genomen. Of de kous hiermee af is? We hopen het, maar vreezen van niet. Park-concert Tcxelsch Fanfare. Hedenavond zal Texelsch Fanfarecorps onder leiding van directeur Lugtenburg van liali negen tot half tien in het Park zijn eerste concert geven in dit seizoen. Ten gehoore zal worden gebracht: 1. Vers l'Aveihr Marclie SamVlessing 2. Orpheus in der Unterwelt, ouverture Jac. Offenbach. 3. Le Farfadet Fantasie Sur l'Opera D' Adolph Adam. 4. Artémis Marche Cortege (Bruids- marsch) Albert Vaulet 5. Blaze Away Marsch A.Holzmann No. 3 ©n 4 resp. verplicht en vrij num mer concours West Frieschc Bond. Extra reis „Dageraad". Zaterdagnacht moest er met de „Dage raad" een extra reis gemaakt worden naar den Helder, daar een kind van de heer P. Bakker te de Waal in het ziekenhuis aldaar moest worden opgenomen. Werkversdiaffing in Waalenburg. Men deelt ons mee: Het werk op Spijkerboor, door het Weeshuis ter hand genomen met een bij drage van gemeentewege van 40 pet. in de kosten, is gereed gekomen. Niet min der dan 7000 kub. M. grond is er ver werkt; 10.70 H.A. ligt nu kant en klaar in vijt perceelen. Twee H.A. er van wer den opgehoogd. Alle slooten, buiten en binnen werden vernieuwd en bovendien is binnen een jaar tijds het land tweemaal onder slakkenmeel gebracht. Bij wijze van proef overweegt thans het Weeshuisbestuur die twee H.A. in te zaaien met gras- en klaverzaden. Men heeft hier nu een pracht complex land verkregen. Bij de bemalingswerken in Waalenburg is de mogelijkheid geopend om iin droge perioden water uit het Kil in te laten in een te graven boezemsloot, welke rondde polder komt te liggen. Uit deze sloot zal in de toekomst eventueel water voordrin ken en heining kunnen worden ingelaten. Inmiddels zijn 23 a 25 man te werk ge steld, op gelijke voorwaarden, op net Haanstuk, groot plm. 7 bunder, eveneens eigendom van het Weeshuis. Hier zal plm. 4150 kub. M. moeten worden ver werkt. Vermeldenswaard- is, dat men hier zulke beste grond aantreft. De slooten worden uitgediept tot op 2 M. beneden vol zee en men graaft niet anders dan klei. Ook het Haanstuk, -dat tusschen Westerweg en Kilstukweg ligt, wordt in vijf perceelen opgeleverd. De werkzaamheden worden verricht on der het dagelijksch toezicht van de heer G. Schoenmaker. Als loon wordt uitbe taald: f2.50 per dag; aan de arbeiders, die in de slooten werken, voor het ge bruiken van laarzen 25 ct. per dag meer. (Vervolg) 26 MEI 1921Vijftien aandeden uitge loot. Dokter Boswijk tot voorz. be noemd. 19 DEC. 1921: Het heele bestuur treedt af. Tot voorz. benoemd de heer De Ja ger, tot secr. de heer A. de Wildt. Weer vijf aandeden uitgeloot. De oud- bestuursleden tot eere-feden benoemd. De Java-China-Japan-beker komt defini tief aan de S.V. 11 JAN. 1922: Vertrek van de heer De Jager. De heer A. de Wildt tot voorz., de heer A. Dros Az. tot secr. benoemd. De heer Dros is thans reeds meer dan 10 jaar secr. dus. MEI 1922: 10-jarig bestaan der S. V. Door de leden een vaandel aangeboden. Jubileumwedstrijd Texel-Geel-Wit: 3-1. Vijftienhonderd bezoekers. Medewerking van Texelsch Fanfare. Schitterend ge slaagd. JAAR 1923: Vergeefsche poging om tot samenwerking te komen met O.V.V. Texel eindigt na een slecht begin als no. 3 in de competitie. JAAR 1924: 12y2-jarig bestaan ge vierd. Bloemen en medaille van Z.V.S.,' bloemen van de adelborsten ontvangen; van -de Adelborsten tevens een 51 ne derlaag in ontvangst genomen. Overigens jubileumfeest schitterend geslaagd. Ge speeld tegen Succes: 5—1; tegen Z.V.V. (Zaandam): 54; tegen Ajax-Blauw-Wit- comb.: 23 (verloren). Eerste S.V.- verloting. Goed geslaagd. Eiet sport terrein wordt voortaan gehuurd van de heer J. Bakker, die door koop eigenaar werd. „De koop", zoo lezen we in de kroniek, „vond plaats tegen een tehooge prijs; eenige sportliefhebbers stelden er; zich garant voor". (Wordt vervolgd.). TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1