Van Trotsenburg geen spreekuur Openstell ing P.T.T.-kant oren ADVERTENTIEN Tandarts Den Helder tot nader aankondiging Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. VANDAAG Het giro-nr. van Texels Crisis- Illlll Comité is 193098. Laat het een machtige magneet jjliil blijken te zijn. Stel niet uit tot mor- 111111 gen, wanneer ge vandaag denkt: Ik jjjjjj zal eens een paar guldens (desnoods jjliil kwartjes!) overmaken. Voor onze Dammers. Abonnees-dammers kunnen op aanvraag afdrukken van damborden, voor het over nemen en bewaren van diagrammen, kos teloos bekomen. Geen pingoeïn maar een zeekoet. Naar men ons Woensdag met nadruk verzekerde zou die middag aan het Wes terslag een pingoeïn zijn waargenomen. We konden onze ooren niet gelooven, maar herinnerden ons tevens, dat een paar maaraden terug ons eenzelfde bericht be reikte. Hier schonken we verder geen aan dacht aan, omdat immers de pingoeïnsi de zeeën van het Zuidelijk halfrond bewonen en wel tusschen plm. 30 en 73 gr. Z.B. Nu men wederom met een pin goeïn veronderstelde te doen te hebben, informeerden we nader, met het resultaat, dat we tot geen andere conclusie kun nen komen dan deze: het moet een zee koet zijn geweest en wel, naar we ver moeden, een noordelijke zeekoet, een broedvogel van het hooge Noorden, in het voorjaar trekkend tot in April; in Nov.- Januari algemeen voor de kust (deze ge gevens danken we de heer Jan P. Strijbos) De Directeur van het P.T. en T. kan toor maakt beleend, dat met ingang van 7 Mei a.s., het Postkantoor en de hulp kantoren te de Cocksdorp, te Oosterend en te Oude schild Zaterdags tot 4 uur nam. zullen zijn geopend. Na genoemd uur zal voorshands tot 6 uur nam. de gelegenheid bestaan tot het behandelen van expresse zendingen (zoo wel brief- als pakketpost), telegrafische postwissels, reispostcheques, cheques met spoedadviezen, stortingen met spoedbe- (handeling en voor het afhalen van poste- restante stukken. Afhalen van post. De bestaande faciliteiten tot het afha len van correspondentie door busrecht- houders tot S uur nam. en tot het afha len door hen, te wier huize minder veel vuldig wordt besteld dan in de kom, wordt gehandhaafd. Afhalen op Zondag. Ten aanzien van het afhalen van cor respondentie op ZONDAG wordt er de aandacht op gevestigd, dat afgifte voor taan alleen dan zal geschieden, indien zulks SCHRIFTELIJK aan de Directeur wordt verzocht. 9 De dagbladen van Woensdag deelden reeds mee, dat ingevolge besluit van de Directeur-Generaal der P.T.T. over het gansche landde postbestellingen tot hoog stens twee zullen worden teruggebracht in de kom van die plaatsen, waar die kom (let wel: er wordt niet gesproken van „gemeente") niet meer dan 5000 inwoners telt. Den Burg zal dus één bestelling moeten missen. Dit zal vermoedelijk de „laatste bestelling" zijn, welke te plm,. half negennegen uur het kantoor ver laat. Hoe 'de regeling hier overigens zal worden, staat nog niet vast. In ieder ge val zal de postdirecteur de dienst zoo goed in richten als onder de gegeven om standigheden mogelijk is. Of de Koog, dat als badplaats 's zo mers idrie bestellingen had, dan ook maar twee bestellingen krijgt, moet worden af gewacht. Er moet bij de P.T.T belangrijk bezui nigd worden, vandaar deze maatregelen. Vandaar het ontslag van alle op arbeids contract werkende personen (met ingang van 1 Juli?), van welk besluit ook op Texel eenige arbeidskrachten de dupe worden. Er zijn er onder, die reeds jaren bij de dienst der P.T.T. werkzaam zijn en uitmunten door plichtsbetrachting. Tevens is voor elke categorie de gele genheid opengesteld om te verzoeken op wachtgeld te worden gesteld, tegen naar we vernemen, 70 pet. van het salaris. Het ziet er donker uit. Overzicht veemarkten, 21-27 April. Al geven de veemarkten de laatste we ken \vel een wat drukker aanzicht, in ver band met de toename van aanvoer, met de handel echter is het bedroevend om aan te te zien. De toestand wordt nog steeds slechter en kan voor vele belanghebbenden uiterst critiek worden genoemd. Het is dan ook werkelijk zoover geko men, dat vele handelaren, en ook vele boeren de moed opgeven en zeggen, laten we onze zaken op de veemarkten maar stopzetten of in elk geval tot een mini mum omzet terugbrengen, want telkens opnieuw moet er geld bijzoo lezen we in het Alg. Holl. Landbouwblad. Geen wonder, dat er onder dergelijke omstandigheden van een goede ontwikke ling van de veehandel geen sprake kan zijn. WOLVEE. De uitvaardiging van het Belgische uitvoerverbod was niet alleen op de handel in nuchtere kalveren, doch ook op het handelsverloop van varkens en wolvee van invloed. Voor vette scha pen was de handel traag met vaak slechte afloop en soms nog iets teruggaande prij zen. Het aanbod van weidlammeren was overal nog beperkt, doch ook de kooplust was vrijwel overal gering. De handel daarin was dan ook uiterst kalm. Vereeniging „Mooi Texel". Naar we vernemen heeft de heer W.B. Oort, voorz. van „Mooi Texel", als zoo danig bedankt en zal binnenkort weder een algerraeene vergadering belegd wor den. Sportnieuws. Men schrijft ons: Vrij onverwachts werd voor a.s. Zon dag de wedstrijd I.V.V.Texel I vastge steld, terwijl op Hemelvaartsdag Alkmaar op bezoek komt. Texel zal met een inval ler moeten spelen. Maar alles er op, mannen. We weten, dat het kan, hoewel de tegenpartij in de meejning verkeert, dat T. op het zware en gladde terrein niet behoorlijk zal kunnen spelen. Houdt daar rekening mede en speelt uw beste spel. Elftal Texel IJb. Gras Jo Ran G.Pij pers J.Vroegen D.Zuidewind N.de Graaf J.Kiljan, A.Stern, J.Gieles, W.Winter H. C. Ran. Res.R. Ran. Om 12 uur: Texel 111-Zwaluwen II. Béla Jac. Helsloot Jac. de Veij W.v.Zeijlen A.Huizinga J.Molenaar M.Vlaming P.Bruin Dapper J.Bruin W.Ran Res.: M. Bakker. Om 2 uur: Texel li-Zwaluwen. Chr. Stern D.Keijser Stomp ff M.Koorn A.Dros Th.v.Heerwaarden G.Witvliet E.Lap P.Keur Goddard Jb.Geus Res.: Cor Ran. o Er is voor 'eenige supporters gelegen heid om Texel I te vergezellen naar I.V. V. a f 1.50 per persoon. Spoedige aan gifte is gewenscht. Vertrek Texel 8 uur. Bloembollenkweekers en belasting. Gisteren belegde de Inspectie der Di recte Belastingen te den Helder een con ferentie met accountants en andere boek- houddeskundigen uit de omgeving met het speciale doel de belangen van de bollenkweekers van Texel en Breezand onder het oog te zien. De heer A. Beers, (Administratiekan toor alhier) deelt ons hieromtrent het volgende mee: Besloten werd tegenover de meerdere uitplant in 1931 een zeer soepele hou ding aan te nemen en wel in verband imet het feit, dat vele kweekers dat jaar genoodzaakt waren tot uitplanten over te gaan, daar de bollen maar weinig konden opbrengen of in het geheel niet van de hand konden worden gedaan. Als norm moest eerst f7.50 per 'Rijnlaradsclie roe worden aangenomen, doch ingevolge de gisteren gehouden conferentie mag de 'meerdere uitplant in 1931 voor wat narcissen betreft worden gewaardeerd op fl.per Rijnl. roe. Een meevaller dus voor de vele Texel- sche kweekers, die hun met narcissen be- teeld oppervlak in 1931 zoo hebben ver groot. Een zware pijp gerookt? Sigarenmagazijn Vlas liet raden naar het gewicht van een groote met tabak gevulde pijp. Men verzoekt ons mee te deelen, dat de pijp met geurige inhoud 3 pond 1.5 ons woog. Het juiste gewicht werd geraden en de fijne sigaren werden dus gewonnen door Joost Ran en Jan Snieders. OUDESCH1LD. Schoolnieuvvs. Voor 'de betrekking van hoofd der school alhier hebben zich zoo weinig sol licitanten aangemeld, dat een herhaalde oproep moet worden gedaan. Je zou zoo zeggenhoe kan dat Een nieuwe school met 'drie leerkrachten in een tweede klas gemeente, vlak bij de aanlgesteiger van de boot. En dan in een tijd met zooveel werkloosheid. Meifeest—S.D. AP. Het bestuur van de afd. Texel der S. D.A.P. vraagt de aandacht voor zijn „Mei feest". Aan de voorbereiding is de grootst mogelijke zorg besteed, zoodat het de be zoekers een genotvolle avond meent te kunnen geven. (Zie adv.) DE COCKSDORP. Zakeimieuws. Graanmalerij „De Hoop", door de fa. C.R.Keijser en Co. van de N.V. v.h. G. Dros Bz. gekocht, werd nu aan de heer J. Paranekoek overgedaan, die uw aan dacht vestigt op zijn mededeeling in dit nummer. WAAL-EN-BURG. De vogels. De rust is weergekeerd. De vogels wor den niet meer opgejaagd door eierzoe- kers. Er zijn hier tn.l. veel kievitseieren ge raapt. Op de „Kampplaats" houden zich weer veel kamphanen op. Als het nu maar rustig blijft ook. Wanneer men het Haanstuk bekijkt, mankeert er nog een lo comotief, dan is het volmaakt onrustig. Spoor en kipkarren zijn er al. Dat zal wat kosten. Het karwei moge zijn geld op brengen. DE KOOG. Herstel Koogerweg. Sinds eenige tijd begon het gedeelte Koogerweg van transformator af tot aan „Tubantia", door het vervoer van zware vrachten oneffenheden te vertoonen. Thans wordt dit gedeelte door de Dertig Polders weer goed onderhanden genomen. Men is sinds eenige tijd bezig met besproeiing van het wegdek met teer, welke daarna, overdekt wordt met fijne grint. Het gedeelte van de gemeente werd op de zelfde wijze bewerkt. Het laat zich aan zien, dat het rijdend publiek hier a.s. zomer weer de beschikking zal hebben over een mooie weg, welke in het seizoen zeker tot een der drukste verkeerswegen op Texel gerekend kan worden. Hoewel het door de gemeente aange legde fietspad aanvankelijk ook een heele verbetering is geweest, is het zoo jammer, schrijft onze corresp., dat het op vele plaatsen weer geheel is vernield. Door wie DEN HOORN. Stierenvereeniging „Den Hoorn." Men schrijft ons: Door de stierenvereeniging alhier is op de centrale stierenkeuring te Alkmaar aan gekocht de 1-jarige stier Frans III, welke van de in de 1ste klas geplaatste stieren No. 2 werd (aangeboden waren 96 een jarige stieren). Vader van bovengenoemde stier is Frans 104, afstammende uit de beroemde Frans-lijn (stam-Groneman). Frans III is te Krommenie gefokt door A. Yff, eigenaar P. Sikkes te Assendelft. Moeder: Mina 2. Vaders vader: Max Al- bert 2. Productie M. als 4.5 jarige 6426 kg. m., 235 kg. v., 3.65 pet. v., 318 m.d. 72 dr. st. Productie V.M. als 8-j.: 5488 kg. m., 211 kg. v., 3.84 pet. v., 280 m d. In de geheele stamboom komen geen lage productiecijfers voor. Het aantal be haalde punten voor exterieur van zoowel ouders als voorouders. zijn mede zeer hoog. De Vereeniging neemt met zoo'n stier een goede plaats op het eiland in. Zij moge er genoegen en profijt van beleven. Voor een koopje per trein. Op Hemelvaartsdag, Donderdag 5 Mei 1932, rijdt een goedkoope trein van den Helder naar den Haag en Rotterdam en terug. RECENSIES. Het Wetboek voor de Boerenstand door Mr. P. Langeveld. '„Voorkomen is beter dan genezen". Dit spreekwoord kwam ons in de gedachte bij het doorbladeren van het boek, hier boven aangekondigd. Het ontsteekt licht in tallooze duistere kwesties, waarmee men in het boerenbedrijf wel te maken krijgt. Het bevat vijf hoofdstukken: 1. De boer en zijn familieleden. 11. De boer en zijn land. III. De boer en 1 et ver- leenigingsleven. IV. De boer en het maat schappelijk verkeer. V. De boer en zijn personeel. Allerlei wagen betreffende erf recht, onteigening, jacht- en vischrecht, coöperatie en N.V., koop en verkoop, huur en verhuur, faillissement, borgtocht, enz., worden in dit boek glashelder be antwoord. De schrijver, Mr. P.Langeveld te Alkmaar, is adviseur van verscheidene landbouworganisaties en beheerscht zijn stof volkomen De heer G. Nobel, secr. van de Bond van Zuivelfabrieken in N.-Holland, beveelt het boek in zijn voor woord aan als een goed en voor de land bouw zoo belangrijk werk (Prijs fl.90, ing., 212 blz.) „Artsilk"-Maandb!ad. Ter aankondiging ontvingen we het April-nr. van „Artsilk", Maandblad voor het Familieleven, uitsluitend verkrijgbaar tegen inzending van „Artsilk"-bons. Een biezonder goed verzorgd tijdschrift. De drukker verdient een pluimpje. Ook voor de inhoud hebben we niets dan lof. Na men als D. Tomkins, Clinge Doorenbos, Willem Hunsche spreken voor zichzelf. Vraag uw winkelier om nadere biezonder- heden. „MEIERBLIS". Door de straten, langs de huizen, Juist daar, waar het schoonmaak is, Komen dagelijks de jongens Bedelen voor de „meierblis". Stoelen, matten, kleeden, bedden, Takkenbossen, stroo en riet. Is het dagelijksche vrachtje, Dat je op hun wagens ziet. O, wat zal dat stel genieten, Als 't vanavond donker is. En hun piepers lekker poffen, In de heete „meierblis". Jongens, allen veel genoegen, Maakt je brandje maar goed klaar. Maar ga niet met 't vuurtje spelen, Efenkt vooral toch om 't gevaar. HUIB DE RIJMELAAR. Meierblis-dag, 30 April 1932. KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de op 22 Februari j.l. vastgestelde kiezerslijst, zooals deze thans luidt, tot 1 April van het volgende jaar van kracht blijft, behoudens wijzigingen daarin ten gevolge van rechterlijke uit spraken, welke wijziging der lijst bevelen, te brengen. De kiezerslijst blijft voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage inedergelegd en in afschrift, tegen beta ling der kosten, verkrijgbaar. Texel, 28 April 1932. Burgein. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. ONDERTROUWD: FRANS WITTE en AGATHA VEEGER. Westermient, TexeI> 28 April 1932. Huwelijksvoltrekking 11 Mei a.s. GEBOREN: JAN, zoon van E. DE VRIES en D. DE VRIES-Kikkert Wassenaar - Klingenlaan 1 27 April 1932. Inplaats van kaarten. Inplaats van kaarten. ONDERTROUWD: H. WUIS en Tr. BAKKER. den Burg-Texel, 29 April 1932. Weverstraat 55. Koogerweg. Huwelijksvoltrekk ng 12 Mei a.s. OP 5 MEI A.S. 88 ei hoopt onze geliefde moeder, be- H huwd groot- en overgrootmoe- [8 ffi der HH 1 DIEUWERTJE TUINDER gj [g Wed. K. Kuiper gj BS te onzen huize Minahassastr. 20 h ffl ffl haar 85ste geboortedag te vieren SS S Dat de Heere haar nog lang voor ons wil sparen is de wensch van S Eg Wed. Joh. Gielis-Kuiper m gg kinderen en kleinkinderen gf den Burg-Texel. Eg Bp W. Stam 88 5H M. Stam S pj Spaarndammerdijk 161 K. op den Kamp ffi H A. op den Kamp-Kuiper S gg Minahassastraat 20 h. gj SSEÜEgEgESiSillia y fflffiSBSBfflffiffiffiffiffl Met dezen vervu len wij den treu- rigen plicht, kennis te geven van het plotseling overlijden van onzen lieven Man en Vader, Zoon, Behuwdzoon en Broeder, den Heer Jb. PEPER, in den ouderdom van ruim 35 jaar. Uit aller naam, G. PEPER-Domper en Familie. Schagen, 28 April 1932. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag 2 Mei, des n m. 2 uur, op de Algemeene Begraafplaats alhier. DANKBETUIGING. Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij de ziekte en het overlijden van onze geliefde vader, broeder, schoon zoon en zwager C WIT tE Cz. Weduwn. van Neeltje Kiljan betuigen wij onze hartelijke dank. Voor namelijk aan dokter Vellenga voor zijn onvermoeide hulp en aan buren, dragers en kleedoplegsters voor de laatste eer de over ledene bewezen. DE FAMILIE. Bij dezen betuigen wij onzen hartelijken dank voor de deelneming, ons betoond bij het overlijden van onzen innig geliefden man en vader. Ook aan hen, die de laatste eer aan Oen overledene hebben bewezen, onzen hartelijken dank Wed A. DE VISSER en kinderen. P.H. polder, April 1932.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 6