TEXELSCHE COURANT DERDE BLAD. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws DAT IS KRAS. Zaterdag 30 April 1932. AUTOBUSDIENSTEN. DEN BURG—DE KOOG v.v. Van den Burg: 8.15 4.00* 5.30. Van de Koog: 8.45 4.15* 6.00. DEN BURG—DEN HOORN v.v. Van den Burg: 10.10 5.30. Van den Hoorn: 10.30 6. (Ondem.: E.Boekel, den Burg, telef. 13). DE COCKSDORP—DEN BURG v.v. Van de C. 8.— 10.— 1.— 4.—. Van den Burg: 8.45; 11.3.45*; 5.30. Zondags van óe C.: 7.45; van den Burg 8.30. (Ondern.: T.Reuvers, de Cocksd. tel. 16) beteekent: Woensdags en Zaterdags niet. ffi gg In samenwerking met de ffl ffi Commissie voor Controle op gg ffi het adverteeren voor Genees- ffi ffi middelen en Geneeswijzen ffl ffi worden slechts die adveiiten- ffi ffi ties op dat gebied geplaatst, ffi ffi waartegen harerzijds geen ffi ffi bezwaren bestaan. ffl ffi ffi (Secretariaatder Commissie: ffi ffi Van Aerssenstraat 176, ffi ffi DEN HAAG.) ffi ffiffi DE WINKELSLUITING. Morgen 1 Mei wordt de Winkel sluitingswet van kracht: 1 Mei 1932, een historische datum voor de Nederlandsche winkeliers; „een gedenkwaardige dag" zegt tde een, „een droevig evenement" zegt de ander. Hoe het zij: we zitten in het schuitje en varen mee. De wet is er en of we haar kennen of niet, we behoo- ren er ons aan te houden. Aan de politiie de (niet altoos dankbare) taak na te gaan of wij onze plicht doen. We wekken onze winkeliers op de bepalingen nauwlettend op te volgen (het toezicht zal scherp zijn en de boete niet voor de poes.) Het pu bliek houde er rekening mee, dat in het algemeen de winkels 's avonds na achten en Zondags de heele dag gesloten zullen zijn. Van uitzonderingen op deze regel heeft de lezer door ons blad kennis kun nen nemen. Uitvoerige biezonderheden, de wet met duidelijke toelichting en voor beelden, geeft het boekje „De Winkel sluitingswet", dat voor 60 ct. in de Boek handel verkrijgbaar is. Laat uw etalagelicht na achten nog wat branden, neringdoenden! Etalages en Ad vertenties zijn trouwe bondgenooten, die koopers brengen in uw zaak. Bovendien verlicht en vervroolijkt ge er de dorps straat mee. De Winkelsluitingswet wordt morgen van kracht. Zij brenge het goede, dat men er van verwacht. Mogen de nadeelen niet alle winke liers zien er verlangend naar uit gerin ger blijken te zijn dan men vreest. De redactie verklaart zich gaarne be reid vragen omtrent de wet te beantwoor den. Zij rekent hierobij op de welwillende voorlichting, zooals zij die steeds van de bevoegde autoriteiten ontvangt. Sportnieuws. De f1000 van de Mij. Nederland. De heer P. Bossen, te Alkmaar, oud directeur der Z.V.S. alhiler, deelt ons mee, dat de f 1000 hem destijds door de Mij. Nederland ter bevordering van de sport alhier ter beschikking gesteld als volgt werden verdeeld: f900 voor de Sportvereeniging en f100 voor de toen malige Tennisclub. Onze Kroniekschrijver deelde mee:resp. f 700 en f 300, zooals destijds ook in de (goedgekeurde) notulen werd vastge legd. Het komt ons echter voor, dat de heer Bossen zich moeilijk kan vergissen, daar hij toch inzake de verdeeling heeft mogen beslissen. Oefentocht Z.V.S. Gistermiddag omstreeks vier uur arri veerden hier weer de jongelui van de tweede klas der Z.V.S., die met het oefenschip „Prinses Juliana" van 22 April af een reis maakten, welke in ieder op zicht naar wensch is geslaagd. Vrijdag 22 April ging de tocht via de Zuiderzee naar Amsterdam. Wegens het houden van militaire manoeuvres kon niet direct het ruime sop, de Noordzee geko zen worden. Maandagmorgen werd door het Noordzeekanaal naar Tjmuiden geva ren. Verder werden Rotterdam en Vlissin- gen bezocht en zoo ver naar het Zuiden gevaren, dat Knocke en Oostende in zicht kwamen. Op de terugreis werd wederom IJmuiden aangedaan. Na buitenom tot bij het lichtschip Terschellingerbank gevaren te zijn en ook nog een bezoek aan Ter schelling werd wederom naar Oudeschild koers gezet. De scholieren waren zeer voldaan over het heerlijke reisje, dat bovendien aan het aangename het nuttige paarde. Over het schip hadden zij niets dan lof. (Uitvoerig reisverhaal volgt. Red). Benoeming. Door de Minister van Defensie zoo lezen we in de dagbladen van Woensdag is tot lid van de Ned. Centr. Organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek benoemd, prof. dr. W. H. Keesom, onze vroegere plaatsgenoot. OUDESCHILD. Veevervoer. Sinds onze laatste opgave zijn van Texel verzonden: 195 koeien, 120 kalveren, 17 varkens, 5 paarden, 3 schapen. Visscherij. De visscherij gaat stug op het oogen- blik. De garnalen zijn niet hoog in prijs en de vangsten zijn klein. De kommenvis- schers vangen nog wel wat haring, maar de prijs is laag. DE KOOG. Texel mag niet achteraan komen. In de dagbladen wordt op grootscheep- sche wijze reclame gemaakt voor de Ne derlandsche Noordzeebadplaatsen. Met klem wordt de nadruk gelegd op de ta riefverlaging en ter aanbeveling worden de badplaatsen, de hotels en de tarieven genoemd. Wat ons echter opvalt is: lo. dat Texel niet voorkomt op de plaats, die het o.i. toekomt. Wij staan geheel onderaan, dus na badplaatsjes in de dop als b.v. Cal- lantsoog en Kijkduin. De volgorde miet alphabetisch. Reden te meer om er wat van te zeggen. 2o. dat in tegenstelling met de meeste andere badplaatsen, de tarieven niet ver meld zijn. Wij drukken hierover onze spijt uit, want Texels tarieven zijn belangrijk verlaagd, wel van 1020 pet., het geen meer bedraagt dan van eenig ander Noordzee-eiland. 3o. dat geen enkel hotel of pension met name genoemd is, hetgeen bij de meeste andere plaatsen wel het geval is. We hebben naar de reden van deze wijze van doen geïnformeerd, daar Texels belang zoo (1-2) niet wordt gediend en kregen ten antwoord, dat geen der Texel sche hoteliers gevolg gaf aan de uitnoo- diging om deel te nemen aan de confe rentie van belanghebbenden in „De Witte Brug" te den Haag. In deze bijeenkomst, waarvan de dagbladen uitvoerig gewag maakten, werd de reclamecampagne be sproken. Daar Texel absent was werd met zijn belang nauwelijks rekening ge houden, hetgeen we zeker moeten betreu ren. ActiviteitMeedoen Je niet in een hoekje laten duwen! Stem hebben in liet kapittel! Mee op de bres! Dit zij 'de leus voor ieder die zaken doet in deze tijd. En daar behooren toch ook de hotel- en pensionhouders onder. Illllillllllllllllllllllllllllillllllllllillllllllllllllllllllllll llllllllllllllllll UIT DE OUDE DOOS. llll|inillilllll!llllllllllllllllll!lllill!llllli:illilllllll!lll Ge hebt wel eens gehoord van 't Pol derhuis, ook wel genoemd 't Eierlandsche huis. O, het is er sedert lang niet meer, dat Eierlandsche huis. Op de plaats, waar het eens gestaan heeft, prijkt nu een mo derne boerenplaats, maar dat is liet oude Eierlandsche huis niet, al draagt die boerderij dan ook dezelfde naam. Neen, het echte is lang, lang geleden verbrand. Maar toen het er dan nog stond, gebeur den er veel dingen, die tegenwoordig niet meer plaats vinden. Zooals met die kas telein van het Eierlandsche huis, die kas telein, die gestorven was. Echt gestor ven. Hij was zoo dood als een pier, en natuurlijk zou hij ook begraven worden. Maar ho maar. Dat mag goed gaan op andere plaatsen, op het Eierlandsche huis ging het toenmaals niet van een leien dakje. Die kastelein dan werd gekist, na tuurlijk werd ie gekist, hij had geleefd als een christenmensch, dus kwam hem een behoorlijke begrafenis toe. en werd ie behoorlijk in een kist gelegd. Maar toen In gewone gevallen gebeurt er met zoo'n kist niets. Maar met deze ging het anders. Ja, want die kist ging rechtop staan. Zoo maar, zonder dat menschen- handen haar aanraakten, rees die kist met het hoofdeinde omhoog en stond daar midden in de groote kamer van het Eierlandsche huis. Griezelig, erg griezelig. Men heeft er een eind aan gemaakt, daarvan niet. Die Eierlanders waren voor geen kleintje vervaard. Die kist mocht dan al rechtop gaan staan, dat nam niet weg dat de kastelein dood was, zoo dood als een pier en dus begraven moest wor den. Hij is dan ook begraven en er is verder niets mét die kist gebeurd dat de moeite van het navertellen nog loont, schijnt het. Ja, bij het Eierlandsche huis gebeurden wonderlijke zaken in vroeger dagen. „Volksblad". S. FRANKE. lllllliimitHliliimillUIIIIIMIIIIIlllillHBIiliHinilUHiHtHIIIIIII llllll LANDBOUW EN VEETEELT. llllllllllliilllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen gezonden worden aan de Redactie. De „Cost" en de „Baet". Er wordt tegenwoordig hier en daar met ijver gewerkt voor de bestrijding van tuberculose onder het rundvee. „Alle maal goed en best", wordt er wellicht tegengeworpen, „maar de kosten?" Vraag: Is een paar kwartjes per koe per jaar te veel, als er in één jaar maar één koe wegens t.b.c. opgeruimd moet wor den? Kost de rundertuberculose aan de „gemeenschap" jaarlijks geen honderd duizenden? Mag dat zoo blijven? j,,De cost gaet voor de baet uit!" „Maar wordt het ooit heter?" hooren we in moedeloosheid een boer zich afvra gen. De historie is daar om ons te bewijzen, dat men al eeuwen lang heeft gekend tijden van voorspoed en van dalende con junctuur. Achter de wolken heeft nog altijd de zon geschenen. Als vaststaand mag o.i. dan ook aan genomen worden, dat betere tijden zullen aanbreken. Des te meer zal hiervan gepro fiteerd kunnen worden, naarmate de boer zich beter wapent en verweert tegen de moeilijkheden, waarop hij op dit oogen- blik zwaar gebukt gaat. -'Uit „De Boerderij". lüüiiüiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii lllllllllllllllllllllül BINNENLAND. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Marken is steeds boomloos geweest. Na de afsluiting der Zuiderzee is echter geen overstrooming meer te duchten zoo dat er nu voor het eerst dertig boomen en een aantal heesters geplant zijn. Te Beverwijk slikte een marskramer in een volkslogement in zijn slaap zijn gebit in. Hij moest geopereerd worden. Roermond besloot met tien tegen zes stemmen voor het gemeentepersoneel een gedeeltelijke korting toe te passen op de voet, als voor de rijksambtenaren geschiedt. Te Etten en Leur is het 2-j. kindje van de arbeider A. Brommers in een beerput gevallen en gestikt. Te Haarlem heeft een ambtenaar van openb. werken steekpenningen aangeno men van leveranciers van zand, grint en heipalen. Politie doet onderzoek. Winkel. Deze week was het echt paar T. Pluister-Boot 70 jaar getrouwd. De man is 92 jaar, de vrouw is 91. Uit het huwelijk zijn zes kinderen geboren, van wie er nog vijf in leven zijn. Het aantal klein- en achterkleinkinderen be draagt 48. Amsterdam. Op 1 Juni komt de elec- trische lijn Amsterdam-Purmercnd in ge bruik, op 1 Juli die naar Monnikendam. De Nederlandsche Spoorwegen krij gen vermoedelijk het monopolie voor het vervoer van reizigers per autobus over de afsluitdijk. Waarschijnlijk vangt de dienst kort na 1 Juli aan. Met het aan leggen van een spoorlijn zou nog wat gewacht worden, in verband met de crisis. In Twente zijn in het stakingsgebied nog 3000 arbeiders, die gestaakt hebben, niet weer te werk gesteld. Den Haag. De regeering is niet van plan over te gaan tot contingenteering van de invoer van haver, rogge en brood. Te Lemmer worden 1 Mei de haven gelden voor doorvarende schepen ge bracht op een cent per scheepston (Thans twee cent.) Te Haarlem is een 20-jrijwielmon teur uit Koog aan de Zaan wegens mein eed veroordeeld tot 8 mnd. Den Haag. De Hooge Raad gaat 24 Mei behandelen de zaak tegen de leidek kerspatroon, die veroordeeld is tot levens lange gevangenisstraf. Te Aarle-Rixtel is in de slagerij van zijn ouders een 21-j. knecht gevallen, waardoor het lange slagersmes, dat hij in zijn jas had gestoken, hem in het lichaam drong en longen en hart raakte. De toestand is levensgevaarlijk. Te Helden-Panningen is de 56-jarige ongehuwde mej. Joosten levend verbrand. Men vond haar geheel verkoold in de keu ken. Vermoedelijk vatten haar kleeren vlam boven het vuur van een wasohketel. lillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllUIIIII lllillllllllllllllllllll BUITENLAND. |||||||||||||||||||||||j llllllllllllllüllllllllllllllllllllllllüüüllllllllllülülllll Afsdhuwelijk ongeval. San Remo. Toen een paartje, dat zich op de huwelijksreis bevond een overweg passeerde, geraakte de vrouw met een van haar hooge hakjes tusschen de rails be kneld. Voordat zij kans had gezien, haar schoen te bevrijden, kwam de sneltrein RomeNice in volle vaart aansnellen) waardoor de vrouw zoodanig overstuur raakte, dat zij- zelfs niet de tegenwoordig heid bezat, haar voet uit de beknelde schoen te bevrijden. Alvorens haar man, die een paar pas was doorgeloopen, haar had kunnen helpen, was ze door de trein gegrepen en verpletterd. Londen: De Shell (sir Henry Deter- ding, voorz.), heeft in 1931 27.008.310. dollar netto-exploitatieverlies geleden, waardoor het surplus van 18.821.000 is veranderd in 12.501.109 dollar tekort. De productie is nu tot een minimum te ruggebracht. In de Poolsch-Opper-Silezische me taalindustrie is opnieuw aan drieduizend arbeiders ontslag aangezegd. In Mandsjoerije woonden dertig jaar terug twee miljoen mensehen, tegenwoor dig 27 miljoen. In Frankrijk wonen drie miljoen vreemdelingen. Ongeveer 500.000 hiervan te Parijs. De Italiaansche luchtvaartbegrooti,hg is aangenomen. Minister Balbo echter be weerde, dat men de luchtvloot veel meer steunen moest, omdat bij toekomstige oorlogen de luchtmacht lvet voornaamste aanvalswapen zou blijken te zijn. - Peking. Uit het graf van de moeder van de exdceizer van China, thans het hoofd van Nieuw-Mandsjoerije, zijn alle juweelen van onschatbare waarde gestolen (De prinses pleegde zelfmoord door een gouden ring in te slikken). De Kopenhaagsehe boter-notecring bedroeg vorige week 166, twee weken ge leden 176 kronen, thans 158 kronen. Dus in twee weken 10 pet. er af. In 't Amerikaansche departement is een verzoek ingediend om opheffing al coholverbod met vijf miljoen handteeke- ningen. In Engeland zijn de laatste driejaar 20.691 personen bij motor- en auto-onge vallen gedood en 500.000 gewond. De Duitsche regeering werkt een noodverordening uit waarbij een 40-urige arbeidsweek wordt ingevoerd voor o. m. mijnindustrie, chemische en papierindu strieën en brouwerijen. In Australië wonen minder menschen dan in Londen. In Amerika zijn 55.000 tandartsen. In Zweden zal volgens de Minister door de Kreuger-catastrofe de opbrengst der belastingen met zes miljoen dalen. In Zuid-Afrika had een boer groote belastingschuld; 800 schapen werden exe cutoriaal verkocht. De dieren zaten dik in hun wol. Maar wol is weinig waard en schapenvleescli in de landen, waar veel schapen zijn, eveneens. Zoo brachten die 800 schapen inet al hun wol slechts op: 10 pond of 120 gulden. Gemiddeld per schaap 15 cent. Te Kaschau is op het oude kerkhof een 9-jarige schooljongen, die met andere kinderen aan het spelen was, gedood, dooidat een groote grafsteen omviel en het hoofd van het knaapje letterlijk in de aarde drukte. - De vijf Iersche sweepstakes brachten tot inu toe 14 miljoen pond op, waarvan uit Engeland 9'/2 miljoen. Aan prijzen was in Engeland 5 miljoen en aan commissie loon voor liet plaatsen van loten 1 mil joen terugbetaald. In Zweden waren 1 April 252 sche pen opgelegd met 490.000 tons draagver mogen tegen 216 schepen met 433.000 tons draagvermogen op 1 Maart. In Denemarken waren 20 April nog 120 schepen met een laadvermogen van 378.000 tons opgelegd. In de laatste week waren vijf schepen weer in de vaart ge bracht. LAATSTE NIEUWS: Amsterdam ver wierp met 2321 stemmen de loonsver laging voor de werklieden. De luite nant der grenadiers, die te den Haag een agent in dronkenschap mishandelde, is veroordeeld tot f200,- boete of 15 dg. Ir. A. Knappert is gistermorgen bij 'n autoongeluk gedood. Te Amersfoort is een 40-. heer, die te vroeg in de trein, wou stappen, gevallen, overreden en ge dood. Als het groote bezuinigingsplan van de regeering der Ver. Staten doorgaat, zal op de salarissen van 80.000 ambtenaren 12 miljoen dollar bezuinigd worden. New York heeft 7,2 miljoen werk- loozen, volkomen afhankelijk van de lief dadigheid. Veel diefstal van levensmidde len. Tal van menschen verhongeren let terlijk. De stad is vol bedelaars. Parken, stationswachtkamers vol dakloozen. Zoo lezen we in de Daily Telegraph. Biggen zijn weinig of niets waard. Som veehouders verdrinken ze. In de Aar on der Alphen aan de Rijn dreven dezer da gen over een afstand van slechts eenige honderden meters niet minder dan twaalf cadavers van biggen. N.R.C. De oudste eigenares van een Parijsche couranten-kiosk Mad. Martin, heeft haar 93ste verjaardag gevierd. Zij verkoopt reeds 60 jaar kranten, en denkt niet aan rust nemen. (Van alle sensaties trof haar het meest de ontvoering van Lindbergh's baby). Het dorp Cellio in de Alpen van Pie- mont schijnt een biezonder gezonde woon plaats te zijn. Ondanks het ruwe klimaat hebben hier juist vijf inwoners hun 100e verjaardag gevierd. Bovendien zijn in dit plaatsje 53 inwoners ouder dan 90 jaar. De bevolking is heel arm en eet weinig vleesch. Dorothy Tailor, die te Philadelphia, tien dagen aan een Marathon-dans deel nam, heeft zich bijna doodgedanst. Ze werd doodaf in het hospitaal opgenomen, waar bleek, dat zij lijdende was aan long ontsteking. (Dit laatste is heelemaal niet kras).

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 9