De Nieuwe Texelsche Courant No 4629 45ste Jaargang. Woensdag 4 Mei 1932 n u" "T1*bt,dwortl Van week tot week Wat de Winkelier van de Winkelsluitingswet moet weten. Texelsche Berichten UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 et. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. DIENSTREGELING. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.— 11.20; 2.40; 5.35. Vanden Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15;6.55 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.15; 5.20. Van den Helder: 7.-; 9.-; 12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer uur later.) 4 5 6 7 8 9 10 Mei 8,05 8.36 9.04 9.34 10,05 10,38 11.15 RljWIELEN en RIJTUIGEN 7,57 Zaterdagavond. Druk maar bankbiljetten. Sophocles, de Orieksche tragediedichter, laat in een van zijn onvergankelijke dra ma's de Thebaansche koning Kreon uit weiden over de verderfelijkheid van het goud, dat „de burgers van hun erf ver jaagt en zelfs de brave tot het kwaad verleidt". Maar de Orieksche politicus Venizelos, die thans in zijn vaderland het goud als standaardmunt deed afschaffen, was daarbij geenszins vervuld van soort gelijke overwegingen. Integendeel, de ver dwijning van de gouden standaard ware in Griekenland achterwege gebleven, zoo Venizelos op behoiorlijke condities vol doende geld ter leen had kunnen krijgen. Nu dit niet is gelukt zal de biljettenpers het gemis van internationaal crediet moe ten compenseeren. En wanneer de Griek- sche regeering daarbij niet met mondjes maat te werk gaat reeds is nog Slechts irond 35 pet. der biljetten circulatie door goud gedekt! dan zou zij tot haar schade kunnen ondervinden, dat niet alleen goud, maar ook, en meer nog, papier mensch en staat in het verderf kan brengen. Wij zien overigens in Grieken land een nieuw voorbeeld van inflatie. En wanneer Genève zich bewust is van de gevaren die daarin schuilen, zal wellicht menig bezwaar, thans nog tegen finan- cieele hulp aan de Donaulanden geopperd wat lichter wegen. In Oostenrijk en Hongarije gist het. Internationale molens malen altijd lang zaam. Er moet vaak eerst een storm op steken om ze in versneld tempo te laten draaien en zulk een storm is langs de Donauboorden, tot dusverre, gelukkig, uit gebleven. Maar in Oostenrijk en Hon garije gist het toch. De nood, in en bui ten de schatkist, neemt er toe, en een daad van hulp kan niet meer uitblijven. Zal zulk een daad voortvloeien uit het nieuwe initiatief van Tardieu? De Fran- sche premier, die in toenemende mate als internationaal staats- en stuurman op de voorgrond treedt, heeft zich door het fiasco van Londen allerminst laten af schrikken. Hij zoekt thans een oplossing die geen inmenging der mogendheden ver- eischt. De Donaulanden zouden onderling hun tolmuren met minstens een tiende verlagen en bovendien alle extra-remmen voor een onderling vrij ruilverkeer af schaffen. 't Plan zou onvolledig zijn, wanneer Tardieu niet bovendien finan- cieele hulp had geprojecteerd. Hij wilde o.m. de vijf Donaulanden te zamen een leening verstrekken, door de vier groote mogendheden te garandeeren. Schrapping der corlogsschulden Met alle recht erkent dit logische plan het nauwe verband tusschen economische en financieele verhoudingen. Men kan de stelling verdedigen, dat de huidige crisis mede haar oorzaak vindt in een uit het oog verliezen van deze samenhang. De betaling van internationale schulden moet in laatste instantie in goederen geschie den. Vandaar de tegenstrijdigheid tus schen handhaving van een internationale schuldenregeling eenerzijds en belemme ring van het vrije goederenverkeer ander zijds. Lausanne zal, hoopt men, eindelijk de oplossing brengen, en daar niet ver wacht kan worden, dat deze zal gaan in de richting van internationaal vrijhandels herstel, ligt een schrapping der schulden zelf voor de hand. Schrapping? Frankrijk heeft er bezwa ren tegen. Tardieu heeft echter werke lijkheidszin genoeg, om de onhoudbaar heid der ontstane situatie te erkennen. Zijn voornemen schijnt te zijn, een twee jarig moratorium voor te stellen. De schuldverplichtingen blijven dan formeel intact; en waar in de internationale poli tiek twee jaar een zeer lange periode uitmaken, drukken die verplichtingen dan niet klemmend meer. Heuglijk nieuws. Reeds heeft MacDonald zich over Lau sanne optimistisch uitgelaten, en nu ook in Genève wezenlijke vorderingen met de ontwapening worden gemaakt, kan men het nieuws van het internationale front als heugelijk beschouwen. Te meer, nu dank zij vooral de hardnekkige pogingen, van de Britsche gezant tusschen China en Japan een bevredigende formule is gevon den voor de terugtrekking der Japansche troepen. Om misverstand te voorkomen, wijzen we er nog eens op, dat winkels, waar uitsluitend ot m Hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, Zondags gedurende vier „achtereenvol gende" uren geopend mogen zijn, mits niet vroeger dan 9 uur voorin., en niet later dan 8 uur nam. Nadrukkelijk wijzen we er op, dat liet vier „achtereenvolgende" uren moeten zijn, b.v. van 15 uur of van 37 uur of van 48 uur en dus NIET viermaal een uur met tusschenpoozen. Van deze vier achtereenvolgende uren moet te allen tijde kennis worden gege ven door een geschrift of drukwerk, aan de toegangsdeur op voor het publiek duidelijk zichtbare wijze bevestigd. Naar onze meening is de wetgever in de keus van de woorden „te allen tijde" niet erg gelukkig geweest. Wanneer be gint „te allen tijde"? Kan de winkelier iedere week zijn bordje veranderen? De wet geeft op deze vraag geen antwoord. Hoe hoog de boete kan zijn, wanneer men wegens overtreding wordt verbali- seerd? Het antwoord geeft art. 10 van de wet: f25 of zes dagen hechtenis. Bij herhaling kan de straf worden ver dubbeld. Indien biezondere omstandigheden het wenschelijk maken, kunnen, onder goed keuring door de kroon, afwijkingen wor den vastgesteld. Zoo is de gemeenteraad bevoegd ten hoogste 21 dagen in het jaar aan te wijzen, waarop de voorgeschreven bepalingen omtrent het sluitingsuur niet zullen gelden of desgewenscht voor die dagen een later sluitingsuur aan te geven dan door de wet is bepaald. Onze gemeenteraad besloot 13 Mei 1931 de wet niet van kracht te doen zijn van de voorlaatste Maandag in Juli tot 21 dagen daarna. De winkel mag op werk dagen dan tot negen uur geopend zijn. Het gemeentebestuur kan ontheffing verleenen voor plotseling opkomende bie zondere omstandigheden en voorts ten aanzien van alle winkels op een tentoon stelling, fancy-fair en andere soortgelijke inrichtingen van tijdelijke aard. Ook voor veilingen. Aanwinsten Museum Mooi Texel. Waterhoentjes van G. Coevert en J. Vermeulen; een Groenling van P. Tuin der; nog niet gedetermineerde viscli van F. Krijnen en P. Schagen; een dorenhaai van F. Krijnen. Een fleschje met praeparaten van W.A. Geus; een antieke kist van Gerard Koorn. Er zijn veel Texelaars, die het goed met ons Museum rneenen. Dit lijstje is er een klein bewijs van. Wie volgt het goede voorbeeld MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. MEIER-BLIS. Een uitgezochte avond voor het„meier- blis"-feest, de avond van 30 April 1.1. Vuren over het gansche eiland, soms me ters hoog en zichtbaar tot kilometers in de omtrek. Groote belangstelling en niet van de zijde van de Texelsche jeugd alleen. Zoo was het althans aan de Hal- BAGGERMOLEN IN WAALENBURG. Met 't doel polder Waalenburg en ach tergelegen gronden nu een behoorlijk diep afwateringska naal te bezorgen, waardoor het over tollige water gemak kelijk een weg naar het gemaal kan vin den, wordt in de pol der sinds Oct. 1931 door de aannemer Jac. Daalder van den Burg, een belang rijk graafwerk ver richt. Hierbij wordt gebruik gemaakt van een baggermolen, die door drie man be diend en door een petroleummotor gedreven wordt. De molen heeft een capaciteit van ruim 100 kub M. per dag. Ze graaft tot plm. 1.5 M. diepte, over een breedte van 13 M. De gesteldheid van de grond is zeer verschillend, hier slappe klei, daar droge harde veengrond, weer elders harde leem, enz. De aannemer is thans voor 'drie kwart gereed. Er zal in totaal echter 47 duizend kub. M. moeten wor den verwerkt voor het werk zijn beslag heeft gekregen. Omstreeks Augustus ver wacht de aannemer met het werk gereed te komen. Bovenstaand kiekje weid genomen tusschen de Ooster- en Westerkolk in polder Waalenburg. lerweg, waar de brandstapel een aanzien lijke hoogte had bereikt en van heinde en ver, door de hoogte, waartoe de vlammen opstegen, kijkers kwamen opdagen. Het was liet oude feest, dat altoos weer nieuw is. Als een merkwaardigheid vermelden we nog, dat een roomijsverkooper ter gele genheid van het Meierblis-feest goede zaken deed. Ijs en vuur! In de Meimaand. De uitersten raakten elkaar. De „ijsies" gingen vlot van de hand. Onweer. Dat er „broei" in de lucht zat, bewees de volgende dag, toen zich 's middags, een vrij hevig onweer boven het eiland ontlastte, gelukkig schade van beteekenis aanrichtende. De jongens hebben het met hun vuurtje stoken getroffen. Na de zware regenva' van Zondag zou er weinig van terecht ge komen zijn. o Onze corresp. te Oudeschild meldt, dat achter het dorp wel vijf vreugdevuren waren ontstoken en dat ook daar het feest in groote opgewektheid is gevierd. MEIFEEST S.D A P Velen waren opgekomen, om Zaterdag avond in de „Zeven Provinciën" het Mei« feest te vieren. Na een woord van wel kom door de heer J. Bruin, voorz. afd. Texel der S.D.A.P., zeide deze zich de vraag gesteld te hebben, of het wel goed was, het Meifeest te vieren, nu zooveel kameraden werkloos waren en er dus verre van rooskleurig voorstonden. Op Texel heb ik me er Maandag nog van overtuigd. Er zijn hier 35 werklooze hoof den van gezinnen en 18 werklooze onge- huwden. In de gemeenteraad, aldus spr., hebben we aangedrongen op een steun regeling, doch dan wordt ons tegenge worpen: „We laten liever werken". Wij willen er ook liever voor werken, maar als er geen werk is, moet er een goede steunregeling zijn. Om hier voor te strij den, zijn we hier bijeen. We willen laten zien, dat we de hoofden opsteken om de kapitalisten te laten weten, dat we niet langer met ons laten omspringen. Met de wensch, 'dat u van hetgeen vanavond zal worden gegeven, zult kunnen genieten, open ik dit Meifeest. (Applaus). Het programma ving aan met een drie tal muzieknummers, goed gespeeld door een tiental dames op de mandoline en de heer D. Kooi op piano. Vooral het derde nummer deed het heel aardig. Een vijftal jonge dames zong vervolgens met piano begeleiding twee toepasselijke liederen. Hierna kreeg de heer H. Lindeman, voorz. v.d. Ned. Litho- en Chemigrafenbond het woord, een vlot spreker, naar wie het aangenaam was te luisteren. Spreker begon met te verklaren, dat het hem aangenaam was hier op een Meifeest te komen spreken, daar het vieren van een Meifeest in onze beweging heel iets an ders is dan het houden van een gewone vergadering. Op een Meifeest trachten we hetbeste, dat in ons is, tot uiting te brengen, trachten we ons boven onze da gelij ksche beslommeringen te verheffen, denken we niet uitsluitend aan onze edele strijd alleen, doch zijn we feestelijk ge stemd, daar op vele plekjes op aard, dit Meifeest wordt gevierd. Deze viering is niet meer tegen te houden, al is in enkele van onze naburige staten, waar Hitier de- baas is, o.a. in Brunswijk en Hessen, 't vieren van de 1 Meidag verboden. Op de 1 Meidagviering demonstreert zich de groei en bloei onzer beweging. Nu zijn er wel ongeduldigen, wie het niet hard genoeg gaat. Er hebben zich zelfs een 1500 tal van de S.D.A.P. afgescheiden, maar meer dan 1500 nieuwe leden zijn tot de S.D.A.P. weer toegetreden (ap plaus). Flet groote doel, het verbeteren der maatschappelijke toestanden, wordt niet in een oogenblik bereikt. Dit moet groeien uit en door de volksmassa, welke jaren lang verwaarloosd is. Wij zijn strij ders voor een nieuwe en betere maat schappij, wat echter niemand in luttele jaren kan bereiken. Tachtig jaar lang hebben onze voorvaderen strijd gevoerd om het Spaansche juk af te werpen, ter wijl een zeer bekend Fransch schrijver vertelt, dat aan de voorbereiding van de Fransche revolutie bijna twee honderd' jaar is gewerkt. Zouden wij dan kunnen verwachten in enkele jaren ons doel te bereiken Onze beweging groeit en dit moeten we met vreugde constateeren. In 1889 werd op een conferentie van mijn werkers te Parijs voorgesteld om vanaf 1890 de 1 Meidag zooveel mogelijk vrij te nemen en feestelijk te herdenken. Thans, een goede veertig jaar later, viert men overal in de moderne beweging de 1 Meidag. Als ik denk aan de tijd, dat ik een jongen van 18 of 19 jaar was hoe slecht de Meivergaderingen toen zelfs in de groote steden bezocht werden endaar- mee vergelijk de goed bezette zaal op dit kleine dorp, dan kunnen we terecht feest vieren wegens deze groei; ook om dat tegenwoordig de vrouw inaast de man meestrijdt. Wij verlangen de macht niet door geweld doch door de groote massa, door organisatorisch te werken en ons te bekwamen en ontwikkelen. Om meer vrije tijd te hebben om je te bekwamen en je aan het gezin te geven, hebben we nu de 40-urige werkweek op ons programma. Toen we destijds streden voor de 48- urige werkweek, werd er gezegd: „Dan belanden de arbeiders in de kroeg". Het tegendeel is echter bewezen. Thans wijl President Hoover een werkweek van vijf dagen en Min. Braun stelt voor een werk week van 30 uur. Met een opwekking om pal te staan in de strijd en te trachten tientallen nieuwe leden aan te werven, be sloot spreker zijn luid toegejuichte inte ressante rede. Hiermede werd het eerste gedeelte van het programma besloten. Na een pauze werd afwisselend tooneel, zang en muziek gegeven. Dit laatste ge deelte konden we niet bijwonen, doch moet biezonder in de smaak gevallen zijn. Tot slot werd een schitterend tableau ge geven, betrekking hebbende op de ont wapening. Luid applaus bewees de in stemming van de aanwezigen. Met een woord van dank aan allen, die tot het welslagen hadden meegewerkt, besloot de voorz. dit goed geslaagde Meifeest. Zondagmiddag zou met de jeugd het Meifeest worden gevierd in het Doolhof, waar verschillende spelen zouden worden gedaan en het openluchtspel„Lachzaad" zou zijn opgevoerd; doch een donderbui echter bracht een te vroeg einde. De kin deren en belangstellenden werden in aller ijl met auto's gehaald. Dit was heel jam mer, vooral ook met het oog op de vele werkzaamheden, welke ter voorbereiding van dit feestje waren verricht. Een groote teleurstelling voor de kinderen, die er na tuurlijk al dagen van te voren van spra ken en er het hoofd vol van hadden. (Zondag a.s. zou dit feestje achter Oude schild gevierd worden. Red.) Een halve eeuw in de huwelijksboot. Woensdag vierde het echtpaar K. G. Brouwer zijn 50-jarig huwelijksfeest. Het heeft de oude luidjes op die dag niet aan hartelijke belangstelling ontbreken. O LJ op Texel huls aan huls gelezen. TEXELSCHE COURANT is sinds 1 Juli 1930 la dit blad opgenomen. LICHT OP vN OUDESCHILD.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1