TWEEDE BLAD rEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Gemengd Nieuws DAT SS KRAS. Woensdag 4 Mei 1932. A MARKTBERICHTEN portnleuws. juniores-Zwaluwen: 15-4. Men schrijft ons: Zondag speelden om 12 uur de Junt- res tegen het 2e elftal van de Zwaluwen it den Helder. De Juniores, waarin op e midvoorplaats de trainer D. Dapper ïeespeelde, kunnen terugzien op een zeer oed gespeelde wedstrijd. Het was jam ier, dat er niet meer publiek tegenwoor- ig was. De rust ging in met 3—3. Ver- ediging en keeper van de Zwaluwen wa in goed, de keeper zelfs zeer goed, maar a ide rust waren de Juniores zeer in de leerderheid en de schoten op het Zwa- ïwen-doel niet te tellen. Door een mooie oorbraak wisten de Zwaluwen er nog én punt bij te maken, waartegen de Juni- res twaalf. Eindstand 15—4. De Juniores hebben schitterend ge peeld. Er waren enkele uitblinkers. De ©eper echter speelde veel te gevaarlijk pel met uitloopen en kon geen afstand epalen. Had hij tegenover zich een lugge voorhoede gehad, dan was de tand wel even anders geweest. Texel 11-Zwaluwen 16—4. Een vlug op en neergaande wedstrijd .iet Texel 11 in een conditie, zöoals we naar zelden zagen. De rust ging in met 1. De Zwaluwen gaven goed partij, lij kunnen, evenals T. op een goede wed- trijd terugzien. De scheidsrechter lieeft zeer goed ge- loten. Het was voor voetbal tamelijk /arm weer. I.V.V—Texel I: 2—3. Texel I ging Zondag naar De lip en leeft daar met 3—2 gewonnen. Om 20 nnt. voor acht gingen we van de Groene- ilaats en tegen twaalven waren we in )urmerend. Om twee uur ving de wed- .trijd aan, die naar men ons schrijft „nu niet direct op een hoog peil .tond". Voor de rust doelpuntte Winter weemaal en Kiljan er na 1 X. No. 3 werd ïegen mnt. voor het einde gemaakt, toen le supporters deze uit-wedstrijd met 2-2 il verloren waanden. T. staat nu met 4 ninten. van twee wedstrijden aan de kop. In dé 17e minuut kwam de eerste goal roor Texel. Winter benutte een voorzet ran Jan Gieles en maakte het mooiiste ioelpunt van de heele wedstrijd. o— De sport-corresp. van de „Schager" reeft Texel de beste kans voor het kam pioenschap. Als enkele spelers niet zoo onbesuisd waren geweest, zou z.i. de uit slag anders (d.w.z. beter) zijn geweest. Hij kan echter niet begrijpen, dat de Bond het l.V.V.-terrein heeft kunnen goed keuren. Het was slecht en had een fu- aeste invloed op de spelers van Texel, die thuis een uitstekend veld bespelen. Naar het oordeel van i.V.V. speelt 1. een klas beter dan I.V.V. Eenstemmig was I.V.V danoolc van oordeel, dat T. de kam pioensplaats zal gaan bezetten Maar Alkmaar zal nog een hartig kluifje zijn Morgen: Texel—Veteranen. Morgen speelt T. tegen een sterk Ve teranen-elftal. Er wordt een spannende match verwacht. (Zie adv.) De tribune. Door de aannemer Jac. Daalder wordt Maandag een aanvang gemaakt met de bouw van een overdekte tribune, met twee rijen zitplaatsen, op het Sportterrein- Getracht zal worden voor Pinkster gereed te zijn. Verjaardag H.K.H. Prinses Juliana. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Juliana wapperde Zaterdag van openbare gebouwen en eenige particulie re woningen de vlag. Trekstation „Texel", We deelden onlangs mee, dat op Texel een kraanvogel was gesignaleerd en ver zochten, voor zoover nog noodig, om be scherming van deze merkwaardige gast. In de „Telegraaf" van Zondag schrijft nu de hee'r Strijbos het volgende: De waarnemers van Texels trekstation hadden een buitenkansje toen van twee verschillende zijden het bericht binnen kwam, over een vreemde verschijning: een biezondere groote, reigerachtige vogel. Het was bitter slecht, koud en guur weer, maar dit was voor Bouma en zijn mletgezel geen reden om achter de kachel te blijven zitten. Zonder veel moeite wis ten ze de vreemde gast op te sporen en ofschoon ze beiden nog nimmer deze soort in het wild hadden waargenomen, was het in het geheel geen toer om uit te maken, dat het een kraanvogel was, liet dier dat de Laplanders zoo gaarne „de vogel zoo groot als een mensch" noe men. Er zijn in ons land al sinds menschen- heugenis druk bereisde kraanvogeltrek- wegen bekend en wel voornamelijk in het Oosten des lands. In het Westen zien we ze zeer zelden en voor zoover ik kan na gaan is dit de eerste maal dat een kraan vogel op Texel werd gesignaleerd. Het is verheugend, dat de bewoners van Texel met dergelijke berichtgevingen het werk van het Trekstation sieunen. Dat is trouwens van een bevolking, welke zoo ■nauw tezamen leeft met de vogelwereld, wel te verwachten. De Winkelsluiting op Hemelvaartsdag. In art. IV der wet lezen we onder 2b., dat het verbod geen toepassing vindt op de dag voor Hemelvaartsdag, ONDER VOORWAARDE echter, dat op de He- melvaartsdagd de regeling wordt toege past, welke voor de Zondag is vastge steld. Anders gezegd: Vanavond moogt ge uw winkel geopend houden tot tien uur, mits ge u morgen aan de voorgeschreven Zon dagssluiting houdt. Beschouwt ge de He melvaartsdag niet als een Zondag, dan moet vanavond uw winkel na acht uur ge sloten zijn. Kantoor Rijksontvanger verplaatst. Met ingang van 1 Mei is het kantoor van de Rijksontvanger verplaatst van Warmoesstraat naar Emmalaan, hoek Middelwegje. Om bij voorbaat een stroom van ingez. stukken tegen te houden dee- len we nu reeds mee, dat laatstgenoemd wegje zal worden verbeterd, opdat het zich na iedere regenbui niet als een mod derpoel aan het oog vertoont. Nutsbibliotheek. Naar men ons meedeelt, is bij de Bi bliotheekcommissie van het Nut een zen ding van plm. 50 boeken binnengekomen van een Texelaar, die het Nutswerk wel gezind is. Namens het bestuur wordt de gever dank gebracht en de wensch uitge sproken, dat de bibliotheek op deze wijze nog belangrijk zal worden uitgebreid. Allerlei. De melkprijs alhier is sinds Maandag weer een cent verlaagd en hiermee op acht cent per liter gekomen. o— De slijters vestigen dé aandacht hunner clientèle op de annonce in dit nummer be treffende de levering van melk op Hemel vaartsdag. —o Wie moeilijkheden heeft bij de invul ling van zijn aangiftebiljet voor de belas ting, koope de "Handleiding" van W. Meyeringh, inspecteur directe belastingen. Dan weet ge „het naadje van de kous" (prijs f 1.50). De Coop. Boerenleenbank vergadert op volgende week Donderdag. o Belanghebbenden worden attent ge maakt op de adv. „Strandverpachting". Texelsch Fanfare op concours. Morgen neemt Texelsch Fanfare deel aan het concours te Wieringen, uitge schreven door het Wieringer Fanfare „de Harmonie", aldaar. Ons corps komt, zoo als bekend, uit in de afd. Uitmuntendheid en zal morgen als eenige mededinger „De Harmonie" tegenover zich vinden. Het Wieringer fanfare staat onder leiding van de heer Krijger, onder-kapelmeester van de Stafmuziek der Kon. Marine te den Helder. Hedenavond houdt ons corps zijn slot- repetitie in het Park. We zijn er zeker van, dat Texelsch Fanfare staande onder de meesterlijke leiding van de lieer Th. C. Lugtenburg goed beslagen ten ijs komt en een geduchte concurrent zal blijken te zijn voor de gastheenen, de leden van „De Harmonie". Met vertrou wen zien we de uitslag tegemoet. Onze beste wenschen vergezellen directeur en leden: Goede reis en groot succes! De reis gaat per motorboot van schip per Zuidewind rechtstreeks van Oude- schlid naar den Oever (vertrek morgenoch tend 9 uur) en verder per autobus naar Hippolytushoef. Hoe laat de terugtocht kan aanvangen hangt af van het al of niet meedingen in de eere-wedstrijd, het geen weer verband houdt met het al of niet winnen van een eerste prijs. Van dit standpunt bekeken zouden we zeggen: „Tot weerziens, maar niet zoo vroeg". Burgemeester Buysing Damsté. De lieer H. P. A. Buysing Damsté, sinds ló Juni 1925 burgemeester van de gemeente Oostvoorne, heeft met ingang van 16 Juni, ontslag gevraagd uit deze betrekking. We brengen in herinnering, dat burge meester Buysing Damsté hier de voorgan ger was van burgemeester Oort. OOSTEREND. „Excelsior" op Concours. Druk wordt hier door de Muziekver- eeniging Excelsior onder leiding van de kranige directeur C. Breiner geoefend om zoo mogelijk deze week weer een trede hooger te klimmen op de muzikale ladder. Verscheidene keeren heeft het corps de laatste weken een rondgang door het dorp gemaakt, om zich voor de marsch- wedstrijd te bekwamen, steeds gevolgd door een enthousiast publiek, dat met hart en ziel met het corps meeleeft. Morgen (Hemelvaartsdag) wordt deelgenomen aan het concours, dat in het Ankerpark te den Helder zal worden gehouden. Excelsior zal meedingen in de concert- en marseh- wedstrijd. Vorig jaar gold „Van Alkmaar begint de victorie". We hopen, dat het corps ook nu weer eenige onderscheidin gen voor het mooie vaandel ten deel mo gen vallen. Waarschijnlijk zal het corps door vele supporters worden vergezeld, daar voor deze gelegenheid een extra boot is afgehuurd, die 'smorgens om 9 uur van Texel zal vertrekken. Wanneer het weer meewerkt, kan het zeker een mooie da£ worden. (We wenschen ook directeur en leden van Excelsior een succesvolle en geluk kige reis toe. Red.) Te veel nattigheid. De April-maand heeft het aan nattig heid niet doen ontbreken, maar ook Mei schijnt van plan het bar te maken. De eerste drie dagen althans plasten zware buien neer. De slooten staan boordevol, hier en daar staan lage weilanden onder water. Waarop onze corresp. te Oosterend, echter in het biezonder de aandacht wil vestigen is de slechte toestand van de bestrating voor het postkantoor. Je moogt wel waterlaarzen aantrekken, schrijft hij, om zonder kans op natte voeten een brief te kunnen posten. Hij hoopt, en vele Oosterenders met hem, dat deze regels tot opheffing van de „watersnood" al daar zullen bijdragen. Kerknieuws De heer J. J. Hietkamp, theol. cand. te Utrecht, ontving toezegging van beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier. LICHTPUNTJE In Noord-Brabant heerscht momenteel een levendige aardappelhandel tegen prij zen van f2.30f2.40 per 100 kg. Be langrijke hoeveelheden worden aan de Maas verscheept. Uii het bericht van de Amsterdam- sche beurs van gisteren stippen we aan: Vaste markt, betere stemming bij kleine handel, Koninklijke goed gevraagd, mij nen en scheepvaart hooger, industrieele soorten tamelijk vast, suiker iets beter, tabakken en rubber aan de vaste kant, beleggingsfondsen gevraagd. Londensche beurs 3 Mei: gunstige stemming. Berlijn: Idem. Den Haag. In 1931 is over de gan- scbe linie zoowel de in- als de uitvoer vergeleken bij die van 1930 sterk gedaald. Een veeg teeken. Allerwegen minder import, Allerwegen minder export. Dit beteekent, dat alle landen de neiging vertoonen, economische eenheden op zichzelf te worden en zich van elkander steeds onafhankelijker te maken. Elk land wil zichzelf redden. Ged. Staten van Z.-Holland stellen voor de salarissen van burgemeesters, se cretarissen, ontvangers en wethouders met 3 pet. te verlagen. Amsterdam. Het Filiaal van de Bildt deelt mee: Van het begin der waarnemin gen Augustus 1909 af, is April '32 met 94 mM. de natste geweest. Londen. Mac Donald moet morgen wederom een oogoperatie ondergaan, nu wegens groene staar aan 't rechteroog. Te Taunton is de oudste Francis caner non in Engeland op 99-j. leeftijd in het klooster overleden, waarin zij 82 jaai' had doorgebracht zonder het ooit te ver laten. D. v.d. Kemp vond 30 April „in de Lenden" te Eerbeek een kievitsnest met acht eieren. Onder Ridderkerk werden acht biggen van twee maanden oud verkocht voor. één glas bier. (Kan het ook zijn, dat de verkooper „boven zijn bier" was, toen de koop werd gesloten? Red.) Op Urk weigerden 100 haringvisschers 'n dezer dagen de haring af te geven, daar zij er ge e n 35 c e n t per 200 stuks voor konden maken. „Tel". Een doodgewone hotelbediende te Amiens was geruime tijd millionair zon der dat hij het zelf wist. De man had sinds jaren een obligatie in een Londen sche spaarpremieleening. Hij keek er echter niet naar om, tot toevallig dezer 'dagen het stuk weer in zijn handen kwam. en hij bemerkte, dat de coupons verjaard waren. Op de Bank hoorde hij, dat zijn stuk in November 1930 met tienduizend Pond uitgeloot was. Vermeerderd met de rente kreeg hij toen één miljoen vier honderd duizend frank mee. Te Rijnzaterwoude ruilde een landbou wer vijf kop aardappelen tegen vijf kop eieren. Een zesde der wereldvrachtvloot is op gelegd. lllllllllllllllllllllllilllllllllllllllillllllllllllllllllHllllll IIIHIIIIIIIllllll ELCK WAT WILS. ||||||||||||||l!il llllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllilllllllllllllllllllll! Londen. Oud-minister Henderson heeft verzekerd, dat hij de zijde van het mensch- dom verkiest boven die van het geld. Men heeft al lang gemerkt, dat het geld zich ergens anders moet bevinden dan bij het menschdom. Een vrouw verliest haar hart niet eer, dan wanneer zij weet waar het gevonden wordt. Met een eerste blik heeft de vrouw de man getaxeerd en zelden wijzigt zij haar oordeel. Vrouwen zijn absoluut niet nieuwsgie rig. Zij willen alleen maar iedere keer alles weten. (Er zijn uitzonderingen.) Een paar schoenen zijn van het zelfde leer vervaardigd. Een echtpaar bestaat uit verschillend leer en moet toch een paar zijn. Kleinigheden, die ons streelen. Afstammen van iemand, die .bij een groote ramp om het leven is gekomen. In een niet erg grootstaedsch mdiieu, een stuk ot wat gretig aangehoorde bie- zonderheden uit het privé-leven van een paar ministers te vertellen. Een familienaam hebben met een on gewone spelling. Toegelaten worden in de kamer van n zieke „omdat u het bent!" Ten aanschouwe van een boel men- schen, en met handschoenen aan, een handkar een eindje helpen voortduwen. O Spreken leeren we gauw, zwijgen daar entegen pas na vele jaren. llllllllllll HYGIENE en VEILIGHEID. Een wijs woord. Vrijwel eenstemmig gelukkig wordt de laatste tijd gewaarschuwd tegen alcohol gebruik bij het snelverkeer. In een bro chure van de Dordtsche medicus Dr. Del- hez, komt deze tot de volgende conclusie: „Wat zeker het publiek het liefst zou wil len, een opgaaf van de maat beneden wel ker gebruik het chauffeeren zonder be zwaar- zou kunnen worden toegelaten, en die dus het maximum aanwijzen zou, dat gebruikt zou mogen worden, die maat is niet aan te geven. De menschelijke natuur wil liet niet. Immers eenzelfde maat heeft een verschillende uitwerking, naar de toe stand van de maag tijdens het gebruik, naar de snelheid, waarmede de alcohol wordt opgenomen in het bloed, naar de sexe, naar de grootte der persoonlijkheid, naar het voorafgaand gebruik, naar de snelheid van de verbranding, naar het al ot niet gewend zijn aan alcoholica, naar de snelheid van het herstel der aange brachte schade, naar de gevoeligheid voor de alcoholwerking, naar de leeftijd, naar individueele aanleg en temperament, enz. Men ziet, deze en nog meer andere fac toren geven zooveel gelegenheid de uit werking te wijzigen, dat er geen veilige maat valt aan te geven, dan die eene, waar men nog niet aan wil, en waar de be stuurders van motorrijtuigen tenminste aan zullen moeten: de maat nul!" PREDIKBEURTEN. HERV. GEMEENTE. Donderdag 5 Mei (Hemelvaartsdag) Burg vm. 10 uur Ds. Visser, den .morn, vm. 10 uur ds. van Petegem Koog, vm 10 uur ds. v. 't Hooft. Oosterend, vm. 10 uur Ds. Groenenberg. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK. Gasterend, vm. 10 uur Ds. v.d. Leer. GEREF. KERK (H.V.) Ooóierend, vm. 10 uur ds. Buskes. HERV. GEMEENTE. Zondag 8 Mei Burg, vm. 10 uur Ds. Visser. Waai, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Oudeschild, nm. 7 uur ds. Visser Den Hoorn, nm. 10 uur ds. van Petegem Oosterend, vm. iO uur ds. Groenenberg Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vin. 10 uur Eerw. Heer P. B. Lengkeek Hulppred. te Castricum. nm. 3 uur dezelfde Burg, 's av. 7,30 uur dezelfde gebouw Tex. Fanfare. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. 10 uui ds. Buskes. nm. 3 uur dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, vm. 10 uur Ds. Vis. Den Hoorn, vm. 10 uur Ds. Smidts. Eierveiling, Hollands Noorderkwartier alkmaar 30 April Kipeieren, Aanvoer 345.000.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 6