Oe Nieuwe Texelscbe Courant No 4631 45s" Jaargang. Woensdag 11 Mei 1932 Van week tot week Texeische Berichten Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHECOURA is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UlTü.: N V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en Üe Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: I -5 regels 60 d.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend ABONNF MF.NTEN f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4 ct. DIENSTREGELING T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 0.—8.— 11.20; 2.10; 5.35. Van den Helder7.-; 10.-; 12.20; 4.15; 6.55 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.15; 5.20. Van den Helder: 7.-; 9.-; 12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y2 uur later.) 11 12 13 14 15 16 17 Mei 11,57 0 21 1.15 2.22 3,42 4,57 5.55 LICHT OP RljWlELEN en RIJTUIGEN 8.08 Zaterdagavond. Een slecht begin. Een bomaanslag en een moord. De eerste Mei-week, die achter ons ligt, is ingezet met een bomaanslag en geëindigd met 'een laffe moord. Oeen van beide zullen zij politieke gevolgen hebben. Van die in Sjanghai, waar een Koreaan poogde een aantal Japansche autoriteiten om te brengen, staat dat reeds vast. Wel hebben de Japansche militairisten gepoogd om het incident aan te grijpen als motief voor weigering van de wapenstilstand, doch de regeerlng te Tokio zag zelfs van protest at (de aan slag vond plaats door een niet-Chinees op niet-Chineesch gebied) en de wapen stilstand is reeds geteekend, waarmee aan vier maanden van vijandelijkheden een einde is gekomen. Dat de andere aanslag, die op Paul Doumer, waarvan Zaterdag morgen de dagbladen schreven, zonder ernstige gevolgen zal blijven, ligt voor de hand, zoowel, omdat het Fransche presi dentschap geen politieke factor van betee- kenis is en omdat de pleger van de aan slag blijkbaar geen politieke motieven had. „Europa is een gekkenhuis", zegt Mussolini. Een „gekkenhuis" heeft kort maar krachtig de Italiaansche premier het hui dig Europa betiteld. Men mag echter niet vergeten, dat uit alle geschiedenis de les te leeren valt, dat ook staten en wereld- ideelen slechts door schade en schande wijs worden. Eerst toen een wereldoorlog onze beschaving te schande maakte, kon de gedachte van internationale samenwer king voorzichtig een stap nader tot wer kelijkheid worden gebracht. Genève ar beidt sinds 1919 aan dit moeizame en- soms hopeloos schijnende werk. Komt het (het groote doel een centimeter nader, dan dagen onmiddellijk nieuwe problemen op, die de voortgang remmen. Kwalita tieve ontwapening. Internationaliseering van strijdkrachten. Zeker, men heeft ze beide in een resolutie neergelegd, maar sindsdien heeft de vraag: wat zijn dan eigenlijk aanvalswapens nieuwe slagboo- men doen verrijzen. Achter al dit tobben -en zoeken staat echter, gelukkig, een in ternationaal vredesverlangen. Ware slechts óók van een internationaal vrijhandels verlangen sprake. Doch zooals dc wensch naar vrede geboren is uit de schande van; de oorlog, schijnt de begeerte naar eco nomische vrede eerst te kunnen opbloeien uit de schade der protectie. Landen als het onze, die nog zoekende zijn naar de bepaling van hun houding in de inter nationale handelspolitiek, kunnen zicli aan andere zacht spiegelen. Wij hebben el kander te veel noodig om voor de buur man ongestraft de deur op slot te kunnen doen. De dieven van „Nijenro-de". De Utrechtsche politie heeft op loffe lijke wijze een poging om hier Ameri- kaansche misdadigerspractijken te doen postvatten, de kop ingedrukt. De poging van verzekeringsmaatschappijen om, via een bemiddelaar van de dieven, die in de nacht van 29 Februari j.l. het kasteel Nijenrode te Breukelen plunderden, de bujt terug te koopen, bestaande uit zeven schilderijen, -een 50-tal miniaturen en een groot aantal gouden en zilveren vitrine- voorwerpen, is verijdeld. Wij kunnen ons yolkomen verplaatsen in de gedachten- gang van de assurantiefirma's, die liever een flinke som aan de dieven betalen dan het geheele bedrag aan de bestolene, maar nog afgezien van het feit, dat dit „koo pen van gestolen goederen uit winstbejag" eenige gelijkenis gaat vertoonen met he ling al is h-et dan met goedvinden van den bestolene is het precedent ook om. andere redenen uiterst gevaarlijk. De meening mag niet bij misdadigers post vatten, dat de „assurantie" meer betaalt dan de opkooper en dat zij zich langs deze weg straffeloos kunnen verzekeren. Laat de politie eenmaal zulke practijken toe, dan zullen de Amerikaansche opvat tingen hier snel veld winnen. En men. behoeft slechts dc naam Lindbergh te noemen om aan tc duiden waar dit toe kan leiden. Texeis Eigen Stooinbootonderneming. Wie liet vergund is een blik te slaan in de rekening van T.E.S.O. over het af- Oeloopen jaar komt tot de verheugende ontdekking, dat zij goed „geboerd" heeft. In tegenstelling met de vele bedrijven, die gebukt gaan onder de malaise, welke nog immer slachtoffers maakt, heeft T.E. S.O. in '31 goede zaken gedaan. In het vol gende zullen we trachten hiervan een idee te geven. Werd de balans over 1930 gesierd door een batig saldo van f21393.94, thans vin den we als zoodanig een bedrag van f36704.69 vermeld, oftewel rond f 15000 -meer. Dit batig saldo stelt het bestuur voor als volgt te verdeelen: 5 pet. aan de aandeelhouders f 3802.75 Tantième directie en personeel 2145.10 40 pet. aan aandeelhouders tot een max. van 6 pet. 760.55 Extra reserve vernieuwings fonds 29996.29 Laatstgenoemd fonds bedroeg reeds, met inbegrip van de in 1931 gekweekte rente f 62.315.58. Het is belegd bij de Rotterd. Bankvereen. tegen vijf pet. jaars. De Dageraad staat voor slechts f 500 op de balans; deze post vereischt zeker geen verdere afschrijving. Op de „Mars diep" is vijf pet. (f6489.30) afgeschreven, zoodat deze boot thans een boekwaarde van f 55624.30 vertegenwoordigt. Een nieuwe post is -de „Jeugdherberg". Op't oorspronkelijk bedrag van f21631.29 is vijf pet. (f 1081,56) en de netto-op brengst a f800 afgeschreven, zoadat ze thans op -de balans voorkomt tot een bedrag van f 19749.73. De opbrengst van het vervoer van per sonen en rijwielen is belangrijk hooger: over 1930 f59933.96, over 1931 wel 69559.17. We mogen deze vooruitgang voor -een goed deel toeschrijven aan het vervoer van de honderdtallen Zuiderzee werken, die op Texel arbeid vqnden en voor een deel nog vin-den. Ook de in 1931 geopende jeugdherberg heeft haar gunstige invloed gehad, zij het ook, mede door ide late openstelling, in mindere mate. Ook het goederenvervoer heeft nog beter cijfers dan over 1930. Over 1930 f31803.89, over 1931 f34153,39. Het vee- vervoer liep iets terug n.l. van f 959.55 opi f907.15. Kan het zijn, dat het vee-invoer verbod hierop van invloed was Met het vischvervoer kwamen we. maar net over de helft van de opbrengst over 1930. Toen f2701.23, thans f1390.12. Als vorig jaar werd voor het postver voer wederom f 6500 ontvangen. De post boothuur en reizen naar Harlingen be liep over 1930 f6113.66, thans f6335.90. Ge zult toegeven, lezer: wanneer T.E. S.O. met zoo'n stel cijfers voor de dag kan komen, is er geen wolkje aan de lucht en ziet het er voor haar toekomst alleszins hoopvol uit. Inmiddels nadert de havenverbetering haar voltooiingen maakt T.E.S.O. plannen voor een nieuwe boot. De Raad van Commissarissen verkeert in een benijdenswaardige positie. We onder schatten de verantwoordelijkheid, welke op zijn schouders rust, geenszins, maar prijzen hem gelukkig, nu hij straks tot nieuwbouw vermag te besluiten, tot de bouw van een boot, grooter, nog gerief lijker en minstens zoo zeewaardig als „Marsdiep" en „Dageraad" en dit in ■een tijd, waarin zoo weinig bedrijven meer kunnen rendeeren, nog minder floreeren. We schreven reeds eerder: de practijk heeft de behoefte aan een grooter boot onomstootelijk aangetoond. Echter moest T.E.S.O. na haar nieuwe „Marsdiep" (bouwsom f129000) eerst weer wat op krachten komen, terwijl bovendien eerst verbetering van de havenmond moest zijn tot stand gebracht, alvorens aan een nieuwe boot zou kunnen worden gedacht. Inmiddels is weer eenige tijd voorbij gegaan, het afgeloopen jaar heeft niet teleurgesteld, de omstandigheden laten zich gunstig aanzien. Vandaar de plannen HET EERSTE ELFTAL VAN S. V. TEXEL (Afdeelings-Kamptoen) Zittende, geheel rechts in de voorste rij, André Ran, die Zondag het slacht offer werd van 'een noodlottig motorongeval. tot het bouwen van een nieuwe boot, die reeds vaste vorm hebben aangenomen. In de eerstvolgende vergadering zullen hier omtrent mededeelingen worden gedaan. T.E.S.O. zal dit jaar 25 jaar bestaan. Het besluit tot de bouw van een nieuwe boot zal aan 1932 een dubbele feestelijke beteekenis geven. Het lijdt immers geen twijfel, of het zal strekken tot meerdere bloei van de onderneming, welker ontwik keling zooveel Texelaars met groote be langstelling volgen. Mijnhardt's Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. DE WAAL. Doodelijk motorongeval. Zondagmorgen had omstreeks 10 uur op de Waalderweg in de bocht bij de wo ning van J. Henkes, nabij de weg door Tienhoven, een motorongeval plaats, waarbij een ingezetene van den Burg, de 24-jarige André Ran, de -dood vond. De motorrijder begaf zich in de richtijng van den Burg en reed met groote vaart, volgens ooggetuigen met een snelheid van minstens zestig K.M. Met deze gang zou hij de scherpe S.-bocht nemen, hetgeen hem zelf echter moeilijk toescheen. Met de voeten van de treeplank vloog hij althans langs de weg. De eerste bocht kwam hij door, maar in de tweede kon hij onmoge lijk voorkomen dat hij tegen de auto van A. van der Vis reed. De chauffeur was met zijn auto reeds dicht aan de sloot gereden en had maar heel weinig vaart toen de botsing plaats vond, die onvermij delijk was. De motor stortte tegen het link-ervoorwiel van de auto aan, waarop de berijder met een smak vijf meter ver der tegen de grond werd geworpen en be wusteloos liggen bleef. Jo Boekei, die achter André reed, snelde naar den Burg om medische hulp en stelde familie met het gebeurde in ken nis. Dokter Boswijk was spoedig ter plaatse en deed het slachtoffer per zie kenauto naar de ouderlijke woning ver- voeren, waar des middags om half drie slechts de dood kon worden geconsta teerd. A. was tevoren niet meer tot be wustzijn gekomen. Het tragisch ongeval werd in korte tijd in wijde kring bekend. Algemeen is de deelneming met de zwaar getroffen fa milie. Een groot verlies ook is het heengaan van André Ran voor de Sportvereeniging alhier, die in hem een harer beste krachn ten moet missen. Toen onder het spelen van de wedstrijd Texel IAlkmaar I het overlijdensbericht kwam, wend de vlag halfstok geheschen. De bloemenmand, welke „Texel" ter gelegenheid van het be haalde kampioenschap van „Alkmaar" in ontvangst mocht nemen, werd na van rouwcrêpe te zijn voorzien met een van innige deelneming en groote waar deering getuigend schrijven als een laatste en eerbiedige groet namens be stuur en leden van S.V. „Texel" aan de woning van André bezorgd. Als 'n tragische biezonderheid deelt men ons nog mee, dat het ongeval mede zijn oorzaak vond in het feit, dat A. een oude motor bereed, welks stuur niet geheel in orde was. Bovendien was A. op motoren nog maar weinig thuis. IN MEMORIAM. Zondagmorgen is onze clubge noot en beste sportmakker, André Ran, tengevolge van een noodlot tig ongeval van ons weggerukt. Zijn heengaan slaat een wonde ook in onze gelederen. Wij allen, die dagelijks met hem omgingen, weten, welk een groote clublicfde hij bezat. Ook de interne aange legenheden der Sportvereen. had den zijn grootste aandacht. Hij was altijd present en ook hij had een groot aandeel in het tot bloei brengen der S.V. Hij was een jon gen vol enthousiasme en jeugdige overmoed. Het doet ons pijn van zijn heengaan te moeten gewagen; hij laat een plaats in onze rijen onbezet, waarin wij noode moeten voorzien. Laat het zijn ouders en familie tot troost zijn, dat hij ons altijd een trouw en gewaardeerd kameraad was, in sport en spel eerlijk en fair. Zijn nagedachtenis zal bij ons steeds in eere blijven. Hij ruste in vrede, onze trouwe kameraad. D.D. OUDESCHILD. Naar de vogelbroddplaatsm. Op een der Pinksterdagen maakt een groep leden van de J.V.Ó., afd. Texel, 'u excursie naar de vogelbroedplaatsen ach ter Ou'deschikl. Openluchtspelen. De openluchtspelen, welke ter gele genheid van het 1-Meifeest in „Doolhof" gehouden zouden worden, doch toen door een donderbui niet konden door gaan, hebben Zondagmiddag onder begunsti ging van een heerlijk zonnetje plaats gehad achter het dorp bij de Bewaar school. Ze trokken natuurlijk veel belang stelling. Opgevoerd werd de klucht „Lachzaad". Bovendien werden verschei dene dansen uitgevoerd. WAAL-EN-BURG. Wat een goede bemaling beteekent. Als een biezonderheid kunnen we mee deden, dat Waalenburg thans, dank zij het gemaal, van waterovervloed geen last van beteekenis heeft, terwijl een groot deel van het overige Texel van de enorme regenval in het laatst van April nog te lijden heeft. Hier en daar moet zelfs aanzienlijke schade zijn toegebracht. Was anders na regendagen Waalenburg groo- tendeels met water overdekt, thans ver heugt de polder zich in een heel wat be hoorlijker toestand, al is deze nog niet wat hij worden moet. Aannemer Daalder zet het graafwerk echter met bekwame spoed voort, zoodat na de voorgenomen verbreeding en verdieping «an de water- loopen het gemaal eerst tot zijn recht zal komen en van nog grooter beteekenis voor de polder zal blijken te zijn dan thans reeds het geval is. VLIELAND. Gem. Electrisch Bedrijf. Burgem. en Weth. van Vlieland hebben bij de gemeenteraad een voorstel inge diend tot verlaging van de prijs voor electr. stroom. Voor de kleinverbruikers bedraagt de verlaging 4 pet.; naarmate het verbruik grooter is neemt de verla ging geleidelijk toe tot 20 pet,

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1