De Cisis in de Schapenwereld. We mochten de heer E. Dz. Qovers, de bekende specialiteit op het gebied van de schapenfokkerij, bereid vin den, een artikel te schrijven voor de lezers van ons blad. Het behandelt een voor ons eiland uitermate be langrijk onderwerp: de vooruitzichten van de schapenteelt en -handel. De toekomst ziet er niet hoopvol uit, maar de schrijver weet eenige licht puntjes aan te wijzen, waarop we gaarne uw aandacht willen vestigen. - RED. Uit de marktberichten, welke de bla den verspreiden, valt te beluisteren, dat in de wolveehandel een gansch andere stemming heerscht dan toen wij een jaar terug aan de vooravond' stonden van de groote lammerenmarkten. Wel meenden verscheidene -meer ingewijden, toen reeds, dat het wel eens niet mee kon vallen, om dat het geld' onder de boeren schaarsch en het weideloon voor de weider tot a 1 jaar leeftijd in het afgeloopen sei zoen niet te ruim was geweest. De marktconstellatie en de grasgroei zouden een zoodanige gunstige invloed uitoefe nen, dat het tegenvallen in een voordeel voor verkoopers zou omslaan. Hoe geheel anders zijn thans meer deze factoren, welke de lammerenprijzen beheerschen. Wel zijn er enkele omstan digheden, welke in normale tijd een gun stige invloed op de prijs zouden hebben gehad, b.v. de vrij gunstige groei-omstan- idigheden en de lage voerprijzen, welke de lammeren in goede conditie doen zijn ien de vrij gunstige grasgroei in de laat ste weken. Beide factoren zouden de kooplust verhoogen, wanneer niet veel ernstiger invloeden deze vrijwel vernie tigden. De allervoornaamste invloed gaat wel uit van het algemeen verlaagd prijsniveau der dierlijke producten. Deze is voor het schapenvleesch betrekkelijk lang uitgeble ven en pas in de late herfst van het vorig jaar 'duidelijk voelbaar geworden. Echter is mogelijk daardoor juist de klap des te harder aangekomen. Engeland was als afnemer van schapenvleesch -reeds se dert de laatste jaren uitgeschakeld, ten gevolge van de bescherming, welke de Engelsche vleeschproduoent via de maat regelen van veterinaire aard verkreeg. Nu werden naast de Zuidelijke naburen in de laatste jaren ook Duitschland en Dene marken onze afnemers. Door valuta-ver arming en overgroote vleeschproductie in het laatste land, waarvoor moeilijk afzet gebied te vinden was, was de export van schapenvleesch daarheen spoedig on mogelijk, terwijl Duitschland door in- invoerrecht en deviezenbeperking uitge schakeld werd. Toen nu Frankrijk contingenteering ook voor schapenvleesch instelde werd de markt van -dit product vrijwel van haar afnemers beroofd. Het binnenland is op betrekkelijk hooge uitzondering na geen gebruiker van schapenvleesch, terwijl dit tevens door de lage varkensprijzen nog zeer beperkt wordt. Niet te verwonderen is, dat spoedig de marktaanvoeren grooter waren dan voor directe afname uit de markt geno men kon worden. Dat de koopers dienten gevolge in de gelegenheid waren ten voordeele van hun winstmarge de prijzen te laten dalen, behoeft geen enkel betoog. Hierdoor ontstond er op de schapenmarkt in Noord- en Zuid-Holland een toestand van vrijwel onverkoopbaar zijn en ten slotte een prijsbasis, welke beneden elks begrip ging. De beste kwaliteit 1-jarig vleeschschaap kon het 1.1. Vrijdag op de Leidsche markt niet hooger brengen dan 75 ct. per kg. slachtgewicht. In deze omstandigheden is het danook begrijpe lijk, dat de veehouders weinig licht in de schapenvleesdh-productie zien. Intusschen is ook -de het vorig jaar bestaande ver houding van prijzen voor weidekoe en dito schaap gewijzigd. Waren in 1931 de weidekoeiien in verhouding tot de schapen te duur, thans is ook de prijs van de weidekoe tot een ongekend laag niveau gedaald, zoodat ook deze prikkel om zich tot het schaap te wenden, verdwenen is. Nemen wij daarbij tenslotte ook nog de onverkoopbaarheid van de wol, dan vin den wij een aaneengesloten keten van ongeluksschakels, gereed om de schapen fokkerij in de allerdroevigste knel te brengen. Reeds zien we de beste fijnste kop peltjes lammeren in Noord-Holland voor omstreeks f9.genoteerd. In arrenmoede zal de Texelsche fokker uitroepen: Is er dan nergens een licht punt? Het schijnt van niet. Slechts enkele flauwe sterretjes trachten het 'donkere uitspansel te verlichten en hiervan zouden wij er heel in 't kort willen noemen, om er spoedig uitvoeriger op terug te komen: a. De bijna uitsluitende vraag naar eerste kwaliteit vleeschschapen, waartoe in de eerste plaats onze Texelaars be- h o oren b. De pogingen, welke door de drie centrale landbouworganisaties bij de regeering worden aangewend om steun voor ide schapenhouderij te verkrijgen; c. De ontwakende plannen om tot een betere regeling van de schapenvleesch- uitvoer te geraken. d. (en dit is, hoewel een sterretje van zeer kleine orde, toch een lief licht puntje). Het gunstig onthaal, dat de eerste zending Texelsche fokschapen in Zuid-Afrika ondervindt. Direct zal geen dezer punten opbeuring geven, 'doch laat men voor oogen houden, dat men deze lichtpuntjes bij de opbouw niet mag vergeten. Sportnieuws. TexelAlkmaar: 4—1. Men schrijft ons: Met aan het begin van deze mooie zon nige Zondag de Jobstijding van het onge luk met André zag het er niet naar uit, dat hier plaats was voor groote daden. Als we het de spelers een voor een zou den hebben mogen vragen, zou ieder ge antwoord hebben: „Ik speel liever niet". Maar het was nu eenmaal zoo, de bonds- verplichtingen waren oorzaak, dat er ge speeld moest worden, en met een be klemd gemoed trok ieder naar het sport terrein, waar èn spelers èn onze ge trouwen diep onder de indruk van het gebeurde waren. Even voor de aanvang werden spelers enz. naar het middenterrein geroepen, waar de aanvoerder van "Alkmaar een vriendschappelijk speechje hield ter ge legenheid van het Afd.-Kampioensschap. Ook sprak hij de wensch uit, dat onze speler André spoedig weer gezond en wel zijn plaats zou kunnen innemen. Niemand van T. was in staat te spreken, waarom met 3 hoera's werd besloten. De uitslag werd tenslotte 41 voor T. Deze zege zou heel wat vreugde in ons kamp gebracht hebben, ware de schaduw van André's dood niet daartusschen ge vallen. We zullen er daarom geen verslag van maken en ons bepalen tot een woord van hulde aan onze jongens, die zich, on danks alles, zoo kranig weerden. Uitgesteld. De voorz. van S.V. Texel deelt mee: Deze week zal S.V. Texel rouw dragen, daarom wordt deze week niet getraind; worden de schoolwedstrijden een week uitgesteld; wordt het Pinksterprogramma tot nader datum uitgesteld en wordt de ■jaarvergadering uitgesteld tot Donderdag 19 Mei a.s. Schoolwedstrijddn. Zaterdagmiddag werden voor de school elftallen de eerste wedstrijden gehouden om de wisselprijs. De laatste twee jaren is deze wisselprijs gewonnen door de R.K.S. te den Burg. Mocht deze school dit jaar weer winnen, dan is de wissel prijs voor goed in haar bezit, aangezien ze die dan driemaal achtereen gewonnen heeft. Geen wonder, dat de andere scho len zich tot het uiterste zullen inspan nen om dit te beletten. En gezien de re sultaten van verleden Zaterdag, zal hun dat wel gelukken. De wedstrijden werden gespeeld op het sportterrein. Daar het nieuwe veld voor de jongens te groot was, had men op de zijlijnen een paar doelpalen neergezet en werd er dus gespeeld over de breedte van het veld. Dit kwam aan het geheel wel ten goede. Onder leiding van de heer Gem. Dros speelde eerst de O.L.S. den Hoorn tegen de R.K.S. den Burg. Zooals wel te voorzien was, won dè R.K.S., maar niet met geweldige cijfers, zooals vorige jaren. Met slechts 5—1 wipt zij den-Hoorn te verslaan. Van den Hoorn is di,t werkelijk een mooi resultaat. Er blijkt duidelijk uit, dat ze in den Hoorn beter beginnen te spelen. Volhouden, jongens! enmeer samenspelen. Dat geldt ook voor de R.K.S. Wel zitten hier aardige spelers tusschen maar ze moeten meer op hun plaats blijven. Dan wordt het geheel beter. Hierna kregen we de O.L.S. den Burg tegen de O.L.S. Cocksdorp, scheidsrech ter de heer Pais. Het begin was geweldig. In minder dan geen tijd knalden, ja heu sch knalden, de jongens van den Burg er een stelletje doelpunten in. Het scheen een inmaakpartijtje te worden. Maar neen, luid aangemoedigd door het vrij talrijke publiek, wist de Cocksdorp zich te herstellen en de vlug en keurig samen spelende aanval van den Burg te verbreken. Tegen 't einde kwamen ze zelfs in de meerderheid en wisten ze een paar mooie doelpunten te maken, zoodat ze tenslotte met 5—2 verloren. De stand is nu: gesp. gew. gel. verl. pnt. v. t. R.K.S. den B. 1 1 0 0 2 5 1 O.L.S. 1 10 0 2 5 2 O.L.S. Cocksd. 1 0 0 1 0 2 5 O.L.S. den Hoorn 1 0 0 10 15 Goedkoope melk. Zaterdag maakte een veehouder per advertentie in ons blad bekend, dat hij melk zou gaan uitventen tegen zes cent per liter, dus tegen een prijs, twee cent lager dan er hier voor werd betaald (2 Mei brachten de slijters hier de melkprijs (van 9 op 8 ct. per L.) Als gevolg hiervan besloten 'de slijters eveneens met ingang van Maandag 1.1. de melk tegen zes oent per L. te gaan verkoopen. Maandag bleek ons echter, dat behalve door de slijters wel door drie veehouders hier met melk werd gevent. Door een dezer werd zelfs melk aangeboden tegen driect. per Liter. Waar moet dat heen? Zelfs de oudsten onder ons kunnen zich geen tijd herinne ren, waarin je voor drie ct. een liter melk kon koopen. Wat blijft er nu voor de boer over? Giften Algemeene Wijkverpleging. N.N., de Cocksdorp f 1.50. Fam .E., Oost f2. OUDESCHILD. Merkwaardig natuurverschijnsel. Zondagavond ongeveer half twaalf was aan de N.W. hemel een roodachtig lichtje zichtbaar ter grootte van een heldere ster. Het verplaatste zich zichtbaar in N.N.W. richting. (Misschien hebben meerdere le zers het waargenomen Veel zeeschuim. Zondagmorgen waren Marsdiep en Texelstroom tot waar het oog reikte met een laag schuim bedekt. Hoewel de wind Z.W. was, voorspelden oude zeelui, dat er Oostenwind achter zat. Zij hadden het wel bij het rechte eind, want Maandag was de wind oostelijk en kwam er in de vroegte als het ware een wit laken over de mond, toen het schuim de haven bin nenkwam. R.K. Tooineelvereeniging „Inter Nos". De R.K. tooneelvereen. „Inter Nos" gaf Zondag een goedgeslaagde uitvoering in het bondsgebouw. De heer P.Boom kon aan een goed bezette zaal het welkom toe roepen. De uitvoeringen van „Inter Nos" vallen blijkbaar bij het publiek in de smaak. Opgevoerd werd „Plicht boven liefde", tooneelspel in drie bedrijven, en een één-acter „De Pessimist" (klucht). Daar „Plicht boven liefde" ook te Cocks dorp is opgevoerd en reeds besproken!, werd, meenen we te kunnen volstaan, met de mededeeling, dat hier goed spel werd gegeven. De rollen werden gespeeld door de dames Jannie Bakker (mevr. Schoonhoven), Jo Hin (haar dochter Rika), Mar Bakker (dochter van Raps) en de heeren Jul. Timmer (Raps, industri eel), Cor Smit (Brand, grens co mm iies), H. Timmer (Kouwenberg, vriend van Raps). Als voor de „Pessimist" de gordijnen vanéén gaan, zien we mevr. Bosch (Jans Witte) met Corry (Naan de Graaf), een jonge dame, die bij haar te logeeren is. Corry vertelt haar van een knap jong officier, die zij op een ijsbaan ontmoette. Zijn naam was zij vergeten. Als Bosch (H.Timmer), de heer des huizes, een echte pessimist, ook gezeten is, dient Mina (Trijntje Witte), het dienstmeisje, een officier aan. Bosch, die Corry voor mannen wil beschermen, zegt: Laat hem maar in 'de zijkamer. Als hij Corry heeft weggezonden, komt de officier Felix Bosch binnen, een oomzegger, die wil ko men logeeren. Oom zegt, dat dit met het oog op de jonge dame niet gemakkelijk gaan zal. Een vriend van FelLx, luitenant Henri van Wilgen (J.Boom) komt ook op bezoek en dan zit de heer des huizes heelemaal met de handen in liet haar. Zijn vrouw geeft voor, dat Corry ver loofd is. Stoffel, bankbediende, (W.Smit), zal op verzoek van Bosch voor de ver loofde van Corry doorgaan. Dit geeft ver wikkelingen, doch het slot is, dat Corry toch in het huwelijk treedt met Felix, de officier van de ijsbaan. Hartelijk werd om deze klucht gelachen. De spelers hadden succes. Grime en cos- tumeering waren goed verzorgd. De hee ren Boom gaven tusschen de bedrijven enkele muzieknummers ten beste, wat als altijd zeer op prijs werd gesteld. „Inter Nos" kan met genoegen op deze avond terugzien. OOSTEREND. „Excelsior" terug van het concours. Ter aanvulling van ons vorig bericht, deelt onze corresp. nog het volgende mee Om ongeveer 9 uur werden de kabels door schipper A. Wuis losgegooid om „Excelsior", door vele belangstellenden vergezeld, naar den Helder te brengen. Nadat de directeur, de heer C. Bremert, een saluut had toegewuifd aan Texelsch Fanfare, dat bij schipper Zuidewind aan boord was gegaan, verliet men onder het blazen van een vroolijke marsch. de haven. Een heerlijk Meizonnetje scheen. Men had goede moed voor de concoursdag. Te den Helder aangekomen, constateerde de penningmeester, dat er ongeveer 100 passagiers aan boord waren. Nadateerst een verblijf voor de dag was besproken, waar men de inwendige mensch zou kun nen versterken, werd om half twaalf bij het station aangetreden, om in optocht naar het stadhuis te trekken, waar door de 13 deelnemende corpsen een aubade aan het gemeentebestuur zou worden ge bracht. Daarna nam de marschwedstrijd een aanvang. Excelsior kwam van de 7 hieraan deelnemende corpsen het eerst op het appèl en had als no. 1 ook de meeste belangstelling. Dit viel verschillende nieu welingen zeker niet mee, daar zij liever 'eerst de kat uit de boom hadden geke ken. Nochtans: hoewel de afmarsch niet schitterend was te noemen, hebben zij er zich verder kranig doorheen geslagen, zoodat zij met 22 punten beslag wisten te leggen op een tweede prijs. Bij dit nummer behoort een TWEEDE BLAD. 's Middags twee uur werd een aanvang gemaakt met het concours. Excelsior kwam als no. 4 aan de beurt. Als ver plicht nummer was aangewezen „Cortège Guerrière", fantasie van L. Blemant. Dit leek ons voor de derde afdeeling tamelijk zwaar toe. Het werd o.i. danook niet zoo goed geblazen als het vrije nummer „La dame au cour d'or", ouverture van Ga- denne, hetwelk bij het publiek nogal ta melijk goed in de smaak viel. Hiermee werd met 49 punten een tweede prijs behaald. Dit puntental, zou. bij andere concoursen kunnen worden vergeleken met 147 punten. Wanneer we bedenken, dat Exoelsior vorig jaar op concours uitkwam met 17 leden en nu met 25, dan zal men opmerken, dat een achttal niet eerder aan een concours deelnam. De directeur had danook zijn biezondere aandacht te wij den aan de nieuwe leden,waaronder het geheel meer of minder leed. De directeur gaf ons te kennen, dat Exoelsior niet ge heel aan zijn verwachtingen had beant woord en was van meening, dat de ze nuwen verschillende leden parten hadden gespeeld, daar de laatste tijd op de repe tities beter werd geblazen dan op het con cours. Het geheel werd te voorzichtig en te krampachtig uitgevoerd, waarbij dan wel geen fouten werden gemaakt, maar het mooie in de muziek verloren ging. Toch is het corps weer met twee eere- teekenen uit de strijd gekomen. Zij zullen een plaats vinden aan het mooie vaandel en dit geeft toch weer moed om voort te gaan, om weer aan te pakken en te trach ten een volgende keer een 1ste prijs te bemachtigen. Naar wij bij geruchte verna men, hoopt men dit jaar nogmaals aan een concours deel te nemen. Terug naar zijn oude baas. Eenige weken terug, schrijft onze cor resp., verwisselde een paard van eigenaar. Het werd van hofstede „Padang" in Eierland naar een veehouder in de omtrek van Oosterend verplaatst. Toen men op een goeie dag het paard echter vermiste, ging men op zoek en vond het dier ten slotte terug op „Padang", in de stal, waar het beest deze winter had gestaan, en wel op zijn oude plaatsje, hoewel er in dezelfde schuur wel plaats was voor 14 paarden. DE KOOG. Zendingsamenkomst. Naar wij vernemen zal er op 2e Pink sterdag weer een zendingssamenkomst worden gehouden in de duinen alhier. Verschillende sprekers zullen weder het woord voeren. Bij gunstig weer zal de belangstelling wel weer groot zijn. Nadere biezonderheden volgen. EIERLAND. De opbrengst van de bloemencollecte ten behoeve van de stichting voor Lijders aan Vallende Ziekte te Heemstede be droeg in polder Eierland fll.68. SCHIERMONNIKOOG. Schip uitgebrand. Door onverklaarbare oorzaak geraakte de motorboot van de heer E. Brouwer op de reede van Schiermonnikoog in brand, met het gevolg, dat het schip ge heel is uitgebrand. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen, dat eene verga dering van den Gemeenteraad is belegd op Vrijdag 13 Mei 1932, des namiddags te drie uur in de daarvooi bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 10 Mei 1932. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Mededeeüngen. 2. Goedkeuring begrooting Algemeen Weeshuis voor 1932. 2a. Benoeming hoofd der o.I. school te Oudesohild. 3. Heffing vergunningsrecht. 4. Idem verlofsrecht. 5. Vergoeding gebruik sportterrein den Burg. 6. Aanbieding balans en winst- en ver liesrekening N.V. TEM. 7. Grondaankoop bij de dokterswoning te de Cocksdorp. 8. Verhaal van pensioensbijdragen. 9. Omlegging bochten Eierlandsche weg—Driesprong weg. 10. V-erbneeding Westerweg in Waal-en- Burg. Lam m erenmarkten. Standplaats voor wagens. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden;, dat gedurende de groote lammerenmark ten in 1932 op den openbaren weg te en om den Burg, met voertuigen uitsluitend standplaats mag worden ingenomen in de Wilhelminalaan. Texel, 11 Mei 1932. Burgesn. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2