RADIO. rWEEDE BLAD :XELSCHE COURANT rexelsohe Berichten Gemengd Nieuws Woensdag 11 Mei 1932. MARKTBERICHTEN v* is nuiin.ii. Het pad werd van gemeentewege :legd en gaf gemiddeld een 40-tal v etspad Jan Aye-weg—Den Hoorn. Het fietspad van de Jan Aye-weg naar ar den Hoorn komt deze week gereed odat zij, die een der Pinksterdagen ■or een fietstochtje bestemden, van deze eale verbinding tusschen de Dennen en Hoorn gebruik kunnen maken, ïét pad strekt zich uit over een lengte n ruim twee K.M. en heeft een breedte n 1.25 M. tusschen de bandzoden. Het eft een onderlaag van puin, welke na n zorgvuldige bewerking met de kleine otorwals van een sproeifaltdeklaag is lorzien. Naast het fietspad strekt zich over de iele lengte een zandbaan uit ter breedte in bijna 9 M. Deze baan zal te zijner d met hei worden bedekt, wat liet ver- er ten goede zal komen. aan- werk ozen gedurende verscheidene weken ar- 'id. Er moest heel wat zand worden irplaatst. Hier en daar gaat het pad ,vars door de duinen heen. Het ziet er elverzorgd uit en zal door wielrijders ■ker worden gewaardeerd. Het moge aor hen, die met paard en wagen van zandbaan gebruik maken, worden ont- en. Door de Staat werd afheining aan eerskanten verplicht gesteld. Hier- ■ee is bij de aanleg rekening gehouden, mder dat evenwel aan de rust en de intrekkelijkheid van het landschap te- eel afbreuk is gedaan. ereen. „Mooi Texel". De tegen heden door „Mooi Texel" angekondigde ledenvergadering gaat, blij- ens een adv. in dit nummer, niet door. 'yiis on Winkelsluiting. Ai onze informatie, of gedurende de sweek aan de neringdoenden onthef- van de bepalingen der Winkelslui- ,swet zal worden verleend, werd ons ,1 bevoegde zijde een ontkennend ant woord gegeven. Een eventueel door de aad nog te nemen besluit behoeft de oedkeuring van de Kroon, welke goed- euring, naar alle waarschijnlijkheid, niet óór de kermis zou worden ontvangen. Wel kunnen B. en W. ten aanzien van et kermisterrein voor kramen en stal- itjes ontheffing verkenen. >e Nieuwe Drankwet. In de eerstvolgende raadsvergadering al de heffing van het z.g. vergunnings- echt ter sprake worden gebracht en wel verband met de nieuwe bepalingen dei- April in werking getreden Drankwet. Uit deze Drankwet stippen we het vol- ende aan: In art. 23 is het minimum-vergunnings- echt op f40 gebracht (het was f25.--). Ook voor een hotel zal vergunnings- echt verschuldigd zijn en wel voor een ïctfel met 7 of minder slaapkamers f 10, net 814 slaapkamers f 17.50, met 15 of neer f25.Het recht moet voor het :erst vóór 1 Juli a.s. worden voldaan. 3e gemeenten moeten de helft van het ïotelrecht aan het Rijk afdragen. In art. 46 is bepaald, dat een verlof oor de verkoop van zwak-alcoholische liranken geen kracht heeft voor de beta ling van een verlofsrecht van f25. Dit recht moet jaarlijks worden voldaan wil het verlof van kracht blijven. Ook van de opbrengst van het verlofrecht moet de nelft aan het Rijk worden afgedragen. Pensioenverhaal. In de raadsvergadering van Vrijdag zal behandeld worden een voorstel tot het verhalen van drie procent als pensioen bijdrage op de ambtenarensalarissen. Naar Texel. Vrijdagavond komen plm. 40 jongens en meisjes van liet Hospice Wallon" te den Haag. onder leiding van de heer en mevr. Kaat-Verbeek naar Texel. Zij zullen voor eenige dagen hun intrek nemen in de hoeve van de wed. H. Koorn, aan de Min. Ruysweg onder de duinen. Tot nu toe brachten de jongelui hun vacantie gere geld op Walcheren door. Drukkerij Texelsche Courant levert U drukwerk: GOED, GEZWIND en GOEDKOOP. De inrichting van ons bedrijf met de nieuwste (moderne, snel- draaiende en dus tijdbesparende) machines is U hiervoor een waar borg. Vraagt letterproef, ontwer pen en modellen, papiermonsters en prijs. Cliché's gratis in bruik leen. Loop eens bij ons aan, NU. I Jubileum. Zondag a.s. herdenkt onze vroegere plaatsgenoot, de heer Jonas Visman, thans wonende Amsterdamschestraat 5Ü7 te Utrecht, de dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Mij. tot Expl. van Staatsspoorwegen (thans de Ned. Spoorwegen). Kerknieuws. Kapelaan J. H. Tesselaar, eerder alhier, thans te Overschie, is door Z.H. Exc. de Bisschop te Monster benoemd Hoogere Handelsschool. De aandacht wordt gevestigd op de annonce in dit nummer betreffende de aanmelding van leerlingen voor de Hoo gere Handelsschool te den Helder. De directeur zal gaarne nadere inlichtingen verstrekken. Teraardebestelling André Ran. Hedenmorgen hadden de uitvaart en de begrafenis plaats van Andrc Ran, die op zoo tragische wijze bij een motorongeval het leven verloor. Door zijn vrienden is hij ten grave gedragen. Mede bewezen de spelers van het Eerste Elftal van S.V. Texel, het Bestuur der S.V. en een grooc aantal anderen hem de laatste eer/ Organisatie. Gisteravond werd hier een vergadering belegd door de Ned. Bond van Arbeiders in het Land- en Tuinbouw- en Zuivelbe drijf met als spreker de hoofdbestuurder H. van der Wielen, van Haarlem. Ze werd bijgewoond door 24 personen, meest van buiten den Burg. Spreker drong met klem van overtuigende woorden op organiseeren en verzekeren tegen werk loosheid aan. Eenigen traden toe ais lid van de afd. „De Koog". (Verslag volgt. Red.) DE KOOG. De Zendingssamenkomst. In aansluiting op het bericht in het le blad, vernemen we nog het volgende: Bij mooi weer zal de samenkomst plaats hebben in de duinvallei te de Koog en anders in de Ned. Herv. Kerk alhier en ,wel van 3 tot plm. 5 uur. Sprekers: Ds. Plug: Opening. Mr. Dr. P. H. W. G. van den Helm: „De Zendingsarbeid der Broedergemeente te Suriname". De heer J. v. Kempen: „Indrukken uit N.-Holland". Ds. v. Petegem: Sluiting. Nadere biezonderheden over deze Zen dingsdag geeft de Tex. Crt. van Zaterdag a.s. EIERLAND. Omlegging wegbodhten. Naar we vernemen zullen B. en W. de raad in 'zijn vergadering van Vrijdag a.s. voorstellen over te gaan tot het omleggen van de bocht Eierlandsche weg Driie- sprongweg en wel volgens het destijds door ons in korte trekken aangeduid plan B. D; raad zou hiertoe een crediet van f 20000 moeten toestaan. OUDESCH1LD. Woningbouw. Door gebr. Blom werd van de N.V. Dros en Co een perceel gronds aan de Nieuweweg achter het dorp gekocht, be stemd voor de bouw van drie arbeiders woningen en een garage. Als het water laag is. Ten einde het op- en afrijden aan en van boord ook bij biezonder lage wa terstanden mogelijk te maken, zal in de aanlegsteiger te den Helder een inham worden gemaakt. De op- en afrit wordt dan niet zoo steil. Een verbetering, waar op T.E.S.O. reeds te lang heeft gewacht. Een verbetering vooral voor het transport van de ziekenauto. Krijgen we te Oudeschild deze ver betering' ook BINNENLAND. Schellingwoude. Evenals elders heeft thans de gevreesde Chineesche kreeft ook op het IJ zijn intrede gedaan. Een vis- scher heeft n.l. in zijn fuiken drie exem- Te Scherpenzeel heeft een 26-jarige jongeman zijn a.s. schoonvader doodge schoten en zijn a.s. schoonmoeder vrij wel doodelijk gewond. Hij is gevlucht. Te Wapenveld raakte zekere E., die bezig was met het afbreken van een huisje, onder de omvallende muur. Hij overleed aan de gevolgen. plaren gevangen van 35 cM. spanwijdte. Te Waddinxveen is het vierjarig zoontje van de landbouwer Moons in een sloot verdronken. Wieringen. De werkzaamheden aan de afsluitdijk van de Zuiderzee vorderen zoodanig, dat vermoedelijk het gat in de dijk een der laatste dagen van ALei reeds gedicht zal kunnen worden. Amsterdam. Aangehouden zijn de 21-jarige chauffeur, een 20-jarige metse laar en een 21-jarige metaalbewerker, ver dacht uit 'n automaat in de Dapperstraat doosjes cigaretten te hebben ontvreemd door het inwerpen van ronde looden plaatjes. Amsterdam. Bij het verrichten van werkzaamheden op de overkapping van 't Centraal Station is een 20-j. los werk man van 20 M. hoogte gevallen. Hij brak beide polsen en bekwam een bloe dende hoofdwonde. Het Kamper-Eilander hooi was de afgeloopen week f 14 a f 15 per 500 kg. Het binnenveldsch deed f 12 a f 14, twee de soort f10 tot f 12. Vlotte handel. De Betuwe zal, wanneer de tempera tuur zachter wordt, a.s. Zondag in volle bloei komen te staan. Het Ned. elftal is Zondag door Ier land geslagen. Een verdiende 2—0 neder laag. Heel mooi spel aan beide zijden in de eerste helft. De Iersche spelers vertoonden groot meesterschap over de bal. Te Nieuwkoop is de 77-jarige we duwe Meer 1 o in een sloot geraakt. Ze werd spoedig op het droge gebracht, maar bleek door de schrik reeds te zijn overleden. Doetinchem. Kopspek wordt hier aangeboden voor drie cent per pond, doch men kan hiervoor nog geen koo- pers vinden. Onder Heereveen heeft het deze week zoo gevroren, dat tuinders een laagje ijs aan de binnenkant van de gla zen van hun broeikassen vonden. Ierseke. Na liet overlijden van de ontvanger van polder de Breede Wate ring, bleek een kastekort aanwezig van minstens f71.000. Den Haag heeft het voorstel van B. en W. tot verhooging van de pensioenaf trek voor het gemeentepersoneel van 5 tot 8v'j pet. aangenomen met 28 tegen 16 stemmen. Tegen de soc.-dem en de com munisten. Te Langweer (Fr.) is het 14-jarig zoontje van Zwaga, dat met zijn vader in een boot meevoer, tijdens liet smeren van de motor, doordat zijn stropdas bij het voorover bukken in de motor bekneld raakte, door deze gegrepen en voor dc oogen van zijn vader gewurgd. De jon gen was onmiddellijk dood. - Den Haag. Als bezuinigingsmaat regel wordt overwogen om het aantal postbestellingen in groote steden van 4 tot 3 per werkdag terug te brengen. BUITENLAND. LAATSTE NIEUWS. Uit Chambéry wordt gemeld, dat door een aardverschuiving in Savoye 'n heel dorp zich in gevaar bevindt; het wordt naar het dal geschoven. Twee mil joen kub. M. aarde heeft zich in bewe ging gezet (Zie vandaag in de dagbladen nadere biezonderheden). Het reuzenluchtschip „Acron", op weg naar de kust van de Stille Zuildzee, van Texas uit, is door een storm overval len en trachtte vergeefs te ankeren. Men maakt zich over zijn lot ongerust (Het laatste nieuws vandaag in de dagbladen). - Indische financiën. De uitgaven voor 1933 zijn teruggebracht tot 400 miljoen. Nu moet nog 75—100 miljoen gedekt. Te Epernay woedde een brand in de filmateliers der Tobis-Mij. Schade tien miljoen francs, daar alle negatieven ver brandden. Londen. De vlieger Mollison ver loofde zich met Amy Johnson, bekend o.m. door haar vluchten Engeland Au stralië. In de Ver. Staten zijn thans 512 gediplomeerde vliegtuigbestuursters. Bengalen werd gisteren door een tornado geteisterd. Een gevangenis stortte in. Honderden personen werden gewond, 22 gedood. —o Een Londensche schouwburgonderne mer ging failliet. Schulden: 5000 pond sterling; baten: een horloge, een paar waardelooze aandeden, en een dubieuze vordering op iemand anders van 15 pond. Boven Peterborough zijn twee leger vliegtuigen in de lucht gebotst. Zij vielen brandend neer en de beide bestuurders vonden de dood in de vlammen. Rusland heeft groote behoefte aan graan. De regeering kocht in Canada 35000 ton graan en op de Londensche markt 7000 ton Australisch graan. Rus land zou de bedoeling hebben 100.000 ton graan aan te koopen. Zwitserland. De wachter van het ob servatorium v.d. Siintis, die 2504 M. hoog volkomen van de wereld afgezonderd woont op de top van deze berg, meldde, dat zijn levensmiddelen opraakten en dat hij geen nieuwe kon halen. Het naastbij- veld stuurde een vliegtuig, dat twee zak ken provisie door parachutes naar bene den liet, die de wachter makkelijk kon vinden. In Frankrijk kwam het Zondag tot een groote overwinning der linkerpartijen. Verschuiving naar links in toenemende mate doorgegaan. De socialisten en radi caal socialisten wonnen 68 zetels. Tar- dieu in de minderheid. Genève. De directeur van het Intern. Arbeidsbureau, Albert Thomas, is Zater dag in een restaurant te Parijs ten ge volge van een hartverlamming overleden. (Uit de dagbladen van Maandag). Te Lyon stortten door een aardver schuiving tengevolge van langdurige re gen aan de Rhöne-oever twee huizen in. Ongeveer 35 personen werden onder het puin bedolven, van wie de meesten ge dood werden. Door hei breken van gas buizen brak ook brand uit. Laatste bericht: Er zijn 32 dooden. De Roemeensche lucifersmonopolie maatschappij heeft over 1931 25 miljoen lei verloren, over 1930 21 miljoen. Zuid-Annam is geteisterd door een taifoen. Honderden inboorlingen zijn om gekomen. In Duitschland is van 16—30 April het aantal werkloozen met 197.000 ge daald tot 5.737.000. (In de eerste helft van April bedroeg de afneming 100.000). Een vliegtuig van de gewone dienst op Parijs met 13 passagiers aan boord, is boven Kent door de bliksem getroffen, waardoor de radio-installatie onklaar raakte en een der schroeven licht bescha digd werd. De bestuurder kon veilig te Croydon landen. Elf der passagiers heb ben hun tocht met een ander vliegtuig voortgezet. Te Potexza zijn drie kinderen ver brand, die met anderen in een hooiberg speelden, die plotseling in brand vloog. Berlijn. De 17-jarige Ennst WaMovv, die een bejaard echtpaar met bijlslagen heeft vermoord, heeft bekend, van plan te zijn geweest inet een paar kameraden een aantal andere misdaden te plegen. Het eerste slachtoffer der bende moest Lilian Harvey zijn, de bekende filmster. De jeugdige misdadigers hadden reeds een nauwkeurig plan van de woning van de kunstenares ontworpen. Te Nagasaki is een bom, waarschijn lijk uit een voorbijrijdende auto, in het voorportaal van het consulaat der Vcr- eenigde Staten gegooid. De brand die ontstond, is snel gebluscht. Te Salto heeft een cycloon een groot aantal huizen verwoest. Boomen vaneen meter middellijn werden ontworteld. Twee oorlogsschepen strandden. Te Bootle (bij Liverpool) is een brandweerman bij een ontploffing omge komen en zijn dertien menschen gewond. Het ongeluk geschiedde bij de reparatie van een ondergrondsche kabel. Een brandwacht werd twintig meter ver weg geslingerd. Vier winkels wenden ernstig beschadigd'. 4 Bij de N.V. Drukkerij en Uitgeverij De Ned. Braillepers te Amsterdam is het eerste nummer verschenen van een radio programma in blindensohrift. o Eind Maart 1932 bedroeg liet aantal aangegeven radio- ontvanginrichtingen iu ons land 291.053: Liet aantal aangeslote nen aan radio-distributie-oentrales be droeg 251.063. In totaal dus 542.116,dus: 67 luisteraars (gezinnen) per 1000 inwo ners. o Engeland. Op 12 Mei zal de B.B.C. haar nieuwe gebouw definitief in gebruik genomen hebben. Ze zal nu de beschikking hebben over 22 studio's. Alle te Calais geïnstalleerde of te in- stalleeren electrische machines of toestel len moeten voorzien worden van speciale inrichtingen, die de uitstraling van sto rende aethergolven tegenhouden. Over treders van deze verordening zullen ge rechtelijk worden vervolgd. (Ook voor Texel wel iets). —o- - Japan. Van de 24465 uren, die de Ja- pansche zenders gedurende 1931 in bedrijf zijn gevveest, waren 38 pet. gewijd aan sportberichten en mededeelingen van al- gemeene aard, 25 pet. voordrachten en lezingen, 13 pet. tooneelstukken, 11 pet. Japansche muziek en 4 pet. aan buiten- landsche muziek. Eierveiling, Hollands Noorderkwartier dkmaar Mei Kipeieren. Aanvoer 325.066 56 58 K G. - ,0 a .0 58/60 K.G. 2,30 af 2 50 j dc ,)()slukb 60 62 2.40 A 2,60 62,64 2.50 a 3,10 Kleine eieren 2.00 a 2.30 Eendeieren. Aanvoer 80 000 2.10 A 2.30 Eierveiling Texel, 9 Mei. Aangevoerd werden partijen, 149899 stuks Kipeieren 58-62 2,20 2,55 62-66 2,40 2,65 68-00 2,80 0, Kleine eieren 1,75 2,25 eendeieren f 0,00 - ,0 Texel, 9 Mei 1932. 1 paard 7 koeien 6 kalveren 41 nuchtere kalveren 15 lammeren 12 biggen 3 korf kippen 120 a 170 20,- a 40. 2,00 a 6,— 4,— a 12,50 2,— a 5,-

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5