De Nieuwe lexelsche Courant No 4633 45ste Jaargang. Woensdag 18 Mei 1932 Van 'veek tot week Texelsche Berichten Crisis in de Schapenwereld. Steun aan de Schapenfokkerij dringend noodig. Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huls aan huls gelezen. is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs.4ct. DIENSTREGELING. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.-; 11.20; 2.40; 5.35. Vanden Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15;ó.55 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.15; 5.20. Van den Helder: 7.-; 9.-; 12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.ra. (nam. ongeveer y» uur later.) 18 19 20 21 22 23 N.T 24 Mei 6,47 7.35 8.21 9,06 10,54 11,41 12.38 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 8 20 WETTELIJKE TIJD. Burgemeesterwen Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de zo mertijd dit jaar zal aanvangen op ZON DAG 22 Mei a.s. te 2 uur in den voor middag, dus in den nacht van Zaterdag op Zondag. In verband hiermede zullen de toren klokken 22 Mei a.s. des voormiddags een uur worden vooruitgezet. Texel, 17 Mei 1932. Burgein. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Zaterdagavond De Toestand in Duitsdhland. Men mag Duitschland gelukwenschen, dat 't in deze stormachtige tijd over 'n man van Bri'ining's capaciteiten beschikt. En niet Duitschland alleen. In een Rijks dagzitting van eenige maanden geleden interrumpeerde een geestig afgevaardigde: Hitier marschiert, Briining regiert, en ook in het buitenland gevoelt men bij voortdu ring sterker, dat Duitschland, onvoorziene wendingen voorbehouden, in staat zal zijn om de moeilijkheden, waarin het ver keert, onder de scherpzinnige leiding van zijn Rijkskanselier te overwinnen. Het valt mede op, dat deze in zijn laatste Rijksdagrede Hitler ten aanzien van de internationale schuldenpolitiek thans de wind definitief uit de zeilen heeft geno men, door de openhartige verklaring, dat aan een hervatting der betalingen niet meer gedacht kan worden. Meer en meer verkrijgt het groote probleem, dat straks in Lausanne zal worden aangesneden, een ander aspect. De vraag, óf de betalingen hervat zullen worden, schijnt minder en minder een vraag te zijn. Lausanne zal de vorm moeten vinden, waarin de niet-her- vatting kan worden gecombineerd met de formeele schulderkenning. Een morato riumverlenging voor twee, drie jaar? Brii ning iheeft al te verstaan gegeven, dat hij zulk 'n oplossing aannemelijk acht. Geen wonder. Was ooit een tijd meer dan deze geschikt om ons te doen beseffen, dat in de wereldpolitiek zelfs een week al zoo lang kan zijn? Wat er in Frankrijk gebeurde. Zoo is het inderdaad. Weinige dagen geleden vermoordden de misdadige ko gels van Gorgoelof de Fransche presi dent Doumer onder het premierschap van Tardieu. Zaterdag is Lebrun reeds ge- installeend, beeft Tardieu het ontslag van zijn kabinet aangeboden, zijn de Fransche verkiezingen achter de rug en is Herriot de nieuwe man. Sterker dan menigeen verwachtte was in Frankrijk de verschui ving naar links: alleen de radicaal-socia listen wonnen 44 zetels. Nu is, zonder twijfel, ook voor Frankrijk waar, dat zelfs sterke binnenlandsche machtsverschuivin gen zich maar zwak afspiegelen in de buitenlandsche politiek, zooals zij ook in geringe mate de weerslag vormen van gebeurtenissen op het internationale too- neel. Men mag echter constateeren, dat het nationalistisch kabaal van over de Rijn de Fransche kiezer niet van de wijs gebracht heeft. En voorts kan ondersteld .worden, dat de verkiezingsuitslag het be reiken van resultaten in Genève en Lau sanne eenigszins zal vergemakkelijken. De vraag, hoe de nieuwe regeering er uit zal zien, is intusschen nog open gebleven. Het antwoord er op zal goeddeels afhan gen van de resoluties, die het congres der socialisten op 30 Mei zal nemen. En zoo is de positie van de verkiezings-over- winnaar Herriot sterk en zwak tegelijk. De Schurkenstreek. De meeste dagbladlezers zullen zich bij lezing van het bericht, omtrent de dood van Lindbergh's zoontje in de bladen van Vrijdagmorgen toch wel diep hebben voe len ontroeren. Er zijn misdaden, zoo af schuwelijk .dat men er tenauwernood de volle beteekenis van kan beseffen. Toen men las van de moord op president Dou mer, zou men hebben gedacht, dat met deze wreede en lage aanslag toch wel het ergste was gepleegd: een oude man, die in een lang leven zijn plicht en meer dan zijn plicht had gedaan, en in de we reldoorlog vier zonen offerde, wordt terwijl hij zich vol vertrouwen temidden van zijn landgenooten beweegt door een warhoofdige dwaas van andere natio naliteit neergeschoten. Reeds de over weging, dat hier op volmaakt nuttelooze wijze een kostbaar menschenleven werd vernietigd, stempelt deze moord tot iets onbegrijpelijks. Maar indien men tracht nog iets te vinden, dat hier voor de dader kan worden gezegd, dan is het, dat deze man toch nog bij al zijn ver warde gedachten deze absolute zekerheid gehad heeft, dat hij na de daad niet zou kunnen ontkomen, dat hij zijn daad óf met de dood óf indien hij krankzinnig wordt bevonden met levenslange op sluiting zal moeten boeten. Bij de door en door gemeene schurken, die het kind van de Lindbergh's hebben ontvoerd, ontbreekt zelfs dit. Om door af persing eenig geld machtig te worden, be- idreven zij de daad. Uit het leed van twee ouders, uit de deelneming van invloed rijke en kapitaalkrachtige menschen, uit de deernis van elk weldenkend mensch met het lot van een kind in gevaar hebben zij geld willen halen. Zij hebben het rechtsbesef van miljoenen menschen be- leedigd. En zij blijven naar te vreezen staat misschien buiten schot. En het kind hebben zij laten sterven. Hoe? Waar om? Men zal het wellicht nooit weten; maai' men mag, men moet van de Ameri- kaansche justitie en politie verwachten, dat alsnog al kan dan het kind niet meer worden gered en ongedeerd aan de ouders worden teruggeven het geheim van deze tragedie zal worden onthuld, de da ders worden gestraft. Want het kan met de huidige bande loosheid in de groote steden van de Unie Chicago, New-York zoo toch niet voortgaan. Zonder te willen aankomen met de bewering dat voor de ontstellende excessen, die de Amerikaamsche bandie ten inu al jarenlang steeds driester plegen, het drankverbod aansprakelijk te stellen" is, mag hier niet worden voorbijgezien, dat het drankverbod een leger ontduikers en overtreders heeft uit de grond ge stampt. Goedgeorganiseerde en wijdver takte organisaties voor de vervaardiging het vervoer en de verkoop van verboden sterken 'drank zijn ontstaaan met dit nood lottige gevolg: de bandieten beschikken thans over ruime inkomsten, de moderne bedrijfsmethoden van groote ondernemin gen, en zij worden gesterkt door het be sef, dat het groote publiek in de Ver. Staten ontduiking en overtreding van de wet niet zoo erg meer vindt. De bodem, waarop schandstukken als dit met het kindje van Lindbergh zich konden afspelen, is dus aanwezig. En idaar tegen zal toch vroeger of later op afdoende wijze moeten worden opgetre den. Geringde vogels. In de Westen werd door mej. Sinnema, logeerende in Bosch en Duin, een doode zilvermeeuw gevonden, blijkens de ring om een der pooten en opgaaf van 's Rijksmuseum voor Nat.-Historie te Lei den 20 Juni 1931 als nestjong in de Wes terduinen alhier geringd. (De redactie houdt zich bij voortduring voor 'de toezending van vogelringen aan bevolen. Niet bedoeld worden ringen van postduiven, daar deze door gemeld Mu seum niet geregistreerd worden en voor de vogelkunde van geenerlei waarde zijn). Sportnieuws. Hedenavond kwart over zes trainen voor adspiranten op het terrein. Om acht uur voor leden en Juniores in het Gymna stieklokaal. De leden worden er aan herinnerd, dat morgenavond, aanvang 8.15 uur, de groote jaarvergadering wordt gehouden in „de Oranjeboom". De agenda is heel belangrijk. Komt allen. Ook toegang voor donateurs. De Jeugdherberg meer dan vol. Men deelt ons mee, dat niet minder dan 89 personen de Pinksterdagen in Jeugd herberg „Panorama" doorbrachten. Dat gaf me een drukte en bezigheid van be lang in de herberg keuken. Aan rappe han den was echter geen gebrek en de maal tijd liet niets te wenschen over. Aan slaapplaatsen was echter gebrek, zoodat elf jongelui de nacht in het stroo bij buurman Kok moesten doorbrengen. Ook al niet erg. De herinnering aan het Texel sche uitstapje zal er niet minder otn zijn. Gaarne vestigen we in dit verband de aandacht op de pas verscheren fotokaar ten van de Jeugdherberg, spiegelglad (Uitg. Texelsche Courant). DOOR E. GOVERS Dz. II. Als we thans de vier lichtpuntjes eens wat nader bezien, dienen we eerst een zetfout te herstellen, n.l. is de prijs van le kwal. vleesch op Vrijdag 6 Mei niet ten hoogste 75 ets. doch 57 ets. geweest. Dit bedrag is hier gegeven als topprijs op die dag. Echter gold deze uitsluitend voor le kwaliteit vleeschschapen, van niet al te hoog gewicht, zooals Parijs die verlangt. Een exporteur op bijna uitslui tend Noord-Frankrijk vergenoegde zich met de zwaardere en Iets minder vleezige 1-jarigen (kruiselingen), doch wilde daar voor geen hooger prijs dan 45 ct. aanleg gen. Dezelfde dag kocht een andere ex porteur op N.-Frankrijk te Leeuwarden blijkens zijn eigen treinmededeeling, gro vere kruiselingen van 1 jaar met een ge schat slachtgewicht van 31 Kg. a f 12. 'derhalve tegen ruim 38 V° ct. ]>cr Kg. slachtgewicht. Deze verhouding van de diverse kwali teiten le 57, 2e 45 en 3e 381/2 ct. moge niet steeds volkomen juist zijn, door de oogenblikkelijke markttoestand, zij geeft toch een prachtige aanwijzing, hoe het thans meer dan ooit gewenscht is dat al leen het le kwaliteit leverende Texelsche schaap de gelegenheid krijgt de vader- landsche bodem te begrazen. De Iang- wollige Engelsche rassen schakelen zich bij deze marktpositie uit door hun min dere vleeschkwaliteit. Wel houden sommigen zich voor, dat de kruiselingen een snellere en zwaardere groei geven. Echter is hiervan bij ©en serieuze uitgebreide weideproef onder leiding van Prof. Dr. D. L. Bakker niets gebleken. Uiteijndelijk zal deze export- uitspraak de Texelsche schapenfokkerij ten goede komen, al is het dan voors hands mogelijk in deze crisistijd nauw merkbaar. Mogelijk dat ook de Texelaar zelf goed doet de grovere exemplaren met snelle vetaanzetting meer te selectee- ren, om steeds het Texelsch type als het Nederlandsch Vleeschschaap-type naar voren te brengen. (Wordt vervolgd.) DE KOOG. Zendingssamenkomst. Op 2e Pinksterdag heeft hier in de duinvallei bij 't „Mierennest" de 20e jaarlijksche Zendingssamenkomst plaats gehad. Ongeveer 3 uur betrad ds. Plug de katheder. Hij sprak een woord van welkom tot de aanwezigen, die in grooten getale waren opgekomen en tot de spre kers, die voor dAe gelegenheid waren overgekomen. Na in gebed te zijn voor gegaan werd gezongen Ps. 146 vs. 14. Daarna werd het woord gegeven aan Mr. Dr. van den Helm, die vertelde van zijn vierjarige ervaring bij de Zendingsarbeid der Broedergemeente in Suriname. Hij besprak op zeer verdienstelijke wijze het verschil der Zending van 200 jaar geleden en die van thans. Hij wijdde uit over het leven der boschnegers in Britsch-Indië, die tengevolge van de geestelijke duister nis, waarin zij verkeeren, nog steeds leven in een sfeer van angst, ontstaan door het ingewortelde geloof aan booze geesten, enz. Spreker eindigde met de opwekking, om de Zending der Broedergemeente in Suriname niet te vergeten, die zooveel verandering ten goede heeft teweeg ge bracht. Vervolgens verkreeg het woord de heer J. van Kempen, die tot onderwerp had gekozen: „Indrukken uit Noord-Holland". Hierbij werden in het licht gesteld de geestelijke nooden, welke ook daar nog heerschen en bepaalde spr. zich hoofdzake lijk tot de binnenlandsche actie. Spr. schet ste de toestanden, welke binnen onze lands grenzen nog voorkomen. Ds. van Petegem sprak het slotwoord. Hij bracht dank voor de belangstelling in het biezonder aan de verschillende sprekers en aan de leden van het Chr. Gemengd Koor „Harmonie" van den Hoorn, die in de tusschenpoozen op ver dienstelijke wijze eenige liederen ten ge- hoore brachten. Hiermede was het einde der samenkomst gekomen, welke door fraai zomerweer weid begunstigd en in alle opzichten geslaagd mag heeten. OUDESCH1LD. Extra reizen. Vrijdagavond moest de „Marsdiep" 'n extra reis maken. Een dochter van S.Dijt te den Burg, moest in het ziekenhuis wonden opgenomen. Op 2e Pinksterdag moest de „Dage raad" en extra reis maken voor een doch tertje van J.C.Rab, te den Burg. (Het meisje heeft inmiddels een blindedarm operatie ondergaan en maakt het goed). Onderzee-vlootrevue op Texel's ree. Uit Amsterdam wordt aan de dagbladen gemeld Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de onderzeedienst, wordt 25 Juni op de reede van Texel de onderzee- vloot geankerd, waar een revue wordt ge houden. In de kazerne zal een bescheiden tentoonstelling zijn van onderzeeboot apparaten van vóór 25 jaar en de tegen woordige. Reünisten zullen aan boord van een groep torpedobooten de revue bijwonen. Visscherij. De garnalenprijzen zijn de laatste tijd weer opgeloopen. De garnalen maken nu een beste prijs. De haring, welke in het begin van de week waardeloos was, is weer te verhandelen en doet ongeveer 70 ct. het tal. De kommenvisschers hebben ze al eens uit hun netten laten zwemmen, maar brengen ze nu weer aan de markt. Geep wordt er heel weinig gevangen. Een enkele keer komt er een Wieringer schuit met geep te den Helder, doch de vangsten zijn klein en de prijzen niet hoog. De motorbotters maken tegenwoor dig ook slechte zaken. Als er nog gele genheid is om te visschen, brengt de visch te weinig op. Een enkele is aan het gar- nalenvisschen. Druk Pinksterbezoek. Texel is met de Pinksterdagen wederom 'een druk bezoek te beurt gevallen. Op Zaterdag en de beide Pinksterdagen wer den vervoerd 2397 passagiers, 840 rijwie len, 38 auto's en 54 motorfietsen. De tweede Pinksterdag moest nog een motor- botter (schipper Krijnen, TX 19), worden gecharterd voor het vervoer van de rij wielen. Op de haven was er deze dagen groote bedrijvigheid. De beide booten van T.E.S.O. voeren met de vlaggen in top en boden een feestelijke aanblik. (Voor 1931 waren de getallen: 2689 passagiers, 935 rijwielen, 42 auto's en 58 motorrijwielen. Red.) Door de Centrale Landbouworganisaties is aan de regeering een adres verzonden, inzake te verleenen steun aan de scha penhouderij. In het kort meldden we dit reeds eerder. Er wordt op gewezen, dat de schapen houderij het meest en het snelst in de knel gekomen is. Naast de daling van de wolprijzen daalden de prijzen voor weide en slachtschapen nog .met 40 a 50 pet. Nederland heeft gronden, die practisch bijna uitsluitend met schapenhouderij tot productiviteit te brengen zijn, b.v. de kwelders in Groningen, de schorren en dijken in Zeeland, de hoogene en lichtere gronden op Texel. Ook in wei|den met onkruid is het schaap niet te missen. Het schapenvleesch is exportartikel. Nu Engeland daarvoor gesloten is, waren het het eenig afzetgebied nog Noord-Frank rijk en Denemarken. Het laatste land neemt door valuta-verarming en vleesch- overschot niet meer af. Frankrijk neemt in beperkte mate af door contingenteering. Lage varkensvleeschprijzen deden de bin nenlandsche consumptie van schapen vleesch afnemen. Langs de weg van het vleesch is dus geen hulp mogelijk. Uitvoerig gaat het adres de wolpro ductie en de invoer en uitvoer na, om ten slotte te verzoeken, de industrie te ver plichten inlandsche schapenwol af te ne men. Jaarlijks wordt ruim 6 maal zooveel wol geïmporteerd als geproduceerd. De inlandsche wolproductie maakt slechts 15 pet. uit van de benoodigde wol. De boerenbonden toonen dan voor de verschillende industrieën (sajet, wollen, garens, dekens, tapijtindustrie, fabricatie militaire uniformstoffen) de mogelijkheid tot verbruik van inlandsche wol aan. De conclusie is, dat de importeur van wol uit het buitenland 25 pet. van de in te voeren hoeveelheid aan bityienlandsche TEXELSCHE COU O

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1