Zendt ons uw lexelsche foto's. 10 mud Rood Star eetaardappelen 'N HALF POND KAAS GRATIS ALBERT HE UN MAAKT U HET LEVEI 6GEDKÖQPER Een kind ais een wolk Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprntol. Bij alle Drogisten. Aanbesteding. Vraagt steeds Texelsche Roomboter Ingezonden Het wieden en schoonhouden van 1 H.A. bruine boonen en een goed fornuis. 0e heerlijke versche grasboter Gedurende slechts één week van Zaterdag 21 t.m. Vrijdag 27 Mei. Iedere kooper van 1 pond, ontvangt dus T|2 pond. Noord-Hol!. EDAMMER KAAS 40 pet. vet per heele kaas van ca. 4 p zwaar 95 ct. Hollandsche Roomboter per pond 49 ct Den Burg-Texel, Binnenburg b. Nieuwstraat. Ons Zondagsblad, dat dank zij nog ne gen andere bladen, (alle met een veel grooter verspreidingsgebied en oplaag dan de Texelsche Courant) door duizendtallen in het gansche land gelezen en bekeken wordt, kan het vreemdelingenverkeer al hier zeer ten goede komen, namelijk wan neer we hierin bij herhaling mooie kiek jes van Texel kunnen opnemen. Wij vra- fiennegmaal^doel franco geretourneerd. Met minstens f 1.- honoreeren we ieder kiekje (ook van amateurs), dat we even tueel in eigendom zouden willen bezitten. Wie zendt ons eens een mooie collectie? Geld behoeft 'het niet te kosten, want menigeen beschikt wel over een of meer kiekjes, die de naam „Mooi Texel" eer aandoen en dus voor reproductie geschikt zijn. Wie ons in de loop van Mei, Juni en Juli minstens 10 kiekjes in bruikleen heeft afgestaan, krijgt ter aanmoedi ging een mapje met 15 superieure foto's van Texel ten geschenke. wordt ook Uw baby, als hij zijn slaapje maar ongestoord kan genieten. En slapen doet het, wanneer U de roode, gesmette en stukke plekken van zijn huidje ver zacht en geneest door ze in te wrijven met Mijnhardt's Kinderzalf. Doos 25, Tube 40 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Bouwvergunningen. Sinds onze vorige opgaaf werden door B.enW. deze vergunningen verleend: Den Burg, woonhuis, dames T. en A. Eelman; Oudeschild, sloopen en stichting woonhuis, L. Vlas Jz.den Burg, verbouw smederij, F. v. Heerwaarden; Oudeschild, verbouw woonhuis, S. Hemelrijk Johz. idem, verbouw woorïhuis, wed. K.Tuimder; Westermient, sloopen en stichting boer derij, C. Smit Wz.den Burg, kosters- woning, R.K.Kerk; Schilderweg, woon huis, T. Buijs; P.H.Polder, loods, G.Wes- terlaken; Oudeschild, woning, M.BlomJz.; den Burg, tribune, S.V. Texel. Van onwaardige arbeidskrachten gesproken. Blijkens ons raadsverslag van 14 Mei wees de heer M. W. de Graaf bij de dis cussie over Texelsche en buitenlandsche arbeidskrachten op „de onvolwaardigheid van sommige Texelsche krachten tegen over Belgen, die hier werkzaam zijn". De heer De Graaf voegde hieraan nog toe, dat de laatste jaren zich hifer veel vreemde arbeidskrachten hebben geves tigd, waaronder veel minderwaardige ar beidskrachten, arbeiders, die niet alle werkzaamheden, in 'het landbouwbedrijf voorkomende, verstaan. We meenen tot goed begrip van de hierboven aangehaalde woorden deze aan vulling nog te moeten opnemen. OUDESCHILD. échoolnleuws. Ter voorziening in de vacature -hoofd der school alhier, is door B. en W. voor ■de derde maal een oproep gedaan. Werkverschaffing Waar is het geld te vinden? De Regeering, zich de vertegenwoor digster wetend van de kapitalistische klas se, is ook de spreektrompet dier klasse ten opzichte van dè methoden, die noo- dig zijn om uit de malaise te komen. Zorg dat de Rijksbegrooting in orde komt, 'door het cijfer der uitgaven te ver lagen. Als ge de inkomsten verhoo- gen moet, belast dan zooveel mogelijk de groote massa van het volk; spaar de rijken! Het bedrijfsleven geeft dit beeld, dat de ondernemers er zich weinig van aan trekken, dat ze een aantal gunstige jaren achter de rug hebben, jaren, waar in het Directeuren, Commissarissen en aan deelhouders uitstekend is gegaan en een groot aantal miljoenen aan het vermogen der Nederlandsche natie lees alleen van het bezittende deel daarvan is toe gevoegd. Eén enkel malaisejaar brengt hen er toe, openlijk uit te bazuinen, dat rente en ondernemerswinst tot nul zijn gere duceerd, dat de werknemers zich verla ging moeten laten welgevallen. Tezamen met deze verlagingen komt ontslag, waardoor het aantal werkloozen in ons land steeg tot 300.000, zoodat een miljoen Nederlanders zijn aangewezen op een vrij schamele uitkeering. Men mocht van een Regeering verwach ten dat ze maatregelen trof om deze werkloozen weder werk te bezorgen. Eerste proeve van Regeeringsbeleid: de Tarwewet. Ons brood is duurder gewor den, broodfabrieken en dikke boeren heb ben hun zakken gespekt, werkgelegenheid- verbetering hebben we niet gezien. Daarop kwam de contingenteering. Te genover eenige opleving staat vermeer derde werkloosheid in exportbedrijven, door repressaillemaatregelen getroffenen verminderde werkgelegenheid in de handel. Nu komt de vervalsching van margarine door vermenging met natuurboter. Daar van zal een belangrijke stijging van de prijs der margarine het gevolg zijn en dus minder verkoop en grootere werkloosheid Provincie of Gemeente niet worden "be gonnen, omdat geld ontbreekt. De bouw nijverheid begint stop te staan door het ontbreken van bouwcredieten. De Regeering doet niets en weigert 'de gemeenten in de gelegenheid te stel len, credieten of leeningen voor deze doel einden te bekomen. Een aantal orders zou in ons land kunnen worden geplaatst, b.v. in de scheepsnijverheid, wanneer de Regeering bijsprong; ze weigert dat. Tal van exportindustrieën zouden in het buitenland kunnen concurreeren, wan neer tijdelijk uitvoerpremies werden be schikbaar gesteld of garantie werd ge geven voor verkoop op lange betaalter mijn. De Regeering ziet slechts heil in loonsverlaging; het geheele volk moet op een lager .niveau leeren leven. Dat is de boodschap, die deze christelijke Re geering ons heeft te brengen. Wij willen het geld halen waar het is en waar het thans onnoodig wordt weg gesmeten. Over 1930—1931 hadden onze bezitters meer dan 15.5 miljard gld. ver mogen. Zeg, dat door de koersdaling dit vermogen administratief thans is gedaald tot 10 miljard. Dan verschaft een heffing van 1 procent van het vermogen een som van 100 miljoen gulden, waar mede reeds vele werken kunnen worden uitgevoerd. Er ligt op liet oogenblik een geweldig kapitaal liquide. Er is een geweldige som aan bankbiljetten van f 1000.-, zeker meer dan honderd miljoen, aan de circulatie onttrokken, die opgepot wondt. Er is alles voor, de werkgelegenheid te verruimen en deze verruiming te finan cieren door een heffing ineens van het bezit. Aan leger en vloot worden tientallen miljoenen uitgeven. Ophouden zal eenige werkloosheid tot gevolg hebben, doch die zinkt in het niet bij het nut, dat de vrij komende bedragen kunnen stichten. B.v. voor veilig stellen werkloozenuitkeeringen Invoering 40-urige werkweek! Tiendui zenden handen zouden werk vinden, wan neer de Regeering het initiatief daartoe nam. De Regeering wil blijkbaar van geen radicale maatregelen weten, die de onhoud baarheid van het kapitalistische stelsel nog sterker in het oog zouden doen sprin gen. Versterken wij onze invloed, opdat wij in bedrijfsleven en op de Regeering zoo'n invloed kunnen uitoefenen, dat deze tot de door ons begeerde maatregelen over gaat, om de werkloosheid te bestrijden. Met 'dank voor de plaatsing, JAC. BRUIN Pz. (Van redactiewege bekort. We behou den ons dit recht te allen tijde voor, wan neer niet de grootst mogelijke kortheid wordt betracht). Het wenen van buitenlandsche arbeidskrachten. Door het uitvallen van een regel werd het ingez. stuk van de heer S. de Waard onduidelijk. Er moest n.l. staan: „Afge zien nog van het arbeidersstandpunt moet men het nog toejuichen, dat men buiten landsche krachten tracht te weren". BINNENLAND. Den Bosch. Twee boerenzoons uit Eindhoven, die veel misbruik maakten van sterke 'drank stichtten in September 1931 op 18 plaatsen brand. De eene stak zelfs de boerderij van zijn ouders in brand en ging in de schuur slapen. Tegen ieder is zes jaar geëischt. Bij Tilburg is op een onbewaakte overweg het verminkte lijk gevonden van een 32-jarige ongehuwde smid. Te Kinderen (Limburg) is de heer Driessen uit Thorn, toen hij daar met zijn motorfiets een kip overreed, tegen de grond geslagen en kort er na overleden. Hij was ongehuwd. Emmen. Bij een zwaar onweer beeft zich boven Westenesch een zware hagel bui ontlast. Over 300 H.A. is het geheele rogge- en havergewas vernield. Van vele woningen werden alle ruiten verbrijzeld, eenige boomen werden ontworteld. Een groot gedeelte van de op eenige duizen den guldens geraamde schade wordt door verzekering gedekt. Heerlen. Een monteur uit Amster dam, die op het terrein der Oranje-Nas- sau mijn I arbeid verrichtte, is door de electrische stroom gedood. VOOR DE JEUGD. Beste Jongens en Meisjes. Hier ben ik met de raadseloplossingen. Waren de raadsels makkelijk deze keer? Uit het groot aantal briefjes meen ik dij te moeten afleiden. Nu komen er moei lijker, hoor. Bedenk, dat moeilijkheden er zijn, om overwonnen te worden. 1. Nood breekt wet(ten). 2. De mond van een rivier, enz. 3. Pottenbakker, enz. 4. Kogel, vogel; lans, gans. 5. Blauw, klauw. 6. Siam. 7. Citroen. 8. Violist. 9. Radijs. 10. Vla—g. 11. Handschoen. 12. Roer. De prij s is ten deel gevallen aan Jacob Hopman, 8 jaar, bij de Koog. Hij Betsie Spigt, Schildereind, heeft me een aardig briefje geschreven. Ze hoopt na tuurlijk op een prijs. Wanneer zij vlijtig meedoet, zal ze niet vergeefs wachten. Tine Rab. Ik hoop, dat je weer spoe dig heelemaal hersteld moogt zijn en dat je het fietsen niet verleerd bent. Wanneer je later eens een fiets hebt, kun je lieer- lijk rijden. Fijn, dat je met je kleurboek zoo blij bent. Vroon Zoetelief dank ik voor haar raadsels. Die kan ik prachtig gebruiken. Jacob Hopman. Je moet maar boffen, Jacob. De prijs is heusch verdiend. Je briefje ziet er netjes uit. Gerard Veeger en Jaap en Kees Kok zijn trouwe klanten van me. Die denken na tuurlijk: De aanhouder wint, en zoo is het ook. Van 'drie kinderen kreeg ik brief jes, met potlood geschreven en nog slor dig bovendien. Die kunnen nooit een prijs winnen. Als jullie groot zijn, kom je niet ver, als je slordig en op je gemak gesteld bent. Het is goed, dit jong te lee ren. Ook was er een meisje, dat (met inkt) zoo'in slordig briefje schreef, dat ik nauwelijks kan gelooven, dat ze al 12 jaar is. Dat doet Jacob, die pas acht is, netter. Annie! Piet en Guurtje van der Werf. Dank voor jullie vriendelijke wensch. Het raadsel vind je hier. Truus Graaf. Je doet maar ijverig mee, Truus. Dan komt het vast goed. Grietje Bas. Die plant heet Aronskelk, Grietje. Je houdt zeker veel van bloemen? Dan krijg je eens een mooie foto van bloemen. Tot slot alle kinderen de hartelijke groeten van OOM KO. Nieuwe raadsels. 5. Een lichaamsdeel en iets, dat 'hier ver vandaan is. Samen een feest. 6. Met D een uitroep, met T om iets in te ber gen. 7. Half van hout, half van het zwijn. Wat kan dat zijn? 8. Mijn hoofd is meest van koper, inijin gebit van ijzer; ik rust meest op hout. Hoe 'heet ik? (Opzenden na no. 12). WAAROM VERDER SUKKELEN? 171 Voelt gij u terneergeslagen, vermoeid en af gemat - hebt gij last van pijn in delendenen, ledematen of spieren? Lijdt gij aan urine- stoornissen, aanvallen van duizeligheid, hoofd pijn of rheumatische pijnen Zoo ja, hebt gij er dan over nagedacht wat de oorzaak van uw noodeloos lijden is? Als uw bloed niet op de juiste wijze gefil treerd wordt, doordat uw organen verzwakt zijn, blijven urinezuur en andere schadelijke onzui verheden in het gestel achter, Zij zetten zich af en veroorzaken verschijnselen als de boven staande. Iedere dag uitstel maakt de zaak erger middel tegen spit, rugpijn, ischias, rheumatische pijnen, waterzucht, urinekwalen en blaaszwakte Foster's Pillen werken niet op de ingewanden en passen mannen en vrouwen van eiken leef tijd. f 1.75 per flacon bij alle drogisten, enz. ADVERTENTIEN. Inplaats van kaarten. ONDERTROUWD: JAN C. KIKKERT en de Westen -rexei iq Me; 'qo „Elba" Zuid-Haffel) lexel' ly me' JjS- Huwelijksvoltrekking D.V 2 Juni a.s. Eenige kennisgeving voor Texel. ONDERTROUWD: KEES ELLEN en Hoornder Nieuwland ^exe!> 20 Mei 32- Huwelijksii.zegening Vrijdag 3 Juni a.s. D.V. te half een in de Ned. Herv. Kerk te Oosterend door den Weleerw. Heer Ds. M. Groenenberg. Imitatiewieders uitgesloten. Briefjes in te leveren vóór 25 Mei. Nadere inlichtingen bij M. S. LANGEVELD TE KOOP: Gebr. v. d. KNAAP „Padang", Eierland. handelsmerk „DE KLUUT". is er eindelijk weer. Over geheel Texel verkrijgbaar bij de voornaamste wederver- koopers. Profiteert van de bijzonder lage prijzen. FIJNSTE VOLVETTE GOUDSCHE KAAS, per pond 39 ct. Bij ieder pond EEN HALF POND GRATIS. PRIMA LEIDSCHE KAAS per pond 23 ct. Bij ieder pond EEN HALF POND GRATIS. R 280 i tl aI p hpclriivpn ri i mnI- '-rninn li"1 DOET TERPSTRA. MARTHA LAP.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2