RADIO. Gemengd Nieuws nkrimping postbestelling. De directeur van het P.T T.-kantoor naakt bekend, dat met ingang van 23 Mei i.s. te den Burg twee kombestellingen ■uilen worden uitgevoerd. Het vertrek van het postkan oor zal plaats vinden resp. pint. 8 u. 30 in plm. 18 u. 25. Voorts zal van genoem- le datum af één buitenbestelling plaats vinden, die te plm. 13 u. 30 zal aanvan gen. De pakketpostbestelling zal het kantoor verlaten te plm. llu. 20. De gelegenheid tot het afhalen van .tukken voor busrechthouders blijft on gewijzigd gehandhaafd. -EIDSCHE LAMMERENMARKT. Naar het Leidsch Dagblad ons telefo- lisch meedeelde, waren gisteren ter Leid- sche markt 3510 lammeren aangevoerd. De prijs liep van f2.50 tot f10.Het aantal aangevoerde vette schapen be droeg 541; prijs fllf 17. Handel traag. Voor wat de Texelsche lammeren betreft varieerde de prijs van zes tot elf gld. Handel „ging nogal". Dank zij de vrij kleine aanvoer stemming iets williger dan aanvankelijk werd verwacht. Vooruitzich ten: ietwat bemoedigender dan zij zich eerst deden voorspellen. Zomertijd. Ziet, alvorens ge u vanavond ter ruste begeeft, uw klok een uur vooruit. Sprei verloot. De sprei, beschikbaar gesteld door mej. Duus Wuis en verloot ten bate van het Fonds Centr. Verwarming Ned. Herv. Kerk alhier, is ten deel gevallen aan mej. Grieteka Kalf (no. 124). EIERLAND. SchoolnieuwB. De heer R. Kelderhuis, hoofd der school te Zuid-Eierland, werd in gelijke functie benoemd te Lisserbroek, beoosten Lisse. OUDESCHILD. Zakennieuws. Nieuwbouw. Door 'de heer K. Hoogerheide werd on- derhandsch aanbesteed de bouw van een woon- en winkelhuis alhier. Laagste in schrijvers waren metselaar I. Voigt, de Waal; timmerman P. J. Kooger, de Waal; loodgieter N. de Graaf, den Burg, en electr. A. Knopperts, den Burg (Schilder volgt nog). )Havenwerken. Baggermolen en zuiger hebben thans hun werk hier verricht. Voor het N. ha venhoofd is voldoende zand aangebracht, zoodat de verdere werkzaamheden voort gang kunnen vinden. Tegen het Z. havenhoofd zijn twee betontrappen aan gebracht. Ook liet kleidepot (1000 kub. M. tusschen de nummerpalen 153 en 157 kwam klaar. EEN ZAKENMAN beoordeelt ♦E men vaak naar het drukwerk, dat hij bezigt. Laat er daarom ZORG aan besteden. Vraagt ONS eens om modellen, letterproef en prijs. Electr. Drukkerij Texelsche Crt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii llllllllllllllllllllllli BINNENLAND. ||||||l||li|||||||!t||!! Illlllllfllllllllilllllllllilllllllllillllllllllllllil Leeuwarden, 20 Mei: 2358 lamme ren, 4-7 gld. Traag. Zwolle, 20 Mei225 lammeren., 4-8 gld. Te Overschild (Gron.) is het twee jarig zoontje van F. Scholtens verdronken. Groningen. Door het overkoken van olie ontstond in een oliebollenkraam op de kermis brand. De tent brandde uit. De eigenaar kreeg een ernstige brand wonde aan de voet. De schade wordt niet gedekt. Amsterdam. De kapper J. de T., die zich te verantwoorden had wegens mein eed, is door de rechtbank vrijgesproken. Eisch was 4y2 jaar. Rotterdam. De 32-jarige mej. G. v. d. E.-R., die van het dak 12 M. hoog van een pand aan de Rosestraat sprong is aan inwendige verbloeding overleden. Zij leed aan zenuwtoevallen. Boven Nijmegen is op de z.g. Zand plaat in de Waal de 20-jarige J. T. de Br. bij het zwemmen verdronken. Te Roosendaal pleegde een 17-jarige jongen een moordaanslag op zijn blinde vader. In het café Hagienaas aan de Hoog straat. woont sinds enkele maanden de 68-jarige L. Janssens uit Oud-Gastel, die blind is en die met het verkoopen van lu cifers in zijn onderhoud tracht te voor zien. De man, die een vrouw en elf kin deren heeft, was door zijn kinderen de deur gewezen en leidde een kommervol bestaan. Woensdagavond vroeg de jongste zijn vader te spreken. Na een korte woor denwisseling haalde hij een groot dolk mes voor de dag en bracht daarmee de niets kwaads vermoedende man drie ste ken in de rug toe. De dader werd gegre pen. Voortdurend heerschte groote on- eenigheid tusschen vader en zoon, waar in de reden gelegen moet zijn. Op de rijksstraatweg Maastricht Gulpen wilde een voerman uit Margraten van zijn wagen springen. Op dat oogen- blik passeerde de tram. Hij werd een eind meegesleurd en gedood Het slachtoffer laat een vrouw en kinderen achter. Aan het Damsterdiep te Groningen trok een 22-jarige schipper uit minnenijd zijn mes en verwondde daarmee zijn te genstander aan de hand en een ander in de rug. De dader is opgeborgen. Te Zwolle had een benzine-ontplof- fing plaats op het turfschip „Hoop op Beter". Twee personen waren bezig met het verwijderen van wandluizen met een benzinespuit, terwijl in de kajuit een petroleumlamp brandde. De kajuit werd nagenoeg weggeslagen. Beide personen bekwamen zeer zware brandwonden. Te Alten a.d. Rijn wordt sedert 2e Pinksterdag de 17-j. v.d. L., uit de Rid- derbuurt vermist, schreven Donderdag de dagbladen. De jongen is Maandag peT fiets in de richting Gouda vertrokken. Te Venray is het 6-j. dochtertje van Verstappen bij het oversteken van de weg 'door 'een personenauto op slag ge dood. Te Maastricht is een 10-jarig jon getje op het Volksbondplein door een auto overreden en in het ziekenhuis over leden. Het Kon. Ned. Landbouwcomité heeft Donderdag een telegram aan de minister gezonden, waarin dringend ver zocht wordt, in afwachting van het tot stand komen van de wet tot steun aan de melkveehouderij, voorloopig maatregelen tot steun, onder meer door ontlasting van de botermarkt, te nemen. Te Westervoort is brand ontstaan in de boerderij van Van Gent, waarschijnlijk door kort'1 uiting. Het rieten dak vatte vlam en vonken sloegen over op een an dere boerderij, bewoond door de landbou wer Hendriks. Beide boerderijen zijn af gebrand. Alles was verzekerd'. Den Haag. Ter aanmoediging van het opslaan van boter in koel- en vries huizen, zal de regeering alle opslagkosten voor boter, die reeds is opgeslagen of nog opgeslagen zal wonden, voor haar reke ning nemen. (Handelsblad van 20 Mei). Haarlem. Bijna alle tijdelijke ambte naren der gemeente hebben opzegging van dienstverband gekregen. Losse werk lieden bij Openb. Werken en lichtfabrie ken krijgen ontslag met een week opzeg ging. In Wester-Schouwen is in de do- maniale duinen 100 H.A. dennenaanplant in cultuur, in negen jaar zijn ruim 11/2 miljoen dennen gepoot. De oudste hoo rnen bereiken reeds een hoogte van plm. .3V2! a 4 M. Dit voorjaar werden 320.000 jonge dennen in de duinen overgeplant. Thans staat in die tuin weer een zaaisel van plm. 450.000 stuks. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllli BUITENLAND. ||||||||||||||||||||||A IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIII De Lindbergh-zaak. Zekere Parzych bekende aan de ont voering van het kind van Lindbergh te hebben deelgenomen. Hij had zes mede dingers. Het plan was reeds acht maan den van te voren geopperd aan boord van een dranksmokkelschip. De man is een minderwaardig individu. Hij drinkt en is verslaafd aan morphine. Het kind was van de ladder gevallen toen het uit de slaapkamer was gehaald, zei hij. Toen de schurken merkten 'dat het kind dood was, hadden zij het in het kreupelhout ge gooid. Mede is gearresteerd de reeder Curtis, die, om aan geld te komen, voor gaf met de ontvoerders in contact te staan. De ramp met de „G. Philippar". Dr. van Tricht, die met zijn vrouw tot de geredden van de „G. Philippar" be hoort, heeft medegedeeld, dat beiden door de rook wakker werden. Zij snelden naar de aangrenzende hut, waarin hun beide kinderen met de kinderjuffrouw sliepen, maar vonden de hut in vlammen, die red ding onmogelijk maakten. Aden. Er bestaat weinig hoop meer, ■dat er iemand van de 70 nog vermiste passagiers van de „George Philippar" ge red is. De Philippar brandt nog en drijft snel noordwaarts, schreven Donderdag de dagbladen. Laatste bericht: Nog 49 vermist. Batavia. De laatste tijd komt het steeds meer voor, dat de door de land rechter tot geldboete, subs, hechtenis ver oordeelden de subsidaire straf ondergaan; omdat zij de opgelegde boete niet kunnen betalen. Geldschaarschte! Te Los Angeles is een petroleum- maatschappij met 200 miljoen dollar ka- itaal gefailleerd, door fraude en wanbe- eer. Santiago (Chili). Bij het instorten van een toren zijn vijftig werklieden ver ongelukt. Allen stikten onder het puin. Manilla. Bij een storm, die boven Jolo heeft gewoed, zijn 150 menschen om gekomen en 30.000 van have en goed be roofd. Op de Koera (Kaukasus) is een veerpont door de krachtige stroom omge slagen. Twaalf menschen verdronken. Een Australiër, die zich te Parijs op doorreis bevond, vertrouwde een bedrag van meer dan vier miljoen francs voor financieele operaties toe aan twee perso nen, die verdwenen, zonder eenig spoor achter te laten. Te Athene staakt het personeel der posterijen en telegrafie. Te Aukland in Nieuw-Zeeland is een Russisch zeeman aangehouden, die zich op verdachte wijze ophield bij de ambts woning van de gouverneur en in het be zit bleek te zijn van een bom, krachtig genoeg om een groot gebouw in de lucht te doen vliegen. Argentinië bezuinigt op leger en vloot. Eenige bataljons worden opgehe ven 3000 recruten van het leger en 2500 van 'de vloot worden met verlof gezon den. Washington. Het departement van financiën deelt mede, dat het tekort per 16 Mei 2.5 miljoen dollars bedroeg. Ver wacht wordt, dat het voor het financieele jaar ten einde is, zal stijgen tot drie mil jard dollar. Dit is het grootste tekort in vredestijd in de Amerikaansche geschiede nis. In Petersburg wordt de algemeene tienjarige leerplicht ingevoerd voor kin deren van 7 tot 17 jaar. Te Boedapest zullen duizend advo caten naar het ministerie van justitie trek ken, teneinde de minister van de ellende te overtuigen, waarin thans de Hongaar- sche advocatenstand verkeert. Bij Charbin hebben de troepen van generaal Ma de Japansche troepen aange vallen. De Japanners moesten vluchten. Sevilla. (Spanje). In 24 dorpen in de provincie hebben de landarbeiders het werk gestaakt. In twee plaatsen werden de gendarmes door stakers aangevallen. Een arbeider werd gedood, verscheidene gewond. Te Sevilla in de wijk Santa Cruz is een werkplaats voor de vervaardiging van bommen ontdekt, waar zich 700 bommen bevonden voor het gebruik gereed. Stockholm. De voormalige president van politie G. Harleman wordt wegens ambtsmisbruik vervolgd. Hasbrouck Heights. Amelia Earhart zal hedenavond te Harbour Grace starten voor een solo-vlucht over de Oceaan. De Duitsche posterijen hebben voor een aantal postkantoren in Duitschland poststempels toegelaten met de tekst: „Vermijd radio-storing". De nieuwe ultrakortegolf-omroepzen- der, welke thans te Berlijn voor regelma tige omroep-uitzendingen in gebruik ge nomen is, weid. door Telefunken gebouwd. Deze zender wekt vooral in vakkringen groot opzien. De zender is ook bestemd voor televisie-uitzendingen van hooge kwaliteit. De Westdeutsche Rundfunk organiseert een reeks voor werkloozen bestemde uit zendingen oflder de titel „Wereld en Mensch". In aansluiting hiermede zijn op initiatief van eenige vakvereenigingen luistergezelschappen van werkloozen ge sticht, wier aantal tot ongeveer 600 is aangegroeid. Het bij de zeelieden bekende radio- peilstation te Lizzard is als slachtoffer van de bezuiniging gevallen. De Finsche omroep maakt zich op tot een radio-oorlog met Sovjet-Rusland. E>e sterke zender te Leningrad verspreidt pro paganda in de Finsche taal. Als tegen maatregel wil men nu in Finland aan de Russische grens sterke zenders bouwen, 'die in de Russische taal contra-propa- ganda zullen uitzenden. o In Japan is de mülioenste luisteraar ingeschreven. Van de vijftien omroep- zenders zijn een achttal krachtzenders (de bekendste in Tokio en Osaka) en de overige relaiszenders. Er zullen nog zeven zenders bijkomen. Duitschland. De directeur van de ex- perimenteele afdeeling van Telefunken, dr. Fritz Schröter, bekend door zijn onder zoekingen op het gebied der televisie en ultrakorte golven, is door de technische hoogeschool te Berlijn benoemd tot ho norair professor in de faculteit voor al gemeene wetenschappen. In Tsjechoslowakije zijn van de 1350 volksscholen 225 scholen van een eigen radio-ontvangtoestel voorzien. Binnenkort zal een beslissing worden genomen, hoe de overige scholen zoo snel mogelijk hier mede kunnen worden uitgerust. IIIUIIIIID ZOO SPRAK.— Illllllllltl GERHART HAUPTMANN: Amerika's industrieele ontwikkeling is het grootste evenement der laatste eeuwen. DR. BRUNING (Rijkskanselier van Duitschland)Duitschland heeft voor de verloren oorlog meer geleden, dan eenig ander volk in de nieuwste geschiedenis en groote offers moeten brengen. Een maal moet evenwel een einde komen aan deze offers. Eenmaal moet ook deze reke ning als voldaan worden geteekend, wil men de oorlog werkelijk als geëindigd kunnen beschouwen. BORAH (Amerik. politicus)De a. s. zomer brengt óf een economisch herstel, óf een onbeschrijfelijke chaos. Voornaam ste oorzaak is de ongelijkmatige verdee ling van het goud. LLOYD GEORGE (Eng. politicus): Tien jaar handjesgeven en tien jaar vol ledige overeenstemming op alle confe renties. En toch is de wereld er econo misch en financieel veel erger aan toe., dan voor die tijd. Meer dan twintig mil joen werkloozen. Landen, die toen als rotsen stonden, wankelen. De bewapenin gen zijn grooter en dreigender dan tien jaar geleden. A MUSSOLINI: Waanzin! Ik vraag me af, of wij ons niet op de weg van een min of meer ernstige waanzin bevinden, nu alle staten douaneslagboomen oprichten en aan het economisch leven der wereld bloed onttrekken. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IliiniHilllllllI VOOR DE VROUW. HUIinilllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Nuttige wenken. Vuile gootsteenen reinigt men het best met gewone groene zeep, welke men een nacht laat inwerken en verder met een kokende soda-oplossing. Scherpe' bijtende stoffen, zooals bleekpoeder, zijn zeer na- deelig voor het emaille. Zachte schuur middelen kunnen, mits in bescheiden mate toegepast meestal geen kwaad, —o Poreuze potten kan men waterdicht ma ken, door er melk in te koken. De be kende Spaansche potten van roodachtig aardewerk moeten niet waterdicht ge maakt worden, want juist de verdamping door het steen heen houdt de dranken; koel. o Versche verfvlekken moeten wij direct behandelen met wat terpentijn-olie. Wrijf hiermee voorzichtig over de vlek en spoel de stof goed uit. Als de verfvlekken oud zijn, kunnen wij ze met gelijke deelen aether en terpentijn behandelen. Soms moet dit eenige keeren herhaald worden. Daarna, als de stof het toelaat, nawas- schen met een heete soda-oplossing. —o Een wit linnen kleedje met de theevlek- ken kan men gerust een paar uur in bleekwater zetten. Zoodra de vlekken weg getrokken zijn, het kleedje flink naspoe len in ruim water. Teervlekken moet men even weeken in warme terpentijn (deze vloeistof mag vol strekt niet op vuur verwarmd worden, maar in een bakje met heet water). Wasch de stot daarna uit in lauw zeepsop en spoel met schoon water na. Recepten. Eierkoeken. Neem eenige eieren, weeg ze en roer ze in een kom met een houten lepel, totdat ze dun vloeibaar zijn. Weeg hetzelfde gewicht van de eieren af aan bloem en poedersuiker, doe, steeds roe rende, beurtelings een lepel poedersuif- ker en een lepel bloem bij de eieren totdat alles is opgebruikt en giet de massa uit op een beboterde bakplaat. Laat alles in een matig warme oven ongeveer een kwartier gaar en heel licht bruin bak ken en snijd er, zoodra de plaat uit de oven komt, koeken van. Poffertjes. Men neme gruttemeel en besla dat met water. Voeg er een weinig zout, keukenstroop en gist bij en laat het beslag rijzen. Men moet bakken op een pofferplaat. De poffertjes worden opge diend met boter en poedersuiker. o— Jam. Neem voor het maken van jam bij voorkeur niet al te rijpe vruchten. Zoek de overrijpe exemplaren zorgvuldig uit. Gebruik verder iets minder dan het voorgeschreven gewicht aan suiker, ook minder water, zoodat het overdadig lange inkoken vermeden wordt. Men zal dan bij het koken veel minder last van schuimen hebben en de smaak van de jam is veel frisscher. Modepraatje. ZOMER 1932. Onder de mantels naar de nieuwste mode merken we op het slanke directoire model zonder ceintuur, met tamelijk hoog aangebrachte knoop- sluiting, met groote soepele revers en kleine opgeslagen stormkraag. Deze man tels kan men van bijna alle stoffen ma ken, en met biezen, plooien, a jour-naden, opnaaisels, enz., sieren. Men kan ze op gezette of schuin ingeknipte zakken ge ven en als sluiting, indien kleur en karak ter zulks toelaten, de populaire groote gouden of zilveren knoopen aanbrengen. De mouw mag in geen geval geheel glad zijn. Het hoogtepunt van de mantelgar- neering is de sjaal. Deze brengt de kleu renrijkdom van de mode tot zijn recht. Men neemt ze bont, in één kleur, geruit, schuin gestreept of genopt, als vierhoe kige groote doek of bij zware stoffen O O O O

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 6